Feest van de Arbeid |ongeren-K.V.P. afd. Leiden bijeen Muziek-concours te Lisse VRIJDAG 16 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 K.A B. Na weken van voorbereiding zal de dag van de arbeid, ons feest, zijn intrede doen in ons gewest. Er is hard gewerkt en goed aangepakt. Het verheugt ons, dat wij, nu alles klaar is om te starten, het program bekend kunnen maken en dat wij door het meeleven van de gemeen telijke instantie in staat zijn gesteld ons spel op te voeren op het „toür- nooiveld van de Burcht". Ons feest neemt zijn aanvang bij het H. Misoffer, dat wij allen met de priester opdragen op deze Zon dagochtend, waarna wij allen Ka jot ters en K.A.B. leden om 2 uur aan treden op de Kaasmarkt voor onze demonstratietocht door de stad. Wij zullen via de Hooigracht, Nieuwe Rijn, Gangetje, Breestraat, Kort Ra penburg, Prinsessenkade, Haarlem merstraat, Oude Herengracht, He rensingel (Dekenale kerk) onze or ganisatie aan onze stad en landge noten voordragen, als de organisatie, die de waardigheidi van de mens en diens recht zal nastreven en met al de kracht der individuele leden zal meehelpen, om het Vaderland op te bouwen in Christelijke geest. Om dit doel te bereiken zal er om half 4 in de Dekenale kerk een Lof gecelebreerd worden waaronder de gereedschapszegening plaats vindt en Pater Engelbertus O, Cap, de predikatie houdt. Na deze kerkelijke plechtigheid nodigen de Kajotters U uit voor hun arbeidsspel „met hoofd, hand enhart!" wat zij op de histori sche plaats van de Burcht van Lei den opvoeren. Katholieke arbeiders van Lei den en omgeving, toont op dit feest van de Arbeid Uw dank BEETHOVEN CYCLUS. 9e Symphonie. De Beethoven Cyclus is weer voor bij, maar een mooie herinnering bleef. Niet elke avond was de ge hoorzaal vol, maar voor dit concert voor de 9e was de animo weer groter. Bij ontstentenis van de di rigent Frits Schuurman nam Jan Out de leiding, en wij moeten zeg gen: hij dirigeert Beethoven met ka rakter. Hij ageert op de levensbewe ging van een melodie en zoekt naar de kern, de geest de wendingen. Hij belicht, geeft expressie en accénten en brengt verheffing van geest. Ook vergeet hij niet, dat elke melodie of harmonische phrase bij Beethoven een andere intentie in zich draagt. De 9e waarin alles meer uitbundig voor de hand ligt is in haar diepste diepte van religie en menselijkheid benaderd kunnen worden, want de bezongen vreugde, is er een, die cmhoog stijgt door woord als door extatische muziek. De betekenis (afge zien van de vorm der muziek) is groot en waardevol. Belangrijk is het verschillend karakter en de vorm van de viei delen. De moeilijkheid ligt in de behandeling van het vo cale gedeelte. De orchestrale delen werden door Out geestdriftig en me lodisch uitgepenseeld gehouden. De koorzang maakte door de declamato rische opvatting een goed effect. Het solo-kwartet, de dames Maria Struyc- ken van den Adel, Annie Wout, en de heren Lefèvre (die iets minder kleurde) en Laurens Bogtman klonk voortreffelijk. Het tempo van de finale was heel snel. Niettemin de beruchte passage in celli en contra bassen slaagde. Alles bijeen een mooie uitvoering van voornaam ka rakter waarvan aan de dirigent om zijn gedecideerde leiding alle eer toe komt mede aan het Residen tie-orkest, dat zo toegewijd speelde, aan de Haagse koren en aan het solo kwartet hierboven genoemd. Terecht werd een ovationeel applaus verwor ven. J. Kortmann. DE STAKING BIJ „DE SLEUTELS Omtrent de staking bij de meelfa briek „De Sleutels" deelt de directie ons mede, dat zij bij de vorige sta king generlei toezegging heeft ge daan of kon doen aangaande de eiseii der arbeiders. Deze werken op een collectieve arbeidsovereenkomst, wel ke zij zelve hebben, voorgesteld en welke nog steeds niet is afgelopen. De directie beschouwt het optreden van het personeel dus als een „wilde" staking. DIES R. K. S. V. ST. AUGUSTINUS. De R. K. Studentenvereniging Sanctus Augustinus" vierde haar 54ste Dies Natalis. 