Interacademiaal muziekconcours Maatschappij voor Toonkunst Zilveren school-jubileum te Voorhout MAANDAG 28 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 5 AAN DEN RAAD DER GEMEENTE LEIDEN. Ondergeteekenden hebben de eer de volgende motie voor te stellen: De gemeenteraad, overwegende, dat het personeel, werkzaam in een gemeentelijke tak van dienst, mede zeggenschap moet hebben niet alleen wat betreft eigen arbetids- en dienst- voorwaarder», maar ook wat betreft de verzorging der belangen, welke aan de betrokken tak van dienst zijn toevertrouwd. verzoekt B. en W. in de verorde ning van 17 Maart 1924 (gemesente- blad nr. 9) den Baad zoodanige wij zigingen voor te stellen, dat wordt ingevoerd een medezeggenschap in bovenbedoelden zin, welke medezeg genschap heeft een adviseerend ka rakter, omkleed met waarborgen, waardoor een ernstige overweging van de gegeven adviezen verzekerd is. HOOFT-HERDENKINGS- WEDSTRIJD. Woensdag a s. zal in het Stedelijk Gymnasium alhier gehouden wor den de Regionale Hooft-herdenkings- wedstrijd. Hierin zullen uitkomen de winnaars van, de provinciale wedstrijden van Noord- en Zuid- Holland, waaronder een leerling van het Leidsche Gymnasium en een van de Leidsche Katholieke H.B.S. Maria-Congregatie afd. Meisjes O. L. Hemelvaart en St. Joseph. Congreganisten die Woensdagmor gen in de gelegenheid zijn, worden verzocht ons overleden lid: Bep v. d. Weijden naar haar laatste rustplaats te vergezellen. We gaan achter den lijkwagen met de vlag. Zorg er voor om half tien aan het sterfhuis te zijn: Prins Frederikstraat 5 a. Leden, die hiervoor in de gelegen heid zijn, stellen zich even in ver binding met: Ali Klein, Sophia- straat 27. Vermogen van een millionnair verbeurd verklaard De hooge autoriteit, belast met de fiat-executie van tribunaal- uitspraken, heeft de uitspraak i van het tribunaal te Enschede, waarbij de nalatenschap van mr. dr. G. A. Lasonder, in totaal 2 300.000 gulden werd verbeurd verklaard, bevestigd. AFSCHEID B. W. DE WAAL. Op 1 Mei a.s. zal de heer B. W. de Waal, in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd afscheid nemen van zijn werkkring als directeur van de N.V. Incasso Bank hier ter stede. Des middags van 15.30 tot 17.30 bestaat er voor cliën ten gelegenheid afscheid te nemen. 40-Jarig Ambtsjubileum. Op 1 Mei 1947 is de heer M. W. F. Beye- rinck, Bewaarder van de Hypotheken, het Kadaster en de Scheepbewijzen te Leiden 40 jaar in 's Rijks Dienst. De tijdelijke -hulpkommiezen C. Helmich, C. Montagne, L. Smits en P. v. d. Vet, gestationneerd te Leiden Inv. en Acc., slaagden voor het on langs gehouden examen voor grens- kommies der Invoerrechten en Ac cijnzen. BONKAARTEN AFHALEN. Voor het afhalen van bonkaarten 707 K.A. tot en met KE, QA voor ta bak. QB voor versnaperingen, QC voor tabak en versnaperingen en TA voor brandstoffen moet men zijn in „De Burcht". Morgen hoofdstamkaartnummers 6001 t/m 12000. De Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te dezer stede heeft het initiatief genomen tot dit interacade miaal muziekconcours waaraan me dedongen de leden der Vereenigin- gen van Vrouwelijke Studenten uit Groningen, Utrecht Delft, Leiden, Rotterdam en Amsterdam. De jury was saamgesteld uit musici van betee- kenis n.l. de heeren D. Balfoort, voor zitter en'Jan Out en Bernard van den Sigtenhorst Meijer, leden. Ditmaal ligt het dus niet op onzen weg een oordeel te geven, want de jui*y zal uitmaken wie de eerepalm draagt, welke Studentenvereeniging het meest muzikaal-artistiek moet wor den aangeslagen. Wij woonden het concours van Zondagmiddag bij en 't bleek, dat er veel opvoedende v/aarde uitgaat van zulk een tour- nooi, en er vocaal en instrumentaal, in