Uitbreiding invoer van bloemkwekerij-producten naar Engeland Engeland beperkt groente-invoer Bij de 300ste sterfdag van Drost P.C. Hooft es iï Op korte golf 1 Washington |™1 Square 80000000 VRIJDAG 2 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Met de Engelse autoriteiten is overeenstemming bereikt over de in voer in het komende seizoen van snij bloemen, jonge planten en succulen ten uit Nederland, aldus deelt de af deling voorlichting van het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mede. Het contingent voor snijbloemen is vastgesteld op 150.000 pond, voor jonge planten en succulenten op 25.000 pond. Vergele ken met het afgelopen seizoen bete kent dit een belangrijke uitbreiding van de bloemen- en potplantenleve- REIZEN NAAR ENGELAND. Nu voor Nederlandse onderdanen geen Brits vision meer vereist wordt, menen velen, alleen gewapend met een geldige pas de Engelse bodem te kunnen betreden. Zo eenvoudig is het echter niet. In principe wordt het zwaartepunt van het verlenen van toesteming, Engeland te betreden, verlegd van de Britse visa-afde ling in Den Haag naar de immigra tie-officier van de plaats van aan komst in Engeland. Indien deze van mening is, dat een bezoek aan En geland niet is gemotiveerd, volgt on herroepelijk terugzending. Men zal er dus goed aan doen, bij het maken van een reis naar Engeland, naast een geldig Nederlands paspoort, een uitnodiging mee te nemen van fami lieleden of vrienden in Engeland. Zakenlieden dienen bewijsstukken van Engelse relaties, die zij wensen te bezoeken, bij zich te hebben. STAND GROENTETEELT GEWASSEN ONDER GLAS. De directie van de tuinbouw schrijft ons: Door de langdurige en strenge vorstperiode, welke tot April heeft aangehouden, gingen andijvie, sla, bloemkool en peen, welke vroeg ge plant en gezaaid waren, geheel of grotendeels verloren en van wat is blijven staan, valt nog geregeld weg. De in April veranderde weersgesteld heid, in het bijzonder het zonnige weer der laatste weken, oefende een gunstige invloed uit op de ontwikke ling der opnieuw geplante of ge zaaide gewassen. Nachtvorsten kwa men nog een enkele maal voor, doch brachten geen schade toe. Wel moet er op gerekend worden, dat de oogst der verschillende gewassen aanmer kelijk later zal zijn dan normaal het geval is. Ten aanzien der afzonderlijke ge wassen (stand op 28 April) kan wor den medegedeeld: De overwinterde andijvie geeft, overeenkomstig de verwachtingen, een slechte oogst; de stand van het opnieuw gezaaide gewas is goed. De overwinterde klas-sla staat er slecht voor, evenals het onder platglas ge teelde gewas. Wat is blijven staan, levert een onvolwaardig product. De overgezaaide sla staat er goed voor, doch het zonnige weer kan thans het verschijnsel van „randen" ten gevol ge hebben. Spinazie geeft een goede oogst. Het restant van de bloemkool, die voor 80 pet. is weggevroren, staat er slecht voor. De opnieuw geplante kool ontwikkelt zich goed, doch de oogst zal dit jaar niet zo groot zijn als in vorige jaren, aangezien men in de druivenserres vrijwel niet opnieuw' heeft geplant. Zowel in de kassen als onder plat glas vertonen komkommers een goe de ontwikkeling. Tomaten laten even eens een goede stand zien, de groei wordt zeer bevorderd door het zon nige weer der laatste weken. De voor de winter gezaaide peen ging verlo ren. Het later gezaaide gewas staat er matig-goed voor, doch de oogsttijd zal aanmerkelijk naar een later tijd- stin worden verschoven. Leidt men uit de, voor de verschil lende centra opgegeven cijfers be treffende de te verdachten oogst, met inachtneming van de betekenis der teelten in deze centra, het cijfer voor het gehele land af, dan wordt het volgende resnUaat. verkregen 1936 t/m 1946 1946 1947 Andijvie 62 63 46 Sla 63 63 49 Spinazie 66 Bloemkool 63 68 42 kaskomkommers 68 68 71 platgl. komkom. 