Engeland geeft het Continent voetballes 5 0 1 ■5 Ned. Bondselftal met 2-1 geklopt Voorkaag luidt zeilseizoen in Triton weer winnaar van de Varsity MAANDAG 12 MEI 1947 0 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 IN EEN WEDSTRIJD, welke eigenlijk alleen in de eerste helft aan de hoog gespannen verwachtingen heeft voldaan, is het elftal van Groot-Britannie, dat uit vijf Engelschen, drie Schotten., twee verte genwoordigers van Wales en een Ier bestond, er in geslaagd na een demonstratie van superklasse, met niet minder idan 61 van „De Rest van Europa" te winnenr wel een bewijs, dat het peil van het spel op het eilandenrijk nog steeds op veel hoger niveau ligt dan op het continent. Demonstratie van Britse superklasse Toegegeven, dat de cijfers iets ge flatteerd zijn, dat twee van de zes doelpunten op allerongelukste ma nier ontstonden (een onopzettelijke handsbal, waarvoor een strafschip wend gegeven en een keer in eigen doel getrapt), maar aan de andere kant zal de objectieve toeschouwer niet kunnen ontkennen, dat als Je Britsche hoorhoede gewild had, de dubbele cijfers zeker zouden ge haald zijn. Want in de tweede helft de rust was ingegaan met een 41 voorsprong maakten de Brit ten er in het overvolle Mampden- park een demonstratie van. Zij wil den het toen zo mooi mogelijk doen en lukte het niet, d!an probeerde itfen het zonder zich noemenswaar dig in te spannen, een volgend keer nog eens. De Sterrenwedstrijd in Glasgow, de wedstrijd van deze eeuw 'ge noemd, is een voetballesje voor heel het Continent geworden en slechts dit valt er in eerste instantie uit te leren, dat de 82 nederlaag van Nederland tegen de Engelschen vorig jaar nog niet zo heel slecht is geweest! De grote kracht van het Britse elftal in zijn eenheid, terwijl juist „De Rest" dit onderdeel het zwak ke punt vormde. Hoe zou het an ders kunnen, met elf spelers van negen verschillende landen? en dat ieder speelde zoals hij dat in eigen land of club gewend'was, dat bleek wel heel duidelijk in het veld. Twee Zweden, twee Denen en een vertegenwoordiger van Nederland, Frank ijk Italië, Zwitserland, Tsje- cho-Slowakije, België en de Ierse Vrijstaat, ziedaar de opsomming der diverse nationaliteiten. En bijna evenveel opvattingen van stijl en tactiek als er naties in „De Rest" vertegenwordigd waren, terwijl in het Britse team slechts één stijl tot uiting kwam, die van het moderne typisch Engelse voetbal, /hetgeen niet behoefde te verwonderen, daar deze spelers op een enkele uitzon dering na in de Engelsche League uitkomen. De grote les van deze ont moeting was, dat het onmogelijk is om een homogene ploeg samen te stellen, die het met enig kans op kan opnemen. Bovendien lijkt het ons moeilijk teamspirit in een ploeg van het Continent te krijgen, aan gezien de nationale prikkel ont breekt en de meeste van de geko zenen dusdanig spelen, dat het er hun kennelijk om te doen is per soonlijk zoveel mogelijk op te val len, in plaats van zich onderge schikt te maken aan het geheel. Het stadion van de Queens Park F.C. te Glasgow bevatten meer dan 134.000 toeschouwers toen de Engel se scheidsrechter Reading om iets over drie uur de wedstrijd liet aan vangen, waarbij de elftallen zich als volgt opstelden: Rest van Europa: Doel: Darui (Frankrijk). Achter: Petersen Denemarken en Steffen (Zwitserland). Midden: Carey (Iersche Vrij staat) aanvoerder, Parola (Italië) en Ludl (Tsecho-Slowakije). Voor Lemberechts (België), Gren (Zweden), Nordahl (Zweden), Wil kes (Nederland) en Prest (Dene marken). Groot Britannië. Doel: Swift (Engeland). Achter: Hardwicht (Engeland), aanvoerder, en Hughes (Wales). Midden: Mc Cauley (Schotland), Vernon (Ierland) en Burgess Wa les). Voor: Matthews (Engeland), Man- nion *(Engeland), Lawton (Enge land), Steele (Schotland) en Liddell (Schotland). 