Docos-gymnastiek en „Victorie'' fuseeren Gemeenteraad van Leiden bijeen DINSDAG 29 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 DE NAAM WORDT „VICTORIE". Men herinnere zich, dat de R.K. Damesgymnastiekvereeniging V ic- torie" in Mei 1945 werd opgericat. „Victorie" groeide direct na haar cprichting gestadig uit en telt op het oogenblik het groote aantal van ruim 350 leden. Dat zij in deze twee ja ren reeds naam gemaakt heeft blijkt .wel hieruit, dat het „Victorie" was die op de Haagsche Turnwedstrijden op 16 Februari j.l. den wisselbeker won. „Victorie" was het ook, die de vorige week de zoa uitmuntend ge slaagde onderlinge wedstrijden orga niseerde. De R.K. Gymnastiekvereeniging „Docos" werd in November 1936 op gericht als onderafdeeling van de ENKELE WEKEN GELEDEN heeft de R.K. Gymnastiekvereeniging „Do- cos" het initiatief genomen om te komen tot een fusie met de R.K. Da mesgymnastiekvereeniging „VictorieNadat van beide zijden, zoowel van beide geestelijk adviseurs als van de besturen en leden, geen bezwaren hiertegen naar voren werden gebrac ht, integendeel hiervoor groot enthou siasme bestond, werd de fusie op de gisteravond gehouden gecombineer de vergadering doorgezet. R.K. Sportvereeniging „Docos". Sinds enkele weken is zij echter een zelfstandige vereeniging. Hoewel zij in haar 10-jarig bestaan weinig van zich heeft doen spreken, is zij de laatste maanden zóó reusach tig opgekomen, dat we nu zeggen kunnen, dat zij op het oogenblik weer een vereeniging is. die zeker niet voor de neutrale clubs hier ter stede behoeft onder te doen. Ook zij deed op de Haagsche Turnwedstrij den danig van zich spreken. We zien dus, dat de twee beste Ka tholieke Gymnastiekvereenigingen van Leiden samen gaan. Dit opent natuurlijk de stoutste verwachtingen voor de toekomst. De naam, dien de nieuwe vereeni ging zal dragen is „Victorie". Voor zitster is mej. G Snelderwaard, Ma- resingel 29a. De voorzitter van „Do de heer P. Meershoek, gaf de voorkeur aan een iets minder voor name funetie, aangezien hij reeds dan 25 jaar aan de sport ver bonden is en ook bijna evenlang een leidende functie heeft uitgeoefend. Het secretariaat berust bij den heer A. J. Kallenberg, Groenoordstraat 21. Kapelaan W. J. A. Mulder is Mode rator der vereeniging. Wij moeten echter op één ding de aandacht vestigen om misverstand te voorkomen. Ondanks het feit dat ka pelaan Mulder tot de St. Jozef-paro chie behoort en de oefenzaal ook in de St. Jozefparochie is gelegen, ;s de vereeniging niet parochieel. „Vic torie" is interparochieel en elke Ka tholiek, uit welke parochie dan ook, kan lid worden. Het bestuur zal dan ook trachten binnenkort een oefenzaal te huren, welke in het centrum der stad is ge- 'egen. De afdeeling heeren zal reeds mor gen in 't openbaar onder den naam „Victorie optreden. De R.K. Sport vereeniging „Blauw Zwart" te Was senaar heeft haar uitgenoodigd om met een keurgroepje van de beste turners een demonstratie te geven op den contactavond, welke morgen door haar wordt georganiseerd. Voorts heeft „Victorie" een groote massale uitvoering op haar program, welke gehouden zal worden in Octo ber a.s. Dan zal „Victorie dus toonen waartoe zij in staat is. En zij zal dit op glorieuze wijze doen, daar zijn we /an verzekerd. Leidsche BoysForeliolte 13. Tot een doelpunt komt het pas vijf min. voor rust als de Foreholte 1.- buiten een penalty benut (01). Dan komt Leidsche Boys nog even aan bod, maar verder dan een slecht ge nomen corner komt het niet. Na de hervatting is eerst Foreholte ster ker, forceert een corner, echter zon der succes. Leidsche Boys sluit Fo reholte even in, maar voor korten duur, want na 10 min. breekt de Fo reholte r.-buiten plotseling door en besluit met een goed schot (02). In den overigen speeltijd is het Fo reholte, die den toon aangeeft. 15 Min. voor 't einde krijgt de l.