3)e Ceid^c Sou^cwt Vijftig jaar Katholieke Partij Het volgend jaar niet verbeterd De politieke situatie in Indië verbeterd? MAANDAG 19 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 37e JAARGANG No. 11090 Abonnementsprijs f 0.26 per week, 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post J 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Hand in eigen boezem ^ATERDAG maakten we enkele op- merkingen over een al te critische mèntaliteit een mentaliteit, waar door men maar al door het kwade ziet (behalve in zichzelf) en signaleert en onder al dat kwaad het goede dat er toch werkelijk ook is als 't ware begraaft. En, toen wij daarna het laatst ver schenen nummer van „De Linie" la zen, trof ons de volgende passage over ongezonde critiek in een artikel van dr. E. Schroder: „Maar al te vaak is zij geïnspi reerd door hebzuchtig eigenbelang en persoonlijke tegenvallers, en be rust zij op dingen, die men heeft horen zeggen, of op pure bedilzucht. Waar is de man, die zichzelf kri tisch durft bekijken, en die zich in alle oprechtheid afvraagt, waar in hijzelf soms te kort schiet; de man die wil weten, wat zijn mede mensen achter zijn rug in hem be kritiseren, met de oprechte bedoe ling een poging aan te Wenden om zichzelf te verbeteren? Wie heeft er niet van alles aan te merken op toestanden en maatregelen en op het gedrag van anderen, en meent tegelijkertijd ieder ander het recht te kunnen ontzeggen hemzelf eens onder de loupe te nem >n?" Het is ongezond, als men geen cri tiek op goed gefundeerde wijze geven kan en deze niet wordt verdragen. Maar critiek, die geïnspireerd wordt door minderwaardige motieven en waarbij de criticus ten slotte zichzelf zoekt, schept óók een ongezonde toestand. En die geest van critiek moet on der ons worden uitgebannen, als wij gezamenlijk willen bouwen aan een betere maatschappij! Kennis van de geschiedenis r^ELFS onder hen, die van de ge- ^schiedenis van ons vaderland veel weten, zijn er maar al te veel, die weinig of niets weten van de geschie denis der laatste eeuw, halve eeuw of zélfs kwart eeuw. Wat weten zij van de grote mannen onder ons volk in de vlak achter ons liggende tijd; van de beginselen-strijd die toen ge streden is; van het leven en streven, dat toen zijn stempel op ons volk drukte. En toch: als wij kunnen leren uit de geschiedenis, dan zéker uit de ge schiedenis van een tijd, waaruit onze tijd is geboren. En dat geldt speciaal voor ons, katholieken. Het is een voortreffelijke gedachte geweest van het bestuur der Kath. Volkspartij om Zaterdag op de her denkingsbijeenkomst te Utrecht ter gelegenheid van het vijftig-jarig be staan van de politieke organisatie der katholieken voor het houden van een rede uit te nodigen mgr. dr. J. Witlox, hoofdredacteur van de „Maasbode", een bij uitstek deskundige op het ter rein van de geschiedenis, speciaal van de geschiedenis der Katholieken in Nederland in de vlak achter ons lig gende tijd. Het zou buitengewoon nut tig zijn, naar onze mening, als deze rede, waarin verwerkt de artikelen van de „Maasbode" op de vooravond der gouden-jubileumviering, in bro chure-vorm zou worden uitgege ven. Het katholieke volk moet die ge schiedenis kennen om met des te meer vrucht te kunnen werken in het he den voor de toekomst. Wantoestand \70LGENS ontvangen berichten wordt er weer groente doorge draaid of vernietigd. Dit feit bewijst op droevende wijze, hoe dwaas het gesteld is met de we reld-economie! Gebrek