S)e CoicW 0ouwwit Een keerpunt in Frankrijk's geschiedenis Het |oodse Bureau wordt gehoord j Op korte golf j DINSDAG 6 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11080 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. Wij moeten waarderen ¥"\E KONINGIN heeft Zaterdag in de door haar gehouden herdenkings rede de zeer behartenswaardige raad gegeven, dat wij óók naar het goede in ons land moeten kijken, óók open oog 'moeten hebben voor het goede, dat leeft en werkt onder ons volk. De samenleving zou heel wat aan frisse levendigheid winnen, als wij allen wisten te waarderen op de juiste wijze. Waarderen; op alle levensterrein. In het particuliere leven, het dagelijks onderling verkeer, en in het openbare léven. Waarderen; niet critiekloos, maar eerlijk. Waarderen; in optimistische geest, wat wil zeggen, dat wij het liefst en het eerst het goede in mensen en din gen zien en dat goede zeker niet in ons oordeel laten verdringen door wat slecht is. Een voorbeeld. Wij hebben in ons blad herhaalde lijk gewezen op de fouten, die er kle ven aan onze democratie. Vóór de oorlog waren ze er en ze zijn er nu nog. Fouten tengevolge van een enge partijen-politiek en, na de oorlog, ook tengevolge van een besmetting met totalitaire en dictatoriale stre vingen. Maar wjj moeten óók zien, wat er goed is in onze democratie, en de waardering daarvan zeker niet laten verdringen door het verkeerde wat verbeterd kan worden. Goed is de democratie, omdat zij krachtens haar wezen een stelsel is, dat de meeste waarborgen voor, de meeste kansen op geestelijke vrijheid biedt. Dat kan niemand tegenspreken. Goed is in het bijzonder de poli tieke democratie in Nederland in te genstelling met b.v. Frankrijk en 'Ita lië. Wij kennen gelukkig in ons Par lement geen „handgemeen", zoals "dat daar herhaaldelijk in de Volksverte genwoordiging voorkomt. Wij kennen gelukkig niet die elkaar snel-opeen- volgende regeringen, zoals in Frank rijk, waardoor ongetwijfeld een effec tieve volksinvloed wordt belemmerd en de invloed van de hogere ambte naren wordt versterkt. Wij mogen ons gelukkig prijzen om onze democratie in Nederland. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat wjj niet er naar zouden moeten streven, en krachtdadig streven, om de fouten van die democratie te verbeteren. Minister-president Beel over plicht der vrijheid De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft gistermiddag te 1 uur door middel van gramofoonplaten een radiorede gehouden, ter gelegen heid van de bevrijdingsdag. Na te ruggegrepen te hebben naar alle blij de herinneringen uit de dagen v. Mei 1945, wees dr. Beel er op, dat vrij heid niet bestaat uit een leven zon der banden zonder gebondenheid. Wij allen staan onder de wet, in ieder mensenhart door God gegrift de wet, dat wij ons broeders hoeder zijn. Onze vrijheid mogen wij slechts zien in het kader van die plicht. Vrijheid, dat is geregeerd worden niet door lieden, die zich als alweten de leiders opwerpen en een almach tig gezagsapparaat bouwen, dat hun bevelen kracht bijzet. Vrijheid is: ge regeerd worden in overleg. Vrijheid is: in vertrouwen op de zelf geko zen vertegenwoordigers, die met de regering medewerken, gezamenlijk arbeiden aan het welslagen van de maatregelen, aie in het belang van het land getroffen moeten worden. Alleen, wanneer wij onze schou ders gezamenlijk onder het werk van de wederopbouw onzer welvaart stel len, alleen wanneer de productiviteit van onze arbeid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd', kan een