S)è CciiLc Sou/ta/nt De Franse regering thans zonder communisten De voedselpositie in Duitsland (oden en Arabieren ontevreden In blik' „Onderwijs" in de Eerste Kamer Oplichterij rond België-Holland WOENSDAG 7 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11081 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post J 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden S 1.50. Vijf dagen werk week PEN EXPERIMENT is Maandag in Engeland begortnen: in de steen kolenmijnen is met ingang van die dag de werkweek van vijf dagen in gevoerd. Sommigen achten het ex periment hoogst gevaarlijk en vol risico's. Andéren zien de afloop er van met vertrouwen tegemoet. Pas over enkele weken, aldus te kent het „Vrije Volk" hierbij aan, zal men de eerste aanwijzingen heb ben, wie het gelijk,aan hun kant krijgen, de pessimisten of de opti misten. Wij zijn van mening, dat men zelfs op de „eerste aanwijzingen" wel nog wat langer zal moeten wachten tenminste als men aanwijzingen wil, waaruit een stellige conclusie kan worden getrokken! De verwachting van de optimisten is, dat men in vijf dagen evenveel minstens evenveel zal werken, als in de tot nu toe geldende werk week. De eerste dag van de nieuwe re geling is niet al te gelukkig begon nen. In Noord-Engeland in het graaf schap Durham gingen 150 liftmachi- nisten, leden van een kleine unie van liftmachinisten, die zich een jaar geleden van de grote vakvereniging hadden afgescheiden, in staking, deels omdat de werkweek van vijf dagen voor hen zekere vermindering van loon betekent en deels omdat hun unie niet door de nationale ko- lenraad erkend werd. Als gevolg hiervan konden 26.000 mijnwerkers niet aan het werk gaan en lag het werk in achttien mijnen compleet stjl. Ongeveer 26.000 ton kolen gin gen verloren maar drie van de stil gelegde mijnen zijn Maandagavond weer aan het werk gegaan, doordat vrijwilligers als machinist optraden en men verwacht, dat er vandaag meer zullen volgen. Zeker is het, dat Engeland het ex periment zal moeten prijsgeven, als de optimistische verwachtingen niet zullen worden bewaarheid. Daarvan is men ook in Engeland zelf algemeen overtuigd. Alle landen in Europa hebben be hoefte aan een zo groot mogelijke productie van levensbehoeften. En om dat doel te bereiken moeten alle geoorloofde middelen worden aangewend. Onze overtuiging is, dat het voor naamste middel is: de verhoging van de arbeidsvreugde, van de belang- stelling voor de arbeid zelf, het mee leven van en met de onderneming, waarin gearbeid wordt. Daartoe mee te werken, zoveel zij maar kunnen, is de taak, de sociaal zo belangrijke taak van de leiders der bedrijven, der ondernemingen. V Protestanten en Katholieken yjIE beweert, dat het anti-papisme nog steeds vele geesten benevelt, constateert een bedroevende werke lijkheid. Maar hij moet dan ook erkennen het verheugend verschijnsel, dat er een kentering kan worden waargeno men. De „Tijd" van gisteravond wijst ter illustratie hiervan op het plan van de Nederlandse Volksbeweging, om deze maand het anti-papisme op een congres te doen behandelen door prof. Banning en een katholiek hoog leraar. (Wij zullen onze lezers van dit congres t.z.t. natuurlijk in ken nis stellen). En wij willen wijzen op het feit, dat enkele besluiten, in den laatsten tijd van Protestantse zijde genomen welke besluiten zeker niet van een anti-papistische geest zyn vrij te pleiten klaarblijkelijk niet zijn genomen met algemene stemmen van alle daarbij direct betrokken per sonen. Eveneens een hoopgevend en bemoedigend, teken. Iedere Christen moet zich van harte verblijden over de hier bedoelde kentering in veler geest! Zeker, tussen Protestant-christelijk en katholiek is niet slechts een nuan cering in vorm: er zijn diep gaande, er zijn wezenlijke verschillen. Wie deze werkelijkheid zou willen looche nen, zou zichzelf en anderen ernstig bedriegen. Maar er zijn óók zeer belangrijke, het wezen van de godsdienst rakende gemeenschappelijke overtuigingen. Een enkel voorbeeld. Een