VRIJDAG 2 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 NOORDWIJKERHOUT V.V.V. Het bestuur van de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer doet een laatste beroep op de inwo ners om mede te werken, zodat aanstaande Zondag ons dorp op zijn best voor de dag komt. Van de zijde van V.V.V. zullen de bloemmozaïeken 'rond het Witte Kerkje en voor het Raadhuis wor den aangebracht. Als nu verder iedereen, die er enigszins de ge legenheid toe heeft, zijn huis ver siert met bloemslingers e.d. en de vlag uithangt, zal zeer zeker de aan dacht van de doortrekkenden op ons dorp worden gevestigd. Hiervan zal op de duur ons gehele dorp van profiteren. Nationale feestdag 5 Mei. we gens het gering aantal deelnemers gaat de wielerwedstrijd Maandag middag niet door. In de plaats hier van komt een voetbalwedstrijd op het VVSB-terrein ten bate van het monument voor de gevallenen, het welk Zaterdagavond wordt onthuld. Om 1 uur is er een wedstrijd tussen de Junioren van CNV en VVSB en om half 3 een wedstrijd tussen CNV I (versterkt) en VVSB I. Voor deze laatste wedstrijd looft de Oran jevereniging een zilveren medaille uit. Het entree bedraagt 0,10 voor kinderen en f 0,25 voor volwasse nen voor iederen wedstrijd. Dona teurs hebben ditmaal geen vrije toegang omdat de opbrengst geheel ten bate van het oorlogsmonument komt. Het belooft een interessante wedstrijd te worden waarbij een groot publiek wordt verwacht. WARMOND Klokkenfonds. De gehouden uitvoeringen ten bate van het klok kenfonds hebben de som van 903,57 opgebracht. Aan allen die hiertoe hebben bijgedragen, komt een woord van oprechte dank toe. Maar toch zijn we er nog niet! Het comité heeft als volgend punt een filmavond op het programma staan. Het ligt in de bedoeling om door het organiseren van teen leuke film avond spoedig de vrolijke klanken van de klok weer te laten horen. $evrijdingsherdenking. Zater dag 3 Mei. Te 18 uur: 2 min. stilte, ter herdenking van de gevallenen in de oorlog. 18.03 Hijsen der vlag gen, doch halfstok. 19.00 Lof in de Kath. Kerk. 19.30 Herdenkings dienst in de Ned. Herv. Kerk. waar in zal voorgaan Ds. J. J. Zandee. Medewerking wordt verleend door het kerkkoor en de sopraan Caro line v. Dorp-v. Heyningen, die, be geleid door het orgel een 4-tal lie deren ten gehore zal brengen. Maan dag 5 Mei. Nationale feestdag; te 7.45 zal een H. Mis worden opge dragen voor de slachtoffers van de oorlog. 9 uur poppenkast voor de le, 2e en 3e klas der schoolplichtige jeugd in het gymnastieklokaal. 10.30 idem voor de overige jeugd. 15 uür. Voetbalwedstrijd op het voetbal terrein Warmunda I zal.tegen Do- cos (4e kl. KNVB) uitkomen. De baten van deze match zullen wor den afgedragen aan „De Stichting 19401945". 20 uur. Concert op de muziektent door de afd. Harmonie van .,St. Matthias". Hierna rond gang door het dorp met lampions en fakkels. DE »STADSRAAD« oraaniseert de Dodenherdenkina De sportwedstrijden op 5 Mei Op de Sportdag in de Leidsche Hout, welke op 5 Mei door het Leids Sportcontact wordt georganiseerd, zullen ook, tenniswedstrijden gehou den worden. De tenniswedstrijden vinden plaats op de tennisbanen van het sportpark en wel tussen de vier Leidse clubs te weten de Leidse Studenten Ten. Ver., Leidse Lawn Tenn. Club, Cocktail en „De Leidsche Hout". De wedstrij den beginnen om 10 uur. K.A.J. Dek. Par. Alle Kajotters maken natuurlijk dat zij om 3.30 Za terdagmiddag in het Zaaltje aanwe zig zijn. Denk er om, dat onze paro chie een goed