TUD is GELDT Ontevreden boeren in de Sovjet-Unie Een heerlijke plechtigheid in de St. Victor te Noordwijkerhout Tragische vliegramp in België langeraar JpF* Grote Wielerwedstrijden achter Motoren LEZING Kantoorvertrek HHntf.öooo. enkele interne Dienstmeisjes NET PERSOON nette meisjes aank. lederbewerkers Coöp. Boerenleenbank Roelofarendsveen R.K. Bakkersleerling Heerenrokcostunm «ag: MAANDAG 12 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT DE MOEDERDAG KATHOLIEK GEDOOPT A AN PASTOOR BRENK tde eer» moederdag Katholiek gedoopt te heb- ben. Zondag is het ideaal van het moederschap, zoals dit gestalte kreeg in onze Lieve Moeder Maria, de parochianen van St. Victor voor ogen gesteld. Deze dag is een dag van hulde geworden van het moe derschap. Anton van Duinkerken in de kerk sprak Boven het hoogaltaar was het prachtige oude Mariabeeld gezet te gen een achtergrond van als mo- zaik verwerkte tulpen, een versiering uniek en prachtig zoals we nimmer gezien hebben. Wat een mooie ge dachte de bloemen van onze streek voor dergelijke doeleinden te gebruiken! Als voorbereiding tot de Moederdag verzamelden de ge lovigen zich reeds Zaterdagavond rondom de beeltenis van de Moeder Gods, welke in een zee van licht baadde. Kapelaan Kamerbeek hield een predicatie over de centrale van waaruit de moederliefde in ontel bare zegeningen zich verspreidt: het: Onbevlekt Hart van Maria. Tot intentie van onze Moeders ce lebreerde pastoor Brink de Hoogmis, opgeluisterd door de prachtige zang van het Matrozenkoor uit Den Haag. De jongens zongen op schitte rende wijze, zoals we dat altijd ge wend zijn, de Missa in honorem An- gelorum van Jan Nieland, dezelfde H. Mis, welke zij op 4 Mei j.l. in de Notre Dame van Parijs hebben ge zongen. Het hoogtepunt van de dag was 's avonds om 7 uur. Na een kort Lof, waarin de matroosjes weer zongen en uitvoerden: Domine non sum dig- nus van L. da Vittoria, Magnificat van Elb. Fransen, „Tantum ergo'' van F. Hamffia en O gloriosa Vir- ginum van Orl. Lassus, en waarin kapelaan Kamerbeek een gloedvol le Maria-preek hield, mochten wij een rede van prof. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) beluiste ren. Als leek maakt deze dt>or zijn optreden in de kerk een verbinding tussen het geestelijk en het wereld lijke. In deze rede zette de hoog begaafde spreker uiteen, dat reeds heel vroeger Maria als de Moeder van alle schepselen werd vereerd. Hij stelde vast, dat Moederdag niet slechts een feest is voor het ge zin doch ook voor de kerk. Op ont roerende wijze tekende hij de ver houding tussen Moeder en kind en behandelde de liefde in het alge meen. Als conclusie gaf de spreker zelf: „Katholiek zijn betekent lief hebben en weten waarom wij lief hebben. Na deze inleidende rede zong het Matrozenkoor „Ave Maria'' van F. Hamma en traden degenen, die de opdracht aan 1 Mariar zouden uit spreken, naar voren, terwijl kinde ren aandroegen drie geheel van bloemen gemaakte symbolen: een schop, zinnebeeld van de arbeid van vader, een hart, zinnebeeld van moe derliefde en een kroon, als belofte der kinderen hun ouders trouw te blijven. Na elke opdracht zong het Matrozenkoor éen couplet van het lied „Maria's Naam", van H. Mos mans. Pastoor Brink sprak nog een kort woord tot de jeugd om altijd hun ouders en het gezin op de juiste waarde te blijven schatten. Met een „Te Deum" werd besloten. Als wij alles van deze dag samen vatten kunnen wij zeggen, dat de parochianen een dag hebben mee gemaakt om nooit te