Kamerleden in de Wieringermeer j Op korte golf j Vondel en Maria Tesselschade als gasten r.ADIO ZATERDAG 3 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Ongeveer vijftig leden van de Tweede Kamer brachten gisteren een bezoek aan de Wieringermeer. Om 11.00 uur arriveerde het gezelschap per trein in Alkmaar. Aan het station stonden twee bussen gereed voor de excursie naar cle Wieringermeer. Te Middenmeer werd het gezelschap ont vangen in hotel Smit. Hier sprak bur gemeester G. G. Loggers een wel komstwoord namens het gemeentebe stuur en de politieke partijen in de Wieringermeer was getroffen. Nu de schetste hij de ramp en de gevolgen ervan, die de Wieringermeer op 17 April 1945 overkwam. Over het alge meen was de Wieringermeerbevolking van oordeel dat men in het gehele land wel oog had voor de moeilijk heden, doch niet besefte, hoe erg de Wieringermeer was gteroffen. Nu de Tweede Kamer binnenkort haar oor deel heeft uit te spreken over de nieuwe regeling van de materiële oor logsschade konde de leden vandaag zelf zien hoe in de Wieringermeer ge woond en gewerkt moet worden. Spreker hoopte, dat dit contact moge leiden, tot meer tevredenheid over de schaderegeling. Tevens liet spr. een protest horen tegen de gang van zaken met de mo- lestgelden. Waarom is er nog geen re geling voor bedrijfspanden boven 500 M3. met schade beneden 50.000 gul den? Waarom bij de wederopbouw een eenvoudiger financieringsschema dan bij de herstelbank? Waarom nog geen regeling voor bedrijfsuitrustin- gen en bedrijfspanden' Waarom de schadevergoeding medegebaseerd op de huurwaarde? Waarom nog niet al le huisraadschade afgewerkt? Vervolgens werd na de lunch een rondgang door de Wieringremeer ge maakt, waar het gezelschap de toe stand kon zien. Het gezelschap be zichtigde ook de plaats van de dijk- Dooooooooooooooooooooooooooooooooo Dooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. Tot directeur van de Neder landse Heidemaatschappij is benoemd ir. J. W, Hudig te Wassenaar, hoofd van de afd. Agrarische plannen van het departement van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. Voortaan zal onverbiddelliik procesverbaal worden opgemaakt te gen rokers in „niet-rookcoupé's in spoorwagens. In het kamp voor vrouwelijke politieke delinquenten te Rijen (N. Br.), dat thans geliquideerd wordt, is fraude ontdekt, gepleegd van Mei tot Oct. '46. In verband hiermede is de gewezen administrateur, zekere van H., uit Tilburg, in het huis van bewaring te Breda ingesloten. Toen de beruchte „Zwarte van Meel", een SS-er die reeds driemaal uit een interneringskamp wist te ontsnappen, dezer dagen uit het kamp Laren werd overgebracht naar Heer- Ie (nabij Roosendaal), om de begra fenis van zijn moeder te kunnen bij wonen en een bewaker hem toestond van het toilet gebruik te maken, zag hij kans voor de vierde maal de be nen te nemen. Uit de brandkast van het mi nisterie van Marine wordt 180,000 gulden vermist. De politie stelt een onderzoek in. De firma C. en A. Brennink- meyer heeft te New York een groot gebouw gekocht op de hoek van Fifth Avenue en de Thirtyeighth Street, waar zo spoedig mogelijk een verkoopmagazijn gevestigd zal wor den. In de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Bank voor Nederlandse gemeentel^ is het dividend bepaald op 5 pet. Tot com missaris werd herbenoemd de heer M. F. G. M. v^n Grunsven, BUITENLAND. In een staalfabriek te New castle in de Amerikaanse staat Dela ware heeft een zware ontploffing vele slachtoffers gemaakt. Minstens 12 personen moesten naar het zie kenhuis vervoerd worden. Pala, de Duitsgezinde Tsjechi sche fabrikant, wiens ongemotiveer de klacht de tragedie van Lidice te weegbracht, is door het volksge rechtshof te Praag tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In de plaats Agen in Z. W.