Nederland verloor 265.000 mensen 1 Op korte golf PADIO „Victorie" demonstreert teWassenaar Om het schaakkampioenschap van Leiden en omstreken Washington Square 80000000 DONDERDAG 1 MEI 194? DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DE DROEVIGE OORLOGSBALANS 30.000 doden van het verzet Nederland heeft, rfoar uit de door het Nederl. Instituut voor Oorlogs documentatie verzamelde gegevens blijkt, door de afgelopen wereld brand 265.000 mensen verloren. Hiervan kwamen door illegale werk zaamheid 30.000 personen om het leven; 15.000 hiervan zijn thans door het instituut op een erelijst ge plaatst. De verdeling van ihet totaal van 265.000 is als volgt: In Nederland gefusilleerd 2000. G^pneuveld of vermist van Neder landse landmacht (Meidagen '40 en Irene Brigade) ,4000; Nederlandse marine 2600. Van de 16 000 politieke gevange nen zijn er omgekomen 11.000 (In Vught en Amersfoort 4000). Vergast, vermoord of op andere wijze omgekomen zijn 114.000 van de 120.000 naar Duitsland gedepor teerde Joodse Nederlanders (95 Van de 380.000 in Duitsland te werk gestelde arbeiders zijn er 34.000 niet teruggekeerd. Bombardementen in Nederland kostten 22 000 personen het leven. Wegens ondervoeding tijdens de hongerwinter stierven er 25.000. Omgekomen in Japanse interne ringskampen in het Verre Oosten 22.000. Ten slotte zijn er dan nog de 90.000 vermisten uit al deze groepen naar wie het Rode Kruis nog steeds zoekt. Van deze 265.000 gevallenen zul len er slechts betrekkelijk weinigen op de erelijst voorkomen, namelijk alleen de slachtoffers van het ver zet. In de archieven van het Rijks instituut zijn teeds over 15.000 ver zetsstrijders alle gegevens verza meld, doch talloos zijn nog degenen over wie weinig of niets bekend is. Wil de samen te stellen erelijst ooit ojp enige volledigheid kunnen bo gen, dan dient elke Nederlander hieraan naar zijn vermogen mede werking te verlenen. Het RVO doet nogmaals een drin gend beroep op ieder, die uit eigen kring namen van gevallenen kent. zich tot het RVO te wenden, post bus 12 te Amsterdam, opdat ook die slachtoffers van het verzet in de erelijst zullen kunnen worden opge nomen. Het RVO stelt hiervoor for mulieren ter beschikking. 0000000000000000000000000000000000 2 o oooooooooooooooooooooooooooooooooo BUITENLAND. De Veiligheidsraad heeft het Hongaarse verzoek om lid te worden van de Verenigde Naties doorgezon den naar de Commissie voor het lid maatschap,-opdat deze er ,.te gelege ner tijd" rapport over zal uitbrengen. Eerst moet nl. het vredesverdrag door alle betrokken landen zijn gera tificeerd. Sedert enige dagen woedt brand «.'acht bruinkoolmijnen in Noord- «ijnland. Eén mijnwerker is om het leven gekomen. De oorzaak moet ge zocht worden in zelfontbranding van de bovenste lagen. Tegen dr. Schacht heeft de openbare aanklager te Stuttgart gis teren 8 jaar arbeidskamp geëist. Te Kassei is een pontboot over de Fulda gekapseisd, waarbij twee op varenden verdronken zijn. Praag gaat een gedenkteken voor „het onbekende kind" oprichten, toegewijd aan de nagedachtenis van de jonge slachtoffers der Nazi's, die in Duitse concentratiekampen zijn omgekomen. BINNENLAND. Men verwacht de benoeming van mr. W. A. J. Visser, burgemees ter van Zeist, tot burgemeester van 's-Gravenhage als opvolger van mr. S. J. R. de Monchy. Dinsdagavond om half negen gooide iemand een steen door een coupéruit van de trein uit Rotter dam, toen deze ter hoogte van de Schimmelweg passeerde. Een passa gier werd gewond. Bij