3MOIIOIIOIIOIICDIIOIIOMO 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o 0 0 Incident in het Canadeese Lagerhuis De heer Church, progres sief conservatief lid'van het Canadees Lagerhuis heeft aldaar als zijn mening ver kondigd, dat de Olympische spelen 1948 beter achterwe ge gelaten konden wordep, aangezien zijns inziens de omstandigheden in Europa en in Groot Brittannië zich daartoe niet leenden. De heer Church betwijfelde te vens of Groot-Brittannië wel in staat zou zijn om de deelnemers voedsel en huis vesting te bieden. De heer Sidney Dawes, voorzitter van het Canadees Olympisch Comité heeft ech ter op de Britse invitatie in zake deelneming aan de spe len te Londen in 1948 het volgende telegrafische ant woord gezonden: „Wij zeggen u hierbij dank voor uw invitatie in zake deelneming aan de O.S. te Londen in 1948. Wij zul len daar gaarne gevolg aan geven aangezien onze athle- ten daardoor in staat zullen zijn de beste athleten ter wereld en vooral jok die uit uw prachtige land te ont moeten". Het begon met een groot over wicht van het in donker blauw shirt spelend Brits elftal, wat tot uitdrukking kwam in eèn zestal hoekschoppen in de eerste twintig minuten. In die tussentijd kwam ook „De Rest" tot enkele verdienste lijke aanvallen, maar een typisch continentale fout is, dat men voor het doel de kluts kwijt raakt en de afwerking, eventueel bekroont met een goed schot, veel te wensen over laat. En uit onze notities pikten wij op het slechte schieten van Nor dahl-, de Zweedse midvoor, die tal rijke scoringskansen heeft verknoeid. Inmiddels had de Britse voorhoe de ook niet stil gezeten en Parola kopte een schot van Steels uit het doel, toen Darui reeds gepasseerd was. Na uitstekend samenspel van het binnentrio' slaagde Mannion er in, in de 21e minuut de score te ope nen. Maar vier minuten later kopte Wilkes fraai naar Prest, die in een soloren tweemaal aanvoerder Hard- wick keurig omspelde en Nordahl op korte afstand van het doel de bal voor de voeten legde, een niet te missen kans, waarvan de Zweed ook profiteerde (11). Na ruim een half uur viel de beslissing van deze ont moeting. Scheidsrechter Reading wees, toen Ludl, die Mannion veel te veel vrij spel had gelaten, de bal vallende met de hand aanraakte, naar de witte stip en Mannion schoot onhoudbaar voor Darui in (21). „De Rest" had een morele klap gekregen, welke snel door de Brit ten werd uitgebuit, want een minuut later vergat men Steele aan te val len en voor dat iemand het zich realiseerde lag de bal in de touwen, terwijl twee minuten na dit doel punt Mannion en Lawton opnieuw Darui het nakijken gaven (41). En daarmee was het pleit beslecht. Nor dahl schoot uit een hoekschop voor „De Rest" naast en ook de schut- tedscapaciteiten van Wilkes waren deze middag afwezig, want hij miste een niet te moeilijke kans royaal. In de tweede helft was de ont moeting het aankijken nauwelijks waard, natuurlijk gelet op het spe lersmateriaal. dat in het veld stond. Parola en Darui begrepen na een half uur elkaar weer eens niet en zonder dat de Britten er iets aan de den, rolde het leder kalm in het doel (51). Het zesde en laatste doelpunt, van Lawton was fraai. Vijf minuten voor het einde gaf Matews, die onzelfzuchtiger speelde dan hij ooit de laatste tijd deed, de bal keurig en hoog voor. Even keek Lawton, waar Darui zich had opge steld, een knik met het hoofd en het leder verdween precies in het andere hoekje. (61). Nabeschouwing. Het Britse elftal speelde sneller en meer doortastend dan De Rest, waar veel getreuzeld werd en het samenspel soms in de breedte werd uitgevoerd in plaats van in de