Negende lustrum van „Sint Eloy" RADIO Veertigjarig bestaan „St. Paulus" 1 Op korte golf j Washington g Square 80000000 DINSDAG 29 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 De Nederlandsche katholieke me- taalbewerkersbond Sint Eloy her dacht haar 45-jarig bestaan met een feesfvergadering in het jaarbeurs restaurant te Utrecht. De voorzitter, de heer G. van den Brink, gaf in zijn openingswoord een overzicht van het ontstaan en zeide met voldoening terug te zien op het geen in de afgeloopen 45 jaren door Sint Eloy is verricht. Dit jubileum valt samen met het heengaan van een viertal pioniers uit de beweging, die wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd afscheid van den bond na men, namelijk de heeren H. A. van Tongeren, Th. Steinmetz, P. Kok en A. Roelofs. Allen kregen een couvert met inhoud aangeboden. Speciaal werd hulde gebracht aan den heer van Tongeren, die 25 jaar penning meester is geweest en wiens naam een uitstekende klank heeft in de kringen van vakverbond en arbei dersbeweging. Op de daarna volgende receptie had de jubileerende bond vele har- Sombere perspectieven voor de wederopbouw In de te Arnhem gehouden jaar vergadering van de Geldersche In- dustrieele Club noemde de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, de heer L. Neher, den toestand voor den wederopbouw „in hooge mate ernstig". „De calculatie van benoodigd staal en ijzer voor het geheele bouwplan - 1947 geeft een hoeveelheid aan van 340.000 ton voor dit jaar. Blijft de toestand, zooals die thans is» dan wordt in de verste verte de helft nog niet bereikt", aldus de heer Neher. De consequentie hiervan zal zijn, dat aan reeds goedgekeurde werken dan niet kan worden begonnen. De minister hoopte, dat reeds aangevan gen werken niet stilgelegd behoef den te worden. Overschakeling naar ander con structiemateriaal is uitermate moei lijk en vereischt veel tijd en voorbe reiding. Het vorige jaar, toen er een schromelijk houttekort was, is over geschakeld op beton en ijzer. „Uit dit alles blijkt wel, dat de toe stand in hooge mate ernstig is", zoo zeide de minister. VACANTIE BOUWBEDRIJF. Door de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf is besloten, dat de va- cantie in dat bedrijf, gedurende dit jaar zal plaatsvinden in de week van 4 tot en met 9 Augustus. Werkgevers die bereids de vacan- tie hebben gesteld in de week van 11 tot en met 16 Augustus moeten daarvoor aan de desbetreffende re gionale commissie dispensatie vra gen. WOENSDAG. HILVERSUM I (301 M.). 7.02 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.02 Nieuws. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Bariton en piano. 11.00 Non-stop. 12.00 Johan Jong, orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Or kest. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Om- roepkamerorkest. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Op ziekenbezoek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Zang. 17.35 Or kest. 18.00 Nieuws. 18.20 Gram.pla- ten. 18.30 Strijdkrachten. 19.35 „Ons geloof en ons leven". 19.45 „Lezen in den Bijbel". 20.0024.00 Natio naal programma ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws. 7.30 Militaire kapel. 8.02 Nieuws, 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Morgen concert. 9.50 Orkestwer ken. 10.30 Morgendienst. 11.00 Va- derlandsche liederen. 11.30 Vragen aan voorbijgangers. 12.00 Orkest. 12.30 Kamerkoor. 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinata. 