S)e £cid6« (Sou/ïcwtt De zelfstandigheidsbeweging op West-Java Een regeringscrisis in Frankrijk schijnt onvermijdelijk GEVAAR VOOR DE VROUWEN DONDERDAG 1 MEI 1947 Bureaux: Papengracht 32, Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826, Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11076 Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. De onderneming(3 "LIET derde punt van het hcrvor- mingsplan van pater Michel Ri- quet S.J. luidt: 3. Een geordende onderneming af gestemd op het belang der gemeen schap moet het derde doelwit vormen In stede van ondernemingen, die slechts gericht zijn op het maken van de grootste winsten op het daarin ge stoken kapitaal, moeten wij komen tot ondernemingen, die een broeder lijke werk-gemeenschap zijn en waar ieder zijn beloning zoekt in het wel slagen en in de opbrengst van de ge hele organisatie, die ten bate is van allen. Het is ons als we het eens pathe tisch mogen zeggen uit het hart ge grepen! Maar we kunnen ook zeggen en zó zeggen we het toch liever, dat het onze diepe overtuiging is, dat de so ciale hervormingen, willen deze doel treffen, moeten beginnen en moeten eindigen in de ondernemingen; in de fabriek, de werkplaats, het kan toor, het bureau, enz.! Daarom is de medezeggenschap voor ons een zo uiterst belangrijk so ciale kwestie. De medezeggenschap is niet een socialistische vinding. Zij staat als eis in het program \an de Kath. Volkspartij. En zij wordt door ons ook beschouwd als een urgente e: Een onderneming moet zijn afge stemd op het algemeen belang. Een onderneming heeft alleen rechten van bestaan, als daardoor het algemeen belang wordt gediend; als de vruch ten van- de in die onderneming ge dane arbeid nuttig zijn voor de ge meenschap, voordelig zijn in het al gemeen belang. Een onderneming vindt dus zijn reden en zijn recht van bestaan niet in het feit, dat er winst mee gemaakt wordt, dat ze .rendabel" is. Dit zijn gezonde ideëen, die ook in de wetgeving tot uitdrukking moeten komen maar allereerst moeten le; ven in dc mentaliteit van de mensen. En we aarzelen niet er bij te voegen: die wij allereerst moeten zien en waarderen als consequenties uit onze godsdienstige overtuiging, uit de, op de menselijke natuur en het gezond verstand gebaseerde, katholieke leer. Wij schreven gisteren: De vruch ten van de arbeid mag alléén hij plukken, die zélf arbeidt" En wij voegden hieraan toe, dat wij „arbeid" hier in zo. breed mogelijke zin moe ten verstaan: werken ten dienste van, ten nutte van de gemeenschap. Wij gaan dus zeker niet mee met de or thodox-socialistische veroordeling van het „arbeidsloos inkomer". Dat hij, die kapitaal verstrekt aan een voor de gemeenschap nuttige instel ling, en zo mee werkt aan de op richting en instandhouding van die instelling, daarvoor een beloning ont vangt. in evenredigheid met die me dewerking, kan niet worden ver oordeeld. Wij o-"--strepen hier echter de woorden „in evenredigheid met die medewerking". Aan de arbeid in eigenlijke zin behoort het primaat schap. Bloembollen en bloesem- bericht De V.V.V. Zuid-Holland meldt ons: In de bollenstreek staan hya cinthen en vroege tulpen in volle blo^i; de narcissen zijn vrijwel uit gebloeid. Men verwacht, dat het nog wel een week a 14 dagen zal duren eer de late tuloen gaan bloeien. Ook de komende Zondag zal dus een echte bol'en-Zondag kunnen zijn. Japanse kers en oruimenbomen beginnen reeds te bloeien. Vooral langs de weg van Gouda naar Haa^- trerht, Schoonhoven. Vlist en de weg naar Oudewater. Aopel- en perenbloesem wordt tengevolge van de slechte weersomstandigheden eerst vanaf half Mei verwacht. Wie