leng te. Toch is de Britse verdediging niet van dezelfde klasse als de voorhoede en de middenlinie en in dien er meer verband in de aanvals- line van „De Rest" had gezeten, zou den Hardwick c.s. zeker nog een of meer keer zijn gepasseerd. In het Britse elftal was Mannion veruit de beste. Wat deze 26-jarige blonde jongeman gepresteerd heeft grensde aan het ongelooflijke. Na hem zouden wij Steels, de Schotse linksbinnen en Lawton willen noe men, terwijl Mathews en Liddell als MATTHEWS EN STEELE VERKOCHT. Matthews, die Zaterdagmiddag in Glasgow tegen de Rest van Europa heeft gespeeld en een prachtige partij voetbal ten beste gaf, heeft een contract getekend om voor Blackpool te spelen. De managers van Stoke City, de vereniging, waarvoor hij tot nu toe uitkwam en die van Blackpool kwamen Zater dagavond tot overeenstemming, en aangezien hij zelf om overschrij ving had gevraagd, stond de trans fer niets in de weg. Meer sensatie bracht het nieuw tje, dat Steele, de Schotse links binnen van het Britse elftal, ook al van club zal gaan veranderen, als hij tenminste zelf zijn goedkeuring er aan hecht. Liverpool heeft hem van Greenock Morton gekocht voor het bedrag van 15.000 pond sterling, een record transfer. Het record stond tot nu toe op naam van Bryn Jones met een transferbedrag van 14.000 pond, dat de Arsenal in 1939 aan de Wolves betaalde. ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de League-wed strijden luiden: Eerste divisie: Aston VillaBlackburn Rover 21 Bolton WanderersBrentford 10 Charlton AthleticLiverpool 13 ChelseaMiddlesbrough 20 Derby CountyArsenal 01 Grimsby TownSunderland 12 Huddersf. TownLeeds United 10 Pr, NorthendManch. United 11 Sheffield UnitedPortsmouth 31 Wolverhampt. Wand.Everton 23 Tweede divisie: BarnsleyLuton Town 40 Cov. CityLeicester City 21 FulhamChesterfield 21 Manchester CityBurnley 10 Newcastle UnitedBradford 50 Newport CountyPlym. Argyle 10 South.Tottenham Hotspur 10 Swansea TownSh. Wednesd. 20 W. Bromwich AlbionMillwall 24 Nottingham F.Birmingham C. 11 snelle buitenspelers een voortdu rend gevaar voor de verdediging van de „Rest" betekenden. In de middenlinie was Mac Cauley uitste kend, Vernon was langzaam en liet midvoor Gunnar Nordahl veel vrij spel, waarvan de laatste onvoldoen de profiteerde, In de achterhoede was Hardwick het zwakke punt met doelverdediger Swift als de man, die weinig heeft te doen gekregen, te weinig om zijn spel te kunnen beoordelen. Bij de „Rest" was Parola de uit blinker. Na hem zouden wij Willy Steffin willen noemen, die het Mat thews vaak uiterst moeilijk heeft gemaakt, verder Carey, de* aanvoer der, die wij echter wel eens beter hebben gezien en in de voohoede Prest. Ludl paste niet in dit milieu door zijn geheel ander type spel, ter wijl Nordahl bepaald zwak was met zijn schoten en Wilkes en Gren goede dingen hebben te zien gege ven, zonder echter tot bijzondere prestaties te kunnen komen. En rechtsbuiten Lemberechts voelde zich met Gren naast zich helemaal niet op zijn gemak, wat hem be treft had hij liever Wilkens naast zich gehad. En doelverdediger Da rui trof geen blaam. Wilkes vertelde ons na afloop in de kleedkamer, dat de wedstrijd hem was tegengevallen, hij had er zich meer van voorgesteld. De spelers van „De Rest" begrepen elkaar niet. Aanvoerder Carey zeide, dat de „Rest" voldoende scoringskansen had gehad. Het was jammer, dat deze in de eerste helft niet waren benut. En de uitslag is geflatteerd voor de Britten. De algemen leider, de heer K. J. J. Lotzy verklaarde, dat de uitslag precies is geworden, wat hij ge dacht had. We hebben te aanvaar den, dat de Britten beter spelen en moeten elkaar geen verwijten ma ken. De heer Lotsy vond Parola, Carey, Steffen