15.00 Licht symphonisch concert. 16.00 Voor philatelisten. 16.15Meisjeskoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram.platen. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Orgelconcert. 18.45 Voor den land- en tuinbouw. 19.00 Nieuws. 19.15 Het nieuws uit Indië. 19.30 Engelsche les. 20.00—24.00 Na tionaal programma ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. telijke woorden, vergezeld van ge schenken, in ontvangst te nemen van vertegenwoordigers van alle kringen uit de metaalnijverheid, zoowel van patroons als van werknemers. De heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de kath. arbeidersbeweging, opende de rij der sprekers. Hij werd gevolgd door het Tweede Kamerlid mr. L. G. Kortenhorst namens de katholieke werkgevers in de metaalbedrijven; den heer Coock voor het Chr. Bel gisch werkliedenverbond in de me taalnijverheid, den heer Born, voor zitter van het algemeene Neder- landsch verbond en den heer Peters namens de Chr. metaalbewerkers- bond in Nederland. Pater Strijbos. geestelijk adviseur, bracht de dank van het episcopaat over „voor alles wat Sint Eloy heeft verricht voor de arbeidersbeweging tot heil van het Nederlandsche volk". VERWARMING VAN GEBOUWEN EJ). WINTER 1947-'48. Zij, die voor de uitoefening van hun bei'oep, bedrijf of dienst voor het afgeloopen stookseizoen een rantsoen vaste brandstoffen, gas of electriciteit voor ruimteverwarming ontvingen, dienen voor 15 Mei a.s. een aanvraagformulier M.D. 39306, dat bij den distribuliedienst ver krijgbaar zal zijn, volledig ingevuld bij dezen dienst in te leveren. Aan vraagformulieren, welke na 15 Mei a.s. bij den distributiedienst worden ingeleverd, zullen voorloopig niet in behandeling worden genomen. De plaatselijke distributiedienst zal zoo spoedig mogelijk bekend ma ken, waar en wanneer genoemd for mulier kan worden afgehaald en in geleverd. Op verbruikers, aan wie het for mulier MD 393—06 intusschen recht streeks door een toewijzingskantoor van het Rijkskolenbureau ter invul ling werd toegezonden, is het boven staande niet van toepassing. Voor zijn klimatologische waarne mingen maakt het K.N.M.I. te de Bilt sedert korten tijd gebruik van de nieuwste Amerikansche vindingen. Een ballon met parachute, waaraan een radiozendertje is bevestigd, dat tijdens de vaart gegevens uitzendt omtrent temperatuur, luchtdruk en \ochtigheid der lucht, wordt opge laten. Op c.a. 18 k.m. hoogte springt de ballon, waarna de zender per pa rachute daalt. Degene, die de zen der vindt en bij het K.N.M.I. terug bezorgt, ontvangt een belooning van 5.De voorbereidingen voor de opstijging. „Het overheidspersoneel is in Ne derland, in tegenstelling tot andere landen, een elitecorps", aldus wet houder Schokking, volgens het ver slag in de „Maasbode", die namens den burgemeester van Amsterdam de afgevaardigden van den R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", die in het afgeloopen weekeinde zijn veertigjarig jubileum vierde, in de raadzaal toesprak. Hij zei ook vrien delijke dingen over „St. Paulus" en was verheugd over het feit, dat dit jubileum in Amsterdam gevierd wordt. Voorzitter Vulink dankte voor de vriendelijke woorden. Later kwam men bijeen in een openingszitting in Krasnapolsky, waarbij de voorzitter meedeelde, dat dit jubileum gevierd wordt met 12.500 leden, terwijl er vorig jaar 10.000 waren. De geestelijk adviseur, directeur J. Kraakman, huldigde vervolgens den voorzitter. Hij deelde mee, dat