's Morgens te 9.30 uur werd in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur een H. Mis op gedragen door de Studentenpastoor prof. dr. H. L. M. v. Rooyen O.S.C., waarbij Pater Oudejans O.F.M. en Pater Nyman S.A.M. resp. als diaken en subdiaken fungeerden, fiierna vond een feestelijk ontbijt plaats in de „Harmonie". De buitengewone ledenvergadering werd te 14.00 uur nam. gehouden in het Groot Audi torium van de Academie. Hierbij waren o.m. aanwezig: de Rector Mag nificus Prof. mr. R. P. Cleveringa, de secretaris van curatoren de heer K. Woersma en de katholieke pro fessoren te Leiden. Dr, E. Brongersma sprak over „De taak van de katholiek in de wereld van thans", waarin hij o.m. benadruk te, dat het een plicht is voor de ka tholiek die in onze maatschappij verantwoordelijkheid aanvaardt, met begrip voor de opvatting van ande ren, en daarin steeds het goede na speurend, hen tegemoet te treden. i-Iierna volgde receptie van het be stuur. In de Stadsgehoorzaal gaf Cor de Groot des avonds om 8.30 uur een piano-recital, waarin hij o.a. stuk ken van Chopin en Debussy ten gehore bracht. De feestelijkheden werden beslo ten met een bal in de Stadsgehoor zaal. voor de ons geschonken encyclie ken en de zegeningen die zij ons brachten en laat door Uw aan wezigheid het meeleven met Uw bond zien. Vandaag treedt niet de bond, maar het gezin voor de bond aan. Komt een beet're wereld bouwen, Mannen werkt, bidt met uw vrouwen, Haalt als Koning Christus in. Staten, wordt zijn stedehouders, Volken, draagt Hem op Uw schouders In het hart van 't Huisgezin. Voor de Kajotters en deelnemers aan het spel delen wij mee, dat de repetitie van Zaterdagavond 6.30 uur plaats vindt op de Burcht. Breng de afgesproken kleding en de ingrediënten mee. Het bestuur Gewest K.A.B. SASSENHEIM De gestolen kerkloper teruggevonden In verband met de diefstal van de loper uit de St. Pancrattus- kerk wordt nog het volgende ge meld: Bij een taxi-bedrijf vervoegde zich een heer en dame, die eer. ta pijt bij zich hadden en wensten naar Leiden gebracht te worden. Aan un verzoek werd voldaan en ergens op de Haarlemmer straat werden de passagiers af gezet, die een zijstraat insloegen. De chauffeur, van de diefstal horende, herinnerde zich zijn vrachtje en deed hiervan mede deling. De volgende dag ging hij op de de Haarlemmerstraat flaneren, gevolgd door enkele rechercheurs en al spoedig kwam men de man tegen. Hij werd aangehouden en in zijn woning werd het tapijt gevonden en in beslag genomen. ALS WE D'E BELANGSTELLING van Leidens Kath. jongeren voor de politiek moeten afmeten naar de opkomst op de vergadering, welke Woensdagavond in „De Doel en" werd gehouden, dan moeten we tot de beschamende conclusie komen, dat het met die belangstelling wel zeer slecht gesteld is. Was het pra chtige zomerweer daar debet aan, of zijn vele jongeren nog steeds de ge dachte toegedaan, dat politiek alleen iets is voor eerbiedwaardige oudere heren? Laten we het eerste hopen! Hoe het ook zij, de opkomst was erbarmelijk slecht. Slechts 17 jon gelui hadden gehoor gegeven aan de oproep van de Stadsraad die, zolang er nog geen eigen bestuur was, de honneurs waarnam. Maar de zeventien die geweest zijn, heb ben die avond veel kunnen opste ken