en Prest de besten, bij het Britse elftal natuurlijk Man nion. De .Rest" zal het als een les moeten beschouwen. Hier volgen nog enkele meningen van spelers. Gunnar Gren (Zweden): „Wij hadden geen enkel systeem in ons spel". Gunnar Nordahl (Zweden): „Ik zou graag een geheel Scandinavisch binnentrio gehad hebben. Naar mijn mening is het onmogelijk naast een linksbinnen als Wilkes te spelen. Hij blijft op dezelfde plaats staan, speelt voetbal alsof hij aan het wandelen is en weet nooit een open pass te geven". Serphaas Wilkes (Nederland): „De Sciandinaviërs hebben de me thode van de rest van het team niet begrepen, en daardoor is alles mis gelopen". Victor Lemberechts (België): „Het Britse elftal was veel beter dan het onze". John Carey (Ierland): „Het Brit se elftal had verslagen kunnen wor den. Onze verdedigingstactiek heeft volkomen gefaald". Het hoofdnummer van de op het Amsterdam Rijnkanaal gehouden Var sity 1947 Oude Vieren, ^werd gewonnen door „Triton". De winnende ploeg, bestaand uit K. Verschoof (boeg), P. Roorda, F. Ameling, W. Cor nelis (slag) en A. Witt waal (stuurman). I/OOR EEN UITVERKOCHT Goffert-stadion te Nijmegen werd Za- terdag de voetbalwedstrijd Nederlands Bonds ElftalEngels Ama teur elftal gespeeld. De Engelsen wonnen deze ontmoeting met 21. Ook in deze wedstrijd is een typisch gebrek, dat alle vertegenwoordi gende ploegen tegen buitenlandse teams vertonen, naar voren geko men, n.l. het gemis om zich dadelijk na de aftrap ten volle te kunnen geven. Ook Zaterdag werden de Nederlanders in het eerste kwartier volkomen overspeeld en er zal wel niemand onder de 35.000 aanwezige toeschouwers zijn geweest, die na de eerste 10 minuten, toen de Engel sen reeds twee maal hadden gescoord, heeft durven veronderstellen, dat het bij deze twee Britse doelpunten zou blijven. Ook Engelse amateurs sterker? Met het grootste gemak liepen de gasten in deze periode door de Bonds-verdediging heen en mëri voelde een debacle in de lucht han gen, even dreigend als de naderen de onweersluchten boven het stat dion. Gelukkig bleven beide uit. Het bondselftal speelde zich langzamer hand in en, hoewel nog lang niet volmaakt, werden er verscheidene aanvallen via de vleugelspelers Beu- mer en de Harder opgezet. Uit een van deze aanvallen ontstond gven voor rust een verdiend tegenpunt. Na de rust kon zelfs van een Ne derlands overwicht worden gespro ken en ware de Engelse doelman Streton niet zo geweldig op dreef geweest, dan had men een Neder landse overwinning beslist geen verrassing gevonden. Overigens zou een Bondselftal, zoals het oorspron kelijk was samengesteld, waarschijn lijk weinig moeite hebben gehad met het behalen van een overwin ning, dobh juist de spelers, die hier voor niet gemist konden worden: Kraak, Engelsman en Lenstra moes ten om verschillende redenen ver stek laten gaan. De Arnhemmer Iking, die de eerste helft in het doel stond omdat v. d. Vliet nog niet in het stadion was aangekomen, heeft behoorlijk werk gedaan, doch is soms wat weifelend in zijn optre den. v. d. Vliet, die na de rust zijn plaats kon innemen, heeft te weinig te doen gehad om een oordeel over zijn spel te kunnen geven. Van de backs speelde de DHC-er Scheurwa ter een matige partij, terwijl de Vos een volslagen off-day had. In de middenlinie speelde de Blauw-Wit kanthalf van Kersbergen een uit stekende wedstrijd. Van de vleugel spelers is Beumer snel, verstaat hij de kunst goede voorzetten te geven en de Harder komt er de laatste tijd weer aardig in, doch speelt vaak te individualistisch. Nu hij zijn oude snelheid nog niet heeft herkregen, kost hem dit in vele gevallen de bal. Midvoor van Onselen kon zich slechts zelden losmaken van zijn schaduw Pavious, die