koorzang en kamermuziek presta ties waren, de aandacht waard en waarvan men veel heeft ge noten, maar tevens blijkt, dat de twee concoursdagen ware feestdagen wa ren van verzustering en eensgezinde samenwerking. Er is met talent ener gie en muzikaliteit gewerkt. Soms was een interpretatie zelfs opvallend, maar 't oordeel is aan de jury. Te we ten, dat al deze studenten de muziek puur en alleen uit liefde voor de kunst beoefenen en naast haar vele verplichte werkzaamheden, - dan mag men zeggen, dat er goede sier ge maakt is. Er waren verschillende besturen en afgevaardigden aanwe- P.T.T.-NIEUWS. P.T.T.-dienst op den a.s. verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana (30 April) en op den Nationaien Feest dag (5 Mei e.k.). Op 30 April aanstaande zullen het kantoor en de Agentschappen voor den Postdienst gesloten zijn na 12 uur; de tweede bestelling van de briefpost zal niet worden uitge voerd. De telegraaf- en telefoon dienst wordt op dien dag echter niet beperkt. Op 5 Mei wordt de geheele dienst uitgevoerd als op Zondagen, Pakketpost. De binnenlandsche pakketpost dienst wordt weder in werking ge steld op 6 Mei a.s., zij het voorhands met enkele beperkingen (maximum gewicht 5 KG: verhoogde tarieven; geen expresse bestelling e.a.). In af wachting van het gereedkomen van een localiteit aan de Bloemmarkt naast het Telegraafkantoor, wordt de dienst voorloopig uitgevoerd in de loods aan het Van der Werffpark naast het gebouw van het Geweste lijk Arbeidsbureau. In het hoofd postkantoor is geen gelegenheid tot verzending. Openstelling van het hulpgebouw van 819 uur; op Za terdag 813 uur. Aanbieding van pakketten kan uiteraard ook geschieden aan de postagentschappen. DE MANNEN van de „Hartebrug"-parochie wor den verzocht, morgenavond bij te wonen den eersten van de praatavon den, welke pater Vermeulen O.F.M. zal geven. Op deze praatavonden kunnen al lerlei problemen en vraagstukken worden besproken. Ongetwijfeld zullen deze bijeen komsten velen trekken, die niet in sleur, maar bewust en doordacht het leven van dezen lijd willen mee leven en beleven. De avonden worden gegeven in de Romanuszaal (achter de pastorie) om 8 uur. Zaterdagmiddag is op den Rijns- burgersingel een voor een vierwie- ligen wagen gespannen paard op hol geslagen. De bestuurder, de 55-jari- ge J. S. uit Leiden, sprong van den wagen en liep eenige schaafwonden op aan het gelaat. De 41-jarige mevr. K. A. v. B.. wonend aan den Morsch- weg, die daar op haar rijwiel reed, werd aangereden en kreeg een wiel van den wagen over de borst. Zij liep voorts een polsfractuur op. De E. H. D. vervoerde haar naar het Zieken huis. zig en verschillende autoriteiten uit academische kringen en de Foyer was tot de laatste plaats bezet. De uitspraak van de jury is als volgt: In de afd. zangsolo won Am sterdam met 158 van de 180 te beha len punten; in de afd. Piano won Am sterdam eveneens met 109 van de 120 punten; in de afd. Viool won Utrecht met 107 van de 150 punten; in de afd. Ensemble won Amsterdam met 121 van de 150 punten en in de afd. Koor won Leiden met 147 van de 180 pun ten. De Commissaris van Politie te Leiden vestigt de aandacht van het publiek op het optreden van een per soon, genaamd Jan van Mourik, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende te Leiden Middelstegracht 28a. Van Mourik voornoemd tracht op ver schillende manieren, doch steeds door het opdissen van fantastische verha len, het publiek te bewegen tot af gifte van geld of goederen voor lief dadige doeleinden. Hij heeft zich o.m. reeds uitgegeven voor secretaris van het Niwin-comité, als hoofdcorrespon dent van de fa. Stokvis en als ambte naar van het Departement van De fensie, terwijl