figuur slaat, hoor. Zon dagmorgen om 7.30 zijn alle Kajotters in een keurig uniform bij de Gele tram aan de Haven voor een doden herdenking a. d. Haagse Schouw. Zondagavond maken alle Kajotters, dat ze om 8 uur in het St. Antonius Clubhuis zijn. De „Stuwers" zorgen dan dat ze verschijnen in een keurig uniform. De propaganda-leider. BONKAARTEN AFHALEN. Voor het afhalen van bonkaarten 707 K.A. tot en met KE, QA voor ta bak. QB voor versnaperingen en TA voor brandstoffen moet men zijn. in „De Burcht". Morgen hoofdstamkaartnummers 27001 t/m 30000. Door. het pas opgerichte Ned. Madrigaalkoor te Leiden, zal o.l.v. der heer W. Mizee, morgen Zaterdag te 11.10 uur medewerking worden verleend in het Ziekenuurtje van de K.R.O. ,.De Zonnebloem". Uitgevoerd wordt het Magnificat voor gemengd koor van W. Andriessen. DE »STADSRAAD« organiseert de Dodenherdenking aan de Haagse Schouw A.s. Zondag 4 Mei zal er een sobere plechtige herdenking plaats vinden aan het Monument aan de Haagse Schouw, speciaal voor de ledén der K.A., der K.J.M.V., der K.A.J. en K.J.B., Voortrekkers enz. Ook de Meisjes, georganiseerd in K.A., Gidsenleidsters en Welpen leidsters zijn, evenals vorig jaar, van harte welkom. Om 8 uur rijdt er een extra-tram van de H.T.M. vanaf het eind van de Haarlemmerstraat. Deze tram is speciaal voor ons ingelast, maakt er daarom ook gebruik v?i! Om 8.30 uur begint de H. Mis in de Montfortanerkerk aan de Haagse Schouw, waaronder Algemene H. Communie. Daarna trekker allen naar het monument, alwaar een Dodenhulde zal plaats vinden, Einde pl.m. 10 uur. De „Stadsraad" rekent op U allen. Wij moeten de Doden, zowel gevallen in de 5 oorlogsdagen van 1940, alsook zij, die van 1940 1945 om het leven gekomen zijn tengevolge van verzet, bombardement en terreur, wij moeten hun een Avaardige hulde brengen! Wij mogen hen niet vergeten! De „Stadsraad". Plaatselijke Staf N.K.J.B. Aalmoezenier: Rector VESTER, Pr. Voorzitter: JAN VAN ZONNEVELD Secretaris: THEC DE WILDE. P.S. Voor de maanden Mei, Juni, Juli, neemt* Th. H. de Wilde Jr., Da Costastraat 48, tel. 24557 het secretariaat van de ,,S.R." waar. te luisteren; men ging er de eerste keer naar toe om de film te zien en de tweede keer om de grappen en de fantasie van den heer Hartman. Daar de voorraad films zeer be perkt waren en het thater toch moest Iepen, laste hij' variété-nummers in; Kees Pruis en Lou Bandy maakten hier hun debuut op de planken. Ook ging hij de provincie in; in Al- Fhen a. d. Rijn bijvoorbeeld stond de filmcabine" op biertonnetjes en de verlichting was „kalklicht"; het ver voer was economisch en veilig, naar vlug werd niet gekeken;; de appara ten werden immers doodgewoon op een handkar gelegd'. Na Leiden ging hij in Bussum rus ten, lang duurde dit niet en zo kocht hij in Haarlem enkele panden in de Grote Housstr., waar het Luxör-thea- ter thans staat. Hartman wilde echter nog verder. Hier ter stede, waar hij klein begon nen was, wilde hij een groot theater bouwen. Hij opende er aan de Steen straat het Lido-theater, een paleisje; maar betrekkelijk kort daarna ver kocht hij zijn bioscoop zowel in Haar lem als in Leiden. De begrafenis is Zaterdag 3 Mei. Woensdag 30 April werd de Re gionale wedstrijd (Noord- en Zuid- Holland) van de P. C. Hooft-herden- king te Leiden gehouden. Door de jury zijn waardig gekeurd om op te treden in de eind-wedstrijd in het Muiderslot. L. Fraenkel, leerlinge van het Vrijz. Christ. Lyceum te 's-Gra- venhage, en T. de Bordes, leerling van het Kennemer Lyceum te Bloe- mendaal. De politie te Leiden heeft de vol gende personen aangehouden: de 19- jarige J. de R., die nog drie maan den hechtenis tegoed had, de 30-jari- ge W. F., 8 mnd., de 23-jari. P. F. S.