de heer Vulinx binnenkort het eere- kruls Pro Ecclesia et Pontifice zal ontvangen. Ook het hoofdbestuurslid Spit zei veel hartelijke woorden en de heer Vulink dankte. Vervolgens werd de penningmees ter J. H- Nijhoff, die 25 jaar zijn krachten aan St. Paulus gaf en nu met pensioen gaat, gehuldigd. Hij werd toegesproken door den voorzit- Prijzen vacantie-pensions en hotels Het vorige vacantie-seizoen heeft aangetoond, dat de prijzen van veel vacantiepensions ver boven het ge oorloofde peil lagen. Thans is een prijsregeling door den minister van Economische Zaken afgekondigd, welke zoowel voor den gast als voor den pensionhouder zeer eenvoudig aangeeft wat berekend mag worden. De regeling, aldus wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, komt hierop neer, dat in het algemeen bij particulieren f 4.50 en in beroepspen sions, die over gemakken als elec- trisch licht en stroomend water be schikken, ƒ5.— per persoon per dag mag worden berekend. Een hoogere prijs, welke meestal 6.zal bedragen, mag in eerste klasse pensions slechts na verkregen toestemming van den directeur-gene raal van de prijzen worden ge vraagd. Waaruit de maaltijden moeten be staan is nauwkeurig omschreven. Bovendien moet de kamer deugde lijk zijn gemeubileerd en worden aan de bediening gelijke eischen gesteld. Indien vier of meer gasten op een kamer met slechts een vaste wasch- tafel worden ondergebracht of kin deren geen aparte kamer krijgen moet de prijs worden verlaagd. Voorts zijn de prijzen van afzon derlijke maaltijden en ook van dran ken geregeld. De pensionprijs in hotels is op ge makkelijk te controleeren wijzen vast gesteld, afhankelijk van de prijsklas se waahin het restaurant is inge deeld en welke op de menukaart PARTIJBESTUUR PARTIJ VAN DEN ARBEID. Het partijbestuur is thans als volgt samengesteld: bezoldigde leden J. J. Vorrink, voorzitter, C. Woudenberg, alg. secretaris, mej. mr. L. W. van Lindonk, secretaresse van den Vrou wenbond, J. H. Scheps, W. Thomas sen en J. Willems, secretarissen; on bezoldigde leden: R- v. der Burg. mr. M. van der Goes van Naters, H. J. Hofstra, mr. A. M. Joekes, C. Kley- wegt, prof. mr. R. Kranenburg, C. J. van Lienden, L. N. Palar, mej. mr. A. E. Ribbius Peletier, G. Ruygers, prof. ir. W. Schermerhorn, N. Stuf- kens, J. Tuin, E. Vermeer, mr. G. E. van Walsum. Niet herkozen zijn de heeren F. J. Goedhart, mr. ir. B. W. Haiveman en J. van de Kieft. staat vermeld. De pensionprijs be draagt in deze vier klassen ten hoog ste 5.67.50 en 9.50 per persoon per dag. De hotelhouder mag echter sommi ge kamers hooger berekenen, mits bij andere zooveel lager prijst dat hij op met gemiddelde van zijn klasse blijft. In dit geval moet een lijst van alle kamers met hun prijzen in de eetzaal worden opgehangen. De nadruk wordt er op gelegd, dat reeds gemaakte afspraken voor een vacar.tieverblijf wat de prijzen be treft met deze regeling in overeen stemming moeten worden gebracht. Een hoogere prijs dan die, welke in de met 1 Mei in werking tredende beschikking is toegestaan, mag dus in geen geval worden gevraagd of be taald. De export stijgt In de maand Maart 1947 bedroeg de invoer 256.3 mill, met een gewicht van 1.023 mill. k.g. (Febr. ƒ.312.7 mill, en 1.312 mill. k.g.). De uitvoer over Maart 19477 had een waarde van 138.3 mill., een gewicht van 234 mill. kg. (Febr, ƒ97.1 mill, en gewicht 178 mill. k.g.). Bloembollendag Op Zaterdag 3 Mei a.s. zal de Ne derlandsche vereeniging tot bevorde ring der