het beproeven van de ste vigheid van een stelling opgebouwd uit asphaltvaten, viel de 60-jarige havenarbeider M. S. Vermeulen, wonende in de Steinwegstraat te Rotterdam van een hoogte van 2y M. Hij was vrijwel op slag dood. Ter Algemene Vergadering van Aandeelhouders van de Nederlandse Bank N.V., gehouden op 30 April '47, zijn de commissarissen, mr. R. J. H. Patijn, mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck en mr. D. U. Stikker, die vol gens rooster aan de beurt van aftre den waren, herkozen. Sedert ruim vier weken houdt, al dus „Parool", de politie zich bezig met de verdwijning van een 43-jari- ge directeur van een chemisch labo ratorium in Den Haag en een 31-ja rige verpleegster uit Soest. Op 2! Maart hebben deze twee mensen, na een verblijf in een hotel in Bergen op Zoom, de stad per auto verlaten, met bestemming Utrecht. Hoewel ernstig rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid, dat de man, die bijziende is, door de duis ternis misleid, te water is gereden, sluit men de hoop op hun terugkeer niet geheel uit, omdat de man een groot bedrag aan geld bij zich had. Wellicht hebben zij hun aanvanke lijke plannen gewijzigd en zijn zij naar het buitenland getrokken. On begrijpelijk blijft het dan echter, dat zij ook vandaar geen enkel teken van leven meer hebben laten horen. AMERIKAANSE AMBASSADEUR BEZOEKT CENTRALE STIERENKEURING. De Centrale Stierenkeuhing voor Noord Holland welke gisteren te Alk maar werd gehouden, mocht zich ver heugen in de belangstelling van de Amerikaanse ambassadeur, Herman Baruch, die vergezeld was van de Landbouw-attache van de Ameri kaanse ambassade, de heer W. H. Riddell. De heer Baruch toonde grote be langstelling voor het puikje van de Noord-Hollandse fokveestapel en was bijzonder gefrappeerd door de hoge cijfers van het vetgehalte, welke in de catalogus vermeld staan. Dit percentage is, naar hij mededeelde, hoger dan van het vee in Amerika, dat grotendeels van Nederlandse af stamming is. Hoewel de heer Baruch informeerde naar de prijzen, had zijn bezoek geen zakelijke bedoelingen. Hij vertelde, dat men in Amerika thans grote belangstelling heeft voor de kunstmatige inseminatie, waaraan ook de Nederlandse fokkers reeds aandacht beginnen te schenken. De heer Baruch zeide verder, dat hij reeds enkele andere veetentoon stellingen in ons land bezocht en voornemens is ook tentoonstellingen op het gebied van land- en tuinbouw, bloemen en bolgewassen te bezoeken. T.a.v. de algemene politieke toe stand liet de heer Baêruch een opti mistisch geluid horen. Groot was de belangstelling, die de stierenkeuring, ondanks het koude weer. uit veefokkerskringen onder vond. Er waren 150 inzendingen. Tot kampioen van de tentoonstelling werd uitgeroepen de vier jarige stier Dina Lindbergh's Adema van Gebr. Ruijter te Oosterblokker, tweede werd de driejarige stier Ad eiber t Adema 2, van W. Jimmink Hz, 't Zand, fokker: J. C. Jonker te Binnen- wijzend. HAAGSE RECHTBANK. E. F. V. had in Noordwijk goe deren verkocht, die gestolen waren van de kamer van een mede pension- bewoonster. Voor dat feit vorderde de Officier tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf. De recht bank heeft uitspraak gedaar. en ver dachte veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf met. aftrek van preventief. HAAGSE POLITIERECHTER. De Officier vond dat de arbeid sters op de textielfabrieken in Lei den toch al in een bevoorrechte posi tie verkeren boven andere mensen, omdat zij extra wol