Gedenkteken deken Z. de Korte Stichting 1940-1945 Huis- aan Huis-Collecte DONDERDAG 1 MEI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 STADSNIEUWS Nationale dodenherdenking op 3 Mei KON. NED. GROFSMEDERIJ. Onder presidium van de heer N. C. F. van Ginkel werd gistermiddag dë jaarlijkse algemene vergadering ge houden van aandeelhouders der Kon. Ned. Grofsmederij. Tegenwoordig waren vier prioriteitsaandeelhouders en vier gewone aandeelhouders, ver tegenwoordigend 29 aandelen, uit brengend 24 stemmen. Het jaarverslag over 1946, waarvan wij reeds een en ander hebben me degedeeld, werd zonder aanmerkin gen goedgekeurd. De commissie tot nazien der rekening bracht een gun stig rapport uit over het financiële beheer, zodat de balans en de winst en verliesrekening zonder enige be merking werden goedgekeurd. Tot leden der nieuwe kascommis- sie werden benoemd de heren B. Pot, ir. A. W. Tondu en W. J. Kramer, tot plaatsvervangers de heren mr. H. M. de Vries, jhr. C. C. Roëll en dr. ir. P. C. Lindenbergh. De aftredende commissaris, de heer ir. J. E. Enckel werd bij acclamatie herbenoemd. Bij de rondvraag vroeg de direc teur, de heer ir. M. C. de Jong, of het niet gewenst was, zulks in afwijking van de statuten, de termijn, voor de ter visie legging der jaarboeken te verlengen tot 1 Juli, zulks in verband met de vele omslachtige bepalingen welke de goede gang van zaken in de boekhouding dikwijls lang ophouden. Op een vraag van de heer Pot over de materiaalvoorziening werd mede gedeeld, dat deze niet ongunstig te noemen is. Van ruwijzer voor de me taalgieterij is men behoorlijk voor zien, omdat dit een product is, dat de Hoogovenbedrijven te IJmuiden vol doende kunnen leveren. Ook ten aan zien van de behoeften van de smederij is de toestand niet ongunstig en zelfs voor de kettingfabriek mag men op het ogenblik 'niet klagen. Evenwel krijgt Utrecht hierover zovele aan vragen, dat slechts op langen termijn geleverd kan worden. Het werkplan- programma is to 1950 ruim van or ders voorzien, maar niettemin zal er toch ruimte moeten gemaakt worden voor spoedorders, welke soms onmid dellijk uitgevoerd moeten worden om de opdrachtgevers niet in het on gerede te brengen. CISKE DE RAT. Op initiatief van K. en O. vonden in de Leidse Schouwburg reeds en kele opvoeringen plaats van „Ciske de Rat", een tooneelspel in twaalf ta ferelen naar de gelijknamige roman van Piet Bakker. Bij de première hier ter stede wijdden wij reeds een uit voerige beschouwing aan dit stuk. Gisteravond bracht het Nederlands Minister Jonkman In verband met het aanstaande vertrek van de ministers Beel en Jonkman naar Batavia heeft minis ter Jonkman in een onderhoud met het A.N.P. nog eens nader het doel omschreven van de te ondernemen leis. Dit doel vatte de minister samen in de volgende punten: 1. In de eerste plaats willen wij, de regering, ons oriënteren ginds; daarnaast is het de bedoeling de landvoogd en de Com missie-Generaal ir. te lichten over de verhoudingen nu hier. Wij willen voorts besprekingen voeren over enerzijds de loyale en de royale uit- Volkstoneel „Ciska" wederom op de Leidse planken, dik keer or.der auspi ciën van de Kunstkring „Het Schouw spel". De belangstelling voor dit to neelstuk is nog steeds niet vermin derd. Ook gisteravond was het schouwburgpubliek weer in groten getale opgekomen en dit is een ver heugend verschijnsel. „Ciske de Rat" immers behoort n:et tot die melodra matische volksstukken, die de laatste tijd nogal dikwijls op het publiek worden