- Frankrijk zijn relletjes uitgebroken. Winkeliers hebben het kantoor van de economische controledienst be stormd en daar de grootst mogelijke ravage aangericht. De Amerikaanse marine heeft het Congres verzocht 55 millioen dol lar ter beschikking te stellen voor het ombouwen van 15 schepen in typen speciaal geschikt voor oorlog voering in het gebied der Noordpool en onder water. Het feit, dat Peter Stuyvesant, de laatste Nederlandse gouverneur var. Nieuw-Amsterdam, 300 jaar ge leden op het eiland Manhattan land de, zal van 1618 Mei te New York door de Nederlandse kolonie met een tulper.feest gevierd worden. Bij deze gelegenheid zullen door de K.L.M. uit Nederland aangevoerde tulpen verkocht worden. Jan Bata, de Tsjechoslo waakse schoenmagnaat, wie collaboratie ten laste is gelegd, is bij verstek te Praag veroordeeld tot gevangenisstraf van vijftien jaren, verlies van burger rechten en verbeurdverklaring van zijn goederen ten gunste van de staat. Een nieuwe poging tot opstand van de oude aanhangers van generaal Villaroel is te La Paz (Bolivië) on derdrukt. Meer dan 100 personen :ijn gearresteerd. doorbraak, waar de heer Ovinge, rentmeester-dijkgraaf van de Wie ringermeer, uiteenzette, hoe de ramp zich in April 1945 had voltrokken. De dorpen Wieringerwerf en Slootdorp werden eveneens bezichtigd. In hotel Smit werd de excursie besloten met een thee. Hier dankte de heer Bree- baart namens de politieke partijen voor de belangstelling. Ook de bur gemeester sprak zijn dank uit. Mr. van Schaik, voorzitter van de Twee de Kamer, dankte de gastheren. Hij zeide, dat het grote getal Kamerleden een bewijs was van de belangstelling voor de moeilijkheden. Men was bui tengewoon getroffen door hetgeen men had gezien. Hij sprak met zeer grote waardering over de snelheid en voortvarendheid waarmede de droog making, het herstel en de wederop bouw ter hand is genomen. Daarna zat men aan een lunch aan, aangebo den door de vereniging voor de graanhandel in de Wieringermeer.Tij- dens de lunch kreeg de heer J. P. Koolhaas, vertegenwoordiger van de Stichting Rechtvaardige Oorlogsscha de-verdeling, gelegenheid de moei lijkheden van de Wieringermeerbe volking uiteen te zetten. Mr. van Schaik hoopte, dat de in drukken levendig zouden blijven bij de Kamerleden en dat zij onderling zouden overleggen, in hoeverre er te gemoet kan worden gekomen in de moeilijkheden en gevoelens van te leurstelling. Hij bracht dank aan burgemeester en politieke partijen en hoopte, dat de Wieringermeer na verloop van jaren voor 100 pet. zal zijn hersteld. ONWELLEVEND AUSTRALIË. Op het Archerfieldrvliegveld werd heden een herdenkingsdienst gehou den vóór de Nederlanders, die tijdens de tweede wereldoorlog het leven lieten. Daar de bloemen, die op de gedenkplaats gelegd zouden worden, in de open lucht spoedig zouden ver welken, besloten de Nederlanders als bewijs van goede wil jegens het Au stralische volk de bloemen te plaat sen op het gedenkteken. Ongeveer 300 personen meest bur gers, woonden de plechtigheid op het vliegveld bij. Lt. kolonel I. J. Ver- vijis, vertegenwoordiger der Neder landse regering, de Nederlancjse con sul R. J. Donaldson en G. C. Smijders, aanwezig namens de ex-krijgsgevan genen en ge