menswaar- ding bestaan voor ons zelf en onze kinderen worden verkregen. Onze vrijheid danken wij aan hen, die het offer yai hun leven brach ten zo besloot dr. Beel. Eenmaal zal het komende geslacht in Nederland ons de vraag stellen, hoe \vij deze herkregen vrijheid hebben benut. Op Houtrust te Den Haag vond onder grote belangstelling de start plaats voor een interna tionale ballonvaart. Eender deelnemers op weg naar hoger sferen. Op het Candese Militaire Kerkhof te Groesbeek had in tegenwoordigheid van H.M. de Ko ningin, Z.K.H. Prins Bernhard en het gehele Corps Diplomatique een plechtige herdenking plaats. Door onze vorstin en de Prins werd aan de voet van het monument een krans gelegd r\E GEORGANISEERDE Franse coalitie-regering van Paul Ramadier is gisteren bijeen gekomen om besp rekingen te houden over de taak, het land te regeren niet alleen zonder deelneming van de communisten, doch zelfs naar alle waarschijnlijkheid onder hun actieve oppositie. De houding van de Franse socialisten is nog onzeker, in afwachting van de speciale bijeenkomst van de nationale raad van him partij, welke heden (Dinsdag) gehouden wordt en waarop de kwestie van socialistische deelneming aan een regering zonder de communisten ter sprake komt. Wat zullen de socialisten doen? Wanneer de partij instemt met het besluit der executieve tot regeren zonder communisten, zal dit 'n keer punt in de geschiedenis van Frank rijk betekenen. Een Brits commentaar. De Londense „Times" schrijft ten aanzien van de regeringscrisis in Frankrijk: „Welk resultaat de onder handelingen voor het vinden van een nieuwe formule ook mogen hebben, het staat vast, dat voor de geschie denis van Frankrijk een nieuw hoofd stuk begint. Deze crisis is niet slechts een conflict; zij kan een beslissend effect hebben voor de politieke toe komst van Frankrijk". En verder: „Eén ding is zeker: wanneer men geen parlementaire en constitutione le oplossing zal kunnen vinden, zal generaal de Gaulle de winnende par tij zijn". Italië ondervindt de terugslag. De Franse regeringscrisis heeft een sterke uitwerking in het politieke le- VAN HET EEUWIGE STRIJD TONEEL IN CHINA. Naar van verschillende zijden in China wordt vernomen naderen de communistische troepen van ver schillende kanten Tai Joean, de hoofdstad van Sjansi. Een hevige strijd woedt op een 40 kilometer af stand ten Oosten van de stad, waar talrijke vluchtelingen zich zouden bevinden. Langs de spoorweg van Tai Joean naar Sjentingfoe is de toestand verward. Het is mogelijk, dat de communisten hem geheel in hun macht hebben. Generaal Jen Sji Sjan, sinds 25 jaar gouverneur van Sjansi, heeft aan generalissimus Tsjang Kai Sjek een bericht ge stuurd, waarin hij verklaart, dat 17 communistische brigades de hoofd stad naderen. Hij vraagt dringend om hulp. DE GOUDMIJN VAN DE WATERWEG. Weer 27 staven opgehaald. Slechts elf staven nog vermist. Bij het baggeren in de Nieuwe Waterweg zijn opnieuw 27 goud staven door de baggermolen „Schelde", van Adriaan Volker's Mij., opgebaggerd. Er ontbreken thans nog 11 staven. De leerlingen der meisjes tuinbouwschool te Rijswijk beginnen het aar dig druk te krijgen. Eén der meisjes bezig met het snoeien van bomen. ven van Italië, waar de toestand zich langs soortgelijke banen ontwikkelt De Gasparie doet zijn uiterste best de huidige driepartijenregering te verbreden door de onafhankelijken zoals Xaxerio Nitti en Bonomi er in op te nemen. Hij wil de buitenlandse mogendheden vertrouwen inboeze men, zodat zij Italië te hulp komen. Hier verzetten de communisten