Nachtwedstrijden van „De Kaag" Amerika zet alles op de »vliegende kogel" Sneller dan hel geluitl Het geëlectriseerde woord RADIO Washington rü°00| Square 'MAANDAG 19 MEI 194f DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De nachtkaars was er niets bij Het bestuur van de Zeilvereniging „De Kaag" heeft het niet bijster ge troffen met de organisatie van de nachtwedstrijden voor haar leden in de nacht van Zaterdag op Zondag. De weergoden lieten de zeilers nl. le lijk in de steek doordat het nagenoeg gedurende de gehele strijd bijna blad stil was. Van enige spanning of strijd was er dan ook allerminst sprake en het werd een drijfpartij van begin tot einde. Vele zeilers lieten dan ook be grijpelijkerwijs verstek gaan bij de start, welke voor de eerste klassen te 22.40 uur aanving. Dat waren de 45 U.D.O;S.J.Z, 2—3. Het is U.D.O. wederom nief nfogen geluk ken -een overwinning te behalen. In de aanvang zag het er wel naar uit, want reeds na 5 minuten wist de linksbuiten U.D.O. met een mooi schot de leiding te bezorgen (10). Tien minuten later echter zag S.J.Z. een van haar aanvallen bekroond met een doelpunt, toen een effectvol schot de U.D.O.-keeper verraste en de stand daarmee op gelijke voet kwam v(l1). In de nu volgende periode waren beide elftallen beur telings in de aanval, waarbij U.D.O. enig overwicht toonde, maar de voorhoede bleek niet doortastend genoeg om tegen de verdediging van S.J.Z. succes te boeken. Na rust vertoonde zich hetzelfde spelbeeld. U.D.O. was in de meer derheid, maar de afwerking der aanvallen ontbrak, terwijl de S.J.Z.- aanval de U.D.O.-verdediging twee maal achter elkaar wist te verschal ken en de stand op 13 bracht. Toen begon U.D.O. een hevig offen sief, dat 10 minuten voor tijd resul teerde in een doelpunt van de mid- voor, maar ondanks hardnekkige pogingen kwam men niet verder dan dit ene doelpunt en bleef de einduitslag 23. U.D.O. 2 deed het vrij wat beter en bond Morskwartier 2 met 72 aan haar zegekar. S.J.C. Het gaat de laatste tijd in de lagere regionen van S.J.C. voor treffelijk, ook Zaterdag en Zondag werden nieuwe successen geoogst, doordat van de 4 vastgestelde wed strijden er 2 werden gewonnen en 2 gelijk gespeeld. In het brandpunt van de belangstelling stond wel de strijd tussen SJC-jun.KRV-jun., twee pretendenten voor het kam pioenschap en in een voortreffelijke en faire strijd wisten onze boys een 2—0 zege te behalen. Nu deze ge vaarlijke klip tegen KRV omzeild is, hebben zij ons inziens het kampioen schap in hun afdeling maar voor het grijpen, indien zij in de nog reste rende wedstrijden serieus aanpakken. Het 3de elftal speelde de nawed- strijd tegen UVS 6 en boekten zo waar een gelijk spel 22- De adspi- ranten boekten een fikse 51 over winning op de Alph. Boys, terwijl onze benjamins asp. B zich kranig weerden tegen Warmunda a en met een 11 gelijk spel uit het strijd perk traden. Weteringsche Boys. De uitslagen van gisteren zijn als volgt: Wet. Boys Altior 12. Ruststand 01. Wet. Boys IIForeholte lil 42; Wet. Boys III—Z L.C. IV 3—5; Wet. Boys Jun. BDÖSR C O—2; Wet. Boys Asp.Nic. Boys Asp. 02 (gestaakt). Lenig en SnelZ.L.C. 21. Ook in deze wedstrijd was het bekende pechduiveltje oorzaak, dat de punten bij <3e tegenpartij bleven en waar ook Z.L.C. de rode lantaarn heeft, zal er heel wat moeten gebeuren om uit de ze misère te komen. Pas na een half uur kon Z.L.C. door J. Duyn de lei ding nemen en was de thuisclub zo gelukkig Z.L.C. enkele kansen te zien missen en zelf gelijk te maken (11). Een gelijk opgaande strijd na rust volgde en ook nu waren er kansen te over. Jammer genoeg bleef het doel der tegenpartij ondoorboorlijk en ge lukte het Lenig en Snel de leiding te hernemen. Z.L.C. bleef ongelukkig verder spelen en kon geen doelpun ten meer maken. Quick Boys. De uitslagen luiden: Q. Boys 3Woubrugge 1 00; Leiden 2Q. Boys15! 