Het Bevrijdingsfeest te Leiden Het jaargetijde van Mgr. H. J. M. Taskin Naar een nieuw Burgerlijk Wetboek WOENSDAG 30 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 T^A LIJDEN VERBLIJDEN is, in drie woorden samengevat, de indee- ling van de Bevrijdingsherdenki ng te Leiden. Op 3 Mei gaan we terug in gedachten naar de droevige oorlogsjaren, op 4 Mei zullen we O.L. Heer bedanken voor de redding en op 5 Mei gaat de kurk van de flesch. Er is een uitvoerig programma ver schenen, een boekje van wel 64 blad zijden, waarvan we de gegevens niet kunnen overschrijven, ten eerste omdat dit te veel van onze pen zou vergen, ten tweede omdat dan nie mand het boekje zou koopen. Maar wij verklappen geen geheim met de mededeeling, dat bij de doodenher- denking op het Pieterskerkplein (Za terdagavond 7 uur) pater Gilbertus Lohuis en ds- H. van Andel zullen spreken want deze gegevens staan aangeplakt. Na deze herdenking heeft een stille tocht plaats met krans- en bloemlegging op het tijdelijk monu ment aan de Steenstraat, De vlaggen moeten dien avond, en óók Zondag half-siok geheschen wor den. Het is echter niet voldoende de vlag onder aan de stok te bevesti gen; men moet ook zorgen door de slip vast te binden of onder het raamkozijn Je klemmen, dat de vlag niet kan wapperen. Zaterdagavond en Zondag hebben behalve de buiten-kerkelijke op het Pietersplein ook binnen-kerkelijke herdenkingen plaats. De Federatie van Buurtverenigin gen heeft de top-leiding bij de Maan- dagsche feestviering, welke begint met een aubade te 8 uur op het Stad huisplein (Vrijdagavond wordt daar toe een repetitie gehouden in het Waaggebouw te half 9). O.a. zal wor- K.A.B. en K.AJ. gewest Leiden Dag van den arbeid en Encycliek viering op Zondag 18 Mei a.s. In aansluiting op het artikel van den gewestelijk voorzitter, in de L. C. van 22 April, een korte uiteenzet ting van het spel, dat op dien dag door de Kajotters van het geheele gewest, in de Stadsgehoorzaal zal worden gespeeld. Medewerking daar aan verleenen nog: meisjesgroepee- ringen, gidsen, de volksdansgroep „De groote ronde" uit Leiden, de St. Jansfanfare uit Zoeterwoude en het symphonie-orkest van de K.A.B., afd. Leiden. Abusievelijk werd in ge noemd artikel als titel vermeld: „Die van Ons". De juiste titel is echter: „Met hoofd, hand enhart", en m; het vernoemen hiervan, is de zin van het spel reeds duidelijk. Het be oogt n.l. een betere waardeering van den arbeid, en wil aantoonen, dat waar de ware geest van den arbeid ontbreekt, deze nooit volkomen kan zijn. De arbeid is een zegen, maar ve len kennen dien zegen niet en voe len hem alleen, als een zure plicht, een noodzakelijkheid om het loutere bestaan. Dat integendeel de arbeid een vreugde kan zijn, wil dit spel la ten zien en beleven. In het eerste deel valt de nadruk op de Mariamaand, en het podium, het zinnebeeldig arbeidsterrein van de spelers, wordt rijkelijk met bloe men versierd zoo wijden wij den ar beid aan Maria. In het tweede deel treden werkers en werksters in verschillende beroe pen aan, en bouwen hun zinnebeeld van den arbeid, d.i.: het silhouet van een fabriekshal, waarin onder het spel het kruis als middelpunt zal worden geplant, en waarom heen de symbolen van den arbeid zullen wor den gedécoreerd. Doch ook zij, die de arbeid niet kunnen en niet willen waardeeren kriigen het woord. Opstandig geworden door de geest- doodende, sleepende eenderheid van het werk aan den loopenden band, klaagt een arbeider tot God: „Daar woon ik tusschen de