zich sterk tegen Volgens Togliatti, de lei der der communistische partij, die geen lid van de regering is, zullen de buitenlandse mogendheden alleen in een regering, die door de grote volksgroepen wordt ondersteund, de garantie vinden voor de solidariteit, die zij als voorwaarde stellen voor het verlenen van hulp. Vredesonderhan delingen met Vietnam Een plotselinge wending ten goede Indo-China heeft, zich semi-officieel tot de Franse commissaris te Saigon gewend in verband met eventuele beëindiging der vijandelijkheden. Er is ook bekend geworden, dat de Franse regering thans de voorwaar den bestudeert, waarop men tot een vergelijk zou kunnen komen. Men neemt aan, dat deze kwestie gedu rende de kabinetszitting van giste ren ter sprake is gekomen. Men gelooft, dat deze plotselinge wending in de gebeurtenissen in In do-China het gevolg is van een per- sonlijk contact tussen enerzijds de Franse ministers van oorlog en van marine, anderzijds de Franse hoge commissaris in Indo-China, Emile Bollaert. DE PALESTIJNSE KWESTIE De Algemene Vergadering van^de Ver. Naties heeft gisteren haar goèdT keuring gegeven aan een resolutie van vijf landen (Chili, Uruguay, Wit-Rusland, Joego-Slavië en Ar gentinië), welke als volgt luidt: „De Algemene Vergadering heeft besloten: 1. dat de politieke commis sie het Joods Bureau voor Palestina zal horen over de kwestie, die de commissie in behandeling heeft, 2. naar die commissie andere mede delingen van overeenkomstige aard van de Palestijnse bevolking, welke ontvangen zijn of later nog worden ingediend, te verwijzen." Hiermede krijgt dus alleen het Joodse Bureau de bevoegdheid om het standpunt der Joden inzake de Palestijnse kwestie uiteen te zetten voor de politieke commissie. DE AANSLAG OP DE GEVANGE NIS VAN ACRE. Met betrekking tot de aanslag op de gevangenis te Acre worden thans van officiële zijde de volgende cij fers gegeven. Gedood: 15 Joden en 1 Arabier; gewond: 8 Engelsen en 12 Joden en Arabieren. In totaal zjjn 216 gevangenen ontsnapt, van wie 33 Joden. Op 29 Joden, allen verzetslieden, wordt nog jacht ge maakt. VUURGEVECHT NABU WOUW (N.-B.). Onlangs kwam het op een nacht nabij Roosendaal in de bossen van de Wouwse plantage tot een vuurge vecht tussen grensbeambten en pseudo-kommiezen. Twee kommie- zen, die op het oorlogspad waren te gen smokkelaars en zich verstopt hadden, hoorden plotseling enige malen een groep smokkelaars toe roepen: „Halt, kommiezen". Zij be grepen, dat pseudo-ambtenaren aan het werk waren, die het op de vracht van de smokkelaars gemunt hadden. De echte mannen der wet sprongen uit him schuilhoek te voorschijn en sommeerden hun .collega's" zich te legitimeeren. Een zestal revolver schoten was het antwoord op deze sommatie. De kommiezen beantwoord den het vuur en zetten een achtervol ging op de schietlustigen in. Een ze kere H. kon gearresteerd worden, een zwager van de beruchte S.S.'er „De zwarte van Meel", die weinige dagen geleden in deze omgeving voor de vierde maal uit zijn interne ring ontsnapte. H. deelde mee, dat hij met de „Zwarte" op pad was om smokke laars hun vracht afhandig te maken. Zijn medeplichtige werd echter niet gevonden. De toestand in Griekenland Volgens de laatste te Athene ont vangen berichten over de toestand in Midden-Griekenland en Mace donië is een grote groep opstande lingen, gekleed in uniformen der geregelde troepen, er in geslaagd in de voorsteden van Katerina (Mace donië) binnen te dringen. 