ontvangen. En daarom was het te ergèr, dat de fa brieksarbeidster A. T. wol had mee genomen uit de fabriek waarin zij werkte. De eis luidde dus veertien dagen gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot 10 boete of 5 da gen hechtenis en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. TWEEDE KAMER Wie beslist bij de opvoeding? De Nederlandse wetgever blijft cp het standpunt staan, dat de vader bij de ,op voeding het laatste woord spreekt en dat geen buitenstaander bevoegd is, zich met de interne aan gelegenheden van het gezin te be moeien, tenzij bij kennelijk machts misbruik van de vader. Dan kan «Ie moeder een beroep doen op de rechter. Dit standpunt aanvaardde de Ka mer, ddor een amendement-Tende- loo (P.v.d.A.), dat een, verdergaande rechterlijke bemoeienis beoogde, met 37 tegen 41 stemmen te verwerpen. Voor het amendement stemden de P. v. d. A., de C.P.N., de P. van de Vrijheid en drie leden van de C.H.- fractie Het meest extreem was de opvat ting van de P. v. d. V. Meyr. For- tanier wilde van een beslissingsrecht van de vader in het geheel niet we ten en wenste voor alle menings verschillen de mogelijkheid van ar bitrage door een buitenstaander. Haar amendement werd echter door geen enkele andere fractie gesteund. Het amendement Roolvink (KVP) dat ten slotte door de Kamer met bijna algemene stemmen werd aan genomen, brengt in onze wet geen ingrijpende wijziging. Het enige nieuwe er in is. dat in die gevallen, waarin de moeder nu reeds ontzet ting van de vader uit de ouderlijke macht kan vragen, voortaan ook met een minder rigoureuze maat regel kan worden volstaan, n.l. ver nietiging van één enkele wilsuiting van de vader door de kinderrechter. BIJZONDER GERECHTSHOF. De Haagse kantoorbediende F. Piek had zich voor het Bijzonder Ge rechtshof te Den ^laag te verant woorden voor zijn activiteit gedu rende de bezettingstijd ten behoeve van'de vijand. Zoo was hij o.m. toe getreden tot de Landwacht .waarbij hij als groepscommandant te Leiden had gefungeerd, in welke functie hij deelgenomen had aan razzia's, huis zoekingen en arrestaties, en tot de landstorm Nederland. Ook had hij functies bekleed bij de nationale jeugdstorm en de lijfwacht van Mus- sert, terwijl hij verder als colporteur met Volk en Vaderland was opgetre den. Verdachte gaf alle feiten toe. De procureur-fiscaal concludeerde tot 15 jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten. Uitspraak 14 Mei. Vrijdag. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenv. ij ding. 10.20 „De Regenboog". 10.45 Viool en piano. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Gram.platen. 12.00 Orkesten. 12.30 „The Ramblers". 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 13.45 Piano. 14.00 Kook kunst. 14.20 Mendelssohn-concert. 15.20 Pierre Palla, orgel. 16.00 Ope rette-programma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 „The Ramblers". 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkrachten. 19.30 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Kwartet. 20.30 Lezing. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.30 Buitenlands week overzicht. 21.45 Sextet. 22.15 Kili- ma's tabeh! 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Concert. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.05 Ochtendconcert. 9.50 Gram. platen. 10.15 Uit het boek der boe ken. 11.00 „De Zonnebloem". 11.45 Viool. 12.03 Filmmuziek. 12.30 Staf muziekcorps van de Amsterdamse politie 13.00 Nieuws. 13.15 Politie corps, vervolg. 