betreffende het doel en de or ganisatie der jongeren K.V.P. •Om kwart over acht opende de voorzitter van de Stadsraad, Jan Zonneveld, met een woord van wel kom tot de weinige aanwezigen, speciaal tot de jongerencommissaris de heer J. Schiphorst, de opvolger van de zo tragisch om het leven gekomen Jan Robert. Na het voor lezen der notulen kreeg de jonge rencommissaris het woord. Spr. be gon met te zeggen, dat de jongeren organisatie nog niet helemaal klaar was; er wordt nog gezocht naar een definitieve werkwijze. Wel staat vast, dat., de Jongeren K.V.P. geen massavorming beoogt, doch een kleine kern van principiële jonge lui, die weten wat zij willen en die de morele verplichtingen nakomen. Een groep van 20 personen is voor Leiden reeds voldoende, maar van die 20 wordt dan ook geëist, dat zij zich helemaal geven; werkplicht t.o.v. zich zelf en niet alleen van het befetuur is de allesbeheersende factor, waarvan het al of niet sla gen zal afhangen. Over 'het doel van de Jongeren K.V.P. zei spr.: zij is gesticht le. om in de K.V.P. de stem der jon geren te laten horen, dus meer zeg gingschap vooral in die aangelegen heden, waarmede het belang der jongeren gemoeid is. 2e. voor de vorming. Binnen de tien jaar, wellicht al bij de eerst volgende verkiezingen, moet de K. V.P. de beschikking hebben over een aantal jongeren, die niet alleen bezield zijn van een ideaal, doch die daarnaast een degelijke kennis bezitten inzake staatsinrichting en politieke vraagstukken. Die vor ming wil echter allerminst zeggen, dat het een schooltje moet worden; dit kan geschieden op een heel prettige en interessante wijze, waar bij de plaatselijke afdelingen vol doende vrijheid wordt gelaten om de manier van werken zelf te be palen en daarmede een eigen sfeer LEIDSE AMATEUR FOTOGRAFEN VERENIGING. Woensdagavond hield de L.A.F.V. haar 14-daagse clubavond. Opnieuw werden 5 nieuwe leden geïnstalleerd, waardoor het ledental tot 86 steeg. De. secretaris hield een inleiding over de nieuwe Engelse en Ameri kaanse kleinbeeld-ontwikkelaars.Voor al van de nieuwste, de Meritol-caus- tic-soda, een 2-baden ontwikkelaar, somt spr. de voordelen op, als fijne korrel, nivellerende eigenschappen en gemakelijk regelbare gradatie. De ontwikkeling van films hiermede vergt half zoveel tijd als bij de ge bruikelijke Kodak-ontwikkelaars, ter wijl overbelichting, dank zij de ver anderbare gamma, achterwege kan blijven. De aanwezige amateurs en vakfotografen raadt spr. aan, deze bijzondere stof eens te beproeven. Na de peuze verscheen een aantal van 138 stuks kleurenplaatjes op het doek, welke collectie een geschenk is van de Zwitserse Bond aan de zus tervereniging „Rotterdam". De volgende dag, op Hemelvaarts dag, werd een foto-excursie gehou den, welke veel belangstelling had. Met de motorjachten van 2 bestuurs leden werd ten tocht gemaakt naar de Kagerplassen. Ofschoon de weers gesteldheid op de vroege morgen te leurstellend v/as, konden toch later op de dag bij zon met mooie wolken een groot aantal opnamen worden gemaakt. DE LEIDSE WIELERWEDSTRIJDEN ACHTER MOTOREN. Voor de morgenmiddag te 4 uur te houden wielerwedstrijden achter mo toren, georganiseerd door de Swift- Combinatie, hebben de volgende renners ingeschreven: Jac- v. Vliet, Henk Meester, Hans Buijsse, Grun Duqesnoy, Aat v. Amsterdam, Cor Bijl, R. Riethoven, J. Schüller W. Rijsbergen, R. Segaar, M. Romijn. Zoals bekend is de start te 4 uur in de Professorenwijk. Indien het weer enigszins medewerkt belooft het een interessante wedstrijd te wor den. te scheppen op hun bijeenkomsten. Wat betreft de keuze van onder werpen, kon