3>e CetcLe (EWfccmt De economische onderhandelingen mislukt Statuut West Borneo ondertekend De Partijraad der K.V.P. bijeen Een onenigheid in het kwadraat MAANDAG 12 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ïfET FRANSE PERSBUREAU A.F.P. meldt, dat volgens een officieel Nederlands communiqué, de Nederlandse voorstellen betreffende sa menwerking op economisch gebied tussen de Nederlanders en de repu blikeinen na onderhandelingen, die verschillende weken in beslag na men, door de republiek zijn verworpen. Dreigende taal van republikeins blad De gemeenschappelijke regeling, door de Nederlandse regering voor gesteld betreft: 1) De vestiging van een gemeen schappelijk centrum ter verkrijging van inlichtingen en ter controle op de export. 2) De stichting van een centraal deviezenfonds om de voor geheel In donesië noodzakelijke aankopen te fi nancieren. De republikeinse weigering verhin dert de instelling van een Neder- lands-republikeènse douane, die de mogelijkheid zou kunnen openen tot de terugkeer van de normale handel in alle havens van Indonesië. De re publiek weigerde eveneens de aan vaarding van een voorlopige regeling, die zou voorzien in het opheffen van de blokkade op producten van vreem de ondernemingen op republikeins gebied. Geprikkelde stemming. Het Franse persbureau meldt voorts, dat volgens een commentaar van de Nederlands-Indische voorlich tingsdienst, waarin op gematigde wij ze de geprikkelde stemming in Euro pese kringen in Indië tot uiting wordt gebracht, optimisme over de huidige fase in de Nederlands-Indonesische betrekkingön nauwelijks geoorloofd is. Al zijn dan aldus dit commen taar de militaire acties over het algemeen gestaakt, toch is bij de on derhandelingen, die het verwerkelij ken van de overeenkomst beogen, geen vooruitgang gemaakt. Te Djogja schijnt men nog steeds een weg te bewandelen, die men na het accoord van Linggadjati had moe ten verlaten en men overlaadt ons' met verwijten en insinuaties, wanneer wij handelen in de geest van Ling gadjati. Het republikeinse „Nieuws blad" schrijft: „De Nederlanders zul len ondervinden, dat onze houding in volle ernst tot het einde toe gehand haafd zal blijven. Indien de Neder landers er niet aan denken de blok kade op te heffen, is het- niet onmo gelijk, dat wij tot een contrablokka de zullen overgaan. De Nederlanders zullen dan moeten kiezen tussen twee mogelijkheden: de oorlog of een on voordelige regeling. Zelfs indien de vreemdeling (d.w.z. Amerika) de Ne derlanders bij een eventuele agressie zou steunen, zullen de Nederlandse militaire leiders onze stellige bedoe ling om de taktiek van de verschroei de aarde toe te passen op het eerste teken van de algemene aanval, niet kunnen negeren". In tegenstelling tot de indruk die bovenstaande berichten wekken, heeft prof. Schermerhom op een vraag van Aneta verklaard, dat hier geen sprake is van een crisis in de huidige situatie, doch alleen van een mededeling, welke beoogt de verschil lende punten, waarop het bereiken van een oplossing door de gang van de besprekingen tot nu toe niet ver wezenlijkt kon worden, weer te ge ven. Deze punten zijn te beschouwen als van vitaal belang voor de organi satie van eenvruchtbare samenwer king en een practische uitwerking van het accoord van Linggadjati. Prof. Schermerhom sprak de hoop uit, dat terstond na de terugkeer der autoriteiten te Batavia de besprekin gen in hoogste instantie voortgang zouden kunnen vinden. K. N. V. B.