6 inwoners, onder wie de oud burgemeester, werden gedood. Het plaatselijk garnizoen verdreef de opstandelingen na 2 uur strijd. Tij dens een ondervraging heeft kapi tein Nikitas, een van de voornaam ste leiders der linkse opstandelin gen, die zich kortgeleden heeft over gegeven, verklaard, dat hij zijn op leiding heeft gekregen in een kamp in Joego-Slavië, en belangrijke in lichtingen verstrekt over de plannen van de linkse opstandelingen en over de steun van nabuurlanden. De gouverneur-generaal van Creta heeft telegrafisch aan de Grieksche regering gemeld, dat de guerilla- groepen in de provincie Canea na een driedaags gevecht uit elkaar zijn gedreven en dat de telegraaf- en telefoonverbindingen tussen Canea. en de rest van het eiland zyn her steld. MGR. DR. KNEBEL MIKLÓS. IN NEDERLAND. Met de Parijse trein is Vrijdag avond, aldus de „Maasbode" te Am sterdam aangekomen mgr. dr. Knebel Miklós, afgezant van de kardinaal van Hongarije, die aan vele Nederlanders wel bekend is dooV zijn enthousiaste kinderactie in de jaren lf)201926, heeft, door de nood in het zwaar be proefde Hongarije gedreven, de op dracht wederom alles in het werk te stellen om in Nederland een dergelij ke actie in te stellen. „Zwitserland en België gingen reeds voor", aldus mgr. Knebel, „en het in Hongarije zo diep vereerde Nederland zal niet achter blijven". Mgr. Knebel. die in 1926 Holland verliet, stond versteld van de optimistische stemming en de blij de levensgeest, alsmede van het war me medeleven, dat hfi mocht onder vinden. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Het Algemeen Secretariaat der Katholieke Volkspartij bericht ons het volgende. Het programma voor de bijeen komst der Katholieke Volkspartij in de Tivolizaal te Utrecht op Zaterdag 17 Mei a.s., ter herdenking van het feit, dat Mgr. Dr, Schaepman er 5 Mei 1897 in slaagde de Nederlandse Katholieken op een eigen politiek program te verenigen, is thans defi nitief vastgesteld. Het programma luidt thans als volgt: 11 uur: 1. Openingswoord door de voorzitter der Katholieke Volks partij, den heer W. J. Andriessen. 2. Ouverture Egmond, Ludwig van Beethoven. 3. Salvum fac regem, A. Sacchini. Engelenkoor (uit Elias), Felix Mendelsohn. Ave Maria, F. Hamma. 4. „Het Staatkundig Levens werk van Schaepman" Herdenkings rede uit te spreken door Mgr. Dr. J. Witlox. 5. „Aan U O Koning der Eeuwen", Dr. Schaepman, Pauze. 15 uur: 6. Peergynt-suite, Grieg. 7, „Het Goseling-Verschuur-Herstel fonds", overzicht van de stand van zakén door de Partijpenningmees ter, den heer P. Alberts. 8. Volkslied jes, Vedeldi-Vedeldi, Vrolijke Musi ci, bewerkt döor Henk Hoogervorst. 9, „De Toekomst van een politiek in Katholieke geest", rede uit te spreken door den heer Mr. E. M. J. A. Sas sen, onder-voorzitter der Katholieke Volkspartij, 10. Slotwoord van de voorzitter der Katholieke Volkspartij, den heer W. J, Andriessen. 11. Wil helmus. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door het Stichtse Kamerorkest, onder leiding van de heer H. Spruit en door de Rustenburger Koorkna-, pen onder leiding van de heer Henk Hoogervorst. >000000000000000000000000000000000 3 O ■ÏOOOOOOOOOOOO oooooonoooooooooooooo BINNENLAND. Te Lunteren is een 14-jarige jongen bij het voetballen in een kuil geraakt, waardoor een zandverschui. ving ontstond en de jongen bedolven werd. Toen men de jongen na een kwartier wist te bevrijden, was hij reeds overleden. Te Koewacht is een auto tegen een boom gereden. De bestuurder en een inzittende werden gedood. Te Laren is de 3-jarige v. d. Z. door een auto overreden en gedood. BUITENLAND. Gedurende een voetbalwedstrijd tussen