De Sicherheitsdienst en de Katholieke kerk RADIO Washington r:;! Square 80000006 RECHTZAKEN De Bevrijdingsfeesten te Leiden 11 Mei Moederdag- bloemendag DINSDAG 6 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 F\E twee ton documenten, die het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen- tatie tijdens een speurtocht in West-Duitsland heeft achterhaald, is rijk aan materiaal in verband met de activiteit van katholieke zijde. Maar nog lang niet alles kon worden opgespoord. Bij het bestuderen van de verschillende gevonden dossiers misten we namelijk het relaas der wrijvingen in de laatste oorlogsjaren, toen de gevreesde S.D. ongetwijfeld zijn felste slagen uitdeelde. Duitse gevechtsauto te midden van kerkelijke stoet PEN typerend staal van bruut ge kweld valt ongetwijfeld te melden uit het kleine plaatsje Dieteren, nabij Susteren in Limburg. Daar had de in hoofdzaak katholieke bevolking 1 September 1940 kwistig de Neder landse vlag uitgehangen. Want die dag zou Vader-bisschop komen voor de toediening van het heilig Vormsel; bovendien zou de parochie het feest van kerkwijding vieren. Men had een feestelijke stoet ge vormd, die Mgr. Lemmens aan de in gang van het dorp, nabij de woning van Bommaert zou opwachten. Nau welijks was de bisschop met zijn ge volg per auto aangekomen, of daar naderde een Duits militair transport, bestaande uit vijf wagens, waaronder een gevechtsauto met bewapende mi litairen. Deze colonne reeds met een vaart van zestig K.M, op de kerkelij ke stoet in, als gevolg waarvan een ware paniek dreigde Na te zijn ge stopt, liepen de spoedig uitgestapte soldaten met het geweer in de aanslag de weg over. De verzamelde gelovi gen beefden van schrik. In een wenk hadden de soldaten van verschillende huizen de ontplooide vlag verwijderd. Waar zy nog niet de kans hadden ge kregen, ontmoetten zij hevig verzet van de bewoners. Maar ook dezen moesten zwichten voor de bruten. Uit een enkele gevel bleef de vaderlandse driekleur alsnog wapperen: dat was ten huize van P. Klinkers. Een sol daat rameide met de kolf van zijn geweer de huisdeui, doch er werd niet open gedaan; de bewoner was niet thuis. Toen werd de vlag van de stok afgerukt en met de vorige buit in een der auto's geladen. Omdat de aanwezige parochie-her der, pastoor P. F. van Buggenum, met een heftig protest van het convooi niets kon winnen, richtte hij zich met een persoonlijke brief tot Seyss In- quart, waaruit wij het volgende aam halen: er was verlof tot vlaggen ver kregen vanwege de procureur in Den Bosch. En dan: „dat er nergens ter wereld een rustiger en vreedzamer bevolking bestaat, die zich in alles te allen tijde uiterst correct heeft ge dragen. die in de tijd van de Duitse inval dag en nacht voor de Duitse soldaten heeft klaar gestaan en waar- voor alle soldaten zonder uitzonde ring steeds vol lof waren". Daaruit zou de Rijkscommissaris kunnen be grijpen, aldus de pastoor, welk een indruk een dergelijk optreden heeft gemaakt. Nog werd in het schrijven aangevoerd, dat de gevolgde metho. VOOR WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws.' 7.30 Gram.-platen 815 Orkest. 9.15 Morgenwijding. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.platen. 11.00 Le zing, 11.30 Concert. 12.00 Gevarieerd concert. 12.35 Orgel. 13.00 Nieuws. 13 15 Renova Septet. 14.00 Vrouwen in de tegenwoordigen tijd. 14.30 Voor de jeugd. 16.15 Gram-platen. 16.30 Gevarieerd programma. 17.00 Gram.platen. 17.35 Piano. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned. Strijdkrachten 19.05 Voordracht. 19.30 Gram.platen. 20.00 Nieuws. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 20.40 Hoorspel. 22.00 Radio fonisch festival. 23 00 Nieuws. 23.15 Orkest. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek- 8.30 Lichte ochtendklanken. 9.00 Zieken bezoek. 9.50 Pianoconcert. 10.30 Mor gendienst van het Leger des Heils 11.00 Piano.. 