-uitslagen le klasse DISTRICT I. lste klas: EmmaHermes DVS 73; ADOEDO 01; Sparta VSV 33; AjaxFeijenoord 1 1; DWSGooi 01. DISTRICT n. lste klas: XerxesDe Volewij- ckers 32; DHC-«-Neptnunus 31; StormvogelsHBS 10; DOSDFC 03; Excelsior Haarlem 05. DISTRICT III. .lste klas: Ensched. BoysGo Ahead 0—1; Quick—AGOVV 1— 4; Be Quick—Tubantia 2—5; Vi tesseEnschede 10; Wagenin- gen—NEC 0—0. DISTRICT IV. lste klas: Be Quick—HSC 0— 2; GVAVVeendam 71; Achil lesSneek 00; Leeuwarden DISTRICT VI. lste klas: HelmondiaNAC 1—2; Willem II—BW (BVV kampioen; VVVHelmond 33; De Baronie—RKTVV 3—2. DISTRICT V. lste klas-: Be QuickHSC 0 2; GVAVVeendam 71; Achil lesSneek 00; Leeuwarden Emmen 10; HeerenveenVelo- citas 44. DISTRICT VI. lste klas: MauritsBrabantia 0—3; MVVPSV 6—1; Eindho venSportclub Emma 12; LimburgiaBleijerheid 02. Het overgrote deel van de haven arbeiders in Tdanjong Priok heeft Za terdagmorgen het werk neergelegd. De staking is het resultaat van een incident, dat zich Zaterdagmorgen vroeg in de haven van Priok heeft voorgedaan, toen een verdacht indi vidu, zonder de benodigde havenpas, de controle wilde passeren. De schild wacht, die belast is met de controle, sommeerde deze man stil te staan, doch hij trok zich niets aan van de duidelijke sommatie die tot driemaal toe herhaald werd. Hierna moest de controlepost van zijn wapen gebruik maken; hij loste een revolverschot, waardoor de man niet getroffen werd, maar waardoor wel twee van de nog al dichtopgedrongen omstanders licht gewond werden. De aangehoudene werd gearresteerd. Onmiddellijk hierna legden de ha venarbeiders het werk neer, zodat thans, op enkele plaatse na, alle ha venbedrijven stil liggen. Aneta verneemt nog, dat reeds eni ge tijd moeilijkheden hebben ge dreigd, omdat de arbeiders aandron- g enop betere voeding en huisvesting. DESKUNDIGEN NAAR INDIE. Naar van bevoegde zijde,aldus het .,Hbld" wordt vernomen zijn de he ren G. C. van Waveren, accountant van 'het Ministerie van Finandiën, A. Mey, adviseur van het Ministerie van Financiën en directeur van de Rijks begroting, en J, P. van Marle, ac countant van de Generale Thesau rie, per S'kymaster naar Indonesië vertrokken. Churchill te Parijs gedecoreerd Winton Churchill is Zaterdagmor gen te Parijs gedecoreerd met de Franse medaille, de hoogste Franse militaire onderscheiding. De militaire medaille werd des tijds door generaal de Gaulle gewei gerd, daar het er volgens zijn mening op neer zou komen, dat hij zichzelf de onderscheiding toekende. Stalin weigerde de medaille, om dat geen Russisch onderdaanoffici eel een buitenlandse ondersdheiding mag aanvaarden. Aan de begiftiging met de medaille zijn verschillende profijten verbonden: een pensioen van tweehonderd francs per jaar, een toelage van tweehonderd francs voor tabak en vermelding in alle officiële publicaties. Voorts heeft de begif tigde recht op saluut van alle sol daten en onderofficieren, terwijl hij „indien in beschonken toestand op straat aangetroffen, op kosten van de president van de republiek in een taxi naar huis moet worden gebracht" ECONOMISCHE CRISIS IN CHINA. •De ernstigste economische crisis die China ooit heeft doorgemaakt, culmineert thans in een dreiging met algemene staking en de vorming van een separatistische regering. Enige waarnemers te Sjanghai geloven, dat de Chinese regering gedwongen zal zijn nieuwe verzoeningspogingen bij de communisten te ondernemen.. Het wordt ook als buitengewoon twijfel achtig, of de regering het huidige grootscheepse offensief tegen de com munisten meer dan zes maanden op deze wijze vol zal kunnen houden. Door de vakvereniging van indus trie-arbeiders is met een algemene staking en vórming van een nieuwe regering in Sjanghai gedreigd. nniJDENS EEN KLEURRIJKE PLECHTIGHEID is hedenmorgen te Pon- 1 tianak het statuut voor West-Borneo ondertekend, waarbij West-Bor neo als autonome staat met zelfbestuur wordt erkend. Onder aanwezig heid van de Nederlandse minister-president dr. L. Beel en de ïndonesi-, sche zelfbestuurders en adviseurs van West-Borrièa ondertekenden luite- ant-gouverneur-generaal dr. van Mo ok en de Commissie Generaal het his torische document, dat Indonesië weer een