met zijn klei ne gestalte een typisch Engelse stop- perspilpartij vertolkte. De enkele malen, dat de VSV-er k*>n doorbre ken, was hij echter altijd een ge vaar voor de Engelse achterhoede. Het enige Nederlandse doelpunt kwam dan ook van zijn voet. Dadelijk na de aftrap gaan de En" gelsen er vandoor en reeds na twee minuten hebben ze een corner ge forceerd. Deze wordt door linksbui ten West goed genomen en, terwijl de gehele Nederlandse verdediging staat toe te kijken, even fraai door de andere vleugelman ingeschoten. Nog geen drie minuten daarna is het Phipps, die, na een uitstekende pass van Edelston, met een diago naal schot Ikink kan passeren om zodoende de stand op 20 voor de Epgelse amateurs te brengen. Er zit een grote nederlaag in de lucht, maar wonder boven wonder kunnen de Nederlanders zich langzamer hand herstellen en na 15 minuten valt de eerste goede Bondsaanval te noteren. De Harder en Van Onselen be grijpen elkaar goed, doch de Engel se backs met Pavious in hun mid den niet minder. Toch weet Van Onselen na 22 minuten door te bre ken, hij komt alleen voor de reeds uitgelopen keeper Streton, doch zijn boogschot gaat naast. In deze periode blijkt de bonds- motor volkomen te zijn warmge- draaid en een fel Nederlands offen sief volgt waardoor de Engelse ver dedigers genoodzaakt worden veel ballen over de zijlijn te trappen. Na 32 minuten ontsnapt het Engelse doel aan een doorboring als Van Onselen uit een voorzet van Schaap net naast kopt. Dan is het weer de beurt aan de Engelsen, doch ieder een voelt dat er een tegenpunt in de lucht zit. Er zijn nog drie minu ten in de eerste helft te spelen wanneer dit voorgevoel juist blijkt te zijn. De Harder rent met d&bal langs de lijn en Van Onselen, op de voet gevolgd door Pavious, stormt mee naar voren. Hij krijgt de bal goed toegespeeld en wat twintig minuten tevoren was mislukt wordt nu herhaald en het zuiver gerichte boogschot verdwijnt onhoudbaar voor de uitgelopen Streton in het doel (12), met welke stand de rust ingaat. Na de rust is het Bondselftal steeds in de aanval, doch het is doelman Streton, die elke poging tot het in evenwicht brengen van de stand in de weg staat. Het is wonderbaarlijk wat deze kleine keeper met zijn geweldige spring kracht verwerkt. Het publiek weet zijn werk naar waarde te schatten en ovatie volgt op ovatie. Intussen zijn de enkele Engelse aanvallen lang niet ongevaarlijk en Van dei- Vliet boft geweldig, wanneer West voor open doel volkomen over een pass van Martin heenmaait. Aan de andere kant is het De Harder, die een opgelegde kans mist. Enkele kopballen van hem en van Schaap worden tot een corner verwerkt. In tussen smoort iedere Engelse aanval door het eindeloze combineren ons strafschopgebied waardoor de Bonds-middenlinie steeds weer ge legenheid krijgt op tijd terug te ko men en de helpende hand te bieden. Zo verstrijken onder grote spanning de laatste minuten. De Nederlan ders blijven aanvallen, doch Streton geeft geen krimp en als de rustige en onopvallend leidende scheids rechter Van Moorsel, die met deze faire wedstrijd geen moeite had, voor het einde fluit, hebben de En gelsen hun eerste wedstrijd, die zij tijdens hun trip op het Continent speelden, met 2—1 gewonnen. De beide elftallen, Groot-Brittannië (links) en Rest van Europa (met lichte shirts) betreden het Stadion Hampden Park te Glasgow voor de aanvang van de voor 134.000 toeschouwers gespeelde voetbalwedstrijd, welke door het elftal van Groot-Brittannië met 61 werd gewonnen. Geheel achteraan, nog juist zichtbaar, onze landgenoot Faas Wilkes. TEN PRACHTIGE INZET vormde de Voorkaag ter inluiding van het nieuwe zeilseizoen. Weer en wind, afgewisseld met wat zonneschijn ten naar de