-buiten weer een penalty te nemen en scoort daaruit (03). Dan laat Leidsche Boys zich van zijn beste zijde zien. want eenige min. voor 't einde scoort de m.-voor een schitterend doelpunt (13) dat den Foreholte-keeper te machtig was. KatwijkP.T.T. 22. Een gelijk opgaand spel. Om beurten probeer den de strijdenden tot doorbreken te komen. De Katwijksche keeper kreeg daarbij een paar moeilijke ballen te verwerken, wat hem prach tig afging. De rust ging in met een blanco stand. Na de rust was het een kleine overti-eding in het beruch te gebied waai-door PTT de leiding verkreeg. Katwijk zette nu op en werd zichtbaar de sterkere. De aan vallen hadden succes. Linksbinnen v. Duyn kopte op fraaie manier na een corner in 11. En al spoedig werd een nieuwe aanval noodlottig voor de gasten. Rechtsbinnen Parle vliet wist opnieuw te scoren. Lang zamerhand werd PTT nu sterker en kort voor het einde wisten ze het een mooie aanval gelijk te maken (2—2). Verdere uitslagen zijn: Q. B. 3 Lisser Boys 22; Q. B. 3G.R.C. 3 32; Q. B. 4Nooi'dwijk 3 12; Adsp. KatwijkRoodenburg 01; Q. B. (b)Lugdunum (a) 12. HOCKEY S.I.S.E.O.-nieuws. Zondag speel den onze beide Dameselftallen op eigen terrein. Zooals te verwachten was won het eerste elftal het van het tweede met 50. In den wedstrijd bleek, dat het eerste elftal toch niet zooveel sterker is als verwacht werd. Een uitslag van 42 zou dan ook een betere verhouding der sterkte weer geven. Bij de rust was de stand 30, waarna geleidelijk de stand op 50 werd gebracht. Een straffe en se- rieuse training van al onze leden zal stellig nog betere prestaties brengen. Zooals.- gemeld speelde ons Heeren elftal Zondag j.l. mee in een tour- nooi, uitgeschreven door de Commis. sie van Bijstand: Zuid-Holland en gehouden op het terreincomplex Laag-Zestienhoven te Rotterdam. Door het te laat afschrijven van eeni ge spelers en het niet verschijnen van een speler moest dit elftal in deze be langrijke kracht-meeting reeds in de eerste ronde tegen Excelsior II met 32 het onderspit delven. Na dezen' wedstrijd werden in de troostx-onde nog 2 wedstrijden tegen Pollux en Bachelors-combinatie II en III ge speeld, welke respectievelijk met 21 verloren en 41 gewonnen werden, Laten allen, die bij hun aanwezig heid een stukken beter ï-esultaat had den kunnen bewei'kstelligen deze uit slagen als een ernstige waarschuwing voor de toekomst zien. Vanavond trainen voor alle Heei'en, Morgenavond trainen voor alle Da mes. FRIDGE. BRIDGE DRIVE „DE SLEUTELS' Op 11 Mei a.s. des namiddags te 1 uur organiseert de Leidsches Bridge club ,De Sleutel" een groote bevrij- dings-bridge-drive, waarvan het ba tig saldo zal worden afgestaan aan „De Stichting 19401945". Er za" gespeeld worden in een hoofd-, eer ste-, en tweede klasse volgens het Howell-systeem. De winnaars der series ontvangen een fraai uitge voerde medaille, terwijl voor paar dat in zijn afdeeling het beste totaal-resultaat behaalt, een tweetal prachtige oekers beschikbaar is. Bo vendien dingen vereenigingen, met meer dan tien paren deelnemen, mede naar de vereenigingsprijs, be staande uit een fraaie beker. De drive wordt gehouden in alle zalen van de Stadsgehoorzaal te Leiden. Er kan tot uiterl, 4 Mei a.s. ingeschreven wor den bij dhr J. Vrijenhoek, Haarlem merstraat 119, met vermelding welke klasse men wil spelen. Het in- leggeld moet bij inschrijving vol daan wox-den. en bedraagt 2.per persoon, dus f 4.per paar. Zij, die schriftelijk inschrijven, kunnen hun inleggeld overmaken op postrekening no. 158971 t/n van H. D. van Weizen te Leiden. De fraaie prijzen zijn ge- etaleerd bij de firma van Berge He negouwen, Haarlemmerstraat no. 40 te Leiden. Moge „Victorie" uitgroeien tot die vereeniging, waartoe zij met haar zeer actieve bestuur en met als lei ders de heeren A. C. Goddijn en D. v. Haren zeker in staat is, een van ae grootste