fabrieken, Mijn keel is heesch en droog. Gij zijt de God niet der technieken". Begrijpelijk, die opstandigheid, maar ook achter die arbeid staat God. Ook die arbeider dient tot dat besef te komen, totdat als een bevrij ding uit troostelooze grauwheid, kan gezegd worden: „Wij zijn gekomen, Heer, van alle tijden, En geven U het werk van hart en hand" Als wij de arbeid maar in zijn ware grootheid kunnen zien. als wij de zin er van vatten, dan is er re den om blij te zijn, ja, dan is er re den om te feesten. En dan, in het volgende deel wordt de arbeid gevierd, in vroolijke zang en luchtige, fleurige dans. Een tekstzeggen verbindt de ver schillende deelen. Kajoters zingen, declameeren, spelen en dansen, de muziek ondersteunt. Zoo werd een cultureel geheel ver kregen, waaraan ook de toeschouwers in den geest medewerken, daardoor demonstreerend hun eensgezindheid in de moeilijkheden, maar ook in de vreugde van den arbeid. Want: Wie zoo de arbeid trillen voelt In handen en in hoofd, Die weet, dat hij ook meer bedoelt En allen meer belooft. Zij bouwen aan een nieuw geheel, En niet alleen de hand, Maar ook het.... hart heeft daaraan deel, Ons eeuwig Vaderland. JOOP KOEVOETS, Spelleider. MET HOOFD, HAND EN.HART. Willen alle Kajotters en medespe lers, van het geheele gewest, zorgen a.s. Zaterdag 3 Mei, Voor een noodza kelijke gezamenlijke repetitie, aan wezig te zijn, in de zaal aan de Ma ria Gijzensteeg, naast de Overdekte- zweminrichting, Haarlemmerstraat, Leiden? Districtsleiding. I K.A.B., K.AJ. j den uitgevoerd een ,,Lied uit de Be zettingsjaren", getoonzet door Leo Mens. Het verrukkelijk schouwspel van een spuitende Vischmarkt-fontein is symbolisch voor de verdere feestvie ring dien dag, welke uiteen-spat naar de verschillende buurtvereenigingen, welke ieder een eigen programma hebben samengesteld. Hier en daar is er een buurt-reveille, verder kin derfeesten, poppenkast-vertooningen, boomplantingen, roei-, fiets-, etalage- en korf bal wedstrijden, gecostumeerde voet wedstrijden, op zeven plaatsen openlucht-concerten en diverse avondfeesten. Twee buurtvereenigin gen openen dien dag speelweiden, met, zooals ge uit de gemeente-stuk ken hebt kunnen lezen, nogal dure zandbakken. De kinderen van de „Vogelenwijk" zullen bloemen gaan leggen bij het monument aan het Haagsche Schouw. 's Middags zijrv er sportwedstrijden in de Leidschc Hout o.a. een voetbal match te half 3, maar de groote pret zal zich toch concentreeren in de buurtvereenigingen. Wee de stads wijken, die zulke verdienstelijke or ganisaties niet bezitten! In de binnen stad zijn er maar twee, die mee kun nen feesten. Bewogen over deze teleurstelling voor de rest van de binnenstad heeft de Federatie van Buurtvereenigin gen een inter-buurtelijke feestavond georganiseerd in de Stadsgehoorzaal, een „Radio-Sterrenparade", die veel aanlokkelijks biedt en waarvan een heel bijzonder nummer is de hersen gymnastiek tusschen vier, bij loting aangewezen, Leidsohe bedrijven. Van ieder bedrijf (Tieleman en Dros, Clos en Leembrugge, Grofsmederij er. Constructie-werkplaatsen-Electro- Lasch) treedt een team van 10 in het geestelijk strijdperk. De ouden van dagen, die het 's Maandags veel te druk hebben met dansen, komen Dinsdagsmiddags bij een voor een gratis bioscoopvoorstel ling, waar o.a. de films van het ge meentelijk archief zullen worden ver toond. Ziehier in grove trekken het ver-, loop van de 'feestviering. Het is een nieuw pogen, dé buurtvereenigingen in te schakelen een pogen, dat de