UVS verslaat Sliedrecht met 2-0 Washington Square VRIJDAG 16 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA i QP EEN SLECHT TERREIN heeft UVS heeft eerste halfuur naar haar ^"'vorm lopen zoeken en daar de thuisclub van de vele kansen geen gebruik wist te maken bleven de doelpunten uit. De thuisclub zat vooral in deze periode vinnig op de bal, terwijl daarentegen de UVS-ers een meer afwachtende houding aannamen, die gelukkig geen nadelige gevolgen op leverden. Zonder dat zich nog adembenemende ogenblikken voordoen kondigt de zwak leidende scheidsrechter het ein de aan, dat schijnbaar aanleiding is.' voor het Sliedrechtse publiek om de scheidsrechter te lijf te gaan. nadat deze weigerde de hand van de aan voerder der thuisclub te accepteren. Bestuurders van de thuisclub weten echter erger te voorkomen en de scheidsrechter veilig naar zijn kleed kamer te brengen. Scheidsrechter door publiek bedreigd Vooral de voorhoede van de thuis club met linksbinnen Vogel aan het hoofd weet het UVS-doel steeds ang stig te benaderen, maar het schieten is vrij zwak, terwijl enkele goed ge richte ballen geen genade vinden bij Breijer. Geleidelijk aan komt UVS be ter in het spel en vooral toen Piet Kantebeen linksbinnen ging spelen ging er meer dreiging van de aanval uit. Diverse corners aan weerszijden leverden niets op. Wanneer Piet Kan tebeen 't alleen probeert, vindt zijn voorzet geen UVS-er voor het doel en gaat hiermede een goede kans verlo ren. Het spel golft nu meer op en neer, maar geen van beide partijen weet het net te vinden, terwijl 't een opmerkelijk verschijnsel is, dat de aanvallen "meest over links worden opgezet. De UVS-rechtervleugel Ver hoogtFasel krijgt voorlopig tegen de goedspelende linkshalf van Gen- deren weinig kans. Het laatste kwar tier voor de rust geeft UVS de toon aan en uit een goed opgezette aanval kopt Hiensch tegen de bovenlat. UVS speelt nu stukken beter dan in den be ginne en haar aanvallen vergen nu de grootste aandacht van de verdedi ging der thuisclub. Even voor de rust krijgt UVS een corner toegewezen, welke door Verhoogt goed voor het doel wordt geplaatst en waarna na eenig heen en weer trappen ten slot te Piet Kantebeen weet te doelpun ten 01). Direct na de thee weet de thuis club een goede aanval op te zetten over de linksbuiten de Jager, die na missen van de Wolf een zeer goede kans krijgt om de stand gelijk te ma ken. maar Breijer werpt zich tijdig op de bal. Na deze aanval is het weer UVS die er tussen uit trekt en nu probeert Hiensch 't. maar zijn schot gaat huizenhoog over. Hoewel het spel van weerskanten beneden het normale peil blijft, behoudt 't zijn aantrekkelijkheid door de spanning waaronder de beide doelen telkens komen te staan. Sliedrecht werkt hard om gelijk te maken, maar de aanvallen van UVS zijn gevaarlijker dan voor de rust en vooral Tony Kan tebeen krijgt de bal nog al eens in vrije positie toegespeeld, maar zijn voorzetten zijn slecht. Het rechterdeel van de UVS-voorhoede speelt nu ook beter en zigzagt verschillende keren door de Sliedrechtse verdediging. De ÜVS-verdediging weet de aanvallen van de thuisclub met moeite het 'hoofd te bieden en vooral Breijer verdedigt weer op sublieme .wijze zijn doel, hoewèl hij een enkele maal de bal wel eens liet glippen. In de laatste tien minuten stuwt Bas Wal- laart zijn voorhoede heel goed en wanneer Verhoogt de bal bemachtigt, volgt een vlotte combinatie met zijn buurman Fasel wat zijn beloning vindt in een goed doelpunt door Hiensch, die uit de voorzet van Ver hoogt schitterend inschiet (0—2). Programma L. V. B. voor Zaterdag. KI. 1: Lisser B. 1Leiden 1; RCL 1Rijnsb. B. 2; ARC 2Koudekerk 1; Noordwijk 2Katwijk 2. 