62 66 68 tomaten 68 68 70 Peen 63 65 58 (Schaal: 40: slecht tot matig, 50: matig, 60: matig tot goed, 70: goed, 90: zeer goed. ringen aan Engeland. Immers, .het vorige seizoen was het contingent voor snijbloemen bepaald op een ge- wichtshoeveelheid van 72 ton, dat tengevolge van transportmoeilijkhe den door de vorst niet volledig kon worden geleverd. Naar seringen was nog wel vraag, doch de sluiting van de invoertermijn op 31 Maart belette de invoer van het resterende. Het voor het komende seizoen vastgestel de contingent groot 150.000 pond, komt overeen met circa 170 ton. Voor jonge planten en succulenten was het vorig seizoen geen contingent vastgesteld. Tot de bloemen die Engeland wil toelaten, behoren seringen, prunus, kerstrozen, sneeuwballen, clematis, bouvardia, poinsettia en euphorbia. Deze bloemen zijn over het algemeen winterbloemen en worden dan ook alleen toegelaten, omdat de eigen kwekerijen ze niet kunnen leveren. De strenge winter en het tekort aan brandstoffen dreigden in het af gelopen seizoen voor de kwekers een handicap te worden, doch gelukkig kon voorkomen worden, dat door brandstoffengebrek geen snijbloemen getrokken en geleverd konden wor den, waardoor een belangrijke de- viezenpost verloren zou zijn gegaan. Voor nadere besprekingen over de verdeling van het contingent zal dr A. J. Verhage, voorzitter van het be drijfschap voor sierteeltDroducten, te zamen met enige vertegenwoordigers van de bloemkwekerij, begin Mei naar Engeland vertrekken. Verlaginq tarief heffing- in-eens bepleit. Door de Ned. Bank in jaarverslag '46. In het verslag van de Ned. Bank over 1946 worden allereerst enkele waardeerende woorden gewijd aan de nagedachtenis van mr. L. A. J. Trip. Vervolgens wordt een beschouwing gegeven over de internationale con junctuur, waarbij in Europa nog steeds is gevangen in het keurslijf der bilaterale handels- en betalingsover eenkomsten, waardoor ongetwijfeld handelsmogelijkheden worden afge sneden. Het grootste deel van het verslag is uiteraard gewijd aan de economi sche ontwikkeling van Nederland. Hoewel 1946 verbetering heeft ge bracht is de toestand nog niet roos kleurig. Dat Indië geld kost, inplaats van ons, zooals in 1938, de stroom van dollars verschaft om een belang rijk deel van onze aankopen in Ame rika te finacieren en het uitblijven van de handel op Duitsland, zijn hiervan twee groote oorzaken. De koopvaardijvloot bereikte eind 1946 met een tonnage van 2.050.000 b.r.t weer bijna 72 pet. van haar vroe gere capaciteit. De totale uitvoer be droeg ƒ815 miïlioen tegen 1074 mil- lioen in 1938. Dit is nog veel te laag, daar het invoeroverschot 517 miï lioen bedraagt, tegen 385 millioen in 1938. Vóór alles is werkelijke besparing nodig, h.i. door onthouding van con sumptie. BERNARD VERHOEVEN GEHULDIGD. Ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardig is de dichter-schrijver Bernard Verhoeven in het mede door hem gestichte cultuurcentrum „Dra- kenburgh" nabij Hilversum op har telijke wijze gehuldigd. Na de plechtige H. Mis in de kapel van het landgoed had een gemeen schappelijk ontbijt plaats, waarna de lekenspelgroep van Antoon Sweers uit Bussum de hulde op een originele wijze inzette. Later op de dag had een receptie plaats, waarvan velen gebruik maakten om de jubilaris, cmede namens talrijke organisaties en instanties geluk te komen wen sen. Des avonds vond een feestelijk diner plaats, waaraan een veertigtal gasten, vrienden van den dichter, anzaten. Tot degenen, die de talrij ke verdiensten van de jubilaris in het licht plaatsten behoorde prof. dr. mag. J. B. Kors O.P. voorzitter van de Stichting Gemeenschapsoord, drs. K Peters, referendaris aan het de partement van O., K- en W., die na mens Z. Exc. minister Gieden het woord voerde, prof. dr. W. Assel- bergs (Antoon van Duinkerken^ voorzitter van het huldigingsvomité, die tevens het feestgeschenk aan bood, mr. Jan Derks, dr. Jop Poll- mann, Piet Oomes en vele anderen. Verlang geen brood zonder bon van uw bakker De houding van de mensen, die brood zonder bon trachten te kopen, houdt twee ernstige gevaren in, waarvan zij zich over het algemeen niet bewust zijn. Zij drijven de bak ker in de voor hem gevaarlijke posi tie, dat door een bonnentekort zijn werkvoorraden teruglopen, waardoor uiteindelijk zijn bedrijf in moeilijk heden komt. Bovendien wordt de handhaving van het broodrantsoen in gevaar gebracht. Men benadeelt bij koop en verkoop van brood zonder bon op den duur dus ook zichzelf Verkoop van brood ionder bon is daarenboven strafbaar.. Niet alleen de bakker, maar ook de koper stelt zich aan een strafvervolging bloot. LUIERBONNEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat aanstaande en jonge moeders, die tussen 1 October 1946 en 1 Februari 1947 een bon hebben ont vangen voor 6 of 9 luiers, nog tot en met uiterlijk 17 Mei a.s. op door de distributiedienst bekend te maken dagen, twee bonnen resp. een bon voor drie luiers op aanvraag in ont vangst kunnen nemen. Na 5 Mei a.s. zullen aan aanstaan de moeders door de distributiedien sten geen bonnen C28' voor 12 luiers meer worden uitgereikt. Met ingang van die datum zullen alle soorten luiers verkrijgbaar zijn tegen inleve ring van vier speciale of textiel-pun- ten per stuk. In verband hiermede zullen na 5 Mei aan aanstaande moe ders in plaats van bonnen voor 12 luiers speciale textiel-punten voor hetzelfde aantal worden verstrekt. De bonnen art j (9 luiers), b 081 (6 luiers), ac (3 luiers), c 82 (12 luiers), behouden hun geldigheid, doch moe ten voor 31 Mei a.s. bij de winkelier zijn ingeleverd. De Engelse regering heeft een ge deeltelijk invoerverbod voor verse groenten uitgevaardigd, dat met in gang van 15 Mei van kracht zal wor den. Verboden wordt het invoeren van bladgroenten als sla, spinazie,, andijvie, bloemkool en bospsen; niet onder het verbod vallen tomaten, komkommers en meloenen. Aanvankelijk was de regeling nog scherper gesteld, doch zodra in Ne derland bericht was ontvangen van het dreigend gevaar, is Zondag een delegatie per vliegtuig vertrokken om onze belangen te bepleiten. Deze de legatie is Dinsdag teruggekeerd en heeft inderdaad enige verzachting weten te bedingen, o.a. dat de rege ling niet eerder dan 15 Mei zal in gaan. Intussen worden de onderhan delingen voortgezet. De reden van deze maatregel is de vrees, die men in Engeland koes tert voor het binnenkomen van colo radokever met de groenten, die vers van het vaste land komen. Hoewel dit gevaar vooral bij Franse en Bel gische producten is te vrezen, wordt de maatregel ook ten aanzien van Nederland genomen. Want hoewel de bestrijding bij ons niet te wensen overlaat, waaien er bij harde Zuiden wind wel kevers over. Voor onze tuinbouw is het besluit een zeer zware slag. Wij hopen, met de ,,Nw. Rott. Crt.", waaraan wij dit bericht ontlenen, dat onze tuinbouw- vertegenwoordigers zullen kunnen aantoonen, dat