Nederweerters prettig ontvangen Doden-herdenking te Oegstgeest Mijnwerkers in de bollenstreek DINSDAG 6 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Incident voor het Leids Tribunaal Een advocaat uitgesloten In de hedenmorgen gehouden zit ting van het Leids Tribunaal is het tot een ernstig incident gekomen tus sen de pres. mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en de verdediger van een der beschuldigden, mr. T. D- Schaper, hetgeen er toe leidde, dat laatstge noemde werd uitgesloten om voor het tribunaal als pleiter op te tre den. Toen mr. Schaper tijdens zijn pleidooi de opmerking maakte, „dat het wel eens voorgekomen was, dat de strafmaat was verzwaard na het houden van een verdediging, welke tde leden van het Tribunaal nu niet bepaald lekker zat", reageerde de president hierop onmiddellijk met de vraag: ,,Is dat hier gebeurd?" Mr. Schaper antwoordde hierop, dat die mogelijkheid wel aanwezig was. Mr. de Ruyter de Wildt, die hierna nog maals probeerde een pertinente uit spraak te verkrijgen, doch hierin niet slaagde, sloot hierna mr. Schaper uit, om in de zittingen van het Leids Tri bunaal als pleiter op te treden. Toen imr. Schaper hiertegen trachtte te protesteren en enkele verklaringen in de zojuist door hem behandelde zaak wilde overleggen, ging de president hier verder niet op in. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING EN GEZINS- LEIDING. De Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding te de- izer stede heeft in het Federatiehuis aan het Gerecht een samenkomst be legd, waartoe afgevaardigden van vak en buurtverenigingen, tal van maatschappelijke werksters en ver tegenwoordigers van personeelsvereni gingen waren uitgenodiged .en waar in de mogelijkheden onder het oog zijn gezien om uitbreiding aan het werk te geven. Na een inleidend woord van wet houder S. Menken, heeft de vice-pre- sidente, mej. A. J. van Nienes, er op gewezen, dat het in de bedoeling van de Commissie ligt om het apparaat van de Huishoudelijke Voorlichting direct in dienst te stellen van de vele verenigingen, welke Leiden telt. Daarnaast wenst men ook een beroep te doen op de maatschappelijke werk sters, kerkelijke instellingen en op de fabrieken, ten behoeve van het personeel. Het is de bedoeling om in iedere wijk een z.g. inlichtingenpost te vestigen en op geregelde tijdep ^en voorlichtingsfilm of een demonstra tie te houden. JUBILEUM DR. IR. FEHMERS. Donderdag a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer dr. ir. P. Fehmers de functie aanvaardde van lid van het „R.K. Parochiaal Arm bestuur" en regent van het R.K. Wees- en Oudenliednhuis. 's Morgens is er een plechtige H. Mis in de kapel van het tehuis, waar na een gemeenschappelijk ontbijt. LE1DSCHENDAM Maria's macht. Het Katholieke Damestoneel heeft zich wederom ten dienste gesteld van de liefdadigheid met een uitvoering ten bate van het sinds verleden jaar gestichte St. An- tonius Kinderhuis te Scheveningen. Alvorens het toneelspel een aanvang nam, heeft pater Eusebius Kemps O. F.M. de leider van deze nieuwe tak van liefdadigheid, in piëteitvolle woorden hulde gebracht aan de nationale hel den, zowel boven- als ondergrondse' die voor onze vrijheid het offer van hun leven hebben gebracht. Nadat de zaal 2 minuten in vol ledige stilte de nagedachtenis van onze helden had geëerd, werd voor de oorlogsslachtoffers een Onze Vader en Wees gegroet gebeden; vervolgens kwam het damestoneel voor het voet licht met „Maria's mach1 te Lourdus", een drama in 4 bedrijven, waarin de grootheid van Maria's genadeoord op indrukwekkende wijze werd voorge steld. Het overtalrijk publiek volgde met spanning het waarlijk indruk wekkende spel van onze Leidsohen- damse dames en toonde zich na elk bedrijf door gul applaus erkentelijk voor de preastaties van onze toneel speelsters. Pater