Jhr. de Geer voor Bijz. Gerechtshof Vrijspraak voor N. A. (ongerius Waarheen met de Middenstand? 11 Mei Moederdag- bloemendag Vijf gouden jubilarissen bij T. D. VRIJDAG 9 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Op 13 Mei 1940 vertrok jhr. D. J. de Geer, toenmaals voorzitter van de ministerraad, met de overige minis ters uit Nederland naar Londen om aldaar een Nederlands regeringscen trum te vormen voor de voortzetting van de oorlog tegen Duitsland. Op 3 September 1940 trad jhr. de Geer af als minister en als voorzitter van de ministerraad. Hij kreeg van de minis ter van koloniën van het nieuwe ka binet de opdracht zich naar Neder lands Indië te begeven, teneinde daar een studie te maken van de toestand in samenhang met de situatie van het rijk in Europa, zoals deze zich on der invloed der oorlogsomstandighe den ontwikkelde. Op 5 November vertrok jhr. de Geer voor de uitvoe ring van de regeringsopdracht naar Portugal, nadat hij te kennen had gegeven langs deze weg naar Neder- lands-Indië te zullen reizen. In strijd met zijn instructies heeft: jhr. de Geer zich in het begin van Februari 1941 vanuit Portugal, via Berlijn naar Nederland begeven. In April 1942 publiceerde hij een bro chure, getiteld „Synthese in de oor log", waarin hij aandrong op overleg met Duitsland en beëindiging van de oorlog der geallieerde mogendheden tegen dat land. Vandaag is voor het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam een proces tegen jhr. de Geer begonnen. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij zich door destijds de Nederlandse bodem te be treden, begeven heeft in de macht van de vijand en daardoor bij de bevol king van het bezette gebied de indruk moest wekken, dat hij als gewezen minister-president geen heil meer zag in de voortzetting van de strijd en daarmede de vastbeslotenheid van het Nederlandse volk de oorlog voort te zetten, aan het wankelen dreigde te brengen. Ten aanzien van- de brochure wordt jhr. de Geer ten laste gelegd, dat hij door het publiceren van dit door de Duitsers goedgekeurde boekje (de vrije meningsuiting was toen streng aan banden gelegd) een gedachte pro pageerde, die lijnrecht in strijd was met de ideologische grondslagen, waarop de Nederlandse staat be rustte. Er was begrijpelijk veel belangstel ling voor deze zitting, welke om 10 uur vanmorgen aanving. Er werd aanvankelijk in de gangen gefluis terd, dat jhr. de Geer waarschijnlijk verstek zou laten gaan, doch op de gestelde tijd kwam jhr. de Geer bin nen en ging rustig zitten op de voor hem gereserveerde stoel. Als getuigen werden Otto Bene, tij dens de bezetting gevolmachtigde van het Duitse ministerie van buitenland se zaken te Den Haag en T. Goede- waagen, dir.-gen. van het onderwijs tijdens de bezetting, de zaal binnen geleid. v Als- eerste getuige treedt de oud- hoofdcommfssaris van politie te Am sterdam, J. L. Posthuma, voor het ge- tuigenhekje. Hij verklaart, dat hij in het vooronderzoek 54 getuigen ge hoord heeft in Frankrijk, Engeland, België en Nederland. Ook Seyss In- quart en von Ribbentrop hebben bij dit vooronderzoek verklaringen afge legd. Oud-burgemeester Voute gevangen genomen Nieuwe behandeling van zijn zaak op 6 Juni a.s. E. J. Voute, oud-burgemeester van Amsterdam, tegen wie de procureur- fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. 