Plechtige dodenherdenking MAANDAG 12 MEI 19i, DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ^ATERDAG herdacht het voorma lige 4e Regiment Infanterie de ka- meraden, die in Mei '40 in de strijd gevallen zijn. Tegen elf uur stroomde de Stadszaal vol met oud- strijders, waarvan verschillenden in het uniform van het nieuwe Ned. leger. Het deed hen zichtbaar goed hun oude strijdmakkers, waarmede ze samen in de strijd geweest waren, weer eens terug" te zien en telkens als er weer een binnenkwam, werd hij door de anderen hartelijk begro et. Voormalig 4e R.I. Onder de vele aanwezigen merk ten we o.a. op: kol. Buurman, com mandant van de v.m. 4 R. I., kol. van Houten, aalm. de Boer, oud veldprediker v. d. Staay, overste van Mens en majoor Wagtendonk. Op het podium was een èr°ot kruis op gericht, geflankeerd met twee vlag gen en met enkele bloemstukken sober versierd. Na een korte inleiding van majoor Wagtendonk sprak ds. van der Staay de aanwezigen toe. „Hoe zijn onze helden gevallen?" vroeg spr. zich af en dan moet het antwoord zijn: door een verraderlijke aanval op het vliegveld Valkenburg. Sluipmoord was het kenmerk van de strijd der vijanden. Zij zijn gevallen voor ons KUNSTHANDEL GERARD VAN SPAANDONK. Tn bovengenoemde kunsthandel exposeert op het ogenblik Bernard Viegers, Brabander van afkomst, thans woonachtig te Nunspeet. We kenden Nunspeet al voor een halve eeuw als een trekpleister voor schil ders. Het deed ons deugd maar dat behoort eigenlijk niet bij een kunst- verslag dat te Nunspeet te mid den van de orthodoxie thans een klei ne parochie is gevestigd met 150 communicanten. Veertig jaar gele den zou zoo iets nog ondenkbaar zijn geweest. Hoe het zij, de schilder vindt daardoor iets van de sfeer zijner jeugd terug, waarvan de open en blijde aard van het tentoongestelde werk, alles uit de tijd na de Bevrij ding, wel getuigenis aflegt. In Bernard Viegers toch begroeten wij niet alleen een schilder, die zijn „vak" uitmuntend verstaat doch die m de eerste plaats boeit door de sfeer, de stemming van zijn werken. Hij geeft de objectieve werkelijk heid, zoals die voor zijn dichterlijk gemoed wordt gereflecteerd. Het ver mogen daartoe, het middel daartoe is zijn brillante techniek; korte en drif tige wegjes in élan neergezet, zódat men toch den indruk krijgt van een brede, forse allure. Daaraan ontle nen zijn werken dat lichtende en vi brerende, dat ze een grote charme verleent. Zie b.v. zo'n gezicht op de „Nico- laaskerk" te Amsterdam, no. 20, in de sneeuw, terwijl een winterse goudmist in de lucht hangt. Trou wens in meerdere sneeuwlandschap pen is de heer Viegers bizonder sug gestief. Bekijk maar eens „Volendam in ae sneeuw'no. 5. De naast elkaar gerijde schuiten met de verweerd groene kleur der schipsboorden, de ongerepte sneeuw op het voordek, de vernevelde verte waarin de toeval lige kleuren verloren gaan, het is alles even overtuigend. Verder weten we, dat ze door hou ten schuttingen, afgeperkte tuintjes achter de huizen van een lange straat in de winter gewoonlijk een aanblik van rommeligheid geven. Viegers heeft ze in de winter gezien, terwijl de sneeuw de dorre aarde bedekte en ze zijn door hem tot schoonheid geadeld (3£). Ik wijs u op No. 40, Landschap in avondlicht. Hieraan kunt u zien, dat sneeuw niet wit is, doch onder de invloed van het licht de allerfraaiste tinten aanneemt; lichtblauw, licht lila, lichtgroen, geeL en de fijnste amethist spiegelingen. En kijk eens naar de reflexen van het licht in het water! Kijk eens naar het geboomte in de verte en het prachtige avond licht daarboven. Dit is de wijze, waarop een dichterlijk schilder, die toch niets anders schildert dan wat zijn oog ontwaart, doch dat ver puurd wordt door het medium van zijn geest, zijn schone visie op het doek brengt. Bizonder mooi van kleur en van stemming is