in terneerden, hielden re devoeringen. Ofschoon de Nederlandse consul aan de consuls van andere landen en aan vooraanstaande persoonlijkheden uitnodigingen had gezonden, werd hierop geen antwoord ontvangen. Sommige waren aanwezig, doch an deren negeerden de uitnodiging to taal. RAD AR-W A ARSCHUWINGS - APPARAAT VOOR VLIEGTUIGEN. Naar de „New York Herald Tri bune'' meldt, wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een nieuw radar-apparaat, waarmee vliegtuigen kunnen worden uitgerust. De piloot wordt door dit apparaat tijdig ge waarschuwd voor ieder obstakel, hetzij een berg of een ander vlieg tuig, dat zich op zijn weg bevindt. De uitvinder van dit apparaat, Howard Hughes, verklaarde, dat het binnen 5 maanden in alle vliegtuigen van de „Transworld Airlines" zal worden geplaatst. Waardebonnen consumentencrediet Op 6 Mei a.s. zullen weer enige I worden gekocht en verkocht. Deze waardebonnen van het consumenten- goederen dienen bovendien nieuw te crediet worden geldig verklaard en zijn, zodat tweedehands goederen niet wel de bonnen 09 en 10. Dit hangt in aanmerking komen. Voorts wordt samen met het feit, dat kortgeleden nieuwe textielpunten zijn aangewe zen, zodat de credietnemers thans in de gelegenheid zijn deze te besteden. Het ligt in de bedoeling binnenkort wederom enkele bonnen aan te wij zen. De behoefte voor aanschaf doet zich het meest gevoelen in voor- en najaar, zodat na deze bonaanwijzin gen eerst tegen het najaar opnieuw bonnen zullen worden geldig ver klaard. Intussen is gebleken, aldus deelt de persdienst van het ministerie van financiën in aansluiting op dit be richt mede dat nog niet alle belang hebbenden op de hoogte zijn van de bepalingen van het crediet. Daarom wordt er nogmaals op gewezen dat slechts die goederen welke op de lijst van duurzame gebruiksgoederen zijn vermeld op de bonnen mogen Generaal-majoor ir. M. Tans, die be noemd is tot gouverneur der Residentie. uitdrukkelijk op gewezen dat slechts geldige waardebonnen als be taling mogen worden geaccepteerd en dat het verboden en strafbaar is waardebonnen af te staan anders dan als betaling bij aankoop van duurzame gebruiksgoederen., De aan dacht van de credietnemers zowel als van de winkeliers wordt er op gevestigd dat voortaan streng de hand zal wordën gehouden aan een juiste naleving van de bepalingen en dat onregelmatige handelingen met waardebonnen kunnen leiden tot strafvervolging en onmiddellijke in trekking van het crediet. De crediet nemers dienen hun voorschotboekje onder zich te houden en slechts aan de winkelier te overhandigen opdat de bonnen, welke als betaling mofeten dienen kunnen worden afgeknipt en voorzien van het nummer van de tweede distributiestamkaart welke tevens dient te worden overgelegd. Hierna dient de creclietnemer er voor te zorgen dat voorschotboekje en stamkaart wederom in zijn gezit komen. VOORLOPIG NOG GEEN PERSOONSBEWIJS. Een ambtelijke commissie van het dep. van Binnenlandse Zaken, onder voorzitterschap van mr. J. M. Kan, welke de wenselijkheid van een be paalde vorm van het oude persoons bewijs heeft onderzocht, is tot de con clusie gekomen, aldus het „Hbld.", dat de invoering voor iederen burger vooralsnog niet wenselijk is, o.m. daar het oude persoonsbewijs tijdensde bezetting in een zeer kwade reuk is krmen te staan. VOLGENDE WEEK TWEE EIEREN In de bonnenlijst, die volgende week wordt bekendgemaakt, zal een bon voor twee eieren worden opge nomen. Deze bonaanwijzing zal voor alle leeftijdsgroepen gelden. VOLGENDE WEEK WEER ZEEP. Het staat thans vast, aldus „Trouw", dat op de bonnenlijst van Donderdag a.s. een bon voor harde zeep zal voorkomen. Waarschijnlijk zal in de tweede helft van Mei weer zachte zeep beschikbaar zijn. DE OPENING VAN DE BRUGGEN BIJ ZALTBOMMEL EN HEDEL. Het in gebruik nemen van de spoorbruggen bij Zaltbommel en He- del heeft eindelijk de rechtstreekse verbinding met Den Bosch en Eind hoven tot stand gebracht, zodat de N.S.