'N. J. G. Sikkel, twee weken geleden een gevangenis straf eiste van 6 jaar, maar die sinds 5 October van verleden jaar op vrije voeten is geweest, is vanmorgen op last van het Hof ter terechtzitting gevangen genomen en overgebracht naar het huis van bewaring. Het Hof, dat bij monide van pre sident prof. J. A. van Hamel heden morgen senterjtie zou wijzen, heeft het onderzoek nog niet volledig ge acht en gelastte vanmorgen, dat het zal worden hervat. Op 6 Juni a.s. des morgens te 9.30 uur zal de heer Voute opnieuw voor het Bijzonder Hof terecht staan, waarbij de procu reur-fiscaal nieuwe getuigen naar voren zal brengen, die naar -gehoopt wordt licht zullen kunnen wei-pen op de houding van verdachte als bur gemeester, hoofd der politie en/of regeringscommissaris ten aanzien var. het deelnemen der polite-ambtenaren aan de Jodenvervolging en de raz zia's voor de arbeidsinzet en ten aanzien van een tiental agenten van de Amsterdamse politie, die bij de Duitse Sicherheitspolizei werden ge detacheerd onder Voüte's bewind. Voorts achtte het Hof meer klaarheid noodzakelijk in de kwestie van de eed van trouw, die de heer Voute althans volgens een brief van Rost van Tonningen zou hebben afge legd. „Gelet op de ernstige bezwaren, die tegen verdachte zijn gerezen", aldus besloot president Van Hamel, „beveelt het Hof de gevangenne ming van verdachte ten einde hem de mogelijkheid tot vluchten en die tot verduistering van bewijsstukken te ontnemen en gelast dat hijzal worden ingesloten in het huis van bewaring". De zitting werd daarop gesloten. Uiterlyk rustig wandelde de heer Voute naast een parketwacht de zaal uit. 15 JAAR VOOR J. HOLLANDER. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. Hollander uit Amers foort, tegen wien de procureur-gene raal, die Hollander bij de behandeling van de zaak „een tweeden Blokzijl" had_ genoemd, de doodstraf eiste. Hollander is thans veroordeeld tot 15 jaar met aftrek. Vervolgens verschijnt als getuige J. G. van Sillem, tijdens de oorlog Nederlands gezant in Portugal. President: „Was de komst van jhr. de Geer naar Portugal u bekend? Wist u van te voren, dat hij in Portu gal zou komen op weg naar Indië?" Getuige: „Dat was mij van te vo ren aangekondigd". Pree.: „Verkeerde u in de mening, dat hij naar Indië zou doorreizen, teen hij u in Lissabon bezocht?" Get.: „Inderdaad. Toen het aan de ambassade bekend werd, dat hij van plan was naar Nederland te reizen, heeft mijn plaatsvervanger, de heer van Pallandt, hem dit ontraden. Kort vóór hij naar Nederland vertrok, wa ren wij bij hem in het hotel te gast. Er werd toen niet over zijn reis naar Nederland gesproken en ook niet over Indië. Wij kregen de indruk, dat jhr. de Geer zich verzoend had met de gedachte niet naar Nederland te gaan". Pres.; „Waarom werd niet gespro ken over de missie naar Indië?" Get.: „U moet mij goed begrijpen. Wij meenden allen, dat jhr. de Geer te oud was voor een verantwoorde lijke zending in Indië en dachten, dat het eigenlijk meer een opdracht was om hem bezigheden te verschaffen". De getuige vertelde, dat op 3 Fe bruari 1941 jhr. de Geer bij hem kwam en hem mededeelde, dat hij na rijp beraad toch besloten had naar Nederland terug te gaan. Hij ver langde er naar zich bij de overige le den van zijn gezin te voegen. De heer van Sillem heeft de oud-min;ster toen gewezen op de omstandigheid, dat zijn terugkomst in Nederland de geestkracht van het Nederlandse volk nadelig zou beïnvloeden. Immers ,men zou het in Nederland kunnen opvatten als een soort vlucht, een bewijs van gebrek aan vertrouwen in de kracht van de geallieerden. De president vroeg getuige vervol gens of verdachte tijdens zijn verblijf in Portugal contact heeft gehad met de Duitse gezant aldaar. De heer van Sillem moest dit ont kennend beantwoorden, doch voegde er aan toe, dat aangenomen moet worden, dat zulk een contact er wel geweest is, omdat verdachte een Duits visum nodig had om naar Ne derland te reizen. „Ik vermoedde enigszins", zo ver volgde getuige, „dat jhr. de Geer niet naar Indië zou gaan. 