heeft zijn extpa pensioen nog niet gehaald? Wie zijn extra-pensioenuitkering over 1946 in de maand Maart nog niet heeft afgehaald, kan deze alsnog bij de postinrichtingen in ontvangst nemen, tegelijk met het gewone pen sioen over het tweede kwartaal 1947. Toch schermutselingen met Repubiiekeinen QNDANKS de tegenspraak van Sjahrir blijken zich op West-Java toch ongeregeldheden voor te doen. want Aneta verneemt van zeer betrouwbare zijde, dat de schermutselingen tussen de geregelde republi keinse troepen enerzijds en de Lasjkar Ra'jats (volkslegers), Pesin- do (socialistische jeugdgroep), en Hisboellah (Mohammedaanse strijd groep) anderzijds in verschillende streken voortduren. Nadat de omge- vang van de plaatsen Tamboen, Krawang en Tjikampek gezuiverd was, hebben de hieruit ontkomen groepen zich verzameld in de omgeving van Cheribon, Tjilatjap en Poerwakarta, alwaar thans gevechten plaats heb ben. In verband hiermede zou de TRI van West-Java o.m. opdracht hebben gekregen alle Lasjkar Ra'jat-groeperingen te arresteren. republiek. De overeenkomst is tot stand gebracht om bevolkingsgroepen, die op he togenblik onder republikens gezag staan, gelegenheid te geven zonder vrees voor intimidatie tot een uitspraak te komen, dat zij op éen andere wijze in het federatief verband wensen te worden opgenomen of zelfs daarvan los wensen te blijven. De persoonlijke opvatting van dr. Koets is, dat het niet op de weg van Ne derland kan liggen de separatistische bewegingen, die naar versnippering kunnen leiden, aan te wakkeren. Anderzijds verklaarde hij, dat een stroming naar zelfstandige lotsbepa- ling met een inderdaad ernstige on dergrond niet zonder meer voorbij kan worden gezien. Onafhankelijkheidsver klaring praematuur Overigens achten deskundigen het proclemeren van een onafhankelijke staat Pasoendan op het ogenblik prae matuur. Wel geeft men toe, dat het streven van Pasoendan een zeer wer. kelijke ondergrond heeft en niet kan worden afgedaan als een kunstmatig, door zekere groepen aangewakkerd separatisme. De directeur van het kabinet van dr. Van Mook, dr. P. J. Koets, ver klaarde, onder verwijzing naar de overeenkomst van Linggadjati, dat voor de gebieden, die thans niet tot de republiek behoren, de mogelijk heid is opengelaten zich in vrijheid uit te spreken voor aansluiting bij de Gebed op de Dag van de Arbeid Evenals in vele andere landen, zul len ook de Italiaanse Katholieke ar beiders op de Dag van de Arbeid van hun Geloof getuigen. Op verzoek van de Katholieke Italiaanse Arbeidersor ganisatie (A.C.L.I.) hebben de Ita liaanse Bisschoppen hiertoe een bij zonder gebed voorgeschreven, dat op 1 Mei in alle kerken zal gebeden worden. „O Jezus, Heer van het heelal, Die als de Timmerman van Nazareth U vrijwillig hebt onderworpen aan de Wet van de arbeid en het verdienen van het dagelijks brood door handen arbeid, wij erkennen U en roepen U uit tot ons Voorbeeld er onze Wel doener. Gij zijt de Verlosser van de Arbei ders, niet slechts door Uw voorbeeld, doch ook door Uw lering. Door de gelijkheid voor God van alle mensen te bevestigen, hebt Gij de ketenen der nandenaTbeiders ver broken. Zodoende hebt Gij ons op tweevoudige wijze verlost: voor ons toekomstig zowel als voor ons huidig leven, in onze Godsdienst evenals in onze roeping. Bij het vieren van de Dag van de Arbeid voelen wij, Christelijke arbei ders, het als onze plicht te herinne ren aan de heerlijke en onverganke lijke voordelen, die wij aan U dan ken, en die zovelen onz^r arbeidsge noten onbekend ziin Ook namens hen danken wij U van ganser harte. Goddelijke Arbpider van Nazareth, ontvang heden, tezamen