Dag van de Prins Bernhardstichting te Eindhoven 1 Op korte golf j 23 Jaar geleden de eerste vlucht rond de wereld Vliegdemonstraties op Ypenburg De stadswoningen van gister en morgen MAANDAG 19 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD TE EINDHOVEN Eindhoven verkeerde Zaterdag in feeststemming om prins Bernard te verwelkomen, die de dag van de prins Bernhard-stichting in Eindho-. ven .zou bijwonen. Te kwart over twee landde de prins in gezelschap van zijn secretaris mr. J. Thomassen en zijn adjudant met zijn eigen vliegtuig op Welschap. Na een rondrit door het bevlagde en versierde Eindhoven sloeg de prins bij het van Abbemuseuip een défilé gade van de Eindhovense jeugd. Na afloop demonstreerden de Gildenbroeders het standaardrijden en het typisch vendelzwaaien. Ver volgens had een officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Eind hoven plaats. Des middags heeft prins Bernhard een bezoek gebracht aan enkele van zijn oud-stafofficieren, waarna hij -zich per auto naar de Wiele waal de vil\a van ir. F. J. Philips begaf, waar prinses Juliana intus sen was gearriveerd, Te kwart over acht werd het prinselijk paar door de Eindhovense burgemeester, mr. Kolfschoten, en ir. Klomp, resp. erevoorzitter en voorzitter van het werkcomité van de prins Bernhard stichting, aan de ingang hét het Philips ontspanningsgebouw ont vangen, waarna zij naar de grote zaal werden begeleid, waar een gala-voorstelling van het cabaret „Van Hemert". ten bate van prins Bernhardstichting werd ge geven. Onder de pregasten bevonden zich minister Fie'vez, oud minister Mey- nen, admiraal Helffrich. kol. von Freytag Drabbe, de militaire atta- ché's van de Amerikaanse en Engel se ambassades, de "herenCorwett en Miller, de Commissaris der Konin gin in Noord-Brabant, de hoofd' bestuursleden der Prins Bernhard stichting en verder talrijke autori teiten, In de, pauze van de voorstel ling werden een 40-tal oorlogs-inva- liden uit Oost-Brabant aan de prins voorgesteld, terwijl prinses Juliana zich onderhield met de eregasten. Na de voorstelling begaf prinses Juliana zich wederom naar de „Wielewaal", waar zij de nacht doorbracht. 's Avonds bezocht prins Bernhard het galabal in het Philips-ontspan- ningsgebouw, terwijl hij tevens op het prinsenbal. ^lat in hotel Du Commerce door de V.V.V. was ge organiseerd enige tijd aanwezig was. H.K.H. Prinses Juliana heeft Za terdagmiddag de in gebouw „Homo- bonus" aan de Walenburgerweg door - de afd. Rotterdam van het Ned. Rode Kruis georganiseerde tentoonstelling officieel geopend. Om kwart voor twaalf arriveerde H.K. H. in haar auto. In de ontvangzaal dankte H.K.H. in een toespraak speciaal de initia tiefnemers tot deze expositie, en knipte ten slotte het lint door, waar mee op symbolische wijze de ten toonstelling geopend was. De prin ses werd tijdens haar rondgang door dr De Groot voorgesteld aan de oudste inwoonster van Nederland, opoe Herfst, die op haar verlangen speciaal was uitgenodigd dit evene ment meete maken. H.K.H. onder hield zich lange tijd met de 105- jarige, die vol trots vertelde van de fraaie collectie foto's, welke zij van het Oranjehuis bezat. Na ongeveer anderhalf uur op de tentoonstelling vertoefd te hebben, vertrok H.K.H. om naar Eindhoven te reizen. opgenomen. Een eerste groep van 50 kinderen uit Aken zal op 20 Mei aan komen. 