10; Q. Boys 5Ter- heijde 2 14; Q. Boys aRCL 70; SVOW a—Q. Boys 2 2—2; Q. Boys 2 aUVS 03; RodenburgQ. Boys 2—3. M2 klasse en de 12 M2 klasse. Enthou siaster was men blijkbaar bij de Val kenklasse, waar slechts drie van de inschrijvers ontbraken en in de Re genboogklasse liet er slechts één ver stek gaan. De deelnemers in de Dra- kenklasse startten wel, doch zij had den er spoedig genoeg van en keer den na een uurtje drijven terug. In de overige vier klassen waren wel niet veel deelnemers, doch er waren er en zo startten er in totaal 26 van de 69 ingeschrevenen. Toen er enige uren rondgedoold was. waarbij zeilers en bemanning maar gelaten hun lot afwachtten be sloot het wedstrijdcomité halverwege de baan te stoppen. Daar werd de stand opgenomen en de deelnemers keerden achter de motorboten naar de sociëteit terug. De winnaars werden: Valkenklasse: 1. Pierewiet, st. A. Brinks, 2. Oranje, st. J. de Wilde, 3. Aqua Vita, st, J. Giesbers, 4. Tonny, st. H. Stumpc. Regenboogklasse: 1. De Steur, st. L, v. d. Steur. 2. Nelis, st. T. Huisman, 3. Home, st. F. A. D. Theunissen. Olympiajollenklasse: 1. Dreumes, J. P. A. Loogman, 2. Tomahawk, st. F. Brinks. 16 M2 Eenheidsklasse: 1. Kane- braaier, st. M. v. d. Meer, 2. Rival, st. A. v. Hemert. 3. Onrust, st. Th. Stallinga. Pampusklasse z. bijzeilen: 1. Eider, st. B. Ouwerkerk, 2. Spriet, st. J. M. Schrama, 3. Windekind, st. J. H. Sieverts. 12 Voetsjollenklasse: 1. de Glipper. st.vr. mej. Tims. 2. Waterbaby, st. F. Plantinga, 3. Druktemaker, st. P. P. Wiegman. KORFBAL KON. NED. KORFALBOND. N.-H. Ie klas: SVKWesterkwar tier 44; SamosRohda 48; DED --Swift 7—7. Z.-H. Ie klas: Deetos—DKC 7—1; Gymnasiasten—HKV 7—6; HSV— Het Zuiden 15; nsO EibernestVi- cus Orientis 43; AchillesSpan gen 82. Z.-H. 2e klas A: ALO—Deetos II 13; FluksGymnasiasten II 23; WINOOSCR 2—5; De Zwervers- De Algemene 13. klas B: Het Zuiden IIVicus irOientis II 53; TOVQuick 43; Hou StandReady 72. ATHLETIEK DONAR WEER GESTART. Tien jaren geleden besloot de uit vroegere tijden bekende Leidse Do- nar-athleet Bonte zijn athletiek- carrière met een 100 M. Ned. vete ranen kampioenschap in het Olym pisch stadion te Amsterdam. Daar mee was ook een eind gekomen aan het Donar athletiek-bestaan; slechts de gymnastiekafdeling werd voort gezet. Kort geleden werd echter wederom de athletiekafdeling aan gesloten bij de K.N.A.U. en nu, na precies 10 jaren, was het weer een nazaat van de ..oude heer" Bonte, n.l. zijn zoon Wim, die de wedstrijd- rij met een 3000 M. race in Rotter dam opende, waarbij hij in de C.- klasse als 2e binnenkwam achter v. d. Hoorn uit Alphen. Zijn tijd was 9 min. 46 sec., hetgeen promotie be tekent naar de B-klasse; door een fout van een der jury-leden zal de ze promotie echter niet erkend kun nen worden. De Wassenaarse W.I.K.