De minister wil het opschorten RADIO Telefoneeren vanuit rijdende auto f Op korte golf De K.N.V.B. en de zomersporten Washington Square ooooooö DONDERDAG 24 APRIL 1947 ut LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 VERPLICHT ACHTSTE LEERJAAR Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende wijzi ging van de leerplichtwet. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Verlenging van de leerplichtwet met één jaar. Bij besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van op voeding, wetenschap en kuituurbe scherming van 26 Augustus 1942 is in verband Wet de invoering van het achtste leerjaar bij het lager on derwijs de duur van de leerverplich ting met één jaar verlengd. Dit be sluit is voorloopig gehandhaafd. De minister heeft zich ernstig be raden over de vraag of en, zoo ja, in hoever het wenschelijk is de ver lenging van de leerverplichting en het achtste leerjaar te handhaven. Hij acht dit leerjaar van eminent belang. Reeds vele jaren vóór den oorlog is van verschillende zijden op de invoering van het achtste leer jaar en de daarmede verband hou dende verlenging van den leerplicht krachtig aangedrongen. In het ontwerp van wet wordt voorgesteld de leerverplichting met één jaar te verlengen. De verlenging van den leerplicht Is echter alleen verantwoord, wanneer het Nederlandsche volkskind in het achtste leerjaar zoodanig onderwijs ontvangt, dat het, beter voorbereid op het leven dan thans, de maat schappij kan ingaan. In dit achtste leerjaar, en hetzelfde geldt ook voor het zevende, dient de zelfactiviteit der leerlingen te worden ontplooid. Herhaling van het in vorige leerja ren geleerde blijve zpoveel mogelijk achterwege; voorop sta verbreeding en verdieping van datgene, wat den leerling in het dagelijksch leven te stade komt. Het bijbrengen van prac- tische kennis moet op den voor grond staan en het onderwijs moet daarop zijn gericht. In het middel punt moeten derhalve de z.g. maat schappelijke vakken staan. Voor de jongens wordt hier in het bijzonder gedacht aan het vak handenarbeid, voor de meisjes aan de vakken vrou welijke handwerken en eenvoudige huishoudkunde. Dat dit onderwijs niet een „surrogaat" nijverheidson derwijs mag zijn zooals wel eens gezegd wordt is vanzelfsprekend. De Minister heeft zich de vraag gesteld of het verantwoord is den huidigen toestand te bestendigen. Hij meent deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Naar zijn overtuiging is het niet -geoorloofd den ouders de verplichting op te leggen hun kind het achtste leer jaar te doen volgen, indien vast staat, dat het daarin gegeven onder wijs practised van geen of weinig beteekenis is. De minister acht het daarom noodzakelijk de verlenging van de leerverplichting od te schor ten tot een zoodanig tijdstip, dat voldaan kan worden aan den eisch, dat goed onderwijs in het achtste leerjaar kan worden gegeven. De on- dergeteekende m^ent, dat in den tijd van ongeveer drie jaren aan deze voorwaarde kan worden voldaan. Vrijdag. HILVERSUM I. (315 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Gram. platen. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Orkest. 12.00 Orgel. 12.35 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 14.20 Ballet muziek. 15.20 Gram. platen. 16.00 Vi ool en klavier, 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kwartet. 17.30 Muzikaal bab beltje. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.30 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.30 Le zing. 21.00 Uitzending voor de P. v. d. A. 21.30 Men vraagt en wij draaien 22.00 Buitenlandsch weekoverzicht. 22.15 Accordeonorkest. 22.40 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Vrijdag avondconcert. HILVERSUM II. (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Orgel. 8.00 Nieuws. 8.30 Morgenconcert 9.50 Orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang. 11.30 Gram. muziek. 12.00 En semble. 13.00 Njeuws. 13.15 Koor. 13.45 Rotterdaimsch kiwartet. 14.10 Voor elk wat wils. 15.15 Zang. 15.30 Fluitrecital. 16.00 Declamatie. 16.30 Kwintet. 17.00 Zang. 17.15 Ensemble. 18.00 Klavierrecital. 19.00 Nieuws. 19.45 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.15 Bij bel. en muziek. 20.40 Hoorspel. 21.00 Radiopnilharmonisch orkest. 