met onze dank, onze gebeden en de uitdruk king van onze godsvrucht. Zegen ons dagelijks zwoegen, dat wij U opdragen als een offer van boe te en eerherstel In de Tweede Kamer is gistermid dag aan de orde gekomen het wets ontwerp tot vei-hoging van de ac cijns op het gedistilleerd en van de belasting op houtgeest en herziening van het tarief van invoerrechten. Daarin wordt voorgesteld een ver hoging van den accijns op het gedis tilleerd van f 275 tot f 320 per hecto liter, herleid tot de sterkte van 50 percent. De belasting op houtgeest zal in evenredigheid met de gedistil- leerdaccijns worden verhoogd. In verband met de voorgestelde verhoging van de accijns zal ook het invoerrecht' van uit en met alcohol bereide stoffen in evenredigheid wor den verhoogd. Het ontwerp wordt z. h. s. aange nomen. Vrijstelling wegens broederdienst Naar de „Tijd" verneemt wordt voor de lichtingen 1944,1 1947 en 1948 vrijstelling van dienstplicht verleend aan hem, die drie broeders heeft ot gehad i heeft, die dienen of gediend heb- ben bij de landmacht, de zee macht of de overzeese weer- macht. Op de drie broers moet een^ van onderstaande gevallen van toepassing zijn: a. tenminste der- tig dagen werkelijk dienst heb- ben gedaan; b. tengevolge vanj een in 1946 of 1947 verleend uit- stel nog niet of nog geen dertig^ dagen werkelijk dienst hebben gedaan; c. in het genot var mi-J litair pensioen zijn of d. gedu- rende het verblijf in workelyken dienst overleden zijn. OPSTAND IN ASUNCION ONDERDRUKT. Berichten uit de Argentijnse grens plaats Clorinda bevestigen het com muniqué van de Paraguese regering, dat de opstand in Asuncion is onder drukt. In deze berichten wordt mel- dig gemaakt van honderden doden of gewonden, die gedurende de felle straatgevechten zijn gevallen. Waarnemers te Buenos Aires be schouwen de opstand in Asuncion als een uiterste poging om over het dode punt heen te komen, waarin de Paraguese opstand was geraakt. DE WERVELSTORM IN NOORD AMERIKA. De wervelstorm, welke Dinsdag de Noord-Amerikaanse staten Missouri en Arkansas heeft geteisterd, heeft aan minstens twintig mensen het le ven gekost, terwijl vele anderen ge wond .werden. Vooral het dorp Brightwater in Noordwest-Arkansas en Worth in Missouri hebben te lij den gehad. In Brightwater zijn zeven personen om het leven gekomen, en in Worth minstens dertien van de 223 inwoners, terwijl vele gebouwen in laatstgenoemde plaats zijn inge stort. VINCENT AURIOL, de socialistische president van de Franse repu bliek, die vanmiddag weer te Parijs terugverwacht wordt, nadat hij drie weken op tournée geweest is door Frans-West Afrika, zal vandaag midden in een nieuwe kabinets-crisis terecht komen, die ditmaal vermoe delijk niet meer bij te leggen zal zijn. De communistische ministers zijn gis termorgen feitelijk afgetreden, ofschoon zij erin toestemden hun definitie ve beslissing tót de bijzondere kabinetsvergadering op te schorten. Te 21.00 uur vanavond1 zal het kabinet vergaderen. Communistische ministers treden af De aanleiding tot deze crisis is een .oonstaking van dertig duizend arbei ders in de genationaliseerde Renault- fabrieken. De vijf communistische ministers verklaarden zich plotseling solidair met de stakers. Onder aan voering van hun leider, vice-premier Thorez, verlieten zij, na een scherpe discussie-met de socialistische en ka tholieke ministers, de kabinetsraad. Voordien hadden zij hun ontslagaan vrage aan Ramadier willen overhan digen, maar zij lieten zich overreden om van een definitieve actie af te zien tot na de terugkeer fop Donder dagmiddag) van Vincent Auriol, de president der