ook no. 17, met die prachtig geschilderde oude schuur. Ik wil de sneeuwgezichten niet los laten zonder dat ik uw aandacht heb gevraagd voor no. 4. Het is stilleven genoemd en dat is het ook. Stel u voor een grote grijze krftik met bloeiende takken, een blauwe schaal met gele vruchten, een pot met rode cycla men en nog een paar blauwe vazen tot een stilleven geschikt in de ven sterbank. Maar door het venster ziet ge de besneeuwde velden en vaag de huizen, die hun schaduwen over de sneeuw werpen. Dit alles is groot gedaan en het tintelt van leven. Viegers is overigens de schilder der seizoenen. U kunt dat opmerken aan het eenvoudige dorpshuis, zijn huis, met de zonnebloemen er voor, een pure weelde. Ge kunt het zien aan het bloeiende koren in Juni (34) en aan het zomerlandschap met de bewogen luchten. (26). Ten slotte kunt ge het zien aan de nummers 16, 42 en 43 waar het goud van de herfst op glorieuze wijze het sterven van het jaar aankondigt. Ook het volle mensenleven heeft zijn belangstelling. Dat blijkt wel uit zijn grote maakstuk no. 2, met de vlot geschilderde koebeesten en zijn raak getypeerde boertjes. Mooi van toon is dit Werk en men hóórt het typische marktrumoer. Hetzelfde is het geval met no. 3. Er zijn nog stad- en dorpsgezich ten zoals het grote werk „Maria- trappen te Nijmegen", een paar voor stellingen van de Oude Kerk te Kat wijk aan Zee, alles even vlot gedaan. Er zijn voorstellingen van Scheepjes in de IJselmeerhavens, de bruihe zeilen gehesen, gereed het ruime sop te kiezen. Ten slotte zijn er nog brillante stillevens, b.v. dat met de- koperen ketel en appels en verder een vis- stilleven mei schol en haring, prach tig van kleur. Vooral het laatste werk is van buitengewone bekoring. We raden u sterk aan, deze tentoon stelling niet te verwaarlozen. N. J. H. S. en voor onze kinderen, opdat wij in vrijheid zouden kunnen leven. Nu is de oorlog voorbij en hebben wij de vrijheid, doch wat zij voor ons gedaan hebben blijft voor altijd in onze herinnering voortbestaan en evenals vanmorgen een stralende zomerzon ons aan de 10e Mei deed herinneren, zullen wij elk jaar op staan en tot vrouwen en kinderen zeggen: vandaag is het weer 10 Mei, de dag waarop onze mannen geval len zijn. Moge hun offer ons steeds voor ogen blijven. Vervolgens betrad aalm. de Boer het podium. Voor mij, aldus spr., is er slechts één vraag: heeft de 10de Mei ons iets geleerd? Zijn we de zelfden gebleven en is 10 Mei 1940 ongemerkt langs ons heen gegaan of zijn we ons er van bewust, dat zij, die vielen, recht hebben op onze persoonlijkheid? In dit grote kruis, dat hier is opgericht, zie ik het sym bool van de duizenden kruisen in heel het land, waaronder onze ge sneuvelden begraven liggen en dat grote kruis vraagt ons: heeft de 10e Mei ons iets geleerd? Laten we een kruisbrigade vormen, zo iets als de Bond zonder Naam. waarvan wij al len lid worden. Het lidmaatschap kost niets, maar eist alleen van ons: eerlijkheid, matigheid, gehoorzaam heid en reinheid. Eerlijk tegenover ons zelf en de wereld; matig in onze genoegens: gehoorzaam aan het ge zag en rein in woord en daad. Als wij deze vier punten in acht nemen, dan zal Nederland het eerste land zijn, dat op zal staan uit de ellende van deze na-oorlogse tijd. Zulke mannen moeten wij zijn, dat heeft de 10e Mei ons geleerd. Sluit u al len aan bij onze kruisbrigade, dan zal deze dag niet alleen een herin nering zijn, maar tevens aan ons volk het besef bijbrengen, dat dit het resultaat is van het offer, dat onze helden gebracht hebben. Tenslotte werd het Wilhelmus ge zongen. waarna majoor Wagtendonk deze bijeenkomst sloot. De aanwezi gen bleven nog even in de zaal bij een en richtten „De broederschap van Jiet 4 R. I." op, die tot taak heeft de jaarlijkse herdenkingen te organiseren. Om 3 uur verzamelden allen zich op het mil. kerkhof te Katwijk, waar kol. Buurman een korte toespraak hieid en een krans legde op de gra ven van de gevallen strijders uit het v.m. 4 R. I. Daarna begaf het ge zelschap zich naar Valkenburg, waar op het mil. kerkhof het woord ge voerd werd door overste Mallinck- rodt en weer een krans op de gra ven gelegd werd. Hiermede werd de plechtigheid, waarin het v.m. 4 R. I. haar doden op waardige wijze her dacht heeft, gesloten. 