-athleet Dijkgraaf werd in 2 min. 7 sec. 3e op de 800 M. B bij bovengenoemde wedstrijden. Wedstrijden te Alphen aan den Rijn. De Alphensche Athletickvereniging A.A.V. '36-Comb. zal op 2e Pinkster dag te Alphen aan den Rijn de jaar lijkse athletiekwedstrijden organise ren, waarvoor reeds de deelname is verkregen van de Nederlandse kam pioen verspringen Naaktgeboren. De plaatselijke athleet Leeuwenhoek zal eveneens deelnemen, terwijl ver wacht wordt, dat de Leidse versprin ger Van Dorp de aan hem gerichte uitnodiging zal aanvaarden. Zoals men weet heeft de K.N.A.U. een „sti- mulansprijs uitgeloofd voor de athleet. die dit seizoen 7.20 Meter ver springt. Gezien de deelname van deze athleten van formaat, belooft deze wedstrijd aan veler verwachting te zullen voldoen. A.A.V. '36 COMB. TE ROTTERDAM. Bij de Zondagmiddag te Rotterdam gehouden nationale wedstrijden door de R.A.C. georganiseerd hebben een aantal leden van A.A.V. '36-Combina- tie te Alphen aan den Rijn een goed figuur geslagen. Leeuwenhoek haalde b.v. op deze eerste grote wedstrijd bij het nummer verspringen de 7 M., terwijl mej. M. Hoek in de C-klasse de 200 Meter won in 28.6 sec. J. v. d. Hoorn, de elfstedenwinnaar uit Ter- Aar, lid van A.A.V, '36-Comb. won in dezelfde klasse de 3000 Meter in 9 min. 44 sec.,, waardoor beiden pro moveerden naar de B-klasse. BOKSEN QUENTEMEIJER EUROPEES KAMP. HALFZWAARGEWICHT Onze andgenoot, Hennie Quente- meijer uit Enschede behaalde Zater dagavond te Dublin de Europese titel in het ihalfzwaargewicht voor ama teurboksers door in de finale op pun ten te winnen van de Fransman No- wijasz. ZWEMMEN SELECTIE-WEDSTRIJDEN VOOR DE EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN. Ter gelegenheid van het 121/2 jarig bestaan van het Schiedamse sport- fondsenbad werden, na de wedstrij den, welke wij in de afgelopen twee maanden te Haarlem, Amsterdam, Arnhem en Rotterdam hebben gehad, ook hier weer selectiewedstrijden ge houden ,vooi; de a.s. Europese kam pioenschappen te Monte Carlo. Onze zwem-sterren Nel van Vliet, Hannie Termeulen, Riet Koster-van Feggelen schitterden ook deze avond weer, zij vormden een klasse apart, doch ook Irma Schumacher, die op de 100 m. borstcrawl een tijd van 1 min. 9.6 sec. noteerde. Els Bijvoet en Alie van Duyl (100 m. rugslag resp. 1.22.2 en 1.23) gaven goede prestaties te zien. Bij de heren moest Sindorf de eerste plaats afstaan aan van der Kuil op de 400 m. borstcrawl. op welke afstand beiden voor elke millimeter een waar gevecht leverden, terwijl van Daatse- laar Bonte op de hielen volgde op de 200 m. schoolslag. SCHAKEN BELGIë—NEDERLAND. De resultaten van de eerste dag van de schaakwedstrijd BelgiëNeder land, die te Antwerpen gehouden wordt, Juiden als volgt: Van Scheltinga (Ned O'Kellyy de Gal way (B.) remise. Prins (Ned.) wint van Lemaire (B.) Cortlever (Ned.)Dunkelblum (B.) remise. Kramer (Ned.)de Vos (B.) re mise. Muhring (Ned.) wint van Pepers (B.) Vlagsma* (Ned.) wint van Van Lenep (B.). Barzin (B wint van Van Steenis (Ned.). Franck (B.) wint van Van den Bergh (Ned.). Bergsma (Ned.) wint van Gerrits (B.). Stumpers (Ned.)van Hoerde (B.) remise. ,Na de eerste dag leidt Nederland mjet zes punten tegen België vier pinten. Maar Engeland wedt dat de „vliegende fluitketel" het eerst de geluidsbarrière zal doorbreken. (Van een bijzondere medewerker). Is de 23-jarige Canadese oorlogsvlieger Chalmers Goodlin, die in Februari v-an dit jaar met zijn „vlie gende kogel" een poging zou doen om sneller te vlie gen dan het geluid, wel of niet geslaagd? Ziedaar de vraag die dank zij het geheimzinnige waas dat om zijn proefvluchten hangt, tot nu toe niet beantwoord kan worden. De Bell-fabrie ken, waarin het raketvlieg tuig is ontworpen waarme de Goodlin zou trachten het terrein, dat boven de geluidssnelheid ligt het super sonise binnen te dringen, zijn ondoordring baar geworden voor de Amerikaanse journalisten. Men kan gerust zeggen cat de strijd tegen de ge luidsbarrière onverwacht in een geheel ander sta dium is gekomen, temeer, omdat uit Engeland de me dedeling is