Kemps was dan ook 'de tolk der aanwezigen toen hij de toneelclub dank bracht voor deze schitterende opvoering. De avond werd besloten met een vrolijke een-acter „Om der wille van de smeer" welke eveneens bijzonder in de smaak viel van do aanwezigen. Het damestoneel waarvan de regie in handen was van de heerJ. S. C. Nieuwland, mag met voldoening op deze succesavond terugzien temeer daar zij zich dienstbaar heeft gemaakt aan onze Katholieke charitas. GEM. AANKONDIGING SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het spreekuur van de Burge meester zal Woensdag 7 Mei a.s. worden gehouden van 13.30 tot 14.30 uur. 6057 WOLDIE VEN AANGEHOUDEN. Door de politie zijn aangehouden terzake diefstal van 60 kg. woL bij de firma P.C. en L. de 16-jarige H. T. en de 18-jarige K. G., beiden hier ter stede woonachtig. Terzake van opzettelijke heling werd gearres teerd de 53-jarige koopman J. O. BONKAARTEN AFHALEN. Morgen worden in „Den Burcht" de nieuwe algemene bonkaarten, ta baks-, versnaperingen- en brandstof- fenkaarten uitgereikt aan de gezin nen, waarvan het Hoofd een stam- kaartno.^heeft van 35001 t.m. 41000. Meenemen: alle stamkaarten (zon der inlegvel), de nog niet aangewe zen periode-stroken van de bonkaar ten 705, het aanvraagformulier voor brandstoffen en het restant van de brandstoffenkaart T 606 met de bon 72 B.V. „Den Burcht" is geopend van 8.45 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pietemella Justina d. van J Schroef en P. Baier; Hendrikus Wilhelmus Willibrordus Maria d. van H W. Speel en J. C. Mensen; Maria Theresia d. van J. A. Heuzen en A. M. Spanjaard; Walentina Karenza d. van E. Rietkerk en F. C. Heme- rik; Elisabeth Harmina d. van H. A. J. van Daalen en A. E. Vermei; Klaasje Jacoba Elisabeth d. van J. M. Verkade en C. Maaskant; Janne- ke d. van C. van der Kraan en A Piket; Maria Jacomina d. van I. Kramers en M. Boom; Gerrit z. van J. Vink en W. March and; Catharina Angenita d. van M. van Dam en M. Faas. Overleden: J. van Gelderen man 77 j. VOORHOUT EN ZIJN AANGENOMEN KIND "WOOHOUT, Engelselaan 11.30 uur. Een duizendkoppige menigte heeft zich hier verzameld. Verschillende organisaties zijn aanwezig met hun kleurige banieren. Verkenners en Gidsen, Kajotters, Muziekvereniging ..St. Caecilia", en niet te vergeten het knapenkoor, met hun directeur, de heer A. Mutsaerts. Alles is.' present, want Nederweert komt. De kou en regen wordt getrotseerd, om toch zo spontaan mogelijk „ons Nederweert" te begroeten. De tijd verstrijkt en men wordt ongeduldig. De muziek had er met enige pittige marsen de stemming in gebracht. Het knapenkoor zingt, maar niemand komt. Na gewacht te hebben tot 1 uur wordt alles ontbon den en gaan de mensen teleurgesteld huiswaarts. Eindelijk om half 2 komen er 4 grote touringscars Voorhout binnen gereden. 130 gasten uit Nederweert, waaronder het dagelijks bestuur der gemeente, doen hun intrede in ons dorp, spontaan door de bevolking be groet. Alles wordt nog zoveel moge lijk bij elkaar getrommeld, zodat toch nog van een officiële ontvangst spra ke kan zijn. Het knapenkoor zingt met begelei ding van de muziekvereniging „St. Caecilia" het Limburgse Volkslied, waarna door de gidsen een welkoms lied wordt gezongen, samengesteld door de heer Adr. Vlasveld. Aan alle gasten wordt een corsage aangeboden. Vervolgens nam burgemeester drs. de Graaf het woord, om alle Neder weerters namens de gehele bevolking welkom te heten. Hij hoopte, dat deze banden van verbroedering geen sym bool mogen zijn, maar een daad van blijvende waarde. Vanwege het slech te weer wilde hij kort zijn en nodigde daarom allen uit binnen te komen en plaats te nemen aan de gedekte tafels. De grote zaal van het Parochie huis was smaakvol versierd, met het echte Hollandse product, tulp en nar cis. Op het toneel zong het knapen koor het