stap nader brengt tot zelf bestuur in- het kader van de Unie met Nederland. Soekarno antwoordde niet De ministers Beel en Jonkman wa ren Zondagochtend in gezelschap van de luitenant gouverneur-generaal en de leden van de Commissie-Generaal te Pontianak aangekomen. Zij werden met saluutschoten begroet en door talrijke sampans (inheemse vaartui gen) met Dayakse roeiers verwel komd. Op een persconferentie verklaarde de sultan van Pontianak o.m, dat het Amerikaanse kapitaal zich gewillig toonde en zich interesseerde voor het vestigen van grote industriële onder nemingen op West-Borneo. Zijne hoogheid schatte het aantal aanhan gers van de republiek op West-Bor- neo op ongeveer een half percent van de bevolking. De sultan bevestigde het bericht, dat hij Soekarno en Sja- hrir had uitgenodigd tot het bijwo nen van de plechtige ondertekening van het statuut voor West-Borneo, maar deelde mede, dat hij hierop geen antwoord had ontvangen. Ook Grote Oost vraagt eigen statuus. Ook Ambon, Timor en Menado heb ben officieel bij H, M. de Koningin en de Staten-Generaal het verlangen kenbaar gemaakt, dat aan de volken van de Malukken, de Minahassa en Timor een eigen statuus binnen het Koninkrijk der Nederlanden zal wor den gegeven. Zij hebben dit gedaan door middel van een request, dat door een dele gatie van de Persatoean Timoer Be- sar (Comité Gemenebest Grote Oost), bestaande uit de heren P. J. de Fre- tes, D. J. Kaihatu en A. R. Wua. aan H. M. de Koningin is aangeboden. In de petitie leggen de onderteke naren sterk den nadruk, enerzijds op de verknochtheid van hun volken aan Nederland, anderzijds op hun af keer van de republiek Indonesië. Krachtig wordt geprotesteerd tegen de pogingen van den luit.-gouver- neur-generaal en de commissie-gene raal om het Gemenebest Grote Oost te verhiiideren zijn stem te doen ho ren. Verzocht wordt de bevolking van de Molukken. de Minahassa er Timor het Nederlandse staatsburgerschap te verlenen. X GEWELDDADEN TE AMRITSAR. Britse en Voor-Indische manschap^ pen patrouiller te Amritsar, de hei lige stad de Sikhs, waar een gewa1- pende bende een groep van 12 per-r sonen heeft overvallen, met benzine overgoten en in brand gestoken. 7 Personen verbrandden levend. Dë overige 5 werden zij het met hevige brandwonden, door de politie gered, die op het geroep en geschreeuw der slachtoffers af kwam. Later 'werd een politie-agent, die door de stad fietste om rapport uit te gaan brem gen, over hoop gestoken. Een uit gaansverbod is afgekondigd. IN ONGENADE. Koenetzof, de Sowjet-minister van volksgezondheid, is wegens „incom petentie" ontslagen, aldus werd Za terdag officieel te Moskou medege deeld. De Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen heeft op het Eregraf te Bloemendaal alle gestorven kameraden herdacht. Tijdens de rede van den minister van Justitie, Z.Exc. mr. J. H. M. v. Maarseveen /GEDURENDE twee van de mooistelentedagen heeft de partijraad van ***de Katholieke Volkspartij zich teruggetrokkenu in de beslotenheid van het Jaarbeursgebouw. Was het wellicht wegens deze lente-omstandig- heid, dat meerdere afgevaardigden verstek lieten gaan? Niettemin was er merkbare en wezenlijke belangstelling; kennelijk vanwege de rede van professor Romme. In enkele duidelijk gestelde punten1 heeft vvobrzitter W. J. Andriessen de belangrijkste partij-aangelegenheden genoemd. Men heeft dat reeds in ons vorig nummer kunnen lezen. Hier leggen wij nog eens vast de met na druk voorgedragen passage, dat de K.V.P. naast haar beginselprogram ook een urgentie-program heeft uit te voeren, dat de belangstelling voor de staatkundige vorming der jeugd wel zeer duidelijk is gebleken tijdens de bijeenkomst op Drakenburg, en dat de partij, die geen djscussie-partij is, alleen dan haar taak aan kon, wan neer ze instructief werk levert. Van