't Was toch geen serieuze opdracht. Ik dacht eigen lijk, dat hij in Portugal zou blijven". -Uitvoerig liet het Hof zich door de heer van Sillem voorlichten over het vertrek van jhr. de Geer uit Portugal. Op de vraag van de militaire raads heer, gen.-rnaj. A. R. v. d. Bant of verdachte bij aankomst in Portugal nog het plan had naar Indië te gaan. antwoordde deze bevestigend- De getuige mr. B. Ph. van Harinx- ma thoe Slooten, Nederlands ambas sadeur in Brussel, die inmiddels ge arriveerd was, verklaarde, dat hij in Lissabon met verdachte gespro ken heeft. Hij kreeg daar de indruk, dat jhr. de Geer overtuigd was, dat Duitsland de oorlog zou winnen. Get. zeide, dat jhr. de Geer, spre kende over zijn reis naar Nederland, gezegd had. ,,Ik ben geen minister meer en heb de vrijheid als privé burger te gaan waarheen ik wil". Dit heeft verdachte ook aan an deren gezegd. Uit de voorgelezen ge tuigenverklaringen blijkt dit steeds weer. Oud-minister prof. dr. P. S. Ger- brandy, thans voorzitter van de raad van Rechtsherstel, is de vol gende getuige. Over het ontslag van jhr. de Geer als minister-president vertelt prof. Gerbrandy, dat dit niet geheel vrij willig is geschied. Hij wenst zich echter niei uit te laten over de re denen, die tot dit ontslag aanleiding hebben 'gegeven. Pres.: ,,In Augustus 1940 vroeg jhr. de Geer, toen hij nog minister president was, verlof om een vacan- tiereis naar Zwitserland te maken. Hoe vond u dit verzoek? Bevreemdde u dat?" Prof. Gerbrandy, die na elke vraag van de president lang aarzelt en de indruk maakt, dat hij niet gaarne de itnerne dingen uit de diploma tieke sfeer in het openbaar behan deld ziet, antwoordt: „Ja, Ndit be vreemdde mij". Er. dan vervolgde hij, op aandringen van de president: „De plaats van de minister-president was natuurlijk bij de regering". Pres.: „Is het plan gerezen jhr. de Geer naar Indië te zenden, Kunt u daar iets van zeggen?" Get.: „Het leek ons een onprettige situatie, dat een ambteloos oud-mi nister in Engeland vertoefde, zonder speciale taak. Wij meenden, dat het wenselijk was hem bezig te houden en besloten hem met een opdracht naar Indië te zenden." Pres.: „Toen verdachte naar Indië vertrok, lag het in de bedoeling van de Nederlandse regering de oorlog door te zetten tot het bittere einde. Is dat zo? Get.: „Absoluut. Jhr. de Geer was een andere mening toegedaan. Kort voor zijn aftreden zeide hy op een ipinisterraadvcrgadering, dat hij geen eerste minister kon blijven als ik doorging het aan te sturen op het' doorzetten van de oorlog". (Wordt vervolgd). „Geen collaborateur, doch illegaal werker"! De N.V. Jan Jongerius te Jutphaas bij Utrecht had in de oorlog een slechte naam: Duitse auto's reden af en aan, tientallen officieren zwerm den de hele dag in en om de fabriek en het was alom bekend, dat Jonge rius ijverig voor de „Wehrmacht" werkte. De directeur werd als een der grootste collaborateurs beschouwd en dat men meende, dat, wanneer iemand een strenge straf verdiende, het wel N. A. Jongerius was, die in 1942 zijn broer Jan was opgevolgd. Slechts aan enkelen was bekend, dat „ome Ko" zoals hij in de vriendenkring werd genoemd de hele oorlog door een belangrijke rol heeft gespeeld in de Utrechtse illega liteit. Enige leidende figuren uit de Utrechtse illegaliteit verklaarden, dat verdachte reeds in 1940 contact had gekregen met een aantal mensen, die toen reeds» het verzet voorbereidden. Uit dit groepje mensen is later de kern gegroeid van de illegale bewe ging in Utrecht en tot deze kern be hoorde ook N. A. J„ die in de ille gale beweging bekend stond als „Ome Ko" .In 1941 echter, toen verdachte aangezocht werd het directeurschap van de firma op zich te nemen, had deze zich tot zijn meerdefen in de illegale beweging gewend en ge vraagd of hij deze benoeming wel zou aannemen. Hem werd aangeraden, deze functie te aanvaarden met het doel de verzetsactie in de fabriek op te bouwen en zoveel mogelijk de le veranties aan de Duitsers te sabote ren. En volgens de getuigen is ver dachte in deze opzet ten volle ge slaagd. De fabriek werd opslagplaats voor wapens en zenders, die aan de illegale beweging toebehoorden. Uit het personeel werd een K. P.