hij den laatsten tijd zich voordoet ale impressario van het niet-bestaande cabaretgezelschap „de Hollandsche Wafel". De passagierslijst van het m.s. „Johan de Witt", dat 6 Mei te Am sterdam wordt verwacht, ligt op ons bureau ter inzage. LAATSTE BERICHTEN RIJKSDIENSTEN OP 5 MEI GESLOTEN. De Rijksdiensten zullen op 5 Mei, den nationaien feestdag, voor zoover de belangen van den dienst dit toe laten, gesloten zijn. Door inbraak is in den nacht van 25 op 26 April uit een villa aan de Stoetlaan 24 te Wassenaar ontvreemd een drietal olieverfschilderijen in gouden lijst, waarvan één van een on bekenden schilder van de Vlaamsche School, één van Josef Israels en één van Dick Driest, Het eerste schilderij 80 x 50 cm. metend, stelt voor de kruisiging van Christus met beide moordenaars en twee vrouwenfiguren en wordt getaxeerd op een waarde van 5.000.Het 35 x 35 cm, me tende schilderij van Josef Israels, waarvan de waarde op f 1.000. wordt geschat, stelt een naar het land gaanden landbouwer voor, dragende een zeis. Het derde olieverf schilde rij 100 r: 50 cm. van Dick Driest stelt een dame voor in zwarte avondklee- ding. Verder zijn er ontvreemd twee Perzische vloerkleeden, een Perzisch tafelkleed, een groote hoeveelheid ta felzilver en een oud-model Philips radiotoestel. DE SMOKKEL VAN LANDBOUW WERKTUIGEN AAN DE NED.-BELGISCHE GRENS. Met betrekking tot het oversmok kelen van landbouwmachines van Nederland naar België aan de grens in Zeeland, schrijft de „Gazet van Antwerpen", dat deze sluikhandel gepaard gaat met deviezensmokkel. De overgesmokkelde landbouwma chines waren grootendeels uit En geland ingevoerd, maar sommige wa ren ook herkomstig van Belgische leveringen aan Nederland. De Belgische tolbeambten aan de grensgemeenten Nieuwnamen had den opgemerkt, dat een zekere Kies een groot aantal (machines te Dor drecht had gekocht. Uit het onder zoek bleek, dat deze machines oyer de grens waren gebracht met mede plichtigheid van een Belgischen ont vanger en een Nederlandschen doua nebeambte, alsmede vgn een heler te Kieldrecht Deze laatste werd aangehouden. Het blad voegt er aan toe, dat aan de grens een confrontatie der perso nen plaats vond. De Belgische en Nederlandsche politie waren aan weerszijden van de grens-lijn aan een tafel gezeten, waar zij het onder zoek voortzetten, dat tot de ontdek king leidde van een opslagplaats te St, Niklaas Waas, waar 15 machines ter waarde van 300.000 fr. waren on dergebracht. De ambtenaren van de ministeries van financiën van Nederland en Bel gië zullen het instellen van een uit voerig gemeenschappelijk onderzoek bespreken. Dr. Scliallenberg over de muziek als cultuurfactor in de 18e eeuw. Een bescheiden kring had zich om dr. Schallenberg (privaat-docent aan de Leidsche universiteit) ge schaard om zijn lezing over „De mu ziek als cultuurfactor in de 18e eeuw" te beluisteren. Spreker be paalde zich ditmaal tot Frankrijk en Duitsohland. Frankrijk waar de geest van Le Roi Soleil nog heerschte, ..esprit élégant spiritual et orne" ge voelde meer voor de opéra. De mu ziek was er voor troost, verstrooiing en om God te loven. Strijd was er rond de opera. Rameau en Gluck, vereerd door Maria-Antoinette wer den aangevallen. Madame Dubarry bevoorrechtte den Italiaan Piccini, ten slotte won Gluck. Zelfstandige muziek is uitgeschakeld, de reflexia van het gesproken woox-d kon niet gemist worden. Instrumentale muziek werd slechts in kleine voorname krin gen gemaakt. De 18e eeuw is de da geraad van de instrumentale muziek geworden. Scholen virtuosen en con certen namen toe in aantal en om streeks de 19e eeuw was de vroegere animo teruggekeerd. De clavecinis- ten schreven hun versierde stukken met werkwaardige