2 A: Quick B. 3Woubrugge 1; T. en D. 1—GWS 1. 2 B: Leiden 2Quick B. 4; Kat wijk 3—SVOW 1: MSV 1—CNV 2; Noordwijk 3Valken B. 1. 3 A: ARC 4Katwijk 4; Quick B. 5Ter Leede 2. 3 B: Lisser B. 3Koudekerk 2; T. en D. 2—RCL 2; SVOW 2—Noord wijk 4; Rijnsb. B. 4—GWS 2. 4: RCL 3Woubrugge 2: Valken B. 3Lisser B. 4: Ter Leede 3 MSV 2; VWS 3—Valken B. 2. Jun. A: Quick B. (A)RCL; Rijnsb. B.Valken B. B: Koudekerk—GWS; SVOW— Quick B. (B); ARCKatwijk. Adsp. a: LFCRoodenb. (a); Quick B. (b)UVS (a); Roodenb. (b)Lugdunum (a). Adsp. b: Oranje GroenUVS (c); Roodenb. (c)Quick B. (c); Lug dunum (b)—UVS (b). Adsp, c: Lisse a)Foreholte; Lis- se (b)Warmunda (b); DocosKR V; SJC (a)—Alph. B.; SJC (b)— Warm. a). AJAX KAMPIOEN Ajax, dat gisteren voor de 15de maal het kampioenschap van haar af deling behaalde en hiermede het trot se record van HVV, dat 14 maal het afdelingskampioenschap van de eer ste, klasse behaalde, heeft geslagen, recipieerde gisterenavond in Krasna- polsky te Amsterdam onder voorzit terschap van Marius Koolhaas. De heer Koolhaas opende de recep tie met de woorden: „VSV had ge zegd. dat Ajax bij hen geen kampioen zou worden. Zij hebben hun best ge daan, wij zijn inderdaad in Beverwijk voor de zoveelste maal ten onder ge gaan, maar dat wij toch kampioen zouden worden op deze dag hebben zij niet kunnen voorzien". Er trad een lange rij sprekers voor het voetlicht, vertegenwoordigers van tal van verenigingen, die alle de lof, van Ajax zongen. Op een punt waren allen het eens: Ajax heeft dit afde lingskampioenschap verdiend gewon nen. Ajax behaalde tot nu toe 7 maal het landskampioenschap en zal nu met B.V.V., M.V.V., en de kampioe nen van de districten II, III en V opnieuw in het strijdperk treden om de hoogste titel in de Nederlandse voetbalwereld: landskampioen. A.S.C.Concordia 01. Het was aan beide ploegen te zien dat er niets meer te winnen of te verliezen was. Er werd zonder animo gespeeld. Van de vele geboden kansen zowel aan de voorhoede van ASC als aan die van Concordia was slechts de laatste in staat eenmaal te doelpunten, welk doelpunt een kwartier na de aanvang werd gemaakt. .DOSRDocos 01. In een spor tieve en spannende wedstrijd heeft Docos ook gisteren weer gewonnen, ditmaal van het sterke JDOSR. Beide ploegen hebben verschillende inval lers, Er ontwikkelt zich direct een snelle, open strijd met Docos iets in de meerderheid, maar de verdedigin gen kunnen aan beide zijden goed in grijpen. Na ongeveer 20 min. krijgt de rechtsbuiten van Docos de bal goed toegespeeld en geeft hij de Ko ning het nakijken (01). Na de thee heeft de thuisculb windvoordeel en met verre trappen wordt de voorhoede aan het werk gezet, doch de Docos-verdediging weet van geen wijken. In de moeilijk ste situaties weet zij steeds een op lossing te vinden. Dan weten de gas ten langzamerhand het spel te ver plaatsen en menige aanval wordt on dernomen. maar de verdediging (Jer thuisclub met de rechtsback als uit blinker houdt de stand verder punt loos. Nadat Zeegers en Ludlage enige prachtkansen hebben naast gescho ten en de invaller-keeper van Docos een zeker schijnend doelpunt heeft weten te voorkomen, komt het einde onveranderd. LugdunumV.C.S. 23. On danks deze kleine nederlaag werd er door beide ploegen slecht gespeeld. Na vele mislukte pogingen scoorde Verhoeven het eerste doelpunt (10), terwijl de gasten nog voor de rust ge lijk wisten te maken (11). Ook in de tweede helft had- het spel weinig te betekenen en nadat Verhoeven Lugdunum nogmaals de leiding had gegeven (21), wist Barendse even vlug gelijk te maken (22). Even voor het einde besloot de Fouw een goede aanval en werd de eindstand 2—3. Z.L.C.—Wilhelmus. 