Wilhelmus, en liet tijdens de koffiemaaltijd de' gasten genieten van hun heerlijke zang. Het was voor directeur Mutsaerst die pas enige da gen geleden voor het eerst de zware zorgen van het vaderschap te torsen heeft gekregen wel een opoffering Ook in onze gemeente herdacht men Zaterdagavond de mannen en vrouwen die in de strijd voor vrijheid zijn gevallen. Bij het voorlopig monument in het Julianapark had een bijeenkomst plaats1 met toespraak en kranslegging. -De gedachtenis-rede werd uitge sproken door Rector H. Sondaal, die zeide, dat wij hen willen eren die voor onze vrijheid, de vrijheid van ons land, de vrijheid van het gezin, het offer hebben gebracht van hun vrij heid. Zij hebben de last der dwinge landij van onze schouders willen weg nemen, en daarmede de zware last vap de dood op hun schouders geno men. Onze herinnering moet het hei ligdom zijn waarin deze, onze doden, lévend blijven en nooit mogen ver dorde bloemen bij een monument of op het graf het vale teken zijn, dat onze dankbaarheid jegens hen mee- verwelkt. In dit uur staan onze gestorvene vóór ons allen als mannen van „sta vast" en kerels van onverschrokken heid, mensen van veel moed en wei nig wporden, stille helden, zonder uiterlijk bravour, die de gevaren na men, voor wat ze waren en die han delden en ingrepen, waar anderen, schuw en schichtig uit de weg zijn gegaan. Spr. herinnerde hun strijd toen het leger 15 Mei 1940 uiteen was geslagen. Zij werkten en zij leden, zij streden en stierven voor de toe komst van ons vaderland, voor een rechtvaardige maatschappij en een betere mensheid. Die geest bezielde allen en niet één van deze burgers uit Oegstgeest, die hun leven gaven om ons te bevrijden van een tyran- nie. welke ons tot in het harte trof, heeft er in de verste verte aan ge dacht ons later te willen overleveren aan een nieuwe en mogelijk nog er gere tyrannie. Breedvoerig ging spreker in waar om deze helden vielen ir de strijd en stelde de vraag, of ieder moreel, gees telijk, stoffelijk naar vermogen heeft gedaan, wat hij kon om het leed te lenigen en de zorg te verlichten. Zij stierven in de verwachting, dat strafs, na hun dood, allen de handen ineen zouden slaan om een niéuwe sterke toekomst te bouwen, waarin al len onder het éne dak van Hollands' huis zouden samenwonen, met eerbie diging van elkanders persoonlijkheid, en zoekend naar datgene wat samen bindt. Spreker wijst er vervolgens op, dat telkens ons leven voor een twee sprong komt te staan: dagelijks heb ben wij een beslissing te nemen, die eer of oneer kan brengen over hen die vielen. De verantwoordelijkheid van de mens stijgt met de waarde, welke hij DE RESTAURATIE van de Groote vorderd, dat men het werk nog dit mede zal dan een der fraaiste bouw herschapen zijn Werklieden bezig in reren van de Kerk te Alkmaar is thans zover ge- jaar gereed hoopt te hebben. Hier- werken in ons land in de oude trant de nok van de kerk met het restau- muren en bogen. aan zijn levensbeschouwing toekent. Wie Christus neemt als fundament, moet zijn leven dan ook duidelijk en onomwonden christelijk inrichten, gelijk spreker nader aantoont. Zij, die vielen, waren onzelfzuchtig, waren boordevol van offergeest en naasten liefde en zij hebben bewust of onbe wust het woord van Christus onder streept: Niemand heeft groter liefdé dan hij die zijn leven geeft.. Willen wij de gevallenen eerlijk en oprecht eerbiedigen en hun nage dachtenis waarachtiglijk in ere hou den, dan zullen wij met dezelfde moed en met dezelfde onbaatzuchtigheid voor onze levensovertuiging moeten uitkomen niet alleen, maar die* om zetten in daden. Zij, die vielen, zagen de bevrijding niet, zoals wij die zagen. Het is aan ons hun taak voort te zet ten, de vlag verder te dragen en straks te planten op de kap van nieuw-Hollandshuis, waaraan al onze handen en harten moeten