11.30 Gram.platen. 12-00 Strijk-trio. 12 30 Koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Cindarella-ensemble. 14.15 Or gel. 14.30 Lezing. 14.50 Celesta-en semble. 15.30 Middagklanken. 16.15 Knapenkoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram platen. 17.45 Het Rijk overzee. 18.00 Kamerorkest. 18.45 Le zing. 19.00 Nieuws. 19.15 Het nieuws uit Indië. 19.30 Vraaggesprek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 2110 Lezing. 21.30 Concert. 22.15 Jo Vincent. 22.30 Nieuws. 22.45 Avon :overdenking. 23.00 Concert. Humoristische Avonturen-roman. door: LEROY SCOTT. 36) Al hadden zij willen antwoorden, zij hadden niet gekund. Daar hoorden ze, dat Jack de trap afkwam. Me vrouw De Peyster liet haastig de arm van Mathilde los en vloog geruisloos naar beneden. „Maar spreek dan toch!" riep Jack weer, „of ik schiet, en je hebt alle kans, dat ik je in het donker tref". „Ach, meneer Jack, ik ben het maar M Mathilde?" „Mathilde?" riep Jack in de hoog ste verbazing, en meteen klonk van boven, juist als een echo, maar dan een octaaf hoger: Mathilde?" „Ja, mijnheer Jack, ja, me ach, Mary". „Maar voor de drommel, waar heb je al de tijd gezeten", Jack en hij stond al naast haar. Ook Mary was nu van boven ge- kc en en zei vermanend: „Maar wat ben je toch raar by ons weggegaan!" „Ach, Mary, ik heb een haastige de niet geëigend was, om de Neder landse bevolking „deutsch freund- lich" te maken. Ten overvloede 'maakten de rijks veldwachter H. Vosterman en de ge meente-veldwachter M. S. Verhoeven proces-verbaal op, voorzien van de nodige getuigenverklaringen, welk document aan de Duitse autoriteit werd doorgezonden Burgemeester J. J. Hermans van Susteren had zich hierbij aangesloten. De Befehlshaber der Sichterheits- polizei und der S.D. fuer die besetzfen niederlaendischen Gebinte, Aus: stelle Hertogenbusch, kon zich aan deze protesten moeilijk c nttrekken en ging zich dus met deze pijnlijke zaak bemoeien. Hij breidde zijn onderzoek zelfs uit tot de Feldcommandantur te Breda. Blijkens de intern gevoerde corres pondentie, die wij over deze zaak achterhaalden, kon men niet ontdek ken, welke Wehrmachtcolonnen in Dieteren was opgetreden en waar de meegenomen vlaggen waren geble ven. Merkwaardig evenwel, dat men wèl op de hoogte was van de auto, die de buit had vervoerd (W.L. 137259). Dit voorval was aanleiding voor de S.S. Sturmbannfuehrer Teppner in Den Haag, zich bezig te houden met de actuele vraag, of in het Zuiden het openbaar ronddragen van kerk- vaandels él dan niet moest worden verboden. Van enige beslissing, al thans op korte termijn, vonden wij niete terug in de stukken. Maar in Juli 1941 volgde een officieel rond schrijven vanwege de - bezetter: dat alle processies langs de openbare weg waren verboden „aus verkehrspolizei- lichen .und Luftsicherungsgruenden" en bovendien op verkeerstechnische gond. Slechts mocht c-en processie trekken rond de kerk, mits men op eigen terrein bleef. De bepaling sloeg tevens op het houden van een Stille Omgang in Breda en in Den Bosch. Met deze spitsvondigheid had de Duitser een voornaam kerkelijk pri vilege in de zuidelijke provincies al weer „tuechtig" om hals gebracht. Wie is de Weermacht? niet mocht raken, ondervond de pastoor van Assen op een wel merk waardige en lachwekkende manier Deze zieleherder was namelijk ge- inspireerd op een religieus prentje, verspreid in verband met de herden king van Sint Willebrord, en waarop aan de achterzijde een gebedje was afgedrukt voorhet welzijn van de Nederlandse bisschoppen. De pastoor heeft toen in een predicatie gewezen op de kracht,* die uitging van het Hoogwaardig Episcopaat. En hij ein digde ongeveer aldus: „Wij, Christe nen, zijn de grote Weermacht; wij zijn sterk". Natuurlijk sloop ook daar het ver raad rond en het priesterlijk senhoen werd grif doorgegeven aan de Duit ser. Men zal zich herinneren het kruis je, dat vele katholieken min of meer demonstratief hebben gedragen bij wijze van insigne, als tegenhanger van het N.S.B.