10e, 15e, 22e Depót Bataljon Zaterdagmiddag werden de gesneu velden van het 10e, 15e en 22e de pót bataljon herdacht. Daartoe ver zamelden de nabestaanden en kame raden van de gevallen soldaten zich bij het oorlogsmonument aan de Haagse Schouw. Om 4 uur werd de korte plechtig heid geopend door oud-kol. H. Sie- perda, die wees op de goede gedachte om op deze dag hier samen te ko men en een ogenblik stil te staan bij de gebeurtenissen, die 7 jaar geleden hier plaats gevonden hadden. Het is niét nodig, aldus spr. om hier een lange redevoering af te steken; wij doen slechts de belofte om zo God het wil, volgend jaar weer terug te ko men om de helden, die hier gestre den hebben en gestorven zijn. te her denken. Daarna legden oud-kol. Sieperda en overste Mulder een krans op de treden van het monument. Tenslotte zongen alle aanwezigen het Wilhel mus, waarmede deze bijeenkomst ge sloten werd. JAARVERGADERING K.V.P. Op Vrijdag 30 Mei zal de jaarverga, dering gehouden worden van de afd. Leiden der Katholieke Volkspartij, Na de verslagen en de bestuursver kiezing (vfjf leden van het bestuur zijn aftredend) zal het lid van de Ge meenteraad dr. H. W. J. W. J. Kort- mann een inleiding houden over een de gemeentepolitiek rakend onder werp. Wij vestigen de aandacht van alle leden op deze bijeenkomst opdat zij die avond vrij zullen houden. JONGEREN K.V.P. Woensdagavond a.s., 14 Mei, spreekt voor de groep „Jongeren" de natio nale jongeren-commissaris, de heer Schiphorst. Hij is een zeer enthousiast en gevat spreker, jong en vurig en daardoor in staat jongeren bij te brengen, waar het om gaat in het po litieke leven. Tientallen jongeren gaven reeds blijk van belangstelling en nu moet deze avond een goed slot zijn van dit seizoen. Onder leiding van een die avond te kiezen bestuur gaat de groep in Sept. weer starten. Maar nu eerst kennis maken met Jan Schiphorst Woensdag in „De Doelen". BONKAARTEN AFHALEN. Morgen zijn aan de beurt de gezin nen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 62001 68000. Meebrengen alle stamkaarten (zonder inlegvel), de nog niet aange wezen periostrokem van de bon kaarten 705, het met inkt ingevulde en ondertekend aanvraagformulier voor brandstoffen en het rëstant van de oude brandstoffenkaart met bon 72 B.V. „De Burcht" is geopend van 8.45 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. CENTRUM VOOR NATUUR STUDIE. Dezer dagen gaf het „Cen trum voor Natuurstudie" de laatste lezing van dit seizoen. De voorzit ter, wethouder J. van Schaik, deel de mede, dat hij in plaats van aan dr. v. d. Stigchel, die plotseling ver hinderd was, het woord zou geven aan de heer G. A. L. Bisseling, die als onderwerp voor deze avond had gekozen: „Twee in historische tijd uitgestorven vogels: de Reuzenalk en de Dodo van Mauritius". Het onderzoek naar de Dodo speelt zich niet alleen op Mauritius af, waar soms nog fragmenten van het geraamte worden gevonden (o.a. is te Londen een géheel ge raamte aanwezig), doch vooral in bibliotheken en musea, waar oude prenten en schilderijen ons de Dodo te zien geven. Soms zelfs zijn gevel stenen van belang, zoals dr. Oude mans te Veere heeft gevonden op het uit 1651 daterende huis „In den Struys". (Er is n.l. hier geen sprake van een struis, doch van een dodo). De Dodo werd op Mauritius uit geroeid door de schepelingen, die na een lange zeereis hun rantsoen van scheepsbeschuit en gezouten