Hongarije en Oostenrijk was er zo'n overweldigende belangstelling, dat 300 personen in het gedrang wer den gewond, van wie 77 ernstig. Veldmaarschalk Kesselring, Hit- Iers opperbevelhebber in Italië, is na een proces van bijna 3 maanden door het Brits militair gerechtshof te Ve netië ter dood veroordeeld. Volgens een verklaring van het Vaticaan zullen de Amerikaanse en Europese missionarissen in Vóór-In- dië niet teruggeroepen worden, wan neer de Britse troepen het land zullen verlaten. Er zijn in Vóór-Indië 5 mil- lioen Katholieken. De Amerikaanse telefoonstaking, die 28 dagen heeft geduurd, kan ieder ogenblik eindigen. De beweging van generaal de Gaulle heeft volgens mededeling van de secretaris-generaal thans een le dental van 811.000. Een Frans militair opleidings vliegtuig is gistermiddag te Wasser- billig in Luxemburg tegen een elec- trische draad gevlogen en neergestort. Een Frans soldaat werd gedood. LEIDSCH TRIBUNAAL Het Leids Tribunaal deed heden ochtend allereerst uitspraak in de volgende zaken: Jhr- dr. S. G. S. Sandberg te Voor schoten, die indertijd adviseur van Mussert was inzake Zuid-Afrikaan se aangelegenheden tot ontzetting uit de beide kiesrechten en verbeurd verklaring van zijn meubilair en Duitse effecten. In verband met de hoge leeftijd van verdachte (81 jaar) zag het Tribunaal van internering af. C. Th. Raar te Leiden, internering voor de tijd van drie jaar tot 18 Mei, ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht tot dienen bij de gewapen de macht en het bekleden van open bare ambten. J. Tukker te Alphen aan den Rijn, internering voor de tijd van twee jaar en drie maanden tot 7 Aug. 1947, ont zetting uit de beide kiesrechten en het recht tot het bekleden van open bare ambten benevens verbeurdver klaring van zijn radiotoestel. E. J. Bokma te Leiden, internering voor de tijd van een jaar en negen maanden tot 16 Nov. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het be kleden van openbare ambten. G. Chaudron te Leiden, interne ring van de tijd van een jaar tot 2 Nov. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht tot het be kleden van openbare ambten. W. van Noort te Voorschoten, in ternering voor de tijd van twee jaar en drie maanden tot 10 Sept. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht tot dienen bij de gewapen de macht en het bekleden van open bare ambten. W. Focke te Voorschoten, die veer tien dagen geleden in vrijheid, werd gesteld, ontzetting uit de beide kies rechten. P. Benders te Boskoop, internering voor de tijd van twee jaar en zes maanden tot 7 Nov. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten en verbeurd verklaring van zijn. huis met erf te Boskoop Bollen-Maandag Bollen-Maandag langs de duinen Was een nationaal festijn! 't Was de eerste mooie Mei-dag, Ieder wilde buiten zijn. Kleuren brandden op de velden, Kleuren langs de wegenrand. Bloementros op fiets en auto, En de prijzen navenant. Alles wat nog had twee benen En een uit te steken hand Stond met bossen bollenbloemen Stug te venten langs de kant. „Sleeën" gonsden, Fordjes kreunden, Heel de duinstreek liep te hoop. Het verkeer zat langs de wegen Heel gezellig in de knoop. Zelden was een bollen-Zondag Zulk een waarlijk bloemenfeest, Als deez' nationale Maandag Voor de duinstreek is geweest. TWEE NIEUWE WAARDEBONNEN CONSUMENTENCREDIET. Heden zijn, zoals reeds in ons blad vermeld', weer enige waardebonnen van het Consumentencrediet geldig verklaard en wel de bonnen 09 en 10. Dit hangt samen met het feit, dat kortgeleden nieuwe textielpunten