„ 7 mnd., de 24-jarige K. L. v. D., 8 mnd., de 30-jarige M. H., 5 mnd., de 27-jarige J. O., 4 mnd., de 29-jarige J. v. d. M., 1 jaar en drie mnd., de 36-jarige J. J. v. T., 6 mnd. Gevonden voorwerpen in de maand April. 1947. Zilverbonnen, hand schoenen, hand tassen, gummizooi, rijwielsleutel, ceintuurs, padvinders mes, sleutels, coupurebon, kabelslot, bankbiljet, inschi'ijfbewijs zieken fonds, kinderschoen, vulpenhouders, auto-buitenband, portemonnaies, in legvel, wanten, slof met ketting van een auto, motorhandschoenen, gou den médaillon, vulpotlood, medailles, herenhoed, halsband met ketting, ko nijn, damesjapon, kindertas, das, autoslinger, nagelgarnituur, num merborden, gummimantel, armband horloges, zilveren ringen, kerkboek jes, distributiebescheiden, lorgnet, schooltas, militaire Willemsorde, ro zenkrans, zilveren hanger, armband, plastic regencape, orgelblok (muziek stuk),sjaal, huiswerkschrift, bood schappentas, een kaas, steekwagen, schippershaak met stok, hoofddoek, marinepet, actetas, rijwiel, collecte bus, autopet, rubberlaars. Terug te bekomen c.q. inlichtingen te verkrijgen aan het Bureau|van Po litie, Zonneveldstraat No. 10, op Woensdag en Zatermiddag van 24 BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendricus Joannes Ma ria, zn. van J. W. Lagerberg en P. J. Ooijendijk; Leonardus Johannes, zn. van L. H. Hoogenboom en C. van Ha meren; Alida Maria, dr. van A. Vreugdenhil en M. A. Brokaar; Ron- ny Petronella Christina, dr. van P Harteveld en C. A. van der Blij; Jo hannes, zn. van P. J. Melet en M. van der Velden; Maria, dr. van J. Zwa nenburg en C. M. Keijzer; Helena Catharina Maria Josephina, dr. van A. F. M. Mutsaers en M. J. Vis; Adria- nus Engelbertus Cornelius zn. va: T. J. van der Weijden en C. H. Oost- dam; Pieter Jacob zn. van P. Los en H. Buitelaar. Getrouwd: A. D. Guldemond gesch. en A van der Blom jd.; J. W. Lager- bex-g jm. en M. C. van Galen jd.; A. J. Draaijer jm. en M. van den Nieuwen- dijk jd1.; P. Blansjaar jm. en A. J. Boers jd.; J. H. Bleiji jm. en J. E. van der Steen jd.; N. van Doorn jm. en A. Middelkoop jd.; J. Feller jm. en W. M. Rozier jd.; W. M. van Fessem jm. en C. H. van Es jd.; J. J. Gulde mond jm. en G. van Rheenen jd.; L. J. Huner jm. en C. Oudshoorn jd.; L. D. Kooreman wedm. en G. Vrijen- hoek wed.: T. S. W. van Leeuwen jm. en J. de Heer gesch.; J. Montanus jm. en E. J. F. Kerstens jd.; T. Phi- lippo jm. en K. J. Kikkert jd.; A. P. Post jm. en M. van der tinden jd.; A. A. M. Vosters jm. en M. A. Teeu- wen jd.; A. de Wit jm. en C- E. van der Linden jd.; A. van 't Zand jm. en J. de Bruyn jd. Gehuwd: J. N. Voerman jm. en A. A, van Dienst jd. Overleden: M. J. van der Wel, wed. van L. Alderlieste 95 j. TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP ALPHEN AAN DEN RIJN N.K.J.B. Onder de titel „Gezel ligheid kent geen tijd" organiseerden de mannelijke en de vrouwelijke le den van K.A.J., de K.J.MJ/., de L. T.J. en de N.J.V.G, een gezelligen avond tot besluit van het win terpro gramma der N.K.J.B. Na e enkort welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. de Groot, hield Rector H. L. J. M. Sondaal uit Oegstgeest een kor te toespraak, getiteld: „Jong. katho liek en Nederlander". Hierin ontwik kelde spr. de idealen der