vlees, wel eens wilden aanvullen met Het verse vlees van de Dodo. Tot dat doel werden ook pape gaaien gevangen! Ook de varkens echter, die de eieren en jonge die ren niet ontzagen, zijn voor een deel schuldig aan het verdwijnen van deze merkwaardige vogels. Vermoedelijk is de Dodo verwant met de duifachtigen, speciaal met de tandsnavelduif. Op de eilanden rond Mauritius kwamen nog andere Dodo-achtige dieren voor, welke echter eveneens helaas zijn uitge roeid Van Mauritius voerde de spreker zijn klein, doch aandachtig luiste rend gehoor mede naar het hoge Noorden, n.l. naar IJsland en het Funkeiland, waar sedert 1844 de reuzenalk is uitgestorven. Van dit dier zijn behalve een 70-tal skelet ten ook een 74 eieren bewaard ge bleven, echter geen jonge dieren. De reuzenalk behoort tot de groep der alken, die het grootste deel van het jaar op zee leven, echter om te broeden de steile rotskusten opzoe ken, waar zij hun ei deponeren op uitstekende punten. Deze eieren worden gezocht, doch ook de dieren zelf werden bij duizendtallen uitge roeid omwille van de veren, welke gebruikt werden als vulling voor kussens! Zoo is ook deze merk waardige vogel verdwenen. In ohsj land bevinden zich twee opgezette exemplaren, n.l. te Leiden en te Amsterdam. In zijn dankwoord rie£( de voorzitter de aanwezigen een „tot ziens" toe in het volgende seizoen. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal-exa men rechtsgeleerdheid: de dames: M. C. van Oort te Rotterdam, N. Dege- naar te Alkmaar, de heer L. van Bommel te Zwammerdam. Alg. Ned. (Bond van Gepension- neerden. De afdeling Leiden van de Bond hield een ledenvergadering, welke werd bijgewoond door de heer G. Wolters, lid van het hoofd bestuur. De voorz., de heer W. van der Laan, wijdde een woord van waardering aan het overleden bestuurslid, de heer J, M. Mazurel. Uit het door de secr. uitgebrachte jaarverslag bleek, dat de afdeling op 31 Dec. j.l. 538 leden telde. De rekening van de penningm. over 1946 werd goedgekeurd. De aftre dende bestuursleden, de heren T. Ouwerkerk en J. G. Teney, werden herbenoemd; in de vacature, ont staan door het overlijden van de heer J. M, Mazurel, werd voorzien door de benoeming van de heer J. H. Adriani. Als lid van de Bondsraad werd aan gewezen de heer W. van der Laan, als zijn plaatsvervanger de heer J. G. Teney. De behandeling van de agenda van de op 5 en 6 Juli as. te houden ver gadering van de Bondsraad gaf geen aanleiding tot opmerkingen. Onder de leden bleek een ernstige ontstemming te bestaan over het feit, dat op de toeslag op de pensioenen over 1946 een hoger bedrag ter zake van loonbelasting is ingehouden dan op die over 1945, Werd de van de toeslag over 1945 verschuldigde be lasting naar het gewone tarief bere kend, de toeslag over 1946 is als een bijzondere beloning beschouwd, waar op volgens het Besluit op de Loon belasting een.naar de omstandigheden van de pensioengenietende wisselen de aftrek van 22 tot 2,2 pet. is toege past. De vergadering nam tenslotte een motie aan, waarin teleurstelling over dat feit wordt uitgesproken; de ze zal ter kennis van het Hoofdbe stuur worden gebracht, opdat dit ter zake kan handelen gelijk het meent te behoren. Tijdens de bijeenkomst vestigde de voorz. er de aandacht op, dat zij, die de toeslag over 1946 nog niet hebben genoten, deze tegelijk met hun pen sioen over het 2e kwartaal 1947 ten postkantore kunnen in ontvangst ne men. Volkszang van Kunst Ontspanning. Hedenavond om 8 uur wordt er in de Kleine Zaal der Stadsgehoorzaal weer een samenzangavond gehouden onder leiding van Herman Stenz, met Tilly-Stenz-Leeniog aan de vleugel. Het volkszangkoor verleent zijn ge waardeerde medewerking. Er zullen oude en nieuwe liedjes gezongen worden. Men wordt verzocht de tekstboekjes mede te brengen. Voor wie nog geen boekje bezit, zijn er aan de