-driehoekje. Ook dat was natuurlijk een voortdurende er gernis voor de vijand en zijn hand langers. Schriecke, de secretaris-generaal van Justitie, zat daar wel wat over in, vooral, toen zijn mening werd vraagd door de Duitse lastgevers. In een van zijn brieven zag hij dit kruis je niet zozeer als „bequeme Waffe der Propaganda" en hij vond, dat „die Zeit einer solchen Manie selbst ein Ende" zou nemen. Nochtans hebben hij en zijn kor nuiten zich deerlijk vergist. Dat kruis je hebben velen manmoedig gedragen en sommigen hebben de gevolgen daarvan ondervonden, als zij zich bij de S.D. moesten verantwoorden, of wanneer de rekels van de W.A. dit teken bruusk van de revers afruk ten. v. O HAAGSE POLITIERECHTER. Het klinkt misschien wat raar, doch ook het schillen ophalen is een „be schermd" vak. Want A. F. Z. te Oegstgeest, die deze bezigheki had uitgeoefend zonder er vergunning voor te bezitten, moest terecht staan, en de Officier eiste tegen hem 50 boete of 25 dagen hechtenis1. De rech ter veroordeelde daartoe. H. O. te Leiden was onbevoegd in het bezit van distributiebescheiden, waar hij een handeltje in gedreven had. De Officier eiste daarvoor drie maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot zes weken gevange nisstraf. De politierechter vond dat H. B. S. te Leiden in de zwarte handel zat, en dat de bonnen, die hij verkocht, van een complot afkomstig waren. De Officier vorderde zeven maanden ge vangenisstraf Het vonnis werd zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. H. L. te Voorschoten was geducht aan het knoeien geweest in de dis tributiebescheiden, die hij in ruime mate had verhandeld. Daarvoor vor derde de Officier nu zeven maanden Gevangenisstraf. De rechter veroor deelde tot zes maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. Het verhandelen van distribu tiebonnen bracht J. v. H. uit Leiden in aanraking met de politierechter, doch, waar het de eerste maal was, wilde de Officier volstaan met de eis van f 25,of 10 dagen hechte nis, en voorwaardelijk twee maan den gevangenisstraf met twee jaar oroeftijd. De rechter besloot tot'dit laatste, doch bepaalde de boete op 15,of 10 dagen hechtenis. A. C. H. te Leiden werd door de Officier aangezien als zwarte handelaar in bonnen en daarom vond hij het nodig verdachte naar Veenhuizen te zenden. De eis was veertien dagen gevangenisstraf en vijf maanden Veenhuizen met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen. Het vonnis werd drie maanden ge vangenisstraf met bevel tot gevan gen nemen. Wegens het verhandelen van Belgische shag vorderde de Officier tegen M. F. v. L. te Leiden 50, of 20 dageil hechtenis en voorwaar delijk twee maanden gevangenis straf met twee jaar proeftijd. De politierechter veroordeelde conform de eis. I*\ANK ZIJ MEDE HET MOOIE WEER is het gisteren een dag van stille vreugde geworden nu het feit der bevrijding vóór twee jaar opgewekt mocht worden herdacht. En dan zit het niet in een uitbundige feestvie ring, de „vrije" dag alleen reeds in in staat te genieten van de gedachte, dat wij twee jaar geleden werden bevrijd van de knellende banden eener ondragelijke tirannie. In het kort hebben we gisteren reeds gewezen op de diverse feeste lijkheden in de buurtverenigingen en de Professorenwijk had daar een groot aandeel in door de officiëele opening van de Speelweide in haar kwartier aan de Bruggravenlaan. On der de autoriteiten merkten wij o.m op de burgemeester en diens echtge note, mr. J. Bool, gemeentesecretaris, wethouder A. J. Jongeleen, de com missaris van politie, de heer R J. Meyer, ir. D. Boogerd en ir. D. Y, Lem, directeur en adjunct-direcceur van Gemeentewerken, de heer Gal- jard, opzichter van de Plantsoenen dienst, de heren H. M. Verhulst en Smit van de Federatie van Buurtver enigingen