565 Locomotieven, 840 wagons voor personenvervoer en 371 goede renwagons zijn uit de Amerikaanse bezettingszone naar België en Neder land teruggevoerd. De 73-j. arbeider Geurts uit Vierlingsbeek, die werkzaamheden verrichtte aan een weg, trapte op een landmijn. Hij was op slag dood. Goede kersenoogst? In de Al- blasserwaard hebben de kersen zich zo goed gezet, zodat een buitenge woon goede oogst verwacht wordt. BUITENLAND. Vijf piloten en marconisten van Portugese handelsluchtlijnen zijn naar Nederland vertrokken om bij de K.L.M. de besturing van de 4-mo- torige Sky-masters, die Portugal no- langs heeft ontvangen, te bestude ren. Te Parete bij Napels zijn enige granaten ontploft, waarbij negen per sonen zijn omgekomen. Zaterdag j.l. is. de express-trein van Bengalen naar Assam tot ontspo ring gebracht, hetgeen 31 personen het leven kostte. Men vermoedt, dat de "ontsporing teweeg is gebracht met de bedoeling de trein te plunde ren. Te Washington zal een wetsont werp in behandeling worden geno men strekkende toe toelating tot de V.S. van 100.000 „verplaatste" per sonen uit Europa per jaar. In totaal zouden 400.000 personen worden toe gelaten. Te Parijs hebben 300 invalied'en uit de beide wereldoorlogen gede monstreerd tegen de te lage oorlogs- pensioenen. De demonstratie was eigenlijk verboden, doch toen de de monstranten ondanks het verbod toch ^joooooooooooooooooooooooooooooooo 2 c loooooooooooooooooonoooooooooooooo BINNENLAND. Oud-minister P. A. Kerstens zal zijn functie ale hoofdredacteur van het R.K. dagblad De Tijd neerleggen in verband met zijn werkzaamheden in de Onafhankelijke Liga voor Euro pese samenwerking. Nederlandse kinderen uit Duits land zullen voor een vacantie van drie weken naar Nederland komen, I doorzetten, gebruikten de gendarmes waar zij door familieleden worden geen geweld en alles verliep ordelijk. OPNIEUW TWEE JEUGDIGE SLACHTOFFERS VAN GEVONDEN PROJECTIEL. Grove onvoorzichtigheid heeft gis termiddag twee jongens, die in. de bossen van Nijverdal een projectiel vonden, het leven gekost. Zij trachtten eerst uit nieuwsgie righeid het gevaarlijke voorwerp te demonteren en toen dit'niet gelukte, sloegen zij er mee op een steen. Plot seling sprong het projectiel met he vig geweld uit elkaar, waardoor de oudste van de jongens, de 19-jarige C. Calkhoven, op slag gedood werd en de ander, zijn 18-jarige neef G. Calkhoven, zwaar gewond. Hij werd naar het ziekenhuis te Almelo over gebracht, alwaar doctoren het in de avonturen noodzakelijk achtten een zijner benen te amputeren. In de af gelopen nacht is ook deze jongen overleden. ZWARE ONTPLOFFING IN PLEIZIERBOOTJE. Een in het water van de Keizers gracht te Amsterdam liggende plei- zierboot is Zondagmorgen met een hevige klap gedeeltelijk geëxplo deerd. onmiddellijk daarop in brand gevlogen en gezonken. De zich aan boord bevindende eigenaar, de 44- jarige G. C. Huurman, werd door de kracht van de explosie de lucht in geslingerd en kwam zeven meter verder over de kabel te hangen, waarmede het vaartuig aan de brug over de gracht was vastgelegd. De man had het bewustzijn niet verloren en wist zich aan de lijn vast te klampen tot een roeibootje hem te hulp was geschoten. Hij bleek ernstige hoofdwonden te heb ben opgelopen en is in het Binnen gasthuis opgenomen. De kracht van de explosie was zo hevig, dat in een omtrek van min stens 40 meter talloze ruiten van woningen gesprongen zijn. 'De heer Huurman was bezig de motor op gang te. brengen, toen de ze plotseling explodeerde. TOESLAG VOOR OUD- GEPENSIONNEERDEN EN RENTE TREKKERS R.VJB. Verschenen is Staatsblad h 129, be sluit van 21 April, waarbij bepaald is, dat aan oud-gepepsionneerden (van vóór 1922) en rentetrekkers van Rijksverzekeringsbank een tijdelijke toeslag van 25% op hun uitkering wordt verleend, welke zij genieten krachtens de wet, houdende nadere bestemming van de bezittingen van het Kon. Nat. Steuncomité. KARNEMELK GEDEELTELIJK VRIJ VAN BON VERKRIJGBAAR. Karnemelk en uit ondermelk er karnemelk bereide consumptie melk producten waren tot dusverre al leen verkrijgbaar op de bon voor gestandariseerde melk, waarbij men tweemaal zoveel karnemelk enz. 