zaal nog verkrijgbaar, Laten de enthousiaste liefhebbers van de volks zang vrienden en kennissen mee nemen, want de zaal moet vol! Kajotters Dekenale Parochie. Alle kajotters zonder uitzondering worden morgenavond te acht uur in het zaaltje, school Potgieterslaan ver wacht voor een repetitie voor het Ar- beidsspel. Op de daad van alle Ka jotters wordt gerekend. Het Bestuur. Begrafenis van de heer A. v. d. Meer In de kapel van het Rusthuis St. Bernardus te Sassenheim vond heden morgen de uitvaartdienst plaats voor de heer A. v. d. Meer ,in leven vele jaren hoofd van de katholieke school aan de Pelikaanstraat alhier. De Re quiem-mis werd opgedragen door pa ter A. v. d. Meer uit Britsch Oost-Afri. ka, thans te Boxtel, neef van de over ledene, met assistentie van rector L. v. d. Grindt, rector v3h het Rusthuis St. Bernardus te Sassenheim en ka pelaan J. Huibers der Engelen-paro chie Beekbrug te Lisse. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren J. Schamper uit Leiden, secretaris van het Liefde werk-Kinderbescherming. W. Breede- veld. bestuurslid van genoemde Kin derbescherming, en J. Heydeman na mens de St. Vincentius-Ver.. „Ma- a". Om 12 uur vond op de begraafplaats te Sassenheim achter de St. Panera, tius-kerk de ter aardebestelling plaats. Een zoon van de overledene, de heer J. v. d. Meer, dankte namens de familie voor de betoonde belang stelling. Zaterdagmorgen is het 1-jarige meisje S. H. in de ouderlijke woning aan de Prinsenstraat van de trap ge vallen. Met een gebroken rechterbo- venarm werd het kind naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Zaterdagmiddag heeft de VA- jarige A, C. S. in de ouderlijke wo ning aan de Lusthoflaan een pan met kokende melk van een gasstel getrok ken. Met brandwonden aan gelaat en armen werd het kind door de E.H.D. naar het ziekenhuis vervoerd. Door de politie is aangehouden de 29-jarige vreemdelinge I. M. B. Zij zal worden uitgeleid. Zweminrichting De Zijl. Met in gang van heden is de Zweminrichting de Zijl" voor het publiek openge steld. BURGELIJKE STAND. Geboren: Gerrit Cornelis, z. van G. C. Matheysen en H. M. A. van Dam; Gerrit, z. van W. van Strater en S. Flippo; Marijke Christina, d. van N. H. Wenting en J. J. Brakel; •'Maria Magdalena, d. van I. van Iterson en M. J. Duffels; Gerardus Franciscus Maria, z. van J. A. van Remundt en M. J. Raaphorst; Henricus Hermanus Maria, z. van H. L. Bokern en A. van der Burg; Jolanda Everdina Elisa beth, d. van J. F. Pikart en J. Swaan; Maria Mathilda, d. van H. van Swaaij en K. de Roos; Nicolaas, z. van N. Ruijtenbeek en M. Wagemaker; Hen drik, z. van H. van der' Tuin en H. Kleijn; Henderika, d. van A. Onvlee en A. Taffijn; Willie, d. van M. de Groot en M. van Dijk. Overleden: M. Raatsie, man 37 j. ALPHEN AAN DEN RIJN Verkeersongeval. Zaterdagmor gen reed de veekoopman H. in de Julianastraat ter hoogte van de Rot terdamse Bankvereniging. Toen hem een vrachtauto achterop reed, werd, door tot nog toe onbekende oorzaak H. aangereden en van de fiets gewor pen. Wonder boven wonder kwam de reeds bejaarde H. er goed af, maar Van zijn rijwiel was nauwelijks meer over, dan een hoopje verwrongen metaal. KATWIJK Geboren: Cornelia, d. van P. v. d. Plas en M. v. d. Oever; Cornelis, z. van M. Vooys en J. Guyt; Janny, d. van D. v. d. Bent en J. de Jong; Wilhelmina, d. van J. Bakhuizen en K. J. v. Tongeren; Hendrikus, z. v. G. de Lange en A. M. Hellenberg. Ondertrouwd: M. Berkheij en A. v. d. Plas; C. D. Kloos en D. Haas noot; T. v. d. Plas en A. v. d. Aalst; S. Haasnoot en M. de Groot; W. v. Weeghel en E. P. Dijksman. Getrouwd: H. v. Beelen en M. J. v. d. Plas; G. Blok en J. Vooys; G. Hoek en J. Ouwehand; J. v. Duyn en A. v. Duyvenbode; J. de Jong en D. Dijkshuizen. Overleden: J, Aandewiel, 79 jaar. NOORDWIJKERHOUT Zegening der werktuigen. In de St. Jozef-parochie