aanduidende na men in salonstijl. Spreker wees op de landelijke chansons en romances, het nationale en revolutionaire lied, waarvoor Napoleon belangstelling had. In Duitschland ging 't beter, maar heei-schte ook de Fransche smaak. Elke vorstenstaat had z'n eigen kapel, vaak met zeer matige krachten. Ook Hay dn en Mozart on dervonden, dat zij slechts onderge schikten waren. Naast de gemani- ieerdheid van de kleineren blonk Te- lemann uit met zijn collegium mu- sicum en Haydn en Mozort bij wie alles meesterlijk was al werk ten zij in opdracht. Stuttgart als belangrijk muziek centrum stichtte een eigen en groot orkest. Hamburg met z'n opera, Mannheim met een eigen vrij instru mentale stijl, waarin de persoonlü- Ter gelegenheid van den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana wordt Woensdag a.s. een voetbal- tournooi gehouden, waaraan wordt deelgenomen door N. Z; H. T. M., Ned. Spoorwegen, 3 Comp. B. T. B. en Opl. Comp. v. d. 2e mil. afd. De wedstrijden vinden plaatfc op de voetbalterreinen aan de Da Costa- straat en nemen om half drie een aanvang. In totaal zullen 2x2 wed strijden v/orden gespeeld (winnaars- en verliezer-sronde). ke worsteling werd neergelegd (Beethoven als groote figuur) en de sonate door modulatie tegenstelling kreeg en het orkest nuance maakte. In 1738 werd Emmanuel Bach door Fredrik de Groote naar Berlijn ge roepen, waar de koninklijke fluitist zeker z'n verdiensten als musicus en componist bezat. Duitschland was in gunstiger conditie omdat zooveel groote componisten daar geboren zijn. Omstreeks 1790 begint de groo te bloei van de nationale muziek, de romantische aesthetica vind in de 19e eeuw den grooten bloei. Wij hoorden gramofoonplaten van Rameau's „Le Poule Couperus", „Le Petit moulin a vent", van Mozart's Duitsche dans en menuet. Tot hiertoe behandelde dr. Schallenberg de ontwikkeling der muziek in de 18e eeuw. Een leerza me, interessante voordracht, wat voor den heer Franco Mendes in zijn dankwoord reden was te zeggen „Les absents ont tort". BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elze, d. van A. Beij en A. van den Nieuwendijk; Charles Leslie, z. van J. B. Knal en A. H. Overdijk; Thérèse Marjolijn, d. van W. C. Veltkamp en M. M. Kruijt; Ro bert Cornelis Hendrik, z. van L. van Duuren en G. N. Hooglander; Alida, d van M. Wassink en A. Arnoldus; Arie, z. van D. van der Hoogt en C. D. van Westbroek; Boudewijn Wil lem, z. van J. G. van Wingerden en L, S. Wassenaar; Jozef Frederik, z. van P. C. Bik en S. van Atten; Yvon ne, d. van J. Klinkhamer en J. Aal- berts; Susanna Maartje, d. van H. Walkier en W. Rol; Adrianus, z. van H. F. J. Bouckaert en C. G. Hoogka mer; Eelco, z. van J. Boersma en G. Jansen; Petrus Antonius, z. van A. L. van der Werf en M. J. de Groot; Susanna Geertruida d. van J. Hons- beek en A. Thiel; Simone Anke d. v. Y Tijmstra en W. Tijmstra; Willem Cornelis z. van W. C. van der Zanden en E. Brouwer; Hendrik z. van P. J. Bakker en P. W. van der Hoeven; Johannes Nicolaas z. vanC. G. J. Par- levliet en A. van Vessem; Carolina d. van H. van Driel en A. S. Lambooij; Johanna d. van J. van der Plas en P. Ros; Jeroentje Wilhelmina d. van P. J. Bekooij en F. W. van Vierzen; Johannes Albertus z. van P. J. Ra maker en A. G. M. M. Héruer. Overleden: J. Oorthuijs wednr. 68 j.; C. E. L. Plate vrouw 70 j.; C. Tiele man 80 j.; R. S. Koekkoek man 62 j. K. M. van Dijk wed. van C. J. Sin- gerling 80 j.; J. Veelenturf man 79 j. N. de Vink huisvr. van T. Overdijk 41 j. Volgens plan zijn Prins Bernhard en de twee oudste Prinsesjes heden met den middagtrein uit Zermatt vertrokken. De plaatselijke autori teiten deden den gasten op het sta tion uitgeleide. De Prins en Prinses jes worden vroeg in den namiddag cp het vliegveld' Chateauneuf bij Sit- ten verwacht, vanwaar zij per vlieg tuig rechtstreeks naar Nederland zullen terugkeeren. R.K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL „ST. PAULUS". Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Ox-anje-Nassau: J. H. Nijhof, hoofdbestuurder van den Ne derlandschen R.K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus", te Rijs wijk (Z.-H.). GROOTE DIEFSTAL VAN LEVENSMIDDELENBONNEN. Uit het kantoor van de grossierde- rij in koloniale waren van Van G. V. aan de Raampoortstraat te Rotter dam zagen inbrekers in den nacht van Vrijdag op Zaterdag kans om 150.000 rantsoenen suiker, 2080 rant soenen vex-snaperingen, 610 rantsoe nen zachte zeep, alles in coupures van vex-sch'llende grootte plus een 'bedrag van ongeveer 1000 gulden uit de brandkast te ontvreemden. De inbrekers waren via het belendende pakhuis van de firma M. A. H., waar zij een gat in den scheidingsmuur maakten, binnengekomen. In het kantoor vond men Zaterdagmorgen de beide brandkasten op den grond lig gen, waarvan een aan de achterzij de opengescheurd was. Daaruit wa ren de coupures en het geld ont vreemd. De andere brandkast was slechts aangeboord, blijkbaar had deze te veel weerstand geboden. EEN SINISTERE EDELSTEEN. Mevrouw Evelyn Walsh McLean is te Washington op 60-jarigen leeftijd gestorven. Zij stierf aan longontste king. Of dat iets te maken heeft met den beroemden saffier-blauwen dia mant van Hope, waarvan zij de eige nares was, is niet te constateeren, maar degenen, die de beruchte ge schiedenis van dezen beroemden dia mant kennen, zijn er van overtuigd, dat mevr. Walsh Mc Lean toch op de een of andere wijze gestorven zou zijn als zij nu niet aan longontsteking was overleden; De diamant van Hope, die 44 ka raat weegt, heeft .een lange geschie denis als ongelukssteen. Hij zou 300 jaar geleden uit een tempel in Bur ma gestolen zijn, waar hij het oog van een afgodsbeeld was. Een Fran sche juwelier verkocht hem aan Lo- dewijk XIV Van Frankrijk en stierf kort daax-op als een geruineex-d man. Vervolgens zou Lode wijk XIV hem aan koningin Marie Antoinette heb ben gegeven, die onder de guillotine stierf. De diamant dook later op in Am sterdam, waar hij door de familie Hope werd gekocht en zoo onder den naam van „diamant van Hope" bekend werd. De diamant wisselde herhaaldelijk van eigenaar; één be zitter werd krankzinnig en pleegde zelfmoord en een Fransche actrice werd vermoord op den eersten avond, dat zij het kleinood droeg. Na deel uitgemaakt te hebben van de kroonjuweelen van den Turkschen sultan Abdoel Hamid II, die van den troon werd gestooten, werd de dia mant van Hope voor 60-000 pond ster ling het eigendom van den Ameri- j kaanschen millionnair McLean. Doch ook zijn familie scheen de diamant ongeluk te brengen, want enkele ia- x-en later kwam mevrouw MsLean's zoon door een motorongeluk om het leven en haar dochter stierf aan een te groote dosis van een slaapmiddel. Wie zal de volgende zijn, die het noodlot durft tarten? 25-JARIG BESTAAN DER KATHOLIEKE JONGENSSCHOOL. In het Parochiehuis, hetwelk voor deze gelegenheid zeer smaakvol was versierd, recipieerde het schoolbe stuur en het hoofd der school, den heer Allard, vanwege het 25-jarig bestaan der R.K. Jongensschool. Op spontane wijze heeft heel de parochie blijk van belangstelling gegeven, en dit feest is op waarlijk grootsche wijze gevierd. Voor het Paxx>chiehuis stonden de verkenners opgesteld, toen omstreeks half 3 het schoolbe stuur, B. en W. en de familie binnen traden verwelkomd door een pittige marsch van de muziekvereeniging „St. Caecilia". Van de vele aanwezi gen noemen wij: oud-burgemeester