en sterkste vereenigin gen van het Bisdom Haarlem! Over de vergadering van gister avond' nog het volgende: De bijeenkomst wex'd om 8 uur met gebed geopend- en na 'n kort wel komstwoord aan de leden en de hee ren leeraren, wex*d met de agenda begonnen. De moderator, kap. Mul der, zeide, op verzoek van het be stuur der beide vereenigingen deze ■vergadering te willen leiden. De fusie werd door hem warm aanbevolen. Hij betoogde: „In dezen na-oorlogschen tijd, waarin nieuwe wegen worden gezocht, ook voor jeugdvox-ming, om stérk te staan tegen vervlakking en afval en heidendom, om leiding te geven aan 'n geweldig gegroeid ver langen naar lichamelijke sport en ge zonde ontspanning; om te bevorde ren een normaal beschaafd, en gezond samenzijn van onze kath. jongelui, om 'n dam op te werpen tegen 'n groeiend- „neutraal" geweld met haar noodzakelijke gevaren, ten slotte om zelfs meer dan vroeger tot stand te kunnen brengen als katholieke gym.- vereeniging; om al die redenen wil de hij het verzoek van Docos gaar- na ondersteunen. Docos was ontstaan ddbr 't uiteen vallen van de gemengde" sportver- eenigingen. Nu weer naar 't goede van het vex-leden teruggegrepen kan wox-den, wil Docos zich weer opof feren voor 'n groot, gezond en sterk katholiek vereenigingsleven in één club." De vergadering onderbrak de ze uiteenzetting met 'n hartelijk applaus. De wenschelijkheid van de fusie werd vervolgens uitgewerkt door enkele markante punten een voor een te bespreken. De naam, de contributie, de bezittingen, de be stuursvorming. Hierna er kwam geen enkele aanmerking werd met algemeene stemmen tot de fusie be sloten. Het bestuur werd van de beide af- dcelingen gehandhaafd en uitgebreid met de hoeren A. Gieske en F. Cor- nelisse. Mej. Snelderwaard kreeg met flinke meerderheid de voorzittersha mer in handen. Van den Kath. Sportbond was be richt gekomen, dat de fusie ook daar aanvaard werd en de nieuwe notulen spoedig, goedgekeurd, terug zouden gezonden worden. Na enkele opmer kingen en 'n aanmoedigend woord var den heer Meershoek volgde de sluiting met gebed. Besluiten, die veel geld kosten - Invoering medezeggenschap gemeente-personeel - Voor- loopig besluit toelage gemeente-personeel. De gemeenteraad van Leiden kwam gisteren in openbare vergadering bij een. Bij het voorstel tot instellen van een Commissie van bijstand voor de Personeelszaken, vroegen de heex-en Piena en Schüller (P. v. d. A.) hoe de verhouding zou zijn tusschen deze commissie en Georg. Overleg. De heer Van Oyen (K.V.P.) achtte de instelling dezer commissie een groo te vex-betering en zag er geen aantas ting in van het G. O. Ook de R.K. Bond van Overheidspersoneel acht het een stap in de goede richting. De heer Woudstra (Prot.) achtte de com missie een belangrijke verbetering; het spreekt Vanzelf, dat G. O. niet gebonden is aan de uitspraken van de Personeels-commissie. Weth. Menken zeide, dat de aan drang tot instelling dezer commissie gekomen is van de raadsleden, zit ting hebbend in het G. O. De bedoe ling is de zaken, als gemeentebe stuur, door te praten als waar zij in G. O. komen. Echter wox-dt er nie mand door gebonden. In andere ste den, zooals Zaandam, Haarlem enz. werken soortgelijke commissies be vredigend. De taak van de commis sie benadeelt in geen enkel opzicht die van andere. Het voorstel werd hierna z. h. st. aangenomen. Bij de artikelsgewijze behandeling van de verordening regelende de sa menstelling enz. dezer commissie, diende de heer Piena een amende ment in op art. 7, (inzage stukken) dat door B. en W. werd overgenomen. De verordening werd daarna z. h. st. vastgesteld. Bij de benoeming van vijf leden der Personeelscommissie wees de heer Vos (P. v. d. V.) ex-op, dat het goed zou zijn daar de commissie uit 5 leden bestaat ook een ver tegen woox-diger van zijn partij te kiezen. De heer Van Weizen (Comm.) informeerde, welken candidaat de P. v. d. V.