had Zondag voor de eerste keer een plechtige inzege ning plaats van de werktuigen. In optocht trokken de werkers met hun werktuigen vanaf de Parallel weg naar de St. Jozefkerk. De Har monie ,St. Jeanne d'Arc" verleende hieraan medewerking. Kapelaan de Wit gaf een uiteenzetting over de arbeid en de zegening der werktui gen. Gearssiteerd door de beide kapelaans van de parochie verricht te pastoor van der Waarden de wij dingsplechtigheden. De deelname was niet masaal te noemen, doch we twijfelen er niet aan dat het vol gend jaar veel meer arbeiders en patroons aan de zegening zullen deelnemen. Coöp. Boerenleenbank. Donder dag 8 Mei werd de-44ste algemene vergadering van de Coöp. Boeren leenbank gehouden in café „Het Wa pen van Noord wij kerhout". De voor zitter, de heer J. R. Zonneveld, open de de slecht bezochte vergadering. De administratie heeft zo'n grote om vang aangenomen, dat het salaris der kassier moet worden herzien. Momenteel is de bank opengesteld om alle belangen van de leden te behartigen, zoals invorderen buiten landse vorderingen, regeling spaar systeem enz. Het ledental bedraagt op heden 335. Het boekjaar 1946 sloot met een winst van f 2481,98 terwijl aan de reserve kon worden toegevoegd f 6038,27. Ontvangen spaargelden 730461,23 (1945: 465.495,76). Terugbetaalde spaar gelden 1.267.663,57 ('45: 782.083,94) Eind 1946 bedroeg het totaal aan spaargelden 1.242.557,38 (1945: 1.779.759,72). Het reservefonds is groot eind 1946 59539,52. Tot lid LAATSTE BERICHTEN KINDJE GESTIKT. Zaterdagmiddag om kwart over een werd Hendrika M. M. Binnendijk, vier maanden oud, wonende aan de Lange Hilleweg te Rotterdam door haar moeder dood in haar wieg aan getroffen. Het kind, dat ongeveer elf uur te slapen was gelegd, had kans gezien zich om te draaien, zodat het gezichtje voorover in het kussen kwam te liggen, waardoor het kind gestikt is. BLIKSEM GETROFFEN. Heethen, een der zwaarst door het oorlogsgeweld beschadigde gemeenten van ons land, gelegen langs de Bergse Maas in het land van Heusden en Al- tena, dat voor een derde gedeelte ge heel werd verwoest en waar o.a. 6 dorpskerkjes in puin liggen, werd Za terdagavond door een nieuwe ramp getroffen. Tijdens een hevig onweer gepaard met hagel, sloeg de bliksem op drie plaatsen ongeveer te gelijk in. De vrij nieuwe boerderij van M. Boll brandde af. De slagerij van J. Verbee, waarin ook het gezin van A. Timmerman was ondergebracht, werd eveneens een prooi der vlammen, ter wijl ook de kapitale boerderij „De Oliepot", bewoond door het gezin C. Schop, geheel uitbrandde. DE „AREND" GING VANZELF DE LUCHT IN. Een rukwind heeft dit weekeind op het vliegveld Eelde bij Gronin gen het tweepersoons-zweefvliegtuig „Arend" van de grond opgenomen en bijna geheel vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade aan het toestel is echter zo aanzienlijk, dat van reparatie geen sprake kan zijn. Sinds enkele dagen was de Kon. Ned. Vereniging voor luchtvaart op Eelde begonnen met het geven van instructie in zweefvliegen. Hiervoor werd gebruik gemaakt van een Kra- nich tweezitter. Er was reeds een aantal geslaagde starts gemaakt, toen het toestel een speelbal van de wind werd. Het verlies is daarom zo ern stig, omdat geen tweede toestel van dit type in Nederland bestaat. Men is dan ook gedwongen de instructie cursus voorlopig stop te zetten. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 5e klasse. x 5.000.—: 20504. 1500.—: 19153 1000.—: 1585,'19589. J 400.—: 8215, 10958, 18621. 200.—. 3572. 6177, 6375, 6594, 10334, 12389, 12916, 13763. 100.—: 1486. 2227, 2297, 3102, 9195. 10820, 12961, 13166. van de Raad van Toezicht werd her kozen de heer P. N. v. Eeden. De heer J. Warmerdam Pzn. werd her kozen tot lid van het bestuur. Mede gedeeld werd, dat de bank voortaan dagelijks geopend is van 912 uur. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Weijden naar een soepeler manier bij het verlenen van crediet, waarbij hij wees op de grootte van het Reserve fonds. ROELOF ARENDSVEEN De vorige week had alhier in te genwoordigheid van een aantal ge nodigden de onthulling plaats van een gedenksteen bij gelegenheid van de voltooiing van 22 arbeiderswo ningen aan de Narcisstraat. Tot de genodigden behoofden o.a. de burge meester der gemeente Schiedam, mr, J. W. Peek, de (hoofdingenieur- directeur vaA de Volksgezondheid, de heer Kiers uit Leiden met ir. Leicher, inspecteur van de Volks huisvesting, het gemeentebestuur van Alkemade en een aantal raads leden. De burgemeester van Alke made, de heer Hoynck van Papen- drecht, heette op het terrein alle aanwezigen van harte welkom en herinnerde aan de grote voortva rendheid door het gemeentebestuur aan de dag gelegd, waardoor het mogelijk is geworden, dat kort na de bevrijding de aanbesteding kon plaats hebben voor deze eerste 22 woningen. Momenteel zijn wederom plannen ontworpen voor de bouw van 40 woningen in deze gemeente, waarvan de aanbesteding over en kele maanden kan plaats vinden. Hij bracht vervolgens nog 'n woord van dank aan de heer Deen, ge meente-opzichter, die de plannen voor deze bouw heeft ontworpen, terwijl de burgemeester voorts nog gewaagde van de voortvarendheid waarmede de aannemers Chr. Over- devest uit Rijnsaterwoude en C. J. van Berkel uit Leimuiden zich van hun taak hebben gekweten. Spr.. verzocht de burgemeester van Schiedam de gedenksteen te willen onthullen. Onder een toepas selijk woord van de heer Peek werd de steen onthuld. De naam van de heer Peek is in deze steen gegrifd als dank voor ziin initiatief. Spre ker hoopte dat binnen afzienbare tijd elk gezin in de gemeente een eigen woning zal kunnen betrekken. Hierna verenigde het gezelschap zich in de raadzaal, waar enige verver singen werden aangeb<?den. De heer Kiers sprak bij deze gelegenheid nog een kort woord, waarbij hij vooral de nadruk er op legde, dat dgor de voortvarendheid van het gemeentebestuur dit woningcomplex tot stand kon worden gebracht. Hij hoopte, dat vele gemeentebesturen dit goede voorbeeld zullen volgen en dat Alkemade aan de spits zal blijven staan op gebied van de Volkshuisvesting. Hij zegde van zijn kant 'alle medewerking toe. SASSENHEIM Jubileum. Op 12 Juni zal de heer G. Demmink de dag herdenken, dat hij voor 25 jaar als ambtenaar bij de Plantenziektenkundige Dienst alhier werd aangesteld. Ziektebeelden bolgewassen. Za- WEERSVERW ACHTING WARM VOORJAARSWEER. g Aanhoudend warm voorjaars- g weer met overdag tijdelijk zonne- o schijn, maar met voornamelijk in o de rfomiddag, avond en nacht en- kele verspreide buien met kans op onweer. Des nachts weinig g g wind met hier en daar nevel of g o mistvorming, overdag meest ma- g o tige wind uit Oostelijke richtin- o 6en> o Algemene vooruitzichten: Het o o is te verwachten, dat het voor de o o tijd van het jaar zeer warme weer nog,tenminste enkele dagen g zal aanhouden, waarbij de kans g g op losse onweersbuien echter g o bluft bestaan. o o o nooooooooonooooooooonnooooooooooou terdagmiddag werd in een der bijge bouwen van de N.V. v. Zonneveld en Co. een tentoonstelling gehouden van ziektenbeelden in verschillende bol gewassen. De heer G. Vlasveld open de deze tentoonstelling met een bij zonder woord van welkom aan de heer G. van Egmond als lid van het Hoofdbestuur en als voorz. van de veren. „De Narcis". Voorts bracht hij dank aan de heren Limburg en Dem mink, die het_materiaal bijeenge bracht hebben. De heer van Egmond zeide.dat het Hoofdbestuur grote belangstelling voor deze tentoonstelling heeft. Het bollenvak vraagt de gehele persoon; het maakt geen verschil of men werk nemer of werkgever is. Het is zeer verblijdend dat het initiatief om zich in het vak te bekwamen juist