losgelaten. Integendeel! De toeschouwer wordt in staat gesteld om direct mee te leven met het ziels conflict van een kind, dat goed is van inborst, maar opgroeit in een milieu, waar goede eigenschappen in de kiem worden gesmoord en de wanhoop voedsel geeft aan de laagste instinc ten. In deze tijd van verwildering worden wij er aan herinnerd, dat al leen het gezin de bakermat kan zijn van een betere maatschappij. Het Nederlands Volkstoneel gaf een goede vertolking van dit stuk, terwijl de décor wisselingen tussen, de taferelen vlot verliepen. Een har telijk applaus getuigde van de in stemming der aanwezigen. NED. KATH ARBEIDERS BEWEGING. De afd. Leiden van de K.A.B. orga niseert a.s. Zondag in het St. Anto- niusclubhuis een bijeenkomst ter her denking van de gevallenen. Onder de ze zijn er vijf, die tijdens hun leven aangesloten waren bij de K.A.B. in onze stad. Op deze avond zal kape laan W. Bende een herdenkingsrede uitspreken, een groep Kajotters een toepasselijk declamatiespel ten beste geven en een mannenzangkoor zich doen horen, terwijl de K.A.B. Sym- phonie, onder leiding van Jan Gor dijn, voor een passende muzikale omlijsting zal zorgen. Zondag a.s. onthulling te Alphen a.d. Rijn Ter nagedachtenis van wijlen de ken Z. de Korte, die van October 1938 tot en met Augustus 1944 dé ken en pastoor was van Alphen aan de Rijn, zai Zondag a.s. een kunst zinnig uitgevoerde gedenksteen op plechtige wijze worden onthuld. Wijlen deken De Korte werd in de fatale Augustusnacht van 1944, door de Duitsers, onder verdenking van illegale actie, gearrescteerd. en naar het beruchte concentratie-kamp Bergen Belsen in Duitsland gevoerd, alwaar hij omstreeks Maart 1945, aan ontbering en ziekte is overleden. Prof. Fr. Grent, die destijds als ka pelaan alhier, bij de arrestatie tegen woordig was en zichzelve had aan geboden om in plaats van de deken te worden weggevoerd, echter zon der resultaat en die als deservitor tijdelijk zijn werkzaamheden in de parochie had waargenomen, zal on der de Hoogmis a.s. Zondag een her denkingstoespraak houden tot de parochianen, waarna de officiële en plechtige onthulling van het ge denkteken (na de H. Mis) zal plaats vinden. In verband met déze plechtigheid zal de laatste H. Mis, welke gewoon lijk om elf uur aanvangt, dien dag op een later tijdstip'beginnen, op dat ieder zoveel mogelijk bij het eerbetoon aan de beminde herder, te genwoordig kan zijn. Het gedenkteken, dat een voorstel ling geeft van het tafereel uit de Openbaring 5 8, de aanbidding van het Lam Gods, is op zeer kunstzinni ge wijze geboetseerd door de beeld houwer W. Harzing, die een persoon lijke kunstvriend was van de overle den priester. TAFELTENNIS Delft blijft houder van het Sleu telpakket. Dinsdag 29 April had in het speellokaal van de Delftse Tafel tennisvereniging „Detas" de steden- wedstrijd DelftLeiden plaats. Na dat de voorz. van de Delftse Tafel tennis Commissie een kort openings woord gesproken had nam de strijd een aanvang. Delft had haar 1ste klassers over de beide eerste teams verdeeld, zodat zowel team 1 als team 2 van. Leiden het zwaar te ver antwoorden kregen. In het eerste team van Delft speelden de le klas sers J. Oostrom en Beuman, in het tweede team stonden de le klasser J. Oostrom en de gewezen le klasser J. Molenaar opgesteld. J. Burghouwt en P. Heymans, bei den van de Sleutels wisten elk een tegenpunt te scoren. De eindstand van team 1 werd zodoende 82 voor Delft. In team 2 kon alleen de heer H. v. d. Weyden (Sleutels) het tot