-fractie stelde. De heeren Wilmer (K.V.P.) en Woudstra (Prot.) stemden in met de meening van den heer Vos. Echter niet de heer Van Dijk (P. v. d. A.). Bij eerste stemming werden geko zen de heeren v. Oyer. (35 van de 35 uitgebrachte stemmen), Van Wei zen (31). Schüller (30), Knetsch (33). Op de heeren Piena en Frohwein beiden werden 17 stemmen uitge bracht. zoodat een nieuwe vrije stemming noodig was. De heer Van Dijk (P. v. d. A.) verklaarde, dat zijn fractie geen be zwaar had, dat alle fracties in de commissie vertegenwoordigd zijn, echter weinig bewondering had voor het nalaten te voren eenig overleg te plegen. De P. v. d. A.-fractie trok de candidatuur-Piena in. Hierna werd de heer Frohwein gekozen met 23 van de 32 uitgebrachte stemmen, 8 op den heer Piena en 1 op den heer Vos. De heer Schüller verklaarde in deze omstandigheden een benoeming niet te kunnen aanvaarden, en zijn plaats in de commissie ter beschik king te stellen van den heer Piena. Er was dus onmiddellijk een vaca ture, zoodat opnieuw een vrije stem ming plaats had. De heer Hendriks (Prot.) dunkte het goed van te voren te informee- ren, of de heer Piena een benoeming zou aannemen! De stemming had tot uitslag: uit- gebx-acht 35 st. Piena 22, Lombert 3. Schüller 4. Vos 1, Robbers 1, A. Dijk 1, blanco 3. De x-aad ging daarna een uurtje in geheime zitting, waarna besloten werd tot het aangaan van een onder- handsche geldleening. Bij het voox'stel tot vex-betering van de Rijn- en Schiekade infor meerde de heer Aalders (K.V.P.) naar de onderhandelingen door de gemeente gevoerd met de eigenaars. Spr. zegt, dat slechts 40 van 104 huiseigenaren onwillig zijn grond voor verbreeding af te staan, en on der deze 40 zijn er nog gedeeltelijk onwilligen. De heer Schüller (P. v. d. A.) keurde schex-p af de onwillige hou ding van vele eigenaars. Weth. Jongeleen antwoordde, dat 31 eigenaren weigerden afstand te doen van den voortuin en andere gaven geen antwoord. Vele huis eigenaren waren niet aanwezig en toonen geen belangstelling voor de verbreeding. Het voorstel werd daar na z. h. st. aangenomen. Bij het voorstel tot herstel van het Boerhaave-monument gaf de heer Van Iterson (Prot.) eenige techni sche raadgevingen. De heer Knuttel (C. P.) achtte deze uitgave voor zulk een werkje verbluffend hoog. Weth. Jongeleen lichtte toe, dat bij de verplaatsing van het standbeeld er blijkbaar ruimte is gekomen tus schen de bekleeding en het voetstuk, door inlekken en daarna vorst zijn hardsteenen platen gebarsten. Spr. hoopte, dat de kosten zouden mee vallen. Het voorstel werd daarna aangenomen. Bij het voorstel tot beplanting van de Burchtheuvel vroeg de heer Kort- mann (K.V.P.) of „Monumentenzorg" geen bijdrage zou willen verleen en. Weth. Jongeleen antwoordde, dat „Monumentenzorg" een bijdrage had afgevrezen. Bij het voorstel tot aanschaffen van twee verwarmings-ketels voor Endegeest verwonderde het den heer Van Dijk (K.V.P.), dat B. cn W. het advies hadden ingewonnen van een technisch bureau (dat zeer veel geld vraagt), terwijl toch gemeentewer ken over voldoende ingenieurs be schikken. Voorts vroeg spr. techni sche inlichtingen over de levensduur der ketels. De heer Lombert (K.V.P.) vroeg naar de hoegrootheid van het hex-stellings- e.n vernieuwingsfonds. De voorzitter antwoordde, dat de uitgave, die nu gedaan moet wox-den. moet passen in de toekomstige alge- heele vernieuwing van het verwar- mings-systeem. Daarom is een tech nisch bureau ingeschakeld. Wat de levensduur der ketels betreft, den Raaidi zal een voorstel bereiken onx de kwaliteit van het toegevoerde wa ter te verbeteren. Het fonds is onge veer 100.000; aangezien er nog meer uitgaven komen, is het beter voor de aanschaffing der ketels te leenen Z. h.st. goedgekeurd. In bespreking kwam daarna het uitbreiden van de