Natuurschoon en de watersport Sicherheitsdienst en de Kath. kerk Mei-stakingen, voorbeeld van moed en offervaardigheid ZATERDAG 3 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 J^EZE WEEK is de Assemmblé der Verenigde Naties in buitengewo ne ziting te Flushing Meadows bij New York bijeengekomen om het Palestijnse probleem te bespreken Wij zeggen niet: om het Palestijnse probleem op te lossen, want aan de mogelijkheid, om nU reeds een op lossing van dit netelige en ingewik kelde vraagstuk te viniden, gelooft niemand. Zoals men weet, heeft Engeland van de voormalige Volkenbond het mandaat over dit gebied toegewezen gekregen. Op Engeland rustte dus op de eerste plaats de taak om het geval- Palestina op te klaren, en het heeft dit ook geprobeerd te doen. Daarbij kreeg Engeland het echter zo be nauwd, dat het ten slotte de zaak in handen stelde van de Verenigde Na ties, als opvolgens van de oude Vol kenbond. De grondoorzaak van de knoop, waarin het geval is terechtgekomen, moet gezocht worden in liet feit, dat de Joden graag terug willen naar land, dat van ouds her „Errts Israël" is geweest, het land van Israël, maar dat de Arabieren er op het oogenblik zitten. Er zijn dus twee volken, die cp hetzelfde plekje grond aanspraak tnaken. Engeland heeft al herhaalde malen getracht -om ieder de helft' te geven, maai- dat willen ze geen van beiiden. De Joden willen een Joodse staat en de Arabieren willen een Ara bische staat. En beide groepen be roepen zich daarbij op toezeggingen, hun door Engeland gedaan. In de eerste wereldoorlog zat En geland op zwart zaad en moest een beroep doen op de grote Joodse ban kiers in Amerika. Voor wat hoort wat en zo kwam de belofte van Bal four af, om de Joden in Palestina aan een Joods tehuis te helpen. Maar aan de andere kant had Engeland dc hulp van de Arabieren ook weer nodig en derhalve werd aan dezen eveneens beloofd', dat hun rechten en hun po sitie onverkort gehandhaafd en be schermd zouden worden. Zo hield Engeland dë een de hand boven het hoofd en hielp de ander. De Joden kregen land, dat zij konden kopen van de Arabieren, en de Ara bieren werden politiek tevreden ge steld. Wel protesteerden de Palestijn se Arabieren, dat het Arabische bezit op den duur geheel in Joodse han den terecht zou komen, maar dat werd weer gesust met een regeling en met een beperking van de Joodse im migratie. Het was Hitler, die roet in het eten gooide. Hij ontketende een moord- partij onder de Joden en de scha mele resten van het „oude volk", die dc moordpartij ontkwamen, willen met alle geweld weg uit het ongast vrije Midden-Europa. Zij vormen een groot deel van ide z.g. ^verplaat ste personen", die onder geen be ding willen terugkeeren naar de landen, waar zij vandaan komen, en die geen onderdak kunnen vinden in andere landen, die eveneens in grote moeilijkheden verkeren tengevolge van de oorlog. Is het wonder, dat zij verlangend uitzien naar het land der vaderen en alle beperkende bepalin gen ten spijt op illegale wijze trach ten Palestina binnen te komen? l^E ZAAK werd gecompliceerder, toen Truman een goed" woordje voor deze verschoppelingen ging doen en de Joodse organisaties over de hele wereld gingen aandringen op toelating, terwijl de Arabieren zich even fel daartegen verzetten. In Pa lestina vormden zich verzetsgroepen, die meenden door geweldplegingen ac nodige kracht te moeten bijzetten aan de Joodse eisen. Om billijkheidsredenen kan men cic espiraties van de tot wanhoop ge dreven Joden niet negeren, maar aan de andere kant vormt de Arabische wereld, solidair in de Arabische .