en „hoger-opvoer" op de ene plaats, vernietiging van voedsel ergens anders. Wij zijn nog niet aan een geleide economie, die tot taak heeft, een der gelijke ergerlijke wantoestand te voorkomen. Wij zijn er ons van bewust, dat de Nederlandse regering zonder mede werking van andere landen voor een zeer moeielijke opgave staat, als zij in zulk een toestand verandering wil trachten te brengen. En toch tóch moeten wij van on ze Regering verlangen en verwach ten, dat zij alles alles! doet wat mogelijk is, om voedsel-vernietiging te verhinderen. En dat zij van die po gingen en de feitelijke resultaten ervan open en volledig mededeling doet. Wij mogen niet dulden, dat goed voedsel, een kostelijke gave Gods, wordt vernietigd! NEDERLAND DE GROOTSTE AFNEMER VAN BELG IE. Volgens gegevens van het nationale instituut voor de statistiek te Brussel, ging in de maand Maart voor een be drag van fr. 605 millioen aan Belgi sche exportgoederen naar Nederland, waardoor dit land grootste afnemer van België is. Hierop volgden Fran krijk met fr. 438 millioen, Zwitser land met fr. 400 millioen, Groot Brit- tannië met fr. 360 millioen, Noor wegen met fr. 280 millioen en Ame rika met fr. 204 millioen. De grootste leveranciers in de maand Maart waren le V.S. de Belgi sche invoer uit dit land vertegen woordigde een waarde van fr. 1.380 millioen. Daarna volgden Frankrijk met fr. 832 millioen, Groot Brittan- nië met fr. 503. millioen, Nederlanl met fr. 342 millioen en Zwitserland met fr. 259 millioen. SJET WAS J.L. ZATERDAG vijftig jaar geleden, dat wijlen doctor 11 Schaepman de katholieke staatkundige partij vestigde. Als recht matig opvoigster had de K. V. P. dit feit aangegrepen \oor een plech tige herdenkingsbijeenkomst. Daar zagen wij vele bekende figuren uit het katholieke leven van ons land verenigd; de eerste onder hen was Kardinaal De Jong, wiens hoge tegenwoordigheid in deze kring bijzon-» der relief verleende. dan was er de anti-pap istische ge zindheid bij de christelijke groepen. Maar nu is het zó, dat hij zijn frac tie wist te bewegen met die groepen te geraken tot een coalitie, bedoeld, cm het liberalisme te bestrijden. Voor grondwetsherziening en onder wijshervorming trad hij toen krach tig op. Dat Schaepman fel werd bestre den, ook door zijn geloofsgenoten, is wel gebleken, toen hij in Wijk bij Duurstede de nederlaag leéd en hij veel had te verduren in de dagen van actie voor of tegen de persoon lijke dienstplicht. Vooral werd hem kwalijk genomen, dat hij in de zelfde zaai van Tivoli, waar wij Schaepman nu herdenken zich verzette tegen die persoonlijke dienst plicht, doch later, in het Parlement, vóór stemde. Doch zó fel kon de strijd niet zijn. of men was altijd blij, aan Schaepman de verzoenende hand te kunnen reiken. De vraag rijst: heeft Schaepman wel zoveel gevoeld voor de politieke eenheid der katholieken waar hij die zo dikwijls m gevaar bracht? De wèr- kelijkheid is, dat hij de katholieken tot politieke macht heeft gevoerd. Vooral was hij geestelijk ijsbreker, die de partijen tot elkaar wist te brengen. Van protstantse bijde werd destijds zeJfs geschreven dat Schaep man het katholicisme in ons land had gepopulariseerd. Schaepman, als volksleider, bezat de grote gave, te spreken tot de volksverbeelding. Nolens, later, be zat die gave in het geheel niet. Schsep man was een dominante figuur, die wist wat hij wilde, achter wie een stevige dosis overtuiging stak. Maar deze reus werd als een