vergeten, prachtige zang, mooie Maria-predica- ties en een hooggestemde redevoe ring. Van schier alle woningen in de parochie wapperde de driekleur en we mogen niet eindigen na de jon gens, die de mooie bloem-mozaiken op het kerkplein gemaakt hebben, een pluimpje hiervoor gegeven te hebben. HILLEGOM ONTBINDING ZOUAVEN-BOND. De internuntius zal erbij aanwezig zijn. Aangezien de laatste der Neder landse Pauselijke oud-Zouaven on langs is overleden, zal de Algemene Nederlandse Zouavenbond officieel worden opgeheven. Dit zal geschie den op 18 Mei a.s. te Hillegom, waar Pastoor B. van Leeuwen, die jaren lang voorzitter van de Bond was, om 10.30 uur een Plechtige Hoogmis zal opdragen. De predikatie zal worden gehouden door Pastoor I. Wils, die zelf de zoon is van een Zouaaf. 's Mid dags te 1 uur volgt dan de slotverga dering in hotel Sistermans te Hille gom. De Pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, heeft zijn aanwezig heid bij deze plechtigheid reeds toe gezegd. KATWIJK AAN DEN RIJN DODENHERDENKING. Nadat Zaterdagmorgen vanwege de Luchtstrijdkrachten op het Vliegveld een Dodenherdenking had plaats ge had waarbij Kap. Rijptema het woord heeft gevoerd, had Zaterdagmiddag een kranslegging plaats van het 4de R.I. waarbij tegenwoordig waren Overste Buurman en Majoor Malling- krodt. Zondag had een zelfde plechtigheid vanwege de M.C. III 4 R.I. plaats. In de parochiekerk werd een H. Mis op gedragen door pastoor C. J. Hesp, die er in zijn predikatie o.m. op wees, dat binnen de parochie Katwijk 246 Nederlanders waren gesneuveld (waarvan 40 burgers) en 868 Duitsers: dit volgens gegevens uit het rapport van den aalmoezenier. In de Ned. Herv. kerk ging voor ds. Veltkamp uit Den Haag, in 1940 predikant te Valkenburg. Ds. Veltkamp sprak naaT aanleiding van Ex. 2. 2425. In de Ned. Herv. kerk waren onder de aanwezigen burgemeester Woldringh van der Hoop en de wethouders Kleen en Bloot; in de Kath. kerk waren als vertegenwoordigers der gemeente se cretaris D. C. O. Beekhoven en weth. D. C. van Leeuwen. Na de kerkdien sten was er koffiemaaltijd in het pa rochiehuis en in het jeugdhuis aan de Rijnstraat. Des namiddags werden kransen ge legd op de R.K. Begraafplaats, op de Ned. Herv. Begraafplaats en op de graven aan de Cantineweg. Na het hijsen der vlag en het blazen der do denmars, waarna de kranslegging, voerde Majoor Mallingkrodt het woord, die er aan herinnerde hoe in de eerste oorlogsdagen de kameraden het vuur en de dood waren ingegaan. Schouder aan schouder hebben wij, zeide spr., met jullie gestreden en schouder aan schouder zullen wij weer strijden, indien soms nieuwe ro vers over ons Vaderland zouden ko men. De gehesen vlag moge getui ge, dat een band ons nog met jullie verbindt. Ter ere van de doden werd 5 minuten stilte in acht genomen. Dan was de afmars naar Valkenburg, waar eenzelfde plechtigheid plaats had en waar burgemeester de Wilde sprak. In de Chr. School, eertijds het militair hospitaal, werd thee ge schonken. VERGIFTIGINGS VERSCHIJNSELEN DOOR ETEN VAN GEBAK. De Moederdag is voor de Delftse banketbakker D. en een aantal van zijn klanten niet bepaald vreugdevol geworden. De bakker had ter gele genheid van deze dag een groot aan tal taarten gemaakt en deze geleverd aan bewoners van de Laan van Al- tena en het Agneta-park. Er schijnt met de ingrediënten iets niet in orde te zijn geweest, want kort na het eten van de taarten vertoonde zich bij een zestigtal personen ernstige maag- en darmstoornissen. De