1—4. Ook hier speelde Z.L.C. een slechte wed strijd en stond reeds bij de rust met 02 achter. In de tweede helft een kleine opleving. Na een kwartier ge lukte het de Groo,t de achterstand te verkleinen (12) maar twee blun ders van de Z.L.C.-achterhoede wer den evenveel doelpunten (1—4). L.D.W.S.—Teylingen 3—3. Voor rust is L.D.W.S. steeds meer in de aanval geweest en kon Teylingen al leen door een fout van keeper Hu- ner een goedkoop doelpunt maken (01). Nog voor het verstrijken van de eerste helft bezorgde v. d. Weyden met twee goede doelpunten zijn club de leiding (21). Na rust werd de stand uit een strafschop, zelfs 31 en <3achten wij aan een goede over winning. Echter was het geluk niet met de thuisclub, want nadat Teylin gen de achterstand had verkleind (3 2). werd een schot tegen de paal L.D.W.S. noodlottig. Wel sprong de bal het veld in, maar de scheidsrech ter gaf doelpunt (32) en ging een zekere overwinning verloren. V. V. L. V.—Leidslï Boys 2—1. Di rect bij de aftrap blijkt dat V.V.L.V. vast besloten is ook deze keer beide punten te behalen. Onmiddellijk zit ten zij voor het doel der gasten en de eerste 10 minuten krijgen de Leid- se Boys geen voet aan de grond. Dat hieruit een doelpunt komen moest was wel zeker en na mooi samenspel tussen midvoor en rechtbirmen, ziet ae rechtsbuiten kans om met een prachtig schot zijn club te leiding te geven. 10 Dan komen ook de gas ten opzetten en beidé doelen komen verschillende malen in gevaar. Als er een 'half uur gespeeld is komen de L. Boys -gevaarlijk opzetten en na enige schermutselingen voor het V.V. L.V.-doeL verdwijnt de 'bal in het net. Uit een hevig protest blijkt, dat een speler van de L. Boys de bal met bei de handen in het doel werkte, doch de scheidsrechter, die over het alge meen zeer zwak leidde, wijst naar het middenveld. 11. Hiermede komt de rust. Na de hervatting zien we weer een duidelijk overwicht van V. V.L.V. doch het net blijkt onvindbaar. Als er echter nog ong. 10 min. te spe len zijn, weet dé rechtbinnen Nic Stikvoort 'uit een prachtige voorzet van de rechtsbuiten met een onhoud baar schot de Voorschotenaren weel de leiding te geven. 21. De Leide- naars laten -het er niet bij zitten en komen nog even opzetten, doch de V.V.L.V.-keeper is ongenaakbaar en zo komt met 21 het einde van de ze spannende en goed gespeelde wed strijd, waardoor V.V.L.V. haar kans op het kampioenschap blijft behou den. Teijlingen. Gisteren speelde het le elftal tegen LDWS. Resulaat: gelijk spel 33. Ofschoon Teijlingen hier mede tegen de op één na bovenste club een goede prestatie leverde i6 toch met deze uitslag haar lot beslist. Teijlingen zal „degradatie" moeten spelen en hierbij Meerburg of VVLV gaan ontmoeten. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Teijl IIUVS IV 2 uur; Docos II—Teijl. III 2 uur; LFC—Teijl. IV, 12 uur; Lisse ATeijl A, 4 uur; Teijl, BAltior B uur. Oranje-Groen. Voor O. Gr. heeft de Hemelvaartsdag vele doel punten gebracht, want O. Groen I behaalde tegen Hazerswoude I een fantastische overwinning, n.l, 120. Deze uitslag bewijst wel, dat O. Gr. Hazerswoude er niet aan te pas liet komen. P. v. Haasten was deze mid dag de doelpuntenmachine met vijf stuks en v. Waveren mocht er ook wezen. Slechts één aanval van Ha zerswoude zou een doelpunt opleve ren, doch de linksback van O.Gr. wist de bal uit het ledige doel te halen. Nu nog tegen Rijpwetering I Zondag a.s. om 2 uur aan het Zwar te Pad. Het tweede elftal verloor met 32 van ASC 6. Het had niet zo behoe ven te gaan, het had ook anders kunnen zijn. De Jun. B wisten Lugdunum b met 31 te slaan na een aardig par tijtje voetbal. Het programma voor a.s. Zondag is als volgt. O. Groen IRijpwetering I. aan vang 2 uur; Rouwkoop 3Oranje Groen n. aanvang 12 uur; Alphen Jun. AOranje Groen Jun. A. aan vang 2 uur: Oranje Groen B Jun. UVS Jun. C. aanvang 11 uur. Zaterdagmiddag spelen de Oranje benjaminnén tegen WC c om 4 uur aan het Zwarte Pad. Rijpwetering. Rijpwetering I speelde op Hemelvaartsdag een uit wedstrijd tegen VNA I en behaalde een verdiende zege van 31 op deze ploeg. Rijpwetering II liet ook de tan den eens flink zien en toonde dit door een 102 overwinning op de Alph.