jongeren, waarschuwde tegen al te grote voort varendheid en jeudige overmoed en wees erop dat vrijheid nimmer mag leiden tot losbandigheid. Na verversingen gebruikt te heb ben werd een gevarieerd programma van schetsjes, gezamenlijke zang. muziek tot aller genoegen afgewerkt, waarna een gezellig samenzijn de goed geslaagde avond besloot. Personalia. Aan de Nederl. Sla gersvakschool te Utrecht is geslaagd voor het diploma „vakbekwaam heid" de heer A. de Looy. HAZERSWOUDE Toneel. Zondag j.l. hebben on ze Vei'kenners een oude „Kruis- vaarf'-traditie hersteld, n.l. de van ouds bekende Paasuitvoering van „Onder ons", die evenwel door om standigheden dit jaar iets later moest worden gegeven. Allereerst werd een Missiespel „Het bloed der Martelaren" opge voerd. Vooi jongens, die voor het eerst op de planken stonden werke lijk kranig gespeeld. Het stuk bracht ons levendig voor ogen voor welk een enorm zware en schijnbaar ho peloze taak onze missionarissen staan. De Verkenners hebben door hun spel onze bewondering voor het missiewerk zeker vergroot. Aan ons allen de taak het niet alleen bij be wondering te laten. Na de pauze hadden de jongens weer een vroliik masker opgezet voor: „Het spreek uur van de troepleider", waarmee ze het publiek onbedaarlijk hebben doen lachen. Het hoogtepunt werd gevormd door de oproep van de Nederlandse Maagd aan alle jongens om zich te komen scharen onder de groen-gele banen van de St. Hu- bertusvlag. Een daverend applaus volgde. Hoewel de rolkennis hier en daar wel eens onvoldoende was kan men niet anders zeggen, dan dat Hopman Spierenburg met zijn jongens veel succes en plezier van hun werk hebben gehad en we hopen hen dan volgend jaar. ook de welpen, weer trouw terug te zien. HILLEGOM BLOEMENCORSO. Het hoogtepunt van de feestweek was het bloemencorso, dat gisteren middag te Hillegom gehouden werd. Niettegenstaande het minder gun stige weer - was een grote menigte op de been, om dit bloemenfestijn gade te slaan. Er was bijzondere zorg aan de optocht besteed. De eer ste prijs met eervolle vermelding behaalde de harddraverij vereniging te Hillegom. die een „bloemen-wal- vis" gemaakt had van 9 m lang en bestaande uit 20.000 hyacinthen. Eerste prijs Hopman te Hillegom. 2e priis behaalde de „Gopex", die in hyacinthen had uitgebeeld het be drijf der K.L.M. Luxewagens 1ste prijs, gymnastiekvereniging „Jahn", 2e prijs: dr. J. Sprey. DOODELIJK ONGEVAL. De bejaarde heer v. B. wilde tegen over de Brouwerslaan de Hoofdstraat oversteken. Doordat hij weifelde werd hij door een uit Haarlem ko mende tram gegrepen. In de Maria- stichting overleed hij ten gevolge van de bekomen verwondingen. Kath. Thuisfront. Het bestuur der afd. Hillegom heeft \e Bloem bollenmarsen benut ten bate van on ze jongens in Indië. In het Bobaho- huis werden bloemen voor dit mooie doel verkocht. De volledige uitrusting van de Majoor-aalmoezenier J. M. Weenaes heeft zij voor haar rekening genomen, hetgeen 650 vraagt. KATWIJK AAN DEN RIJN Doden-herdenking. De doden herdenking zal uitgaan van de Ver eniging van oud-strijders in het voorm. M.C. III korps van het 4de R.I., welk korps 10 Mei hier op het vliegveld lag. Om 10 uur kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk, voorgangers ds. W. Oost en Ds H. de Valk. Om kwart voor 10 een H. Mis in de pa- rachiekerk door de pastoor. Na de kerkdiensten verzameling in de zaal Kerklaan alwaar koffie wordt ge schonken. De kranslegging zal naar alle waarschijnlijkheid plaats