en vele anderen. Als eerste spreker voerde hier de heer Philipsen namens de gezamenlij ke winkeliers uit de P.W. het woord, die namens hen vier schommels, twee stel ringen, een rekstok en twee vlag gen aanbood. De voorzitter, de heer D. v. d. Kwaak zette in zijn toespraak uiteen, dat een van de eerste doelstel lingen van de P. W. steeds is geweest om de belangen der jeugd te beharti gen. Vandaar dat het bestuur alle krachten heeft ingespannen om in zo kort mogelijke tijd deze speelweide te openen. Daarnaast wenst het een open oog te hebben voor de overige wijkbelangen, waarbij het al spoedig de hold poki-stemming van kort na de bevrijding heeft vaarwel gezegd. Sperker deelde verder nog mede. dat bij eerste aanmelding zich reeds 413 kinderen voor de speelweide hebben laten inschrijven. De burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, verrichte hierna de ope ningsplechtigheid. Zeer veel waarde ring had spr. voor al hetgeen in de P. W. geschiedt, zo ook de opening van deze speelweide, welke aan de jeugd weer veel vermaak en ontspan ning zal kunnen bieden. Spr. deelde nog mede, dat het gemeentebestuur gaarne zijn medewerking aan dit werk geeft, waarbij het zich niet zal beperken 'tot één bepaalde wijk van de stad. Nadat de heer D. v. d. Kwaak nog een uitvoerig dankwoord had gespro ken, begaven alle aanwezigen zich op het terrein, waarbij de burgemeester een der eersten was om zijn gymnas tische gaven" aan de ringen ten toon te spreiden. Het Leids Politie Muziekgezelschap, de Chr. Gymnastiek Ver. Tahn en een 50-tal kinderen in aardige costuums verleenden bij deze in-gebruik-ne- ming hun medewerking. Herdenking door de oud-illegalen. Op het voorplein van het Leids Gymnasium vond gistermiddag even als Verleden jaar, weer jen bevrij- dings herdenking plaats door de oud illegalen, die in de laatste oorlogs maanden daar hun hoofdkwartier hadden. Het betrof hier de 3e Sectie le Comp. Stoottroepen der voormali ge Ned. B.S. Te kwart voor vieren waren daar 'n dertigtal oud-ondergrondse strij ders verzameld onder leiding van commandant J. Lagerwerf. Op het bordes bevond zich de oud- commandant majoor W. C. de Gast (alias Koenders) benevens de dames en herenleden van het NIWIN-comi- té Leiden. Commandant Lagerwerf hield bij TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 34. Dat was weer echt een plannetje voor Tim: het was maar goed dat hij zo slim was anders waren er toch vast en zeker minder aangename din gen met hem gebeurd. Maar deze keer was hij wel slim, maar niet vlug genoeg geweestWant juist toen hy het |uik boven zijn hoofd weer wilde sluiten verschenen de hoofden van zijn vijanden boven de walle- kant. Ze zagen hem juist in het gat verdwijnen. Ook Tim had ze echter gezien en in volle vaart roesjte hij het laddertje langs naar beneden, ter wijl hij ondertussen al aan he: -pieke ren was hog hij zich hier nu weer uit moest redden Veel tijd om na te denken had hij niet, want tierend en razend hadden de anderen zich uit het water gehe sen en kwamen nu brullend op het luik afgestormd. Het luik van de bin nenkant tegenhouden had geen zin met zo'n krachtpatser als Teertouw tegen zich, dat begreep Tim ook wel! de aanvang der plechtigheid appèl en een minuut stilte werd betracht bij het aflezen van de naam van een der gevallen strijders. Daarna werd de Nederlandse driekleur gehesen, waar na de heer Lagerwerf zich speciaal richtte tot den voorzitter van het NI- WIN-comité. de heer Beukema toe Water, memorerend, dat een belang rijk aantal leden der vroegere B.S. thans in Indië verblijft en dai in ver band daarmede de 3e Sectie haar werkzaamheden thans ook tot daar wil verleggen. Om het NIWIN-comité in zijn werk behulpzaam te zijn, bood spr. hierna een wachthuisje aar», be doeld als verzamelkast voor lectuur voor de jongens in Indië. Spr. wees voorts op de strijd aldaar, v/aar even als hier de strijd om het