gem. blinden- werkinrichting. Mevr. Braggaax-De Does (P. v. d. A.) wilde ook niet-gesteunden toe laten. De heer Knetsch (Prot.) wees op px*oefnemingen in Engeland inva liden op te nemen in vrije bedrijven, zooals ook minister Drees thans voor stelt. Misschien is uitbreiding van deze inrichting dan niet eens noo dig. Spr. vx-oeg of onder ondersteun den ook degenen vallen, die door ker kelijke instellingen worden gesteund. De heer Goslings (V. v. id. A.) spx-ak eveneens over opname van invaliden in het arbeidsmilieu. De heer Knut tel vroeg zich af, of de zaak wel goed is opgezet. Een werker in deze in richting kost 1 1/2 maal meer dan als hij niet werkte en gesteund werd. Na dat mevr. De Cler nog haar sympa thie had betuigd, beantwooi'dde weth. Mlenken de spx-ekers. Slechts zij wonden tot de inrichting toegala ten, die in het vrije bedrijf niet ge plaatst kunnen worden De bepaling alleen gesteunden toe-laten zal soe pel worden toegepast. Wat de te- werk-stelling van minder valide ar beiders in 't algemeen betreft, wor den hier ter stede reeds voorberei dingen getroffen. Een 20-tal zal bin nenkort geplaatst worden in het vrije bedrijf. In de tot nu toe bestaande in richting is vrij goed' gewerkt. De ver- groote inrichting zal economisch- gunstiger kunnen werken. Het voor stel werd z.h.st. goedgekeurd. Weth. Menken deed vervolgens eenige mededeelingen over de 10 pet. tijdelijke toelage op de salarissen van het gemeente-pei'soneel, waartoe de Raad had besloten. Het is gebleken, dat de regeering in geen geval toe staat het Rijks-plafond van salaris sen en wedden door te stooten, zoo dat eenige groepen gemeen te-axbei- ders van de toelage niet of nauwelijks zullen kunnen profiteeren. Het Rijk heeft geen bezwaar te gen een toelage van 10 pet. aan de ambtenax-en. Voor de werklieden kan de ge meente de salarissen laten oploopen van hetgeen volgens de Rijks-rege ling bereikbaar is, hetgeen neer komt voor de 6 groepen wei-klie-c'en (voor wat de maxima in die groe pen betreft) op een verhooging van 40 ct.l i5 per week. Tegelijkertijd willen B. en W. de Rijkskindertoeslag, ook voor het eer ste en tweede kind, wat voor de be- tiokken gezinnen een verhooging bc- teekent van ƒ1.15 of ƒ2.30 per week De weth. ontveinst zich niet, dat deze mededeeling voor velen een on prettige is. B. en W. hebben alles ge daan. wat zij konden. Een hergroepeering der loonen is wel overwogen, doch kon bij de hoo- gere instanties geen genade vinden. Deze hergroepeering moet wachten op de aanstaande definitieve, alge- heele herziening der loongroepen. B. en W, vroegen thans machtiging de toekomende verhoogingen met te rugwerkende kracht tot 1 Oct. 1946 uit te keei-en (bij wijze van voor schot) In de volgende vergadering zullen zij komen met het uitgewerkte voorstel. Deze machiging werd verleend en de discussie tot volgende vergadering uitgesteld. Ingediend was een motie van heeren Wilmer en Van Oyen (K.V.P.) „De gemeenteraad, overwegen de, dat het personeel, werkzaam in een gemeentelijke tak van dienst, medezeggenschap moet hebben niet alleen wat betreft eigen arbeids- en dienstvoor waarden, maar ook wat betreft de verzox-ging der belangen, wel ke aan de beti'okken tak van De roofoverval te Rotterdam De politie te Rotterdam is er in ge slaagd, den 31-jarigen vertegen woordiger, J. 