'ontving als gestandariseerde melk. Voortaan zal tot nader aankondiging daarnaast een hoeveelheid karne- I melk enz. zonder bon gekocht kun- nen worden en wel gelijk aan 10 Ivan de hoeveelheid gekochte gestan dariseerde melk. STEEDS »KLEINER« WORDT DE AARDE (Van onze luchtvaartmedewerker) Het is plezierig dat er af en toe een million air de wereld rond vliegt, want dat geeft ons telkens een aar dig beeld hoe „klein" de aarde, met een omtrek van 40.000 km. wordt. Overigens heeft de vulpenkoning Milton Reynolds uit Chicago gesmok keld, door een groot aantal graden benoorden de evenaar te blijven, zo dat zijn route „maar" 32.000'km. was. Hij had deze afstand in 55 uur willen afleggen, maar het werden er 79, iets meer dan 3 etmalen. Howard Hug hes, zijn voorganger (en ook million- nair) legde de reis rond de aardbol in ruim '90 uur af, zodat de pennen- koning het record dat overigens niet erkend wordt omdat Reynolds een extra-bedrag van 5000 dollar voor officieële waarnemers langs de gehele route niet wilde betalen. De voorgan ger van Reynolds brak even voor de oorlog het record van Wiley Post, de eenogige piloot, de enige ple zierige vagebond in dit milieu, die zijn vlucht begon practisch zonder een dollar op zak. Hij waagde het er op onlanks het feit dat zijn vliegtuig allesbehalve prima was en dekte de kosten door contracten met filmmaat schappijen, kranten en ftoburaux Post was de Wiige rasvlieger van het drietal en hij is verongelukt, omdat bij na de reis óm de aardbol niet op zijn lauweren ging rusten, maar bleef vliegen, sneller en verder! De eerste Het is 23 jaar geleden, dat de eèrste rond-de-wereld-vlucht werd gemaakt en wel door Leslie Arnold, een lid HET DRUKSTE NEDERLANDSE VLIEGVELD van een grote Amerikaanse vliegers familie, thans directeur van de Eas tern Airlines. Hij deed er bijna zes maanden over en vloog gemiddels 115 km. per uur, terwijl Reynolds 405 km. per uur aflegde. Wanneer wij dat lezen zien wij eerst recht, hoe sne^ die luchtvaart vooruitgaat. De Glos ter Meteor, die zo juist boven ons land gedemonstreerd heeft, toonde aan, dat wij nu al 909. km. per uur in het luchtruim kunnen halen; maar een snelheidrecord, bereikt in een korte vlucht van enkele kilometers, is nog een groot verschil met een ge middelde snelheid over een afstand van 32.000 km. En daarvoor is een reissnelheid van 405 km. werkelijk een prestatie. t Reynolds' vlucht heeft interessan te feiten aangetoond: le. Dat men in iets meer dan twee dagen rond de aarde - kan vliegen (Reynolds' had pech; hij kon het vlugger als alles meegelopen was); 2e. Dat een directe vlucht Cal- cutta-Sjanghai, op 6000 km. hoogte over de Himalaye volkomen moge lijk is, wat van belang is voor de ontwikkeling van de verkeerslucht- vaart in dat deel van de aarde; 3e. Dat het vliegen geenszins meer een erperiment is, wanneer een wil lekeurig millionair met betrekkelijk geringe voorbereidingen en met een gewone bemanning „even" de wereld kan rondvliegen. Dat was twintig jaar geleden een expeditie, waarop de ogen van de gehele wereld gericht v/aren. En tenslotte nog een kwaadaardige vraag: Reynolds was de eerste fa- Nadat Vrijdagmiddag het vliegveld Ypenburg door H.K.H. Prinses Ju liana feestelijk was geopend en daardoor in het internationale luchtverkeer was ingeschakeld, zijn daar Zaterdag en Zondag grote vliegdemonstraties gegeven, ^waaraan zeer veel vliegtuigen hebben deel genomen. Het buitengewoon talrijke publiek, over veel fantastische verhalen ge- dat van de ongekende prestaties van de piloten getuige wilde zijn, heeft weer eens kunnen aanschouwen, hoe de vliegsport zich in enkele ja ren verder heeft ontwikkeld. In soms niet te begrijpen stunts heb ben de instructeurs van de Rijks luchtvaartschool en van de lucht strijdkrachten de bewijzen geleverd, dat de roem van onze Nederlandse piloten nog steeds hoog staat aan