republiek, uit West- Afrika. Het conflict in de Renaultfabrieken (die de laatste tijd tweehonderd auto's en tien tractoren per dag afle verden) werd reeds aan het einde der vorige week aangekondigd met een eis tot loonsverhoging van tien francs per uur. De communistische vakorga nisatie kwam toen met d»3 directie der fabrieken tot een accoord op een loonsverhoging van drie francs, maar in een massabetoging hebben de ar beiders- deze overeenkomst verwor pen. De CGT is daarna voor de druk van haar eigen leden bezweken. Tij dens nieuwe onderhandelingen heeft de directie er op geweien, dat het on- NIEUWE ECONOMISCHE POLITIEK VOOR ANGLO-AMERIKAANSE ZONE. Te Londen, Washington en Berlijn worden op het oogenblik gelijktijdig besprekingen gevoerd voor het op stellen van een nieuwe gezamenlijke Brits-Amerikaanse economische po litiek voor de gefusieerde Britse en Amerikaanse bezettingszones van Duitsland. Van bevoegde zijde verluidde, dat deze besprekingen het gevolg zijn van het falen der conferentie van Moskou inzake het opstellen van een form-ule voor economische eenheid van Duitsland. mogelijk was, op de oorspronkelijke eis in te gaan, daar de lonen in de ge nationaliseerde fabriek door de rege ring waren vastgesteld. De staking was daarmee een aangelegenheid der regering geworden. Prijspolitiek in gevaar. Minister-president Ramadier kon niet wijken voor de eisen, zonder de algemene loon- en prijspolitiek van zijn regering in gevaar te brengen. Hij weigerde dus en vond daarbij de drie grote partijen achter zich. Aan vankelijk óók de communisten. Na de capitulatie der CGT kón "echter de" communistische partij haar standpunt niet handhaven. Haar verklaring dat haar „onvoorwaardelijke steun' toezegde „aan de .gewettigde eisen va nde Parijse Unie van Metaalbe werkers" kondigde de storm aan. En Thorez deelde in de kabinetsraad mee, dat zijn partij haar politiek ten aan zien van lonen en prijzen heeft ge wijzigd. De stakers van Renault, die, oorspronkelijk tegen het advies van hun vakorganisatie in, het weric had den neergelegd, kregen daardoor grond onder hun voeten. In de Ci- troënfabrieken hebben zij reeds vol gelingen gekregen. Paul Ramadier heeft gisteravond in een radiorede laten weten, dat de re gering niet zal wijken. In de wan delgangen van de Assemblée wordt al over nieuwe regeringsformaties ge sproken: een geheel socialistische regering onder Blum of een comple te MRP-plceg met Bidault als leider. Beide met steun van MRP, socialisten en radicalen. De goudprijs op de zwarte markt heeft scherp op de cri sis gereageerd: de Louis d'Or liep op van 2400 tot 2800 francs. De Betuwe staat voor een groot gedeelte in bloei. Bloesempracht in de omgeving van Kapel Avezaath. TOESTAND IN ZUID GRIEKENLAND VERSLECHTERD. Een afdeling van 600 guerilla-strij- ders heeft de plaats Astro en een ge deelte van het district Kynoerion ten Zuidwesten van Nauplia in de Pole- ponnesus veroverd. Leden van het Griekse kabinet hebben met de chef van de Griekse generale staf, generaal Ventiris, be raadslaagd over maatregelen t.a.v. „een nieuwe en ernstige verslechte ring van de toestand in Zuid-Grieken land". Volgens berichten uit Saloniki heb ben guerilla-troepen het dorp Neo- kastron, enkele km. van Verria in Wset-Macedonië, overvallen, drie huizen in brand gestoken en 16 inwo ners ontvoerd, o.w. zes vrouwen, van wie enkele zouden zijn vermoord. De kwestie-Palestina voor de V. N. De Amerikaanse Zionisten hebben gisteravond bij Truman geprotes teerd tegen de wijze, waarop het de bat over Palestina voor dè Verenigde Naties wordt gevoerd. In telegrammen aa'ti Truanari' én 'Marshall