toestand van drie personen (twee volwassenen en een kind) was van die aard, dat op neming in het St. Hippolitus Gast huis noodzakelijk werd geacht. De 'TIJDENS DE LUCHTDOOP, die na afloop van de opening van het vlieg- veld te Keerbergen (tussen Leuven en Mechelen) plaats had, heeft zich een tragisch ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen werden -ge dood en twee zwaar gewond. Twee sporttoestellen vlogen op 200 M. te gen elkaar en stortten omlaag. Drie doden, twee zwaar gewonden Het ene toestel raakte onmiddel lijk in brand, waardoor de piloot en twee passagiers in de vlammen om kwamen. Het andere toestel kwam enkele honderden meters verder in de weide terecht, de inzittenden, een dame-passagier en de piloot, werden zwaar gewond. Hoewel het vliegveld Keerbergen slechts een lengte heeft van 500 me ter, stegen na de opening, waarbij o.a. de Belgische oud-ministers Mun- deleer en Rongveaux aanwezig wa ren, twee groepen van vijf en drie sporttoestellen gezamenlijk op en de oefeningen wisselden elkaar in snel commissaris van politie zal een bac terioloog opdracht geven tot het on derzoeken van het geval. Het verloop van de vergiftiging is niet van al te kwaadaardige aard en geen der pa tiënten verkeert in levensgevaar, al is de toestand van het kind nogal ernstig te noemen. De bakker heeft, toen men hem van de verschijnselen op de hoogte stelde, zelf onmiddellijk de politie gewaarschuwd, alsmede de kopers der taarten, om verdere ge volgen te voorkomen. Bijzondere correspondentie). Voor een klein deel behoort de grond in de'Sovjet-Unie aan de staat, die hem dan zelf laat bebouwen. Dit zijn dan de zogenaamde Sowchczen: staatslandibouwbedrij- ven, voor het grootste dee] landbouwproefstations, veefokkerijen en grote greanbedrijven in gebieden, waar vroeger niets wilde groeien. Het allergrootste deel van de vruchtbare Russische bodem behoort aan landbouwerscoöperaties, die de grond gezamelijk bebouwen en de opbrengst delen: de beroemde .kol chozen of collectieve landbouwbedrijven, in grootte varieerend van enige honderden tot enige duizen den H. A. Klachten. In het afgelopen jaar wer den er van alle zijden klachten vernomen over schending van de democra tische regels, volgens wel ke een Kolchoz bestuurd moet worden. De wet zegt, dat de voorzitter van een bedrijf gekozen moet wor den op een algemene ver gadering van alle boeren. In de laatste jaren ging het echter vaak zo, dat de re gering of de Communisti sche Partij zonder wier goedkeuring er in de U. S. S. R. niemand gekozen of benoemd kan worden, voor zitters en andere bestuur ders aanstelde zonder de boeren naar hun mening te vragen, wat natuurlijk de goede geest in het bedrijf niet bevorderde en een slechte invloed op de productie had. Elk collectief bedrijf heeft contracten met de staat omtrent de jaarlijkse levering van een percenta ge van producten tegen door de staat vastgestelde prijzen. Wat een kolchoz legden hooggeplaatste per sonen zich toe op het „vor deren" van j rijpaarden, speenvarkens, geiten koeien kippen, vleesch en spek. Het gevolg was grote on tevredenheid' onder de boe ren en de Russische boer •heeft altijd een methode om zijn misnoegen ondub belzinnig onder de aan dacht der autoriteiten te brengen. 1 werd aangekondigd tegen alle overtreders van de wet od het collectieve land bouwbedrijf. 