de coloradokever niet dreigt in de Nederlandse tuinbouw streken, die zich in het bijzonder op de export naar Engeland toeleggen. Koninklijk bezoek bij her denking te Groesbeek Op Maandag 5 Mei, de herdenkings dag van de capitulatie der Duitsers tegenover de Canadese legerleiding, wordt op de Canadese militaire be graafplaats te Groesbeek, waar drie duizend gesneuvelden begraven zijn, een korte, eenvoudige herdenking Koningin Wilhelmina en Prins Bernhard zullen deze herdenking bij wonen, voorts het gehele corps di plomatique, Canadese legerautoritei- ten, Nederlandse ministers, de com missaris van de Koningin in de pro vincie Gelderland, alsmede geestelij ke, burgerlijke en militaire autori teiten. Om 3 uur n.m. worden de vorste lijke personen te Groesbeek ver wacht bij de ingang van de Canadese begraafplaats-, waar de Canadese ge zant ter begroeting aanwezig zal zijn Na inspectie van de hier opgestelde erewacht, betreedt het hoge gezel schap het kerkhof en wordt er een korte godsdienstige plechtigheid ge houden door een legeraalmoezenier en een veldprediker. Vervolgens heb ben kransleggingen plaats bij het gro te kruis, dat aan het einde van de begraafplaats op een verhevenheid is aangebracht. Schoolkinderen van Groesbeek, Berg en Dal en Beek-Ubbergen zul len bij elk graf afzonderlijk worden geplaatst en op een bepaald moment gelijktijdig bloemen op de graven neerleggen. 25000 tulpen zijn voor dit doel door het Centraal Bloembol lencomité te Hillegom geschonken. ZOETERWOUDE ZILVER JUBILEUM ZUSTER FABIANA. Het was- gisteren alsof Zoeterwou- de er alles op gezet had om Zuster Fabiana met de viering van haar zil ver jubileum als onderwijzeres aan de Meisjesschool Zuidbuurt in blij heid en hartelijkheid te overtreffen. Zeer schoon werd het feest in de St. Janskerk begonnen met een plechtige H. Mis, opgedragen door deken D. Bont met assistentie van pastoor G. J. Klaverweyden en kapelaan Jos. Koomen. Bloemen, vele bloemen ver sierden de kerk, de meisjesschool en de patronaatszaal. Vele gelukwen sen bij de receptie, in één woord grote belangstelling. Om drie uur had de grootse huldiging in het Patronaat plaats, waarbij aanwezig waren deekn Bont, pastoor Klaverweyden, prior Bathen, rector Westgeest, bisschop pelijk inspecteur, kapelaan Koomen, pater v. Beurden, burgemeester en mevr. Smeets, dokter Wijbo Kort- mann en mevr. oKrtmann, de heren kerkmeesters en armmeesters met hun dames, alle onderwijzers en on derwijzeressen van de Jongensschool en vele oud-onderwijzeressen van de school. Het is ons niet mogelijk het uitgebreide^ programma, dat bijna vier uren lang één jubel en hulde vertolkte van de ouders en de kinderen te be spreken. Deken Bont stak een hartelij ke speech af, de kinderen meenemen de in zijn woorden tot de jubilaresse met woordkeus afgeleid van Fabiana's naam en bood nampns het het School bestuur een geldbedrag aan, welke de Zuster gaarne zal besteden tot ver siering van de kapel als blijvend aan denken. Pastoor Klaverweyden sprak van de liefde Gods, het grote geheim waaruit de jubilaresse al die schone eigenschappen heeft ontleend. Het is ons niet mogelijk het prach tige program te volgen en alles Zus ters en onderwijzeressen te noemen, die door ontwerp of leiding zoveel heerlijk werk bij de kinderen tot stand Herdenking in het Muiderslot r\e driehonderdste sterfd ag van den dichter P. C. Hooft, eenmaal, drost van Muiden, zal op ver schillende wijzen plechtig worden herdacht, onder andere met een tentoonst elling van handschriften brieven en andere documenten van Hooft en zijn