-groep gevormd, die zijn orders van Ome Ko ontving; Ome Ko stelde wagens LEIDEN STADSDIENSTEN UITGEBREID. Met ingang van Maandag heeft de N.Z.H.T.M. haar stadsdiensten uitge breid. Reed er tot nu toe in de avond uren een 20-minutendienst op Tuin Stadwijk thans heeft men gedurende de gehele dag met dit stadsdeel een 10-minutendienst. I>e eerste tram vertrekt op werkdagen van Tuin Stadwijk reeds om 6.35 en dan om 6.55 uür en vervolgens om de 10 mi nuten tot 23.25 uur. Daarna zijn de vertrektijden vastgesteld' op 23.39, 0.09 en 0.39 uur. RESIDENTIE-ORKEST. 3e concert van de Beethoven-cyclus. De 4e Symphonie, die wij gister avond hoorden schijnt weinig diri genten aan te trekken. De reden is mogelijk deze: mooi als zij is, vraagt een dirigent toch graag naar een episch-dramatisch gegeven, zoekt naar contrasten en grotere effecten. De 4e bezit noch het een, noch het an'der. Even denkt men aan een diep zinnig werk, maar al gauw valt het „Allegro vicace" in en 't is als loopt ei een zachte wind door een bewolkte hemel en is alles zonnegoud. Met zwier en jeugdige vitaliteit, met iets van vage ernst heeft Schuurman de en zijn K. P.-groep beschikbaar om gevangenen uit het kamp Amersfoort te bevrijden: met medeweten van Ome Ko bevonden zich in 'n bunker op het terrein van de fabriek een vervalsingscentrale en geheime druk kerij, kortom, Ome Ko was een be langrijke figuur in de illegale wéreld, aldus de getuigen. De procureur-fiscaal, mr. J. P. Bak hoven, vond het ten laste belegde tegen N. A. J. niet bewezen en vroeg vrijspraak; tegen M. A. J. eiste mr. Bakhoven 4 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten en het recht tot het bekleden van een lei dende functie in het handelsbedrijf en het bedrijf tot vervaardiging van onderdelen van motoren voor de tijd van tien jaar. Uitspraak in deze zaak op 21 Mei. symphonie gedirigeerd, en 't orkest was een en al toewijding en men kon zich de luchten van de laatste Mei dagen voorstellen. Dan speelde de jenge Engelse pianiste Moura Lim- pany het 4e pianoconcert in „g gr. t." Zij gaf een voorname, stijlvolle, mis schien wat romantische vertolking v. 't prachtige werk. Haar voordracht is hoogst muzikaal, de^, techniek tot in de perfectie verzorgd; de aanslag welluidend en draagkrachtig; het pe- daalspel voortreffelijk. De prestatie werd bewonderd en de soliste kreeg een langdurige ovatie. Terecht wer den dirigent en het orkest in de hul de betfokken. De 8e Symphonie is mild en eenvoudig van aard zelfs ietwat humoristisch, 't Is of Beetho ven vertelt van levensblijheden. Hoe is 't mogelijk, dat de meester, be zocht door zijn onbeschrijflijk lijden, nog zoo'n overschateren'd werk heeft kunnen schrijven. Begeestert!, door de virtuose leiding, kon men genieten van fijn doorvoelde dynamische tin telingen van kleur en klank, van dartele rhythmen en schertsend ge toeter van hoorns en fagotten. Het niet talrijke gehoor werd geboeid door het temperamentvol musiceeren van het ensemble, waaraan Schuur man zulk een sterke en voortreffe lijk muzikale leiding gaf. Warm hul debetoon was zijn deel, en dat van orkest. J. Kortmann. „Kunst