- Boys 4, doch Rijpwetering III werd in de uitwedstrijd tegen AZL II in zijn reeks overwinningen gestuit door een 21 nederlaag. De Juft. A. sche nen hun dag. niet te hebben, want ze verloren maar liefst met 130 tegen SJC. A. Alph. Boys. De resultaten van' gisteren zijn: Alph. Boys 4Rijpwe tering 2, 210, Alph. Boys B. jun. M.M.O, jun. 70, Alph. Boys C. jun. —V.V.L.V. B. jun. 0—5. S.J.Z.Het derde elftal dat te 12 uur thuis speelde tegen Lugdunum 8 uit Leiden, heeft een eclatante over winning behaald van 84. S.J.Z. II speelde in Leiden tegen Lugdunum 7'en won deze wedstrijd met 92. S.J.Z. 4 tegen Leidse Boys 3 in Lei den. wist een gelijke stand van 1—1 te bereiken. De Junioren speelden in Voorhout tegen de B-Junioren van Foreholte en wisten zowaar ook de beide puntjes mee naar huis te nemen (21), Zo hebben alle S.J.Z.-ers zich gisteren kranig geweert. Van de 8 te behalen punten werden er zeven binnenge haald. Kampioenschap Leidse Schaakbond Wordt Idema kampioen? De zevende ronde, tevens de laat ste, is j.l. Woensdagavond gespeeld in „De Doelen", Rapenburg 2. Wel was het bestuur van de Bond pre sent, om de wisselbeker aan de nieuwe kampioen uit te reiken, doch dit kon niet gebeuren, want in strijd met d% voorschriften en het gebruik, waren niet alle afgebroken partijen vooraf uitgespeeld. Ten op zichte van een paar spelers, n.l. Barkema en Demmendal, had de wedstrijdleider, die overigens uit stekend voor* deze taak berekend was. wel wat te veel soepelheid be tracht door het uitspelen aan deze spelers over te laten, in plaats van zelf de speelavond voor beide spe lers definitief vast te stellen. Daar kwam nog bij, dat de partij Schüss Demmendal, de vorige avond ge speeld, afgebroken was. Nu kwam wel Idema, door te winnen van Pos thuma met 5 punten, het hoogste uit, doch de theoretische kans be staat altijd nog, dat Schüss de afge broken partij van Demmendal wint en sdan ook 5 p. zou hebben be haald, in welk geval Idema en Schüss nog tezamen 2 partijen zou den moeten spelen om de beker. Er zal dus nog even afgewacht moeten worden. De jongste deelnemer, Ide ma, heeft best gespeeld, 3 gewonnen partijen, 4 remise en geen enkele verloren. Hij won van Posthuma, Barkema en Schüss. Soms stelde hij zich wel wat al te gauw tevreden met remise. Schüss speelde in de aanvang bijzonder goed, door de eerste 4 partijen te winnen. Daarna begon hij te verslappen, verloor te gen Kanbier en Idema en heeft in de afgebroken partij tegen Dem mendal hoogstens remise. Overigens waren er geen uitblinkers. Evenals het vorige jaar werden de meeste partijen ontsierd door blunders en spelers, die als vrij sterk .bekend stonden, brachten er vaak weinig van terecht. Ook de gezellige sfeer, die vroeger tijdens deze wedstrijden heerste, ontbrak. Verschillende re denen zijn hiervoor aan te wijzen, waarop wij thans niet nader zullen ingaan. Voorts was er een onaange naam incident tussen Zonderland en v. Galen en het plotseling weg blijven van Van Dijk wekte ook te leurstelling. Hij deed daardoor schade aan één der spelers en be zorgde Mulder ongedacht de tweede speelgelegenheid dan het vorige plaats in zijn groep. Twee dingen waren te loven, n.l. eén