-iga, op het ogenblik een geweldige in ternationale macht, welke Engeland en Amerika uit eigen belang niet kunnen verwaarlozen. Rusland steunt niet voor niets de Arabische eisen. Was men aanvanke lijk nog niet zo zeker omtrent de houding, welke Moskou tegenover het Palestijnse probleem zou aanne men; thans is ter vergadering van de Assemblée wel komen vast te staan, dat Moskou de gunst van de Arabie ren zoekt te winnen. Rusland steunde n.l. het Arabische protest tegen het Britse voorstel om een commissie van onderzoek te be noemen. Dit voorstel zal er wel door komen, omdat men geen kans ziet om direct een oplossing te forceren. De Arabieren wilden dat wel graag, want zij zijn in de Ver. Naties ver tegenwoordigd in tegenstelling met de Joden, voor wie nog een gelegen heid gezocht moet worden om ze ten minste te horen. De Arabische eisen zijn: Onmiddellijke opheffing van het Britse mandaat, stopzetting van de Joodse emigratie en erkenning van Palestina als onafhankelijke staat. En als zij dit alles bereikt hebben, zul len de Arabische staten zich bereid verklaren het Palestijnse probleem in behandeling te nemen. Verkrijgen zij niet, wat zij eisen dan zullen zij al dus een te Damascus genomen be sluit gemeenschappelijk de V.N. verlaten. Zo staan de zaken op net ogenblik en er zal heel wat staatsmans wijs heid nodig zijn, om brokken en breu ken te voorkomen. Van te voren kun nen wij reeds vaststellen, dat welke oplossing ook gevonden wondt, deze geen volkomen bevrediging van alle partijen kan geven. En als er geen oplossing gevonden wordt, bevredigt dat ook niemand. BURGEMEESTERS IN PRIVÉ Dorp DE BURGEMEESTER VAN WARMOND rva Nachtegalen, die wanneer zij zich asn hun doopnaam hiel- den, alleen in het duister mochten zingen, maakten in strijd met alle gemeentelijke verordeningen, straatmuziek in de bebouwde kom van Warmond. Zrj orgelden en violeerden in de pittige lente-morgen zonder zich te bekommeren om geldboeten of lijfstraffen, welke op overtreding van de bepalingen der vroedschap zijn gesteld, wetend, dat de bur gemeester hun een goed hart toedroeg. Warmond is misschien de enig overgebleven plaats in Zuid-Holland, waar nachtegalen als straat-muzi kanten worclen toegelaten, evenals Warmond een van die gemeenten in deze provincie is. waar natuurschoon, geschiedenis, wetenschap, watersport en moderne bedrijfsvoering in zeldzame harmonie vereenigd zijn. De band tussen burgemeester Von Fisenne en zijn gemeente is dus niet een „mariage de raison" een verstands-huwelijk maar spruit voort uit genegenheid, een warme genegenheid, zoals ons uit het ge sprek met de energieke magistraat telkens bleek. In Rijswijk, waar de toekomstige leidsman van Warmond woonde op „Den Burgh", het huis der Ambachts heren. had hij in 1940'41 medege werkt aan de oprichting van een afdeling van Heemschut. „Er is a! zoveel verloren gegaan: net beetje wat er nog is moeten we zien te behouden. Zooals Rijswijk was, is Warmond nu. Maar in Rijs wijk is sinds we ons daar in 1920 vestigden,t ontstellend veel^ onherstel baar verlóren gegaan". De Rijswïjksche Heemschut is ver leden jaar in Warmond op bezoek gekomen en na een dag het na tuur- en historisch schoon van War mond bewonderd te hebben. vol daan weer vertrokken. s-ontwikkeling in veilige handen De benijdenswaardige burgemees ter van dit gebenedijde dorp, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, zal deze hulde aan Warmond wellicht nog iets wil len aandikken. Hij was over zijn standplaats bizonder goed te spre ken. „Mijn vrouw en ik" vertélde ons de burgemeester „zijn beiden vol bewondering voor natuurschoon. Warmond is een van de weinige mooie dorpen van Zuidholland. En daarom heb ik er, na de Bevrijding onmiddellijk naar gedongen." „Neemt u me niet kwalijk, burge meester, maar er zijn toch nóg meer gemeenten in Nederland rijk aan natuurschoon!" „We zijn door familie-banden ver knocht met dit gewest. Mijn vader is meer dan 30 jaren Gedeputeerde van Zuid-Holland geweest ook mijn grootvader was lid van de Prov. Staten van Z.