MGR. BUIS IN DE MISSIE Het feest in de Dekanale Kerk j Op korte golf MAANDAG 28 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 (Vervolg Vein Pag. 1.) PONTIFICALE HOOGMIS. Zondagmorgen het feest van St. Joseph droeg Mgr. Buis in de dekenale kerk met pontificalen luis ter de plechtige Hoogmis op. Be kerk was versierd met witte vanen langs de steunpilaren en met witte seringen en azalea's en gele narcissen op het altaar. Het vlam mend kleurenspel van Asperslagh's schilderwerk boven het altaar heeft niet veel aanvulling van kleur noo- dig om een feeststemming in de kerk op te roepen en, toen het koor gevuld was met het purper van den prelaat, het wit en zwart van de geestelijkheid in superplie en het rood der misdienaarstoogjes was het een feest voor het oog. Mgr. Buis werd door de kerk ge leid in een stoet van geestelijken met den- Deken aan het hoofd, waar na hij een oogenblik neerknielde voor het tabernakel, alvorens zich naar de Epistelzijde te begeven, waar hij de voorbereidende gebeden voor de H. Mis bad en bekleed werd met de liturgische gewaden. Vervol gens schreed monseigneur naar het altaar en de H. Mis begon. Z.D. Hoogwaardigheid werd daarbij ge assisteerd door den Deken van Lei den als presbyter assistens, dr. v. d. Dries, directeur van het Missie-huis te Roosendaal, als diaken, en deken R. Nieveen van Dijkum uit Goes als sub-diaken; ad candelam father Klijn uit Br. N. Borneo, ad librum father Van Erp uit Serawak, ad mitram father Omtzigt, leeraar te Haelen, ad luminaria kapelaan Dor- beck uit Rotterdam en father Wa genaar uit Serawak. thuriferarius pater L. Brandenburg O. Praem., leeraar te Heeswijk, ceremoniarius kapelaan P. Geven. In het priesterkoor hadden plaats genomen pastoor Beukers, pastoor B. van Leeuwen uit Hillegom, fa ther Spierings, missie-procurator van Mill Hill, pastoor Vink uit Den Haag. father Mulders, superior van Br. N. Borneo, en kapelaan Minne- bo, als voorzitter van de stedelijke „Miva". De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de wethouders Menken en Van Schaik woonden mede de plechtigheid bij. Het zangkoor voerde onder de voortreffelijke leiding van den di recteur W. Verburg de Missa Ponti- ficalis van Perosi uit, bij de offe rande ,.Quam dilecta" van Ph. Loots en na de H. Mis het ..Hallelujah" van Handel. Alle gezangen waren keurig verzorgd. Aanbieding geschenk. In de zaal van de pastorie had na deze plechtigheid de aanbieding van het geschenk der parochie plaats, waarbij, behalve de bij de Mis ge noemde geestelijke en burgerlijke autoriteiten, aanwezig waren de be stuursleden van de Kath. Actie, het algemeen feestcomité, het feestcomi té van de Waldeck Pyrmontstraat, en deputaties kloosterzusters van het St. Elisabeth-gesticht en van de Pe likaanstraat. De deken hield een toespraak, waarin hij hartelijk dank bracht aan den burgemeester voor diens aanwe zigheid. „U hebt stormenderhand de harten van de Leidenaren veroverd door uw wijs beleid, uw familiari teit en uw deelneming aan allerlei zaken, die de belangen van uw ge meentenaren raken". De deken wenschte den burgemeester Gods besten zegen toe over diens leven en hoopte, dat hij nog lang de gelukkige burgemeester van een door hem ge lukkig-gemaakte stad mocht zijn. Ook verwelkomde spr. de beide wethouders en het feestcomité, uit ongeveer 50 personen bestaande, die ongeveer alles bestrijken, wat in de parochie leeft en leven brengt. Zich tot mgr. Buis wendend, wenschte de deken den prelaat ge luk met de hooge eer, die hem is te beurt gevallen bij zijn benoeming tot prefectus apostolicus van Britsch- Noord-Borneo. een eere, die een weerglans werpt over de geheele pa rochie en haar tot groote vreugde stemt. Ook de vader en moeder van mgr. Buis wenschte spr. geluk, en herin nerde