Kagerplassen, waar hetnoodde tal van zeilsportenthousias Zaterdag en Zondag alweer een vrolijk aanzien was met rond honderd inschrijvingen, waarbij tal van oude getrouwe maar ook verschillende nieuwe gezichten, die hun geluk in de zeilsport gaan beproeven. Opmer kelijk mag het genoemd worden, dat reeds zovelen weer de beschikking hebben over een uitstekende boot e« dito tuigage, maar daar staat tegen over dat nog niet alle oude bekenden de Kagerplassen op dergelijke hoogtijdagen van de zeilsport bevolken. ste te eindigen, terwijl Markus twee de en Weterings derde werd, terwijl oude rotten als Daan Kagchelland en Theo v. Helvert maar matige resul taten behaalden, al vocht laatstge noemde in de Zondagochtendwedstrijd ook danig met mej. v. Gooi om de eerste plaats1. Bij de Valkenklasse mag Stumps de primus inter pares genoemd worden. Zaterdagmiddag werd hij tweede ach ter Balder, doch Zondag won hij bei de races op fraaie wijze, waardoor hij niet minder dan tien punten voor sprong op zijn concurrent behaalde. De resultaten in de verschillende klassen zijn als volgt: 12 M2. Eenheidsklasse: 1. Jac. Kraan 43 p., 2. A. Bcydals Jr. 38 p., 3. W. G.Jungschlager 31 p. Vlalkenklasse A: 1. H.Stumpe 45 p., 2. B. Balder 35 p., 3. A. Kolk Jr. 29 p. Regenboogklasse: 1. L. v. d. Steur 37 p., 2.W. Bersma 28 p. Drakenklasse: 1. J. F. Stap 34 p., 2. G. v. Wijk 26 p. Olympiajollenklasse A:l. mej. A. N.v. Gooi 51 p., 2. B. Markus 41 p., 3.A. Weterings 35 p., 4. L. P. H. Ger- hards28 p., 5.D. Kagchelland 24 p. Olympiajollenklasse B: 1. J. P. A. Loogman 35 p„- 2. F. Brinks 24 p., 3. A. ter Meulen 23 p. 16 M2. Eenheidsklasse A:l. M. v. d. Meer 36 p., 2. E. P. van Dijk 28 p., 3. H. Schmitz 26p. 16 M2. Eenheidsklasse B: 1. A. v. Hemert 40 p., 2. D. Eisma 34 p., 3. F.Hijmans 17 p. Pampusklas'se z. bijzeilen: 1. J. H. G. Sieverts 39 p., 2. B. Ouwerkerk 32 p. 12 VoetjollenklasscA: 1. A. H. Mas tenbroek 39 p.. 2. mej. A. A. Herfst 36 p., 3. F. v. Eek 32 p. 12 Voetsjollenklasse B: 1. mej. A. E. Schiff 37 p., 2. J. J. Doorschodt 34 p., 3. M. A. Ncderburgh 27 p., 4. F. Engelebert 27 p. Oude getrouwen en nieuwe gezichten Het zijn intussen uitstekende zeil- aagen geworden, waarbij de zeilers wëllicht watmeer wind zcAxden ge wenst hebben, doch zij hebben in ieder geval enige goede zeildagen ge maakt, welke slechts aangename her inneringen zullen achterlaten. Van de drie wedstrijden op deze twee wedstrijddagen werden de twee beste resultaten aangemerkt voor de prijzen. In de Regenboogklasse was ditmaal weer de voorzitter van „De Kaag" zelf, de heer Luc. v. d. Steur, van de partij en het mag gezegd worden, dat hij bij deze seizoenopening het goede voorbeeld gaf door twee maal als eer ste te eindigen, terwijl hij in de Zon dagmiddagrace door averij moest op geven. Zijn ^zwaarste concurrenten waren als steeds de Duke van v. d. Velde en Eelko van de Hollandse Fries Bergsma. Deze werd in eerste twee races derde, v. d. Velde twee maal tweede, maar Bergsma behaalde de tweede prijs in eindklassement. Bij de Drakenklasse werd ditmaal onderscheid gemaakt in schepen met oude en nieuwe tuigage, maar de op komst in de eerste groep was niet be paald bemoedigend, zodat de klasse verenigd werden. Daarbij won F. Stap Zondag beide wedstrijden, ter wijl hij Zaterdag niet gestart was. Toen werd G. v. Wijk winnaar, zodat hij met zijn tweede plaats op Zondag morgen winnaar werd van de tweede hoofdprijs. In de Olympiajollenklasse was er Zondagmorgen wel enige strijd en mej. A. N. v. Gooi heeft het soms zwaar te verantwoorden gehad, doch het moet haar tot grote voldoening strekken, dat zij alle mannelijke con currenten op Zondag heeft weten'te overtroeven door tweemaal als eer- N.S.R.B. thans „Koninklijk" ONDER EEN ENORME belangstelling vonden gisteren de universi- teits-roeiwedstrijden plaats op het Amsterdam Rijnkanaal nabij Jutphaas. Deze Varsity, de zestigste heeft een overwinning gebracht voor de organiserende vereniging Triton, die een oude vier in 't water bracht, die een uitstekende prestatie heeft verricht, door het 3000 meter traject af te leggen in de tijd van 10 min. 47,4 sec. Het vorig jaar be haalde Triton eveneens de overwinning in een tijd van 11 min. 12 sec. Direct na dc start lag Laga aan vankelijk iets voor, doch spoedig nam Triton de leiding over en op 600 meter had men reeds een halve lengte voorsprong. Bij de 1000 meter had Triton een lengte voorsprong op Nereus, Njord en Laga; op 1400 meter heeft Triton een voorsprong genomen van 2 lengten, doch dan komen de andere ploegen opzetten en de strijd neemt in spanning toe. Met een lengte verschil gaat de Tritonploeg door de finish, gevolgd door Argo en Nereus. Het enthou siasme is zeer groot en de vreugde onder de Triton-aanhang is onbe schrijfelijk. Een tweede aardig mo ment krijgen wij te zien als door de microfoon bekend wordt gemaakt, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd aan de Nederlandse Studen ten Roeibond het praedicaat „Ko ninklijke" te "verlenen in verband met het feit, dat de 60ste Varsity werd gehouden. De resultaten van de gehouden wedstrijden luiden als volgt: NED. RENNERS VOOR RONDE VAN SPANJE. Van Nederlandse zijde zullen aan de Ronde van Spanje, die gehouden zal worden van 12 Mei tot 5 Juni, deelnemen: Lambrechts, Pauwels, Vooren, Franken en Schellinger- houdt. De deelnemende Belgen zijn: Engels, Bayens, Haemelrijck, Van Dijck en Lenders. Tsjecho-SlowakijeZuid-SIavië 31. De voetbalwedstrijd Tsje- cho-Slowakije-Zuid Slavië is met 31 door de Tsjechen gewonnen. Deze match werd door een Russi sche scheidsrechter geleid. ItaliëHongarije 32. De lan- denwedstrijd ItaliëHongarije te Turijn is met 3—2 door de Italianen gewonnen. Na de eerste speelhelft stonden zij met 10 voor. Vierricmsgieken juniores: 1. Njord 7 min. 30 sec.; 2. Laga op 1 lengte; 3. Aegir; 4. Argo; 5. Triton. Skiff: 1. Nereus 8.10,4; 2. Triton; 3. Njord; 4. Laga; 5. Argo. Tweeriems juniores: 1, Triton 8.38; 2. Laga. Lichte vier: 1. Laga 7.29,8; 2. Ne reus; 3. Argo; 4. Njord; 5. Triton. Overnaadsc twee: 1. Njord 8.47; 2 Nereus; 3. Triton. Hoofdnummer oude vier, 3000 m.: 1. Triton 10 min. 47,4 sec.; 2. op K lengte Argo; 3. Nereus; 4. Njord; 5. Laga; 6. Aegir. Overnaadse vier: 1. Laga 7 min. 29 sec.; 2. Triton; 3. Njord; 4. Aegir; 5. Nereus; 6. Argo. Jonge acht: 1. Nereus 6 min. 24 sec.; 2. Njord op 3 lengten; 3. Laga; 4. Argo; 5. Triton; 6. Aegir. TRITON VIERDE FEEST. De overwinning van Triton bracht Zondagavond de oude Bisschopsstad in feeststemming. Overal hosten groepjes studenten tussen het Zon dagavond-puibliek. De onttakelde strohoeden met de blauw-witte Tri- tonkleuren om de nog overgebleven bol en de fel rode of groen gekleur de studentenjasjes brachten een aparte sfeer in de binnenstad. Ook op de sociëteit P.H.R.M. ging het vrolijk toe. In hotel Noord-Brabant dineerde de Studenten Roeibond en werd de winnende ploeg gehuldigd. Na het diner volgde de gebruike lijke optocht met muziek, zonder welke dit feest niet denkbaar is. Het werd een ware zegetocht voor de leden van de winnende ploeg, die met kransen omhangen voor op het door eerste jaarsstudenten ge trokken senaatsrijtuig hadden plaats genomen. De rector magnificus van de Utrechtse universiteit, prof. mr. P. J. Pompe. de burgemeester van Utrecht mr. dr. G. A. W. ter Pelk- wijk en de wnd. hoofdcommissaris van politie R. W. van Weijk reden in de stoet mee.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3