Van Berckel, de algemeene Overste van de St. Aloysius Stichting Broe der Tarsicius in gezelschap van broe der Dionysius en broeder Modestus van de B.N.S., ir. Jacobs, directeur van de L.W.S., de oud loco-burge meester, de heer P. A. v. Reisen, de zeereerw. heer J. v. Gent, bis schoppelijk inspecteur uit Noordwij- kerhout, dominee E. J. Beker en de secretaris van het Christelijk school bestuur, de heer C. v. d. Tang, de heer K. v. d. Heide wnd. hoofd der Christelijke school, de hoofden van scholen uit Warmond, Edam en Sas- senheim. De heer A. v. d. Lans sprak een welkomstwoord. Hierna werd door het reeds zeer bekende knapenkoor onder leiding van hun eminenten directeur, den heer A. Mutsaerts, op voortreffelijke wijze meerstemmig gezongen: Als ik een klokje was en Haco Dies van Jos. Vranken. Een welverdiend ap plaus was de goede reactie hierop. Hierna nam burgemeester C. N. J. de Graaff het woord, om namens het gemeentebestuur de beste geluk- wenschen over te brengen. Spreker zette uitvoerig uiteen wat katholiek onderwijs beteekent en hoe dr. Schaepman en dr. Kuyper streefden naar bijzonder onderwijs. Hij com plimenteerde den heer Allard met dit jubileum, en was blij, dat deze nu de vruchten kon plukken van zijn moeizaam werken in deze lange pe riode. Als tweede spreker nam oud burgemeester G. F. van Berckel, als voorzitter van het eere-comité, het woord en bracht eenige pei*soonlijke herinneringen naar voren. Ook de heer Weusten en de heer H. Schulte en Kiiperjans vertolkten met eenige welgekozen woorden hun gevoelens bij dit jubileum, terwijl de heer P. Prins uit Edam als oud onderwijzer een extra woord richtte tot de ouders voor de steeds zoo goede samenwer king tusschen hen en de onderwij zers. De heer A. v. d. Lans als voorzit ter van het werkcomité nam hierna het woord, in herinnering brengend hoe hier in Voorhout na 25 jaar ka tholiek onderwijs en kern van prin- cipieele rr.enschen is gegroeid. Als geschenk der parochie bood hij het jubileerend bestuur een enveloppe met inhoud aan, voor aankoop van een jeugdbibliotheek en aan den jubi- ALPHEN AAN DEN RIJN Alphensche bank N.V. Versche nen is het 31ste jaarverslag van de Alphensche Bank N.V. alhier over het boekjaar 1946, waaruit o.m. blijkt, dat de onderneming, ondanks allerlei minder gunstige symptomen op eco nomisch terrein, een gunstig finan cieel jaar heeft gemaakt. Het lijkt de directie wenschelijk toe het maatschappelijk kapitaal, waarvan nog 50 mille ongeplaatst is, vol te maken. Dit wil zij, op verzoek van vele aandeelhouders, bereiken door de winstuitkeeringen zoo mogelijk ge durende twee achtereenvolgende ja ren, in scrips te doen plaats hebben. Dientengevolge stelt de directie voor thans voor een bedrag van ƒ29.411,76 voor aandeelhouders beschikbaar te stellen, waaruit na aftrek van de door haar te betalen dividendbelas ting, op elk aandeel 1/18 nieuw aan deel beschikbaar zal zijn, deelende in de "winst over 1948. Dit komt neer op 65.36 per aandeel van 1000. of netto na aftrek van dividendbelas ting 55.56. Wordt dit voorstel aan genomen, dan kan het restant na re- serveering van een bedrag van 23.400.voor te betalen belastin gen bij het Onverdeelde dividend worden gevoegd. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de heer J. Spreij Thzn. als commissaris is herkozen. Aan de beurt van aftreding is dit jaar de heer Jhr. F. J. E. v. Lennep, die echter herkiesbaar is. ALKEMADE Gehuwd: J. Hoogenboom 25 j. en J. F. Verhaar 27 j. H. J Koek, 32 j. en B. J W. Bakker 31 j. J. N. Vol- water 38 j. en C. A. v. d. Zwet 31 j. Th. E. Akerboom 21 j. en A. M. Zaal 21 j. Th. G. Lek, 22 j. en M. P Ney- man, 22j. HAZERSWOUDE Bevrijdingsfeest Maandag 5 Mei 1.30 uur optocht met muziek, 2 uur tonkneppelen voor alle liefhebbers en 3 uur kwartel-grijpen voor dames van alle leeftijden. Groote partij pe perkoek voorradig om koek te slaan. Feestterrein is voorzien van zweef molen en andere vermakelijkheden en gelegenheid voor dansen. LISSE Motorsterrit. Zaterdagmiddag had de motorsterrit naar Lisse plaatss Uit alle deelen van het land kwa men dc ronkende motoren te Lisse in het Hobahogebouw aan, alwaar werd afgestapt en gepauseerd, waarna de deelnemers werden vergast op dc bloemenfilm „Hollands Gorie", wel ke in de veilingzaal van genoemd j gebouw werd gedraaid. Omstreeks kwart over drie werd j wederom gestart om de bloemen- I tocht, georganiseerd door „Lisse Vooruit" te gaan maken. Aan deze tocht werd deelgenomen door ruim 125 motorrijders. De navolgende rcute werd gereden: Lisse, Veenen- burgerlaan, Hillegom, de Zilk,, Noord wij kerhout, Boerenbxu'gerweg, Vuurtoren, Boulevard, Voorhout, Lisse met als eindpunt „De Nachte gaal", alwaar een verfrissende dronk werd aangeboden. NOORDWIJKERHOUT SOORTENKENNIS-WEDSTRIJD NARCISSEN. In café van der Geest werd Zon dagvoormiddag om half 12 geopend een tentoonstelling van ongeveer 170 soorten narcissen. Deze tentoonstel ling ging uit van de Vaktechnische Vereeniging van de L.T.J. district Bollenstreek en was opgezet voor het houden van een soortenkenniswed- strijd. De opening geschiedde door den voorz. van de vereeniging, den heer H. M. Geerlings Jac.zn. Daarna spraken de aalmoezenier, kapelaan Vink, de heer M. C. J. Braun en de heer P. Verdegaal, voorzitter van de L.T.J. St. Jozef-parochie. SASSENHEIM Roode Kruis. De beide propa- ganda-avonden georganiseerd door de afd. Sassenheim van het Ned. Roode Kruis hebben een mooi finan cieel resultaat gehad. De opbrengst van de le avond was 1444.30 en die van de tweede avond 104.65, samen dus 1548.95. Uitreiking schoenenbonnen. Zij, die in het bezit zijn van de Tweede Distributiestanxkaart waarvan het nummer op 7, 2, of 5 eindigt en de bonnen 614 en 612 van het inlegvel rog in hun bezit hebben, kunnen op Vrijdag 2 Mei tusschen 912 en 1.304 uur een schoenenbon naar keuze in ontvangsct nemen. Aan kinderen geboren in April van één cler jaren 1932 t.m. 1946 zal op dien datum een schoenenbon worden uit gereikt in de soort en maat overeen komstig hun leeftijd! en geslacht. Stamkaart en inlegvel medebrengen. leerenden hoofdonderwijzer, den heer Allard, een buitengewoon fraai ra diotoestel. Hierna werd door de gid- 'Sen thee geserveerd en presenteer den eenige verkenners een rookertje. Nu wex-den door de verkenners eveneens onder leiding van den heer Mutsaerts eenige speelliederen ten gehoore gebracht. Pastoor Warmenhoven vertolkte in een uitvoerig betoog de gevoe lens van dank van het geheele schoolbestuur voor de werkelijk grootsche huldiging. Ook in het be stuur is echter een jubilaris en wel de heer L. A. Prins, die 25 jaar deel uitmaakt van het schoolbestuur en dus ook wel zeer speciaal in deze huldiging mag deelen. Spr. verraste ons met de mededeeling dat er zeer groote plannen op stapel staan en wel de volgende: groote uitbreiding van het katholiek ondeirwijs hier ter plaatse, door het oprichten van een Mulo of Ulo-school, het stichten van een R.K. Ambachtsschool, het op richten van een R.K. Meisjes Ly ceum en uitbreiding van de bestaan de jongensschool. Zal dat werkelijk heid worden? Wij wenschen dit vurig. Tot slot dankte de jubilaris, de heer Allard, allen die dezen dag tot een onvergetelijke hebben gemaakt en voor het werkelijk prachtige ca deau. Een speciaal dankwoord richt te spreker tot zijn moeder, die ook aanwezig was, omdat zij hem in zijn jeugd gelegenheid heeft gegeven om bijzonder onderwijs te