aan het pessimisme van mevr. Buis, die tien jaar geleden, bij het vertrek van haar zoon meende: „Dat haal ik niet meer, dat zie ik niet meer!" Zoo ziet men, dat ook hier O. L. Heer het zwakke heeft uitge kozen om het sterke te beschamen. De deken wenschte den prelaat toe, dat hij met vaste hand, fortiter et suaviter, zijn prefectuur zou be st rren ?rv\ r« oc" vernemer erg in hun schik met deze benoe ming. Spr. wenschte mgr. toe, dat hij, terug in Borneo, veel zou mogen doen in dat missiegebied en bij zijn vyf-jaarlijksch bezoek „ad limina" (terzijde tot moeder Buis: „u houdt u taai hoor!") weer met vreugde in Leiden zou komen. De deken wensch te den prefect Gods zegen toe over zijn arbeid, en bood namens de pa rochie een geschenk-in-geld aan, dat nog niet geheel bij elkaar was. „Er komt nog meer!" was de verblij dende mededeeling. Mgr. Buis verontschuldigde zich. dat hij, na 10 jaar een vreemde taal te hebben gesproken, wat zou moe ten stamelen (maar dat viel mee!). Een ontvangst als hem gisteren en vandaag is te beurt gevallen, had hij niet durven verwachten. Het was voor hem een groote vreugde, dat iedereen zoo met hem meeleeft. Een vreugde, die voor hem vermengd is met droefheid, omdat hij, na 20 jaar in Serawak gewerkt te hebben, nu deze mooie, hem dierbare missie gaat verlaten en weg gaat naar een vreemd land. Het was mgr. echter een groote verlichting, de missiona rissen van het nieuwe gebied reeds goed te kennen, omdat zij allen kampgenooten van hem zijn geweest, als gasten van de Japanners. Het zijn goede werkers en goede vrien den en daarom zal hy in de nieu we omgeving wel wennen. In 't bizonder bracht spr. dank aan den Deken, die hem vereerde met een ring, waarin geschreven „van een vriend aan een vriend". Dit ge schenk zal hem zijn geheele leven herinneren aan zoo een goeden De ken. Ten slotte dankte spr. de zusters, die „zoo goed voor moeder gezorgd hebben". (De gouden ring, bezet met een topaas, draagt het inschrift „amico amicus d.d. een vriend heeft dit geschenk een vriend gegeven". Ook het gouden borstkruis, geschenk van de familie Buis, is met een topaas bezet). Alle aanwezigen werden in de ge legenheid gesteld den apostoliscn prefect te feliciteeren, waarna de deur van de pastorie openging en een stroom van gelukwenschende pa rochianen langs mgr. heen trok. Het Lof. In de van lichtende luister stralen de kerk werd 's avonds het Lof ge houden, waarbij mgr. Buis werd ge assisteerd door father Omtzigt en pastoor Vink. Vanaf de kansel sprak de Aposto lisch Prefect een dankwoord, uit gaande van de tekst: „Wat zal ik den Heer wedergeven voor alles, wat Hij mij bewezen heeft". Mgr. zeide, dat de laatste dagen zijn ge dachten beheerscht werden door de ze woorden. Hij kon niet nalaten in deze parochiekerk, waar hij het H. Geloof leerde kennen en beminnen, waar de Goddelijke Voorzienigheid hem ingaf het verlangen naar verre landen te gaan en het Evangelie te verkondigen in deze kerk een dankbede op te zenden voor alle on dervonden zegeningen, te danken voor de genade van het Geloof, voor de zegen van het Priesterschap en voor de groote uitverkiezing, die hem ten deel viel. „Wat zal ik den Heer wedergeven? Den kelk des heils zal ik aanvaarden" wellicht de lijdens-kelk, maar ik zal trachten deze in dank te aanvaarden en de zware last, die mij op de schouders is gelegd pogen te dragen met over gave aan Gods H. Wil. „En den naam des Heeren aanroepen" Zijn ze gen afsmeeken over het werk, dat mij is toevertrouwd. Het zij verre van mij, op dit oogenblik financieelen steun te zoeken voor de zwaar-geteis- terde missie van Borneo; maar ik vraag uw gebed, opdat zegen moge rusten op de missie van Noord- Borneo. Mgr. betuigde vervolgens zijn op rechten dank aan den Deken voor dit grootsche