protesteer den zij tegen het uitsluiten van het Joods Bureau. Voor Palestina van deelneming aan de bespreking van de Palestijnse kwestie. Terwijl het Arabische stand punt behoorlijk vertegenwoordigd zal zijn, stelt het ontbreken van een Joodse vertegenwoordiging de gede legeerden en de wereldopinie bloot aan een duidelijk oneerlijke en een zijdige invloed, aldus het protest. Bij de vergadering van de tweede zitting van de commissie voor het reglement van orde scheen het wel zeker, dat het voorstel van de Ara bische staten tot het beëindigen van het Brits mandaat over Palestina en het uitroepen van de onafhankelijk heid van dit land, verworpen zal wor den. Naar men verwacht zullen de Arabische gedelegeerden na onder linge besprekingen hun voorstel wij zigen ten einde een volledige bespre king van het Arabische standpunt voor de Assemiblée mogelijk te ma ken. ^•Nieuwe spelling-^ Nieuwe spelling doet haar intree En de krant gaat met haar in zee Op haar daagse reis. Zelfs haar kop is modernachtig, 'n Beetje korter, meer kernachtig, Naar de laatste eis. Nieuwe spelling geeft besparing: Al die e- en o-tjes paring, Ballast, anders niet. En wat moest je al niet kennen Voor die vele naamvals-ennen? Bronnen van verdriet! Maar of onze taal nu rijker En het woordbeeld duidelijker Van die spelling werd, Is een vraag, die wij gelaten Aan het oordeel overlaten Van de taai-expert. Wat de een noemt taal vernieuwing Is voor d'ander taai-vernieling. Kom daar maar eens uit. Maar het kost ons niet veel centen En 't is toch een nieuwe lente Met een nieuw geluid. Heel ons volk moet trouwens leren Veel wat goed was te ontberen; Zit nu op zwart zaad. Daarom niet meer potverteren, Ons geen twee o's permitteren Als 't met één ook gaat! Eén ding willen wij wel weten: De corrector zit te zweten In de eerste tijd! Menig e-tje moet hij schrappen. Hij zal ons wel eens betrappen Op een stoutigheid! DE VERJAARDAG VAN ONZE KROONPRINSES. Duizenden waren r.aar het paleis Scestdijk getogen om de jarige Prinses hulde te brengen. Op de foto zien wij Prinses Juliana met Marijke op Haar arm. Prins Bernhard, Prinses Beatrix v Prinses Irene die langs het venster voorbij - trekkenden gadeslaan. Waarschuwing van de Paus Ter gelegenheid van de zaligver klaring van Maria Goretti, heeft Z. H. de Paus een toespraak gehouden tot meer dan 4000 pelgrims, die de plechtigheden hadden bijgewoond. Hierin wees de H. Vader op de geva ren, waaraan de vrouwen thans bloot staan,inzonderheid aan het zedenbe derf. In de afgelopen vijftig jaren al dus de Paus zijn de zeden radicaal veranderd en men is er zelf toe over gegaan, vrouwen in het leger op te nemen. Aan allen wie de geestelijke en de lichamelijke gezondheid der vrouw ter harte gaan, beval de Paus aan te eisen, dat de openbare zede lijkheid de grondslag zou vormen voor de eer en de waardigheid van de vrouw. Vervolgens veroordeelde hij dege- PATERS AUGUSTIJNEN. Tijdens het Generaal-Kapittel der Paters Augustijnen te Rome werd o.a. tot assistent van den hoogeerw. pater Generaal gekozen dr. lect. Ser- vus Makaay. De hoogeerw. pater dr. Servus Ma kaay werd priester gewijd in 1918, promoveerde tot doctor in de philo sophic aan de Universiteit van Frei burg in 1922, was provinciaal van de Nederlandsche Provincie van 1929 1935 en van 19381946. Gedurende het laatste jaar was pater Makaay prior van het klooster. „Mariënhage" te Eindhoven. Het assistentschap van pater Makaay strekt zich uit over de Duitse, Belgische, Poolse, Boheemse en Moravische provincies van de Orde- nen, die door middel van het schrij ven van romans, of door de pers, het theater of de