14.00 Orkest. 14.30 Gedichten. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Pianokwartet. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Orkest. 19.00 Nieuws. 19.30 Piano-duo. 20.00 Nieuws. 21.25 Terug op de school banken. 21.40 Orkest. 22.15 Avond gebed. 22.30 Nieuws. 23.00 Mei-me lodieën. BELGIË-NEDERLANDi 4 Mei 1947 ^oe zal de uitslag zijn len wie kan deze voorspellen Zoals België i9 ook heel Neder- land benieuwd hoe deze wed-j strijd zal eindigen. Natuurlijk hopen wij allen op een Hol-, landse zege; maar wie kan de, juitslag voorspellen? Wie hierin slaagt, zal worden beloond DeJ lopgave der gemaakte doelpunten jwordt niet gevraagd. Iedereen kan aan deze zeker interessante, 'meningswedstrijd meedoen en mag zelfs zoveel meningen in sturen als hij zelf wil. Voor een goede regeling wordt het vol gende bepaald. 1. Deze advertentie uitknippen en één der onderstaande hok-, jes met inkt zwart maken. 2. Men levert deze advertentie bij aankoop van een pakje de Gruyter's cacao in een onzer winkels vóór Zondag 4 Mei a.s. in en ontvangt deze advertentie afgestempeld als, bewijs terug. 3. Dit bewijs goed bewaren en Zondag 4 Mei weet men al of men recht heeft op een beloning. Iedereen, onverschillig hoeveel honderdduizenden juiste menin gen ingediend zijn, ontvangt als beloning op de volgende cacao bon zoveel pakjes cacao op zijn, bonnen gratis als hij afgestem pelde advertenties met de juiste mening inlevert. Wij wensen allen, maar vooral het Nederlandse elftal, veel suc ces! De Gruyter, de koffie- en theezaak van Nederland, vooral bekend om zijn goede choco lade en cacao. Nederland zal op 4 Mei 1947 winnen I I 1 m gelijk spelen. verliezenQ De Gruyter's cacao, de ideale krachtvoeding voor sportlief-, hebbers} /■GISTERAVOND organiseerde de R.K. Sportvereniging „Blauw Zwart" te Wassenaar een z.g. „contactavond" voor haar leden van de afde lingen voetbal, gymnastiek en athletiek. Zij had tot de Katholieke Gymnastiekvereniging „Victorie" het verzoek gericht, of zij die avond rr.Jt een klein keurploegje een turn demonstratie wilden geven. Dit ver zoek werd gaarne aanvaard en zo vond deze demonstratie gisteren avond daïi ook plaats. De avond werd geopend door de voorzitter die alle medewerkenden van die avond hartelijk dankte-voor hun gedane moeite en in het bijzon der de K.G.V. „Victorie". Hierna gaf „Victorie" het eerste nummer van die avond n.l. Hoog-brug. We zagen hierbij aardige individuele prestaties van de „Victorie-keurploeg", welke uit de volgende turners bestond: J. Gussenhoven, P. Meershoek, F. de Haas, F. Cornelisse, A. Gieske en T. Kallenberg, alsmede de leider, de heer A. C. Goddijn. Een amusementsorkestje verkortte hierna het wachten op het volgende nummer: Hoog-Rek. Dit was wel het hoogtepunt van de gehele avond. We zagen weer grote individuele prestaties o.a. van A. Gieske en T. Kallenberg, terwijl juist de leider opviel door de keu rige afwerking van zijn oefenstof. Elke turner moest na zijn oefeningen een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Na het nummer Hoog-rek werd een klein toneelstukje opgevoerd, wat bij het publiek zeer in de smaak viel. Na afloop hiervan verscheen de geestelijk adviseur van „Blauw Zwart" voor het gordijn die de da mes- en heren-turnsters en turners van zijn vereniging opwekte om toch vooral steeds trouw op de oefenavonden te komen. Hij stelde „Victorie" tot voorbeeld van dat gene, wat zij door regelmatige oefe ning ook konden verkrijgen: een