geschreven. Met hun toestellen heb ben zij getoond tot welk een trap van ontwikkeling de vliegkunst is gekomen. Ook de bekwame piloot van Prins Bernhard, de heer Gerben Sonderman, een Fries van geboorte, heeft door zijn stuntvliegen aan het publiek getoond wat voor geoefende piloten mogelijk is. Zijn rugvliegen en loopings grenzen aan het onge- Iqpfüjke. Een eveneens bewonde renswaardig nummer was het vlie gen in groepsverband door de Rijks luchtvaartschool en de Luchtstrijd krachten. De jury besliste, dat de voor dit nummer uitgeloofde prijs was gewonnen door de instructeurs van .de op Ypenburg gevestigde Rijksluchtvaartschool. De prijs voor het groepvliegen met 5 toestellen viel ten deel aan de luchtstrijd krachten. Door de sterke wind kwam de ballonneniacht door de Tiger- Moth toestellen van de rijkslucht vaartschool niet tot zijn recht, aan: gezien de ballonnejjes dadelijk bui ten het vliegveld waaiden. Behalve voor het vliegen bestond ook zeer veel belangstelling voor de parachutesprongen van madame Mi chelle Bellu. Veel is de laatste jaren gesproken over het springen per pa rachute. Tijdens de oorlog zijn hier- daan. En daarom wilde men nu eens van nabij aanschouwen wat para chute-sprongen nu eigenlijk wel zijn. Met de S 9 werd madame Bellu naar boven gevlogen en in angstige span ning van het publiek verliet zij het vliegtuig, viel naar beneden totdat de parachute zich ontsloot en zij zeer langzaam daalde. Dit was een zeer bewonderenswaardig schouw spel wat nog verhoogd werd door de stralende zon, die de parachute maakte tot wit baldakijn. De twee de sprong van ongeveer 600 meter hoogte was eveneens grandioos doch door de sterke wind dreef madame Bellu buiten het vliegterrein en kwam zij terecht met „de hakken in de sloot", waaruit zij door het pu bliek als om strijd weer werd opge trokken, waarna zij triomfantelijk langs het juichende publiek naar de' hangar werd gereden. Het vliegfeest, dat, zoals wij reeds zeiden, zeer groots was opgezet is ten volle geslaagd en de onderne mende Frits Diepen komt een woord van hulde toe, want door de presta ties der vliegers heeft het publiek weer meer vertrouwen gekregen in het vliegwezen. Maar tevens is het bewijs geleverd dat de opleiding piloteneen taak is welke van het allergrootste gewicht is. De bur gerluchtvaart kan alleen tot een al gemeen. ja tot een wereldbelang, gemaakt worden indien de piloten tot in de finesses worden opgeleid en getraind. Binnenkort zullen wij hieraan een speciaal artikel wijden. brikant, die de ball-point pen, de pen- loze vulpen, die in drie jaar niet ge vuld hoefd te worden, op de markt bracht. Het werd een fiasco voor de koper, want de pen is niet goed eh moet nog belangrijke verbeterin gen ondergaan, alvorens zij een wer kelijk succes kan worden. Zou Rey nolds, die op alle vliegvelden, waar hij onderweg landde, kwistig vulpen nen rondstrooide onder het publiek, deze reis alleen ondernomen hebben om de goodwil van zijn pen weer wat op te werken? Inderdaad: het luchtruim biedt ve le mogelijkheden! Er is veel veranderd in onze eenheidswoning creëer enze woning de laatste hon derd jaar. Bedstee, alcoof en pothuis zijn verdwenen. De pomp maakt plaats vooj de waterleiding. Gas en electrisch lacht zijn een on misbare outillage gewor den En weldra zullen ook centrale verwarming en warm-watervoorz. daar toe behoren. Maar de wo ning zelf werd niet aange past aan deze en andere eisen van woonbeschaving. In strijd met dv. veranderde technische mogelijkheden handhaafde zich een cliché woning met de onvermij delijke suite onpractische keuken en kabinet, beter bekend onder de naam pij- pelaatje. Hoe het niet moet. De afmetingen van alle /ertrekken in het gros on zer stadswoningen kan men van te voren al voorspel- i|> men de minimum den, waarin de