volle medewerking heeft van den burgemeester. We zijn benieuwd, hoe het zal slagen. Het programma ziet er in ieder geval heel prettig en veel belovend uit. Op Zaterdag 10 Mei a.s. zal voor 4 R. I. en de daaruit voortgekomen oorlogsonderdeelen een plechtige herdenking plaats hebben van de oorlogshandelingen in Mei 1940. De herdenking zal gehouden wor den te 11.00 uur in de Morschpoort- kazerne te Leiden. Hierbij worden gaarne uitgenoodigd de familieleden van onge gesneuvelde makkers. Des namiddags te 15.00 uur zullen namens het Regiment bloemen ge legd worden bij de graven onzer ge sneuvelden te Katwijk en Valken burg. Voor 28 R. I., 4e Grens Bat. en 4e Dep. Bat. zullen nog nadere me- dedeelingen volgen. De S.M.S. J. A. Hoogeveen, Morsch- weg 6a te Leiden zal zoonoodig nade re inlichtingen verschaffen. De Leidsche Vroedschap De gemeenteraad heeft Maandag weer een heele reeks voorstellen aangenomen, die veel geld kosten: verbetering van de Rijn en Schie- kade, herstel van het Boerhaavemo- nument, herstel van de roerinstalla tie der Oostelijke slibgistingsruimte van de rioolwaterzuiveringsinrich ting, herstelling en beplanting van den Burchtheuvel, verleenen van een subsidie in de kosten van de vol tooiing van de restauratie van de Pieterskerk aan de Gemeentecom missie der Ned. Herv. gemeente, be schikbaar stellen van een crediet voor het aanschaffen en opstellen svan twee verwarmingsketels in „En degeest", enz., uitbreiding van de Gem. Blindenwerktinrichting en het maken van een zandbak op het tij delijke speelterrein aan de Burggra- venlaan en het treffen van voorzie ningen ten behoeve van een speel terrein aan de Kortenaerstraat. Van elk deze voorstellen afzonder lijk kan men zeggen, dat ze noodige of nuttige dingen betreffen. Maar als we alle te zamen zien iedere Raadsvergadering weer opnieuw rijst toch wel eens bij ons de vraag op: of we niet te royaal leven? Geen geld kostte het voprstel van wethouder Menken om een commis- voor de personeelzaken in te stel len welke commissie dan zou bestaan uit de vijf Raadsleden, die het gemeentebestuur vertegenwoor digen in het Georganiseerd Overleg 'De P. v. d. V. wilde echter van de twee leden van de P. v. d. A., zittend in het G. O., hier één vervangen zien door een lid van de P. v. d. V. Een redelijke wensch, waaraan ook de Raad in meerderheid heeft toegege ven, al erkennen vpj met den heer v. Dijk (P. v. d. A.), dat het aange namer ware geweest, als de P. v. d. V. vóór de Raadsvergadering haar verlangen had geopenbaard. De strekking van de vertooning, waarbij het gekozen lid Schüller zijn benoe ming niet aannam om zijn fractie genoot Piena gelegenheid te geven, gekozen te worden, hebben we niet begrepen interesseert ons trou wens ook niet veel. Het gemeente-personeel ontvangt voorloopige uitbetaling van een bescheiden! toelage. De Raad zal in de volgende vergadering een de finitieve beslissing nemen, maar de tcelage kan nu alvast worden uit gekeerd. Door de K.V.P. is bij den Raad in gediend een motie betreffende me dezeggenschap van het gemeente- personeel een, zooals de burge meester terecht zeide, zéér belang rijke aangelegenheid. Terwijl er even gesproken werd over de wijze van behandeling de heer Wilmer drong aan op spoedige behandeling grepen eenige leden der P. v. d. A. deze gelegenheid aan, om een echt ouwerwetsch politiek debatje te ontketenen. Ieder waarlijk neutraal toeschouwer zal moeten erkennen, dat dit optreden van de P. v. d. A. was buiten de orde, was gezocht om redenen