-H. en thuis heb ik dus veel horen praten over de pro vincie en over burgemeesters. Van daar mijn voorkeur. In een mooi dorp leef je en werk je veel prettiger terwijl Warmond tevens een inte ressante gemeente was, waar heel veel te doen viel". „Zijn uw verwachtingen vervuld?" „Volkomen. Men leeft in Warmond onder elkaai prettig en gemoedelijk, ondanks de uiteen-lopende bevolking. De gemeente is samengesteld uit bol- ienkwekers, boeren, fabrieks-, land en jachthaven-arbeiders, midden stand, zowel winkeliers als jachtha ven-exploitanten, forensen en ren teniers. In een gemeenschap van betrekkelijk geringe omvang, zal men niet vaak zoveel bevolkings groepen bijeen-treffen. Maar de har monie is voortreffelijk". Op onze tocht naar het raadhuis hadden we een opgebroken weg ge vonden van het Hek tot aan het station. „Die weg wordt verbreed. Nu het werk aan de gang is, zijn voor mij de zorgen voorbij. Er viel tevoren heel wat te prepareeren: de financiële zijde van de aanleg, de aansluitingen van gas, water enz., terwijl de ver brede weg toch ook een prettig aan zien moest hebben. Na dat gedeelte zal hqt Spoor-eind' onder handen wor den genomen. De onderhandelingen zijn nog gaande. Op sommige plaat sen is daar niet eens riolering. Een c-ngezonde toestand, die aantoont, hoe noodzakelijk die verbetering is". „De bebouwing in het Spoor-eind is toch tamelijk nau-v/". De gedenksteen voor deken Z. de Korte, welke steen Zonddg te Alphen aan den Rijn in de zijgevel van de kerk zal worden onthuld. JHR. MR. L. M. E. VON FISENNE. „Het plan is een wegomlegging, welke begint bij het station en uit mondt tegenover het St. Liduina- gesticht. Langs en in de omgeving van die weg-omlegging zijn arbeiders- en kleine-middenstandiswoningen geprojecteerd. Maar als ik over het uitbreidingsplan begin „Dat zal iedereen interesseren". „Het is nog toekomst-geluid. Aan de overzijde van de Leede liggen de uitgestrekte weilanden van de Zwan- burger polder. Maar de boerde rijen liggen in het dorp; vee, hooi, enz. moet alles over water vervoerd worden. Het zou wenschelijk zijn, in die polder enige boerderijen toe te laten aan een landelijke weg, die door een eenvoudige bascule-(hef-)brug over de Leede met het dorp in ver binding stond. Een boer woont graag bij zijn land en de hygiëne in het dorp wordt er door bevorderd". Persoonlijk mocht de burgemeester die boerderijen midden tussen de huizen wel; „maar de groei van de gemeente kan niet blijven stil staan." De bebouwing zal natuurlijk ge heel landelijk zijn, in tegenstelling tot een project, dat vóór de oorlog nogal schermutselingen had uitge lokt, nl. een bebouwing achter het bosch van het Huys te Warmont. „Dat is geheel van de baan. De vreemdelingen, die hier komen, wil len in een landelijk dorp rondlopen. Er is in het z.g. Overbosch, dat in de oorlog door de stook-nood van de bevolking werd gekapt, een speel weide en een sportveld ontworpen, terwijl er ook plaats is voor drie landhuizen. Er werd wel eens in de raad aangedrongen, industrie te lokken. Maar het is of het één of het ander; of een rustig Warmond of een Warmond, dat geleidelijk als toeristenplaats zal verdwijnen. De inheemscho