kind, toen hij tegenover de Paus zijn verknocht heid betuigde. Schaepman was bekend om de lief de voor zijn land; hij was een op rechte vaderlander en hij bewaarde zijn priestereed ongerept, tot in de moeilijkste omstandigheden. „Hij was in wezen onaantastbaar", schreef Brom; en prof. Dr. Groot getuigde dat Schaepman zijn staats- manswerk beschouwde als priester- werk. Mgr. Witlox scloot deze biografie, zo vol persoonlijke trekjes en prach tige herinneringen, met de aanspo- ling, dat allen zullen gevolg geven aan het bekende getuigenis van schaepman: credo, pugno ik geloof en ik strijd. De voorzitter heeft na deze rede dank gebracht aan mr. F. Teulings, die zo lange jaren het partij-secre tariaat op voortreffelijke wijze heeft bekleed. GoeslinV er schuur fonds. Terugblik op het levens werk van Dr. Schaepman Utrecht, 17 Mei. Het podium van de grote Tivoli- zaal, waar het partij-bestuur zetelde, toonde een kostelijke bloemenpracht van in hoofdzaak goud-gele azalea- mollus en tulpen. Op de achtergrond verhief zich een groot beeld van Schaepman, ten voeten uit. Met de Kardinaal waren onder de gasten: de minister van staat prof. mr. P. J. Aalberse, de ministers Fie- vez en van M^aarseveen, de dames Goseling en Verschuur de oud-minis ters Deckers, v. Angeren en Kerstens, de commjssarissen der Koningin prof. dr. J. de Quay en ir. Ridder de v. d. Schueren, de Tweede Kamer voorzitter oud-minister v. Schaik, de beide oud partij-secretarissen mr. Teulings en mr. Kolfschoten, ver der leden van beide Kamerfracties, van Gedeputeerde en Provinciale Staten, de vicaris-generaal van het Aartsbisdom mgr. Huurdeman, de hoofdleger-aalmoezenier kolonel v. Straelen en de hoofd-vlootaalmoeze- nier De Saen. De katholieke organi saties op wetenschappelijk, cultureel en sociaal gebied waren door hun hoofdbestuursleden nagenoeg alle vertegenwoordigd. De voorzitter van de Tweede Ka merfractie, die met de ministers Beel, Gielen en Huysmans verhinderd was had een schriftelijke geluk wens gezonden. Daarin werd o.m. hulde gebracht aan de voorbeeldige figuur van prof. Aalberse. Het Stichtsche Kamerorkest, ge leid door de heer H. Spruit en de Rustenburger koorknapen van Henk Hogervorst zorgden voor een waar dige omlijsting op deze vergadering. Ter inleiding van deze bijeenkomst schetste voorzitter Andriessen enkele levens-bijzonderheden van doctor Schaepman. Sinds zijn optreden voor Kerk en Staat heeft onze schuurkerk- positie plaats gemaakt voor de er kenning", aldus spr. En nu staan wij, ten leven gewekt en zelfbewust, vol dank en waardering. Wij hebben ons thans geroepeerd om de hoog vereerde Kardinaal, en hem schen ken wij de verzekering, te zullen verder gaar» in het voetspoor van Schaepman. Veel anderen hebben dit voetspoor eerder betreden; met name mr. Goseling en Mr. Verschuur wilde spr. noemen, omdat zij voor de partij zijn gevallen, als slachtoffers van barbarij. Maar hun werk zal zijn kracht in onze dagen niet mis sen, zal invloed uitstralen in de toe komst, zo besloot de heer Andries sen. SCHAEPMAN'S LEVENSWERK. In de Staatkunde vaak méér solist dan dirigent. In een geschiedkundig gedocu menteerd betoog heeft mgr. dr. J. Witlox gesproken over het staatkun dig levenswerk van Schaepman Aan dat werk was nochtans de actie van andere emancipators vooraf ge gaan. Zó bezette reeds in 1825 Leo pold van Sasse van Ysselt voor de katholieken een plaats, zij het een eenzame plaats, in het parlement. Vijftig jaar later