van oude partij-politiek. En het ware misschen ook beter geweest, als er verder maar niet op gerea geerd was. Moge de Raad op dezen weg niet verder gaan! LEIDSCH ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. Hongaarsch Strijkkwartet. Voor een groot aantal studenten heeft 't Hongaarsch Strijkkwartet met veel succes werken gespeeld van Beethoven, Hindemith en Schubert. Maandagavond concerteerden de hee- ren Székely, Moskowsky, Koromzay en Palotai voor de leden van Toon kunst in een geheel ander program ma. Dat deze artisten in staat zijn tot zulke veelzijdige veeleischen- de programma's, weet men bij erva ring. Zoo ook gisteravond was het kwartetspel voortreffelijk, want aan samenvoelen, ensemble techniek, ver fijning en stijl en geacheveerdheid wordt niets te wenschen overgelaten. Beethoven's op. 95 in f kl. t. Men is Beethoven's opus forscher van con tour gewend, maar een lezing als deze is zoo fijn en toch zoo rijk aan sonoriteit, dat de werking enorm is, om haar felheid en het klankbeeld vast omsloten. Iiindemith's kwartet in Es" in 1943 geschreven is een prachtig staal van nieuwe muziek, met persoonlijke en sterke klank voorstellingen, en boeiend van begin tot einde. Het Hongaarsch Strijk kwartet bleek een voortreffelijk pleit bezorger. Ten slotte „Schubert's kwartet d. kl. t. „Der Tod und das Madchen", een prachtwerk, bewon- derenswaard gespeeld, zoo fijn, zoo technisch beheerscht, de voordracht. Alles heeft de hoogste graat van ont wikkeling bereikt. Wij hoorden een duidelijken bondigen uitleg geven door den heer Luurse, leeraar aan het Conservatorium in Den Haag. Hij behandelde de grondvorm, thema tiek. enz., waarna elk werk in 't kort oru-er de loupe genomen werd. Blijk baar viel deze inleiding bijzonder in den smaak. De dames en heeren stu denten brachten de vier kwartettis- ten aan 't slot een ware ovatie. J. Kortmann. 40-JARIG JUBILEUM L. H. KLOOS. Onder talrijke blijken van belang stelling heeft de heer L. H. Kloos zijn veertigjarig jubileum als pianostem mer in dienst van C. C. Bender's Pia- nohandel N.V. aan de Hoogewoerd herdacht. In zijn woning in de Acaciastraat, welke met tal van bloemstukken was versierd, was het den geheelen dag een komen-en-gaan van particuliere „muzikale" relaties, die den jubilaris kwamen gelukwenschen. Daar ver scheen» in de eerste plaats de directie, namens welke de heer Kapteyn den Bouwmeester het woord voerde on der aanbieding o.a. van bloemen en een taart, het personeel offreerde een vulpenhouder en ook was er een ver tegenwoordiger van 't hoofdbestuur van den Ned. Bond van Pianostem mers, de heer Spanbroek, die zijn be kwamen collega de felicitaties van het hoofdbestuur kwam overbrengen. Tal van bezoekers hebben verder nog in woord en geschenk getuigd van hun groote waardeering voor het werk en de persoon van den jubila ris. De uitgestelde filmavond van de Zwem- en Pol overeen iging „De Zijl" zal thans gegeven worden op Vrijdag 2 Mei a.s. in den Foyer van de Stads gehoorzaal. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen rechts geleerdheid: de heeren: A. Cromme- lin te Haarlem, Mr. L. W. Alders te Leiden; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Scheikunde): de heer C. L. van Panthaleon van Eek te 's Gravenhage: candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (E.): de heer L. ter Heide te Voorburg (Z.