Muiderkring. Het is mogelijk, dat het prinse'ijk paar deze tentoonstelling officieel zal openen en dan een kijkje zal nemen in het Muiderslot. dat voor deze feestelijke gelegenheid gedeeltelijk zal worden in gericht als in de roemruchte dagen van den Kring. In onze dagen- is Muiden Muiden komt, lijkt het, of een bescheiden plaats tus- Hooft's klacht voor de hui tienhonderd stond dit stad je en vooral zijn s^t mid den in een glorietijd. In 1609 werd de toen 26- jarige Pieter Cornelisz. Hooft en zijn Muiderkring. De gezellige bijeenkom sten van de Muiderkring uiden ^en en zÜn vrouw Voldoende huiselijke zor- «iTenTemdl Binnen khS «er kinderen, jaar Jeidde hij Christine ^hter speed* streden. van Ero als drostinne bin- ii-en Hii begroette haar geruime, tijd zeer if..' geweest op het slot. met een plechtig sonnet, dat zoo echt de Muider ochtendstemming aan- Zuiderzee weergaf. feweest op het eefde eerst weer op ne weduwe Leonore Hel lemans. Als Zuid-Nederlandse op het slot van Muiden. bezat de nieuwe drostinne V/el woonde hij 's winters een opgewekte en levendi- in een rijk herenhuis aan ge aard; zij hield zeer van wereld gestorven zijn of ontstond een gezelschap tenminste leren sterven op van geleerde pcpfessoren, zijn philosoofs". ,.D' ene beroemde muziekkenners, dag is de andere dag zo kunstenaars en diplomaten. men in dode stroom en hof maakten, stilte". Wat al vele intelectuele Als men in onze dagen in vrouwen telde de oude burcht toen in zijn midden. Zij maakten het slot tot een middelpunt van hoffe lijkheid en beschaving, zo- ais Holland nog niet ge kend had. De dames Tessel- schade, die als magneten fungeerden om veel ande ren aan te trekken, ver sierden de oude muren met kransen en guirlandes van bloemen, groen, vruchten en schelpen, waarbij zij een bijzonder talent aan de dag legden. De Muider-feesten in de jaren na 1627 zijn schitte rend geweest. Zij werden afgewisseld door lange wandelingen in de Gooise dreven en „opgesiert" zoals de geschiedenis zegt met onderlinge plage rijtjes. Dit al1 es was voor Hooft een welkome aanlei ding tot het plegen van vooral lange gedichten, zo als „Op het Kackeel des Drossaerts van Muiden met Mevrouwe van Wickvort, wie van be'den de kaers zou draegen". In de Muiderkring heeft zelfs Joost van den Vondel de nodige inspiratie opge daan. hetgeen kan blijken uit enkele van zijn gedich ten. die de weelde der na- tuur buiten Amsterdam op weg naar het Gooi bezin gen. Toch voelde hij zich niet geheel thuis in het Muiders'ot. Hij was te ern stig. om aan het vrolijk ge snap der gasten te kunnen deelnemen. Kwijnend bestaan. Tenslotte is gebleken, dat cTe Muiderkring van Hooft weinig invloed had op het intellectuele leven van ons land. Toen in 1647 de Drost stierf, bleef er weinig over van de glans en de faam, die het Muiderslot tot ver over de landsgrenzen had den beroemd gemaakt. De verdere geschiedenis van het slot is heel wat minder roemvol geweest. Toch heeft het nageslacht de oude burcht willen be houden als een monument; veel zorg daarom werd be steed aan de noodzakelijke restauratie. Men heeft zelfs overwogen, om het slot te maken tot een middelpunt van zeventiende eeuwse to neelkunst. Maar dat plan kon niet worden verwezen lijkt. evenmin als een latere poging, bij gelegenheid van de Vondel-herdenking in 1938, om in het Muiderslot althans enkele toneelstuk ken te laten opvoeren in de trant van de vroegere Mui derkring. Weer een ander plan heeft beoogd, Hooft's veste te maken tot een verzamel plaats van bijzonder merk waardige gedenkstukken van vaderlandse roem, of