veel betere jaar en de uitstekende leiding van de heer Jac. Galjaard, die op elk uur present was, 'alle mogelijke in lichtingen, vooral ook aan de pers verstrekte en de teuge)s goed in handen hield. Hiervoor werd hij gisteravond dan ook gehuldigd door een der spelers, namens de anderen, waarbij hem een waardevol ge schenk werd aangeboden. De voor zitter van de Bond, de heer Herf- kens, sprak enige hartelijke woor den tot de \spelers en deelde voorts mede, dat de wisselbeker, thans voorzien van alle namen der oud kampioenen, op een nader te bepa len avond aan de winnaar zou wor den uitgereitk. Hier volgt nog een kort overzicht der laatste ronde SchüssDemmendal, zie ons blad van j.l. Woensdag. Kanbierv. d. Nat; Hollandse verdediging. Wel kwam laatstgenoemde iets beter te staan, doch na afruil der meeste of ficieren werd de partij remise ge geven. BarkemaRotteveel, Een onge wone opening, n.l. d4e5. Rotteveel stond, in weerwil van deze buitenis sige zet, er beter voor, doch zijn 55-Jarig huwelijksfeest te Voorhout Op 1 Juni a.s. hoopt het echtpaar Arie van Werkhoven en Janne tje 'van Dijk, wonen de aan de Piet Gij- zenlaan alhier, de dag te herdenken, dat ze vóór 55 jaar in de echt werden verbon den. Beiden zijn 80 jaar en nog flink, in zonderheid de bruid. De bruidegom heeft jaren een eigen bloem bollenbedrijfje geleid, maar nu hij in de jaren „der zeer sterken" is ge komen, moest hij dit aan anderen overlaten ofschoon hij on.danks zijn 8 kruisjes toch nog hier en daar in springt, wanneer er handen te kort komen. De bruid heeft in haar leven altijd daar gestaan waar hulp nodig; was en zo 'heeft zij bij zeer vele ge-! toorten als een onmisbare hulp ver-i leend en steeds belangloos uit die-] nende liefde. Het zal dit sympathie ke echtpaar op 1 Juni zeker niet aan] belangstelling ontbreken. J voordeel ging later verloren. Barke ma stond ten slotte beduidend be ter, misschien zelfs op winst. Rotte veel kreeg echter voor de kwaliteit een gevaarlijke vrijpion, die hem remise verzekerde. IdemaPosthuma. De belangrijk ste partij van deze avond, ook de meest spannende. Het was een Réti opening, van weerszijden scherp op winst gespeeld. Wel won Posthuma een pion, doch had daardoor een erg^ verzwakte koningstelling ver kregen. Idema Wist hiervan goed gebruik te maken en de partij daar na gemakkelijk tot winst te voeren. Hieronder volgen de uitslagen de zer laatste ronde. Kampioensgroep: Idema wint van Posthuma, Kanbierv. d. Nat re mise, BarkemaRotteveel remise, SchüssDemmendal afgebroken, Demmendal staat iets beter. 2e groep: PlanjerBrunt 1—0, Borgmeyerv. Galen Koet Zonderland 01, ElemansGroe- neveld 10. 3e groep: v. d. BergBoekkooi 10, KoevoetKantebeen V7Ki GeyerWestra 10, v. DijkMul der 01 (n.o.). Hier is nu de (voorlopige) eind stand: Kampioensgroep: Idema 5 punten, Schüss 4x, Demmendal 2^xx, v. d. Nat en Posthuma. elk 3 V,. Barkema 2^x, Kanbier 3 en Rotteveel 2. Voor het volgende jaar zijn ge plaatst Idema en Schüss en nog 2 spelers. 2e groep: v. Galen, Brunt en Koet, elk 4 Y* p.. Zonderland en Elemans. Borgm'ever V*. Geplaatst 2 van de 3 elk 4, Groeneveld en Planjer, elk' 3, spelers, v. Galen, Brunt en Koet. 3e eroep: Koevoet 5 p., Mulder 4 y., Westra en Kantebeen, elk 4, Geyer 3%, v. Dijk 3 en Boekkooi en v. 