arbeiden aldus besloot spreker. Het Geref. kerkkoor luisterde de plechtigheid op met passende liede ren. Herdenkingsdienst Groene Kerkje. Evenals het vorige jaar, werd ook Zondagmiddag een herdenkingsdienst gehouden in het Groene Kerkje, waar wederom een honderdtal nabestaan den aanwezig waren van de aldaar begraven militairen die in de Mei-da gen van 1940 in de naaste omgeving sneuvelden. Onder de aanwezigen merkten wij op Kol. Spach, namens de Generale Staf, Rector Sondaal van Duinzicht, de beide Wethouders der gemeente Oegstgeest en vele anderen. Na het zingen van het zesde cou plet van ons Volkslied begaven allen zich naar de graven van de Neder landse militairen. Hier las Ds. La- zonder een gedeelte uit de Openba ring van Johannes en bad het Onze Vader, waarna een krans werd gelegd op de graven, die reeds bedolven waren onder de bloemen, Zaterdag door de schoolkinderen gelegd. Bij de graven der geallieerde mili tairen bad Ds. Lazonder het Onze Vader in de Engelse taal. Een ouder paar van een dezer gesneuvelden leg de een krans op deze graven. Zaterdagmiddag heeft de school jeugd onder leiding van het perso neel der scholen bloemen gelegd op de graven der gesneuvelden militai- NATIONALE FEESTDAG. Reeds vroeg in de morgen wapper den de driekleur door Oegstgeest straten en vertoonde zich de jeugd imet oranjestrikken en sjerpen of an der oranje-symbool dragend op straat. Om 2 uur organiseerde het plaat selijk Niwin-Comité in samenwerking met de Oranjevereniging een bloe mencorso, waaraan door velen werd deelgenomen. De heer L. Menken verkreeg. al£ eerste prijswinnaar dé medaille, be schikbaar gesteld door Z. K. H. Prins Bernhard. In optocht trok men daar na de gemeente door. Aan deze op tocht namen ook deel verschillende padvinders-groepen. Muzikale mede werking verleende de Grenadiers band. Bijzonder verdiend vermeld de drie auto's van de Gevers Deutz-be- waarschool en van de buurtvereniging „Ons Genoegen". Des avonds maakte de harmonie-kapel der N.Z.H.T.M. een muzikale omgang, gevolgd door een lichtstoet met fakkels en lam pions. waarna ontsteking van een vreugdevuur aan de Hofdijk. De buurtvereniging „Ons Genoe gen" gaf voor haar leden een vrolij ke avond. Opgevoerd werd de* revue „Wij zijn niet bang". In het patronaatsgebouw organi seerde het Niwin-Comité een Bonte avond met medewerking van de Gre nadiersband en was er verder gele genheid tot het maken van een dansje. zich hiervoor disponibel te stellen, maar het succes van zijn jongens moet voor hem toch een voldoening zyn geweest. Als eerste spreker nam onze bur gemeester het woord. Het speet hem, dat het weer zo tegen werkte. U zult echter wel bemerkt hebben, dat de inwoners van Voorhout u zo harte lijk wensen te ontvangen, en wij ho pen dan ook, dat u allen hedenavond met de beste gevoelens weer naar huis zult terugkeren. Wij zullen Ne derweert nooit vergeten. Aan tafel was de stemming prima. Na enige zangnummers voerden de gidsen nog enige reidansen uit, ter wijl de guido'a koffie serveerden. Vanwege het slechte weer kon» de uitvoering niet buiten plaats vinden en moest de zaal in orde gemaakt worden. Voor het begin der uitvoe ring nam de burgemeester van Ne derweert het woord en sprak als volgt: Op de eerste plaats onze veront schuldiging voor de late aankomst. Bandenpech en onbekendheid der weg hebben ons parten gespeeld. Harte lijk dank voor deze spontane ont vangst. U heeft onze gemeente ge adopteerd. Het adoptie-recht stamt echter uit de Romeinse tijd, maar komt nu niet meer in ons wetboek voor. Dit woord is echter na de be vrijding weer mode geworden. De werken van barmhartigheid die u aan ons heeft betoond kunnen wij nooit genoeg vergelden. Toch wilden wij onze dank uitspreken in een tas-tbare vorm en bieden u daarom een Burge- meestersstoel aan (nog wel op pa pier). Deze