1946: rampjaar. Het was dus verre van rustig in de Russische boe ren wereld, temeer amdat het jaar 1946 een rampjaar voor den landbouw ge weest is: een groot deel van het Wolgagebied, de Bestaande stelsel functineert niet ideaal boven dat percentage verbouwt kan op de vrije markt verkocht worden, nadat de leden hun deel hebben gehad voor eigen gebruik. Van het door de kolchoz in een jaar „verdiende" geld wordt een deel gere serveerd voor algemene uit gaven huizenbouw, ma chines, scholen, clubs, en boeken en de rest wordt onder de leden verdeeld naar gelang van de hoe veelheid arbeid, in dat jaar geleverd. De staat heeft nimmer in oorlogstijd de gehele pro ductie opgeeist. Wel kwam het vaak Voor, dat partij en regeringsambtenaren in strijd met de wet voorraden die aan een col lectief bedrijf behoorden opeisten en weg haalden, zonder dat de boeren er iets aan konden doen. Soms De „Prawda". Het is meestal de „Praw da", die zulk een zaak-aan het rollen brengt. Wanneer de regering besluit een of andere misstand intensief te bestrijden, zorgen haar vele honderden correspon denten onmiddellijk voor een stroom van berichten, die enige weken aanhoudt en de buitenstaander doet denken dat er in Rusland meer corruptie is dan er gens anders op deze we reld. Zo ging 'Ut ook deze keer. In de afgelopen herfst publiceerde _de „Prawda" een reeks feiten over on wettig optreden van over heidspersonen en de door collectieve bèdr ij ven tenge volge daarvati geleden scha de. Spoedig volgde een be sluit van de regering, waarin streng optreden Oekr'aine en het Centraal gebied der zwarte Aarde de vruchtbaarste gebie den der Unie werden door een droogte getrof fen, die de ramp van 1921 nog overtreft en slechts te vergelijken is met den misoogst van 1890, toen een verschrikkelijke hongers nood het gevolg was. Deze droogte dV/ong dè regering de distributie van levens middelen voor minstens een jaar te verlengen Cijfers over de oogst werden niet gepubliceerd. Wel werd er op gewezen, dat dank zij de graanproductie in Sibe rië en de aanwezige voor raden de toestand veel be ter is dan in 1890, temeer omdat er zich thans prac- tisch geen graan in parti culiere handen bevindt en de staat de voorraden kan verdelen naar goeddunken. Ondertussen is op de Russische vlakten de sneeuw gesmolten. De uit zaai is begonnen. Omdat de zomer in Rusland zo kort is, is de lente een preiode van koortsachtige activiteit Zodra de grond ontdooid is moet er geploegd worden. De meeste kolchozen heb- ben zelf geen tractoren. Zij worden alweer tegen een percentage van de oogst ter beschikking gesteld door de regering, die een net van tractorenstations over het land gesponnen heeft. Vooral in de gebie den die in de oorlog door de Duitsers bezet waren, heerst groot gebrek aan ma chines. De industrie heeft in 1946 slechts ongeveer 70 pet. van het beloofde aantal landbouwmachines geleverd. De pers voorziet dan ook een grotere campagne tot verhoging van ae produc tiviteit van iedere tractor afzonderlijk: ze mogen op het ogenblik geen dag en geen uur ongebruikt in de schuur staan. Tegelijkertijd worden door pers en radio de boe ren opgeroepen de op brengst per hectare dit jaar zoo groot mogelijk te doen zijn. Die opbrengst ligt in Rusland veel lager dan in Nederland. Terwijl drie duizend kilo tarwe per hectare hier niets onge woons is, wordt dit in Rus land als een topprestatie beschouwd, waartoe slechts enkele zeer goede bedrijven 'in staat zijn. tempo af. Intussen landden nog s+eeds vliegtuigen met piloten uit Brussel en Antwerpen, zodat 'op ze ker ogenblik meer dan 20 toestellen boven het vliegveld