'd. Berg, elk 2. Geplaatst zijn koevoet en Mulder. Lisser Schaakclub. Woensdag avond werden in café „De Düif" te Lisse de eerste wedstrijden gespeeld om het Schaakkampioenschap van Lisse en Omstreken. Alvorens deze wedstrijden een aanvang namen, sprak de voorzitter van de Lisser Schaakclub de heer B. L, Hooyer, die in het bijzonder verwelkomde burge meester Lambooy, en voorts de leden van de Schaakvereniging „Sassen- heim" en „De Zwarte Pion" uit Lisse. Hierna sprak burgemeester Lam booy. die medeleelde. dat het hem een groot genoegen was dit tournooi te openen. Na gewezen te hebben op het nobele van het mooie schaakspel en voorts de spelers succes toegewenst te hebben, werden door hem met de eerste zet te spelen deze wedstrijden geopend. In de eerste klasse zullen 9 spelers uitkomen, in de 2de klasse 11 en in de 3de klasse 8 spelers. De uitslagen van de 1ste ronde lui den: lstte klasse: Pastoor de Groot H. van Wamel 10; B. L. Hooyer J. Smit 01, 2de klasse groep A: G. Timmerman C. Boogerd 01: M. van Ruiten J. Grimbergen 01; J. Bos vrij. 2de Klasse Groep B: J, Th. Kop pen—G. Vermey Jr. 01; G. Dekker J. Goedemans 01; M. Vermeer H. P. Witteman 0—1. 3de Klasse: W. AlgeraJ. Heykamp 01; P. A van TolB. Smit 01; C, VerdoesJ. Geerling 10. DAMMEN PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP L.D.D.B. W. Heemskerk plaatst zich in den eindstrijd. Hoofdklasse: De uitslagen van de laatste ronde der voorwedstrijden zijn: W. HeemskerkL. Nagtegleer 11; I. TelengJ, Slingerland 02; A. PronkI. Laterveer 02; J. Slin gerlandW. Heemskerk 11. Reeds geruimen tijd geven de voor-' naamste stations en de reisbureaux in Nederland meerdaagse retourkaar- ten af naar de belangrijkste stations in het buitenland. De retourprijs voor deze plaatsbewijzen bedraagt voor ae Nederlandse trajecten het dubbele van de enkele-reis-prijs. Aangezien met ingang van 4 Mei j.l. de trei-l nenloop van en naar België aanmer kelijk is verbeterd, waardoor het zeer wel mogelijk is geworden een retourprijs naar verschillende Bel-j gische stations op één dag te maken, hebben de Nederlandse spoorwegen j gemeend de ééndaagse retourkaarten naar België weer te moeten invoeren. Sedert 8 Mei jl. is het dan ook weer mogelijk geworden van sommige Ne derlandse stations naar bepaalde sta tions in België via de verschillende NederlandsBelgische grensposten 1-daagse retourkaarten te verkrijgen. De reizigers, die van deze retour kaarten gebruik maken, genieten be halve het gerief de reiskosten geheel in Nederlands geld te kunnen vol doen, bovendien het voordeel op het Nederlands traject tegen de in ons land geldende retourprijzen te wor den vervoerd. Deze 1-daagse retour kaarten zijn ook aan het station te Leiden verkrijgbaar. De eindstand is thans: W. Heems kerk 9 pnt.; I. Laterveer 8 pnt.; J. Slingerland 8 pnt.; L. Nagtegeller 7 pnt.; I. Teleng 6 pnt.; A. Pronk 4 pnt. en L. F. .Steenbergen 0 pnt. Een-beslissingswedstrijd is dus no dig tussen de jeugdige Slingerland en. I. Laterveer (oud-kampioen van Lei-* den). 1 Zaterdag a.s. vangen de eindwed-' strijden aan, waarvoor zich plaatsten:i W. Huisman en W. Heemskerk( (bei den uit Leiden), N. J. v. Hal (Lisse) en de winnaar van de partij J. Slin gerlandI. Laterveer. Deze wedstrijden beloven zeer spannend te worden, daar behalve het kampioènschap der L.D.D.B. hier aan tekens verbonden is, dat de 2 eerstaankomenden kunnen deelne men aan het kampioenschap van Zd.- Holland. 'I Eerste klasse: Voor de eindstrijd om het kampioenschap le klasse plaats ten zich L. Matze, D. Hassefras. A. B. Dorsman (allen uit Hazerswoude) en A. Sladek (Leiden). De resultaten van de le ronde zijn: D. Hassefras A. B. Dorsman 02; A. SladekL. Matze 20. Tweede klasse: Door in de laatste wedstrijd tegen W. Klein Jr. remise te spelen heeft' A. Kruidenier (Lei derdorp) zonder een wedstrijd te ver liezen beslag gelegd op het kampioen schap der 2e klasse en komt dus het volgend jaar uit in de le klasse. Persoonlijk Kampioenschap Bollen streek. De uitslagen van de voort gezette wedstrijden luiden: 1ste klas se Groep A.: A de Marei—L. van Haaster 0—2; C. v. d. Wolf—A. Wer- ba 02; H. WillemseA, v. d. Reep 0—2. lste klasse Groep B.: J. van Horick H. Ruiter 20; W. PersoonJ. Hal 0—2; C. v. d. VoetW. Warmerdam 20; H, BelienJ. v. d. Loo 02. lste klasse Groep C.: W. Huisman- J. Weyers 2—0: J. de Rooy—Th. Sey- sener 0—2; G, 't HortH. v. d. Geest H. Scholte—L. van Steenbergen 1—1. 