wetenschappelijke verede ling van siergewassen (,;Neversie") haar jaarlijksche bloembolenclag hou den. Puna van samenkomst is het ca fé „Centrum" te Limmen, 's middags 2 uur. Het openingswoord zal gespro ken worden door den heer N. Blok ker, voorzitter der „Neversie", ter wijl burgemeester Nieuwenhuisen de deelnemers welkom zal heetcn in zijn gemeente. Dr. W. E. de Mol, uit Am sterdam, zal 'n lezing houden. Daar na wordt onder deskundige leiding een wandeling gemaakt naar de ..Hortus Bulborum", de tuin, die vele oude en verouderde tulpen en hya cinten-variëteiten bevat, en waaruit ten behoeve van de Botanisch en tuin te Upsala in Zweden het vorige jaar vele variëteiten uit de 17e en 18e eeuw zijn afgestaan uit dankbaarheid, voor wat Zweden voor ons land heeft gedaan. De wandeling gaat vervol gens langs de bloeiende bollenakkers. PRINS EN PRINSESJES WEER THUIS. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene zijn gisteravond om half 7 na een verblijf van ruim een maand te Zermatt in Zwitserland, op het paleis Soestdijk teruggekeerd. HERDENKING BEVRIJDING OP DE SCHOLEN. De Minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen heeft aan de directeuren van rijksscholen, de ge meentebesturen en de besturen van scholen voor zijzonder onderwijs in Nederland een circulaire doen toe komen waarin hij meedeelt, dat de regeering er prijs op stelt, dat ook dit jaar de plechtige herdenking van on ze bevrijding uit de Duitsche over- heersching in de scholen zal plaats vinden, waaaan gepaard zou d'-xnen te gaan een herdenking van de doo- den en een herdenking van het ver zet. Het verdient aanbeveling hier voor te bestemmen een lesuur op den laatsten schooldag, voorafgaand aan den nationalen feestdag (i.e. Zater dag 2 Mei). De minister verzoekt te willen spre ken over: „de diepere beteekenis wel ke aan de herdenking ten grondslag ligt, waarbij vooral naar voren ware te brengen het groote idealisme en liefde voor vorstenhuis en vaderland, die onze helden van 19401945 moe ten hebben bezield". ONDERWIJZERS EN DE VOLKS TELLING. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft in een circulaire aan de ge meentebesturen te kennen gegeven, dat hij het op prijs zal stellen indien slechts in uiterste noodzaak in ver band met de a.s. volkstelling een be roep zal worden gedaan op het on derwijzend personeel. Daar, waar aan de medewerking van dat perso neel niet kan worden ontkomen heeft hij tegen inschakeling geen overwe gend bezwaar en keurt hij het het te verleenen verlof goed. xooooooooooooooooooooooooooooooooo xoooooooooooooooooonoooooooooooooo BINNENLAND. Door de politie te Tilburg zijn aangehouden drie broodbezorgers van een Coöperatieve Verbruiksvereeni ging, die ervan verdacht worden ten nadeele van de coöperatie 78.500 broodrantsoenen te hebben gestolen. Deze rantsoenbonnen zouden ver kocht zijn aan bakkers, die een bon nentekort hadden. 134 veesmokkelaars zijn te Bre da in arrest. In het totaal zijn er on geveer 190 aangehouden, doch circa 50 zijn er weer op vrije voeten ge steld. Onder de gearresteerden be vindt zich ook een groote geldschie ter uit Rotterdam. Deze werkte als man achter de schermen en fourneer de het geld om koeien op te koopen. ter, die mededeelde, dat de heer Nij- hoÜ benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Des middags was er receptie, Te midden van een schat van bloemen ontving het bestuur de gelukwen- schen van vrijwel alle R.K. Bonden en van zusterorganisaties, verder