vereniging niet alleen groot in aan tal, maar ook in prestaties. Hij ein digde met de woorden: „Als wij zulke turners hadden als „Victorie", was ik op iedere oefenavond aan wezig." Daarna kwam „Victorie" voor de derde en laatste maal van die avond De 6e ronde. Idema heeft nu de meeste kans. In deze ronde moesten in de kam- pioensgroep de volgende partijen ge speeld worden: SchüssIdema, Dem- mendalKanbier, v. d. NatBarke- ma en RotteveelPosthuma. Het eerst was de partij Demmendal Kanbier uit. In een Engelse opening kwam Demmendal na enkele zetten beter te staan. Kanbier bezorgde zich zelf een zwakke pion op d6 en daar door moest hij spoedig een officier verliezen. Wel probeerde hij door een kwaliteitsoffer nog tegenkansen te krijgen, doch dit lukte hem niet. Op den 31en zet werd hij op de acht ste lijn matgezet. De partij tussen Schüss en Idema verliep vrij rustig. Het was een d4 opening met g6. Positioneel stond Idema later wel iets beter. Langzaam wist hij dit voordeel te vergroten tot dat hij een officier veroverde, waar na Schüss de partij meteen opgaf. Barkema speelde tegen e4 van Van der Nat de Franse verdediging, doch kreeg moeilijk spel. Hij wist echter telkens de goede tegenzetten te vin den en na afruil besloten de spelers tot remise. Tussen Rotteveel en Posthuma werd ook Frans gespeeld, maar Rotteveel week reeds bij de 2e zet van de normale voortzetting af. Dit bekwam hem echter slecht, want hij stond al gauw heel wat minder. Posthuma maakte hier echter geen gebruik van en gaf door passief spel zijn voordeel in stand weer prijs. In de afgebroken stelling heeft Rotte veel goede kans op de winst. De bes te partij van deze avond was die, welke werd gewonnen door Idema. Deze volgt hieronder: d4 opening. Wit: W. F. Schüss, zwart: A. A. Ide ma 1. d4 Pf6, 2. Pf3 g6, 3. Rf4 Rg7, 4. e3 c5, 5. c3 b6, 6- Rc4 Rb7, 7. h3 0—0, 8. Fb6 d5, 9. Re2 Pc6, 10. Pe5 Pd7, 11. Pdx Dd7x, 12. Pf3 f6, 13. Rb5 Tae8. 14. c4 Td8. 15. De2 a6, 16. Ra4 Kh8, 17 dc5x e5, 18. Rg3 bc5x, 19. cd5x Dd5x, 20. e4 Dd6, 21. 0—0 Pd4, 22. Fd4x cd4xx, 23. f4Db4, 24. Rc3 d3, 25. Rd3xx Dd4f wit geeft op. Door deze overwinning heeft thans Idema de beste kansen op de le plaats, direct gevolgd door Schüss. In de laatste ronde moet Idema met wit spelen tegen Posthuma en Schüss met wit tegen Demmendal. Idema lijkt het iets gemakkelijker te hebben. Wie de 3e en 4e plaats zul len bezetten, is nog onzeker. In- de 2e. groep komen Koet, Brunt en van Galen het eerste in aanmerking voor de 1 en 2e plaats, in de 3e groep: Koevoet en Westra. De uitslagen in de beide andere groepen luiden als volgt: 2e groep: KoetPlanjes xx; Zon derlandElemans 10; Groene veld Borgmeyer 10; v. GalenBrunt 0—1. 3e groep: v. Dijkv. d. Berg xx; MulderGeyer x—x; Westra—Koe voet xx;; KantebeenBoekkooi 10. De afgebroken partijen uit vorige ronden werden als volgt beslist: 2e groep: v. Galen wint van Plan- jer; Groeneveld verliest van Brunt. 3e groep: Geyer wint van Van den Berg. De stand na de 6e ronde luidt: Kampioensgroep: Idema 4 p., Schüss 3x, v. d. Nat 3, Barkema 2xx, Dem mendal en Posthuma elk 2J4x, Kan bier 2y. en Rotteveel VAx. 2e groep: Brunt 4J4, Koet 4x, v. Ga len 4, Zonderland en Groeneveld elk 3, Elemans 2 Ax, Planjer lxx en Eorgmeyer 0. 