spr. de aanwezigen wel gerust stellen, want die zijn er legio Daar zijn de brochures, die regelmatig door de K.V.P. uitgege ven worden, de talrijke problemen, die thans aan de orde zijn b.v, be drijfsorganisatie, gezinspolitiek, enz. Verder moeten we zo spoedig mo gelijk een eigen blad hebben, waar in de verschillende problemen be handeld kunnen worden en waarin wij onze kritiek kunnen spuien* Ten slotte achtte spr. het nood zakelijk, dat er ook in groter ver band gewerkt diende te worden door b.v. een probleem uit onze naaste omgeving te bestuderen, ge gevens daarover te verzamelen, enz. waarover dan rapport uitgebracht kan worden bij de bevoegde instan: ties. Met enkele voorbeelden be wees spr., dat deze methode in ver schillende plaatsen reeds sucéêS heeft gehad. Na van het geheel nog een korf resumé gegeven te hebben, beëin digde de jongerencommissaris zijn zeer interessante causerie, welke met veel belangstelling gevolgd werd, getuige de vele vragen die na afloop gesteld werden. De heer S. Menken, die intussen gearriveerd was, wilde nog even ie nadruk leggen op het werk van hen die in vaste dienst zijn bij de K.V. P. Dat moet niet beschouwd worden als een baantje, doch als een roe ping. Slechts wanneer zij hun taak zó zien, kan hun werk succes heb ben. Na de pauze werd het defini tieve bestuur gekozen, n.l. J. Lei- cher, voorzitter, Th. van der Meel, F. van Dieren, F. Pont en J. van Zonneveld. Het voorl. secretariaat is: v. :d. Duynstraat 40, Leiden. PROF. MR. DR. F. M. BARON VAN ASBECK. Naar verluidt, komt prof. mr. dr. F M. baron van Asbeck, bijzonder hoogleraar aan de Rijksuniversiteit alhier, in aanmerking Nederland te vertegenwoordigen in de Palestina- commissie van de Vereenigde Naties. Prof. van Asbeck is hoogleeraar in het overzees staatsrecht hier ter stede. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal ex amen rechtsgeleerdheid: Mejuffrouw A. C. Kr ij kamp te Sassenheim. de heren; C. D. Boe- schoten te Breda, C. J. A. Hoek te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift, getiteld „Introduction aune Etude du Dialecte Grec de Cargèse (Corse) de heer G. H. Blanken, geboren te Wisch (Gld.), wonende te Rotterdam. JONGE MANNEN ST. PETERS PAROCHIE MARIACONGR. Alle andersluidende berichten en gissingen tegensprekende is het ons een genoegen te kunnen laten we ten, dat de kerkelijke bijeenkomst weer a.s. Zaterdag, dus morgen avond, om kwart voor negen. Zonder tegenbericht verwachten we dan de gehele afdeling. Secretaris. K. A. J. Dek. Par. Vanavond verwachten wij alle stuwers en naam lozen om 8 uur bij mij thuis. We heb ben een gezellige gast in ons midden, die voor ons wel het een en ander in petto heeft. Voor de omlijsting zul len enkele naamlozen zorgdragen. Dus allen precent.!!! Quirien ter Haar. BONKAARTEN AFHALEN. Morgen zijn aan de beurt de gezin nen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 79001 tot en met 81000. Meebrengen alle stamkaarten (zonder inlegvel) de nog niet aange wezen periodieken van de bon kaarten 705, het met inkt ingevulde en ondertekend aanvraagformulier van brandstoffen en het restant van de oude brandstoffenkaart met bon 72 B.V. „De Burcht" is geopend van 8.45 tot 11 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dirk z. van C. M. Middel koop en N. Boer; Hendrika d. van J. W. Schlagwein en H. de la Rie; Jo hannes Henricus Wilhelmus Maria z. van W. J. J. M. van Noort en M. J. Ortgiess; Vlasta d. van L. Piskora en C. C. Mühlstaff. Overleden: C. M. Mank dr. 6 da gen; H. Noort z. 8 dagen. Gehuwd: L- C. Struik jm. en A. E. Eredidels jd.; W. Roodenburg jm. en