wa- er vertegenwoordieers van ge meentebesturen, van Ged. Staten, van overheidsbedrijven. Er werden toespraken gehouden en geschenken aangeboden. Onderwijl maakten de afgevaardigden een rondvaart door havens en grachten. Des avonds was er een feestavond met muziek en :ang en met het optreden van het gezelschap van Herbert Perquin. Voorzitter Vulink hield een feest rede, waarin hij de geschiedenis van den bond naging en vooral de moei lijkheden memoreerde. Zondagmorgen was men bijeen in de Bag ij nh of kapel, waar de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg, de II. Mis van dankbaarheid opdroeg. Directeur Kraakman hield een predikatie. Tijdens de slotzitting kwam slechts één punt aan de orde: de fusie van St. Paulus met den R.K. Bond van P. T.T.-personeel „St. Petrus". Met al gemeene stemmen werd hiertoe be sloten. Ten slotte voerden ook hier nog eenige feestsprekers het woord, de heer Wolf namens den internatio nalen bond van overheidsoersoneel, de heer Ruiter namens de Christelij ke zusterorganisatie en de voorzitter van St. Petrus, die zich verheugde over de fusie. Een smokkelvliegtuig Volgens een verslaggever van de „Daily Mail" wordt in Oost-Engeland herhaaldelijk rond middernacht een vliegtuig waargenomen, dat op groo te hoogte het land in vliegt. Nacht vliegers in de nieuwste Mosquito's zijn er op afgestuurd, doch zij slaag den er met in het geheimzinnige vliegtuig te achterhalen. De onbekende machine komt steeds op ongeveer hetzelfde punt over de kust binnen en het laveert zoo be hendig, dat men is gaan veronder stellen, dat het is uitgerust met ra dar om de nadering van andere vliegtuigen te kunnen waarnemen. Men kon er ook niet in slagen de machine op den terugweg te onder scheppen. Er zijn vermoedens dat het vliegtuig behoort aan een inter nationale smokkelbende, die zich bedient van een of meer landings plaatsen in afgelegen deelen van het land. Twee wereldzwem- records op één avond De selectiewedstrijden voor de a.s. Europeesche kampioenschappen en de olympische spelen, welke gisteravond in het uitverkochte Sportfondsenbad te Arnhem plaats vonden, zijn bijzon der geslaagd. Twee wereldrecords werden verbeterd, terwijl in de an dere nummers enkele opvallende prestaties werden verricht, welke tot een nadere beschouwing nopen. De poging het wereldrecord op de 3 maal 100 meter wisselslag estafette te verbeteren is royaal geslaagd. Het record stond op 3 min 46,3 sec., des tijds te Amsterdam gevestigd, toen het voor de eerste maal" werd ge- zommen. Toen legde Irene Koster van Feggelen de 100 meter rugslag af in 1 min. 17,2 sec.. Nel van Vliet de 100 meter schoolslag in 1 min. 21 sec., en Hannie Termeulen de 100 me ter borstcrawl in 1 min. 8 sec. En dit maal was de rugslag zwemster nog 0,1 sec. sneller. Nel van Vliet noteer de 1 min. 18,2 sec, en Hannie Termeu len als laatste was ook veel sneller, n.l. 1 min. 6,9 sec. Geen wonder, dat het record met vele seconden ver beterd en gebracht werd op 3 min. 42,4 sec. De tijden van de horloges waren 3 min. 42,4 sec., 3 min. 42,8 sec. en 3 min. 42 sec. Voor de 100 meter schoolslag wa ren drie afzonderlijke tijdopnemers gekozen, o.w. Truus Klapwijk, alle drie drukten eenzelfden tijd af n.l. 1 min. 18,2 sec. Volgens den presi dent van den K.N.Z.B., den heer Jan de Vries, die ook aanwezig was, zal deze tij a als wereldrecord kunnen worden ex'kend, in ieder geval zal een aanvraag bij de F.I.N.A. worden inge diend. Het wereldrecord