van historiestukken, die voor verdienstelijke man nen zouden kunnen wor den opgericht. Meer in het bijzonder heeft men ge dacht aan 'een standbeeld Voor Hooft Ook wi'de men in het Muiderslot een mu seum van historisch wapen tuig inrichten. Het bleven slechts plannen. En nu luidt de jongste mededeling dat tijdens de Hooft-herdeniking het Mui derslot even slechts zal te rugkeren in de sfeer van de glorietijd van de Muider kring. waarbij dan blijk baar de oud-Hollandse ta veerne niet mag ontbreken. v. O. brachten. Alle klassen, en ook de modevakschool, kwamen voor het voetlicht, alles even spontaan en met. ijver ingestudeerd. Hoe graag wij namen van uitblin kers onder de kinderen zouden noe men, wij zullen het niet doen, omdat allen zo goed hun best hebben gedaan. Zuster Joanni heeft vooral eer van haar werk gehad en haar opofferin gen zijn dan ook beloond. De reidan sen, als altijd geleid door mej. C. van Rijn, waren in één woord gran dioos. Haar werk is altijd goed ge weest, maar thans is door maanden lange studie een peil bereikt, dat ver boven het gewone staat. Hier was de gratie en plastische schoonheid zeer te roemen. Rhythmisch sterk en vast was ook het koortje dat de dansen begeleidde. Al was de toon soms wankel, de dar telheid in de maat werd goed be- hèerst. De samenspraken, waarbij het cadeau werd aangeboden waarvan de dichteres niet bekend is en ook vele anderen waren zeer verdienste lijk geschreven. Aan het einde dankte de jubilares se en toen davende de zaal en dansten allen van pleizier met de Zuster mede. Geer- en KI. Blankaartpolder. Inkomsten 4634.31, uitgaven uitgaven ƒ4026.14, saldo ƒ608.17. Be groting voor 1947 werd aan inkom sten en uitgaven vastgesteld op ƒ4612.25; omslag bepaald op f27. per h.a. (vorig jaar ƒ23. Aantal h.a. 137. De heer J. W. Groenewegen Hz. te Zoetermeer met alg. st. tot voorzitter gekozen. In de vacature, ontstaan door ontslagna me van de heer W. J. v. Rijn, werd, na herstemming, de heer S. Onder water te Stompwijk met 26 st. geko zen; de heer C. v. Leeuwen verkreeg 12 stemmen. Bij de behandeling van de begroting, waarbij de financiële zorgen zeer groot bleken, werd be sloten aan de gemeenten Zoeterwou- de en Stompwijk te adresseren tot het verkrijgen van een subsidie in het onderhoud van de polderweg. ^oooooooooooooooooooooooooooooonoo ÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. De voorzitter van het Centraal- stembureau heeft benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer, vac.-wijlen jhr. mr. Van Asch van Wijck. (A.- R-), de heer J. Hommes te 'sHeer Arendskerke. Mr. G. A. Diepenhorst te Zeist, die oorspronkelijk benoemd verklaard is, heeft deze benoeming niet aanvaard. In Den Haag is de juffrouw, die kleine kinderen meetroonde en ze hun kleren ontfutselde, op aanwij zing van een opkoopster gearresteerd. Ze is 19 jaar en heeft al enige tijd in een tuchtschool doorgebracht. Be halve manteltjes had ze ook nog zes kinderwagens gestolen. De economische politierechter te Arnhem heeft weer twee gevallen van loon opdrijving gestraft. Hij ver oordeelde de directie van de vruch- tenconservenfabriek „Bato" te Alte- na (Bet.) wegens het aan 19 werkne mers betalen vai te hoge lonen tot een boete van ƒ4700 en de directie van de vruchtenconservenfabriek „Betuwe" te Tiel tot 1300 wegens 13 gevallen van loonopdrijving. BUITENLAND. De havenarbeiders van Glasgow hebben besloten, hun staking, die 6 weke:, geleden werd begonnen we gens het ontslag van 500 kameraden, voort te zetten. Een Franse sleepboot is dezer dagen voor de haven van Oran na