G. C. E. van Koolbergen jd., H. F. du Pon wednr. en J. Springer jd.A. Boender jm. en C. M. van Teijlingen jd-;; P. J. Bleiji jm. en H. M. van der Meer jd.; J. II. A. Brugmans jm. en J T. R. van Berge Henegouwen jd., G. Candido jm. en W. F. G. de Graaf jd. H. van Dijk jm. en J. Steenber gen jd.; R. J. van den Eshof jm. en H. Wassenaar jd.; C. Guldemond jm. en en C. J Laterveer jd.;en en en G. Lagendijk jd.; G. W, Hendriks jm. en H. Krijgsman jd.; H. Jansen jm. en C. J. Laterveer jd.; A. Kienjet jm. en A. M. J. P. de Gunst jd.; J. P. A. Pegt jm, en M. D. C. Vinke jd.; B. Quist <jm. en M. De veling jd.; J. J. van der Ter gelegenheid van 't gouden ju bileum van „Trou moet Blijcken" wordt een groot nationaal muziekcon cours gehouden, waaraan op Hemel-' vaartsdag een begin is gemaakt. De opening had des middags om 12 uur plaats in de zaal van de Hobaho. De burgemeester van Lisse, de heer W. Lambooy, beschermheer der vereni ging, opende het concours met een kernachtig' woord, waarin hij gewag maakte van de hoge culturele waarde van goede muziek. De gekozen naam Trou moet Blijcken" in 1926 in de plaats van „Eensgezindheid" is juist gezien en blijkt waarheid te bevatten, omdat er onder het werkende corps leden, n.l. de heren S. Nederpelt, A. Mastenbroek en C. Kulk tevens het gouden jubileum meevieren, met welk jubileum spr. hèn van harte geluk wenst. De secr., de heer M. H. de Haas, gaf hierna een overzicht van de voor. naamste gebeurtenissen der vereni ging in de afgelopen 50 jaren. Spreker deelde voorts mede, dat aan dit con cours een erewedstrijd zal worden verbonden op beide dagen. De heren W. A. Simonis, voorzitter van de R.K, Harmonie „Canite-Tuba" te Lisse; J. Vastenouw, voorzitter der Hillegomse harmoniekapel; de heer Bolderdijk, oud-directeur der jubile rende vereniging; I. Bergman, voor zitter van „Warmond's Fanfare"; P. Warmerdam, namens het ere-comité; G. Balkenende, namens de Prot. Coö peratie en W. F. Daudeij namens de Pluimvee- en Konijnensportvereni- ging, brachten in verschillende toon aarden hun gelukwensen aan de gou den jubilaresse en de jubilarissen der vereniging over. De heer J. Th. M. Lampe, voorzit ter van „Trou moet Blijcken", bracht dank aan de nog in leven zijnde op richters der vereniging, de heren M. Beelen, L. van Grieken en Th. F. van Rijn, benevens aan de heren J. W. Lefeber en Ant. van Waveren, die 50 jaren onafgebroken donateur der ver eniging zijn geweest. Spr. verwelkomde ook de jury van deze dag, deheren A. Torenspits, toonkunstenaar te Amsterdam; Jac. Broer, Toonkunstenaar, te Andijk en L. van der Hoef, componist-arr. te Beverwijk. De erewijn werd daarna rondgediend, waarmede de opening was verricht. Op Hemelvaartsdag namen aan het concours deel in de derde afdeling Fanfare ,,St. Jans Fanfare" Zoeter- woude, 22 leden; derde afdeling Har monie „de Heerlijkheid" Hoogmade, 30 leden; tweede afdeling Fanfare „Olympia's Fanfare" Monnikendam, 31 leden; „Oefening Kweekt Kunst", Haarlemmermeer, 34 leden; eerste af deling Fanfare „St. Gregorius", Ha renkarspel, 20 leden; „Door Gunst Verkregen", Alkemade, 30 leden; eer ste afdeling Harmonie „Athalia", Lei den, 53 leden; R.K. Muziekvereniging „Euphonia, Haarlem, 40 leden; Kon. E. Harm. „Erato, Roosendaal, 40 le den; ereafdeling Harmonie, Harmonie Orkest „Princes Irene" 54 leden; R.K. Harmonie „Crescendo" Hillegom 50 leden. Over het algemeen werd zeer goed gespeeld. Er waren ongeveer 2000 luisteraars. De uitslagen zijn als volgt: St. Jans Fanfare, Zoeterwoude 2e prijs met 288 p., Harmonie „De Heer lijkheid Hoogmade", 3e prijs méT222 p., „Olympi 's Fanfare", Monniken dam le pr. met 312 p., „Oefening Kweekt Kunst", Haarl.meer le prijs met 301 p., „Si. Gregorius", Haren- karspel 2e iPHjs met 271 p., „Door Gunst Verkregen", Alkemade, 2e pr. met 280 p., „Athalia" Leiden 2e prijs met 288 p., „Euphonia" Haarlem 2e pr. met 290 p., „Erato" Roosendaal N.