belang ook was de mededeling, dat een hervatting van politieke bijeen komsten wordt overwogen, waardoor zal worden recht gedaan aan de schepping van wijlen Jhr. Ruys, na melijk het instituut van de zoge naamde politieke retraites in „Sint Louis" te Amersfoort. Veel zakelijks van de agenda heeft daarna de revue gepasseerd. De ver slagen van begrotings- en kascom- missie werden uitgebracht, een nieu we contributieregeling werd voorge steld en na de nodige gedachtenwie- seling aanvaard. Daarna moest veel tijd en discussie worden ingeruimd voor de vaststelling van het alge meen reglement der partij, van het bijzonder reglement voor de afde lingen en-van het bijzonder reglement op de jongeren-organisatie. Inleiding, toelichting 'en bespreking maakten duidelijk, Wat in de tevoren toegezon den concepten mogelijk onwennig had geschenen. Uit de veelheid van bespreking kunnen wij slechts een greep doen. In het jongerenreglement werd op genomen een amendement, om ge durende vijf jaar de leeftijdsgrens in verband met het lidmaatschap te be palen van 18 tot 30, inplaats van tot 25 jaar. v Rotterdam meende, dat alle aan gesloten jongeren katholiek moeten zijn. Het partijbestuur verklaarde zich daartegen, omdat de partij geen con fessionele is. Reeds met pater Stok man was deze zaak besproken. De vergadering steunde het bestuur. Nadat men vroegtijdig gereed was met de vaststelling der reglementen, kwam ter sprake de kwestie der ma teriële vergoedingen in de verwoeste gebieden. In verband met het voor stel van een resolutie, kwam de wens naar voren, te komert^ tot integrale vergoeding van schade, op basis van vervangingswaarde. Allen waren het hierover eens, al zou de heer Koops HET PALESTIJNSE PROBLEEM De politieke commissie van de V. N. kwam Zaterdag bijeen om de be spreking over samenstelling en be voegdheid van de commissie van on derzoek voor Palestina voort te zet ten. Daar de afgevaardigden het niet eens konden worden over de zes in gediende resolutie-ontwerpen, heb ben zij een subsommissie opdracht Vlaggenparade bij de Scheveningse vissersvloot. De Scheveningse vissers hadden Zondag hun botenfraai opgetuigd en met vlaggen ver sierd in verband met het feit, datde vloot deze week ter haringvangst uit vaart. gegeven een tekst op te stellen, die door de meerderheid zou kunnen worden aanvaard. Deze sub-commissie heeft echter ook geen overeenstemming kunnen bereiken op het stuk van de onafhan kelijkheid van Palestina, ten aanzien waarvan vier verschillende voorstel len zijn ingediend, en heeft de kwestie naar de politieke commissie terugver wezen, die vandaag een beslissing zal trachten te nemen. ONZE VREDELIEVENDE WERÉLD. Over de gehele wereld zijn bijna 19 millioen man onder de wapenen veertig landen geven gezamelijk 82.000.000.000. gulden per jaar uit aan bewapening, aldus Hanson Baldwin, de militaire deskundige van de „New York Times". Ongeveer 25 milliard gulden wor den per jaar meer aan bewapening uitgegeven dan voor de oorlog. Bij deze bedragen is niet inbegrepen wat ten koste wordt gelegd aan de ont wikkeling van de atoombom, bac teriologische oorlogvoering, raket- projectielen en andere nieuwe wa pens. NIEUWE AANVALLEN OP MADAGASCAR. De rebellen op Madagascar hebben tweemaal een nachtelijke aanval ge daan op de stad Mananjary, die thans in brand staat. De rebellen werden volgens Franse berichten afgeslagen en leden zware verliezen. de resolutie meer uitdrukkelijk wil len stellen. Dit werd echter niet no dig geoordeeld, gezien het feit, dat van wege de K.V.P. reeds inzicht was gegeven aan de vertegenwoordigers van de kath. pers. Prof Romme be klemtoonde, dat geen enkel verwoest gebied mag worden gedeclasseerd. De bijeenkomst werd bekroond met een voordracht van de fractie-voor zitter prof. M. C. P. M. Romme over de staatkundige toe stand en