stond op naam van Nel van Vliet met 1 min. 19 sec., nog niet erkend overigens, en gemaakt op 1 Augustus 1946 te Den Haag. LEIDSCH TRIBUNAAL Het Leidsch Tribunaal deed heden ochtend uitspraak in de volgende zaken: W. J. van Putten uit Haarlem, die veertien dagen geleden reeds in vrij heid was gesteld, ontzetting uit de beide kiesrechten en ontzegging van het recht openbare ambten te beklee- den. J. L. Lippe uit Ter Aar, internee- ring voor den tijd van vier jaar tot 8 Mei 1949, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewa pende macht en het bekleeden van openbare ambten. P. C. v. d. Mey uit Oegstgeest, in- terneering voor den tijd van 1 jaar en 10 mnd. tot 12 Juni 1947, ontzet ting uit de beide kiesrechten, het die nen bij de gewapende macht en het bekleeden van openbare ambten. J. L. Klinken uit Leiden, herope ning van het onderzoek. DE „HOLLANDIA'-ROEIWED- STRIJDEN. De jaarlijksche „Hollandia"-roei- wedstrijden op den Rijn, nabij 's Mo lenaars te Alphen, zullen dit jaar gehouden worden op Vrijdag 30 en Zaterdag 31 Mei. GYMNASTIEK. VAARDIGHEID SPROE VEN TURNKRING „L. en O." Op 23 en 25 April jl. organiseerde de Turnkring „Leiden en Omstreken" van het K. N. G. V. vaardigheidsproe- ven voor Dames Heeren en Adspi- ranten. De deelname was zeer be vredigend en ook de resultaten de- cen zien, dat het turnpeil in Leiden onder auspiciën van het K. N G. V. zich in stijgenden lijn beweegt. De resultaten zijn: Brunhilde: Dames lc graad ge slaagd 4; Dames 2e graad geslaagd 11; Aspiranten geslaagd 40. Afgewe zen 4. D. O. S„ Alphen: Dames le graad geslaagd 5; Dames 2e graad geslaagd geslaagd 1; Heeren 2e graad geslaagd geen, afgewezen 7; Heeren le graad 3, afgew. 1; Adspirant meisjes ge slaagd 16, afgew. 2. Concordia; Adspirant meisjes ge slaagd 17. L. F. C.: Dames le graad geslaagd 4; Dames 2e graad geslaagd 5; Adspi rant meisjes geslaagd 12. afgew. 9. W. I. K., Wassenaar: Dames 2de graad geslaagd 14. afgew. 2; Adspi rant meisjes ges'aagd 14; Heeren le graad geslaagd 2; Heeren 2e graad ges'aargd 3, afgew. 1. Excelsior: Heeren le graad ge slaagd 4; Heeren 2e graad geslaagd 9, afgew. 3; Adspirant jongens ge slaagd 8, aigew. 2. Jahn Killegom: Dames 2e graad geslaagd geen. afgew. 2; Heeren 2e graad geslaagd geen afgew. 2; Hee ren 2e graad geslaagd geen, afgew. 2. In totaal kon dus aan 43 dames, 22 Heeren, 82 meisjes en 8 jongens het diploma worden toegekend. In den Vereenigingswedstrijd, die tevens aan deze proeven verbonden was werden de volgende resultaten behaald: Dames: le prijs Brunhilde 275% punt; 2e prijs L. F. C. 268 pnt.; 3e prijs D. O. S.; 4e prijs W. I. K. Heeren: le prijs Exce'sior 193% pnt.; 2e prijs W. I. K.; 3e prijs D. O. S Adspirant meisjes: le prijs Concor dia 403 p.; 2e prijs Brunhilde 383% pnt.; 3e prijs W. I. K,; 4e prijs D. O. S.; 5e prijs L. F. C. Adspirantjongens geen prijs toege kend. VOETBAL. DEPARTEMENTEN BINDEN SPORTIEVEN STRIJD AAN. Op Hemelvaartsdag zal men vele ambtenaren van verschillende minis teries op sportieve wijze aan het werk kunnen zien. Op 15 Mei wordt name lijk een intex-departementale sportdag gehouden, waaraan voetbalteams van alle ministeries, behalve van buiten- landsche zaken, deelnemen. Om half tien 's mox-gens vindt de aftrap op de terreinen aan cte Hoek- watei-straat te Voorburg (bij het via duct Adelheidstraat) plaats. De elftal len der departementen zullen wed strijden van twee maal twintig minu ten spelen. Onbesliste wedstrijden worden met strafschoppen