vormden de katho lieken een zelfstandige scherpe groep in de Kamer. Doch met Schaep man zou eerst recht onze staatkunde naar buiten treden. In 1880 ontwierp hij zijn proeve van een program; daarna begir.g hij de „paapsche stou tigheid", als priester binnen te tre den in de Tweede Kamer. Schaepman toonde zich vaak meer solist dan dirigent, aldus spr.; maar in elk geval was hij een man van durf. die zelfs zijn eigen fractie niet ontzag. Dat hij ogenschijnlijk door dreef, kwam door zijn streven, de grote liberale macht te breidelen. En Na de pauze deelde de penning- meester, de heer P. Alberts, mede, dat het GoselingVerschuurfonds thans 160.000 bedraagt. In een sym pathiek en moedig woord beval me vrouw Goseling dit fonds aan en herdacht weemoedig de beide vroe gere voorzitters Verschuur en Go seling. Over de toekomst van een politiek in katholieke geest heeft mr. E. M. J. A. Sassen, onder-voorzitter van de K. V. P., een behartigingswaardig woord gesproken. Deze spreker zag onze taak voor de toekomst beheerst door de liefde tot God, dat is de taak tot wederopbouw van de gemeen schap in al haar vormen. Allereerst houdt die taak in de waarborging van het gezin niet al leen het grote, maar ook het gave gezin. Verder is er de gemeenschap van het volk, die zich moet kenbaar maken in waarheid en liefde. Dan moeten wij behartigen de gemeen schap van de arbeid, de erkenning en versterking der verantwoordelijk heid van de werkende mensch. "ïi l' -K <5,: vm* y m -, 7 +f9 Een overzicht tijdens de bijeenkomst, welke in „Tivoli" te Utrecht werd gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het 50-jarig be staan der R.K. Vólkspartij. Op de voorste rij v.Lh.r.: mevr. Verschuur, mevr. Goseling, prof. mr. Aalberse en baron v. Voorst tot Voorst. Daarop kwam spr. op de gemeen schap van de staat niet van een staat, die doel is om zich zelf, van een staat, die ook aan lagere en ho gere instanties weet over te laten, wat die instanties beter zelf kunnen verzorgen. Alleen dan zal men ook hechter kunnen werken aan de ge meenschap der volken. He'aas nog is het zo, aldus spr., dat de Uno staat op de grondslag van de souvereini- teit, inplaats van op de rechtsgelijk heid van alle aangeslotenen. Hoe nu zullen wij onze gemeen schapstaak vervullen? Wij moeten de actuele feiten kennen, om te we ten, waar wij moeten aanpakken naar binnen en naar buiten. Komende tot de partij, zeide spr., dat de K. V. P. vooruitstrevend is, die misverstanden en temperaments- verschillen weet op te. ruimen. Wie zijn ideeën wil bekend maken, doe het hoffelijk en vriendelijk. En dat wil de K. V. Póók als zij anti-pa- pisme ontmoet. Vijftig jaar geleden trad de partij meer verdedigend op. Nu heeft zij een doorbraak gepleegd: en wat in bezettingstijd werd bereikt, geld al? uitgangspunt voor het werk ten ba- Deze feestvergadering ging uiteen met een dankwoord van de heer An driessen, met de opwekking, niet te versagen, en met het zingen van ons volkslied. DE KABINETSCRISIS IN ITALIë. Als opvolger van de dezer dagen af getreden premier de Gasperi heeft Francesco Nitti de opdracht om een nieuw Italiaans kabinet te vormen aanvaard. Nitti hoopt vandaag of morgen gereed te komen met een kabinet, waarin alle politieke par tijen, van de communistische tot de christelijk-^democratische, vertegen woordigd zullen zijn met uitzonde ring van de rechtse „Uomo Qualun- que en de partij der monarchisten. Enkele waarnemers zijn geneigd te geloven, dat