feest. Ook aan het co mité, dat zoo hard gewerkt heeft, aan allen, die in stilte en in het ver borgene hebben bijgedragen aan dit luisterrijke feest, aan alle parochia nen, die zoo hartelijk hebben meege leefd: Het was een echt intiem katho liek feest. Mgr. hoopte, dat de goede God allen rijkelijk zou zegenen en dat de parochie zou groeien en bloeien. Duidelijke taal Op het congres der Partij van den Arbeid voerde ook het Ka merlid Hostra het woord. Hij deed het, blijkens zijn eigen pers, als volgt: „Wat de ambtenaren betreft, de goeden niet te na ge sproken, er wordt hier en daar gesaboteerd. In sommige gevallen is er maar één oplossing: „Er uit". Onherroepelijk en zonder wachtgeld. (Applaus). Dit speelt .in Indonesië, bij Buitenlandsche Zaken en ook bij de rechterlijke macht een rol. Men bedenke dat de Weimar- republiek is kapot gegaan aan het handhaven van de oude ambte naren en militairen. Natuurlijk moeten niet alle ambtenaren verdwijnen, die niet van onze richting zijn, maar men zij streng jegens saboteurs!" GEVALLEN VOOR HET VADER LAND. De regeering maakt bekend, dat, tot haar leedwezen, in de afgeloopen week het navolgende verlies is ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: J. J. Tim- mers*, soldaat 1ste klasse van 2-5-R.I., afkomstig uit Amsterdam, gesneuveld te Djempek, district Modjokerto, op 19 April 1947. WETHOUDERSKWESTIE TE ROTTERDAM. De communistische wethouder van Rotterdam, de heer L. van Halm, neemt uit zijn functie ontslag. Tevens ligt het in de bedoeling, dat drie wet houders van de P. v. d. A hun zetels ter beschikking stellen van de R.K.V. P. en de A.R. DISTRIBUTIEN1EUWS MEER TEXTIEL BIJ HUWELIJK. Verbetering binnenkort te verwachten. Zegge en schrijve 15 textielpunten plus vergunningen voor vloerbedek king, gordijnstof en vitrage, dekens en matrassen vormen, naast, de geldige punten der textielkaart, momenteel de bijdrage van de overheid voor hen, die het plan hebben opgevat in het huwelijksbootje te stappen. Geen wonder, dat de klachten van huwe- lijkscandidaten legio zijn en zij in de verleiding komen hun uitzet dan maar tegen zwart gekochte punten aan te schaffen. De „Maasbode" kan mededeelen, dat zeer binnenkort een nieuwe rege ling zal worden bekend gemaakt, die een aanzienlijke verbetering in deze materie zal brengen. De bedoeling is, dat inplaats- van de 15 extra punten een aanmerkelijk grooter aantal zal worden verstrekt. Weliswaar za1. men ook daarmede neg niet in staat zijn, zich een voor- oorlogschen uitzet aan te schaffen; de textielpositie laat zulks voorloopig niet toe. Desondanks is het een welkome verbetering, die door huwelijkscan- didaten dankbaar zal worden geac cepteerd. DIT JAAR NOG ZOETSTOF IN LIMONADE. Op een vergadering van het Bu reau Bierhandel en Mineraalwater industrie te Groningen is besloten dit jaar nog zoetstof in de limonades te gebruiken, hoewel men streeft naar verbetering van het product. Met de brouwerijen zou overleg worden ge pleegd over bet eventueel staken van de levering van bier aan grossiers in kruidenierswaren. BERLINER- EN SAKSISCHE LEVERWORST EN LEVERKAAS WEER OP DEN BON. Met ingang van Maandag zullen Berliner, en Saksische leverworst en leverkaas, artikelen, waarin behalve lever ook vleesch verwerkt wordt, uitsluitend weer op den bon verkrijg baar zijn. De z.g. Haagsche leverworst, die geen vleesch bevat, zal men zonder bon kunnen blijven koopen. Een bon voor 100 gram vleesch zonder been geeft desgewenscht recht op het koopen van 300 gram Berliner, Saksische leverworst en leveikaas. EXTRA-BON VOOR KORST- LOOZE KAAS VOOR JEUGDIGE PERSONEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat personen geboren in een der jaren 1927 t.m. 1942 in aan merking komen voor een extra hoe veelheid van 100 gram