aanvaring met een stoomschip ge zonken. Zeven personen verdronken. In de Britse zóne van Duitsland is ter gelegenheid van de 1 Mei-vie ring de vorming van de Soc. Een heidspartij aangekondigd. Charley Chaplin is wegens pla giaat veroordeeld tot het betalen van een vergoeding van 95.000 dollar aan de schrijver Konrad Bercovici. Deze had niet minder dan 5 milloen dollar geëist. Een Mosquito, die gistermiddag te Kaapstad aankwam, heeft de af stand LondenKaapstad in 21 uur, 39 min. en 35 seconden afgelegd. Hier mede is het snelheidsrecord op deze route een flink eind omlaag gebracht; het stond n.l. op 45 uur en 6 minuten. Humoristische A vonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 33) „Je hebt de sleutels van mijn huis. Welnu, je probeert straks om er bin nen te gaan, ziet dan mijn beurs of iets anders van waarde mee te ne men, dat wij kunnen verkopen, en komt gauw terug". Maar Mathilde scheen dit weinig aanlokkelijk te vinden. Althans haar gezicht vertrok krampachtig. „Kom, Mathilde, een beetje moed!" Dus trachtte haar mevrouw haar voor zich te winnen, ,,'t Is toch zo eenvoudig. Ik begrijp maar niet, dat wij er niet eerder aan gedacht héb ben!" „Maar mevrouw toch!" En Mathil de beefde van opgewondenheid. „Denk" toch eens, dat de een of an dere politie-agent mij zou zien! Op onbewoonde huizen wordt dubbel gelet en verbeeld u eens, dat hij, dat hij.ging schieten!" „Ach, wat een' onzin! Als je een beetje voorzichtig bent, loop je niet Biet minste gevaar!" „Maar maar als mijnheer Jack me eens zou horen en als hij eens plotseling voor mij stond „Wij zullen wel iets bedenken, dat hem redelijk voorkomt". „Neen, mevrouw, ik voel het, ik kan het onmogelijk doen". ,,'t Is het enige, wat ons over blijft", drong mevrouw De Peyster nogmaals aan en zij sprak nu weer op de toon van gezag. Wij moeten toch iets doen. Wij moeten geld heb ben!" De tranen kwamen bij Mathilde te voorschijn. Ach, zij wilde zo graag haar mevrouw helpen, maar toch, dit durfde zij niet op zich nemen. Een kloppen op de deur biacht plotse ling een hevigen schrik te weeg. Instinctmatig grepen zij. elkaar bij de hand en verroerden zich niet. Weer werd er geklopt, maar ook dit maal geen antwoord. Toen voor de derde maal, maar nu zo heftig en ge biedend, dat zij hetf bijna bestierven van angst. ,,'t Is natuurlijk de eigenares, die ons er uit komt zetten", fluisterde Mathilde bevend. „Doe de deur open", beval me vrouw De Peyster gebiedend en zij haastte zich de benauwde boord dicht te maken, „en zeg" dat zij morgen ochtend het geld zal hebben". Mathilde deed de deur op een kier open en viel haast om van de schrik. Want daar stond niet mevrouw Gil bert maar de eerwaarde heer Pye- croft. Heel familair glimlachte hij tegen de verwonderd opziende dames legde vermanend de vinger op zijn lippen en deed de deur acher zich op slot. „Ik verzoek u onmiddellijk heen te gaan", beval mevrouw De Peyster. „Maar het strookt niet met mijn aard", zei hij zoetsappig, „heen te gaan en mijn medemensen in kom mer en nood achter te laten". „Medemensen in kommer en nood achter laten?" herhaalde mevrouw De Peyster. „Wel, wat bedoelt u?" „Ik kwam hier juist voorbij, en hoorde u geen minuut geleden zeg gen, dat u het geld moest hebben". De achterdocht was by mevrouw De Peyster ontwaakt. „U heeft zeker al die tijd staan luisteren?" „Daar zeg ik geen neen op", zei hij even vriendelijk. „Luistervink!" Hij nam haar dit scheldwoord in het minst niet kwalyk. „Ik heb toch heus niet veel ge hoord juffrouw Thompson. Maar mag ik u om een particulier onderhoud verzoeken