bevolking moet hier een aangenaam woon-oord hebben, maar ook de kleine man uit de grote stad/ moet hier gelegenheid worden gege ven van het buitenleven te genie ten". We meesmuilden over die „kleine •man", welke meesmuil den burge meester niet ontging. „Er heeft steeds meer verschuiving plaats. Hc-t aantal grote zeilboten wordt, wegens de énorme kosten daaraan verbonden, steeds minder". „Nu zijn we bij de watersport te recht gekomen!" „Daar moest het toch op uit draaien", zei de burgemeester vergenoegd. „Het vreemdelingen- bezoek begint hier als de vorst-pe- riode voorbij is. Dan komen de sport lui al kijken naar hun schuiten, de een om een zeil te brengen, een an der om de boot op te kalefateren of om wat met touwen te morrelen Iedereen in Warmond weet dat, want van het dorp kennen we elkaar allemaal! Van dat vreemdelingen- bezoek, met als hoogtepunt de Kaag- week, profiteert de middenstand heel behoorlijk. Maar wat me wel tegen valt We keken even van onze ijverige pennerij op, om de tegenvaller te incasseren. dat de bevolking zich nau- welijks bemoeit met de watersport. De middenstand ontvangt de sportlui heel vriendelijk en voorkomend, maar in Sneek b.v. zouden de bak ker en de slager ook een bootje heb ben, om aan de sport mee te doen. Er zijn Warmonders, vooraanstaande zelfs, die nooit op de plassen geweest zijn." De verbazing van de burgemeester werd door ons in even grote mate gedeeld. „En toch verdient de watersport veel belaflgstclling, want zij is een enorme bron van inkomsten. Terwijl de meeste omliggende gemeenten noodlijdend zijn. is Warmond in 't geheel niet noodlijdend. Dat danken wij ook goeddeels aan burgemeester Ketelaar en zijn mede-bestuurders, die de financiën gezond hebben ge houden, ook in tijden van werkloos heid en toen het de jachthavens eveneens niet goed ging. Dat is voor mij prettig werken, want er moet veel gebeuren, maar het wordt mij zeer vergemakkelijkt door de gezon de financiën. Dc laatste begroting sloot met een batig saldo. Welke ge meente presteert dat?" „Die watersport is erg mooi maar de plassen zijn wel eens in opspraak gekomen" lanceerden wij, in de verwachting de burgemeester een schok te bezorgen! Maar neen: „Aan de zedelijke toestanden wordt bizonder veel aandacht besteed. We zijn daarover in 't geheel niet onge rust. Verleden jaar is het heel be hoorlijk toegegaan, dank zij het feit, dat, na de omschakeling van ge meente- in Rijkspolitie, er voldoende water-politie aanwezig is. Je kunt de sportlui niet met hoge boorden om laten rondzeilcn! Maar zedelijke wantoestanden zijn verleden jaar op een dood-enkele uitzondering na niet geconstateerd. Ik was zelf regelmatig op de plassen, maar ik heb er altijd met iedereen kunnen komen". De burgemeester legde uit, wat we niet wjsten, dat er een speciale wa ter-politie is. in eigen uniform, waar van de groeps-commandant in Aals meer is gevestigd en welke politie over voldoende motor-bootjes be schikt iets wat een kleine ge meente als Warmond voorheen niet had kunnen bekostigen. „Van hun optreden en controle gaat een uitstekende preventieve werking uit. Maar het is altijd moei lijk in deze aangelegenheid preciese richtlijnen te geven, omdat de men taliteit in dat opzicht tussen de ste delij keu ook van de goed-willende, en de landelijke bevolking uiteen loopt. „Vallen de kampeerplaatsen ook onder die controle!" „Zeer zeker. De politie komt op Mgr. Huibers bij de H. Vader Gistermorgen heeft Z. H. de Paus de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in audiëntie ontvangen. Mgr. Huibers zou vanavond weer yertrek- ken en