korstlooze en/of smeerkaas. Metf moet hiertoe de Bon B C4 reserve of B 07 reserve uiterlijk op 3 Mei a.s. bij een hande laar in kaas inleveren. De afleve ring der korstlooze en/of smeerkaas zal zoo spoedig mogelijk plaats heb ben. EEN DOODE EN TWEE ZWAARGEWONDEN. ■Zaterdagmiddag is op den Baroe-i veldschen weg het achtjarig zoontje van den woonwagenbewoner S., toen het plotseling den weg overstak, ge grepen door een motorrijwiel, be stuurd door v. d. E. uit Barneveld. Le knaap werd >op den wegberm ge slingerd en was onmiddeTijk dood. Doordat de motorrijder krachtig remde, sloeg hij om waarbit hij ern stige hoofdwonden opliep. Zijn duo- passagiere, mej. H. uit Barneveld maakte een vervaarlijke salto en werd eveneens ernstig gewond, DE ZUTVE*.TVn*TCTRIE IN MAART 1945. Met het intreden vafl het voorjaar "aat ook de melkproductie vooruit. Volgens voorloopige gegevens van het centraal bureau voor de statis tiek ontvingen de zuivelfabrieken in Maart 170 243 ton cnelk van de vee houders. een belangrijke stijging dus vergeleken bfj de 114.688 ton in Februari. Bovendien is de in Maart afleverde hoeveelheid 25 procent örooter dan die in de overeenkom stige maand van 1946. Van deze melk werd in Maart 117.644 ton als volle en gestandaardiseerde melk in consumotie gebracht, aangevuld met 2 511 ton melk in blik. In Fe bruari werd 109.109 ton als. volle en gestandaardiseerde melk geconsu meerd met een aanvulling van 15.936 ton melk in blik. Aan onder en karnemelk werd nog 5.511 ton in consumptie gebracht (in Februari 4.310 ton). De productie van boter bedroeg in Maart 2.363 ton, hetgeen even eens 25 procent meer is dap in Maart 1946. In Februari werd 1.764 ton boter vervaardigd. De kaas productie neemt snel toe. Kon in Februari slechts 360 ton volvette kaas gemaakt worden, in Maart liep de productie op tot 1712 ton. Voor 40 plus kaas waren deze cijfers 214 ton in Februari en 698 ton in Maart. Aan volle gecondenseerde melk werd in Maart 1.638 ton vervaar digd. (In Februari 1096 ton). 1000000000000000000000000000000000 lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft twee ex-recher cheurs van politie te Amsterdam, die tientallen Joder en menschen, die Jo den verborgen, aan de Duitschers hebben overgeleverd, verpordeeld. De 55-jarige G. Gringhuis wérd conform den eisch veroordeeld tot de dood- Lfraf, de 45-j. Oudshoorn, tegen wien ook de doodstraf was geëischt, tot' twintig jaar. Het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden heeft den 27-jarigen op- perschaarleider der landwacht Oom- ke Bouman veroordeeld tot do dood straf. Het tekort op de Haagsche ge- meentebegrooting, geraamd op 24.000.000 kon worden terugge bracht tot ƒ19 900.000. Toch nog niet zoo erg weinig! Sporen van een geringe hoeveel heid goud hebben deskundigen op de hei bij Laren (N.-H.) gevonden. - Te Leeuwarden ia de 2-jarige H.i A., die een pan kokiend water had omgetrokken, aan de gevolgen van de bekomen brandwonden overleden. Te Laren heeft' oen brand feen landhuis en een vüla verwoest. - Nekkramp i$ uitgebroken in het marine-opleiding.skamp in Hilversum bij 8 militairen. Zij verkeeren niel in levensgevaar. Distribut«fraude is ontdekt te .Valkenburg (L). Toen personen zijn gearresteerd. 