-H.): doc toraal examen Wis- en Natuurkun de (Natuurkunde): de heer H. H. Tjerkstra te Leiden. Leidsche Ver. van Philatelisten. In de afgeloopen week hield de Leid sche Ver. van Postzegelverzamelaars wederom haar maandelijksche ver gadering. Na opening der bijeen komst door den voorzitter werden de ingekomen stukken behandeld w. o. een schrijven van den directeur der P. T. T. naar aanleiding van een klacht over te zware afstempeling. Hierna werden de heeren v. Vianen en Bleckstein als nieuw bestuurslid door den voorzitter geinstalleerd. Ne gen nieuwe leden werden aangeno men, drie personen werden op de volgende lijst geplaatst. In de plaats van den heer J. D. Capel werd tot lid der veilingscommissie gekozen de heer A. C. v. Noort. Hierna hield do heer v. Kluyve een causerie over de poststempels uit vroeger tijden vóór de invoering der postzegels. Aan de hand van verschillende brieven, welke hij liet circuleeren, toonde hij hoe vroeger de brieven gestempeld werden. Deze interessante causerie had een aan dachtig gehoor wat den inleider na afloop een welverdiend applaus be zorgde. Nog eenige vragen werden door hem duidelijk beantwoord. Een gratis verloting bezorgde eenige le den weder een aardige aanwinst voor hun verzameling. Na sluiting bleef men nog lang bijeen om te ruilen. K.A.J. Dek.-par- Hedenavond óók voor alle kajotters Mariacongre- gatie. Denkt daar eens bijzonder aan den vooravond van de Mei maand!!! Daarna worden alle „Stu wers" bij Simon Klein verwacht voor een korte zangrepetitie. Donderdag zijn de „naamloozen" en Vrijdagavond de „Stuwers" bij hun ploegleider thuis. Komt allen, het is belangrijk. Willen de „Stuwers" er voor zorgen, dat vóór Zondag hun uniform uitstekend in orde is? Ploeg leider. BONKAARTEN AFHALEN. Voor het afhalen van bonkaarten 707 K.A. tot en met KE, QA voor ta bak. QB voor versnaperingen en TA voor brandstoffen moet men zijn in ,De Burcht". Morgen hoofdstamkaartnummers 15001 t/m 21000. BEEN VERBRIJZELD. Gistermorgen liep het 3-jarig jon getje P. V. uit de Parkstraat vanuit het Ververshof de Ververstraat in te gen een juist passeerende militaire vrachtauto. Het kind viel en kwam met het rechterbeen onder een v/iel, waardoor het been nagenoeg afge- kneld werd. In het Acad. Ziekenhuis moest het been geamputeerd worden. De 6-jarige scholier J. H. v. D. is gistermiddag op de Haarlemmer straat tegen een passeerend motor rijwiel geloopen. Het kind liep ver wondingen op aan linkeroog cn lin kerknie. Zooals de Praeses was, zoo is zijn grafsteen, forsch van formaat, man nelijk van karakter, uit één stuk ge houwen. met studie en noeste vlijt geschaafd, maar gelukkig niet gepo litoerd, op de zijvlakken ruw gela ten. En in dien steen, die het zinne beeld is van hem, wiens gebeente er onder ligt begraven, werd gegrift het merkteeken van zijn waardig heid: de prelatenhoed opgehouden boven het wapen met de kernspreuk van mgr. Taskin: Sobrie, pie et juste. Wij hóóren hem deze Paulijnsche vermaning aan Titus zeggen, want, ofschoon gestorven, spreekt hij nog uit veler mond tot ons. Dit devies, de leefregel, welke hij zichzelf voor hield, heeft hij ook verdiend grafschrift, om de woorden, die er op volgen: Laten wij sobrie, pie et juste, ingetogen, vroom en recht vaardig leven„verwachtend de zalige hoop en de glorieuze komst van onzen grooten God en Zaligma ker Jesus Christus". Hier ligt nu zijn stoffelijk over schot, verbeidend den dag der ver rijzenis. en rondom hem stonden gisterenmorgen ter herdenking van het Jaargetijde van zijn sterven, ka nunnikken, professoren en studenten in zwarte haag en weerklonk de an tifoon uit de 3e nocturne van het Doodenofficie: „Sitivit.Mijn ziel heeft gedorst naar den levenden God, wanneer zal ik komen en verschijnen voor het aanschijn des Heeren?" Aan de korte plechtigheid bij het graf, was voorafgegaan een H. Mis van Requiem in de kapel, opgedra gen door den tegenwoordigen Prae ses van het Theologicum, den hoog- eerw. heer H. J. van Deursen, geas sisteerd - door .eerw. heeren theolo ganten, en bijgewoond door de leden van het Kathedraal Kapittel, de Ka- BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha, d. van H. W. C. Hulsbergen Henning en A. van Zijl; Leendert Ronald, z. van A. Wat- tez en M. Veerman: Ludovica Helena, a. van E. Klosowski en R. L. Enge len; Agnes Cornelia Maria Lucia, an A. J. C. Onderwater en T. M. C. J. Devilee; Nely Francina Hendrika, d. van J. J. van Gemeren en S. C. Langeveld; Yvonne, d. van L. Bo- gaards en J. van Evert; Jacobus Jo hannes z. van A. de Korte en W. Nijpjes; Johan, z. van J. R. van Wij- land en J. Schulting. Getrouwd: J. A. van der Horst jm. en C. C. H. Vos jd. Overleden: J. W. de Boer huisvr. van A. Klijn 62 j,; M. Vink huisvr. van C. J. Nieboer 57 j.; P. van Dijk man 55 j.; G. Barendse wedn. 79 j.; R. Smit man 77 j. OEGSTGEEST Herdenking bevrijding. Zater dag-avond te 7.45 bloem- en krans- legging bij het voorloopig monument, hoek KoninginnelaanFred. Hen drik-laan. Het woord zal worden ge voerd door rector Sondaal. Zondags herdenkings-bijeenkomst in het Groe ne Kerkje te 2.30 uur; spreker ds. La- zonder. Maandags te 2 uur bloemen corso. 's Avonds muziek, bonte avond en lichtstoet. Opdracht aan prof. Meyers te Leiden Naar het A N.P: verneemt, is aan irof. mr. E. M. Meyers, hoogleeraar Leiden, opdracht verleend om een nieuw Burgerlijk Wetboek te ontwer pen. Naar aanleiding van deze opdracht heeft het A.N.P. een interview ge had met den minister van Justitie, mr. van Maarseveen. Den mihister werd allereerst ge vraagd naar de redenen waarom er een nieuw Burgerlijk Wetboek wordt ontworpen. Het Burgerlijk Wetboek van thans dateert van 1838 en is dus meer dan een eeuw oud, zeide de minister. Vooral in de laatste decennia heeft de rechtspraak over het burgerlijk recht zich moeten losmaken van het wetboek. Niet zelden gaat deze ont wikkeling zoo ver, dat de recht spraak tegen de beginselen van het wetboek indruischt. Maar evenmin als het verouderde wetboek kan de rechtspraak het ge compliceerde maatschappelijke leven omvatten. Ook de rechtswetenschap is in haar ontwikkeling gehandicapt, doordat zij met een verouderd wet boek moet opereeren. Voorts werd den minister ge vraagd hoe de opdracht aan prof Meyers ontstaan is. De minister wees er hierbij op, dat gedurende den be zettingstijd en met name tijdens zijn TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP „Dat zal je dan moeten bewij- zei Tim. „Wat bewijzen", brul de de ander verontwaardigd. „Ver te1 me maar eens wat ik moet doen om jou te overtuigen dat er geen ster kere man is dan ik". „Ach, ik wil wedden, dat je niet eens je makker boven je macht kimt tillen". De an der begon te lachen: „Poeh, dat' is me nogal wat, daar draai ik mijn hand niet voor om." „Ja, maar dat is ook niet alles, je moet nog drie blokjes met hem omlopen en dan met je ogen dicht". „Nou, dat betekent niets voor mij. hoor." „Goed, probeer het dan maar eens, maar niet kijken hoor". „Ja, maar hoe weet ik dan, waar ik loop?" „Ik zal je wel leiden", ant woordde Tim. „Weet j,e wat, ik zal je blinddoeken, dan weet ik zeker dat je niet kijkt". De ander ging hiermede accoord en