het par lementaire werk. Spr. noemde enkele verheugende punten, belangrijk voor de rijkseen heid, gezien in het licht van Ling gadjati. Helaas hiertegenover staan enkele verontrustende factoren. Van deze is wel belangrijk het feit, dat in de Repoeblik Indonesia nog zo velen geïnterneerd zijn, dat andere vrij heidsrechten alsnog worden gene geerd, dat Nederlanders worden weerhouden terug te keren naar hun bedrijven, en dat men het bestaat, te preken over souvereiniteit van de repoeblik, welke souvereiniteit ér niet is. Uitdrukkelijk verklaarde spr., dat wij slechts overeenkomsten begeren, die ten uitvoer worden gelegd. Over de vermogensaanwas zeide prof. Romme, dat de Kath. fractie een vermogensheffing in deze tijd noodzakelijk acht. Wat betreft een heffing ineens, zal de fractie niet afgaan op maatstaven van anderen. Belangrijk noemde spr. de nood voorziening ten aanzien van ouden van dagen. Intussen heeft de Eerste Kamer zich uitgesproken vóór de ver- zekerings-gedachte. Dat betekent een voortschrijding van de geesten. In het bijzonder de minister-presi dent prees spr. om diens leidend ver mogen en werkkracht, weshalve hij de dank van het volk verdient. Men kijkt hem er> ook de Kath. fractie wel eens boos aan vanwege de samen stelling van deze regering, doch prof. Romme wilde goed onderscheiden. In derdaad levert de samenwerking met de Partij van de Arbeid wel eens moeilijkheden op en strijd, demon streert zich het verschil in fundament waarop de beginselen zijn gebouwd. „Onze partner moest meer begrip to nen en wat minder partij-politieke propaganda voeren". Als het P. v. d. A.-congres bij voorbeeld in hoofdzaak critiek heeft op de Ministeries, waar van anderen dan hun partijmannen het hoofd zijn, dan blijkt niet de juiste geest van samenwerking. Noch tans kwam het niet tot ongelukken, bleef het regeringsprogram buiten ge vaar. Ovèrigens nu denkt prof. Rom me precies als bij de samenstelling van deze regering, namelijk, dat men liever een vertegenwoordiging van meerdere partijen had gezien, maar dat men dient rekening te houden met de doorvoering van het urgentie- program. Spr. hoopte intussen niet op een versmalling, maar wel op verbre ding van samenwerking. Nog eens: de P. v. d. Bij de gedachtenwisseling werd gewezen op- de te vele concessies, die door partij en fractie aan de Partij van de Arbeid worden bewe zen. Naar buiten heeft men wel eens de indruk, dat de K.V.P. moet zwichten, waardoor dan het ver trouwen gaat tanen. Ook werd ge klaagd over tekort aan bezieling in K.V.P.-leiding en Kamerfractie. Daarentegen kwam van andere zij de de opmerking, dat vanwege onze sociale politiek niet mag worden aan gestuurd op een breuk. Prof. Romme kon niet inzien, dat de K.V.P.-fractie zou lopen aan de leiband met de P. v. d. A. Kleinere in cidenten vormen geen bewijs van overtuiging. Dat de P. v. d. A. in eigen organisatie een Katholiek werk verband bezit, is geen zaak, die de on ze is, meende spr. De behartiging van bepaalde land bouwbelangen en sociale voorzienin gen, zal de aandacht hebben van de fractie. In verband met enkele suggesties van de heer B. P. de Kousemaeker (Leiden) neergelegd in een motie, zei- de prof. Romme, dat men nog niet weet, hoe het beginsel-program van 37e JAARGANG No. 11085 Abonnementsprijs f 0.26 per week, ƒ1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. r IJVER-STAKING "N Nog nooit van ijver-staking ge hoord? Ik kan me dat indenken. De woorden „ijver" en „staking" passen ook moeilijk bij elkaar. Luier-staking komt beter met el kaar overeen; ofschoon deze woord-combinatie aanleiding tot misverstand kan geven. IJver- staking is geen staking van ijver, maar eerder een soort sabotage door overmaat van ijver. De douane-beambten in Frankrijk hebben dat onlangs toegepast en zoals overal, waar ambtenaren