22.00 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gram. platen. Uitbreiding van den leerplicht tot ander dan lager onderwijs- Tot dusver zijn de volgens artikel 1 der leerplichtwet aansprakelijke personen van de naleving van de in dat artikel opgelegde verplichting o.m. vrijgesteld, indien zij de kinde ren buiten de avonduren een inrich ting van onderwijs doen bezoeken, welke wordt geacht tot het hooger of middelbaar onderwijs te behoo- ren of welke door den minister als nijverheidsschool wordt erkend. Voor wat betreft het bezoeken van een nijverheidsschool wordt van deze bepaling op ruime schaal op ernstige wyze misbruik gemaakt. Aan dezen toestand dient naarvhet oordeel van den minister een einde te worden gemaakt. Als meest geschikte oplos sing hier acht de minister, de leer plichtwet niet alleen voor het lager onderwijs, maar voor het geheele onderwijs te doen gelden. Ook door het uitblijven van gevoe lige straffen heeft het ongeoorloofd schoolverzuim alom in den lande een verontrustenden omvang aan genomen. Verhooging van de be staande strafmaat kan zijns inziens bijdragen tot beperking van dit euvel. Een dankbaar object om den leer plicht illussoir te maken vormt de regeling van het huisonderwijs. De minister meent daarom, mede om misstanden te voorkomen, dat het huisonderwijs een nadere regeling behoeft. Vandaar, dat in het onder havige wetsontwerp de inspecteur de bevoegdheid krijgt de lessen bij te wonen, terwijl het wettelijk ver plichte aantal uren wordt verhoogd De minister heeft verder aandacht geschonken aan den uit kringen van het schippersonderwijs naar voren gebrachten wensch om ook de schip perskinderen onder de normale leer verplichting te betrekken. GROOTE BRAND OP DE LEUSDERHEÏDE. Bij Soesterberg, ter hoogte van de autodump, ontstond gistermiddag een ernstige heidebrand, die zich tot bij Austerlitz uitstrekte en door 'n straf fe Wester wind werd aangewakkerd De brandweercorpsen uit verschil lende omliggende plaatsen en daar gelegerde militairen mocht het geluk ken de brar.d tenslotte meester te worden. 350 Hectare heide waren in- tusschen verloren gegaan. De dump kon behouden worden. Het blus- singsebwerk was niet zonder gevaar, daar op verschillende plaatsen nog mijnen lagen. Verschillende personen liepen dan ook lichte verwondingen op. BRAND TE MAASTRICHT. Dinsdag is te Maastricht een brand uitgebroken, waardoor een fabrieks complex gedeeltelijk en een ander geheel uitbrandde. De brand, die zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien begon in de verfstoffenfa- briék Ten Horn aan den Industrie weg in het Bosscher Veld te Maas tricht, doch de vlammen sloegen spoedig over naar de aangrenzende vermicellifabriek der firma Pagnier, die in zeer korten tijd in lichterlaaie stond. De vermicellifabriek brandde geheel uit en het laboratorium en de droogkamers der verfstoffenfabriek werden een prooi der vlammen. ONDERZOEK NAAR HET GOUD. De onderzoekingen naar goud op de Veluwe duren voort. Er zijn grondmonsters genomen, op 3 a 4 meter. Leveren zij niets op, dan worden nog monsters over grootere diepte 6 a 7 meter onderzocht. Bevat een der monsters goud- of zilversporen, dan stelt de overheid zich voor door de B.P.M. een twee tal boringen te laten verrichten, zoo dat dan ook de dieper liggende lagen worden onderzocht. DE ROOFMOORD TE HAARLEM. Onlangs werd gemeld, dat de Haarlemsche recherche op het Fre- deriksplein te Amsterdam een 20- jangen jongen man gearresteerd heeft, die uit het Rijksopvoedings gesticht te Amersfoort ontvlucht was, en dat deze arrestatie waar schijnlijk in verband gebracht moest worden met den roofmoord in de Amsterdamstraat. Thans wordf medegedeeld, dat deze man weer naar Amersfoort is teruggebracht; het verhoor en de confrontatie met de vrouw van den vermoorde hebben geen tastbare re sultaten opgeleverd. Onrust in Palestina. De overblijfselen van een huis der O. C. Britsche troepen in Noord Nathanya, dat door een bomaanslag der terreoristen werd ver nield. Men kan met eiken abonnée spreken Minister Neher. die, in zijn functie van directeur-generaal van de P.T.T., eenigen tijd geleden een bezoek aan Amerika bracht, vertelde bij zijn te rugkeer aan journalisten, dat hij in New York uit een rijdende autc met zijn echtgenoote in Nederland had gesproken. Doch, niet alleen in de „nieuwe wereld" is dit mogelijk, ook in Nederland rijden thans twee auto's van de P.T.T., van waaruit men met iederen abonné, zelfs in New York, Batavia of Melbourne kan spreken. „Toch is deze uitvinding niet nieuw meer", vertelde ons de heer G. Em merik, inspecteur T. en T. der P.T.T., hoofd van den radiocontroledienst der P.T.T., „reeds