-B., le prijs met 322 p., „Prinses Irene" Huizen le pr. met 365 p., „Crescendo" Hillegom le prijs met 314 De marswedstrijd had de navol gende uitslag: „Euphonia" Haarlem 2e prijs met 85 p., „Oefening Kweekt Kunst" Haarlem le prijs met 96 p., „Athalia" Leiden 3e pr. met 78 p., „Crescendo" Hillegom le prijs met 97 punten. Aan de ere-wedstrijd namen deel 4 verenigingen, die de navolgende prijzen behaalde „Olympia's Fanfare", Monniken dam, 3e prijs met 114 p.; „Crescen do", Hillegom, 2e prijs met 136 p.; „Oefening kweekt Kunst", Haarlem mermeer, 2e prijs met 143 p.; „Prin ses Irene", Huizen, le prijs met 173 punten. Laatstgenoemd corps gaf op ver zoek nog een zeer mooie toegift, waarvoor het de dank van alle aan wezigen verwierf. De tweede concoursdag wordt ge houden op 2e Pinksterdag. Onderscheiding voor ij*. Volkersz Ir. K. Volkersz, rijkstuinbouw- consulent te Lisse, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. Deze onderscheiding is hem bij zijn afscheid van hedenmiddag uit gereikt. Reijden jm. en G. J. Nieuwenhuyzen jd.; B- L. II. Schreuder jm. en E. W. Hoogkamer jd.; N. A. W. Stafleu jm. en C. Kalkhoven wed.; E. M. van Haarlem gesch. en S. P. de Jong jd. OEGSTGEEST JONGEN DOOR TRAM GEGREPEN Gistermorgen Lr het 15-jarig zoon tje van de heer G. Hogervorst aan de Wijttenbachweg, toen hij per fiets de Rijngeesterstraatweg op kwam rij den, even voorbij de Toorenveltstraat door een tram van de N.Z.H. gegre pen en een eindweegs meegesleurd. De jongen heeft vermoedelijk niet voldoende op de aankomende tram gelet, probeerde op het laatste mo ment nog uit tc wijken, hetgeen ech ter niet gelukte. Het gevolg was, dat hij door de tram van zijn fiets werd geslingerd en meegesleurd. Zwaar gewond aan een zijner benen werd hij opgenomen en naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd- Het gevaar be staat, dat hij het been zal moeten missen. ALPHEN AAN DEN RUN Gestolen motor achterhaald. In de nacht vin Zaterdag op Zondag hielden politiemannen een uit de richting Leiden komende motorrij der aan. Na hem naar zijn papieren en eigendomsbewijzen te heben ge vraagd moest deze ten antwoord ge ven, dat hij deze stukken niet kon overleggen. Men vertrouwde het zaakje niet en nam de man die de 18-jarige KI. uit Leiden bleek te zijn, mee naar het bureau. Uit het daar af genomen verhoor en het Zondag daaraanvolgend ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat de motor van diefstal afkomstig was en juist enkele dagen te voren wend ont vreemd ten nadele van onze vroegere plaatsgenoot dr. L. W. Hildernisse, die dus hierdoor aan zijn vroegere plaatsgenoten te danken heeft, dat hij zo spoedig weer in het bezit gesteld kon worden van zijn eigendom. KATWIJK DE BURGEMEESTER WAS TE IJMUIDEN. Om de haringvloot uitgeleide te doen. Uit IJmuiden zijn gisteren een der tigtal Katwijker haringloggers uitge varen om hun deel bij te dragen in de voorziening van het Nederlandse publiek met het „geurige zeebanket". De burgemeester van Katwijk, mr. W. J Woldringh van der Hoop, was met het college van wethouders naar IJmuiden gekomen om de schepen uitgeleide te doen. Aan de wal was grote bedrijvigheid, daar ook vele reders, alsmede vrouwen en andere familieleden der bemanningen waren meegekomen om de schepen te zien uitvaren. Het zee kiezen van de haringvloot