wordt gemaakt op de B. N.S. Het is dus een product uit eigen gemeente. Tevens overhandigde spre ker een fraaie oorkonde, waarop tot uitdrukking komt de dank van al on ze gemeentenaren Tevens bieden wij u aan deze middag, instrumentaal zowel als vocaal. Burgemeester de Graaff dankte. Het speet hem, dat het protestantse gedeelte onzer gemeentenaren om principiële redenen niet aanwezig kon zijn, maar het was niet mogelijk geweest een andere dag aan te wijzen. Hierna was het woord aan de mu ziek vereniging .St. Jozef' uit Ne derweert, die ons heeft doen genie ten van een voortreffelijk program ma, onder leiding van hun directeur, de heer M. v. Doorn, uit Weert. Als eerste nummer werd een mars ten gehore gebracht, vervolgens de Ouverture Feodora van P. Tschai- kowsky, de Ouverture Si j'étais Roi van A. Adam, de Engelandvaarders van W. Schild en ter ere van de over winning der "Hollanders op de Belgen de mars van het Nederlandse elftal vai W. Schotemeyer. Onnodig te vermelden, dat het ap plaus spontaan was. Het gemengde koor „BI Canto" bracht, onder leiding van kapelaan F. Rulkens, enige liederen op voor treffelijke wijze ten gehore. Vanzelf had dit de volle aandacht der aanwe zigen, hoewel de jeugd zich zeer on hebbelijk gedroeg en niet de nodige stilte betrachtte. Gezongen werd o.a.: „Een feestlied" van G. M. Zijderlaan, „Holland vrij" van P. Hartog, en vele andere. Niet te vergeten vooral „Den Uil" van Alph. Diepenbrock en een „Serenade van een Landsknecht" van O. Lasso. Tot slot een toast op alle Voorhouters van J. Rulkens. Het was een onvergetelijke middag. De burgemeester was dan ook de tolk van allen om het gezelschap hartelijk dank te zeggen oor het gebodene. De jeugd kreeg echter, zeer tot voldoe ning van de aanwezigen, een ernsti ge waarschuwing voor zijn onhebbe lijk gedrag. Nadat alle gasten een fraaie bouquet werd aangeboden en zij omhangen waren met kransen en slingers werd de terugtocht aanvaard, bij ons achterlatend de meest prettige herinnering aan ons Nederweert. LISSE De Limburgse mijnwerkers kwa men Zondagmiddag per extra tram uit Hillegom in Lisge aan en werden door de commissie van ontvangst verwelkomd. Wegens de slechte weersomstandigheden werd het pro gram verkort en trok het gezelschap naar het voetbalterrein om een ge deelte van de aldaar gespeelde voetbalwedstrijd te zien en met mu ziek op te luisteren. Per tram werd een klein uitstapje naar/Noordwijk aan Zee gemaakt, omdat de meeste bezoekers nimmer de zee hadden aanschouwd. Bij wederaankomst te Lisse werden de gasten door de gast heren afgehaald om het avondeten te nuttigen waarna een Limburgse avond werd gegeven in het gebouw van de R. K. Volksbond. Burgemeester Lambooy opende deze bijeenkomst met een kernach tig woord. De Limburgers kwamen thans aan het woord en het zang koor „Don Bosco", het jongenskoor „De Berichem" en de Harmonie „St. Cecilia" wisselde elkaar met hun nummers af. Tot slot van de avond werd door een der bezoekers aan de voorzitter van het comité, de heer Strik, met enige toepasselijke woorden, waar in zij dankten voor hun ontvangst, een mijnwerkerslamp overhandigd aLs geschenk aan de gemeente Lisse. SASSENHEIM MIJNWERKERS OP BEZOEK. Na aankomst begaf het gezelschap zich naar de kerk waar op keurige wijze een meerstemmige Mis werd uitgevoerd. Te 10 uur werd een se renade gebracht op de Oosthaven. Daarna volgde muzikale rondgang vergezeld van de jeugdvereenigingen door het dorp. Op het gemeentehuis werd een deputatie ontvangen door B. en W. Na een serenade voor de pastorie werd door gemarcheerd naar de Bernardus. Hier werd de stoet ont bonden. Nadat een aperetiefje was gebruikt in de „Oude Post", schaar den allen zich om de welvoorziene dis in 't Bruine Paard". Om 2 uur werd op de Oosthaven verzamelen geblazen voor een boot tocht op de Kaag. Het weer werkte bijzonder mee, zodat deze tocht een succes is geworden, In de Kaag werd gestopt voor een versterkèrtje. 