't H., een der dadei'S ■van den laffen roofoverval, gepleegd op de alleenwonende 54-jarige wedu we H- E. D. PiennauSteenbrugge in haar juweliers winkel aan het Bur- gem. Meiszplein te Rotterdam op 26 Februari j.l. te arresteeren. De beide laders waren er toen met een bedrag van 1000— en 3400 aan sieraden vandoor gegaan, na de vrouw op een stoel te hebben vastgebonden en haar een prop in den mond te hebben geduwd. Haar zenuwgestel heeft daardoor een ernstige schok gekre gen. De verdenking viel al spoedig op den vertegenwooi'diger J 't H., die niet voor den eersten keer in een der gelijke zaak de hand had gehad en die uit hoofde van zijn beroep met het juweliersvak bekend was. Het bleek, dat deze door middel van den 48-jarigen particulieren rechercheur K. uit Rotterdam in contact was gekomen met een zekeren Marcus Broekman, geboren te Apeldoorn op 26-9-07, wonende in de Bloemenlaan te Rotterdam. Tezamen hadden zij het edele plan uitgedacht en na een voorbereidingstijd van vijf dagen den overval gepleegd. Ook de particuliere rechei"cheur is in het Huis van Bewaring opgeslo ten, doch Broekman is nog steeds voortvluchtig. van dienst zijn toevertrouwd verzoekt B. en W. in de veror dening van 17 Maart 1924 (ge meenteblad nr. 9) den Raad zoo danige wijzigingen voor te stel len, dat wordt ingevoerd een me dezeggenschap in bovenbedoel den zin, welke medezeggenschap heeft een adviseerend karakter, omkleed met waarborgen, waar door een ernstige overweging van de gegeven adviezen verze kerd is". B. en W. willen op deze motie prae- advies brengen. De heer Wilmer verzoekt B. en W. bij dit prae-advies voorzichtig èn voortvax-end te werk te gaan en het niet een jaar te laten uitblijven. De voorz. beloofde bespoediging van het prae-advies. De heer Van Dijk (P.v.d.A.) ver heugde zich erover, dat deze motie werd ingediend van een kant, waar van vroeger, toen de heer Van Eek eveneens in moties medezeggenschap ingang trachtte te coen vinden, deze medezeggenschap steeds bestreden is. Over dezen evolutie in de gedachten- gang drukte spr, zijn vreugde uit. De heer Wilmer bracht, naar aan leiding van een recent feit, nu de naam van den heer Van Eek in den raad genoemd wordt, groote waar deering aan dit oud-raadslid, die bui tengewoon actief en volkomen on baatzuchtig voor de gemeente werk zaam was. Het is juist, dat de heer Van Eek ongeveer 10 maal een motie heeft ingediend en 10 maal is bestre den. Deze moties waren echter steeds zonder concreten inhoud, altijd zeer vaag. De heer Van Eek heeft nooit een motie ingediend als de ondex-ha- vige, die een duidelijker omschrijving geeft. De heer Van Dijk repliceerde, dat toen toch op de moties-Van Eek cor recties hadden kunnen worden aan gebracht. De heer Schüller vei'heugt zich over de lof aan den heer Van Eek gebracht, maar ziet in de opmerking van den heer Wilmer toch ook een miskenning van diens werk. De heer Wilmer antwoordde, dat uit dezen discussie is gebleken, dat er in de geesten heel veel veranderd is, maar dat de oude partij en-politiek helaas nog niet is verdwenen. De motie werd daarna in handen van B. en W. gelegd voor prae-advies. Bij de rondvraag maakte o.a, de heer Kortmann (K.V.P.) een opmer king over den voor de politie aange schafte auto en zeide daarop de aan duiding „dienstauto" te missen. Shakespeare's „Driekoningen avond" „Kunst en Ontspanning" bracht gis teren wederom een der hoogtepunten van het Leidsche tooneelseizoen door de opvoering in den Schouwburg van Shakespeare's „Driekoningen avond", verzorgd door het Amsterdamsch- Rotterdamsch Tooneelgezelschap. De roep van deze opvoering was reeds voor-uit gevlogen en onze ver wachtingen waren gespannen. Zij zijn niet teleurgesteld. Het is een fleuri ge, prettige, artistiek uitstekend ver zorgde, feestelijke avond geworden, waarop Shakespeare zijn ouden roem als tooneel-auteur van uitzondei-lijk fox-maat en van Dalsum zijn faam als regisseur hebben hooggehouden. Shakespeare's „poëtische dwaas heid" van het stralend Illyrië ont wikkelt zich rondom de vroeger zoo geliefde intrige van het minne-spel, dat zich verwart in een persoonsver wisseling. Daar tusschen door wor den allerlei grappen gevlochten door kluchtige neven-figuren. In „Drie koningenavond" is er gelegenheid te over om deze neven-figuren uit te buiten en van Dalsum heeft zijn kans hier niet onbenut gelaten. Door het naar voren spelen van de grap