3e groep: Westra 4x, Koevoet 3 lA, v. Dijk 3x, Kantebeen 3%, Mulder 2y2xx, Geyer 2Ax, Boekkooi lx en v. d. Berg x. PAARDENSPORT. De 2000 Guineas rece De 2000 Guineas race te New Market is ge makkelijk met acht lengten voor sprong gewonnen door Tudor Min strel, eigenaar John Dewar, voor Sa- ravan van prinses Ali Khan en Sa- yajirao van de Gaekwar van Baroda. De jocky Gordon Rickards, die het paard bereed, zeide dat .het de ge makkelijkste race van zijn leven ge weest was. Tudor Minstrel legde de mijl af in 1 min. 37 4/5 sec. en maakte zoveel indruk op de bookmaters, dat zij het paard met 6/4 favoriet noteren voor de derby. aan de beurt en wel met het num mer paardspringen. Allereerst werden enige sprongen, gedemonstreerd die door hun keu rige afwerking ten zeerste de be wondering der toeschouwers af dwongen. Daarna kwamen de meer sensationele sprongen welke de vol le bewondering van het publiek kon den wegdragen. Een hartelijk ap plaus na afloop bewees, dat de de monstratie een waar succes was ge worden. Na afloop van de demonstratie werd er een tombola gehouden met een maximum aantal prijzen, waar van er verschillende mede naar Lei den gingen. De avond werd besloten met een gezellig dansje. „Victorie" viel de eer te beurt met twee taxi's naar huis gebracht te worden. Militaire wedstrijden Woensdag vonden ter gelegenheid van «de verjaardag van H.K.H. Prin ses Juliana over het gehele land mi litaire wedstrijden plaats, waarbij ook Leiden niet achter bleef. Op het terrein aan de Da Costa- straat streden namelijk de Opleidings comp. 2e M.A.; de 3e comp. B.T.B.; ,de Spoorwegen en de N.Z.H.T. Bij de ontmoeting Opleidings- comp. 2e M.A. tegen de Spoorwegen zagen wij een gelijkopgaande strijd, met de M.A. iets in de meerderheid. Spoedig was het door de midvoor 10. maar nog voor rust was de stand gelijk 1-^-1. Ook in de tweede helft, nu met wind mee, was de M.A. sterker. Na ongeveer 20 min. doelpuntte de rechtsbinnen 21, echter binnen de minuut kon de Spoorwegen door een fout gelijk maken (22). In de laat ste minuten werd het 32. Op het andere veld waren de te genstanders: N.Z.H.T.3e Comp. B. T.B. Doordat de trammannen met vele invallers moesten aantreden en het doel zwak werd verdedigd was de stand spoedig 02. Ook na rust een voortdurend overwicht van de B.T.B. Hier kwam het einde met een ver diende 04 overwinning. Vervolgens streden om de eerste prijs Ooleidinyscomp. 2e M.A.3e comp. B.T.B. Gezien het spel in de voriee ontmoetingen gaven wij hier de M.A. de beste kansen, echter werd door de B.T.B. zo stug verdedigd, dat doelounten uitbleven. Slechts uit een strafschop scoorde voor rust de B.T. B- 1—0. Vele kansen beeft de M.A. na rust zeker gehad, echter bleek ook nu de keper van de B.T.B. niet te passeren totdat tegen het einde twee kapitale blunders van de M.A.-keper de eind stand op 03 bracht. De verliezersronde tussen de N.Z. H. T. en de Sooorwegen bracht nog een kleine sensatie doordat de eind stand 55 werd, de verlenging geen beslissing bracht en driemaal straf schoppen moesten worden genomen. Hierin waren uiteindelijk de Spoor wegen de gelukkigen. FRIDGE. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". De uitslagen van de op Dinsdag 29 April gespeelde wedstrijden inclusief enkele inhaalwedstrijden luiden: Hoofdklasse: team v. d. Stel wint van team v. Wingen met 44 m.p.; team v. Weizen wint van team T-hoo- len met 35 m.p.; team Staal wint van team Oudshoorn (L.) met 34 m.p.; team Leeuwin wint van team Siem met 60 m.p.; team Oudshoorn (L.) wint van team Been met 36 m.p.; team Staal wint van team Prins met 20 m.p. le klasse: team Oudshoorn (Sm.) wint van team Rijnbende met 12 m.p.; team Eichhorn wint van team Parmentier met 36 m.p.: team Aukes wint van team v. d. Burg met 67 m.p. 2e klasse: team mevr. Sier wint van team Kreft met 25 mp..; team Warnecke wint van team Goddijn met 26 m.p.; team Kanbier wint van team Lautenbach met 12 m.p.;; team v Dijk wint van team Kallenberg met 16 m.p.; team v. Dijk wint van team mej. v. d. Broek met 61 m.p.; team Leujes wint van team Kallen berg met 44 m.p. m T mm m OOOOOOOO Humoristische Avonturen-roman. door: LEROY SCOTT. 