en Ontspanning". Het bestuur van K. O. verzoekt ons plaatsing van het volgende: In ver band met de Kathe Kollwitz-tentoon- stelling, welke deze maand in de La kenhal gehouden wordt, zal ir. T. Lohr uit Haarlem een lezing mei lichtbeelden houden over lev^n en werk van Kathe Kollwitz. Deze le zing, die plaats zal vinden op 13 Mei a.s. om 8 uur in de Lakenhal, wordt georganiseerd in samenwerking met de Stichting Leidse Volksuniversi teit en is dus toegankelijk zowel voor leden van K. O. als van de V. U.» oD vertoon van hun lidmaatschaps kaart. R.K. Zangver. „Pulchri Studio". De gezellige avond voer leden, oud- leden en hen, die met de vereni ging kennis willen maken, zal worden gehouden a.s. Dinsdag 13 Mei in „den Burcht". ISTERAVOND kwam de R.K. Mid! denstandsvereniging afd. Leiden in een der zalen van café „Royal" in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer F. de Hosson, zeide in zijn openingswoord het te betreuren, dat er zo weinig leden aanwezig waren. Spr. moest echter zijn verontschuldi gingen aanbieden voor het late verzenden van de convocaties, wat wel een der oorzaken zal zijn van de geringe opkomst. en als dat dan maar geschiedt op ba sis van de christelijke beginselen, dan ligt het godsdienstige element daarin opgesloten. Ten slotte over de geringe opkomst sprekend, zeide Rector Bernefeld, dat we dit maar moesten aanvaarden, hoe jammer het ook is. Het voornaamste is echter, dat er steeds een kern blijft, die voor de belangen van de middenstand op de bres staat. Zij zul len door hun ijver en enthousiasme zeker op den duur'de anderen trek ken- Nadat de voorzitter alle sprekers beantwoord hadi en zeide ondanks al les toch door te werken en te begin nen aan een nieuw win terprogram ma en tevens de aanwezigfe leden verzocht had bij de hier niet aanwe zige leden aan te dringen om de enquêteformuileren alsnog in te zen den, werd de vergadering met de chr. groet gesloten. Uit bovenstaande blijkt wel duide lijk hoe treurig het gesteld is met de R.K. Middenstandsvereniging in Lei den. De middenstanders zien het be lang van een machtige organisatie niet in of denken de problemen ai- leen te kunnen oplossen. De positie Naar een uniforme winkelsluiting Na behandeling van de ingekomen stukken ging men over tot het be langrijkste punt van de vergade ring: het bestuursbesluit om bij B. en W. een gemeente-verordening te ver krijgen, regelend de winkelsluiting voor alle winkelbedrijven op Maan dagochtend of Maandagmiddag. De voorzitter constateerde, dat er momenteel een chatoische toestand heerst wat betreft het sluiten van winkels. De bediendenorganisatie is reeds doende om hiervoor een uni forme regeling te verkrijgen. Het ge volg van deze verwarde toestand is, dat vele mensen van buiten in Den Haag hun inkopen gaan doen, omdat zij in Leiden vaak voor gesloten win keldeuren komen. Een regeling hiervoor bleek ech ter niet eenvoudig. Al spoedig ont stond hierover een levendig debat, waarin de kwestie van verschillende zijden belicht wend1 en waardoor men tot de ontdekking kwam, dat er nog andere factoren, die men tot nu toe over het hoofd had gezien, een rol zouden spelen.. Zo was het b.v. voor de levensmiddelenbedrijven onmo gelijk om 's Maandagsmorgens te sluiten, omdat het publiek na Zater dagmiddag niets meer heeft kunnen kopen en dus 's Maandagsmorgens zijn inkopen wil *doen. Voor de ande re bedrijven vooral de textielbran che, was het idee om 's Mandagsmid dags te sluiten niet erg aanlokkelijk, omdat juist 's middags het meest verkocht wordt. Bovendien bleek, dat verschillen de branches reedis een eigen sluitings middag hadden, b.v. de boekhandel en de kappersbedrijven. De