-busdienst GeldermalsenDen Bosch nu definitief komt te ver- Vallen. UTRECHTEINDHOVEN, ELECTRISCH. De dienst op het spoortraject UtrechtEindhoven, die nu nog met dieselelectrische tractie wordt on derhouden, zal met ingang van 1 Juni a.s. electrisch worden ge reden. RESTAURATEUR BOEKTE 700 GLD. ZWARTE WINST PER DAG. Na een controle van veertien da gen in Hotel Pays Bas in de N. Doe lenstraat is gebleken, dat het restau rant op schandelijke wijze de prijs- voorschriften overschreed en een zwarte winst boekte van 700 gulden per dag. Gisteravond, aldus de „Volkskrant", werd de gehele drank voorraad in beslag genomen, be staande uit duizenden liters wijn en een grote partij sterke drank. Ook de levensmiddelenvoorraad werd verzegeld. In deze zaak zijn in to taal negen verdachten. De directeur van het hotel, een zekere I., werd ge arresteerd. Bioscopen In de komende dagen zullen onze gedachten weer teruggaan .naar de eerste dagen van Mei 1945, toen de bevrijding van Nederland, na ont zaglijke offers van de geallieerden en het Nederlandse volk, een feit was geworden. Een goede gedachte van de Direc tie van Trianon is het daarom ge weest om juist nu de film „De ware glorie" te brengen, waarin op rea listische wijze de bevrijding van Europa in beeld is gebracht. Deze film werd opgenomen door ongeveer 700 camera-luF uit de geallieerde landen, waarvan ca 32 werden ge dood, 16 vermist en 101 gewond. Het is een zuivere documentatie, samen gesteld uit oorlogsjournaals, die de oorlog in al zijn verschrikkingen laat zien, en daarom voor allen een sti mulans moet zijn om de afgelopen oorlog niet te vergeten en er een goede les uit te trekken. De gespro ken tekst wordt op bijzonder goede wijze verzorgd door een tweetal be kende stemmen uit de radio. De film vangt aan met een over zicht van de geweldige krachtin spanning van de geallieerden om de bewapening op te voeren en de grootscheepse voorbereiding voor de invasie. Dan het grote moment 6 Juni 1944, D-dag. De aanval op de Westwal, de verovering van Cher bourg, Caen, St. Lo, Parijs. De span ning, welke men in die dagen be leefde ondergaat men bij het zien van deze film nog eens. De vreugde, welke men bij elke nederlaag der Duitsers gevoelde, dé teleurstelling, veroorzaakt door tegenslagen b.v. de rampzalige dagen bij Arnhem en het tegenoffensief van von Rundstedt, dit alles doorleven wij nogmaals. En dan de bevrijding., de Victorie. De film werd vervaardigd in op dracht van de regeringen van En geland en de V.S. van Amerika en wordt door de Rijksfilmkeuring en de Nederlandse Regering aanbevo len als groot cultureel werk. Voof al te jeugdige ogen echter minder geschikt. Ook Luxor heeft de gelegenheid welke de Mei-dagen bieden, aange grepen voor het brengen van oor logsherinneringen en daarvoor een reprise uitgekozen van „De Slag om Arnhem", een reconstructie van een der rampspoedigste episodes uit de bevrijdingsgeschiedenis van Neder land. Deze film wil meer zijn dan een zuivere oorlogsdemonstratie, zij is een maan-woord aan Nederland, om niet te vergeten. Ook deze film is wegens de