recht te doen zegevieren de inzet is. Spr. deed zijn gave vergezeld gaan van een oorkon de met opdracht, waarna de heer Beukema toe Water het geschenk in dank aanvaardde. Commandant Lagerwerf richtte zich dan nog in opwekkende woerden tot zijn mannen en vrouwen cn dank te voorts oud-commandant Koenders voor hetgeen hij in die functie had gedaan. Hiermede was de plechtigheid ten einde en bleef men nog enige tijd in genoeglijke kout bijeen. Feestavond in de Stadszaal. Voor een waardig slot van de fees telijkheden zorgde de Fed. van Buurt verenigingen met een „Grote Radio Sterren Parada" in de Stadsgehoor zaal. Om even voor half negen opende de voorzitter van de Federatie dc heer H. M. Verhulst deze avond met een woord van welkom, speciaal tot de burgemeester Jhr. Mr. F. H. Kinschot en echtgenote. Veder waren o.a. aan wezig de wethouder van onderwijs de heer van Schaik. dr. ir. Lindenberg, voorzitter van Koninginnedag en vele leden van de besturen der diverse buurtverenigingen met hun dames. Nadat alle aanwezigen, die slechts ruim een halve zaal vulden, het Wil helmus gezongen hadden, leidde Jan Boots de bekende radio-omroeper het programma in, waarvan de hoofd schotel ongetwijfeld gevormd werd door de hersengymnastiekwedstrijden tussen verschillende Leidse bedrijven. Eerst zong de Vlaamse Cabaretière Suze Marlène enkele liedjes en daar na traden de hersengymnastiek-groot heden, t.w. Jan Boots, Bob Wallagh, Mieke Melchers (met stopwatch en zoemer) en Gerard van Krevelen voor het voetlicht, door het publiek met een hartelijk applaus ontvangen. De eerste wedstrijd ging tussen het personeel van de sajetfabrielc Clos en Leembruggen en van Tieleman en Dros; welke door de eersten met 18)4 15)4 gewonnen werd. Daarna bond de Holl. Constructie werkplaats de strijd aan tegen de Kon. Grofsmederij en kwam met 22)4 22 zegevierend uit de strijd. Een aangename afwisseling bracht Willy Vervoort, de bekende Vlaamse humorist, die, zich zelf op de guitaar begeleidend, met enkele komische liedjes de zaal deed schateren. Na de pauze kwam de finale van de wedstrijd tussen Clos en Leem bruggen en de Constructiewerkplaats, Beide ploegen bleken aan elkaar ge waagd te zijn, zodat de strijd na 20 minuten met enkele vragen verlengd moest worden. Tenslotte kv/am het personeel van de Contructiewerk- plaats zegevierend uit de strijd. Als herinnering mochten zij een prachtig wandbord van Delfts blauw van de voorzitter, de heer Verhulst, in ont vangst nemen. Met het optreden van Suze Marlène en Willy Vervoort werd deze goed geslaagde avond gesloten. De heer Verhuist was er dan ook van over tuigd namens allen te spreken, toen hij alle medewerkers van harte dank zegde. De Fed. van Buurtverenigin gen kan op een welgeslaagde avond terugzien. RESIDENTIE ORKEST. Beethoven Cyclus. Het applaus, waarmede Jan Out bij het begin van het concert en na de virtuoos gespeelde „Ouverture Carwlan" werd toegejuicht gold hem als leider en het orkest tevens. De genoemde prachtige ouverture een Beethoven zonder finale zou men kunnen zeggen werd geflankeerd DE STADSGEHOORZAAL Zaterdag, bij de doden-herdenking, is weer eens gebleken, hoe slecht de acoustiek is in de Stadsgehoorzaal. De geluidsinstallatie werkte speci aal bij de met geestdrift uitgesproken rede van ds. H. van Andel vaak zóó, dat velen in de zaal de woorden niet verstonden en de spreker daardoor zijn gehoor niet aan zich kon binden. Dat was zeer te betreuren. Zou het nu absoluut onmogelijk zijn, hierin verbetering te brengen. Zooals het Zaterdag vaak ging, zou men nog beter bij een spreker met sterk en vol geluid de geluidsinstalla tie kunnen weglaten. Wagenaar speelde en de 3e Sympho- door het 3e pianoconcert dat Nelly nie. Het was een vreugde Out voor het orkest te zijn. Zijn nerveus maar tegelijkertijd beheerst gebaar, maar vooral zijn onverminderd „feu sa- cré" en stijlbegrip herschiepen veel moois