volgen. Een zeer drukke receptie was het slot van deze feestelijke dag. Zij nog vermeld dat de dag vanzelf ingezet was met een plechtige Hoogmis. Feestelijke herdenking oprichting Christelijke school. Ook de Chris telijke school heeft op spontane wij ze, in het Parochiehuis haar 25-jarig bestaan gevierd. Alle kinderen, ouders en een groot getal oud-leer lingen waren hierbij tegenwoordig. In zijn openingswoord bracht de heer K. v. d. Heide, wnd. hoofd der school naar voren, dat alle dankbaar mogen zijn christelijk onderwijs te mogen ontvangen. Spreker heet allen wel kom, speciaal dominee P. de Haan en diens gezin, die als oprichter der school hierin wel het leeuwenaan deel heeft gehad. Het wordt zeer op prijs gesteld dat hij speciaal uit Ant werpen hiervoor is overgekomen. De R.K. muziekvereeniging „St. Caeci lia" bracht hierna een serenade, waarna de vooizitter, de heer P. v. d. Geer, zijn gelukvvenschen over bracht. In de pauze maakte de heer H. J. Renee als penningmeester van het feestcomité van de oud-leerlingen bekend dat een bedrag van f 377. was geschonken aan giften ter be strijding ban onkosten van dit feest Een collecte van de onkosten voor de soldaten in Indië bracht 102 op. Na eenige geestelijke liederen ge zongen door een kinderkoor, sloot dominee E. J. Beker deze bijeen komst met gebed. WOUBRUGGE Geboren: Ermina Magdalena, d. v. K. van Dekken en A. Stigter; Cor nelia Adriana Maria, d. van C. A. Langeslag en W. van Tol; Wilhel mus Petrus Aloysius, z. van J, M. Hoogenboom en A. C. Kennis. Getrouwd: Jacob Jacobus Oppe- laar, 31 j. Zwammerdam en Tanne tje Camfferman, 30 j. Vertrokken naar Maasnicl: H. J. Bax. ZOETERWOUDE (H. R-) De dag van de Arbeid. Op het Beschermfeest van St. Jozef, de aan gewezen dag voor de zegening van de arbeid en de werktuigen heeft de K.A.B. voor de eerste maal de viering van dit feest georganiseerd. Hiervoor waren alle hoofd- en handarbeiders uitgenoodigd. Gister middag waren er in verhouding slechts weinigen opgekomen, om de eenigszins feestelijke vergadering bij te wonen. Voor den nieuwen voorzitter, den heer Goddijn, was deze matige belangstelling een te leurstelling. Toch is deze middag ten volle geslaagd. De gezamenlijke zang en de declamaties van Huub van Mil ..Adam bidt" van Jac. Schreurs M.S.C. en „Maria Konin gin van het handwerk" vormden een goede omlijsting van de keurige rede van den heer St. Menken uit Leiden, die de groote waarde van de arbeid schetste, waarbij ook de arbeiders een roeping te vervullen hebben. Wij moeten een levenshou ding van de arbeid hebben zoodat anderen er door getroffen worden, welke betere opvatting weer moet worden overgeplant. Het belang van een gezond principe is noodig en dit moet door de arbeid ook worden uitgedragen. Daarna sprak kapelaan Vulsma zijn vreugde uit over dezen eersten dag van de arbeid. Des avonds te 7 uur werd Gods zegen gevraagd op onzen arbeid en die van anderen. Kapelaan Vulsma hield een korte toespraak, waarin op duidelijke wijze werd aange toond, dat aan Gods zegen alles ge legen is en dat het dus voor de ar beiders in het geheel niet vreemd was, dat ook voor hen en over de gereedschappen Gods zegen ge vraagd werd. Na de voorgeschreven gebeden geschiede de zegening, wel ke besloten werd met een kort Lof. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 28 April. Paardenmarkt Op de Utrechtsche paardenmarkt werden aangevoerd 805 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paar den 8001250; werkpaarden 500 900; oude paarden 250450; paarden boven drie jaar ƒ- 250450; paai'den beneden drie jaar 300 750. veulen 100350; hitten f 200 750. De handel was redelijk.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5