heb ben onder leiding van majoor Mal- lingkrodt. Te half twee verzamelen in de laan van het Missiecollege, daarna afmarcheren naar de be graafplaats bij de schietbanen. Slot- appèl in de Chr. School, dat van 10 tot 14 Mei 1940 hospitaal was, nadat ook hier een krans gelegd is. LANGERAAR Kath. amusementsvereniging. Om te komen tot oprichting van een R.K. Amusementsvereniging waren verschillende personen voor een be spreking uitgenodigd. Aan die oproep was door velen gevolg gegeven. Ook de pastoor was aanwezig. De heer C. v. Dam sprak een welkomstwoord en gaf een overzicht van het verloop der werkzaamheden door een voorlopig bestuur verricht. Een concept regle- menr werd voorgelezen. Een zeer breedvoerige gedachtewisseling ont staat, waarbij punten van zeer uiteen lopende aard ter sprake komen. Ook nu bleek dat alle begin moeilijk is. Moge men op de juiste wijze de moei lijkheden weten op te lossen en de vereniging een nuttige instelling wor den. Staande de vergadering gaven vele dames en heren zich als lid op, en daarmede was de oprichting een feit gewonden. De heer v. Dam dank te voor de medewerking voor zoover deze gegeven was. LEIDSCHENDAM Komkommertijd. Woensdag wa ren op de veiling alhier de eerste komkommers aangevoerd. In verband met de geleden glasschade en het langdurige winterweer mag de ver schijning van de komkommers als een groot succes voor de tuinders be schouwd worden, LISSE St. Barbaravereniging. Uit het verslag van de man met de dubbel tjes bleek, dat ontvangen was een bedrag van 3516.65 en uitgegeven een bedrag van 2833.85, zoodat er een batig saldo viel te boeken van 682.80. Door de vereniging werden ter aarde besteld 33 leden en 23 niet- leden, derhalve in totaal 56. De heer M, van Dijk nam de plaats in van de heer K. Lindaard als verificateur der vereniging. De aftr. bestuursleden werden hex-kozen. Na bespreking werd besloten de contributie te ver hogen met 25 ct. per jaar voor de kin deren en met 50 ct. per jaar voor de volwassenen. „Canite Tuba" bezoekt de zieken. Maandag a.s. zal de muziekvereniging „Canité Tuba" een muzikale rond wandeling door de gemeente houden, waarbij zij de zieken mensen op een nummer zullen tracteren, indien dit op prijs wordt gesteld en dit mogelijk is in verband met hun toestand. Gouden huwelijk. Het echtpaar P. Slobbe-van Rooyen hoopt op 20 Mei a.s. de dag te herdenken van zijn gouden huwelijksfeest. Deze overbe- kenden immers zijn nog kras en heb ben een grote kinderschaar en vele kleinkinderen. Afscheid kapelaan M. Jè M. Wuijs- ter. In het patronaatsgebouw werd door de parochie van St. Agatha Don derdagavond afscheid genomen van kapelaan M. J. M, Wuijster. die als kapelaan was benoemd te Delft. De pastoor opende de bijeenkomst. De heer Wessels sprak namens de K.A.J. woorden van hartgrondige dank tot de aalmoezenier voor z'n grote arbeid in het belang van de K.A'.J. verricht en voor de zeer prettige verstandhou ding met de aalmoezenier. Dokter Holl sprak namens de Stich ting '40'45 en het Ned. Roue Kruis, waarvan kap Wuijster lid was. Spr. betuigde zijn spijt over dit heengaan en herinnerde aan de persoonlijke banden met de kapelaan in het con centratiekamp. De heer Zandvliet sprak namens Sobriëtas en de heer Lagas namens de U.L.O.