2de Klasse Groep A.: G. MoesC, Valkeman 11; W. v. d. PuttenC. Vis 0—2; v. d. VoetRuiter 20, 3de Klasse: C. VernooyB. Louter 20; A. MeureJ, Pijnacker 02; J. Klinkenberg;H. Mol 02. In de volgende ronde komen Leidse hoofdklassers W. Huisman en L. van Steenbergen tegen elkaar uit. Huisman heeft nog geen verliesppn- ten en Steenbergen reeds twee. 13 Humoristische A vonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 44) Zij ruimde de kamer wat op, ging toen bij het bed zitten en drong er nogmaals op aan dat Angélique iets zou gebruiken. Maar ook nu wilde deze niets hebben. Toen verdween Mary een ogenblik en kwam met een boek terug. „Ik zal je eens wat gaan voorle zen, Angélique", zei ze op wat lui de toon, maar haar luid spreken hinderde de zieke niet. „Ik veron derstel. dat je zowat dezelfde smaak hebt als je zuster, ik vond dit boek op haar kamer. Het heet „zeewier". Je zult het zeker mooi vinden". Ze zette haar stoel zó neer, dat ze zoveel mogelijk van het schrale licht kon profiteren, dat door het kleine venstertje naar binnen kwam en toen begon ze te lezen, zacht om de zieke niet te hinderen en toch hard genoeg, om niettegenstaande haar doofheid verstaan te worden. Maar al mag het waar zijn, dat het boek veel aantrek kingskracht bezat voor iemand, d'ie verzot was op sentimentele lectuur, mevrouw De* Peyster moest niets hebben van sentimentaliteit en kon onmogelijk genieten van die alledaag se uitdrukkingen, die zalvende zede- preken, en de gezwollen toon van het boek deed haar bepaald rillen op haar smal, ongemakkelijk meidenledikan- tje. Was ze nu maar werkelijk doof! Bezat ze nu maar de hardhorigheid, die de heer Pyecroft haar had toebe dacht. En met grote mogelijke geduld ging Mary steeds voort bladzijde van het afschuwelijke boek te lezen. Het was wezenlijk opvallend, met hoe veel ambitie zij het saaie boek door werkte! Misschien hoopte zij daar door haar eigen verveling te overwin nen. Eindelijk dan toch kwam Mathilde terug en Mary sloot het boek met een zucht van verlichting. Toen ze be greep dat dit niet erg beleefd was, hield zij zich alsof ze over iets anders gezucht had. „Ik beloof je, Angélique,. je voor lopig iedere dag een paar maal te ko men voorlezen", zei de aardige Mary bij het afscheid, „ik weet het te goed, niets kan een zieke zoveel afleiding geven". Maar mevrouw De Peyster had het zelf niet in haar macht „dank u" te zeggen. XV. HUISHOUDELIJKE TONEELTJES. De voedingsmiddelen kwamen bin nen en de heer Pyecroft toonde zich ook nu een helper in de nood; hij scheen van alles op de hoogte te zijn, zodat er, dank zijn medehulp, in kor te tijd een heerlijk diner op tafel stond. Diegenen vnn het gezelscap, die eetlust hadden, "hielpen graag mee de voorraad in korten tijd te doen verdwijnen en ook nu was de heer Pyecroft vooraan; hij smulde zoals hij in lang niet gedaan had. Wat later op de dag ging Mary weer eens naar de zieke. Toen als iemand die door 'n roeper schreeuwt, zeide tot Angélique: „Ik (moet je toch eens vertellen dat je broer Archibald zo'n aangena me indruk maakt. Jack en ik von den hem eerst een beetje, nu ja, een beetje al te plechtig en zalvend, en fin, dominée's zijn wel eens meer zo. Maar nu, hoe meer we hem leren kennen, hoe meer we met hem op hebben. Wat een aardige, inschikke lijke man! Voor alles weet 'hij raad. Ik hoop