minimum eisen tevens als maximum fungeerden. De gebreken van deze woning behoeven wij haast niet meer te noemen. Slecht verlichte, ongezelli ge kamers, die in verhou ding tot de breedte veel te diep zijn. In de keuken staat meestal de gootsteen in de hoek, wat voor de pomp zin had. maar nu niet meer nodig is. Voor ruimtebesparing is de gla zenkast soms nog boven de aanrecht geplaatst. Het aan tal kasten en stopcontacten os streng gerantsoeneerd. tuin. Zo kan men echter er nu op Vrijdag?") Alleen geen steden bouwen. Voor het ontbreken van een Amsterdam a'leen al zou schoorsteenmantel het gehele Rijnland gean- centraal verwarmde wonin- ncxeerd moeten worden, gen was voor velen een be- En onze steden breiden zich toch al veel te veel uit ten kosi^van het omringende natuurschoon. Hoe het wel moet! Het inzicht begint ech ter baan te breken. Reeds voor de oorlog ging men in Amsterdam over tot het schéppen van gemeenschap pelijke voorzieningen. Het binnenterrein werd niet meer door schuttingen in De wederopbouw van ons land Was- en drooggelegenheid. c-ergp'.aats voor fietsen en kinderwagens zijn er niet. Dat er kleine en grote ge zinnen zijn en mensen met voorschriften der plaatse- en zonder saloncomplex, lijke bouwverordening kent mocht niet hinderen. Zij De bouw en exploitatie van deze woningen was meestal n. handen van zakelijk ge leide bedrijven. Voor zover daar ethische en aesteti- sohe overwegingen aanwe zig waren, werden deze moeten zich maar aan het eenheidsmodel aanpassen. Ieder een landhuisje gaat niet. Aan een ding werd echter bij al dit ver val vast gehouden: de schijn-zelfstandigheid van door de concurrentiedwang de in lagen opgestapelde en wel geëlimineerd. Ontwerp en uitvoering kwam veelal in handen van aannemers zonder voldoende scholing. Waar dat voorgeschreven was, werd ajleen de geve' door een architect ontwor pen Het waren dan ook meer de ongezonde verhou dingen in de bouwwereld en het gebrek aan origina liteit dan de traditie, die in rijen aaneengeregen éta ges werd een heilig voor schrift. Maar wie toevallig twist-, hoorspel- of jitter- l uck-zieke buren heeft weet wel beter, omdat men met zijn medemensen meer meeleeft dan in een flat, waarin aan geluidsisolatie meer aandacht besteed is. Vrij is men slechts in een .andhuisje met een hectare hokjei verdeeld. Het ter gend schouwspel voor de bovenhuisbewoner op de bloementuin, kippenfokke rij of vuilnisbelt beneden hem behoorde daarmee tot het verleden. Ook van hem en zijn kroost was de tuin en' het speelterrein. In de onderbouw van het hui zenblok zijn gemeenschap pelijke bergplaatsen, speel ruimten en was- en droog- inrichtingen ondergebracht. In Rotterdam bouwde men twee volksflatgebouwen ir.' hoogbouw, eveneens met gemeenschappelijke voor zieningen. Noch over de bergplaats, noch over 'de wasmachine ontstonden ccn flicten De huisvrouwen, die eerst de Vrijdag als wasdag toegewezen kregen, wilden aan het eind van de maand niet eens verande ren. („Nota bene, wie wast zwaar. Maar die dragers van pendules en vazen wer den dan wel door de bewo. r.ers zélf getimmerd of ge metseld. Ook met gediffe rentieerde bewoning werd rekening gehouden. Het aantal slaapkamers der wo ningen varieerde. Het succes van de eerste pogingen heeft tot nieuwe plannen geleid. Zowel in Amsterdam als Rotterdam zijn nieuwe woongebou wen van dit type ontwor pen. In een nieuwe flat in Amsterdam wordt voor werkende echtparen desge- wenscht de woningen schoongehouden en een ..toko" op de parterre voor ziet in de dagelijkse levens behoeften. Door toepassing op groter schaal van de flatboqy/ zal er in een stad meer plaats komen voor recratieve doel einden- wat vooral in het centrum hard nodig Daar zal het individuele huis als bouw-eenheid den duur verdwijnen. Dat wil nog niet