voorzitter deelde mede, dat er reeds contact gezocht was met ver schillende andere midenstandsorga- nisaties, die ook het belang inzagen van een definitieve regeling. Ten slotte werd het bestuur man daat verleend deze kwestie nogmaals met de andere organisaties, ook de bediendenorganisaties, te bespreken en voorlopig aan te sturen op slui ting van alle bedrijven op Maandag ochtend, uitgezonderd de levsnsmid- delenbedrijven, welke dan op Maan dagmiddag zouden moeten sluiten. Weinig interesse voor eigen zaak Daarna werd het enquêteformulier in behandeling genomen. Het bestuur heeft n.l. aan alle leden een vragen lijst toegezonden met het verzoek de vragen te beantwoorden en dezen per omgaande in te leveren. Het resul taat was, dat van de ruim 400 for mulieren er slechts 12 teruggekomen zijn. Achtereenvolgens liet de voor zitter de verschillende vragen de re vue passeren. Vooral bij de eerste -vraag: bent u overtuigd van het be lang ener Middenstandsvereniging, stond spr. lang stil. Naar de op komst in de vergadering van deze winter te oordelen, moet deze vraag beslist ontkennend beantwoord wor den. Van de ruim 200 leden verschij nen er gemiddeld maar 30 op een bij eenkomst. Met grote toewijding heeft een speciale commissie het win- terprogramima voorbereid; kosten noch moeiten zijn er voor gespaard en wat is het resultaat? Een pracn- tige passie herdenking b.v., waaraan heel veel werk was geweest, werd bezocht door ong. 20 leden met hun huisgenoten! Ten slotte moest de voorzitter zichzelf werkelijk afvra gen waarom werkt het bestuur nog langer, waarom nog meer kostbare tijd verloren laten gaan? Of heeft de middenstand van Leiden geen voor lichting meer nodig en is hij in staat zelf dte moeilijke problemen, en die zijn er legio, op te lossen? Waren er soms fouten in het winterprogramma of mankeerde er iets aan het bestuur? Spr. weet het niet, maar hoopt, dat de vergadering nu eens vrijuit zal spreken. De conclusie van de rij sprekers die hierop inging was wel, dat de voorzitter na een half jaar voorzit terschap de zaak niet direct hopeloos mocht vinden. Alle verenigingen gaan manie aan het gebrek aan be langstelling, maar dat is nog geen reden om het op te geven. Het leven is vol teleurstellingen en daar is dit er een van. „Rekent de uitslag niet, maar telt het doel alleen". De moderator, Rector Bernefeld, noemde als een der voornaamste oor zaken het wantrouwen dat er heerst, ook bij het bestuur, t.o.v. het hoofd bestuur. De problemen waarvoor de middenstand zich na de oorlog ge plaatst ziet, zijn zo groot en ingewik keld, dat de gewone midenstanders er niet meer uit kunnen komen. De ambtelyke rompslomp die thans het bedrijfleven stagneert is zó verwar rend, dat het absoluut noodzakelijk is, dat alleen die mensen, die ter za ke volkomen kundig zijn, hierin een uitweg kunnen vinden Da.arvoor is het hoofdbestuur thans absoluut noodzakelijk en moeten de verschil lende kwesties, die voor de oorlog door de middenstanders persoonlyk of door de afdelingsbesturen bij de betrokken instanties aanhangig ge maakt werden, thans door het hoofd bestuur geregeld worden, waardoor de kans op enig succes groter is. Dat bij de beantwoording der vragen bleek, dat de godsdienstige onderwer pen niet op de eerste plaats in de be langstelling der leden stonden, vond spr. niet zo heel erg. Ten slotte is het doel van een middenstandsvereni- ging toch het behartigen van de eco nomische belangen van haar leden van de midenstanders wordt van alle zijden bedreigd. De coöperaties, die momenteel een grote reclame-cam pagne voeren (en met succes!), de grote warenhuizen, de talloze rege ringsmaatregelen, de ambtenarij, de prijzen