vermoedelijk Dinsdag of Woensdag in Nederland aankomen. de onverwachtste ogenblikken in spectie houden! Het moet te hunner ere gezegd: de hoeren, die hun stal len cn zolders verhuren, werken goed mee. Zij laten alleen fatsoen lijke mensen toe. liefst die, welke van jaar tot jaar'terugkomen". En nu wenste de burgemeester, cok ongevraagd, iets in 't midden te brengen, en wel over het stop-trein tje. Gedurende het zomcr-seizoen zal Warmond weer stopplaats worden voor sommige sneltreinen, maar het is zeer gewenscht, dat ook in de winter-maanden treinen in Warmond stil houden, speciaal ook op aandrin gen van het Seminarie. „Maar er is toch een bus?" De bus-verbinding achtte de bur gemeester niet voldoende, zeker niet op de spitsuren. Een trein-verbinding geeft ook meer zekerheid „deze winter he'buen we dc nodige weeën meegemaakt!" En dan daarbij de zeer gevaar üke bocht bij de Kanaal- brug. Er sc /nen besprekingen gaan de te zijn voor een weg-rechting, want de brug van Rijnland is op en moet vernieuwd worden. „En nu ten slotte, burgemeester, hebben wij ook nog wat!" We meen den, dat twee vermaardheden van Warmond: het ooievaars-nest en de jenever-boom, niet onbesproken mochten blijven, „De ooievaar spijbelt" antwoord de do burgemeester, met een teleur gestelde blik naar de onbewoonde wolkenkrabber. „En dc jenever boom, die door de Duitschers werd omgehakt, is op 11 April, in bijzijn van de oud-wethouders Zwetsloot en Oudshoorn, weer in eere hersteld. We hebben daar een klein feestje van gemaakt, waarvan ook de boom heeft geprofiteerd. Anders zou het geen Jenever-boom zijn!" Men peilde de stemming in kerkelijke kringen ii. IN onze eerste wandeling door de dossiers van de bezetter ten aanzien van de houding der Katholieke Kerk in oorlogstijd, werd duidelijk ge maakt, hoezeer de Duitsche autoriteiten er op uit waren, stemming te ma ken. niet alleen binnen onze landsgrenzen, maar ook bij het Rijksmini sterie voor kerkelijke aangelegenheden te Berlijn. Aan het volgehouden verzet heeft dit alles niet de minste afbreuk gedaan; integendeel. Het boek van magister Stokman over het verzet van de Nederlandse bischop- pen tegen nationaal socialisme en Duitse tirannie sprak reeds duidelijke taal. De teruggevonden dossiers tonen dit ten overvloede aan. |N verband met het ruimte-bestek moeten wij ons helaas beperken tot een enkel voorbeeld. Mgr. P. Brugemann werd geschil derd als een van de sterkste figuren in de naaste omgeving van de Bis schop van Haarlem. Hij had zich be klaagd over verschillende Duitse maatregelen, onder andere over het verschijnings verbod van dagbladen, waardoor het contact tussen geeste lijkheid en gelovigen kon verloren gaan. En dan volgt deze merkwaar dige uitlating, die aan Mgr. Bruge mann wordt toegeschreven: „Sein be sonderen Wunsch ware es, dass man in Holland mehrere solcher Manner wie den Bischof von Münster hatte". De Beauftragfe in de provincie Noord-Holland te Haarlem schreef 9 October 1941 een rapport aan drie commissarissen-generaal en aan de S. D. te Amsterdam over „die Stim- rnung in klerikalen Kreisen". In dat rapport wordt onder meer genoemd het hoofd „van het kinderhuis „Ange la" aan de Prinsengracht in Den Haag: „zij is een energieke en ver standige, ipaar ook gevaarlijke vrouw." Deze overste zou namelijk hebben verteld, dat de mijnwerkers in Limburg agn het bisdom ir Roer mond gedurig informeerden, of Mgr. Lemmens nog thuis was en dat de mijnwerkers zouden staken, indien de bisschop gevangen zou worden ge nomen. Hoop en vrees vervulden ons volk Gelukkig is degene, die het vermogen bezit de fei ten uit