bioscoop ofwel de mode de zedigheid belagen en hij richtte een ernstige waarschuwing tot de ouders om niet aan de grillen der kin deren toe te geven. Zij, die een kind doden, worden door de aardsche rech. ter veroordeeld, doch degenen, die door onverschilligheid of toegevend heid een kind laten begaan, stellen zich bloot aan de straffen der godde lijke gerechtigheid. PATER BUIJS GENERAAL DER REDEMPTORISTEN. In het Generaal-Kapittel van de Congregatie der Redemptoristen is, gek,ozen tot generaal der Congregatie pater prof. dr. Leonard Buijs uit Amsterdam. Prof. dr. Buijs werd 8 December '96 te Middelharnis geboren, gepro fest 29 September 1916 en tot pries ter gewijd op 11 Januari 1922. Van '22 tot en met '25 studeerde hij aan het Collegium Angelicum in Rome, waar hij tweemaal de doctorstitel haalde in philosofie en theologie. Sinds '27 was hij professor aan het studiehuis der Redemptoristen te Wittem, waar hij sociology?, moraal theologie, pastoraal en ascese do ceerde. In '37 wGrd prof. Buijs re dacteur van het tijdschrift „Neder landse Katholieke Stemmen". Na zijn benoeming in '46 tot consultor secretaris van de provinciale Over ste der Nederlandse provincie, was zijn standplaats Amsterdam, van waar hij ook als afgevaardigde voor de provincie naar het Generaal-Ka pittel in Rome vertrok. Prof. Bays bewerkte o.m. het be kende handboek voor de moraal theologie van Aertnijs en Damen en schreef, in samenwerking met dr. H. Boelaers, het handboek voor de Katholieke Actie. DISTRIBUTIENIEUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 4 t.ra. 17 MEI 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (serie b). b-07 alg750 gram suiker, bo- terhamstijooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram chocolade of suikerwerk. b-08 alg50 gram cacao BONKAARTEN KD, KE 705 (serie b). b-14, b-15 alg. 250 gram suiker, terhamstrooisel enz' of 500 gram jam. stroop, enz., of 250 gram chocolade of suikerwerk b-16 algemeen 50 gram cacao BONKAARTEN MA,. MD 705 (Bijz. arbeid, a.s. moeders) (serie b). b-21 suiker 250 gram suiker, bo- hamstrooisel enz, of of 500 gram jam, stroop, enz- of 250 gram chocolade of suikerwerk TABAKSKAARTEN, ENZ. QA, QB, QC 703. 71-1 tabak 3 rantsoenen ta baksartikelen 71-1 versn. 200 gram chocolade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boter hamstrooisel, enz., of 400 gram jam, stroop enz. 71-3 versn. 100 gram chocolade of suikerwerk, of 10Ö gram suiker, boter- hamstroisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Mei worden ge bruikt. £en tcoWvz(lj&... De het leven richtende en vormen de gedachten worden de mens vaak geschonken, terwijl hij bidt. In de be kende roman van Bernanos „Dag boek van een dorpspastoor" zegt de pastoor van Torcy: „Krijg ik bij ge val een idee wel te verstaan een van die ideeën, waarmee ik de zielen van dienst kan zijn, want de rest dan probeer ik ze onze lieve Heer voor te leggen, ze aanstonds in mijn gebed op te nemen, 't Is verbazend, hoe ze van voorkomen veranderen. Je kent ze soms niet meer terug.." (Vertaling van Jacques Benoit, 3de druk blz. 69). In dezelfde roman le zen we ook over het gebed, dat het „in plaats van de enkeling in zich zelf te doen opgaan en hem zo van zijn medemensen af te zonderen, de ze juist-met allen één doet zijn, in de geest der alomvattende liefde". WEERSVERWACHTING BREKENDE BEWOLKING. g Wisselend bewolkt met hier en o daar nog enkele regenbuien, o Plaatselijk ochtendmist. Zwakke o tot matige wind tussen Noord- o west en Noord-oosi Vrij koud o voor de tijd van het jaar. nnnnoonnnoonononnnonoi

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1