32) Maar zij schenen er in het minste niet aan te denken die plannen ten uitvoer te brengen. Met het uur las Mathilde in de ogen van mevrouw Gilbert steeds duidelijker de wensch, om de nieuwelingen de kamer op te zeggen en zij begreep, dat zij althans iets moest doen. Daarom ging zij er op uit, zonder haar mevrouw iets te zeggen, maar toen zij terugkwam, was zij twee ringen armer. Zij kon nu echter de ongeruste pensioneige nares tien dollar in de hand stoppen. Zo waren zij dan tot het eind van de week zeker, dat zij een dak boven bun hoofd hadden. Maar dan Ook mevrouw De Peyster brak zich het hoofd met de geldkwestie. Zij had zo te. zeggen het geld naast de deur, maar ze kon er niet bijkomen. O! Die kwellenue gedachte, dat haar huls vol was ven allerlei kleinigheden waar ze zo gemakkelijk geld voor had kunnen maken! En rechter Har vey zou haar natuurlijk onmiddellijk uit baar moeilijkheden kunnen redden! Maar als zij de vorige Vrij dag onmogelijk zijn bulp had kunnen aannemen, hez zou zij het dan nu kupnen? Dan toch zou hij niet alleen moeten weten, dat zij in de stad was, maar hij zou ook achter die hele reeks van vernederingen komen, waarin zij van. lieverlede was geraakt. Neen, dan nog liever eens wachten! Maar toen het Donderdag was en zij met tweeen in de kamer zaten, besloot mevrouw De Peyster maar met Mathilde over de kwestie te be ginnen. „Ik heb nog iets bedacht, mevrouw" begon de goedige Mathilde, dde als altijd maar steeds aan het verzinnen was geweest, hoe uit de moeilijkheid te geraken, „als u mij eens een chè que gaf, gedateerd van voor de dag, dat u de reis begon, dan zou men kunnen denken, dat het voor achter stallig loon was. Ik zou die wel eens kunnen gaan innen". „Ik heb je toch pas geleden al ver teld, dat ik niets meer van mijn kas sier te vorderen heb". „Maar ik weet zeker, dat uw kas sier er niets op tegen zou hebben, u enige honderden voor te schieten". „Maar je kent toch mijn principes, Mathilde; neen, daar wijk ik niet van af", zei mevrouw De Peyster op een toon, die geen tegenspraak dulde. Mathilde wist natuurlijk niet, dat haar credxet bij haar kassier geheel uitgeput was. „Mijn eigen geld", zo begon de trouwe huishoudster opnieuw, „is op een spaarbank, en ik kan er nog geen cent van los krijgen, zonder een maand te voren kennis te geven". Even was het stil tussen de beide lotgenoten. De ogen van Mathilde, die al meer dan eens gestaard hadden naar een zeker punt, enkele centimeters onder de kin van haar mevrouw, bleven nu hardnekkig' op dit punt gevestigd. Toen waagde zij he£ te spreken. Aar zelend zeide zij „U heeft toch altijd nog dat parel tje in uw hangertje, mevrouw; toen u uit rijden ging en mijn japon aan trok, heeft u het niet afgelegd". Wel behoorde de parel niet tot de wereld beroemde parelen, maar toch was ze belangrijk genoeg, dat ze althans in beperkten kring bekend stond als „de De Peyster Parel". „Het kettinkje zou natuurl.k niet veel, opbrengen maar ik dacht zo, dat u in een bank van lening heel wat op de parel zou kunnen krijgen". Mevrouw De Peyster deed alle moeite