gruwelijkheden van de oorlog minder geschikt voor jeug dige personen. HOOFT'S.HERDENKING IN HET MUIDERSLOT T In onze vorige beschouwing, gewijd aan de herden king van P. C. Hooft's driehonderdste sterfdag in Mei, werd herinnerd aan de genoeglijke en artis tieke bijeenkomsten, waaraan ook Vondel, meer nog Maria Tesselschade deelnamen. Joost van den Vondel was de graag geziene gast van arost Hooft en zijn tweede vrouw, de beminnelijke Eleonora Hellemans. Hij kwam hun zijn verzen voorlezen en converseerde er met de hoogleraren Van Baerle en Vossius, met de katholieke jurist Plomp, met de gevierde Tessel schade en wellicht ook met de Haarlemse priester-mu sicus Albert Ban. Zelfs toen Vondel in 1623 in Denemarken vertoefde op een zakenreis, schreef hij aan de drost een rijm brief, waarin hij zich het lieflyke Muyderslot voor de geest riep. In onder staande versregels lezen wij. hoe hij vanujt de Sonf' verlangde naar het slo aan de Zuiderze en zijn bf voorlijke omgeving: Drost van het hoge huis Huis te Muiden, Stond ik daar de zee van het Zuiden Op uw vaste vesten bruist, Als de wind van het Noorden ruist Zachter zou mij rust omhelzen In de schaduw van Uw elzen. Die vanouds al zijn gewoon Scherp te luisteren naar de toon Van Uw aangename snaren; Temsters van de brakke baren; Streelsters van de zoete vliet, Liezen, lof en ruigte en riet, Werksters van de nachtegalen Die hier in de takken dalen. Na Vondels bekering tot het katholicisme verkoel de de vriendschap met Hooft. Vondel was een te vurig man, een te strijd baar Christen, dan dat een hartelijke verstandhouding met de luchtige, libertijnse drost langer mogelijk was Tot de verwijdering droeg r og een minder aangena- name omstandigheid bij. De katholieken van Gooi land meenden te kunnen profiteren van hun nieuwe geloofsgenoot. Wie zou het hun kwalijk nemen in de dagen van strenge plak katen? Zij wisten, dat Von del een goed vriend was van Hooft, tot wiens rechts gebied zij behoorden. Het was hun ook bekend, zoo vernamen wij in een ge sprek met Piet Oomes, dat de Muider-drost een rechts zaak had hangen te Bruséel over landerijen van zijn vrouw in de Spaanse Ne derlanden. Vondel liet er zich nu toe bewegen, Hooft te verzoeken, wat meer vrirheid te geven aan zijn katholieke onderhorigen, daar het hem anders te Brussel mocht schaden. De drost voelde zich door Von dels verzoek in zijn eer aangetast en antwoordde nog al vinnig, dat hij zich daarmede niet had te be moeien en dat hij die taal voor een dreigement nam. Zelfs nam Hooft repres- saille-maatregelen tegen de katholieken, door een in val te doen bij de katho- j'ieke advocaat Ingels op diens buitengoed Ingels- •burge. Hij liet er de huis kapel voorgoed sluiten. Inge^ was nog wel een fast on het Muiderslot en aarbij geparenteerd aan ce drost Hooft Het talent van Maria Tesselschade. Aan de lieflijke naam van Maria Tesselschade Vis- scher is die van het Mui derslot onverbrekelijk ver bonden. In de eergte helft van de gouden eeuw was Tsselschade door haar schit terende geven van hoofd er hart de ziel en het mid delpunt van de Muider- kring. Hooft kende haar reeds uit het huis van haar vader, de Amsterdamse pa- iricier-koopman Roemer Visscher. Daar kwamen zo ,_elen samen in de bekende rederijkerskamer „In lief. de bloeyende", voorloper van de Muiderkring. Te harer eer deed Hooft me nigmaal de lier ruisen. Het was geen wonder, dat Tesselschade door haar schoonheid, opgewekt hu meur en geestigheid in de Muiderkring veel aanbid ders had. In die charmante