3 BUITENLAND. r Verleden week is, volgens U. P., fe Moetsjau in China een munitie depot in de lucht gevlogen. Een uit gestrekt gebied zou „met lijken be zaaid" to.ebben gelegen. Efn Britsch politie-officier is door Joodsche verzetslieden in Pa lestina gedpod. Hongarije heeft een aanvraag -in gediend voor het lidmaatschap van de Verèenigde Naties. Het eerste ver- zc#ek van een voormalig vijandelijk kind. De voormalige minister van ju stitie van Nieuw Zuid-Wales, John Ley. wordt op 8 Mei a.s. opgehangen wegens moord. In Zuid-Rirma heeft een cycloon *5000 huizen in en rond de havenstad OBe verwoest. Niet minder dan 28 dor- fpen werden zwaar geteisterd. - Een particulier vliegtuig met Tlrie passagiers is Zondag ten N.W. -van Kopenhagen neergestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. LEIDEN GEMEENTEAMBTENAREN VRAGEN U1TKEERING VAST GESTELDE VERHOOGING. Door de gezamenlijke ambtenaren en werklieden dezer gemeente is het volgende adres aan den Gemeente raad gericht: „De ondergeteekenden, ambtena ren en werklieden in dienst der gemeente Leiden, hebben de eer (J beleefd te verzoeken, zulks in ver band met de bijzonder précaire fi- nancieele positie, waarin hun gezin nen zijn komen te verkeeren de bestaande salaris-verordening ingrij pend en afdcende te v/ijzigen, en aan ie passen aan den huidigen levens standaard, <en in afwachting daarvan, teneinde eenigszins tegemoet te ko men aan den hoog gestegen nood, zoodanige maatregelen te treffen, dat de onlangs door uwe vergade ring vastgestelde salarisverhooging (10 pet. i'£l del ijk m. i. v. 1 October 1946) onverwijld wordt uitgekeerd. Zaterdagmiddag, toen de nieuw Apostolisch Prefect van Noord-Borneo, Mgr. J. Buis, in „Huize Elisabeth" aan den Haagvveg arriveer de, vonden wij hem en den zeereerw. heer rector v- d. Dries onmiddellijk bereid ons een en ander te ver tellen over zijn missie werk. In 1927 werd Mgr. Buis uitgezonden naar de Mis sie van Sarawak in het Noord-Westen van En- gelsch Borneo. Na een 10- jarige werkzaamheid al daar, mocht Mgr. Buis een welverdiende vacantie in het vaderland door brengen. In 1938 vertrok hij Weer naar dezelfde Mis sie, waar hij pastoor was te Sibu. Toen kwam de oorlog en de Jappen lieten ook Borneo niet met rust. In het eind van 1941 zetten zij daar voet aan wal en in Mei 1942 werden ook Mgr. Buis en zijn confra ters geïnterneerd. In Ku ching bevinden zich acht tien Fathers van Mill Hill, voorts Paters Capucynen en Montfortanen. In totaal werden-200 zusters en 105 priesters met eenige broe ders van Huybergen geïn terneerd. Deze in ternee- ring duurde tot 15 Aug. 1945. De Apostolisch Prefect met acht paters en een broeder van Engelsch Noord Borneo, allen van de Congregatie van Mill Hill, doch Oostenrijkers, waren niet geinterneerd. Na de capitulatie van Duitschland werden zij evenwel allen door de Jap pen doodgeschoten. Zoo kwam de Apostolische Prefectuur in Noord Bor neo vacant en vanwege zijn veel en verdienstelijk werk in het kamp werd, naar rector v. d. Dries ons mededeelde, Mgr. Buis bij den H. Stoel voorgedragen en door Z.H. den Paus be noemd tot Apostolisch Prefect. Mgr. Buis gaat dus niet naar Sarawak in Noord- West-Borneo terug, doch naar Noord-Borneo met Yesselton als standplaats Dat levert nieuwe moei lijkheden op, want ver bleef Mgr. Buis tot heden onder de Dajaks, nu zal hij onder de Doessoengs terecht komen, hetgeen be- teekent een nieuwe taal te leeren. Maar dat niet al leen. Immers, alles in deze missie is verwoest. Toen de Jappen reeds waren te ruggetrokken werd de strijd om de olievelden in het Noorden Mixi, in het Oosten Tarakan voortgezet en alles wegge bombardeerd. missiehuis en steden incluis. Mgr. Buis staért dus voor nieuwe zorgen. De missiegelden zijn op. Zij werden meegenomen naar het kamp, doch grooten- deels besteed om in het noodzakelijk levensonder houd te voorzien. Wat overbleef is verloren ge gaan. Noord-Borneo telt 12 hoofdstaties en elke sta tie is zoo groot als Zuid- Holland. In totaal zijn daar 25 priesters werk zaam. Dit aantal moet zoo spoedig mogelijk tot 40 a 50 worden opgevoerd om het werk weer op gang te krij gen. Wie zou meenen, dat Mgr. Buis thans vacantie heeft, zooals wij van onze vacantie genieten, heeft het bij het verkeerde eind. Al het streven van Mgr. Buis zal er op gericht