gekomen, dat men zich ook daar toerust te voor een aanval hierop. Het accent van de strijd is Serie proefvluchten. Waarom heeft Chalmers Goodlin zijn in Februari aangekondigde vlucht niet ondernomen? Wij hebben het zo juist uit Amerika vernomen; Goodlin heeft niet stil gezeten; hij heeft zelfs gevlogen, maar zijn eerste ervaringen waren van dien aard dat hij be sloot eerst een serie proef vluchten te maken, voor dat hij zijn groten aanval zou inzetten. Wij hebben de eerste fo to's sezien van die proef vluchten. Zij waren radio grafisch overgebracht en volgens als een Vurige me teoor het luchtruim in. Met de grootste moeite gelukte het de fotografen aan boord van het moedervlieg- sehip nog enkele opnamen te maken, toen was er al niets meer van de Bell te zien. Goodlin wiens foto. af gedrukt in duizenden Ame rikaanse bladen, hem bij voorbaat tot de held van vele meisjes maakte, bleef in de lucht, tot zijn brand stof verbruikt was. -En in de loop van de volgende weken maakte hij nog ver schillende van deze proef vluchten. hadden daardoor aan scherpte ingeboet. Doch men kon duidelijk boven een wazig fragment van de aardbol een dikke rook pluim onderscheiden, waar uit een op het eerste ge zicht weinig fraai vlieg tuig wegschiet: rechte, plompe vleugeltjes tegen een torpedovoormige romp met een opvallend langen neus. Dat was de Bell XS 1 Het toestel was door een Boeing B 29, een van de Super Fortresses, waarmee erplaatst van het lucht- de Amerikaanse luchtmacht naar de laboratoria en werkplaatsen van de Britse en Amerikaanse vliegtuigfabrieken, waar men in alle stilte wedijvert om de hoogste lauweren te verwerven door in het ge heimzinnige gebied, dat achter de gevreesde grensmuur van do geluids snelheid ligt, door te drin gen. Japan meedogenloos bom bardeerde, tot een hoogte van acht kilometer opge- sieept: de kleine Bell was legen de romp van hel reuzenvliegtuig bevestigd. Toen stapte Goodlin in zijn speciaal geconstreerd pak over in zijn Bell, zette de raketten aan. gaf het sein aan zijn ,,groote broer" om los te haken en schoot ver- Nu staat de gehele we reld voor een raadsel: wa ren dit werkelijk slechts proefvluchten of is Good lin reeds in het ultra so nore doorgedrongen? Zij, cue menen ingewijd te zijn, houden vol. dat de grote aanval nog komen moet, dat Goodlin om te wennen aan deze fantastische snel heden boven de 1000 km. per uur bij iedere proef vlucht iets sneller ging. maar dat het grote moment nog komen moet: de vier seconden, welke beslissen zullen over onsterfelijke roem of dood. Britse activiteit. Terwijl men zich afvraagt oi het resultaat der proe ven uit staatsbelang ver zwegen wordt door Was hington is het opvallend, welke activiteit op dit ogenblik de Engelsen aan de dag leggen. Ook zij den ken deze zomer nog een aanval te doen op de ge luidsbarrière. En dat zal dan geschieden met een vliegtuig van het type Gloster Meteor", dat wij kort geleden in ons land hebben kunnen zien en dat hier de bijnaam kreeg van „vliegende fluitketel". Dit toestel heeft geen schroeven, doch wordt door straalmotoren voortgedre ven. De Britse kapitein Donaldson bracht vorig jaar het snelheidsrecord hiermede op zijn naam door 991.5 km. per uur te vlie gen. Zijn collega Cotes- Preedy heeft thans de af stand Brussel-Kopenhagen met een gemiddelde snel heid van 1008 km. pgr uur afgelegd. De Engelsen zijn van oordeel dat met deze Gloster" snelheden tot ver boven de 1000 km. be reikt kunnen worden. Hun plan dat niet zo tot de verbeelding spreekt Goodlins experiment - wel zeer interessant. Deze zomer zullen