omgeving heeft vooral Bre- clero in grote ernst haar het hof gemaakt. Doch zij wees alle aanzoeken uit die kring vlot en geestig af. De vrienden uit die tijd vergaten haar sindsdien niet. Toen zij in later jaren weduwe was geworden en haar oudste dochtertje had vèrloren, v/aren de leden van de Muiderkring uiter mate met haar lot begaan. Met name Hooft is haar grote steun geweest, tot zijn dood in 1647. Dat is nu precies drie honderd jaar geleden. Op de tentoonstelling die ein de van deze maand in het Muiderslot wordt gehouden zullen aan de genoemde en andere trekjes uit het leven vai\ Hooft temidden van zijn vrienden in de Muider kring ongetwijfeld opnieuw tot leven komen. v. O. Lidö. Voor hen, die pleizier vinden in oorlogsfilms, biedt „Tus sen twee vrouwe^" nog enige ge legenheid. Wij zeggen „enige" want de regisseur heeft zo'n lange aan loop nodig om op gang te komen, dat men na drie kwartier nog geen idee heeft, waar hij .heen wil. Dan echter komt er een weinig spanning en veel actie in de film door lucht gevechten, landingen en opstijgin gen op en vanaf een vlipgtuig- moedersöhip. Het verhaal heeft niet veel om het lijf. Een vliegenier heeft, om een meisje, een fout begaan, waar om hij uit de dienst wordt ontsla gen. Later rehabiliteert hij zich op schitterende wijze. Deze film is een aanwinst voor de Engelse produc tie. Zo goed als geen enkele moge lijkheid is benut om er werkelijk „film" van te maken. Ann Todd, welbekend uit „De zevende sluier" speelt abominabel. Zij miste de goe de regisseur. Casino heeft deze week een dolle film „Vrolijke vagebonden", waarin twee gezworen kameraden 'n eeuwi ge haat zweren aan alle vrouwen, die maar verwikkelingen brengen in het vrije leven van onbezorgde zwervers. Zij belanden ergens op een eiland in de Indische wateren en?, natuurlijk wordt hun verblijf al daar volkomen beheerst door een vrouw, die beiden om haar vinger tjes windt. De verstokte vrijgezellen zijn tot over hun oren verliefd voor dat zij het zelf weten. Zowel het ge geven zelf als de uitweiding er van nopen ons de grens van de Rijks keuringscommissie (alle leeftijden) te verleggen tot boven 18 jaar. Rex presenteert deze week de film „De zeven zondaars" met in de hoofdrollen Mariene Dietrich en John Wayne. Het is de geschiedenis van een zangeres, die in café's op treedt en een grote bekoring uit oefent op de daar aanwezige man nen. Om van hun attenties ver schoond te blijven, heeft zij een potige matroos in haar onmiddel lijke omgeving, die al te vurige lie den met spoed naar hun borreltie doet terugkeren. Een en ander geeft aanleiding tot hevige café-scènes, die eindigen met het ingrijpen der politie. Het eind van het liedje, is, dat de zahgeres naar een andere streek moet vertrekken, waar het lieve leven opnieuw begint. Dit is weer eens één van die films, waarin totaal niets te waarderen valt. Hoogstens kan de toeschouwer een indruk krijgen, hoe men het moet aanleggen om binnen vijf mi nuten een café-inventaris te ver nielen. Voor personen boven de achttien jaar. VOOR ZONDAG. HILVERSUM I. (301 M.). 8.00 Nieuws, 8.18 Gram.muziek, 8.30 Voor de tuin, 8.45 Zondagmor- genmelodieën, 9.30 Men vraagt en wij draaien, 10.15 „The Glasgow Orpheus Choir", 11.10 Leopold Stoko- wsky dirigeert het Symphonie-or- kest van Philidelpbia, 11.15 Sigmund Romberg speelt eigen composities, 12.30 De Zondagclub, 12.40 Mannen koor, 13.00 Nieuws, 13.15 Les Gars de Paris, het AVRO-Musette-ork., 13.50 De Spoorwegen spreken, 14.05 Boe kenhalfuur, 14.30 Cello en piano, 15.00 Filmpraatje, 15.50 Radiodans orkest „The Skymasters", 15.45 Mars muziek, 16.15 Reportage, 17.00 G.G.