moeten zijn zoo spoedig mogelijk gelden bijeen te brengen om het werk, dat hem wacht, opnieuw te kunnen beginnen. Daarom mogen we niet nalaten al le missie-ij veraars en mis- sievrieniden op te wek ken tot hartelijk meeleven en tot daadwerkelijken financieelen steun. Mgr. Buis en de Congregatie van Mill Hill zal er ten zeerste dankbaar voor zijn! R. K. VEREENIGING VAN KLEINH. IN AARDAPP., GROENTE EN FRUIT. Donderdag hield de afdeeling Lei den en Omstr. van deze vereeniging een belangrijke ledenvergadering, waarvan de opkomst bevredigend was. De vcorz., de heer G. A. Sassen, heette allen welkom, in het bijzonder den G. A., kap W. Bende, en enkele nieuwe leden. Spr. wees o.a. op den zeer moeilijken winter voor den kleinhandel, welke nu gelukkig ach ter den rug is. Verder schetste spreker het ver loop der staking, welke, in Febr. plaats vond als protest tegen de vast gestelde prijzen. Spreker zag voorts de toekomst niet rooskleurig tege moet, daar de concurrentiegeest zal oplaaien, wanneer alle artikelen we derom in vrij verband zullen worden verhandeld. Verheugend kan hij ver melden, dat met 1 Juli a.s. de Om zetbelasting voor het bedrijf groo- tendeels zal verdwijnen en dat ook de huur naar duurregeling van alle fust zal worden opgeheven. Een en ander werd met instemming en luid applaus begroet. Na de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd met dankzeg ging, bracht de secretaris een uit gebreid verslag uit van de werk zaamheden der Contact-Commissie Leiden, welke waren behandeld sinds de bevrijding in '45. Uit dit verslag bleek, dat er veel en goed werk was verricht door deze com missie. Alle bijzonderheden werden met aandacht gevolgd en met een flink applaus beloond De voorz. meende namens den ge- heelen kleinhandel van Leiden en Omstreken, den dank uit te brengen aan den secretaris voor het vele werk en in 't bijzonder inzake zijn beleid tot het afschaffen der fusthuur bij de grossiers te Leiden. Leiden en Omstreken is welhaast de eenige plaats waar geen fusthuur of kor ting op esnmaligfust wordt geheven door de grossiers. Wanneer in andere plaatsen hetzelfde succes werd ver kregen, zou dit vraagstuk voor ge heel den kleinhandel zijn opgelost. Hierna bracht de heer G. M. Laken als 1ste penningm. het finantieel ver slag uit der afd. Deze zaak was in de puntjes verzorgd en uit dit ver slap bleek, dat er nog een flink batig saldo over was. De voorz. dankte den penningm. voor zijn accuraat beheer en hoopte, dat de heer Laken nog vele jaren de werkzaamheden als penningm. voor de afd. zal waarne men. Verder werd een uitgebreid ver slag uitgebracht, ook door den heer Laken over het Bondscongres, op 26 Maart in Utrecht gehouden. Dit verslag werd met aandacht ge volgd en met applaus beloond. Uit dit verslag kwam o.a. naar voren, dat er besloten werd, dat de R. K. Bond van Kleinhandel in zijn geheel zou aansluiten bij den R. K Midden standsbond. De kleinhandel is dan ook van gedachte, dat door deze aansluiting, de vakorganisatie op hooger peil komt te staan en dat er uiteindelijk meer kracht, van zou uitgaan, dus meer. rekening mee zal worden gehouden. Een flinke R. K. Middenstandsbond is zeker hoog noodig, om bij eventueele maatrege len of conflicten, de leiding over te riemen. Vervolgens gaf de secretaris een kort doch duidelijk verslag over een gehouden conferentie met het Vei- lingsbestuur te Leiden. Uit dit ver slag bleek, dat de punten van on derwicht en wegen de voornaamste plaats innamen. Het bestuur ver- trouwdt, dat deze kwesties een gun stig verloop zullen hebben. Nu werd het punt Vacantieregeling behandeld. Het bestuur der Contact- Commissie had voorgesteld om als proef, die jaar 3 vacantiedagen voor den kleinhandel te organiseeren. Gedachte was hiervoor de 3 eerste dagen