er verontwaardigd uit te zien. „Wat zeg je daar? Ik zou mijn pa rel gaan belenen?" „Ik bedoel natuurlijk niet, me vrouw, dat u zelf er mee naar een bank van lening zoudt gaan; dat zou ik doen". Even kreeg mevrouw De Peyster een visioen van Mathilde bij den pan djeshuishoudster. Zij zag hoe haar trouwe hulp de parel aanbood, in de mening er minstens enige duizenden op te krijgen; maar zij zag ook dat de scherpe ogen van de sluwe woekeraar het ding van alle kanten bekeken en hij tenslotte verklaarde, dat het niets dan namaak was en, hij bereid was haar twee kwartjes te geven. „Je moest toch zelf inzien, Mathil de, dat ik onmogelijk van zulk een erfstuk kan scheiden", zeide zij ver manend. „Maar mevrouw, in ©en tijd, als wij nu beleven....".. „Genoeg, Mathilde". De arme Mathilde sprak niet meer over de parel. Maar zij ging naar haar bank en liet weten, dat zij baar spaarpenningen op wilde vragen. Maar zij kon ze pas de volgende maand krijgen en het gaf dus niets voor het oogenfolik. En mevrouw De Peyster? Heel die dag en ook de volgende dagen voelde zij de ogen van haar trouwe huis houdster branden op de plek, waar de bewuste parel hing! En dan te den ken, dat deze in de waan was dat haar mevrouw de parel niet wilde be lenen om hen uit de nood te helpen. Ach, wat liep ook alles haar tegen! XI. DE EERWAARDE HEER PYECROFT. De volgende dag toen de dames uit de eetzaal gingen, waar een aller akeligste, benauwde eetlucht hing kwamen zij op de trap mevrouw Gil bert tegen. Deze rame kwam met het vriendelijke verzoek, dat zij graag de volgende dag het verschuldigde voor de volgende week in ontvangst zou nemen of anders genoodzaakt zou zijn de dames de huur op te zeggen. Dit was met recht de crisis, zoals de twee lotgenoten even in de veilig heid van hun eigen vertrek elkaar meedeelen. Wel twee uur lang bra ken zij zich het hoofd met van alles te bedenken, maar er scheen geen redding mogelijk. 't Was intussen flink gaan regenen, doch de regen had nog geen verkoe ling gebracht, zodat het in 'het niet al te ruime vertrek bepaald benauwd was. Heel de dag had mevrouw De Peyster buitengewoon last van de hitte gehad en daar kwam nog bij, dat de japon van Mathilde haar niet gemakkelijk zat; de benauwde, hoge boord had haar voortdurend geducht gehinderd. Nu had ze hem wat los gemaakt en, ook het kettinkje met de bewuste parel afgedaan. Zij kpn het ding eenvoudig niet meer om haar hals velen, want sinds 'het bewuste gesprek met Mathilde was het haar een bron van ergenis geworden. Het prijkte nu midden op een klein tafel tje. dat tussen de twee zogenaamde huishoudsters in stond. Ondanks het verbod van haar me vrouw kon Mathilde niet laten, tel kens naar de bewuste parel te kijken. Eindelijk waagde zij het te zeggen: „Ik kan toch maar niet begrijpen, mevrouw, waarom u er zo op tegen hebt, de parel te belenen". „Wij hadden toch afgesproken, Mathilde, dat cleze kwestie voor goed van de baan was". Haar toon dulde niet de minste te genspraak. Mathilde scheen nog in twijfel te verkeren, of zij deze keer de bevelen van haar mevrouw zou. opvolgen. Koppig verzet sprak nog uit haar ogen. Maar van de andere kant was zij te lang gewend geweest om te ge hoorzamen, dan dat de strijd lang kon duren en dus zweeg ze. Opnieuw zaten beiden diep in gedaohten. Eens klaps riep mevrouw De Peyster uit: „Mathilde, ik denk, dat ik er ben!" „Wat dan, mevrouw?" En 'n zwak ke hoop schemerde in haar vraag door. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2