ging op de stoep zittten om zich deze behandeling te laten welgevallen. interneering prof. Meyers zijn ge dachten heeft laten gaan over de noodzakelijke vernieuwing van ons Burgerlijk Wetboek en hij heert daar aan zelfs ten deele concreten vorm gegeven. Toen onlangs in de Eerste Kamer de heer Zegering Hadders het denkbeeld lanceerde, dat aan prof. Meyers een dergelijke opdracht zou worden verleend, leek dat denk beeld den minister al dadelijk bui tengewoon aantrekkelijk. Is een opdracht aan een enkel per soon voor zoo'r. omvangrijken arbeid wel gebruikeijlk? Een dergelijke opdracht aldus mr. Van Maarseveen komt wel meer voor het Zwitsersche Bur gerlijke Wetboek is bijvoorbeeld ont worpen door prof. Huber. Aan op dracht aan slechts een iman heeft de regeering de voorkeur gegeven, nu ons land in dit tijdsbestek zoo geluk kig is, in den persoon van prof. Meyers een rechtsgeleerde van bui tengewoon formaat te bezitten. In het binnènland geniet hij een onbe streden autoriteit en in het buiten land heeft hij zich grooten naam verworven. Een van mijn vroegere leermeesters aan de universiteit noemde nog onlangs prof. Meyers een jurist, zooals ons land er slechts een in een eeuw bezit. Kan thans zoo werd gevraagd -— een nieuw Burgerlijk Wetboek snel worden verv/acht? De minister uitte zijn volle ver trouwen dat prof. Meyers zijn taak met voortvarendheid zal volbrengen en deelde voorts mede, dat van re- geeringszijde zoodanige maatregelen zijn getroffen, dat de ontwerpen van prof. Meyer onverwijld bij de Staten Generaal zullen worden ingediend. De omvang van den arbeid maakt het aanbevelingswaardig het werk in gedeelten tot stand te brengen, boek voor boek, terwijl de invoering zal plaats hebben, wanneer het geheele wetboek is tot stand gebracht. Ten slotte werd nog gevraagd of de Nederlandsche juristenwereld in vloed zal hebben op de samenstelling van het nieuwe wetboek. De minister antwoordde hierop, dat dit zeker het geval zal zijn. Hij is voornemens een ruimen kring uit te noodigen om aan prof. Meyers me de te deelen in welke opzichten en op welke Wijze moet worden ge streefd naar vernieuwing van het Burgerlijk Recht. Op deze wijze zul len de Nederlandsche juristen tot de vorming van het nieuwe Burgerlijk Recht hun bijdrage kunnen leveren. nunnikken mgr. G. P. J. v. d. Burg, W. J. J. de Jongh, A. F. M. Pompen en F. B. J. M. Filbry, door mgr. J. H, Lagerwey uit Amsterdam, door de professoren van Theologicum cn Philosophicum, door de oud-profes soren J. Visser, W. Nolet, J. J. Hen- neman en dr. L. Kat, door den pas toor van Warmond A. J. Oudejans en kapelaan G. J. Groen, deken J. H. W. Borsboom uit Noordwijk, pas toor Th. M. Beukers uit Leiden en rector P. Visser uit Alkmaar. In langen stoet kwamen zij uit het seminarie, niet om praeses Taskin in te halen aan het hek, zooals bij zoo menige feestelijkheid was geschied, maar links af te slaan naar het. kerk hof. Toen wij daar met hen stonden wij, die praeses Taskin gekend hebben vanaf ónze wieg tot aan zijn graf herinnerden wij ons bij de lezing van het inschrift, hoe deze groote. sterke man eens zijn ontroe ring niet meester was, toen hij, na door den bisschop heerlijk gehuldigd te zijn, op zichzelve de tekst toe paste met het Lucas-evangölie: „On nutte dienstknechten zijn we; wat we moesten doen, hebbei\ we ge daan". Het was goed. dat de praeses die dunk van zichzelf had. maar goed en verantwoord was het ook, dat de na bestaanden de vraag van het evan gelie van St. Mattheus: ..Wie, meent