van de laatste week in Aug. of de 3 eerste dagen van de laatste week in Jui! hiervoor aan te wijzen. Het voorstel vond aigehee'e instem ming, doch voor de 3 eerste dagen van de laatste week in Juli. Er zal worden afgewacht welke besluiten de andere twee organisaties wen- schen te nemen. Na de rondvraag dankte de voorz. den G. A. en de aanwezigen voor de opkomst en voor het recht gezellig verloop dezer vergademg en sloot met den gebruikelijken groet. R.K. VEREENIGING „ST. CHRISTOFFEL" De afd. Leiden van de Ned. R.K. Ver. van Handelsvertegenwoordigers, handelsagenten en verzekeringsin specteurs „St. Christofel", hield een vergadering in de Harmonie. In zijn openingswoord sprak de voorz. zijn voldoening uit over de zeer bevre digende opkomst der leden en heette de nieuw te installeeren leden harte lijk welkom. Tevens verwelkomde hij den heer C. de Wit, lid van het hoofd bestuur. Na het vaststellen van de notulen en het behandelen van de in gekomen stukken werd het woord ge geven aan den Weleerw, Pater Tes- ser, geestelijk adviseur van de afd. ter instalatie van de nieuwe leden, De Eerw. spreker bracht tot uiting, dat afgezien van het aangename ka rakter van installeeren dit ook iets van zeer grooot belang is, daar hieruit blykt, dat een vereeniging leeft; een vereeniging, die nimmer nieuwe le den heeft te installeeren, is ten doode opgeschreven. Het leven van de vak- vereenigingen zag spr. als een waar borg voor het katholieke voortbe staan. Daarnaast is het een verheu gend feit, dat weer nieuwe personen blijk geven hun eigen- en de maat schappij belangen te begrijpen. Toe treden tot R.K. vakvereenigingen is een daad van katholicisme. Daarna gaven de gedelegeerden bij de bedrijfsvakgroepen hun verslag van de gehouden bedrijfsvakgroep- vergaderingen. Hieruit blijkt, dat er nog veel te doen staat. Vervolgens werd het woord gege ven aan den heer de Wit, die als af gevaardigde van het Hoofdbestuur aanwezig is om vier jubilarissen te huldigen. De heeren J. de Bruin, H. G. C. de Keuning, J. Meyer en H. Werter herdachten n.l. den dag, dat zij voor 25 jaar als pioniers deel gin gen nemen aan het vakvereenigings- Ouwerwetsche Bollen-zondag Reeds vroeg in den ochtend be woog zich een lange slinger van wielrijders in de richting van de bloeiende bollenvelden, terwijl ook met touringscars duizenden stedelin gen werden aangevoerd, die dezen eersten bollenzondag volop van het Hollandsche schilderij, dat elk voor jaar achter de duinen door de na tuur wordt geëxposeerd, wilden ge nieten. De middaguren gaven zware op stoppingen, vooral in het tramver keer en wie in Lisse de drommen menschen op de tram heeft zien wachten, kan getuigen, dat de 27e April een ouderwetsche bollenzon dag was. De luxe auto's waren dit maal schaarsch en voorzichtig, want de rijksverkeersinspectie verdraagt geen grapjes. Touringcars daarente gen waren in grooten getale opgeko men om met fleurige slingers getooid, den fietsloozen de gelegenheid te ge ven toch iets van de velden te zien. Narcis en hyacinth vormden de hoofdschotel, doch de tulpen begin nen ook reeds de kleur en geur te versterken. Hoewel het windje verre van zoel was en de zon soms weinig van zich liet zien, herinnerde het be zoek aan vooroorlogsche jaren, ja hier en daar werd een zelfs toen on gekende drukte geregistreerd. In den namiddag stroomde de streek tusschen Haarlem en Leiden leeg en er ontstonden veldslagen om een plaats in de tram, die de toeloop niet altijd verwerken kon. Tot nog toe werd slechts een on beduidende aanrijding tusschen een tram en een auto uit Sassenheim ge meld, hetgeen geen naam mag heb ben met het oog op de soms werke lijk overweldigende drukte. Bloemenverkoopers en bloemenbe- kijkers hebben dezen dag hun moei te beloond gezien: de