op dit eerste concert van de cyclus. Nelly Wagenaar deed ons veel deugd met de voordracht van het 3e pianoconcert. Beethoven gaat hier voor zijn tijd niet langs afgetreden paden. De pianiste heeft een fijn inzicht in de lyriek gehad en het geestige Ronda met pit en éian vertolkt. Had men wat krachti- gre touches kunnen v/ensen, 't geheel is doorgevoerd muzikaal-gedistin- geerd en geestig en men genoot op recht. Wat accuratesse en volgzaam heid betreft was het orkest in uitstekende conditie. Ten slotte de „Ervica", boeiend en belangrijk; ook alweer in alle opzichten nieuw voor Beethoven's tijd. Jan Out was van begin tot einde doordesemd van een temperamentvolle en begeesterende sfeer. Men gaf zich voor de interpre tatie gewonnen Out's beheersching over partituur en orkest is evident. Plet orkest speelde met krachtige plastiek imposant en lenig beide. Veel eer werd ingelegd met het over bekende maar altijd weer boeiende werk, dat met gespannen aandacht werd beluisterd. Er is door het orkest onder de bezielende leiding gecon centreerd gespeeld, zoodat een ware ovatie gebracht werd aan den diri gent en het orkest. J. Kortmaan. .S.I S.E.O.-nieuws. Van de drie te spelen wedstrijden zijn alleen de wedstrijd dames II en heren I ge speeld. De tegenpartij van dames I is door tot nu toe onbekende oorzaak niet verschenen. Dames: S.I.S.E.O- IZuidwijck III 11. Buiten verwachting is deze met gelijk spel geëindigd. De rust ging in met 10 in het voordeel van Zuidwijck. In de tweede helft kwam Siseo steeds meer in de aanval, waar door het de midvoor, Henny Rooy- akkers, gelukte eenmaal de Oranje vesting te doorboren, waardoor de stand op 11 gebracht werd, waar mee deze vrij enthousiaste Wed strijd eindigde. Heeren: Siseo IZuidwijck II 14. Ondanks de ongetwijfeld vrijwel steeds in de aanval zijnde Siseo- ploeg wist Zuidwijck reeds een kwartier na de aanvang de stand op 10 te brengen, waarna onze mid voor van Boxsel de stand met een niet te houden schot op 11 bracht. De gasten wisten hierna uit hun aan vallen meer profijt te trekken dan de thuisclub, zodat de rust met 31 in het voordeel van Zuidwijck inging, na de rust vrijwel hetzelfde speL waaruit weer Zuidwijck een doelpurft wist te halen. Overigens een zeer prettig gespeel de wedstrijd', welke door Zuidwijck II met 41 verdiend gewonnen werd. boodschap gekregen. Er was geen tijd om u alles uit te leggen", „Dat komt later wel", zei Jack. „Maar ga nu gauw naar beneden en zorg, dat dat spektakel ophoudt. An ders slaan ze straks de deur nog in. Wat ben ik blij, dat ik je weer zie, Mathilde! Wy kunnen niet buiten een ede huishoudster. Maar ga nu gauw en denk er om: niet thuis voor de krantenmensen". Jack en Mary klommen weer naar boven en de arme Mathilde strom pelde naar beneden, in de diepste duisternis. In het onderste portaal voelde zij hoe plotseling een hand op haar schouder werd gelegd. „In 's hemels naam Mathilde! zeg niet, dat ik hier ben", smeekte mevrouw De Peyster. Met veel moeite slaagde de huishoudster er in, niet een gilletje van schrik te geven. „Ik zal mijn best doen, mevrouw", bracht zij er bevend uit en zij haast te zich voort. Toen zij de onderdeur opende, stond er een druipnatte politie-agent voor haar. Zonder enig excuus greep hij haar bij de arm en riep tot zijn col- i, die op de grote deur stond te rammelen: „Kom eens hier, Tom. Ik heb de vis al". En zij gingen nu met drieën naar binnen; de man die haar het eerst had toegesproken, deed de deur dicht en richtte op haar het licht van een electrische zaklantaarn. „Zo, oude jonge juffrouw", zei de rnan en hij greep haar armen nog eens zo steVüg vast, „wat voer je in je schild zeg?" „Ik, mijnheer? Ik woon hier. Ik ben de huishoudster". „Maak dat een ander wijs. Ik weet wel beter". U moet wel nieuw in deze wijk zijn, anders zou u wel beter weten". „Daar gaat het nu niet over, of ik hier oud of nieuw ben, maar