- cabaret, 17.30 Avonturen van Ome Keesje, 18.00 Nieuws, 18.15 Sport 18.30 Progr. voor de Ned. Strijd krachten, 20.00 Nieuws, 20.15 „Waltz- time", 20.45 „Paul Vlaanderen contra de Marquis", hoorspel, 21.15 Melo dieën van vroeger en nu, 21.40 Her sengymnastiek, 22.10 Disco Promena de concert, 23.00 Nieurws ,23.15 Pierre Palla, orgel. HILVERSUM II. (415 M.) 8.00 Nieuws, 8.15 Inleiding Hoog mis, 8.30 Hcogmis in 't Missie-college „Sparrendaal" te Vught, 9.30 Nieuws 9.45 Het Londens Symphonieorkest, 10.00 Kerkdienst, 11.30 Orgelspel en zang, 12.15 „In 't Boeckihuys", 12.30 Lunchconcert door het Amusements orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Lunch concert door liet Amusementsorkest, 13.45 Apologie door prof. B. Kors, 10.05 Stichts Kamerorkest, 14.45 ..Kampvuren langs de evenaar", door dr. Paul Juliën, 15.00 Stichts Kamer orkest, 15.30 Gram.muziek, 15.45 Te rug op de schoolbanken, 16.00 Arthur Rubinstein speelt, 16.20 „In de don kere straat waar het belletje.gaat. 16.30 Maria-lof in de R.K. Zieken verpleging in Hilversum, 18.30 „West minster Abbey Choir, 18.45 Orgelspel, 20.00 De gewone man zegt er 't zyne van, 20.15 „De Zilvervloot", 21.00 Gram.muziek, 21.15 Hoorspel „De zwarte tulp", 22.00. Volksliederen- kwartet, 22.15 Avondgebed en litur gische kalender, 22.30 Nieuws, 22..45 Katholiek nieuws, 22.50 Four baga telle sfor piano, 22.55 Vaders dag boek, 23.00 Kareol Septet. Nationaal programma. MAANDAG. 7.02 Nieuws, 7.15 Feestklanken, 8.00 Fanfare, 8.00 Nieuws, 8.15 Feest- klokken, 8.30 Jongenskoor, 8.50 Or kest, 10.00 Geestelijke achtergronden van onze vrijheid, 10.45 Concert, 11.05 Orkest, 12.00 Ensemble, 12.30 Gram.- platen, 12.45 Nieuws, 13.00 Minister president Z.Exc, dr. L. J. M. Beel spreekt, 13.15 Zangkoor, 13.30 Orkest, 14.00 Londen in oorlogstijd, 14.15 Ka merorkest, 15.00 Reportage, 15.30 De clamatie, 16.00 Ballonwedstrijd, 16.20 Kareol-septet, 16.45 Kinderkoor, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Stafmuziekcorps, 17.40 2e reportage ballonwedstrijd, 17.45 Vervolg stafmuziekkorps, 18.00 Nieuws, 18.15 Stradiva-sextet, 18.45 Orgel, 49.25 3e reportage ballonwed strijd, 19,30 Voordracht, 20.00 Nieuws, 20.35 Radioverslag „Twee jaar op bouw", 21.20 Concert, 22.25 „Onze Feestkrant", 23.00 Nieuws, 23.15 Con cert. LEIDEN De sportwedstrijden op 5 Mei In overleg met de sportcontactcom- missie vernamen wij nog het vol gende: Gezien de belangrijkheid, niet al leen voor het sportgebeuren zelf, maar ook vanuit het standpunt dat deze commissie inneemt, n.l. goede en gezonde propaganda maken voor onze gehele Leidse sportbeweging, zullen op 5 Mei a.s. in de Leidse Hout meer ,dan belangrijke wedstrijden worden georganiseerd op het gebied van voetbal, handbal, korfbal, hockey en athletiek. Aan de sporlcontactcommissie wordt de bijzondere taak opgelegd het contact tussen de vele Leidse ver enigingen dusdanig tot stand te bren gen dat ook in de toekomst de sport- uitwisseling met de verschillende ste den, t.w. Vlissingen, Eindhoven, Bre da, Amersfoort en zelfs Gent (België) en Zwitserland niet alleen toeganke lijk is voor enkelen, maar ook voor de minder kapitaalkrachtigen. Het programma voor 5 Mei is als volgt: Handel Dames: HMSNieuw Brun- Jiilde; heren: OlympiaHVL. Hockey dames en heren: Zuid wij ck LMHC. Voetbal: Leids KNVB-elftal— Bondselftal Zaterdagmiddagcomp. Korfbal: Leids KNKB-twaalftal— Chr. KB-twaalftal. Athletiek: Diverse Leidse athleten, zowel dames als heren. Tot slot vermelden wij nog een col lecte, die gehouden zal worden ten bate van onze mijnwerkers! ZANGAUBADE 5 MEI. Gisteravond werd in het Waagge bouw de generale repetitie gehouden voor de op Maandag 5 Mei a.s. te houden Zangaubade op het Stadhuis plein ter inleiding van de Bevrij dingsfeesten. Door de slechte weersomstandig heden was het aantal zangers en zan geressen beïnvloed, doch onder lei ding van de welbekende dirigent, de heer Mens, werd ijverig geoefend met de muzikale begeleiding. A.s. Maandag worden alle zangers en zangeressen, en zeker ook onze Leidsche zangverenigingen, om 8 uur op het Stadhuisplein verwacht om de Nationale Feestdag op waardige wij ze te openen; de tekst op muziek wordt ook op ruime wijze ter be schikking gesteld. Kranslegging Haagse Schouw. Zaterdagmiddag 10 Mei zal des mid dags te 4 uur een krans worden ge legd bij het monument „Haagse Schouw", ter gedachtenis aan de ge vallenen van het 10e, 15e en 22e de pot bataljon en van het 11e depot be reden artillerie. UNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd .voor het doctoraalexa men geneeskundede heern: A. P. J. Vreeburg te Lisse, P. C. Visser te Voorburg (Z.-H.), D. Limburg te Leiden, M. Kanpe te Wassenaar. Geslaagd voor het artsexamen lste gedeelte: de heer J. J. Waasdorp te Rijpwetering. TWEEDE HOOGLERAAR IN HET CIVIELE RECHT. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling van de regering te bevorderen, dat binnenkort zal wor den overgegaan tot de benoeming van een tweede hoogleraar in het ci viele recht aan de universiteit te Leiden. Canadese studenten in Leiden De Nederlandse vrachtboot Prins Maurits is Donderdag met een lading inzendingen voor de tentoonstelling ter gelegenheid van het tulpenfeest te Holland (Michigan) in Amerika aangekomen. Verscheidene artikelen als kaas e.d. zullen tijdens het feest te koop aangeboden worden. Ongeveer 250 Amerikaanse en 50 Canadese studenten hebben het plan opgevat a.s, zomer colleges te volgen aan de universiteit van Leiden. Oproep Kath. Kapperspersoneel. Zondag 4 Mei 's avonds 8 uur houdt de Kathotieke Arbeidersbe weging te Leiden haar Dodenher denking in het Antonius Clubhuis. Die avond zullen de vijf leden die als slachtoffers der bezetting geval len zijn, worden herdacht. Onder hen bevindt zich Cock Komijn, een uitstekend propagandist van Leidens afdeling van „Sint Cosmas". Alle leden worden beleefd verzocht deze herdenking bij te wonen. K. A. J, Dek. Par. Alle Ka jot ters Zondagmorgen om kwart voor 8 uur bij de gele tram, dus niet om half acht zoals gisteren vermeld was. Vanavond allen om half negen bij het Leidsch Dagblad, Noordeinde. Uniform wel gewenst, niet noodza kelijk. Cursus Verkoopkunde. De cur sus van de Kath. Middenstandsveren, in verkoopkunde, te geven door Frank Bibo, begint Dinsdagavond 8 uur. Inzake diefstal van een auto uit een garage te dezer staal is te Zeist aangehouden de 18-jarige Leidenaar W. K. van R. De auto was nog in zijn bezit Gisteravond omstreeks elf uur, 'heelt de politie op hederdaad betrapt de 18-jarige K. G. en de 16-jarige H. F. Beiden bevonden zich met enkele balen wol, welkl van diefstal afkom stig waren op het dak van de fabriek van de firma Clos Leembruggen aan de Ververstraat. De Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen door de apo theek Boekwijt en Haven-apotheek. Van Maandag tot Zaterdag dóór de auotheke'n Rijst en Blanken.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2