Nitti's pogingen geen succes zullen opleveren en de Gaspe ri, die verleden week aftrad, op nieuw aangezocht zal worden om een kabinet samen te stellen. TWAALF DAGEN VACANTIE VOOR HORECA-PERSONEEL. Tussen de Landelijke Bedrijfs.unie van personeel in het hotel-, café- en restaurantbedrijf en de „Bedrijfsho- reca zijn enige moeilijkheden gere zen over de invoering van de in 1946 bereikte accoorden voor de vacanties van het personeel. De Bedrijfsunie heeft nu van het College van Rijks- bemiddelaars vernomen, dat deze va- cantieregeling de volgende week in de Staatscourant zal worden opgeno men. Het personeel heeft, aldus het bestuur van de Unie, recht op twaalf dagen vacantie per jaar ofwel op één dag voor elke maand. WERELDVOEDSELPOSITIE Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft voorspeld, dat de wereld opnieuw een jaar zal ingaan, waarin het niet waarschijnlijk is, dat de voedselpositie veel zal verbete ren, daar de gesteldheid van de vroege oogst in de voornaamste landbouwgebieden wijst op een weinig grotere, zo niet even grote, oogst voor het verbruiksjaar 1947— 1948 als voor 19461947 is binnen gehaald. Tevens werd er door het Departement op gewezen, dat de transportmoeilijkheden bij het ver lichten van de wereldvoedsel- schaarste in de toekomst zelfs gro ter zouden kunnen zijn. Ook zullen de importerende lan den in de komende twaalf maanden zonder Unnra en Leen- en Pacht wet, groter moeite hebben bij het betalen van het voedsel, dan zij no dig hebben, aldus het Departement. De grootte van de voedselimport zal voor deze landen komen af te han gen van de Amerikaanse relief- fondsen. En de internationale lening zal de sleutelfactor blijven, die uit eindelijk de omvang van <^e inter nationale handel in het komende jaar zal bepalen. VERKIEZINGEN IN FRANSE ZÓNE. In de Franse bezettingszone van Duitsland zijn gisteren verkiezingen gehouden voor de lan'dsparlementen. Voor de gehele Franse zóne zijn de percentages der door de verschil lende partijen verkregen stemmen: Chr. Dem Unie 52.38 procent, Soc. Dem. Partij 25.9 pet., liberale Partij 13.91 pet. en Communisten 7.81 pet. De Christen Democraten hebben dus hun leidende positie behouden. Succesvolle conferentie tussen van Mook en Sjahris EEN ZEGSMAN van de Indonesische republiek heeft aan Ass. Prees verklaard, dat dr. Van Mook en Sjahrir, Vrijdagavond een succesvolle conferentie hebben gehouden en dat er „nu aan beide zijden aanzienlijk meer begrip heerst, waardoor de politieke situatie in hoge mate verbe terd is". De zegsman weigerde mede te de len over welke punten gesproken is, doch een Nederlands ambtenaar ver klaarde, dat de conferentie op twee punten tot overeenstemming is geko men: le. De Indonesiërs hebben er in toegestemd, om met ingang van 1 Juni de Nederlanders toe te staan, gebruik te maken van de spoorlijn BataviaBandoeng (die in handen van de Indonesiërs is) voor de voor ziening van het gebied om Bandoeng. Tot nog toe waren de Nederlanders gedwongen Bandoeng van uit de lucht te voorzien of gebruik te maken van slechte wegen over een afstand van 260 kilometers. 