van enkele minuten?" „Daar denk ik niet aan". „En toch weet ik zeker, juffrouw Thompson, dat het u berouwen zal een derde bij ons gesprek toe te laten". „Mathilde, je blijft". Onverschillig haalde dominéé de schouders op. „Werkelijk, juffrouw Thompson, ik had hoop, dat de zaak tussen u en mij zou blijven. Maar natuurlijk, als u er op staat, dat juffrouw Perkens dit was Mathilde's naam ten hui ze van mevrouw Gilbert er bij is, u heeft natuui'ijk te bevelen. Zullen wy dan maar gaan zitten?" Mathilde was al van schrik op den ruststoel neergevallen, mevrouw De Peyster nam plaats op een van de be kende luie stoelen en de heer Pye- croft nam de ander en plaatste hem zo, dat hy haar juist in het gezicht kon zien. „Juffrouw Thompson", begon hij, „ik heb u een zeer gewichtig voor stel te doen". De arme mevrouw De Peyster was er bitter naar aan toe. Zij begreep, wat er zou volgen. Die onbeschaamde, lastige, dominéé, die haar al zoveel dagen achterna liep! Hij durfde het wagen, 'n huwelijksvoorstel te doen! O! hij moest eens weten! En zij wierp een schuwe blik op Mathilde, die zo goed begreep, wat er in haar me vrouw moest omgaan en dit ook met haar ogen trachtte te beduiden. Maar wat viel alles heel anders uit. Want de dominéé, die érg vertrouwelijk dicht bij haar zat en haar zeer scherp aanzag, zei eensklaps: „Heeft men er u nooit over gespro ken, juffrouw Thompson, dat u zo opvallend veel lijkt op een bekende dame uit de grote wereld, een van de meest vooraanstaande van haar soort? Om kort te zijn op mevrouw De Peyster". Heel de waardigheid, heel de ma jesteit van deze dame was verdwe nen! Zoo was zij dan ondekt! Met wilde, woeste ogen keek zy naar Mathilde en deze, keek met wil de ogen naar haar mevrouw! „Werklijk, de gelijkenes is frap pant", ging de eerwaarde heer kalm voert. „Ik heb mevrouw De- Peyster gezien op een afstand van enkele meters, en niet zodra zag ik u. of ik moest aan haar denken. U ontbreekt de groot-hertoginnehouding die haar kenmerkt, maar overigens, ik herhaal mijn woorden, de gelijkenis is frap pant. Ik durf wtdden, dat als u ge kleed waart zoals zij, en een weinig van'haar hooghartigheid zoudt kun nen overnemen, heel wat mensen er in zouden lopen, altijd wel te ver staan, wanneer zij de echte mevrouw De Peyster niet al te intiem kenden. En op deze gelykenis steunt nu het voorstel, dat ik u wens te doen. Mevrouw De Peyster kwam weer een klein beetje bij; zij begon een en ander te begrijpen. Was het dan mo gelijk, dat hij haar niet herkend had als mevrouw De Peyster? 't Moest# wel zo zijn.. En als zij er éven over nadacht, moest zij zelf bekennen, dat het heel goed te begrijpen was. Alle kranten hadden vermeld, dat zij op reis was naar Europa, en dan, be stond er geen reuzenverschil tussen mevrouw De Peyster en het onbedui dende wezen, dat zij nu was, gekleed' in de japon van een huishoudster en verblijvend in een pension van de derde rang? Maar als hij haar niet had herkend, wat bedoelde hij dan met zijn zonderlinge woorden? Terwijl zij hierover nadacht en de wonderlijke man aanstaarde, zag zij eensklaps weer de eignaardige verandering in zijn gelaat die haar reeds eerder was opgevallen. Geen spoor meer bleef er over van het be zadigde, het dominée-achtige, het 'plechtige, dat hem gewoonlijk ken merkte; er kwam een jolige uitdruk king in zijn ogen; hij werd driemaal zo jong en om zijn mond speelde een ondeugend lahje. „Mijn vriendin", begon hij op fa- militaire toon. „zeg mij toch eens, wat zijn jullie tweeën toch van plan?' (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2