katho liek. die Zaterdagavond bij de doden herdenking in de Stadsgehoorzaal te Leiden ds. Van Andel heeft horen spreken, zal met alles, wat deze Gere formeerde predikant zeide over de beleving van de Godsdienst in het volle leven, zijn hartelijke instem ming betuigen. En wij zijn er van overtuigd, hetzelfde te kunnen zeggen van iederen Protestant-christelijken toehoorder, die opder het gehoor was van pater Lohuis. En op die gemeenschappelijke over tuigingen. op dat kostbare gemeen schappelijk bezit moeten Protestanten en Katholieken een gemeenschappe lijke strijd voeren voor erkenning en behoud van, het leven richtende, geestelijke waarden in de samenle ving. Dat is beider plicht. Wij onderschrijven volkomen de conclusie van de 'Protestantse hoog leraar Anema in zijn werkje „Bezin ning en Bezieling": „Geen verflau wing van grenzen, maar evenmin verflauwing van de begeerte tot sa- HET BESLUIT VAN DE SOCIALISTISCHE RAAD I^E NATIONALE RAAD van de F ranse socialistische par{j heeft he- dennacht, na een felle discussie van twaalf uur lang, lij meerder heid van 2529 tegen 2125 stemmen besloten zijn steun te Merlenen aan het besluit van Paul Ramadier, de so cialistische minister-pr?sident, in functie te blijven en te regeren zon der de communisten. Deje beslissing van de socialisten wordt te Parijs be schouwd als het beginpunt van een nieuwe ontwikkeling in de Franse politiek. Zij doet teniet hetgeen op de laatste conferentie van de socia listische partij werd vastgesteld, na melijk dat de socialisten slechts deel konden nemen aan eei; regering, waarvan ook communisten deel uit maken. Thans zal de Frame regering voor het eerst sedert de bevrijding trachten het land te regeren onder oppositie van de communistische par tij, welke de grootste frictie in de Nationale Vergadering heeft en over heersende invloed in de heeste vak verenigingen. Zowel Ramadier als Leon Blum pleitten, voordat de stemming plaats vond, vóór het aan de macht houden van de partij. Te Parijs verwacht men, dat een van de eerste gevolgen van het be sluit der socialisten zal bestaan in stakingen op grote schaal. Over de bijeenkomst van de Socialistische Raad lag de schaduw van generaal De Gaulle en zijn nieuwe org_nisa- tie, de „Rassemblement Populaire Frangais". Vooral de vrees, dat de Gaulle's sombere voorspellingen be waarheid zouden worden, dreef de socialistische afgevaardigden tot het nemen van de beslissing ten gunste van Ramadier. Dezelfde vrees ech ter, aldus was men in welingelichte politieke kringen van mening, zal misschien een remmende invloed uit oefenen op de wijze van optreden van communistische zijde. De quin- tessense van de debatten in de socia listische Raad kwam hierop neer, dat het thans aan de socialisten en de an dere, in Ramadier's gewijzigd kabi net vertegenwoordigde partijen was, het bewijs te leveren, dat de Gaulle niet het enige alternatief was tegen over een door de communisten gere geerd Frankrijk. „Wanneer wij thans Ramadiers regering willen doen sla gen, aldus zeide één der socialisti sche leiders na de bijeenkomst, zul len wij snel tot concrete resultaten moeten komen op het stuk van ver betering der voedselsituatie en der steenkoolverstrekking aan de indus trie. Zo niet, dan zal ons besluit van heden tenslotte neerkomen op: in de kaart der communisten spelen". Na de stemming ten gunste van Ramadier heeft de Nationale Socia listische Raad eenstemmig een lange resolutie aanvaard, waarin de poli- FRANSE DOUANE STAAKT. Ambtenaren van de Franse douane hebben hef werk neergelegd. Zij vra gen uitgebreidere bevoegdheden om od te treden tegen deviezensmokke- laars en hogere lonen. De staking heeft twee uren geduurd in de zeehavens en aan de Noord grens, behalve in het gebied van Al- bertville. Aan de Pyreneeën-grens zijn de douane-beambten op hun post gebleven. Aan de grenzen van Saar- gebied, Palz en Rnijland is het sta kingsbevel niet opgevolgd. In het ge bied van Forbach zal heden, Woens dag, van twee tot zes uur des