2e. De Indonesiërs hebben beves tigd, dat een officiële Nederlandse delegatie permissie zou krijgen op 26 Mei naar Djokjakarta te gaan, om een begin te maken met de bespre- uitvoering van Linggadjati. kingen over de verdere practische De berichtgever zei, dat de Neder landers goede hoop koesterden, dat de gerezen misverstanden door recht, streeks contact met de Indonesische leiders uit de weggeruimd zouden kunnen worden en dat een practische samenwerking daardoor bevorderd zou kunnen worden. BEVIN DRINGT OP SPOED AAN. In het Lagerhuis heeft Bevin Vrij dag over Ned. Indië gesproken. Hij zeide alles gedaan te hebben wat in zijn vermogen lag om een schikking in Indonesië aan te moedigen, in ver band met de „grote bijdrage", die Ne derlanders en Indonesiërs kunnen leveren tot de wederopbouw der wereld. „Hoewel tussen de Nederlanders en Indonesiërs een overeenkomst tot stand is gekomen zo zeide Bevin zijn moeilijkheden gerezen met be trekking tot bepaalde aangelegenhe den als financiën, economie, betaal middel en vertegenwoordiging in het buitenland, doch de Nederlandse premier heeft zijn land verlaten oim te helpen een schikking te berei ken." Bevin zeide te hopen, dat deze kwesties zeer snel opgelost zullen worden Hij legde er dan nadruk op, dat de wederopbouw van Indonesië niet alleen dit jaar belangrijk was. Het zal nog belangrijker zijn om de plantages voor het volgende jaar op gang te krijgen, omdat 1948 weer een moeilijk jaar voor de wereld zal wor den. „Daarom hoe spoediger eeti schikking bereikt wordt, des te be ter", aldus de minister. Vakverenigingscongres wil terug trekking der Ned. troepen. Het vakverenigingscongres van de Indonesische republiek, dat te Ma- lang op Java bijeen is, heeft beslo ten een beroep te doen op het wereld- verbond van vakverenigingen ten einde het wegtrekken van de Neder* lanse troepen uit Indonesië te be vorderen. Het congres besloot even eens de Nederlandse ververeni gingen te verzoeken alles te doen om verdere troepenuitzendingen naar Indonesië tegen te gaan en de terug keer te bewerkstelligen van de zich thans in Indonesië bevindende Ne- derlandsche troepenmacht. Vermiste Ned. vliegtuig opOost-Java gevonden Het Nederlandse gevechtsvlieg ty pe Firefly, dat sinds Woensdag op Cost-Java vermist werd, is door een patrouille van het Indonesische re publikeinse leger gevonden. Naar verluidt is het vliegtuig in de buurt van Selecta neergestort. Vol gens het bericht zijn de inzittenden van het vliegtuig gewond en naar een republikeins militair hospitaal over gebracht. DR. PLESMAN ZIET TOURISTISCHE MOGELIJKHEDEN VOOR NEW FOUNDLAND. Tijdens een kort oponthoud te Lon den heeft dr. A. Plesman, president directeur van de K.L.M., verklaard, dat New Foundland prachtige moge- lïjkheedn biedt voor tourisme. Hij hoopte in de toekomst naar de V.S. terug te keren om deze kwestie met de regering te bespreken. DE „HEILIGE KOE" AAN DE KANT. President Truman heeft opdracht gegeven tot inrichting van een nieuw vliegend hotel", dat naar verwach ting ongeveer een millioen dollar zal kosten. Het zal waarschijnlijk einde deze zomer afgeleverd worden en dan het huidige particuliere vlieg tuig van de president, de „Heilige Koe", gaan vervangen. Tegen de naami „Heilige Koe" als code-naam stammend uit de oorlogstijd, zijn reeds van officiële zijde bedenkin gen geuit op grond van de ergernis, welke deze naam in sommige Ooste lijke landen gewekt zou hebben. Het nieuwe vliegtuig zal een Douglas DC 6 zijn, oqrspronkelijk ingericht voor ruim vijftig passagiers, voorzien van een installatie voor regeling van de luchtdruk en met een kruissnelheid van meer dan 320 mijl per uur. Er zullen slaapkamers en 'n conversatie hall in het vliegtuig worden inge richt, evenals een keuken, en moge lijk een complete badkamer met douche en al. Door middel van