doet telkenjare in Katwijk meer de noodzaak gevoelen van het bezit van een eigen haven. Naar de secretaris van de redersvereniging „Katwijk" ons mededeelde, hoopt men, dat de daartoe gevoerde actie binnen niet te lange tijd met succes zal worden be kroond. TER-AAR VERDRONKEN. Het 7-jarig zoontje van de familie Leo Balvers raakte gisterenmiddag al spelende te water en is verdron ken. Toen men het jongetje vermiste is men gaan dreggen. De vader haal de zelf het lijkje op uit de Hoeksche Aar. Kunstmatige ademhaling mocht helaas niet meer baten. De eerste snijbonen. Aan de Cen trale Veiling zijn door de tuinder P. Hölscher de eerste kas-snijboner aan gevoerd; zij brachten de prijs op van 4.per k.g, WARMOND GEMEENTERAAD. Onder voorzitterschap van jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen. Afwezig met kennis geving de heer C. J. de Vroomen, wegens verblijf in het buitenland. Goedgekeurd werd een besluit tot verhuur van de gemeentelijke gym nastieklokaal aan diverse in deze gem. bestaande organisaties. Van dhr L. H. de Nie was een verzoekschrift binnengekomen tot toekenning over eenkomstig artikel 13 der L. O. wet 1920 van een tegemoetkoming uit de gemeentekas in de kosten van het vervoer van zijn dochtertje naar een U. L. O. school te geiden. Werd be sloten een vergoeding toe te kennen volgens de geldende regeling. Bij de rondvraag informeerde me vrouw v. d- Struys naar de stand van zaken met betrekkng tot het inrich ten van een noodslachtplaats in deze gemeente, waarbij de voorz. mede deelde, dat deze aangelegenheid bij de gemeente Leiden aanhangig is gemaakt. De heer van Bladel vroeg de bijzondere aandacht van het College van B. en W. voor de vele in deze ge meente zeer verontreinigde sloten. De voorz. deelde mede, dat B. en W. te dezer zake volkomen diligent zijn en reeds maatregelen hebben ge troffen om hierin afdoende, verande ring te brengen. Nog werd gewezen op de slechte toestand van de rio lering in deze gemeente. Volgens de voorz. zal in de toekomst het gehele rioleringsplan in deze ge meente op de helling moeten worden gebracht, wil men hierin een af doende verbetering brengen. Waar echter zulks noodzakelijk is, zulen noodmaatregelen worden getroffen, Hierna begaf de raad zich in gehei me zitting. Jachthaven. Naar wij vernemen bestaan er zeer ernstige plannen tot het stichten van een grote jachtha ven tegenover de sociëteit de Kaag. De betreffende exploitanten hebben reeds bereids toestemming van Rijn land ontvangen. Omgeslagen. Door ondeskundig zeilen is een zeilbootje, bemand met twee jongens en twee meisjes op het Norremeer alhier omgeslagen. De jongens konden wel, de meisjes niet WEERSVERWACHTING O OPNIEUW IETS HOGERE TEMPERATUUR. g Zwakke tot matige Zuid-Wes- g g telijke wind. In de vroege och- o o tend enige plaatselijke nevel- of o mistvelden. Overdag meest zwaar bewolkt. Geen regen van g g betekenis. Opnieuw iets hogere g g temperatuur. o nnooonoononnooooooonoooooooo<{oooo«i LAATSTE BERICHTEN INCIDENTEN TUSSEN BATAKS EN ATJEHERS.. Uit Medan wordt gemeld, dat er de laatste weken een onmiskenbare activiteit heerst van zekere Batak- groepen, die er naar streven, een soort „Batukland voor de Bataks"- beweging op gang te brengen en zelfs geneigd zijn wapengeweld tegen de Atjehers te gebruiken. Van Nederlandse zijde worden de ze spaningen in het Batakgebied nauwlettend gadeslagen en ook de republikeinse autoriteiten tonen grote aandacht. De republikeinse ministers van defensie en binnenlandse zake, mr. Sjarifoeddin en mr. Roem, die thans op Sumatra vertoeven, zullen zich zeker nader op de hoogte stellen. DE MINISTERS KEREN TERUG NAAR NEDERLAND. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat de beide ministers he denochtend in het kader van hun in formatieve besprekingen de onderne mers hebben ontvangen. Deze be sprekingen hebben zeer verhelde rend gewerkt. Het ligt in het voornemen van de ministers Donderdagmiddag de te rugkeer naar Nederland te aanvaar den. Zij zullen de nacht doorbrengen in Singapore en hopen op 2e Pink sterdag 's avonds op Schiphol te ar riveren. MARINE VLIEGTUIG VERMIST. De marine-voorlichtingsdienst meldt, dat een Firefly-toestel van de mari ne-luchtvaartdienst van een verken ningstocht op 14 Mei op de basis Soe- rabaja niet is teruggekeerd. Tien M.L.D. toestellen zijn opge stegen voor het opsporen van het ver miste vliegtuig, echter tot nu toe zon der resultaat. Bij de actie van de „Banckert" irt de haven van Sibolga is één man ge dood en één gewond. zwemmen. Gelukkig was hulp in de nabijheid zodat het ongeval betrek kelijk goed afliep. Ook zeilen kan niet iedereen. ZOETERWOUDE (H. R-) W. PIETERSE. t Op 78-jarige leeftijd is gisteravond te zijnen huize plotseling overleden de heer W, Pieterse. Gedurende meer dan veertig jaren heeft hij als lid van het R. K. Armbestuur, ook in de moeilijkste tijden, zeer veel nood helpen lenigen. Het was een nobel mens. Hij rust in vrede. ZOETERWOUDE St. Jansfanfare. Dc maandenlan ge ijverige studie, onder de bekwame leiding van de directeur, de heer B. van Veen. mocht gisteren op het gou den jubileum concours van „Trou moet blijken" te Lisse, bij een zeer strenge beoordeling van de jury de sobere beloning van een tweede prijs met 288 puriten ontvangen. Eerlijk gezegd, het was een teleurstelling want alle toehoorders waren ten op zichte van onze Fanfare zeer hoog ge stemd. De rapporten van de jury-le den wijzen echter allen op vele goede verdiensten; bij de beoordeling van het vrije nummer ..Paquettes des Prés" tekende de heer Jac. Broer, toonkunstenaar, o.m. aan „dit corps kan een betere compositie uitvoe ren". Dat er kleine fouten gemaakt zijn. waardoor het corps de 300 punten, nodig voor een erste prijs, niet mocht behalen is niet te verwonde ren, want de bezetting bestaat voor een groot gedeelte uit leerlingen, die wel veel beloven voor de toekomst, maar vanzelfsprekend op het eerste concours nog wel eens een fout ma ken. Zeer tot tevredenheid stemmend is, dat in de beoordelingen het laag ste cijfer een 6 was. Als wy in de volgende maand weer een dag met de Fanfare uitgaan, naar Schipluiden, zullen wij bij onze thuis komst de jonge dames van Zoeter woude verplichten te zorgen voor een vaandel, waraaan de trophee van die dag de lauwerkrans kan gehecht worden. Zóó zal de St. Jans Fanfare opklimmen naar de Eerste Afdeling om een klinkende gemeente-subsidie te „verdienen". MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Mei, Vee. Aanvoer; 15 fokstieren, 129 kalf- en melk koeien, 193 varekoeien e.a., 125 vette koeien, 39 pinken. 4 graskalveren, 380 nuchtere kalveren, 141 weide- 380 nuchtere kalveren, 141 weide- schapen, 820 zuiglammeren, 24 zeu gen, 598 mestvarkens, 16 biggen, 3 paarden, 49 bokken en geiten. Prij zen: kalf- en melkkoeien f 400750 en varekoe;en 350600 handel vlug; pinken 150225 handel zeer matig; weiöeschapen 5070 han del tamelijk vdug; lammeren 2025 handel matig; mestvarkens 5070 en biggen i 3045 handel tamelijk vlug; paarden 200800 handel ta melijk; bokken en geiten 2050 handel matig. Kaas. Aanvoer 28 partijen Goud se kaas en 1 partij Leidse kaas to taal 29 partijen. Geen notering.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3