met den ijdeltuit Malvolio (Paul Huf) en de dwaze figuren van jonker Tobias (Johan Fiolet) en Bibberwang (Ben Groenies) naar het eerste plan te schuiven, heeft de regie het accent gelegd qp dat gedeelte /an Shake speax-e's talent, dat ons in dit spel nog het meeste aanspreekt. Het hoofdthe ma van de persoonsverwisseling tus schen Viola en haar tweelingbroeder Sebastiaan voldoet ons niet meer zóó als den toeschouwers in Shakespeare's tijd, zoodat het uitspelen van de vroo- lijker scènes het geheel zeer ten goe de is gekomen. Zoo ook werd de narrenfiguur van Frits van Dijk van nog grooter beteekenis dan hij oor spronkelijk in Shakespeare's bedoe ling lag. Volop hebben wij kunnen Toediening H. Vormsel Zooals reeds medegedeeld, zal Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem op He melvaartsdag te 7 uur n.m. het H. Vormsel toedienen aan volwassenen uit Leiden en omgeving in de deke nale kerk aan den Heerensingel De vooroefeningen vangen aan in de dekenale kerk Maandag 5 Mei te 8 uur n.m. en zullen vervolgens wor den gehouden de d.a.v. Dinsdag-, Donderdag- en Vrijdagavond om 8 uur. Nationale gedenkdag Op wensoh van Z.H.Exc. de Bis schop van Haai'lem zal Zaterdag avond in alle kerken een godsdienst oefening worden gehouden om te bid-den voor de zielerust van allen, die gestorven zijn tengevolge van den oorlog. Men make nu reeds het voorne men, aan deze godsdienstoefening deel te nemen. genieten van het dronkemans tooneel, de bespieding van Malvolio, het duel tusschen Bibberwang en Viola, de klacht van Malvolio met zijn stijve beenen en nog veel meer, dat den avond maakte tot een feest van vroo- lijkheid. De scherp gesneden karak ters van Shakespeare's figuren kwa men prachtig tot hun recht in een sa menspel, dat wij tegenwoordig uit stekend team-work zouden noemen. De volle zaal heeft met dit meester stuk van oude Engelsche kunst van harte kunnen meeleven er. haar waardeering duidelijk gedemon streerd door „open doekje". Het pro bleem van de decor-wisseling voor de tallooze tafereelen was keurig op gelost door x-equisieten bij open doek te doen aandragen, terwijl een kluch tige dans werd uitgevoerd door Ga- brielle Destree, op muziek van Hum- perdinck. Alle hulde voor zulk een opvoering PROPAGANDA-AVOND BLINDEN- BOND. Geslaagde tooneelvoorstelling. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan had de Leidsche afdeeling van den Nederlandschen Blindenbond gisteren een feestavond georganiseerd in den Foyer van de Stadsgehoorzaal. Tijdens deze bijeenkomst, die onder leiding stond van den voox-zitter van de Leidsche afd., den heer L. Rom- bout, werd een feestrede uitgesproken door den bondspropagandist Joh. v. d. Berg. Deze wees erop, dat de oorlogs- jaren ook aan de 3800 Nederlandsche blinden niet zonder meer zijn voorbij gegaan. Hun Bond en hun orgaan De Blindenbode" werden door den bezet ter verboden. Joodsche lotgenooten werden naar Auswitz getransporteerd en vonden daar den dood. Bij de vechten rond Arnhem ging een tehuis voor blinden verloren. Wanneer men bij dit alles dan nog het groote ver-1 Aanvang 8 uur. lies aan donateurs in aanmerking neemt, is het voor iedereen duidelijk, dat de zaken er bij de bevrijding niet erg rooskleurig voor stonden. Op 19 Juli 1946 vond de eerste bijeenkomst van het Bondsbestuur na den oorlog plaats in de Rivièrahal te Rotterdam en zoodoende heeft de Bond dezen winter zijn activiteit hervat. „De tijd, dat wij als bedelaars langs de wegen gingen, is voorbij", aldus sprekei'. Wij willen onze capaciteiten tot ont plooiing brengen en in het maatschap pelijk leven als volwaardigen naast onze medemenschen staan. Met tal van voorbeelden toonde de heer v. d. Berg aan, hoe blinden reeds aan het arbeidspx-oces deelnemen en met vreugde kon hij getuigen, dat een van zijn vrienden vorig jaar aan de uni versiteit te Amsterdam promoveerde