de Britten namelijk met de Meteor boven de Noordzee experimenteren, door het vliegtuig met radiografi- se besturing dus zonder c-en menselijk wezen aan boord met een snelheid van 1600 km. per uur door het luchtruim te jagen, daarmee eveneens de bar rière van de geluidssnel heid verbrekend. De ganse vliegerswereld, doch ook de natuurkundi gen, medici, aero-dynamici eri natuurlijk die mensen, die in dit experiment een sensatie zoeken, zijn thans in afwachting, wie het eerst het grote succes zal boeken: Engeland of Amerika. In Londen worden er reeds weddenschappen op afge sloten Iets over de plaatselijke telefoondienst P.T.T. doet liet mogelijke om ge meenschap en publiek te dienen. (Van een speciale verslaggever). Toen in 1940 de Gemeentelijke Te lefoondiensten der drie grootste ge meenten van ons land werden opge nomen in het Staatsbedrijf der P. T. T.. was daarmee de eenheid van ons telefoonnet een voldongen feit ge worden. Sindsdien heet de locale eenheid Plaatselijke Telefoondienst. En nu het in onze bedoeling ligt een serie reportages te geVen van de wij ze, waarop P.T.T. het woord langs electrische weg doorgeeft, ligt het voor de hand, dat wij met deze lo cale eenheid beginnen. Wij brachten daarom een bezoek aan ir. A. J. Ehnle, directeur van de Plaatselijke Telefoondienst in Den Haag, die ons tal van bijzonderheden mededeelde. Het markantste thema van dit onderhoud was de zeer moei lijke situatie, waarin de Plaatselijke Telefoondienst zich tegenwoordig be vindt. Treffend was het begrip dat; ir. Ehnle toonde voor het ongemak, dat het publiek ondervindt bij het wachten op een aansluiting en zo deze artikelenserie er toe bijdraagt begrip bij het publiek aan te kweken voor de schier onoplosbare proble men, dan zou daarmede naast het in formatief ook een sociaal nut ge diend zijn. Hoe zijn deze problemen ontstaan? Van meer dan één kant. Allereerst door de bezetter, die waar hij daar toe de kans kreeg, materiaal weg voerde en elders weer ons materiaal verspilde, o.a. door het aanleggen van kabels, die vaak voor ons nu geen nut meer hebben. Ook de oor logshandelingen hebben offers ge- eist. In bezettingstijd werden soms luchtaanvallen op centrales uitge voerd, waarvan de schade nu nog niet hersteld is. De ernstigste schade richtten de Duitsers echter aan bij hun terugtocht: de centrales te Arn hem en Zwolle werden o.m. moed willig door hen opgeblazen en de centrale te Leeuwarden zou ook op geblazen zijn, als een ambtenaar al daar niet met zeer veel moed en ver nuft de blokjes trotyl door blokjes hout had vervangen, aldus 'deelde de heer J. M. Kok van de Pers- en Pro- pagandadienst der P.T.T. ons mede. En dan zijn er nog de oorlogshan delingen, die een deel van een stad plat legden met als gevolg een aan zienlijke verschuiving in de volks huisvesting en de nodige nieuwe aansluitingen, zoals in Rotterdam en Den Haag. Soortgelijk is de figuur bij de terugkeer van door de bezetter onderdrukte bevolkingsgroepen als het Joodse contingent te Amsterdam. Gebruiksintensiteit. Naast het probleem van netsuit- breiding staat echter dat van de ge bruiksintensiteit, welke sterk is toe genomen. Indien men beseft, dat in Den Haag over 1946 met 30000 aan sluitingen 25 pet. meer gesprekken werden gevoerd dan in 1940 met 45000 aansluitingen en dat over de zelfde periode het aantal gesprekken tussen Zaandam en Amsterdam is toegenomen van 40000 tot 142000, dan ziet men, hoe dringend er be hoefte aan uitbreiding is, terwijl de gelegenheid daartoe nog niet voor handen is. In Den Haag zijn de voor uitzichten op het