een overwinning brengen, de eind stand werd 91 voor Delft. Het 3e team hield de eer van Leiden hoog en won met 73. De heer Fr. Bonte (A. L. T, C.) wist met zijn harde forehand aanval al zijn sets te win nen; J. v. d. Post won twee sets en D. Heynis (A. L. T. C.) maakte een tegenpunt. Het dubbel, gespeeld door de heren v d. Post en Bonte werd eveneens gewonnen. Het totale eind resultaat werd aldus 2010 voor Delft. Al is het nog lang geen over winning voor Leiden, tóch mag men zeer zeker zeggen dat het resultaat vergeleken met dat van verleden jaar (16—2) lang niet ongunstig is uitgevallen. Kampioenschappen Leiden en Om geving. Het bestuur der Leitaco maakt haar leden erop attent, dat de inschrijving voor de kampioen schappen van Leiden en Omgeving op 5 Mei as. definitief sluit! Inschrij vingen na die datum kunnen niet meer geaccepteerd worden! Zij, die nog geen inschrijfformulier ontvan gen hebben kunnen zich alsnog wen den tot het secretariaat Nieuwe Rijn 80, Leiden, tel. 20709. VOETBAL. Studenten-Nederlands jeugdelftal De wedstrijd tussen het studenten elftal en het Nederlands jeugdelftal, die gisterenmiddag op het H.V.V.-ter- rein in Den Haag werd gespeeld en door de studenten met 42 werd ge wonnen, was nauwelijks het aanzien waard. Bondstrainer Carver, die bij de wedstrijd aanwezig was, zal ook weinig materiaal voor de toekomst hebben kunnen ontdekken. U.V.S.—S.V.V. Zondag vindt het belangrijke treffen plaats tussen U. V.S. en S.V.V. In verband met de uitzendingen van de tweede helft van de wedstrijd België-Nederland be gint deze strijd om 1 uur. Beide elf tallen komen volledig uit. Engeland-België (militair) 11 De voetbalwedstrijd tussen de Brit- sche en de Belgische legerploeg is geëindigd met een gelijk spel: 11. Rust 00. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d RIJN, 30 April. Groenten. Witlof 2835, idem II 1522, rabarber 14.0023.60, prei f 18.0019.80; waspeen 5062 idem II 16.30. kroten I 7.40 8.00 idem II 5.00—5.60, radijs 10 11, winterpeen 6.807. TER AAR, 30 April. Groenten. Spinazie 15—36 cent,^ witlof 128 cent; snijsJa 1013 cent, sjalotten 13 cent; prei 526 cent; postelein 65 68 cent rabarber 715 cent, uien 216 cent en waspeen 34 cent per kg.; sla 4—16 cent per stuk; selderij 12 cent en radijs 710 cent per bos ROELOFARENDSVEEN, 30 April. Groenten. Radijs 36, sla 616, witlof 1526, spinazie 2938 en rabarber t 15 per 100. Bloemen. Narcissen 313 ct.. Anemonen 2239 cent. Irisser 55—90 cent, Deronicum 1421 cent, Tulpen: Copland 3853 cent, Bartigon 3156 cent; Zenober 31 cent; Emperor 40 cent; Albino 7083 cent; Golden Harvast 5270 cent; Bandoeng 51 cent; v. d. Hoef 51 cent: v. d. Eerden 3537 cent; Krelage 2939 cent, Elizabeth 51 cent. Het gedenkteken bevat de volgen de tekst: Ter eerbiedige nagedach tenis aan de Hoogeerw. deken Z. de Korte, geboren te Gouda op 21 Febr. 1891; op 9 Nov. 1938 tot deken van Alphen benoemd, bezweken Maart 1945 in Bergen Belsen" en voorts: „De ijver voor Uw Huis heeft mij verteerd, op mij viel de smaad van hen, die U smaden". Het gedenkteken is aangebracht aan de Noordzijde van de parochie kerk, bij opgang naar het kerkhof. Bij de plechtigheid zal het R. K. Gemengd zangkoor „Sint Bonifa- cius", welke destijds door de bezie lende krachten van wijlen deken Z. de Korte was opgericht, enkele toe passelijke liederen ten gehoore bren- gen. De ..Katholieke Actj^ die het initiatief hiertoe heeftgenomen, werd in haar plannen door de tijds omstandigheden en materialen- schaarste in belangrijke