van de weiknemers is uitgegaan. Hij deelde mede, dat de vereniging „De Narcis" 2 prijzen, een van f 10 en van f 5, beschikbaar stelde. De heer Limburg lichtte de wed strijd toe. Een speciale tafel toont de verschillende ziekten, een andere tafel is bedoeld voor beginners. VALKENBURG KRANSLEGGING OP SOLDATEN- GRAVEN. Zaterdagmorgen werd op de graven van de gesneuvelden in de Meidagen 1940 door de schoolkinderen der Nat. Chr. school namens de burgerij der gemeepte Valkenburg een krans ne- dergelegd, waarna het hoofd der school de betekenis van deze krans- legging uiteen zette. Er werden enige minuten stilte in acht genoemen door de schoolkinderen. Vervolgens wer den door allen nog strooibloemen op de graven neergelegd. Namens het 14 Depot R.A. Mei 1940 was in de ochtenduren een krans bij de graven neergelegd. Des middags om 4 uur werd namens het 4 R.I. een krans' ge legd bij de bovengenoemde graven door de luit.-kolonel J. Mallinckrot van het 3 R.I. 3 Bat., die in 1940 het commando had over genoemd bat. alhier. In een indrukwekkende toe spraak herdacht spr. hen, die hier be graven liggen en gestreden hadden voor hun Vaderland en vrijheid. Vervolgens werd het woord gevoerd door de luit.-kol. H. D. Buurman van het 4 R.I. te Leiden, Men onderhield zich nog enige ogenblikken met de ouders van een der gesneuvelde mi litairen. Hiermede was deze plech tigheid afgelopen. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op de burgemeester van Val kenburg, de heer A. C. de Wilde, de heer J. v. d. Mey, le wethouder, J. C. Wagtendonk, maj. 4 R.I., W. Scherpens, kap. 4 R.I., vele oud-mi litairen en vele ingezetenen van Val ken burg. Ten teken van rouw hing zowel van het Raadhuis als op het kerkhof de driekleur halfstok. WASSENAAR JACHT DOOR WASSENAAR. Zaterdagmiddag heeft de Zuid-Hol landse jachtvereniging haar jacht seizoen besloten met een grote jacht op Wassenaars grondgebied. Om 3 u. werd gestart voor het Raadhuis en onder leiding van jachtmeester van Vilsteren werd de lange route afge legd. Via de Papeweg en Santhorst reed het gezelschap naar de renbaan bij de stal van Ensingh, naar Maal drift en via het vliegveld Valkenburg dwars door de bloemibollenvelden langs de Katwijkscheweg naar Duin- rell, waar in de Oranjerie een ogen blik gepauzeerd werd. Door het land goed Duinrell werd daarna de jacht ■voortgezet naar Meyendell, alwaar de groep ontbonden werd. Een aantal belangstellenden volgde de route ir. auto's. Behoudens een enkele valpar tij deden zich geen ernstige inciden ten voor. De jacht stelde oolc als gevolg van de drukkende tempera tuur. hoge eisen aan ruiteis en paarden. Het parcours was mot zorg gekozen en bevatte een aantnlnatuur- lij'ke en kunstmatige hindernissen. De laatste jacht van de Zuid-Hol landse Jachtvereniging mag geslaagd woden genoemd, al bleef het aantal deelnemers beneden verwachting wat waarschijnlijk ook een gevolg van de warmte is. Brand. Zaterdagmorgen om on geveer elf uur brak er door onbeken de oorzaak brand uit in het huis van de heer L. v. d. Berg aan de Rijks straatweg /alhier. Het rieten dak van een aangebouwde koepel stond plot seling in lichter laaie. Passerende voorbijgangers en het personeel uit de vleeswarenfabriek van v. d. Berg en Co wisten met emmers water het vuur te beperken tot het dak van de koepel. Toen de brandweer arriveer de was het gevaar voor uitbreiding reeds geweken en beperkte zij zich tot het nablussen. MARKTBERICHTEN Wijziging Marktdagen. De weke lijkse slachtveemarkten te Delft en Gouda worden in verband met He melvaartsdag inplaats van op Don-' derdag 15 Mei gehouden op Woens dag 14 Mei '47. De markt te Delft op 5 Juni '47 komt geheel tc vervallen in verband met het te Delft te houden Voor jaarsfeest gedurende de week van 2 t/m 7 Juni 1947.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5