namid dags gestaakt worden. Er is van geen enkel incident melding gemaakt. tiek wordt omschreven, yelke men thans van de socialistische ministers verwacht. In deze resolutie wordt o.a. tot uitdrukking gebracht, dat ministeriële solidariteit (gezamenlij ke verantwoordelijkheid van het ka binet) noodzakelijk is en speciaal van belang geacht wordt, nu het par lementaire regeringsstelsel van ze kere zijden wordt bedreigd. In de Franse Nationale Assemblée heeft de afgevaardigde voor Mada gascar, Raseta, gisteren het woord gevoerd over de toestand op dat eiland. Raseta, wiens parlementaire onschendbaarheid hem tot dusver beschermd heeft tegen arrestatie, verklaarde, dat de opstand te wijten is aan „provocatie door de politie", en hij wees iedere verantwoordelijk heid voor de wreedheden, die door de rebellen zijn begaan, af. Een afgevaardigde der rechterzijde interrumpeerde Raseta, en zeide, dat het de eerste maal was, dat een moor denaar de Assemblée toesprak. Over de opstand op Madagascar is tüdens het debat in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat 2000 Franse burgers bij de ongeregeldhe den zijn vermoord; 180 waren af komstig uit Frankrijk zelf, de rest van het eiland. De relletjes braken op 28 Maart op verscheidene plaatsen tegelijk uit. Het Bondselftal, dat Dinsdagavond in het Feyenoord-stadion een wed strijd speelide tegen de Rest van Europa. Dokters protesteren De organisatie van Duitse dokters heeft gisteren de Britse autoriteiten beschuldigd van het publiceren van onjuiste cijfers over de voedselsitua tie van Duitsland. De beschuldigin gen werden gedaan ten overstaan van de Duitse pers in Düsseldorf. Een woordvoerder der medici ver klaarde: „De voedseldistributie voor het Duitse volk draagt het karakter van een hongerdieet. Het bedraagt slechts een derde van hetgeen werke lijk nodig is. De Duitsers verhonge ren, terwijl de verantwoordelijke autoriteiten van de overwinnende DE PALESTIJNSE KWESTIE Het Arabische hoge comité voor Palestina is van mening, dat de Pa. lestijnse kwestie door de Algemene Vergadering van de U.N.O. niet on partijdig wordt behandeld en dat de Joden min of meer begunstigd wor den. Daarom hebben de Arabieren hun verzoek over Palestina te worden gehoord ingetrokken. Egypte heeft zelfs gedreigd zich uit de debatten in zake Palestina terug te trekken, wan neer verder mocht blijken, dat het Joodse agentschap wordt voorgetrok ken. Van hun kant zijn de Joden ont stemd over de weinig belangrijke rol, die zij te spelen hebben voor de Alge mene Vergadering. Nu zij voor deze instantie hun standpunt niet mogen uiteenzetten, hopen zij ten minste de grootst mogelijke vertegenwoordiging te kunnen sturen naar de politieke commissie. Deze politieke commissie heeft gis teravond een resolutie aangenomen, om het Joodse Bureau en het Arabi sche hoge comité te horen en een sub-commissie in te stellen om uit te maken, welke bevolkingsgroepen van Palestina nog meer gehoord zullen kunnen worden. WORDT DE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BRAZELIë VERBODEN? In politieke kringen te Rio de Ja neiro heerst spanning over de te ver wachten beslissing van de electorale rechtbank of de communistische par tij in Brazilië al dan niet illegaal verklaard zal worden. De algemene opinie is dat de partij illegaal verklaaro zal worden inge volge de grondwet van 1946 op grond van de overweging dat zij van bui ten Brazilië wordt bestuurd. De grote vraag is, wat in dat ge val zal gebeuren met de communis ten, die in Januari in verschillende bestuursorganen werden gekozen. Volgens het onafhankelijke Brazi liaanse blad „O Globo" zal dan in ge heel Brazilië d^ staat van beleg wor menwerking, waar die maar even den afgekondigd, terwijl de commu- mogelijk is zonder schade voor de nistische afgevaardigden hun man zaak", f daat zouden verliezen. DE ONTSNAPTEN TE ACRE. Officieel wordt meegedeeld, dat zestien Arabieren, dtie uit de 'straf gevangenis te Acre bij de aaislag door de Joodse verzetslieden zijn ont