controle :djn slechts enkele van de vele gevaren, die thans het voortbestaan van de middenstand be dreigen. Daarom, katholieke middenstanders van Leiden, sluit u aan wanneer u dit nog niet gedaan mocht hebben en weest actieve ledien van uw standsorganisatie. Dit is de enige mo gelijkheid om uw bestaan in de toe komst te verzekeren! Burgemeester reikt Koninklijke onderscheidingen uit Gisteren was het 70 jaar geleden, dat de C.V. Tieleman en Dros te dezer stedp met de fabricatie van haar producten begon. Werd dit ju bileum enkele weken geleden met een feestavond in de Stadsgehoor zaal herdacht, ook gisteren was er alle aanleiding om nog even bij dit feit stil te staan, temeer daar de di rectie deze dag vyf jubilarissen in haar midden had, die allen meer dan 50 jaar hun beste krachten aan het bedrijf hebben gegeven en daar voor nu uit handen van de burge meester jhr mr. F. H. van Kinschot, een koninklijke onderscheiding ont vingen. Te midden van het gehele perso neel en de directie, waarbij zich ook de president-commissaris, de heer G. Hennus, had gevoegd, zijn deze vijf veteranen, de heren J. Zaal berg, H. F. van Riet, J. Brugman, S. van Wijk en mej. A. M. Bour geois, gistermiddag hartelijk gehul digd. Onder de verdere aanwezigen merkten wij o.m. op de gemeente secretaris, mr. J. Bool en de wet houder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen. Nadat de jubilarissen, die door hun echtgenoten vergezeld waren, de „feestzaal" waren binnengeleid, nam de burgemeester het woord, die allereerst de directie complimen teerde met dit 70-jarig bestaan, waarbij hij er o.m. op wees, dat de firma op voortreffelijke wijze heeft medegewerkt om de naam van Lei den als fabriekscentrum hoog te houden. Vervolgens wenste spr. de jubilarissen met hun gouden jubi leum geluk, waarbij hij in het licht stelde, dat hun langdurig dienstver band wijst op de goede verstand houding, welke in het bedrijf wordt gevonden. Spr. achtte 'het een eis van deze tijd, dat het personeel in al zijn geledingen medewerkt aan de groei en de bloei van het bedrijf. De burgemeester deelde hierop mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd om aan de jubila rissen de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eremedaille, in brons toe te kennen, waarna hy tot de uitreiking van dit ere metaal overging. Nadat nog het Wilhelmus was gezongen, wenste de heer H. H. Tie- BONKAARTEN AFHALEN. Morgen bonkaarten afhalen voor die gezinnen waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 53001 t.m. 56000. Meenemen: alle stamkaarten (zon der inlegvel), de nog niet aangewe zen periodestroken van de bonkaar ten 705, het aanvraagformulier voor de brandstoffen en het restant van ide brandstoffenkaart T 606 met de bon 72 B.V. „Den Burcht" is geopend van 8.45 tot 11 uur. De procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de beslissing in de zaak tegen A. en W. v. d. Heijkten te Leiden ge nomen op 14 April 1947 ingetrokken en betrokkenen thans uitsluitend' een geldboete opglegd ad 2.500 te vol doen voor 1 Juni 1947. De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal gehouden worden op 2 Juni. Oranje-Groen. Voor Zondag a.s. weer een druk programma voor VVOG. De benjamins spelen tegen Lisser-Boys Zaterdagmiddag a.s. om 4 uur aan het Zwarte pad. Na een overwinning is het nog maar één stap en de benjamins zijn kampioen. Zondag spelen de Jun. (A) tegen Roodenburg (A), aanvang 10 uur. De Jun. (B) om half 12 tegen Rooden burg (B). Het eerste elftal speelt tegen MMO I om 2 uur. Uit werd deze wedstrijd gewonnen met 63. Uit gaat O.