's Avonds hebben onze gasten laten horen dat zij nog iets anders- kunnen dan kolen delven. Wat harmonie, mannenkoor en knapenkoor ten ge hore brachten is meer dan wij Noor derlingen gewend zijn. Wij kunnen jaloers zijn op zulke verenigingen. Bij begin en einde van de avond wer den hartelijke woorden gesproken, o.a. door de burgemeester. Hij wenste dat dit een begin zou zijn van het innige contact tussen Sassenheim en de Mijnstreek. IJloor de gasten werd als aandenken een mijnlamp aange boden. LEIDERDORP 50-Jarige echtvereniging. Op 12 Mei a.s. hoopt het echtpaar M. Kee- reweer en A. Keereweer-Hovestad den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in de echt werden verbonden. De bruidegom was ongeveer 41 jaar als stoker werkzaam bij de Gasfa briek te Leiden en is sinrL 1 Juli 1936 gepensioneerd. Beide verkeren nog in een goede gezondheid. De bruidegom is 73 en de bruid 72 jaar. Zij hebben aan 9 kinderen het levenslicht ge schonken. Van deze 9 kinderen zijn er nog 7 in leven. Zij hebben 5 ge huwde kinderen en 12 kleinkinderen. De woning van het bruidspaar, wo nende aan de Zijldijk 17, was bij ons bezoek in een bloemenhof herscha pen. VOORSCHOTEN Feestviering aan de Rijndijk. Ook de Rijndijk heeft de bevrijding feestelijk herdacht. Op initiatief van de Oranjevereniging „Rijndijk-Hoge Morsch" werd om 9 uur in de Recto- raatskerk een H. Mis opgedragen, terwijl er om 10 uur een herdenkings dienst plaats vond in het gebouw voor Chr. Belangen aan ae Hoge Morsch. 's Middags om half drie kwa men de kinderen bijeen in „de Groote Vink" waar mej. Cia v. Boord met haar poppenkast het sprookje „Sneeuwwitje" voor de kinderen deed leven. Onder de pauze werden allen getracteerd op limonade en gebak. Hoewel de allerkleinste peuters wat te luidruchtig waren, hebben de kin deren toch volop genoten van deze middag. Ook 's avonds was de zaal van „De Groote Vink" geheel gevuld. Nu speel de mej. Cia v. Boord „Faust" Het is een genot Cia v. Boord aan het werk te zien. Haar poppenspel is geen Jan Klaassen en Katrijn maar het is wer kelijk kunst. Het decor, de poppen en costumes zijn allen door haar zelf ontworpen en kunstig uitgevoerd. De manier waarop zij de verschillende stemmen naboootst is zo perfect, dat men zou menen, dat er meerdere per sonen achter de schermen zitten. Haar te horen is een genot voor groot en klein. Onder de pauze zong het kerkelijk zangkoor St, Caecilia het „Dominum salve fac Reginam nostram" van Gies- sen en „Klapt in de Handen" van pa ter Clemens. Met de klucht „Peerke Kusterman's Grap" besloot Cia van Boord haar succesvol optreden van deze avond. De Oranjevereniging „Rijndijk- Hoge Morsch" is er in geslaagd deze dag tot een echte feestdag te maken, waarvoor haar alle lof toekomt. ZOETERWOUDE (H. R-) De bevrijdingsdag. De bevrij dingsfeesten voor een gedeelte van de Hoge Rijndijk waren gisteren ge organiseerd door de buurtvereniging „Zwieten", die door haar eerste op treden naar buiten de harten der LAATSTE BERICHTEN Twee kinderen in .Nederweert door landmijn gedood Gisteravond zijn onder de gemeen te Asten (N.-Br.) drie kinderen uit Nederweert, resp: 1, 12 en 13 jaar oudv door een ontploffende landmijn getroffen. De jongste twee kinderen werden op slag gedood. De oudste in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis in Weert vervoerd. Volgens verklaringen van deze laatste hadden de kinderen de landmijn in de Peel gevonden. DE VOORMALIGE RAAD VAN VERZET GEDENKT HUN GEVALLEN KAMERADEN. Zaterdagmiddag 3 Mei trok een delegatie, bestaande uit ongeveer 20 leden van de voormalige Raad van Verzet, afd. Leiden naar het land goed1 „Offem" te Noordwijk. Onder hen bevonden zich de moeder en ver loofde van de beide slachtoffers. Op de plaats waar beide verzetslieden waren gefusilleerd, n.m. Ed. Meier op 27 September 1944 en Jorgen Beek op 28 September 1944, werden bloe men gelegd en enige minuten stilte in acht genomen. Vandaar trok men naar de Algemene Begraafplaats te Noordwijk. waar beide slachtoffers na de bevrijding op het soldatenkerkhof naast elkander een laatste rustplaats hebben gekregen. Hier sprak de heer C.