zetten van een nieuw gebouw met vier zalen voor de apparatuur op het terrein van de centrale aan de Marnixstraat er der de huidige materiaalpositie zelfs onlangs slechter op geworden en tet- wijl er nog een wachtlijst van 8200 gegadigden is vreest men nog slechts een paar duizend nieuwe aansluitin gen tot stand te kunnen brer~en. Met een wachtlijst van 15000 voor de radiodistributie ziet het er zo gelijk nog somberder uit, daar met aanleg van nieuwe kabels, zo die al zijn, gewacht moet worden op de besluiten der volksvertegenwoordi ging betreffende de vraag of de par ticuliere distributiecentrales van wel eer onder de P.T.T. blijven. Onder de gegeven omstandigheden is het logisch, dat van de publieke telefooncellen zeer veelvuldig gebruik wordt gemaakt. Des te betreurens waardiger is het, dat nu de cellen met veel moeite weer bruikbaar zijn gemaakt, er. door een onrustbarend toegenomen baldadigheid dagelijks weer ernstig defect raken. Per dag worden gemiddeld twee gevallen van vernieling gerapporteerd en er is zelfs een toestel uit een cel gedemon teerd moeten worden, omdat de mi crotelefoon daar dagelijks werd af gesneden. Daar deze cel in een volk rijke buurt met weinig aansluitingen stond is zulk een gang van zaken te betreurenswaardiger. Het publiek zou dan ook door met zorg op de cellen toe te zien de gemeenschap en zichzelf een dienst bewijzen. Zo dogt ook de P.T.T. al het moge lijke om de gemeenschap en publiek te dienen, maar waar zij de grens van het mogelijke nadert (b.v. Den Haag), of waar het plafond al be reikt is (b.v. twee der centrales te Amsterdam) doet zij een dringénd beroep op het geduld van de wach tenden en waar de P.T.T. al moeite genoeg heeft met het stofvrij maken, van apparaturen in gebouwen, waar door bominslag de ruiten vernield zijn, daar doet zij een ernstig beroep op de gemeenschapszin, opdat er in deze periode van opbouw niet nog eens opnieuw enige ruiten worden ingegooid van een instelling, die in onze moderne samenleving steeds feilloos moet kunnen functionneren. GEEN SPAGHETTI VOOR PAROLA. Parola, die te Glasgow als spil voor de Rest van Europa fun geerde, heeft bij zijn terugkeer in Turijn verklaard, dat hij twee aanbiedingen om voor Engelse clubs te spelen had afgeslagen, aangezien hem gebleken was, dat er in Engeland geen voldoende brood, geen Spaghetti en geen wijn te krijgen waren. DINSDAG. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws-. 9.00 Licht baken van Z.E. heer Henri de Greeve. 10.00 ,.Wie komt er in mijn hokje". 10.15 Koorwerken van Bach. 10.55 Gedichten. 11.05 Van en over Zigeu ners. 11.30 „Als de ziele luistert" door pater A. van Corstanje O.F.M. 11.40 Concert. 13.00 Nieuws. 13.50 Groot meesters der moderne orkestratie. 15.00 Moeder en haar grotere kinde ren. 16.00 Radio ziekenbezoek. 16.30 Na schooltijd. 16.45 „Elck wat wils". 17.50 Maria-programma. 18.20 Sport- pradtje. 18.30 Radio Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Katholiek Nieuws. 19.45 Kath. Arbeidersbeweging. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.20 Radiofonisch Festival. 22.15 Avond gebed, '22.30 Nieuws. 23.00 Concert. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendconcert. 8.00 Nieuws. 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 10.50 Kleutertje luister. 11.45 Familieberichten. 12.30 Ons Platteland. 13.00 Nieuws. 13.15 Stafmuziekcorps Amsterdamse Poli tie. 15.00 De wondere wereld. 16.40 De schoolbel. 17.00 Concert voor de jeugd. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.45 Departementen. 20.00 Nieuws. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 22.15 Bui tenlands overzicht. 23.00 Nieuws. HERSENGYMNASTIEK! ANTWOORDEN. George Washington (1732— 1799). Districts Bureau voor oor logsslachtoffers. Departement van oorlog. Bid voor ons. De onderscheiding voor het schip, dat het snelst over de Oceaan vaart. 51. Iemand, die uit het hand schrift het karakter van een /persoon tracht op te maken. United Nations Relief and Rehabilitation Administra tion. Gujseppe Verdi. Een overwinning ten nadele van je zelf. (De uitdrukking komt van koning Pyrrhus, die de Romeinen versloeg ten koste van zeer veel olifan ten). Eisenstein. Kerken, die in 't begin van de 19e eeuw in een soort renaissance-stijl zijn ge bouwd met Rijkssubsidie, op voorwaarde, dat de bouw geschiedde onder goedkeu ring van controle can het toenmalig departement van Waterstaat, ooooooö Humoristische Avonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 46) Zo zaten zij dan rustig bijeen, toen de deur open gin^ en Mathilde ver scheen. 't Was haar aan te zien; zij had weer wat beleefd; angst en schrik spraken uit haar ogen. Ze be hoefden niets te vragen, want even na haar kwam een jonge man met sluw. gezicht binnen. „O!" kermde Mathilde, „hij sloop zob maar de gang in, toen ik het vlees aannam". De heer Pyecroft was opgespron gen en voelde zich gerechtigd, de no dige vragen te stellen. ,En wie is het dan?" „Mijnheer Mayfair van de Record", zei de jonge man, een schrede nader komend. Mevrouw De Peyster lag formeel te huiveren onder de lakens. Weer nieuwe last! Nieuwe moeilijkheden! Mary trok zich een weinig in de schaduw terug en hield haar hoofd omlaag. „Hij deed alle moeite om mij uit te horen en stond er absoluut op, dat ik hem mee naar boven liet gaan", zei Mathilde. „Mag ik eens even weten, mijn heer Mayfair wat er van uw verlan gen is?" vroeg de heer Pyecroft def tig, en Mathilde maakte hiervan ge bruik om zo gauw mogelijk af te trekken. „Dat moogt u zeker, waarde heer' gaf de grappige Mayfair ten ant woord- In de loop der jaren had deze zich het politie-trucje aangewend om zijn niets-vermoedende tegenstan der met bliksemsnelheid de een of andere veronderstelling in het ge zicht te slingeren, en dat op een toon als was het voor hem onloochtn- bare waarheid. Zo ook nu. „Ik weet dat Jack De Peyster in alle stilte een huwelijk heeft geslo ten, en ik weet, dat hij en zijn vrouw stil hier in huis wonen!" „Wat een nieuws vertelt u me daar!" zei de heer Pyecroft dood kalm. „Kom aan, doe nu maar niet alsof het niet waar is. Je ziet, ik weet er alles van. „Je aast zeker op een nieuwtje voor je blad?" zei de heer Pyecroft heel beleefd. „Natuurlijk". ,.Maar als je het dan zo zeker* weet, waarom laat je het dan niet in de krant zetten?" zei de heer Pye croft even beleefd. „Ik verlang de liefdesgeschiedenis van de weggelopen jongelui te ho ren". verklaarde de heer Mayfair. ,^k begin nu wezenlijk te denken, mijnheer Mayfair", zei de heer Pye croft heel lieftallig, „dat u het aar dig mis heeft. U meent iets te weten en hoopt nu zekerheid te krijgen". „En ik zeg je, dat ik het weet". „Kunt u mij dan ook zeggen, met wie de jonge mijnheer De Peyster getrouwd is?" „Ik zeg je nog eens, dat ik alles weet". „Dan zou je het wel zeggen: je weet niets". „Nu, voor het te laatst: ik weet alles!" riep de heer Mayfair woedend. „Maar waarom kom je ons dan hier lastig vallen? Zet het dan in de krant". „Ik ben hier gekomen, enkel en al leen met de bedoeling de jongelui te zien", zei de heer Mayfair driftig. En toen werd hij ineens veel toe schietelijker en mompelde: „De