snapte, weer gevat zijn. 167 Arabie ren zijn nog op vrije voeten, terwijl geen enkele van de negen en tvintig i zijn, dat men nu beschikte over de Joodse verzetslieden, die than* door namen van allen, die lid geweest zijn geheel Palestina gezocht worcen, in van de Nazipartij of zelfs maar een hechtenis kon worden genom«n. aanvrage daartoe hebben ingediend. mogendheid een verkeerde indruk in de wereld wekken door het publi ceren van onjuiste cijfers. Er moet genoeg voedsel toegewezen worden aan alle volken om een goede ge zondheidstoestand te waarborgen zelfs aan verslagen volken. De over winnaar van heden moet niet toe staan, dat een verslagen volk hon ger lijdt. A_s ni Ls gedaan zou wor den zou het Duitse volk ten onder gaan en andere volken zouden vol gen". THANS ALLE LEDEN VAN NAZI- PARTIJ BEKEND? In een papierfabriek in Beieren is een partij van meer dan twintig mil- lioen kaarten ontdekt, welke be stemd was om voor productie van nieuw papier te worden gebruikt, en op welke kaarten de namen voorko men van, naar men aanneemt, alle ledén van alle afdelingen der Nazi- partij. In dezelfde fabriek vond men ook kaartsystemen van de S.S., de S.A. en soortgelijke organisaties. Het hoofd van het centraal docu menten-bureau te Berlijn, waar de partij kaarten thans is ondergebracht, heeft verklaard er van overtuigd te Wat Duitsland en Japan zullen vergoeden Dr. A. de Kat Angelino, Neder lands afgevaardigde in de canmissie voor het Verre Oosten, is Zondag van het vliegveld Laguarda naar Nederland vertrokken om met de Nederlandse autoriteiten besprekin gen te voeren over door Japan te verrichten herstelbetalingen Hij ver klaarde, dat de herstelbetaliigen, die Duitsland zou doen, niet neer dan een half of een procent vai de aan gerichte schade zou bedragïn en hij verwachtte niet veel meer \an Japan. De jongeren-organisatie in de K. V.P. is in het afgeiopen wjekend bij een geweest op „Drakeiburgh" bij Hilversum. Door dr. Jos de Boer wïrd gespro ken over de consequentie.' der katho lieke zedeleer en gemeaischapsleer voor het maatschappelijl en in het bijzonder het politieke le/en. Dr. Aug. de Vries schstste de ge schiedenis van de kathdieke maat schappelijke en politiek» emancipa tie, terwijl vervolgens di partijvoor zitter, W. J. Andriessen, «n overzicht gaf van de wordingsgeshiedenis der K.V.P. Men stelde vast, dat a de J. O. de leden zich tot werkplicit verbinden. Deze dagen werdei bijgewoond door een 80 leden der J O. uit het gehele land, terwijl me!c een aantal genodigden aanwezig vos. De voorzitter der J. O., dr. L. de Gou, leidde de bijeenkmsten en de batten. Boeren uit Amerika, Engeland, Burl ma, China, Nieuw-Zeeland, Austra lië en Canada, die als vertegenwoor digers van de I.F.A.B. (Internationale Federatie - van Landbouwproducen ten) een toer door Nederland ma ken, zijn Maandag in Den Bosch door de het bevrijdingsfeest vierende Bos schenaren en burgemeester Loef .har telijk ontvangen. De heer Parker, Canadees verte genwoordiger, sprak met bewonde ring over het herstel in den land bouw hier te lande, en roemde voor al het Westland en de paardenfok kerij. Gisteren bracht het gezelschap een bezoek aan Gelderland en Overijsel. GEVALLEN VOOR HET VADERLAND. De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of over leden tengevolge van oorlogshande lingen: L. van Leendert Pieters, ma troos le klasse uit Meester Corne- lis, gesneuveld op 13 April 1947 a. b. van R. P. 107; inheems kwartier meester J. A. Siahaya uit Ned. Indië. gesneuveld op 13 April 1947 a. b. van R. T. 107. Koninklijke Landmacht: geen ver liezen. Koninklijk Ned. Indisch Le ger: geen verliezen. MINISTERS BEEL EN JONKMAN TE BATAVIA. De Nederlandse minister-president, dr. Beel en de minister van Overzee se Gebiedsdelen, mr. Jonkman, ver gezeld door dr. Hirsohfeld en de heer Albarda, zijn hedenochtend 10.45 uur (pL tijidi) op het vliegveld Kamajo- ran bij Batavia geland. De ministers werden verwelkomd door dr. van Mook, dr. Idenburg, luit. gen. Spoor, schout-bij-nacht