« Piena ontroerende woorden en schetste in het kort hoe Ed. en Jor gen hun gevaarlijke opdrachten uit voerden. Door verraad werden zij aan de Duitse moordenaars overgeleverd. Na een bloemenhulde op de graven, dankte de moeder voor de belangstel ling en de gevoelvolle woorden. DOODVONNIS VOLTROKKEN. H.M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op het gratieverzoek van A. Harrebomee. tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het bij zondere gerechtshof te Amsterdam. Het doodvonnis is Zaterdagochtend voltrokken. Harrebomee woonde te Velzen, was lid van de N.S.B. en te Amster dam als inspecteur van politie gede tacheerd bij de „Sicherheitspolizei", in welke functie hij nauw samen werkte met ide S.D. Hij nam zelf aan arrestaties idieel en maakte zich ook schuldig aan mishandeling. Voorts leidde hij in verscheidene plaatsen Noord-Holland huiszoekingen. Tallozen vielen als zijn slachtoffer. DE „TWENTHE" VRIJDAG TERUG? „Twcnthe", het K.L.M.-toestel, waarmede de heer van Laer zijn we reldvlucht maakt, vertrok Maandag morgen vroeg uit Johannesburg met bestemming Leopoldsville. Het vlieg, tuig wordt a.s. Vrijdag op Schiphol verwacht. BEREIDT RAMADIER EEN COMPROMIS VOOR? Van welingelichte zijde is medege deeld, dat de Franse minister-presi dent, Ramadier, een compromis voorbereidt ten aanzien van de loon- kwestie, gebaseerd op invoering van een premiestelsel en verhoging van de kindertoeslag. ENGELAND HET SLECHTST GEVOED? Een vooraanstaand Brits genees heer, dr. Franklin Bicknell, hqeft groot opzien verwekt door publica ties in „Medical Press", waarin hy beweert: „Wij zijn de slechtst gevoe de natie van geheel Europa, met in begrip van Duitsland. Wij zullen als volk ten onder gaan, wanneer wy er niet in slagen de vicieuze cirkel van onvoldoende arbeidsprestatie, dus onvoldoende voedselvoorraad', dus onvoldoende arbeidsprestatie,-te door. breken. Dr. Micknell oefent practijk uit in 't West-End van Londen. In zijn artikelen zegt hij verder, dat de vi cieuze cirkel slechts doorbroken kan worden door het produceren van meer voedingsgewassen in Engeland 1 en door het besteden van alle bui tenlandse credieten aan voedsel. MET GOUD BEHANGEN BRITS- INDIëRS. Bij visitatie van acht Brits-Indiërs op de „Oranje" onderweg naar Co lombo, werden gisteren gouden en andere voorwerpen ter waarde van 200.000 gulden ontdekt. Zij hadden gouden ringen om hun tenen, gouden steunzolen in hun schoenen en gou den armbanden en andere kostbaar heden in jassen en broeken genaaid. Ook de gespen van riemen bleken van goud te zijn. kinderen gewonnen heeft. De mede werking was spontaan. Reeds in de vroege morgen trokken de kinderen met vlaggen en wimpels en met versierde rijwielen en steps naar het feestterrein. De gehele voormiddag werden er, onder leiding van ver schillende commissies tal van kin derspelen gehouden, waarvoor aar dige prijsjes beschikbaar waren, terwijl de kinderen ook nog royaal werden getracteerd. In de namiddag werd onder grote belangstelling door de Veteranen een gecostumeer- de voetbalwedstrijd gespeeld. Des avonds werd in een der ge bouwen van de gasbetonfabriek het feest voor de' ouderen voortgezet. Oosthoeks mannenkoor gaf een wel geslaagde uitvoering van toepasse- lyke zangnummers, terwijl de to neelvereniging „Tot ons genoegen" de klucht in 2 bedrijven „Cel 13 is vrij" met succes opvoerde.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3