plotseling een overmaat van ijver ten toon gaan .spreiden, lie pen de zaken grandioos in 't hon derd. Zij hielden iedereen, die de grens wilde passeren, aan en doorzochten alles zó grondig, geheel volgens de voorschriften! dat binnen een paar uur het hele grensverkeer hopeloos vast zat. Onafzienbare file's van auto's, fietsen, karren, voetgan gers enz. vormden zich en er ont stond een gemopper en gekan ker zoals er zelfs in Nederland nog niet moet zijn voorgekomen. Ik vraag mij af, of zo iets in Nederland mogelijk zou zijn. Ik bedoel niet, in twijfel te willen trekken of Nederlandse ambtena ren overmatig ijverig zouden kunnen worden, maar vraag mij slechts af, of het Nederlandse ambtelijke apparaat door zich nog nauwkeuriger aan alle voor schriften te houden een grotere chaos zou kunnen veroorzakén. Aan de grens moet zo iets m'oge- lijk zijn, dunkt me. gezien de vlotte wijze, waarop onze koeien tot nu toe de grens passeren. Ik moet er evenwel niet aan den ken, wat er allemaal zou kun nen gebeuren, als er door een plotselinge ijver-staking eens honderden koeien voor de grens naar België staan te loeien. de P. v. d. A. er zal uitzien, en dat men dus daarover hu niet kan spre ken. Samenwerking is gebaseerd op het regeringsprogram en staat los van het beginsel-program. De partijraad ging uiteen nadat een motie-Leiden, beoogelnde te wijzen op het gevaar van het communisme, was aangehouden. Het bestuur kon namelijk niet zó maar beslissen, of er principiëel bezwaar moet bestaan te gen samenwerken met personen, die communist zijn. Deze motie, toege licht door de heer v. Breukelen, werd wél gesteld in handen van het'partij- bestuur. MINISTER MANSHOLT. NOG VIJFTIEN JAAR DEVIEZEN- LASTEN. Men zal zich in de toekomst ook meer op fruitteelt en tuinbouw moe ten toeleggen. Vroeger werden er bananen en si naasappelen geïmporteerd, maar nu dit, bij de deviezenmoeilijkheden, waarmee wij de eerste vijftien jaar nog wel te kampen zullen hebben, op bescheiden voet gebeurt, blijft er een vraag naar fruit. Aldus minister Mansholt op een vergadering, georga niseerd door de afdelingen var. de P. v. d.'A, in het district Noord-Holland Noord. De Minister vergiste zich. In de rede, die de heer S. L. Mans- holt, Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening dezer da gen op de vergadering van de Hol landse Maatschappij van Landbouw te 's-Gravenhage hield, deelde de minister mede, dat varkensproductie voor de oorlog anderhalf milliard be droeg tegen ^lechts een milliard van veel minder gewicht thans. De afdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verzoekt ons thans te melden, dat deze cijfers ge lezen dienen te worden als volgt, de varkensstapel bedroeg voor de oor log 1.5 millioen stuks, tegen thans sleihts 1 millioen stuks van veel min der gewicht. IMPORT VAN GROENTEN IN ENGELAND. Op 29 Oct. 1946 heeft het Britsche departement van Handel medege deeld, dat sla, andijvie en Bruss. lof van 1 Jan. tot 15 Mei 1947 uit elk land in Engeland geïmporteerd kon worden zonder individuele vergun ning. Thans wordt medegedeeld, dat deze concessie verlengd is tot 31 Mei 1947. IN JUNI HERVATTING SCHOENENDISTRIBUTIE. In Juni hoopt men, aldus „Parool" weer een aanvang te maken met de distributie van schoenen. Aanvanke lijk had men deze reeds in April van dit jaar willen hervatten, maar door omstandigheden is enige vertraging ontstaan. Het eerst zullen in aanmerking ko men zij, wier staimkaartnuimmer ein digt met het cijfer 3. £en Ha-U&ttje.. „Ik zou willen, dat elke leraar, wanneer hij zijn klas binnentreedt, in zichzelf keert en zegt: hoe kan ik de intelligentie en het hart van mijn leerlingen deze dag hoger heffen. Sur- sum Corda!" LOUIS PASTEUR. In zijn levensbeschrijving door dr. Th. Schlichting 1855.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1