tot doctor in de Wis- en Natuurkunde. Spreker bracht een woord van hul de aan de gemeente Leiden, die de blindenzorg van een particuliere lief dadigheid tot een aangelegenheid van de gemeente heeft gemaakt. Het in behandeling zijnde wetsont werp, waarin bedrijven met meer dan 20 man personeel verplicht worden ook invalide personen tewerk te stel len, begroette hij met blijdschap en sprak daarbij de hoop uit, dat de toe voeging, waarin de Rij'ksbemiddelaars bevoegd worden verklaard om voor dergelijke menschen eventueel een lager loon vast te stellen, spoedig zal vervallen. Spreker eindigde met den wensch uit te spreken, dat de blin den spoedig die plaatsen zullen bezet ten, die zij volgens hun aanleg kun nen bezetten en riep alle aanwezigen op dit stx-even van den Bond met hun donatie te $teunen. De Haagsche Blinden Tooneelver- eeniging „Opwaarts" voerde het too- neelspel in vier bedrijven „Getrap. ten" van Ernst Preczang op. Het stuk speelt zich af in een kazernewoning in een der buitenwijken van een groote fabrieksstad en behandelt de ellende in een arm gezin, waar de va der op de keien is gezet, omdat hij invalide geraakt is. De blinde spelers hebben hun rol len keurig vertolkt en hier is zeker een speciaal woord van lof op zyn plaats voor mej. E. Zijlmans, die in de rol van vrouw Gensicke bijzonder opviel. Er zijn heel wat amateurver- eenigingen, die bij deze opvoering nog wel het een en ander hadden kunnen opsteken. De moed en wils kracht van deze menschen dwingt be wondering af, maar hei resultaat be wijst ook, dat de blinden in het ont spanningsleven een plaats- kunnen in nemen, die volkomen gelijkwaardig is aan die van hun ziende medemen schen. MIJ. VOOR TOONKUNST. Hongaarsch Strijkkwartet. Hoe bewonderenswaardig cn na genoeg ideaal het samenspel en de muzikale opvatting van de heeren Szekely en Moskowsky, le en 2e viool, Koromzay en Palotai, alt-viool en cello, in werken van Schumann, Kodely en Smetana weer waren, men heeft 't aanhoord en genoten. In Schumann's „kwartet a kl. t.", heeft 't fijnzinnig ensemble zich heel en al met den geest van den Duitschen romanticus kunnen vereenzelvigen; een uitvoering dus tot in de perfec tie verzorgd eh met een poëtische charme, die oponeerde. Niet minder kunstzinnig werd 't .,2e kwax-tet" van Zoltan Kodaly gespeeld. De toon gespierd het samenspel, dan weer verfijnd de melodiek, overwo gen het „andante", vol élan het „al legro giocoso". Het werk is overtui gend impulsief, heeft een eigen, taai- kleur en bijzondere accenten. Men werd bekoord door toongeving, voor dracht en rhythme. Aan het slot werd veel appreciatie betoond. Smetana's kwartet „Aus meinem Leben" is mu ziek welke je vasthoudt, je wat te zeggen he.?ft, veel instrumentale vin dingen telt en melodische accenten. Smetana is een uitnemende folklorist. De vier musici hebben wij in hun muzikale grootheid mogen waardee- ren. Bij zooveel geestes verscheiden heid is dc subjectiviteit artistiek over v/onnen, waaruit een absolute een heid gegroeid is. Het Hongaarsche Strijkkwartet heeft een genotvollen avond geschonken en ontving een dankbaar enthousiast applaus van een opgetogen auditorium. J. Kortmann. K. A. J. „St. Petrus". Dezen keer zijn het niet alleen de Kajotters die worden opgeroepen naar het clubhuis le komen. Nu worden ook al de ouders, broers en zusters op gewekt voor den Gezinsavond. Me nigmaal hebben de ouders zich afge vraagd: Wat doen onze jongens op de K. A. J.? Dit laten zij u nu zien a.s. Woensdagavond. 30 April in het Don Boscohuis, Rapenburg 52. Het is geen revue- of propaganda-avond, maar een avond in zuivere K. A. J.- geest. met zang, spel muziek, Ouders twijfelt niet en gaat met uw zoon mee. Tot c!e Kajotters zeggen wij: neemt jullie ouders en broers en zus ters mee raar dezen gezinsavond.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3