zeggen, dat de gehele stad uit lou ter torenhuizen moet staan. Dat zou hem leven karakterloos en onoprecht doen zijn als de huidige étage-cultus. Juist een eer lijk bekennen van de in de bewoners levende uiteen lopende wensen: een zin volle afwisseling van hoge en lage bebouwing en van individuele en gemeen schapswoningen, zal de stad weer stijl geven! ALPHEN AAN DEN RIJN DE GEMEENTE KOOPT „WELGELEGEN". Dank zij een merkwaardige erflating. In verband met het uitbreidings plan in de kadastrale gemeente, Oudshooim is, na een door de ge meente gevoerde onderhandeling, mevr. PiekVoorthuijzen bereid ge vonden om haar eigendom de gehele boerderij „Welgelegen", ter grootte van 15.80.33 H.A., onder nader om schreven voorwaarden, voor de som van 100.0CO.te verkopen. Drie da- gen voor haar overlijden heeft d( verkoopster de transactie in haar laatste wilsbeschikking doen opne men. Hierdoor is de situatie ontstaan, dat de genoemde boerderij thans aan de gemeente is gelegateerd met d€ bepaling, dat de gemeente in de nala tenschap der testatrice moet inbren gen het bedrag der voormeMe koop som. De gestelde voorwaarden staan ae aanvaarding van het legaat niet in de weg en de taxaties zijn naar de mening van B. en W. zeer accepta bel. Deze aankoop dient zeer het ge meentebelang in de vorm van volkshuisvésting, de aanleg van sport en speelterreinen en bevordert de evenwichtige uitbouw der meente. Aangezien da commissie van bijstand voor het grondbedrijf zich hiermede volkomen heeft kunnen verenigingen stellen B. en W. de raad voor, tot aanvaarding te besluiten. Gemeenteraad. De agenda voor de openbare raadsvergadering Viijdag 23 Mei des avonds te 7 uur, behelst o. m. de voorstellen van B. en W.: inzake herziening van de bouwgrondprijzen; inzake ruiling van eigendommen met S. Tromp (in het bouwp'an „Heulkamp")inzake aankoop van een perceel grond van de gebroeders Dorrepaal; inzake de aanvaarding van een legaat van wij len mevrouw A. E. S. Piek-van Voorthuijzen. Afscheid Pater Bernardinus Rom- bouts O.F.M. Ofschoon reeds lang verwacht, kreeg onze plaatsgenoot pater Bernardinus Rombouts Ö.F.M toch nog vrij onverwachts definitief bericht, dat hij a.s. Vrijdag reeds zibh moet inschepen voor Nieuw-Guinea. Zijn lang gekoesterde wens gaat thans werkelijkheid worden. In ver band met dit vertrek vond gistermid dag in de St. Josephzaal een officieel afscheid plaats. Deken L. Nieuwen- huizen wees op het weemoedige van een afscheid, en op de waarde van een dergelijke uitverkiezing voor een verafgelegen missie-statie. Pater Rombouts getuigde hierna in zijn af scheidswoord van zijn grote dank je gens de parochianen. Medewerking bij dit afscheid ver- SASSENHEIM Een 85-jarige vliegt naar Amerika Mevrouw Van LieropBartels, 85 jaar oud, die verleden jaar een luchtreis naar Parijs maakte, om een van haar zoons te bezoeken, gaat nu ook haar kinderen in Amerika verrassen. Woensdag avond vliegt zij naar New York, waar haar dochter woont. Van daar gaat zij naar Washington, om een zoon te -begroeten en dan naar Chicago en omgeving, waar drie andere zcons haar komst verbei den. Mevrouw van Lierop ziet tegen de reis in het geheel niet op. „Wanneer gaan we nu eigenlijk weg?" vroeg zij, ongeduldig, toen het'in orde maken van de pa pieren wat te veel tijd naar haar zin vergden. De altaar-loper blijft zoek. In de kerk is gisterenmorgen medege deeld, dat het bericht -over het vin den van de gestolen kerkloper he laas onjuist is. Het bericht was niet van onze gewone correspondenten afkomstig. leenden mej. A. Ponsioen, die zong „Het leven", tekst van Guido Gezel- Ie, op muziek van Rudolf Mengelberg, mej. A. Breukel met „Ave Maria" van deken L. Nieuwenhuizen en de heer Verwegen die een aria van Ales- sandro Stradella ten gehore bracht. Vele parochianen maakten