beëindigd. Voor deze eerste interdepartemen tale voetbalwedstrijden werden de elftallen door de spox-tvereenigingen der ministeries afgevaardigd De dag wordt besloten met een feestavond in de groote zaal van den Dierentuin. Hier zal de ministerpresident dr. L. J. M. Beel of bij ontstentenis de heer W. Drees de prijzen uitreiken. Voor het kampioenelftal wordt door den ministerraad een wisselbeker met elf draagmedailles uitgeloofd. Deze wis selbeker moet driemaal achtereen of vijf maal in totaal gewonnen worden. w T - m oooooooo Humoristische Avonturen-romain. door: LEROY SCOTT. 30) „Liefst vanavond nog". „Vanavond nog?" De scherpe ocgen monsterden opnieuw de late bezoe kers. „En uw bagage?" „Wij zijn zonder bagage in New- York gekomen", loog Mathilde met den moed der wanhoop. „Ons plan was ons hier van een en ander te voorzien". „Dat begrijp ik. U weet zeker, dat het in pensions gebruikelijk is voor uit te betalen?" „Ik zou althans een gedeelte voorb uit kunnen voldoen". „U wenscht één of twee kamers?". „Eén, kamer". Een was natuurlijk voordeeliger. „Nog één enkel oogeniblikje, mijn heer Pyecroft", riep zij tot den gees- stelijke. „Dames, dezen kant uit, als het u belieft". En zij nam met veel vertoon haar sleep bijeen en ruischte voor hen uit twee trappen op. Toen opende zij de deur van een slaap kamer aan den achterkant, draaide het licht op en noodigde de dames naar binnen. „Zooals u ziet een ka mer met veel comfort", begon zij haar relaas op den toon van iemand, die dikwijls hetzelfde opdreunt. „Het laatst bewoond door een bekend beursmakelaar en zijn vrouw; men- schen met zeer goede x-elaties. Ledx- kant en rustbed, luie stoelen, koud en warm water. En ik vraag hiervoor den specialen zomerprijs van vijf en twintig dollar per week voor twee pex-sonen, den kost inbegrepen". ,,'t Is naar wensch", zei Mathilde. „Wij nemen de kamer". „Accoord dan. En nu over den waarborg. Hoeveel kunt u vooruit geven?" „Laten wij zeggen: vijftien dollar". De handen van mevrouw Gilbert, die den schijn aannamen alsot het de moeite niet waard was zich uit te stx-ekken om het geld in ontvangst te nemen, hadden toch verbazend gauw de mooie biljetjes te pakken, en met een buitengewone handigheid ver dwenen deze in de zakken van haar omvangrijke japon. „I-k dank u. 's Zondagsmorgens is het onbijt van acht tot tien. Wel te rusten". En met veel geruisch van rokken verdween de deftige dame. Door de emoties van de laatste vier en twintig uren overstelpt, viel mevrouw De Peyster uitgeput in een stoel neer. Zij sloeg haar voile op en keek eens om zich heen. De luie stoe len, door mevrouw Gilbert, zoo plech tig in den inventaris opgesomd, maakten een droevig figuur. Me vrouw De Peyster zelve zat op een er van en de andere bood een treuri- gen aanblik met zijn verkleunde, ver sleten zitting. Dan stond er verder een lomp, wankel rustbed en een ge le waschtafel met een armzaligen spiegel er boven. Ook het behang met de meest afschuwelijke bloemen was diep treurig. Mevrouw De Peyster vermeed zorgvuldig naar de dansende cupido's op het plafond te zien, want vroolij'kheid kon zij in haar tegen woordige stemming volstrekt niet verdragen. Tegen den muur aan den overkant stond nog een vreemd meu belstuk. Het was een reusachtige, breed e zwarte kist en in haar over spannen toestand zag mevrouw De Peyster het ding voor een doodskist aan, die overeind stond. „Mathilde", riep ze huiverend uit. „Ach, ik wist niet, dat er zulke on hebbelijke