Hollandsche velden ontvingen als vanouds tien duizenden gasten, waarvan ditmaal de vreemdelingen een verblijdénd contingent uitmaakten. werk. In een hoog gestemde rede me moreerde spreker wat de jubilarissen voor St. Christoffel zijn geweest. Hij stelde hen ten voorbeeld aan de jon geren, die thans het leeuwendeel der plaatsen in de afdeeling bezetten. Hij wekte het bestuur van de afdeeling op, om in het bezielend saamhorig heidsgevoel, dat deze jubilarissen ge toond hebben te bezitten, den spoor slag te vinden om met nieuw élan den strijd, dien zij begonnen, tot een goed einde te brengen. Hierna ging hij over tot het uitrei ken van een artistieke draagm-edaille met inscriptie, welke door het Hoofd bestuur ter beschikking is gesteld. De jubilarissen dankten den spreker voor zijn waardeerende woorden en wezen er in dit verband op, dat het buiten het actieve optreden van het afdeelingsbëstuur hun niet mogelijk ware geweest dezen dag te vieren, daar de afdeeling heeft volgehouden onder de moeilijkste omstandighe den, Bij de aangeboden comsumpties werd een hartelijk prosit op dé ju bilarissen uitgebracht. Door de in stallatie en het jubileum van léden was dit een vergadering met een zeer bijzonder cachet, waarop St. Christoffel met voldoening kan terug zien. ROODE KRUIS-DEMONSTRATIE. Een reeks van zeer ernstige onge vallen was oorzaak, dat Zaterdagmid dag het emplacement der Staats spoorwegen een waar slagveld leek. Gelukkig waren daar verschillende groepen van het Roode Kruis, alsme de de doktoren bijeen om de onge- lukkigen de eerste hulp te verleenen. Er waren reizigers met gecompliceer de beenbreuken, anderen die ternau wernood aan den verdrinkingsdood waren ontkomen. Later op ,den mid dag zijn nog enkele ernstige gewonde passagiers uit twee op elkaar ingere den treinen binnen gebracht, alsmede een automobilist wiens wagen door die trein was gegrepen. En alsof al deze ongevallen Zaterdagmiddag nog niet voldoende waren vlogen enkele passagiers uit deze treinen weg. om versufd rond te loopen en mede dezen ongeluksmiddag te vererge ren! Ook hiervoor heeft de Roode Kruisafdeeling Leiden door snel han delen weder getoond een organisatie te zijn, die in velerlei opzicht van groot nut kan zijn. Er zou dan ook zeker van een noodslotmiddag gesproken kunnen worden, indien het hier niet de eerste demonstratie gold, die door den kring Leiden van het Ned. Roode Kruis was georganiseerd en waaraan door di verse groepen van Leiden en omge ving (wij noemen hier den Haag, Voorburg, Wassenaar, enz.) is deel- genoemen. Geheel in de lijn van een echte ramp werden de verschillende groe pen telefonisch in kennis gesteld van bovenvermelde ramp, waarbij Voor burg het eerst op den Haagweg ver scheen en spoedig het reddingswerk ter hand nam, gevolgd door Leiden en andere colonnes. Het geheel had ten aanschouwe van talrijke autoriteiten en bestuursleden een vlot verloop, waarna de slacht offers, geheel volgens de regelen der kunst, per ambulance naar het zie kenhuis werden vervoerd, om daar na bij monde van dr. P. J. Kaiser een dankwoord te hooren voor de betoon de bereidwiï'igheid dezen middag ten volle te doen slagen. Dr. C. J. Kerk hof, als leider van dezen middag be sprak in 't kort de gemaakte fouten, toonde aan, dat ook nu weer bleek, dat veel geoefend moet worden en zeker nog veel aan de leiding ontbrak (bij de hulpverleening werd te veel aandacht besteed aan de minder ern stige gewonden, terwijl velen in den trein lagen te schreeuwen om hulp) en dat nog meerdere oefeningen, steeds grooter van opzet, spoedig zul len volgen. Bijzondere vermelding verdient een bloedtransfusie, op bij zondere wijze door dr. Tolenaar op het terrein van de ramp gedemon streerd!

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2