-school. De heer Reeuwijk, districts- en hoofdleider der Verken ners, sprak namens de verkenners en herinnerde aan de komst van de aal moezenier in Lisse, zijn wegvoering naar het concentratiekamp en zijn glorievolle behouden terugkomst in Lisse; zijn grote werkkracht voor het jeugdwerk, hetwelk hij tot grote bloei heeft weten te brengen. De vei'ken ners tellen ruim 200 leden, terwijl de Kajottex's meer dan 150 leden tellen. Namens de jeugdverenigingen bood hij een stoffelijk blijk van waardering aan. Sprekende namens Kath. Truis front wees de heer Reeuwijk op de enorme steun door de aalmoezenier bewezen aan de Kajottex-s in Indië (een 90 in getal. Ieder week schrijft de aalmoezenier deze jongens per soonlijk en houdt alzoo contact met hen. Hij is een grote stuwkracht voor Kath. Thuisfront. Pastoor van Zuylen verklaarde, dat kapelaan Wuijster een kapelaan was, die geschiedenis heeft gemaakt voor de parochie en stelde de jeugd voor. den kapelaan in zijn vast karakter en taaie volharding na te volgen en steeds te gedenken. Zijn offei-s in het concentratiekamp zijn niet tevergeefs geweest. Door zijn voorbeeld gesterkt zien wij dat wij ons geloof in alle omstandigheden kunnen en moeten behouden, ook al kost ons dit veel. Nadat kapelaan Kamerbeek hem toesprak namens zijn mede-kape laans, dankte kapelaan Wuijster zichtbaar ontroerd "Voor de lof hem toegezwaaid. Hij dankte voor de goe de medewex-king van de bestuursle den, leiders en leidsters van de ver enigingen. Spr. dankte ook de pastoor en zijn mede-kapelaans. NOORDWIJK Nationale Herdenkingsdag. Het programma der Nationale Herden king op Zaterdag 3 Mei is als volgt: Vanaf 6 uur 's avonds zal de vlag halfstok worden gehangen. Van 7.45 tot 30 sec. voor acht worden de klokken van alle kerken geluid, verder een „stille tocht" vertrek 7.30 uur vanaf het Lxndomplein naar de plek op huize „Offem", waar in de bezettingstijd twe&. verzetsstrij ders zijn gefusilleerd. Het strooien van enkele losse bloemen zal zeer op prijs worden gesteld. Met betrekking tot de viering van de Nationale Bevrijdingsdag op 5 Mei a.s. deelt het Comité Natio nale Gedenkdagen het volgende mede. Des morgens 9 uur zullen op het gemeentelijk sportterrein aan de Duinweg voetbalwedstrijden worden gehouden tussen elftallen van de plaatselijke scholen. Des middags om 3 uur zal een herdenking plaats vinden voor het raadhuis. Hier zul len het woord voeren: de burge meester, ds. Siddré en kapelaan Ver haar, terwijl het slotwoord zal wor den gesproken door Ds. Bouma. Verder verleenen medewerking het Ned. Hervormd Kerkkoor te Noord- wijk Binnen, het Chr. Gemengd Koor „Zingt den Heere" te Noord- wijk aan Zee en het R.K. Kerkkoor. Des avonds zal een concert worden gegeven en wel te Noordwijk-Bin- nen op het Lindenplein en te Noord- wijk aan Zee op het plein aan het einde der Hoofdstraat, terwijl daar na een muzikale rondwandeling dooi de gemeente zal plaats vinden. LEIDEN B. C. HARTMAN. Gisteren meldden wij, dat in de ouderdom van 61 jaar in zijn land huis agn de Bskslaan te Vogelenzang is overleden de heer B. C. Hartman, de eerste bioscoop-exploitant in Ne derland. Velen onzer stadgenoten zullen hem nog wel gekend heben en uit eer bied voor de overlene zullen wij eni ge interessante feiten uit zijn levens loopbaan memoreren. In Londen maakte hij voor het eei'st kennis mei de'bioscoop en 26 Sept. 1908 gingen B. en W. van Lei den er toe over hem vergunning te verlenen tot het geven van bioscoop voorstellingen met fonograaf en pia nomuziek. Toen duurden de voor stellingen een uur. In 1909 richtte hij de oude schoenfabriek gevestigd aan ce Rijnsburgersingel, als bioscoop in. De bioscoop luisterde naar de naam van „Imperialtheater", enig in den lande en middelpunt aller belang stelling, In den beginne wilden de mensen nog niet veel weten van dit soort amusement en daar de zaken nog niet zo erg floreerden, besloot de heer Hartman op Koninginnedag een openluchtvoorstelling te organi seren. Ruim 60.000 mensen woonden deze voorstelling bij. Hoofdzakelijk werden handge kleurde films (Frankrijk) vertoond en men dient in het oog te houden, dat de techniek nog niet zo volmaakt is als heden. Langzamerhand begon nen de Leidenaai's vertrouwd te ra ken met de film en avond aan avonid genoten 800 a 900 mensen van Ri- gardin, Macistc e.v.a. In die dagen maakte vooral de film „De drie Mus ketiers" opgang. Dat de heer Hartman naast een goed zakenman ook een artist was, moge wel blijken uit zijn gave de films te expliceeren, dusdanig, dat het immer een genoegen was er naar 32. „Dat kan gebeuren", dacht Tim. „Je denkt nu wel dat je verschrikke lijk slim bent maar het zal weldra blijken dat je het toch helemaal mis hebt!" „Nu vooruit begin dan maar". En daar zwaaide de reus zijn kame raad de lucht in hief hem een keer of tien boven zijn macht en nam hem dan op zijn rug of hij baaltje koffie was. Daarop begon zoals ze afgespro ken hadden de tocht rondom het hui zenblok. Teertouw had niet de min ste last van zijn vrachtje dat hij zo op zijn rug genomen had dat deze Bij de Raad van Arbeid te Lei den zijn met ingang van 1 Januari 1947 bevorderd tot hoofdcommies de heer A. G. de Kier; tot commies de heer J. J. Nicaise; tot adjunct-inspec teur de heren J. Belt en G, F. Roe- landse; tot controleur le klasse de heer J. Kiel; tot schrijver le klasse mej. J. v. d. Brink en de lieer C. A. Verstraaten. niet vooruit kon kijken. Dat kwam nu juist zo schitterend in Tim's kraam te pas. „Voorzichtig meneer daar komt een stoepje. Ja nog eventjes., prachtig. En nu de hoek omnee, nog eventjes recht door. En daar liep Teertouw rebht op het water aan.... LAATSTE BERICHTEN 25000 BLOEMEN VOOR GROESBEEKSE HELDENGRAVEN, De Centrale Bloembollencommissie heeft 25000 bloemen ter beschikking gesteld van het oorlogsgravencomité. Dat heeft op zijn beurt deze bloemen gedistribueerd onder allen, die een graf hebben geadopteerd van een ge vallen soldaat, die rust op het grote oorlogskerkhof te Groesbeek. Op de gedenkdag zullen de heldengraven aldaar met deze bloemen worden ge sierd. DOODSTRAF VOOR LID VAN „BLOEDPLOEG" GEëlST. Donderdag werd door het Bijzonder Gerechtshof te Assen de doodstraf ge- eischt tegen de 26-jarige timmerman uit Amsterdam, P. H. Brugman, die destijds deel uitmaakte van de be ruchte Norger ..bloedploeg", bestaan de uit een aantal niets ontziende en met een dodelijke haat tegen illega le werkers bezielde beroepsland- wachters. Zwaar geboeid verscheen hij voor het Hof te Assen, omdat hij na zijn arrestatie reeds tweemaal wist te ontvluchten. Aanvankelijk maakte hij -het plaatsje Hoofddorp als land- wachter onveilig, maar tijdens de Septemberdagen van 1944 trok hij naar het Noorden, waar hij samen met zijn kox*nuiten eerst Die ver en daarna Noi-g en omgeving terrori seerde. Velen zijner arrestanten wer den gedwongen, alvorens zij aan de S.D. werden overgegeven, de be ruchte „badkuip-kuur" te onder gaan. Velen hunner keerden nimmer uit de gevangenschap terug. „De tenlastelegging had evengoed een boekdeel als één vel papier kun nen beslaan", aldus de advocaat-fis caal, mr. Louiet Feisser, in zijn re quisitoir. „Het staat voor mij vast, dat Burgman in de vele