kamers in de wereld be stonden!" ,,'t Is ook heelemaal niets voor u, mevrouw", zei Mathilde klagend, „u moet maar denken, 't is altijd beter dan niets". „En dat ding daar!" En met beven de vinger wees zij naar de abnormaal groote kist. „Wat is dat toch voor iets?" „Dat is uw bed, mevrouw". „Mijn bed!" „Het kan uit elkaar worden ge- schoven, mevrouw, zoo". En Mathilde schoof voor de oogen van haar verbaasde mevrouw dit nut tigste aller meubels van een pension dat verplicht is met de ruimte te woe keren, uit elkaar en maakte het in orde voor de nachtrust van mevrouw De Peyster. Toen ging zij er toe over voor zich zelf te zorgen. Het onge riefelijk rustbed beloofde niet veel, maar zij trachtte er ten minste van te maken wat er van te maken was. Geen van beiden had zin in een praatje; zij hadden eigenlijk te veel te praten. In enkele minuten waren zij dan ook in bed en was het licht uitgedraaid. Als verbijsterd lag me vrouw De Peyster op dat wonder- bed, dat met iedere beweging kraakte en steunde. Zij lag klaar wakker en toch was ze niet in staat helder te denken. Wat Mathilde betreft, ook zij kon eerst den slaap niet vatten. Telkens en telkens keerde zij om en haar ge steun en gezucht bewezen voldoende, dat zij nog niet in de wereld "der ver getelheid was aangeland. Eindelijk na een paar uren tobben bewees haar regelmatige ademhaling dat zij er in geslaagd was den slaap te pakken. Mevrouw De Peyster was zoo geluk kig nog niet. Zij was nu langzamer hand tot kalmte gekomen maar daar mee was ook haar denkvermogen ontwaakt en in de geest ging zij al de gebeurtenissen nog eens na. Juist vier en twintig uur geleden heette zij volgens de kranten vertrokken te zijn en nu verheugde Jack en die vreemde Mary zich in het ongestoorde bezit van haar heerlijke, mooie kamer, Olivetta genoot op de Plutonia van de gerieven van haar luxe hut en zij zelve, mevrouw De Peyster, lag daar op een afschuwelijke opvouwbaar bed en wat voor bed de man die een folterbed had uitgevonden, moest zijn uitvinding wel te danken hebben aan zijn kennismaking met bedden van dit soort in een pension, zooals zij zelfs niet hal kunnen droomen. En al die veranderingen waren over haar gekomen binnen een tijds verloop van vier en twintig ux*en! Onwillekeurig gingen haar oogen telkens omhoog naar het bewuste plafond, waar te veel te dikke Cupi dootjes aan het dansen waren, en zij staardezij staarde.... VREDE IN ZEKEREN ZIN. Den volgenden morgen hielden de beide dames een lang, fluisterend dispuut over de kwestie of zij in de gemeenschappelijke eetzaal zouden gaan ontbij ten of zich het ontbijt zou den laten boven brengen. Maar het scheen hun na eenig overleg toch het verstandigst hoe naar beneden te gaan. Vooreerst zou het ontbijt boven hun natuurlijk extra worden aangerekend en dan liepen zij kans de achterdocht der andere logé's op te wekken. Neen, het was veel beter te doen zooals ieder ander deed. De eetzaal lag op de eerste ver dieping aan de straat en scheen alleen versche lucht te krijgen door een rooster, die in de keuken uitkwam. Als in een waas zag mievrouw De Peyster een dozijn menschen onge veer, en tusschen al die gasten in de betrekkelijke kleine kamer werden zij en haar lotgenoote voortdurend gewenkt door een blooten arm, uit een lia zijden mouw, met de bedoe ling haar een vrij tafeltje te wijzen. Na veel moeite zaten de twee logé's eindelijk op de voor haar bestemde plaats. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2