mate gehan dicapt. Hieraan is ook toe te schrij ven. dat dit gedenkteken pas twee jaren na het overlijden geplaatst kon worden. ALPHEN AAN DEN RIJN 1 TOT EN MET 10 MEI ZIJ GAVEN ALLES! WAT GEEFT GIJ? GROTE BELANGSTELLING VERWACHT. Evenals het vorige jaar, toen dui zenden in de Pieterskerk samen kwamen en een schier eindeloze mensen-stroom langs het tijdelijk monument aan de Steenstraat defi leerde, blijkt er voor de Nationale Dodenherdenking op Zaterdag a.s. in onze stad grote belangstelling te bestaan. Het bestuur van de Stichting ^Do denherdenking 5 Mei 1945" rekent op het Pieterskerkplein ongeveer 4090 personen te kunnen bergen, .waarvoor circa 800 zitplaatsen be schikbaar zijn. Een deel hiervan wordt gereserveerd voor de officiële genodigden en de nagelaten betrek kingen der oorlogsslachtoffers, zodat verreweg ae meerderheid met een staanplaats genoegen zal moeten ne men. In verband hiermede zal de stoet zoveel mogelijk bekort worden en ten hoogste ruim drie kwartier in beslag némen. Gelijk gemeld zijn kosteloze toe gangsbewijzen aan verschillende adressen .'n de stad verkrijgbaar evenals programma's, bevattende de tekst der te zingen liederen en de volgorde van de dienst. Voor zover voorradig uok 's avonds aan de toe gangen tot het plein. Nagelaten betrekkingen van oor logsslachtoffers, wier adressen onbe kend zijn en aan wie dus geen toe gangsbewijs kon worden toegezon den, kunnen deze afhalen aan het secretariaat, Haarlemmerstraat 243. Bij ongunstig weer vindt de her denking, dank zij de medewerking van het Gemeentebestuur, plaats in alle zalen der Stadsgehoorzaal. Zulks zal zoveel mogelijk tijdig in de stad bekend worden gemaakt. Na afloop der plechtigheid wor den de deelnemers aan de Stille Tocht langs bet tijdelijk monument aan de Steenstraat verzocht zich via het Noordeinde en de Rijnzichtbrug te begeven naar de Morsweg en zich aaar in volgorde van aankomst in rijen van drie op te stellen, waarbij ordecommissarissen en padvinders aanwijzingen zullen verstrekken. Le den der voormalige illegaliteit en de B.S. dienen zich via de Morsstraat te verzamelen voor de Morspoortka- zerne, waar zij zich bij de stoet zul len aansluiten. Voor de Kajotters. De Kajotters worden a.s. Zaterdagmiddag om half 4 in het zaaltje Maria-Gijzensteeg verwacht voor een grondige repetitie van ons spel. Blijf niet stijfselen, maar.doe mee! De Districtsleiding der K.A.J. Parochie Leonardus Jongemannen. Morgen, Vrijdagavond, om acht uur Culturele Praatavond in de Gym nastiekzaal aan de Potgieterslaan. Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef. De Katholieke Actiecursus voor 17- en 18-jarige meisjes in de dekenale kerk kan Vrijdagavond niet doorgaan. W. J. A. MULDER, Directeur. 31. Kun je nog wat zien", vroeg Tim, nadat hij een grote zakdoek voor de ogen van den ander gebon den had. De reus antwoordde ontken nend en stond op. „Nu zal je eens wat zien", zei hij. De handen tot vuisten gebald, kromde «bij zijn armen waarbij zijn geruite truiNtot op sprin- GEM. AANKONDIGING VLAGGEN HALFSTOK OP 3 MEI 1947. Burgemeester en Wethouders van Leiden verzoeken den ingezetenen de vlag op Zaterdag 3 Mei a.s. te 18 uur half stok te hijschen en deze om 20.45 uur weder in te halen- Teneinde het wapperen te voorko men, moet de vlag worden vastge maakt. Burgemeester en Weth. voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. Leiden, 30 April 1947. VERBOD TEN GEHORE BRENGEN MUZIEK IN VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOC ALITEITEN Op 3 MEI 1947, Na 18 UUR. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem is bepaald, dat op Zaterdag 3 Mei 1947 na 18 uur in vergunnings- en ver- lofslocaliteiten geen muziek ten ge hoore mag worden gebracht; de ver leende ontheffingeh van het verbod vervat in art. 13 van de verordening cp vergunnings- en verlofslocalitei- ten en logementen zijn die dag na 18 uur derhalve niet van kracht. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Leiden, 30 April 1947. Op Woensdag 7 Mei houdt de toneelvereniging „Vondel", de oudste onderafdeling van de K.A.B.. een pro- pagandavergadering om haar leden tal met meerdere goede krachten te versterken. Alle katholiek-georgani seerde arbeiders, die menen hiervoor in aanmerking te komen, worden die avond verwacht in gebouw „Predi ker", Deze trekt van de MorWeg en Binnenvestgracht door de tuin van het Rijksmuseum voor Volkenkunde langs het monument om vervolgens via Binnenvestgracht en Kruisstraat zich zelf te ontbinden. Er bestaat voor verenigingen zo wel als particulieren gelegenheid bloenïen en kransen aan de voet van het monument neer te leggen, ter wijl bij het toegangshek van het Museum een collecte zal worden ge houden voor een biijvend ereteken voor de oorlogsslachtoffers. De ingezetenen worden verzocht Zaterdagavond 6 uur de vlag ..half stok" te hijsen. B. C. HARTMAN t. In de oudersdom van 61 jaar is té Vogelenzang plotseling overleden de heer B. C. Hartman, oud-eigenaar van het Lido-theater te Leiden. In 1908 begon hij in Leiden en gaf op Koninginnedag een open^uohtvoo1-- stelling, welke door 60.000 mensen werd bijgewoond. Hij stichtte hier ter stede het Imperial-theater en expli ceerde de films zelf. AFSCHEID B. W. DE WAAL. Als directeur van de Incasso Bank Gisteren heeft de heer B. W. de Waal in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen als directeur van de Incasso Bank te dezer stede. Zeer velen hebben in de middag uren de gelegenheid aangegrepen om de heer De Waal nog eenmaal in zijn kwaliteit als directeur de hand te drukken. Onder hen merkten wij o.m. op mr. Diemer Kool, lid van de hoofddirectie te Amsterdam, jhr. mr. F. v. d. Brandeler, agent van de Ned. Bank, oud-burgemeester, mr. A. v. id San de Bakhuyzen, de heer B. Henny, directeur van de Incasso Bank te 's-Gravenhage, nagenoeg alle leden van de Ver. voor de Leid se Geld- en Effectenhandel en ver der tal van vrienden en cliënten. Tijdens een diner, dat 's avonds in „In den vergulden Turk" werd ge houden. heeft het .personeel van de heer De Waal afspheid genomen. Achtereenvolgens voerden hier het woord mr. Th. J. Trip, directeur, de heer C. W. Oostveen, procuratie houder, die namens de directie en het personeel een zilveren sigaret tenkoker aanbood, de heer E. van Cortenberghe, procuratiehouder en de heer C. Monteban, procuratiehou der van de Incasso Bank te Den Haag. Met een enkel woord heeft de heer De Waal voor een en ander dank gezegd. Zondag 18 Mei is het de feestdag van de arbeid. In alle parochiekerken zal dan onder de H. Missen worden gepreekt over een sociaal onderwerp. Des middags wordt in de dekenale kerk een plechtig Lof gecelbreerd waaronder de gereedschappen zullen gezegend worden en de bekende Ca- pucijnerpater Engelbertus de predika tie zal houden. Daarna is er vanwege de Gewestelijke Kring een grote bij eenkomst in de Stadsgehoorzaal. Na dere bijzonderheden worden nog be kend gemaakt. gen toe om zijn opzwellende biceps spande. „Nou", dacht Tim bij zichzelf, „ik ben blij dat ik met dien snuiter