de pas achter ons liggende oorlogstijd als het ware uit zijn herinnering te bannen. Voor wie kan vergeten is de herinnering aan een belangrijk gebeu ren enkel een verrassende schok: „Is dat al zolang ge leden?" Nog vaker echter, en dat geldt vooral voor herinneringen van verdrietige aard, verbaast men zich dat de betreffende gebeurtenissen nog maar zó kort ir. het verleden liggen. Voor de minder gelukkigen is de herinnering vaak een schrijnende pijn als van een open wond: zij kunnen niet vergeten. ring om lid van de „art senkamer" te worden. Ze deden afstand van den. ti tel „arts" en overal ver dween die aanduiding van de naambordjes. Het Ne derlandse volk stond hier eerst vreemd tegenover omdat het de zin niet be greep. Tot men inzag, dat hierdoor de Duitsers wer den tegengewerkt. landers aan. Het psycholo gische moment eiste een daad. De arbeiders van Stork in Hengelo waren de eersten. Heel Twente volg de, de fabrieken werden stil gelegd. In de mijnstreek daalden d e arbeiders niet af. In Gelderland, Friesland en Groningen beleefde men een vrijwel algemene sta king. Toen het vier jaar gele den voorjaar was, waren wij van hoop en vrees ver vuld. Stalingrad had de om mekeer gebracht en de ze kerheid, Voor wie tevoren nog hadden getwijfeld, dat de Duitsers de oorlog zouden verliezen. De Duit sers kondigden rouwdagen af; voor ons Nederlanders was er derhalve geen aan leiding om te rouwen. Althans dat dachten wij. Maar de Duitsers besloten na Stalingrad tot een op perste krachtsinspanning, tot een mobilisatie van alle beschikbare strijd- en ar beidskrachten. In Baby Ionise ballingschap. Seyss Inquart kreeg vol ledige bevoegdheden om „alle maatregelen te ne men in het belang van de arbeidsinzet". Dat bete kende, dat alle bedrijven werden „uitgekamd", dat er een export van arbeids vee" naar Duitsland op touw werd gezet, die elke voorstelling tartte. Niet ten onrechte vergeleek een her derlijk schrijven van de Ne derlandse bisschoppen de deportatie van Nederlandse arbeiders naar Duitsland met de Babylonische bal lingschap, waarvan de Hei lige Schrift gewaagt. Er brandde een verbittering en een haat in ons volk op die de verrader generaal Seyffardt terecht stelden, die Reydon neerschoten, die aanslagen deden op Feitsma en Posthuma.... Het was in deze tijd. dat de artsen een voorbeeld gaven van georganiseerd verzet. Ze aanvaardden de gevolgen van hun weige- VIER JAAR GELEDEN In de studentenwereld was grote beroering in die dagen. Daags na de terecht stelling van generaal Seyf- hardt waren zeshonderd studenten gearresteerd eni gs dagen later gevolgd door de arrestatie van duizenden jonge mannen, studenten, technici, zelfs gymnasias ten. En toen, op 29 April 1943, kwam de bekendmaking van generaal Christiansen: alle leden van de vroegere Nederlandse Land- en Zee macht werden in krijgsge vangenschap naar Duitsch- land weggevoerd. Staking Een beroering zoals nog zelden een heel volk heeft bewogen, greep de Neder- In Utrecht staakten de industriële bedrijven. In Amsterdam was blijkbaar de stootkracht van Februa ri 1941 nog niet hersteld: de trams reden. Maar in de haven werd gestaakt en bij Werkspoor. Ook het plat teland begaf zich in de strijd. De boeren leverden hun melk niet af aan de zuivelfabrieken. De Meistakingen vorm den een grootse ppbeurtenis „Een schitterend schouw spel van moed en offer vaardigheid", aldus schreef het illeeale .Parool" van 28 Mei 1943. Trotse herinnering. De Duitsers waren ver bluft. Maar zij grepen ter stond naar hun enige mid del: de terreur. Ze stelden de doodstraf op samenscho ling. staking of