cirkelden. Onder de personen, die het vliegfeest te Keerbergen bijwoonden, waren er ve len, die voor het eerst een tochtje met het vliegtuig maakten. Verschei dene sporttoestellen stegen om hoog voor een korte luchtdoop. Om 18.30 uur waren twee van deze toestellen aan het rondcirkelen. Door een onbe kende oorzaak raakten de vleugels der beide toestellen elkaar en de toe schouwers op het vliegveld, zagen met ontzetting hoe de piloten de macht over hun toestel verloren en omlaag stortten. Ondanks de toege snelde hulp kon men de inzittenden van het brandende toestel wegens de ontzettende hitte niet bereiken. Toen de brand geblust was, vond mer. de geheel verkoolde lijken van de drie inzittenden. In het Muiderslot wordt door het Na tionaal Comité ter herdenking van de sterfdag van de Nederlandse dichter, P. C. Hooft, 300 jaar gele den, een tentoonstelling ingericht in de trant van de eeuw, waarin de dichter leefde. Op de binnenplaats is men bezig met het oprichten van een oud-Hollandsche taveerne. RADIO DINSDAG. HILVERSUM (415 M.) 7.00 Nieuw; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 9.00 Lichtbaken door Henri de Greeve; 9.50 Bloemenhulde; 10.50 Werken van Franz Liszt; 11.30 „Als de ziele luistert"; 11.40 „Carmen"; 12.00 Angelus; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.15 Concert; 13.50 Moderne muziek; 15.00 „Onder ons". 15.30 Engelse en Franse melodiën; 16,00 Radio-ziekenbezoek; 16.45 „Elck wat wils"; 18.30 Radio Volksuniversi teit; 19.00 Nieuws; 19.45 R.K. Thuis front; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 actualiteiten; 21.40 Maria- gedichten; 22.55 Vaders Dagboek; 23.00 Werken van Henk Boding. HILVERSUM I (301 M.). 7,00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 8.00 Nieuw; 10.30 Gesprek van vrouw tot vrouw; 11.45 Overzeese berichten; 13.00 Nieuws; 14.00 Met naald en schaar; 16.40 De schoolbel; 17.00 mu ziek voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.45 De partementen spreken; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrem; 22.15 Buitenlandsch overz. 23.00 Nieuws Met grote blijdschap geven wij kennis Tan de geboorte A. A. Th. v. Schie N. v. Schie-Pape Leiden, 12 Mei 1947. Hoge Morsweg 66. 1112 f Op 1 Juni a.s. hopen onze 1 geliefde Ouders, Groot- en 1 Overgrootouders ARIE T. WERKHOVEN JANNETJE t. WERKHOVEN-v. DIJK hun 55-jarige echtvereni- ging te herdenken. 2 Dat God hen nog vele jaren i moge sparen is de wens van hun Kinderen, Klein- 2 kinderen en achterklein- j kinderen. 7 Voorhout, 12 Mei '47 6 Voor de buitengewoon grote belangstelling, die wij mochten ondervinden bij gelegenheid van ons 40-jarig Huwelijksfeest, be tuigen wij onze oprechte en har telijke dank. H. J. VISSER J. M. VI8SER-LANGE8LAG Leimuiden, Mei 1947 Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank voor de blijken van belangstelling bij ons Zilveren Huwelijksfeest ondervonden. J. HUIGSLOOT M. J. HUIGSLOOT— KOEK Roelofarendsveen Zuidhoek B 412 TANDARTS J. H. M. DE GRAAF Morgen geen spreekuur Abonnementen en Adver tenties worden aangenomen door: J. V. d. PIJL A. 85. ZATERDAG 17 MEI WEDSTRIJD VOOR PROFS OVER 30 en 40 K.M. Parcours: PROFESSORENWIJK - Ingang: LORENTSKADE-LAMMENSCHANSWEG Aanvang A uur Maatschappij v. Toonkunst Afd. Muziekschool RAPENBURG 22 „Proeven van muzikale literatuurkennis" (met gramotoonplaten), op Zaterdag 17 Mei '47, 8 uur. Concertzaal muziek school, Rapenburg 22. Toegangsprijs f. 0.50. Plaatsbespreking van heden af, Rapenburg 22. 