een hoogst moderne radio-telefoon zal de president tijdens zijn vliegtochten in contact met het Witte Huis kunnen blijven. Selectiviteit Amsterdam is een „Paviljoen Vondelpark" rijker geworden. Het is de bedoeling dat dit Pa viljoen een centrum zal zijn, dat stimulerend moet werken op de ontwikkeling van het culturele artistieke en gezelligheidsl^ven van Amsterdam. Ik zou zo zeggen: het getuigt op zich zelf reeds van een tame lijk ontwikkeld cultureel, artis tiek en gezellig leven in onze hoofdstad, dat een dergelijk cen trum kan worden opgericht, want de stichting wijst op het vooruitzicht van succes. Ik wil geen vergelijkingén met onze stad gaan maken. wij hebben een zeer oud cultureel en artis tiek leven, dat zjch weerspiegelt in onze centra maar alleen de aandacht vestigen op een exclu sief middel, dat de directie heeft ingevoerd om de doelstelling vol ledig te kunnen naleven: n.l. de instelling van een donateur schap, dat een selectief karakter draagt en uitsluitend op uitno diging kan worden verkregen. Dat is nog zo gek niet. Wij zeg gen gewoonlijk: ieder, die wil, kan bijdragen; iedere gift is wel kom, groot of klein, maar de grote het meest. En het resultaat is, dat er na veel' vijven en zes sen een paar kleine giftjes bin nen druppelen. Laten we ook zeggen: niemand mag een cent bijdragen tenzij hij daartoe door ons waardig wordt gekeurd. En het resultaat zal zijn, dat het be stuur wordt overstelpt met klachten van teleurgestelden, die tot nog toe niets mochten bij dragen. De selectiviteit is je wa re. Warm aanbevolen aan Z.Exc- de minister van financicën. Uit het gereedgekomen onderzoek naar het ontstaan van de brand in de staatsmijn Hendrik op 24 Maart 1947, is komen vast te staan, dat het slippen van een transportband over een lopende aandrijfrol de oor zaak van de brand is. Het toezicht van de bedieningsman op de lopen de transportband op 24 Maart is on voldoende gebleken. Welke om standigheden de aanleiding zijn ge weest tot dit slippen van de band is niet opgehelderd. Er is weinig kans, gelet op de instortingen, dat bij het geheel opruimen van de bandgalerij daaronVtrent iets meer bekend zou worden. Dit opruimen zou bovendien thans niet in: aan sluiting kunnen geschieden omdat het risico nog te groot is van het opnieuw ontvlammen der band galerij. Dit noodzakelijk uitstel zal, gelet op de omstandigheden ter plaatse, waarschijnlijk afstel bete kenen. KINDERSCHEURBUIK. Het voorlichtingsbureau van de voedingsraad schrijft ons: scheur buik is het gevolg van een gebrek aan vitamine c. Dit vitamine kun nen wij de kinderen geven door middel van tomatensap, sinaasappel sap en andere verse vruchtensappen. Over enige tijd bijv. het sap van verse aardbeien en van bessen. Behalve vruchtensappen zijn ook aardappelen en groenten een bron van vitamine c. Ter voorkoming van kinderscheurbuik, die nog altijd voorkomt, is. het noodzakelijk, dat de kinderen steeds vers gekookte aardappelen en groenten krijgen. Het verdient voorts aanbeveling, op het consultatiebureau of met een arts de voeding van het kind te be spreken en na te gaan of deze vol doende vitamine c bevat. Te Scheveningen werd de eerste Hol landse nieuwe haring aangevoerd. De vis wordt bekeken Een ^oAAeÜje... Wijk van het kwade en doe het goede, Dan zult gij een duurzame woning hebben; Want Jah\veh heeft rechtvaardig heid lief En verlaat zijn vromen niet! (Ps. 37, 27.28).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1