zijn aangewezen. Het ligt in de be doeling binnenkort wederom enkele bonnen geldig te verklaren. Slechts die goederen, welke op de lijst van duurzame gebruiksgoederen zijn ver meld, mogen op de bonnen worden gekocht en verkocht. Deze goederen dienen bovendien nieuws te zijn, zo dat tweedehands goederen niet in aanmerking komen. Onregelmatighe den zullen in de toekomst streng ge- NIEUWE MUZIEK-UITGAVEN. De Engelse firma Boosey and Hawkes gaf onlangs een paar be langrijke werken uit. Van Béla Bar- tak (een interessante figuur van de latere tijd) verscheen een editie van het 3e pianoconcert, een werk dat een eigen, taal spreekt en fraaie ef fecten bereikt. De instrumentatie is transparant gehouden, voornaam is de polyphonie, die de componist ge bruikt heeft en voor de pianist moet het een voorrecht zijn het concert te spelen om zijn muzikaal-virtuose hoedanigheden. Dan kwam bij bo vengenoemde uitgever uit: het 2e vierdelig strijkkwartet van Ernest Block, geschreven voor twee violen, alt en cello. Zoals al Block's muziek kenmerkt zich deze partituur door haar brede bouw, tragiek, menge ling van oude en nieuwe klanken en persoonlijk cachet. Beide werken zijn in klein formaat verschenen in mooi verzorgde boekjes, ook wat druk en papier aangaat. Bovendien werd ter bespreking toegezonden: zeven liederen uit Örpheus Brittan- nicus van Henry Purcell in een be werking van Benjamin Britten, waarbij Peter Pears de zangstem noteerde. Beider streven is geweest Purcell's idee te behouden. Zij klin ken mooi en sierlijk en hebben boeiende details. Zij vragen om waardering en uitvoering. J. KORTMANN. X— KANKERONDERZOEK IN ITALIc. De Italiaansche professor Guarnie- di, van wie verschillende kranten be vestigen, dat hij een doeltreffend mid del tegen kanker heeft ontdekt, heeft aan de Italiaanse pers een uiteen zetting gegeven van de door hem be reikte resultaten bij behandelingen van de ziekte met „factor F. A. 2" Geheel toevallig heeft de professor de factor ontdekt, die een extract is van de levers van schapen en geiten, die tegen kanker bestand zijn. F A 2 wordt momenteel aan 6000 zieken toegediend. Guarnieri behan delt gratis, want het is bij de wet ver boden een geneesmiddel te verkopen, dat niet door de medischeautoritei ten is erkend. Gezien de rapporten van de behandelende geneesheren is er in 70 tot 95 procent van de ge vallen een vrij aardige verbetering te constateeren. Slechts 5 procent van de onder behandeling zijnde pa tiënten reageeren niet op F A 2 Het betreft hier in hoofdzaak vergevor derde stadia. Guarnieri heeft in ver band met zijn ontdekking vele aan biedingen uit het buitenland ont vangen, die hij echter alle heeft af gewezen. Hij wil het resultaat van zijn onderzoek voorlopig alleen aan zijn land ten goede zien komen. Ove rigens heeft de professor op verzoek van de betreffende Italiaanse instan ties afgezien van het bekend maken van de formule voor F A 2. die thans door de medische autoriteiten in Italië wordt gecontroleerd. £m kaVuMje.,.. Hebt toch meêlije menschen, meêlije met de schoone boomen Gods! GUIDO GEZELLE. WEERSVERWACHTING O MIST. O g In de ochtend plaatselijk nevel o g of mist, overigens vrij helder g weer. Later op de dag voorna- g melijk in het Zuidelijk gedeelte o van het land weer toenemende g o bewolking en enkele verspreide g o buien. Wind overwegend tussen g o Zuid en Oost, zwak in de nacht, g matig overdag. Weinig veran- o g dering van temperatuur. o noooooooooooooooooonoooooooooooooc

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1