maar, dat het niet iets ern stigs is, die kwestie, waarvoor de po litie hem op de hielen zit. Wezenlij ijk 't zou my zo spijten". Maar de zuster van Archibald scheen niet veel om die lof van haar broer te geven; ten minste ze zei niets. Ten einde raad, nam Mary „Zeewier" en begon een nieuw hoofd stuk uit te galmen. Eén ding was mevrouw De Peyster opgevallen. Terwijl gisteravond en deze morgen Jack en Mary in een be drukte stemming waren geweest over de slechte berichten van de reizigster, scheen daar sinds een uur plotseling verandering in te zijn gekomen, Ten minste Mary was zo 'heel anders als eerst, en van beneden waren luid ruchtige kreten tot haar doorgedron gen. Al de tijd, dat Mary voorlas, wa ren haar gedachten bij dit vreemde verschijnsel, en toen de voorlezing was afgelopen, waagde ze het naar de oorzaak hiervan te vragep. „We hebben bericht van mevrouw De Peyster "gehad", kreeg zij te ant woord, „imaar voor jou is dit natuur lijk niet van belang. Je hebt haar waarschijnlijk nooit ontmoet?" „Toch* wel een enkele keer", zei Angélique weifelend. En wat is er voor nieuws?" „O, heerlijk nieuws! Rechter Har vey heeft ons zo juist opgebeld en hij vertelde dat de ochtendbladen mel den ,dat mevrouw De Peyster Parijs heeft verlaten en op weg is naar de Balkan. Het beste bewijs dat Jack's moeder weer helemaal in orde is! O, wij zijn er toch zo echt blij om!" Ook mevrouw De Peyster durfde wat meer moed scheppen; nu, die had zij waarlijk wel nodig. Olivetta viel haar mee; tot nu toe werkte alles uitstekend. Ten slotte ging Mary heen; Mat hilde bracht de lunch voor de zieke binnen en hiermee begon de .lange middag. Op de een of andere manier slaagde zij erin die door te worstelen; de meeste tijd lag zij op het bewus te ledikant. Twee maal had zij echter een kleine variatie, namelijk zich even te kunnen vertreden. Mathilde was wel zo goed bij de deur de wacht te houden en mevrouw De Peyster stond voor het kleine armzalige zol derraam en keek tussen de latten der jaloezie door naar het stukje wereld, dat binnen 'haar gezichtskring lag, en voelde zich als een kind zo blij met de vriendelijke klimkop, die tegen het dak groeide en met het mooie uitzicht op de zonnige, vriendelijke lanen van het heerlijke Washington Plein! Wat was ze er altijd trots op geweest daar te kunnen wonen. Wan delen deed ze er anders nooit; dat was was goed voor kinderen en kin dermeisjes en voor de meer gewone luitjes. Maar nu, wat zou zij er niet voor gegeven hebben, daar eens vrij en ongestoord te kunnen lopen! En haar kamertje kwam haar nu nog dubbel zo benauwd voor! O! Ze dreigde haast te stikken! En 't was dit jaar zo'n warme Mei Hoe was het mogelijk dat hier ooit iemapd uit vrije wil in dit kameretje gewoond' had! In de loop van de dag kwam mevrouw De Peyster te boren dat Jack hard studeerde. Nu Mathilde te rug was, kon Mary zich weer aan haar geliefde piano-studie wijden, en Jack had Mathilde op het hart ge drukt op elke eventuele navraag een voudig te zeggen, dat mevrouw De Peyster kort voordat zij op reis was gegaan, zich een pianola had aange schaft, en dat zij, Mathilde, de& nu eens liet werken om de verveling te verdrijven. Ofschoon zij eigenlijk wel zeker wist, dat het pianospel van Mary haar niet de minste afleiding zou ge ven,integendeel haar zou ergeren, had mevrouw De Peyster toch al de hele morgen met zekere nieuwsgie righeid liggen luisteren naar het ogenblik, waarop Mary zou beginnen. Overigens stelde zij ér zich niets van voor; natuurlijk volstrekt geen ge voel, niet de minste techniek, een ru we aanslag, niet het minste begrip van de geest der muziek. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2