nog gis teren sprak ik de koetsier van me vrouw De Peyster, Hij zei me nog, dat de huis-houdster hier niet meer in huis was. Het is dus het beste, dat je van tatiek verandert.. Maar zeg my eerst eens, waar is je collega?" „Mijn mijn collega?" „Ja zeker je collega. Dat juffertje, dat met je naar binnen ging". „Er is ïuer geen m-ens buiten mij", zei ze, en poogde haar stem vast te doen klinken. „Laat naar je kijken!" riep de man. „Heeft de chef ons niet gezegd voor al een oogje te houden op de onbe woonde huizen der millionnairs, want dat er allerlei rare mensen rondlopen, die er hun slag hopen te slaan? En hebben wij geen twee vrouwen in dit huis zien gaan, Tom?" „Zeker, zeker ik stond een eind je verder op post maar ik zag ze heel duidelijk". „Het beste zou dus zijn, dat je ons maar eens netjes naar je kameraad brengt, jonge dame". Zo gingen ze dan met drieën op stap; de woordvoerder met de lan taarn achter de bevende huishoud ster aan; eerst de trap op en de hal door; toen werd de eetzaal aan een onderzoek onderworpen. Mathilde draaide het licht op met een gevoel, dat nu alles verloren was. Het was nutteloos nog langer weerstand te bieden, meende zij. Het lot was hun de baas en toen de man er opnieuw op aandrong, dat zij hun zou zeggen, waar toch de ander verbogen was, kon zij onmogelijk langer weigeren, hen bij het onderzoek behulpzaam te zijn. Schuchter en bevend liep zij voor de mannen uit, zorgde er echter voor, zo haastig mogelijk larngs kas te en bergplaatsen te lopen, maar het hielp niets. De mannen deden alle deuren open en zo kwam na enig zoe ken de echte mevrouw De Peyster uit een porceleinkast voor de dag. De man gaf haar een flinke duw, sloeg met eigen handen haar sluier op en onderwierp haar trekken aan een grondig onderzoek. Maar het was hem heus niet kwalijk te nemen, dat hij in deze burgelij-k geklede juff- zoek". rouw met de zenuwachtig vertrokken gelaatstreken de grote mevrouw De Peyster niet kende, wier portret toch in menig tijidschrift had gestaan. „Ken jjij haar soms ook, Tom?" „Neen, zij komt mij wel bekend voor, maar ik kan haar toch niet thuis brengen. Ik denk niet, dat New- Ybrk tot het terrein van haar werk zaamheden behoort". „Wilt u mij volgen, dames, u heeft toch al uw hoed op en zo zijn we gauw op weg naar het bureau", klonk daar eensklaps de stem van de leider. Als waanzinnig staarde mevrouw De Peyster de huishoudster aan, maar deze had geen aansporing tot wan hoop nodig, want zij zag reeds de deur der gevangenis voor hen open gaan. „Maar, mijnheer, nog éénmaal, ik ben werkelijk juffrouw Simpson, de huishoudster van mevrouw De Pey ster". „Als dat zo is, wie is dan die an dere treurwilg?" vroeg de grappige agent, „en wat voert zij hier uit?" „Zijzijen nu liet Mathil de zich verleiden tot een leugentje „Zy, zij is mijn zuster". En nu ze dit eenmaal had gezegd, ging zij zon der aarzelen voort: „Mijn zuster An- gélique, die in Syracuce woont. Zij komt hier een poosje bij mij op be- De man grinnikte onaangenaam „Nou, Mathilde en Angélique, dat mag je nu eens netjes aan de officier vertellen. Vooruit volgt mij". „Maar als ik je toch zeg, dat ik Mathilde Simpson ben", nep Mathil de. Zij dacht nu alleen maar weer aan de schande, die haar zelf boven het hoofd hing. En in de alles ever- stelpende angst kreeg zy nog een goeden inval. ,.U zei daa. juist, dat u Willem, de koetsier, hebt gespro ken. Het is toch heel eenvoudig, hem te vragen, wie ik ben. U ziet daar de bel". De man bedacht zich een ogenblik. Toen keek hij eens even naar zijn collega. „Nog niet zo'n kwaad idee, Tom. 't Kan zijn, dat zij gelijk heeft en ver beeld je eens, dat wij een flater maakten bij zulke grote lui, wat zou den we een brommen krijgen! Mij dunkt, wij konden het eens probe ren". En met zijn dikke duim drukte hy op het knopje, dat Mathilde hem had aangewezen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2