van de ge legenheid gebruik om van de jonge Franciscaner-missionaris afscheid te nemen. Aankoop van gronden voor sport terreinen. Vrijwel alle sportver enigingen ter plaatse komen, door de wijziging van het gemeentelijk uit breidingsplan, in het gedrang met hun sportterreinen. In de meest ur gente moeilijkheid verkeert de voet bal- en athletiekvereniging „Alphia". - en W. meenden dan ook, dat hier op korte termijn wat gedaan diende te worden. Thans zijn B. en W. in de gelukkige omstandigheid gekomen, dat de gebrs. Dorrepaal zich, na over leg, bereid hebben verklaard tot ver koop van het tot hun eigendom behorend perceel groot 10440 M2. en wel voor de som van 6250, welke grond zich aansluit op het nog ter beschikking van „Alphia" gelegen land. Ten noordwesten van dit per ceel bezit de gemeente reeds gron den. Combinatie van deze twee perce len zou een belangrijke bijdrage leve ren ter oplossing van het vraagstuk van de sportbeoefening in de gemeen te. B. en W. zijn bereid tot verhuur aan genoemde voetbalvereniging en stellen de raad voor tot aankoop en verhuur te besluiten. Ruitersport. Op initiatief van de Landelijke Ruitersportvereniging „Al- phense Ruiters" werden Zaterdag ochtend en -middag te Alphen aan de Rijn streek wedstrijden gehouden voor het Streekverband Gouda. 1ste prijs meVr. Stigter-den Hertog 6,8 pnt. (Alph. Ruiters); 2de pr. J. Visser 6,7 pnt. (Meer en Drecht); 3de pr. J. Burger 6,6 pnt. (Gouda Vooruit); 4de K. J. de Hertog 6,5 pnt. (Aljh. Ruiters); 4de pr. P. de Graaf 6,5 pnt. (De Goude Ruiters). Eervolle ver melding ontvingen: 1. P. Both met 6,3 pnt. (Boreftse Ruiters); 2. T. v. d. Broek met 6,2 pnt. (Alph. Ruiters). Bij de wedstrijden door de viertal len werden de prijzen behaald door: lste prijs Boreftse Ruiters (1ste ploeg); 2de pr. Gouda Vooruit ;3de pr. Zevenhuizen; 4de pr. Boreftse Ruiters (2de ploeg). VOORHOUT DE DERDE ORDE IN HET ZILVER. De afd. Voorhout van de Derde Or de heeft op waardige wijze haar 25- jarig bestaan gevierd. Door de pa ter commissaris werd een pechtige Hoogmis gecelebreerd met assisten tie van de parochie geestelijkheid, waarna een gemeenschappelijk ont bijt in de grote zaal van het parochie huis, die voor dit doel smaakvol was versierd. Tijdens het ontbijt werd hét woord gevoerd door de voorzitter de heer J. P. Vester en door de pater commissaris, terwijl de heer J. Koo- menals secretaris een zeer uitgebreid, jaaiwerslag uitbracht over de afge lopen 25 jaar. Hier uit beek dat er wel een 40 tal zilveren jubilarrissen waren. Na het lof verzamelden allen zich weer in het parochiehuis, waar de toneelvereniging „Spel en Klank" de klucht „De Huis-tyran" van God fried Bomans opvoerde. Pater Sera- phinus opende de bijeenkomst met 'n woord van welkom. Door de leden van het parochieël zangkoor werl on der leiding van pater Seraphinus ge zongen een gedicht van Vader Fran- ciscus zelf, in het Italiaans, getiteld „Het lied van Zuster Zon". Dit had een aandachtig gehoor. Hierna liet „Spel en Klank" zioh weer eens van haar besten kant zien. Het was een comische 2-acter, en voor de spelers dan ook alle lof. Wij kunnen ons in denken, dat voor de dochter van de" huistyran vele kapers op de kust wa ren. Tijdens de pauze werd koffie met gebak geserveerd en werd de stem ming er ingehouden door de jongeda-» me Cilia Noordemeer. die op voor treffelijke wijze enige piano stukjes ten gehore bracht. Als slot zong het zangkoor nog het Nachtegalenlied, Pater Seraphinus deze prachtigs avond met gebed. Aan de spelers zal een stoffelijk blijk van erken teijk- heid worden aangeboden. Personalia De heer P. J. War merdam uit Noord wij kerhout, klerk ter secretarie alhier, is benoeml tot klerk lste klas ter Secretarie te Haar lemmermeer.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2