opwekking tot staken, op wapenbezit, op het verspreiden van illegale literatuur, kortom op elke poging tot ook maar het geringste verzet. „Grü- ne Piplizei" kwam ter ver sterking van het terroris tisch bewind. Honderden werden veroordeeld door de standgerechten. Het illegale „Je Maintiendrai" noemde het getal van 460. Maar er werden duizenden ver moord. zonder dat de Duit se onderdrukkers zelfs de moeite namen hun moor den als „recht" te vermom men. Zonder vorm van pro ces schoten de Duitse beu len onze .beste strijders neer of voerden ze weg zó ver weg, dat niemand er ooit iets meer van hoorde. Dat ligt nog maar vier jaar achter ons. Gelukkig degenen voor wie de her innering geen schrijnende wonden openscheurt voor ons hele volk, dat thans weer vrij ademt in de heerlijke zonneschijn van Mei. blijve het trotse be wustzijn bewaard, dat het vele mannen voortbracht en dappere vrouwen, be reid om voor de vrijheid zelfs de dood door beuls- fcanden te trotseren. Rinko Wiersma. Het gebed voor de Koningin. hoezeer de Duitsers zich erger den aan het gebed, dat des Zondags in alle kerken na dc Hoogmis werd verricht voor H.M, de Koningin. (Ten onrechte werd gewaagd van: für die Rückkehr der Königin). Men was overigens goed georiën teerd over de acties van de katholie ke Kerk tegen het nationaal-socialis- me. En zo had men ook vernomen, dat het kerkelijk verzet vooral tot zijn recht kwam dooor het huisbe zoek van dc priesters en door middel van de biechtstoel. Uit Rotterdam was men te welen gekomen, dat de abonnementsgelden voor dc inmiddels verboden Maas bode rustig verder werden opgehaald en gezonden aan deken van Heeswijk, die de gelden op zijn beurt uitbetaal de aan het werkloos geworden perso neel vin die krant. In de gekenmerkte berichten ont dekten wij de namen van tientallen priesters, die, kennelijk door verraad, werden gebrandmerkt als sterk anti nationaal socialistisch. De gevolgen bleven niet uit; verschillenden van hen werden „opgehaald", sommigen keei'den nimmer terug. Eerst wanneer hopelijk alle Sti- mungsberichte zulcn zijn teruggevon den, zal men een juist overzicht kun nen krijgen van het verraad, waar van zovele priesters in hun ambtelijk werk hebben bloot gestaan. Uit het geen wij reeds tegen kwamen.blijkt duidelijk, dat zelfs hun woord op den kansel meermalen gevaar opleverde. Dc Jeugdbeweging. ^ATUURLIJK hadden de Duitse spionnen ook aandacht voor het werk van de confessioneele Jeugdbe weging. Officieel was dit werk lam geslagen, doch men wist heel goed, ook al weer met behulp van gedien stige aanbrengers, dat priesters en vooraanstaande leken niet stil zaten. Zo kwam men te weten, dat een plan was ontontworpen, beogende. dc ka- 'tholieke jeugd in bezetingstijd geens zins los te laten. Over een bekend leider van de kath. verkennerij heet het, dat hij trachtte „cinzeln Gruppen fachlich unter einer oinheitlichen Führung zusammengefaset" te krij gen en daardoor de jeugd diocesaan, onder leiding van de geestelijkheid in „Aparte Verbande" onder tc bren gen. Dat deze zaak de bezetter hoog zat, kan blijken uit het feit, dat daar van werd1 kennis gegeven in de „Mel- dungen no. 10 des Befehlshabers der Sicherheits-Polizei und des S. D. für die besetzten Niederlandischen Gebie te" op 26 Augustus 1940, Vooral in de zuidelijke, dus katho lieke provincies was de speurzin van de S.D. hoog opgevoerd. De stukken gewagen namelijk van een beïnvloe ding van katholieke zijde, „die vaak opdringende vormen heeft aangeno men", en waartegen men. dan ook met alle geweld optrad. v. O.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3