6238 TE HUUR op uitst. stand te Leiden. Brievan onder No. 6250, Bureau v. d. blad. Ie Fr ij a w. 6000.- S80 Prijzen 6 JUNI TREKKING Geen uitstel, maakt spoed De Loten vliegen weg Postwissels Box 809. 's-Hage, Giro 241.000. Koopt b/d KLM, Kiosken, Llsaone, Sigm. Justll66 Bij de Anna Kliniek voor Orthopaedie te Leiden kunnen geplaatst worden v.g.g.v. Leeftijd niet beneden 18 jaar. Aanmelden tussen 93 uur bij het Hoofd der Huishouding Gevraagd op kantoor van Groothandel (Mnl. of Vr.) voor eenvoudige administratie Brieven eigenhandig geschreven onder letter K. aan Kantoor boekhandel „De Sleutels", Haarlemmerstraat 64, Leiden GEVRAAGD: voor de afd. Atelier goed kunnende machinestikken, en om tot vakman opgeleid te worden.Vakkennis niet verplicht Prettige werkkring. Goed loon. Lederwarenfabrielc E. M. H. BRON-TöNIS Leiden, Middelstegracht 71, Tel. 24701 Oproep tot bijwoning der ALGEMENE LEDENVERGADE RING welke zal worden gehouden op Dinsdag 27 Mei 1947 des nam. 8 uur in het Hotel „De Vierheemskinderen" te Roelofarendsveen. De agenda met candidaatstelling der aftredende leden van Bestuur en Raad van Toezicht ligt vanaf heden aan het kantoor der Bank ter inzage. N, TURK, Voorzitter Raad van Toezicht B. z. a. nette winkel juf fr„ onverschillig welke branche. Br. bur. van dit blad onder no. 1108. S* Ter overname mooie koperen vogelkooi m. bad jes en dubb. bodem. Rijns- burgerweg 25, Voorhout. 3? Ledikanten. 2 en 1 per- soons-ledikant, 'uitschijfta- fel ƒ47.50, 2 arm- en 4 stoelen, eiken, f 150, 2 fau teuils m. 4 stoelen 175, 1 stel overgordijnen, eiken legkast. Muusse Hooigracht 59, Leiden telef. 23264. In klein huisgezin, vrouw des huizes herstellende, wordt voor begin Juni gevraagd Hulp in de huish. voor 2 a 3 maanden. Hele dagen of dag en nacht. Br. bur. v. d. bl. o. no. 1103. Wordt gevraagd een flinke bij Van Velzen's bakkerij, Rijp wetering. 6245 Te koop: vooroorl. prima met wit en zwart vest, middelmaat. Brieven bur. van dit blad a. no. 6246. Biedt zich aan Net R.K. Meisje voor 4 dagen per week. Br. aan H. Rikken, Grijpen- steinstr. 56, Alphen aan den Rijn. 6252 Wederom schoon zand VERKRIJGBAAR Zanderij „De Pan" Katwijksche weg "Wordt machinaal geladen Bonnen verkrijgbaar Zuid West Buitensingel 115 (Den Haag) 3? Tuinbanken, Grasma chines, Zeisen, Gieters, Harm.gaas, Prikkeldraad, Harken,Spaden enz.; Melk emmers, Melkbussen, Var kenstroggen, Kruiwagens, Bascules, Gewichten enz.; galvaniseren, vertinnen, herstellen. Vanouds vak kundig. Voordeligst adres: J. Hartwijk, Nieuwe Bees tenmarkt 79, telef. no. 266237—24013. 1105 Ruteck's Cafetaria helpt U tijd winnen en tevens kunt U er goed en stevig eten. Het staat voor U klaar l Broodje met leverworst 20 ct. Broodje met ham worst20 ct. Broodje met roastbeef 25 ct. Broodje met pekelvlees 25 ct. Haringschelp15 ct. Gelderse boterham30 ct. Ruteck's witte bonenschotel 90 ct. Biefstuk met doperwten en aardappelen 90 ct. Mocca-ijs,15 ct. Koffie. 71/2 ct. Koffie-attractie10 ct. Richt dus Uw schreden naar: CAFETARIA STATIONSWEG 7-9 LEIDEN 3? Te koop twee gebruik-1 3? Accordeon met dopjesl 3? 2 kinderjurkjes te koój te eiken Bergroeden 12 of pianoklavier in goede (lengte 75), samen 10 er 11 y. M. lang in goede staat te koop gevr. Beta-' 10 punten. Tevens strand, staat. Adres Arn. J. de Jong I ling contant. Br. met prijs I pantalon (mt. 44)) nieuw A 131 Hazerswoude, Rijn- en merk bur. v. d. blad Maarsmanesteeg 8. 1111 dijk. 6178 1 onder no. 798.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6