Pinke en de consuls generaaL Van republikeinse zijde waren ter begroeting aanwezig de minister van binnenlandse zaken, mr- Mohammed Roem en de minister van voorlich ting, Mohammed Natsir. CHARLES EYCK ONDERSCHEIDEN Charles Eyck, de Limburgse schilder, die een maand geleden zijn vijftig ste verjaardag vierde, ontving van de sedert 1893 in New York bestaan de National Society of Mural Pain ters, de aanbieding van het erelid maatschap van dit genootschap als: honorary professional member. De Amerikaanse vlootautori- teiten hebben bekendgemaakt, dat zij voornemens zijn 2000 uit den oorlog overgebleven vlieg tuigen in speciale metalen om hulsels te plaatsen, waarin ze vijf jaar bewaard kunnen blij ven. De kosten voor het „inblik ken" van deze vliegtuigen, die een waarde hebben van 150 mil. lioen dollar, worden op 5.600 dollar geschat. De „blikjes" worden gemaakt van gegolfde stalen platen van 3 meter, waarvan een zodanig aantal aan elkaar wordt gelast, dat het omhulsel plaats biedt aan verscheidene vliegtuigen plus accessoires en andere uitrustings stukken tegelijk. Alleen vliegtuigen van kleine typen zullen op deze wijze \yor- den bewaard, aangezien het „in blikken" van viermotorige toe stellen te duur komt. Dat is jammer, want die moe ten juist goed bewaard worden voor het geval men ze in een vol gende oorlog weer eens nodig heeft. Maar misschien zijn die kleine vliegtuigjes iets voor een Nederlandse regeringscommissie. Zo in blik kunnen ze gemakke lijk aangekocht worden, men hoeft er geen verstand van te hebben. Ze worden dan in Ne derland afgeleverd compleet net als sardine-blikjes met een sleu teltje erbij en een gebruiksaan wijzing voor het openen! In de gisteravond gehouden ver gadering heeft de Eerste Kamer be sloten tot toelating van de heer dr. F. Wibaut (P. v. d. A.) te Amsterdam, die benoemd verklaard is in de vaca- ture-Reinalda. De Eerste Kamer heeft daarna een aanvang gemaakt met de behande ling van de begroting van het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1947. De voor zitter prof. Kranenburg heeft vooraf medegedeeld, dat het de bedoeling is deze behandeling voor Donderdag ten einde te brengen met het oog op het bezoek dat de minister van O., K. en W. op uitnodiging der Franse re gering zal brengen aan Parijs. De heer Barge (K.V.P.) vraagt bij zondere aandacht voor de weten schappelijke staf van de hogescholen. Z.i. ligt hier een taak voor de minis ter. De financiële positie dient her zien te worden, opdat de assistenten minstens een zodanig salaris ontvan gen, dat zij een gezin kunnen stich ten. Spr. verzet zich tegen een experi ment, dat blijkbaar overeenkomstig het schema-Bolkestein zou worden ondernomen ten aanzien van het gymnasium. Het komt voor op reductie tot een 5-jarige school, welke spr. bezwaarlijk acht. Hij verklaart zich warm voorstander der huma niora; de vorming van de klassieke opleiding is algemener, dan die der H.B.S. NEDERLANDSE OBLIGATIE LENING IN DE V. S.? Als gevolg van het succes van de uitgifte van de Noorse leping van 10 miilioen dollar overwegen de Amerikaanse beleggingsbankiers ern stig een obligatielening van de Ne derlandse regering aan de markt te brengen, aldus bericht de „New York Herdld Tribune". Er zou sprake zijn van een obliga tielening van 20 miilioen dollar op betrekkelijk korte termijn. DE WEDERINVOERING VAN DE TOTALISATOR. Naar het A.N.P. van bevoegde zij de verneemt kan binnenkort de in diening worden verwacht van het wetsontwerp, waarbij wordt voorge steld de totalisator wederom in te voeren. STUDIE-CENTRUM K.V.P. ONDER NIEUW BESTUUR. In een vergadering van de be stuursraad van Het Centrum voor Staatkundige Vorming werd een nieuw bestuur als volgt samengesteld: mr. W. L. van der Grinten, mr. Ph. A. M. Hillen, mr. H. Mastboom, mr. dr. T. Steetjens, mag. dr. Stokman O.F. M., mr. A. A. Struycken, dr. Veninx en dr. P. H. Winkelman Het secreta riaat is gevestigd Anna Paulowna- straat 93 in Den Haag. Thans blijkt dat ve len in West-Brabant, cn