gij. is de trouwe en wijze dienst knecht?" omzetten tot een bevesti ging in het navolgende grafschrift: Hie requiescit in pace HENRICUS JOANNES MARIA TASKIN Praenositus cap. cathedralis Protonotarius a. i. p. Semin. Warmondani praeses fidelis servus et prudens quem constituit Dominus super familia' i suam et invenit per XXXIII annos semper vigilantem studio ardenti insignem summaque diligentta hetgeen vertaald luidt: „De goede en trouwe dienstknecnr, dien de Heer aanstelde over Zijn. huis en dien Hij gedurende 33 jaren altijd wakend vond, uitblinkend door vurige ijver en de hoogste 'toewij ding". Maar wederom in overeenstemming met des praeses eigen meening wa ren de gezangen, die door schola"" en theologanten in beurtzang werden uitgevoerd: de psalm Dc Profundis en de smeek-hymne tot de H. Maagd: „Languentibus in purgatorio". Praeses Van Deursen besloot met gebed de herdenking. LAATSTE BERICHTEN HET VERTREK VAN DE MINISTERS NAAR INDONESIë. Het vertrek van de ministers dr. L. J. M. Beel en mr. J. A. Jonkman is tnans definitief vastgesteld op Zater dag 3 Mei. In hetzelfde vliegtuig reizen mede als financieel-economische advi seurs de heeren dr. TI. M. Hirschfeld er mr. H. Albarda, terwijl de rest van het gezelschap wordt gevormd door mr. Th. TI. Bot van het depar tement van Overzeesche Gebiedsdec- lcn en de dames Vlemmings en Smul ders, resp. van het kabinet van den minister-president en secretaresse van den heer Albarda. Overste jhr. mr. P- Th. Six van het kabinet van den minister-president en dr. H. J. Friedericy, hoofd afdee- ling voorbereiding staatsrechtelijke hervormingen van het departement van Overzeesche gebiedsdeelen, rei zen het gezelschap vooruit en ver trekken reeds Vrijdag a.s. H.M. BESCHIKT OP GRATIE VERZOEKEN. De minister van Justitie maakt be kend, dat door TI.M. dé~Koningin af wijzend is beschikt op het gratiever zoek van G. H. Sanner, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden. Tevens wordt bekend gemaakt, dat H.M. de Koningin gratie heeft ver leend aan J. P. Besteman, H. Krom hout en J. P. van Lieshout, allen tot de doodstraf veroordeeld bij senten tie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, benevens aan J. v. d. Sluis en D. M. Franken, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van 't Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. Ten aanzien van de ze veroordeelden is de doodstraf ver wisseld in een levenslange gevange nisstraf. MOTIE VAN DE NED. KATH. METAALBEWERKERSBOND. De Bondsraad van den Ned. Katho lieken Metaalbewerkersbond heeft op een dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin o.m. het volgende wordt ge zegd; De Bondsraad van dc Ned. Kath. Metaalbewerkersbond in vergadering bijeen, besprekende de regeling van de aaneengesloten- en snippervacan,- tie in de metaalnijverheid, kennis genomen hebbende van dc in bepaalde kringen heerschende op vatting, dat: de nationale feestdag 5 Mei. de katholieke Zondagen 15 Augus tus en 1 NoVember, mindering gebracht dienen te worden op de snippervacantiedagen; draagt het hoofdbestur met nadruk j>, ter bevoegder plaatse met alle geoorloofde krachtige middelen al les in het werk te stellen, dat: de na tionale feestdag 5 Mei allerwege, en de katholieke feestdagen 15 Augustus en 1 November daar, waar het alge meen gebruik is, die dagen als Zon dag te vieren, als feestdagen be schouwd zullen worden, zonder dat deze op de vacantie in mindering worden gebracht.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3