niet hoef te vechten. Dan zou ik van een kouwe kermis thuiskomen en ik kom net van zo'n instelling vandaan. Maar ja, wie niet sterk is, moet slim zijn. Ik hoop, dat ik mijn plannetje tot een goed einde kan brengen. An- Zilveren Jubileum Jubilea van onderwijzers kunnen een gelegenheid zijn, waarbij duide lijk gedemonstreerd wordt de goede verhouding in een school tussen de onderwijskrachten onderling en tus sen de jubilerende onderwijzer en zijn. leerlingen. En dat was vanmorgen de viering van het zilveren jubileum van de heer J. J. M. Bruschke. In het St. Antoniusclubhuis werd de jubilaris met diens echtgenote en kinderen feestelijk ontvangen door Hoofd der school, zijn collega's en de leerlingen van de U.L.O.. En met de voorzitter van het schoolbestuur rec tor Bernefeld en leden van 't bestuur waren daar aanwezig de zeereerw. heren pastoor Beukers, pater Tesser, pater dr. Vrijmoed. De hoogeerw. heer Deken had met bericht van ver hindering een schriftelijke geluk wens gezonden, eveneens de pastoors Smitz en v. id'. Schoot. Het hoofd der school de heer Th. Scholte voerde 't eerst het woord om de jubilaris te huldigen en te danken als trouw col lega en toegewijd leraar. Hij sprak de wensch uit, dat de heer Brusch ke nog zeer vele jaren zijn zo ge waardeerde kracht aan het U.L.O. zal mogen wijden en betrok in zijn gelukwensen ook de echtgenote van de jubilaris en diens kinderen. Als oudste collega wees de heer H. Tymmers er op, dat de jubilaris als een eerste leerkracht een voorbeeld is voor zijn collega's. De resultaten van zijn onderwijs zijn uitstekend; hij weet de beste cijfers voor zijn leerlingen te verkrijgen als vrucht van zijn kennis en toewijding. Hij is altijd precies, altijd op tijd: een man van voorbeeldige plichtsbetrachting. Als stoffelijke waardering bood spr. aan de heer Bruschke eenige boek werken aan en offreerde bloemen aan mevr. Bruschke. Beide sprekers wezen ook op een bijzondere eigenschap van de jubila ris, welke de jongens bezongen in een der liederen, waarmede zij hun leraar bejubelden: zijn blijmoedig heid: „Een kwart eeuw geleden Verscheen in de stad Een man kloek van geest, jong van jaren Die met een brede joviale lach De wiskunde kwam verklaren." ders sta ik er, zoals ze wel eens zeg gen, „gekleurd op!" De geweldenaar had intussen zijn makker in z'n kraag gegrepen. „Grrrrr", morde hij, „nu zal ik je eens laten zien, waar Tinus Teertouw toe in staat is. En geen grapjes mannetje en steeds blijven praten, zo-dat^ ik kan horen of je niet wegloopt", J. J. M. Bruschke Rector Bernefeld dankte als voor zitter van het schoolbestuur de jubila ris voor de uitstekende wijze, waarop hij 25 jaar zijn taak heeft vervuld. Spr. is er van overtuigd, dat zijn leerlingen hem dankbaar moeten zijn voor het voorbeeld, dat hij hun heeft gegeven in het goed vervullen van de gewone dagelijkse plichten. Hier door en hierdoor alleen kan men het leven waarlijk groot maken: niet door groote dingen te doen, maar door de gewone dingen goed te doen. Spr. dankte ook mevr. Bruschke en sprak de wens uit, dat de kinderen zullen leven en werken als hun va der. Spr. bood de jubilaris een en ve le ppe met inhoud aan. Heel aardig was de parodie, die de jongens gaven van een klas van mijnheer Bruschke. welke zij besloten met een duidelijk hartelijk gemeend toespraakje door één hunner en aan bieding van een geschenk. Ten slotte werd door vijf jongens een toepasselijk lied gezongen met eigen begeleiding. De heer Bruschke dankte hartelijk voor de gebrachte hulde. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag herdenkt de heer A. v. Duyn het feit, dat hij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Expeditie-onderneming v. Gend en Loos. In verband hiermede vond heden morgen in het kantoor een eenvoudi ge huldiging plaats. Als eerste spre ker voerde het woord cïe waarnemend directeur, de heer A. H. Vergoed, die zeide, dat de jubilaris altijd zijn werk op de juiste wijze heeft verricht. De opdrachten voerde hij uit tot grote tevredenheid van de directie, die hem dan ook dankt voor zijn nauwgezet heid en plichtsbetrachting. Spr. over handigde de heer v. Duyn een enve loppe met inhouden een oorkonde. De heer J. v. Vliet schetste de heer van Duyn eveneens als een actief man, die weet op welke manier hy de goede verhouding tussen de per soneelsleden kan bevorderen. Hierna spraken nog de heren H. J. W. Elemans, chef van aankomst, D. Kunëken, chauffeur-besteller, Rave- stein en P. D. Visscher. De jubilaris moegt diverse geschenken in ont vangst nemen, terwijl zijn vrouw een bloemstuk werd aangeboden. Jubileum M. W. F. Beyerinck. Vandaag herdacht de heer M. W. F, Beyerinck. bewaarder van de Hypo theken, het Kadaster en de Scheeps- bewijzen, de dag, dat hij voor veer tig jaar in 's Rijks dienst trad. Hedenmorgen werd de jubilaris met zijn echtgenote, aan wie bloe men werden aangeboden, ten kantore ontvangen en allereerst toegesproken door de commies, de heer J. J. v. d. Kamp, die uitvoerig stilstond bij de staat van dienst van de jubilaris. Op 1 Mei 1907 «benoemd tot surnumerair bij de belastingen te Bergen op Zoom, was hij achtereenvolgens als ontvanger werkzaam te Druten, Om men. Kampen, Goes, Brielle er Delft. Op 1 April 1936 werd hij in zijn hui dige functie benoemd, welke hij over enige maanden in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal neerleggen. Spr. dankte hem uit naam van het gehele perso neel voor de prettige samenwerking en bood hem'als blijvend aandenken over zijn a.s. reis voering van de wensen en regelingen van Malino en anderzijds van de over eenkomst van Linggadjati, waarbij aldus de minister natuurlijk ook ter sprake komt, welke personen on der de huidige omstandigheden het meest geschikt zijn om bepaalde pos ten te bezetten. Dit is volop aan de orde, zooals ik al op 19 December 1946 in dc Tweede Kamer heb aan gekondigd, toen ik zeide, dat dit na de ondertekening van het politiek accoord zou geschieden. Ten aan zien van de geruchten, dat nu al be paalde benoemingen zijn te verwach ten, zeide de minister, dat hier uiter aard voor de terugkeer der ministers naar Nederland geen verandering in de bezetting van de verschillende posten is te verwachten. De minister verklaarde nog, spre kende over de vraagstukken, welke zich voordoen, dat de heren Hirsch- feld en Albarda meegaan, omdat altijd heeft vastgestaan, dat na de endertekening van het politiek ac coord de financieel economische vraagstukken voor alles de aandacht verdienen. Zij zijn bereid gevonden op dit gebied de Nederlandse regering van advies te dienen. Ten slotte zeide de minister nog, dat stellig een van de eerste punten van bespreking zou zijn, het pro bleem van de nog in internering ver blijvende Nederlanders. H.M. DE KONINGIN BESCHIKT OP GRATIEVERZOEKEN. Door HM. de Koningin is afwij zend beschikt op het gratieverzoek van J. Berendsen, tot de doodstraf veroordeeld- bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch. H.M. de Koningin heeft gratie ver leend aan