mishande lingen een groot en werkzaam aan deel heeft gehad". Hij is één der hoofdschuldigen aan het feit, dat ve len om het leven kwamen. Zwaar heeft hij gezondigd en daarvoor zal ik dan ook de doodstraf moeten eisen met levenslange ontzetting uit beide kiesrechten. De uitspraak werd bepaald op 8 Mei a.s. INBRAAK IN HET MARINE- MINISTERIE. Een buit van 180.000. Hedennacht werd ingebroken in het gebouw van het Ministerie van Marine aan de Hooge Nieuwstraat te 's-Gravenhage. De daders verschaften zjch toegang via een garage, waarna een verbindingsdeur werd openge broken. zodat zij in het gebouw kon den komen. Vervolgens gingen de in brekers naar de kamer van de kas sier, waar een brandkast werd gefor ceerd. Vermist wordt een bedrag van 180.000.welk bedrag gedeeltelijk bestond uit nog uit te betalen sala rissen aan gedemobiliseerden. INTERNATIONAAL CONGRES VAN TOURINGCAR-ONDER NEMERS. De vakgroep personenvervoer langs de weg, afdeling touringcars, voor zitter de heer F. Arke te Enschede, organiseert 21 en 22 Mei a.s. te Am sterdam in Krasnapolsky een £on- gres voor touringcar-ondernemers, waaraan ongeveer 600 personen o.a. uit Belgie, Luxemburg en Nederland zullen deelnemen. Regeringsverte genwoordigers van België en Neder land zullen besprekingen bijwonen. Tevens wordt op het Museum plein een openlucht-tentoonstellin» van de nieuwste modellen autocars georganiseerd. VERBETERING LICHAMELIJKE OPVOEDING? Op uitnodiging van het bestuur van de ver. van leraren en onderwij zers in de lichamelijke opvoeding in Nederland vond d.d. 26 April 1.1: een bespreking plaats met vertegenwoor digers van fracties der Tweede Ka mer over de noodtoestand, waarin de lichamelijke opvoeding van het Ne derlandse volk verkeert. De aandacht werd gevestigd op het verder dalen van het peil van de lichamelijke op. voeding in de lagere school, indien men van overheidswege doorgaat met het weren van vakspecialisten. Ook op het gebied van de kleuterop voeding, van de sport en van de jeugdbewegingen dient van over heidswege regelend te worden inge grepen. Kritiek werd geoefend op het feit, dat de regering in gebreke blijft, waar het geldt het bevorderen van de lichamelijke opvoeding als middel tot lichamelijk en geestelijk volksherstel. MARKTBERICH1EN LEIDEN, 2 Mei. Vee. Aanvoer 17 fokstieren, 7 slachtstieren 132 kalf- c-n melkkoeien, 272 varekoeien e.a. 200 vette koeien, 103 pinken, 2 vette kalveren, 409 nuchter kalveren, 191 weideschapen, 99 lammeren, 1 zeug, 21 mestvarkens, 499 biggen, 15 paarden 41 bokken en geiten. Prij zen: kalf- en melkkoeien 400650 handel vlug; varekoeien e.a. 300 500, handel zeer matig; pinken 15022. handel zeer matig; wei deschapen 5070, handel tamelijk; mestvarkens 50—70, 'handel matig; biggen 2550 handel matig; paar den 2001000 handel tamelijk; bokken en geiten f 1570 handel matig. Kaas. Aanvoer 7 partijen Goud- sche kaas. Prijs le soort 1.471.54 per kg. Handel flauw. DELFT, i Mei. Vee. Aanvoer: 10 paarden, 210 runderen, 3 graskalve ren. 296 nuchtere kalveren, 439 big gen, 50 schapen of lammeren, 34 lammeren, 19 bokken of geiten, to taal 1021. Prijzen: kalfkoeien 500— 600, varekoeien 350500, biggen 2535; schapen met lam 100140 weideschapen f 6575. De handel was stroef. Melkvee iets vlugger. LEIDSCHENDAM, 30 April. Vei ling. Komkommers 1.301.50, bloemkool 0.35—1.20, sla I 11—12, sla II 711, sla III 47, spinazie 13 21, andijvie 8092, postelein 6575, radijs 69.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3