-Groen II naar WS 7; als deze wedstrijd gewonnen wordt dan kunnen de reserves zich net handhaven in de bovenste regionen, dus jullie weten er alles van: winnen. leman als oudste directeur de zo juist begiftigden geluk met hun ho ge onderscheiding, in aansluiting waarop ook de heer P. J. Boom, voorzitter van het Jubileumfonds, nog een woord van gelukwens sprak en aan elk der jubilarissen een ge schenk aanbood. „ONDER ééN DAK". De toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" gaf gisteravond in de schouwburg, een opvoering van „On der één dak" van de auteur Jan Fa- bricius. Een boerenzon trouwt tegen de wil van zijn vader in met een meisje uit de stad. Dit geeft aanleiding tot een familie-vete, die zich zelfs zover uit strekt, dat de vader op de begrafenis van zijn vrouw zijn schoondochter de toegang tot het sterfhuis weigert. Het gaat in dit stuk vooral om de uitbeelding van de sterk uiteenlo pende karakters, die de vader om ringen en zijn houding ten opzichte van zijn schoondochter beinvloeden. Er worden daarom zware eisen aan de spelers gesteld, temeer daar dit stuk reeds meer dan dertig jaar ge leden werd geschreven en verschil lende toestanden, die er in gehekeld worden min of meer veroudert!' zijn. De toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen", die op het laatste nipper tje nog enkele invallers had moeten aanwijzen voor belangrijke rollen, is er niet helemaal in geslaagd van dit stuk een vlotte opvoering te ge ven. Ongetwijfeld hebben de spelers zich met toewijding aan hun taak gegeven, gezien de vlotte tekstken nis, maar de mimiek liet te wensen over, terwijl het zich verplaatsen op het toneel soms wat houterig ging. Hierdoor verloor het spel aan span ning en verslapte op bepaalde ogen blikken de aandacht van het publiek. Het verdient dus aanbeveling bij het instudeeren van een volgend stuk speciaal daarop te letten. De heeren J. Bodenstaff (vader) en H. Verwer (de smid) konden ons het meest bekoren, terwijl aankle ding en kapwerk eveneens een woord van lof verdienen. Al bij al zijn wij er van overtuigd, dat „Tot Ieiers Genoegen" toch haar naam eer heeft aangedaan en aan veel mensen een prettige avond heeft bezorgd. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men rechtsgeleerdheid: de heren: E. E. C. M- van Nispen tot Sevenaer te Arnhem, P. C. Avis te Leiden, D. J. H. Kruseman te Scheveningen. LAATSTE BERICHTEN AMERIKAANSE BELANGEN IN DE REPUBLIEK INDONESIA. Officieel wordt medegedeeld: De zer dagen heeft de Amerikaanse am bassade in Den Haag het volgende monldieling aan het ministerie van buitenlandse zaken ter kennis ge bracht: „Gedurende de maand, die verlo pen is sedert de ondertekening van de overeenkomst van Linggadjati heeft de regering der Verenigde Sta ten uitgezien naar een aankondiging, dat de voorziening in het accoord, die betrekking heeft op het herstel van Amerikaanse rechten en eigendom men binnen het republikeinse ge bied, van kracht~zou zijn geworden. De Amerik. regering acht onverwijl de maatregelen tot het bereiken van overeenstemming inzake de econo mische en financiële aangelegenhe den als ook de uitvoering van arti kel 14 noodzakelijk, niet alleen als wettelijke verplichting, rnaar ook als voorwaarde voor de rehabilitatie van de economie van Nederlands-Indië. De Amerikaanse regering dringt derhalve bij «de gemengde commjssie, verantwoordelijk voor dé uitvoering van de economische en financiële clausules van het accoord van Ling gadjati aan op effectieve en prompte maatregelen". Aan de chef van dc directie Verre Oosten van het ministerie van bui tenlandse zaken te Batavia is op dracht gegeven het bovenstaande ter kennis te brengen van de regering der Republiek Indonesia.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3