naar wij vernemen ook in Zeeland, de dupe zijn geworden van een op lichterstruc. In enige provinciale bladen in West Brabant Zeeland verscheen vorige week een adver tentie van een autobus onderneming, die gega digden voor 12.50 aan een toegangsbewijs voor ds internationale match in Antwerpen kon hel pen en voor hetzelfde bedrag de liefhebbers tevens naar en van de écheldestad zou bren gen. Het geld moest op gestuurd worden nc de bureaux der dagbla den. Enkele honderden men sen offerden him gul dentjes in het blijde vooruitzicht de match te kunnen bijwonen. In West-Brabant ont vingen de reflectanten de mededeeling om hoe laat en waar zij zich dienden te verzamelen voor het vertrek met de autobussen, die uit Den Haag zouden komen. De bussen kwamen echter niet..,. In Zeeland zijn de op lichters zelfs zover ge gaan, dat zij toegangs bewijzen voor de wed strijd, alsmede kaartjes voor de bus tevoren aan de gegadigden, uitreik ten. Op de kaartjes stond de naam van So- merlings Autobedrijf in Den Haag. Toen men lont begon te ruiken informeerde men bij de Haagse poli tie. Toen bleek, dat So- merlings autobedrijf wel bestaat, echter geen bussen heeft en van de gehele BelgiëNeder landgeschiedenis af wist Bij geruchte heeft spr. vernomen, dat een K.B. in voorbereiding is, waarbij het wiskunde-onderwijs voor de a-leerlingen der gymnasia zal wor den afgeschaft. Hij verzocht daar omtrent nadere inlichtingen. Tenslotte vraagt de heer Barge aan dacht voor het gevaar, dat de Hol landse molens bedreigt; hun aantal is geslonken tot 1374. Spr. bepleit maat regelen tot behoud van dit essentiële element van ons landschapsschoon. Meerdere sprekers voeren nog het woord, die vandaag door de minister zullen worden beantwoord. STRIJD TEGEN COLORADO KEVER. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarbij iedere verbruiker van een stuk grond ver plicht wordt mede te werken aan een zo intensief mogelijke verdelging van de colorado-kever. Bij nalatigheid be staat de mogelijkheid, dat de verdel ging van overheidswege op kosten van de nalatige wordt uitgevoerd, afge zien nog van de straffen, welke kun nen worden opgelegd. DISTRIBUTIENIEUWS KINDEREN VAN 5—14 JAAR VOLGENDE WEEK 250 GRAM BOTER. In de afgelopen wintermaanden is een enkele maal voor personen boven 4 jaar het botergedeelte van het vet- rantsoen vervangen moeten worden door margarine en/of vet. Aan de C-groep (kinderen van 5— 14 jaar) zal min of meer ter compen satie voorlopig meer boter worden gegeven en wel elke veertien dagen in totaal 250 in plaats van 125 gram. Voor deze groep bestaat het rantsoen de volgende week dus uit 250 gram boter en 250 gram margarine en/of vet. Voor de oudere leeftijdsgroepen zal voorshands geen wijziging in de be staande verhouding tussen boter en margarine worden aangebracht. KNIP DE BROODBONNEN OP DE JUISTE WIJZE AF. De laatste weken komt het herhaal delijk voor, dat men broodbonnen verkeerd van de bonkaarten knipt, doordat ze langs de blauwe lijnen worden afgeknipt. Aangezien die blauwe lijnen mid den over de bon lopen, wordt zodoen de de bon gehalveerd. Men dient de bonnen af te knippen boven het woord „brood" en onder de aandui ding van het nummer, zodat op een bon te lezen staat „brood" en daar onder het nummer. Bonnen, die op een andere wijze zijn afgeknipt, zijn niet geldig, zo deelt het Centraal Distributiekantoor mede. £eti ka-iiz'itfe.... „Trots alle „personalisme" kent het socialisme aan de staat een plaats toe in het volksleven, die hem niet toe komt; men verwacht in die kringen steeds alle heil van de staat". Prof. ANEMA. WEERSVERWACHTING S AANHOUDEND VRIJ WARM g WEER. g Vrij heldere nacht met op g o slechts enkele plaatsen nevel of g o mistvorming en zwakke wind. o o Morgen overdag: iets toenemen- 8 o de wind tussen Oost en Zuid. Over het algemeen zonnig en vrij g warm weer, met in de namiddag g tijdelijk wat meer bewolking, g g doch bijna nergens buienvor- g o ming. nnoooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1