huis houdster zei mij daar even, dat ze me bij haar broer zou brengen. U is zeker die broer?" „Om u te dienen, mijnheer". „Als u me alles wilt vertellen, wat u van hen weet", zei de heer Mayfair en lachtte hem bemoedigend toe, „en als u me zegt, waar u denkt, dat ze zijn. dan zou mijn blad u ruim be lonen. Ge zoudt gerust op een twin tig dollar kunnen rekenen". „Ik zou ze heel graag willen heb ben", zei de heer Pyecroft, „maar ik weet nu eenmaal niets". „Honderd dan", bood Mayfair. „Wel voor twintig, als ik maar wat wist. Maar al bood u mij duizend, ik weet niets. Ze zijn niet hier", „Ik weet wel beter", zei de heer Mayfair, weer één èn a-1 de man van zijn beroep. „Maar wie is dat?" En hij keek achterdochtig naar Mary, die zo verdacht in het donker bleef zit ten. „Wel, dat is mijn nicht, de dochter van mijn zuster Angélique hier". „Is dat uw moeder?" vroeg de heer Mayfair aan Mary. „Ja, mijnheer", fluisterde Mary vanuit haar hoekje. „Is zij uw dochter, mevrouw?" Geen antwoord. „Excuus, mijnheer, mijn zuster is ziek en daarbij doof", bracht de heer Pyecroft in het midden. „Lieve An gélique", schreeuwde hij, „deze heer zou graag weten of zij je dochter is". „Ja", klonk het gesmoord van on der de lakens. „En ik weet zeker, dat zij hier zijn", begon de heer Mayfair opnieuw die hen hier zagen ingaan". „Is dat waar?" de heer Pyecroft zag er nu toch wel een beetje onthust uit. „En ik zal ze vinden! Ik heb getuigen, „Kunnen die getuigen er een eed op doen. dat ze de jonge mijnheer De Peyster hier zagen binnen gaan?" „Zij kunnen er een eed op doen, dat zij hier een jonge man en een jonge vrouw zagen binnengaan. En ik weet, dat het mijnheer De Peyster was en zijn vrouw". „Vreemd, moet ik zeggen". Eens klaps klaarde het gezicht van de heer Pyecroft op. „Ha! er gaat mij een licht opl Was 't al laat in de avond, toen die getuigen, de twee bedoelde personen naar binnen zagen gaan?" „Ja, het was al heel laat". ,,'t Spijt mij, mijnheer, dat gij u zoveel moeite hebt gegeven, zei de heer Pyecroft op een toon van innig leedwezen. „Maar er is hier een ver gissing in het spel^ en een begrijpe lijke vergissing. £)e twee personen, die men hier heeft zien ingaan, wa ren natuurlijk mijn nicht en ik". „Wat!" riep de ontgoochelde May fair uit. En al zijn trots was weg en de eerste-klas reporter zag er be paald verdrietig uit. Maar toen werd de achterdocht weer wakker. „Maar wat voor reden hadden gij en uw nicht om hier zo laat in de avond bin nen te sluipen en waarom woont gij hier, terwijl niemand er wat van mag weten?" „Ja, nu dwingt u mij tot een min der prettige bekentenis. De ware re den is, dat onze familie op het ogen blik in bekrompen omstandigheden verkeert. Wij hadden zo goed als geen middelen meer en ook niets in het vooruitzicht. Om ons een beetje tege moet te 'komen, heeft Mathilde ons gevraagd hier te komen wonen zolang mevrouw De Peyster uit de stad is. Maar waneer deze er iets van ver nam, zou dit Mathilde natuurlijk haar betrekking kostien. Daarom dan ook zijn wij er zo op uit, dat niemand ons hier ziet binnengaan en houden wij ons zoveel mogelijk op de achter grond. Ter wille van Mathilde kun nen wij niet voorzichtig genoeg zijn". De heer Mayfair keek de heer Pye croft onderzoekend in de ogen. Wat moest hij van die snaak geloven? Hij zag er op het ogenblik erg verlegen uit, wat ook geen wonder was, gezien de minder prettige bekentenis, die hij zo juist had afgelegd. Maar, hij moest het toegeven, het was het gezicht van een oprecht, openhartig mens.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4