I. Metz, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam. Ten aanzien van Metz is de dood straf verwisseld; in een levenslange gevangenisst raf Het doodvonnis tegen G. H. San- ner, wiens gratieverzoek door H.M, de Koningin werd afgewezen, is he denmorgen voltrokken. een wandelstok aan. Nadat de heer' Beyerinck had bedankt voor deze eenvoudige doch. hartelijke huldiging bleef men nog geruime tijd bijeen. Onder degenen, die eveneens geluk wensen aanboden, bevonden zich ojii. de heer Deelman, chef de bureau van de Prov. Waterstaat te 's-Gravenhage, verschillende hoofden van diensten,- het personeel van de Landmeetkun dige dienst en tal van anderen. De Leidse Vereniging van Notarissen zond een grote bloemenmand. KATH. BOND VAN KAPPERS- PERSONEEL „ST COSMAS". De afd. Leiden dezer organisatie kwam Dinsdagavond in vergaderingju bijeen in Hotel Rijnland. In zijn ope--g ningswoord heette de voorz., de heer E. M. Langezaal de aanwezigen har telijk welkom. Spreker kon de ver heugende mededeling doen dat de minister in principe het afnemen van examens zowel voor gezel als voor het diploma vakbekwaamheid vrij had gegeven. Bij de mededelingen werd de ver gadering in kennis gesteld van een schrijven dat namens de Personeels- Unie (N.B.K.P. en „St. Cosmas") aan de vakgroep afd. Leiden was verzon den in verband met de voorgenomen sluiting der zaken in vacantietijd, waarbij werd goedgevonden dat steeds meer bij de werkgevers zou worden aangedrongen -op een volle dige samenwerking. Iets nieuws voor „St. Cosmas" was de „Commissie van bijstand". Dit is 'n kleine groep van leden, varieërend in leeftijden die geregeld bijeenkomt en door goede voorlichting opge kweekt zal worden tot een stevige kern, die te zijner tijd in staat is de eventueel opengevallen bestuursfunc tie^ in handen te nemen. Het volgende punt der agenda bracht de vergadering het voorstel om de leden maandelijks een kleine bijdrage te laten betalen om zoodoen de te kunnen komen tot de uitgave van een eigen afdeelings-maandblad. Dit voorstel werd met algemene goedkeuring aanvaard. De hierna besproken excusies be loven volledig te slagen, gezien de in stemming waarmede de vergadering de voorgelegde plannen begroette. Na eenige mcdedeelingen inzake een op handen zijnde verloting om de aanschaffing van een eigen afdee- lingsvlag mogelijk te maken, alsmede een dringende oproep, om vooral de contributie op tijd te voldoen en een korte rondvraag kon de vergadering op de gebruikelijke wijze worden ge sloten. Hierna volgde nog een demonstratie van een avondkapsel door de heer Hugens uit Oegstgeest, alsmede een herenkapsel door de heer Latcr- veer, welke beide demonstranten zich in een behoorlijke belangstelling mochten verheugen, BONKAARTEN AFHALEN. Voor het afhalen van bonkaarten 707 K.A. tot en met KE, QA voor ta bak. QB voor versnaperingen en TA voor brandstoffen moet men zijn in „De Burcht". Morgen hoofdstamkaartnummers 21001 t/m 27000. BURGERLIJKE STAND. Gteboren: Josephus Petrus Maria z. van J. P. van Kempen en E. C. Frank huizen; Adriana Maria Geertruida Helena d. van C. den Uyl en G.,H. v. Wouw; Johannes Bartholomeus z. v. C. J. Erades en M. van Es; Henricus Aloysius Maria z. van W. J. Stik- voort en P. Hesselman; Robertus Henmanus Maria z. van A. J. M. Jongmans en J. M. Otten^ Johannes Cori^elis z. van J. van de Stolpe en M. Kondratjewa. Overleden: I. Selier wed. van J. Brouwer 76 j.; L. van Meurs wedn. 59 j.; C. Schouten man 42 j. TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3