in 1938 en 1939 was het mogelijk uit rijdende auto's te spre ken, Kort voor het uitbreken van den oorlog hadden wij een 200-tal appa raten aangeschaft, waarvan er circa 150 in gebruik waren bij verschillen de openbare diensten, zooals politie, electrische bedrijven enz. /Deze ap paraten waren door Philips geleverd en gèconstrueerd. Reeds den derden dag na de capitu latie kwamen de Duitschers de toe stellen in beslag nemen, waarna men ze niet meer teruggezien heeft. Tij dens den oorlog is deze uitvinding in de geallieerde landen vervolmaakt en werden de voertuigen van de ge allieerde legers met telefoons uitge rust, waardoor zy, behalve onderling, ook met diverse hoofdkwartieren, waar een vaste zender stond opge steld, konden spreken. Nu de oorlog voorbij is, kan de uitvinding aan het normale leven ten goede komen." „Er is slechts een bezwaar", zoo zeide de heer Emmerik, „de kosten zijn natuurlijk enorm gestegen. Le vertijd en kosten speten de voor naamste rol en de P.T.T. is dan ook druk bezig, in dezen een oplossing te zoeken." Wij waren getuige van een gesprek tusschen een Belgischen journalist en zijn bureau te Brussel, dat vanuit een anderen wagen gevoerd werd. Zon der storii.g geheel normaal, alsof het hier een stadsgesprek gold, kwamen de stemmen door, terwijl de eene auto zich toch in het centrum en de andere wagen zich in een der buiten wijken bevond. Naar het oordeel van den heer Emmerik heeft de „auto telefoon" dan ook vele mogelijkheden. lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO looooooooooooooooooooooooooooooooo BUITENLAND. Een Mexicaansch militair vlieg tuig, dat Salvador had verlaten voor een vlucht naar Costa Rica en Pa nama, wordt sinds gisteren vermist. Drie personen zijn gedood en acht ernstig gewond bij een ontspo ring van een personentrein in de omgeving van Parijs, Britsche mariniers wilden het Joodsche immigrantenschip „Cala- ta" aanhouden in de Palestijnsche wateren, doch stuitten op hevig ver zet. Men moest van traangasbom- men en knuppels gebruik maken. Twee Joden werden ernstig gewond en drie mariniers licht gewond. Taxi-ondernemingen kunnen hun chauffeurs, waar zij ook rijden, be reiken en naar bepaalde adressen stu ren. Het zelfde gèldt voor de „wegen wacht", voor medici, transp'ort-onder- nemingen en tallooze andere bedrij ven. Het is zelfs mogelijk, voor me dici een „blijvende waarschuwing" in hun auto te construeeren. Komt de dokter bij zijn wagen terug, dan ziet hij b.v. door een rood lampje, dat hij opgebeld is en kan hij onmiddellijk contact met den centralen post tot stand brengen. Interacademiaal zwem- tournooi Leiden eerste in algemeen klassement In hpt sportfondsenbad Oost te Amsterdam organiseerde gisteravond de algemeene sportvereeniging aan de vrije universiteit een interacade miaal zwemtournooi, waaraan be halve door de organiseerende uni- sersiteit werd deelgenomen door de resp universiteiten en hoogescholen van Delft, Rotterdam, Leiden, Utrecht, Wageningen, Tilburg, Gro ningen en Amsterdam. In zijn openingswoord bracht de praeses van de A.S.V.U. de wensche" lijkheid naar voren, dat de lichame lijke oefeningen zouden worden op genomen in de lesroosters aan de universiteiten. Ondanks een start verbod. dat aan verschillende cracks door den KNZB was opgelegd i.v.m. de selectiewedstrijden voor Monaco, die gehouden zulten worden, brach ten sommige deelnemers het tot vrij aardige prestaties. Frits Maas won op de 100 m. rugslag heeren in den goeden tijd van 1 min, 13.7 sec., on middellijk gevolgd door den D.J.K.- er Rol, die er 0.1 sec. langer over deed De 100 m borstcrawl heeren was voor den Delftenaar Van Dijk in den tijd van 1 min. 4.9 sec. In de algemeene rangschikking bezette Leiden de eerste plaats met 88^ punt voor Amsterdam 87 y3 p., Delft 54 p., Wageningen 20 p., Vrije Universiteit 13 p. en Groningen 7 p. In de pauze vond een demonstra tie ringzwaaien plaats door leden van de turnvereeniging „Hercules" uit Amsterdam, die veel applaus oogstte 100 m schoolslag heeren: 1. J. Im- hulzen (A.) 1 min. 24.2 sec.; 2. H. Lablans (D.) 1 min. 24.4 sec.; 3. J. van der Griend (A.) 1 mm. 25.1 sec. 100 m schoolslag dames; 1, R. van Maasdam (L.) 1 min. 48 6 sec.; 2. G. Ietses (L.) 1 min. 49.2 sec.; 3. M. Boer (Wag.) 1 min. 55.5 sec. 100 m rugslag heeren: 1. F. C. Mans (A.) 1 min 13 7 sec.; 2. C. Rol (A1 min 13.8 sec.; 3. J. Geerling (D) 1 min 17.4 sec. 100 m. rugslag dames: 1. H. Polder vaart (L.) 1 min. 48.2 sec.; 2. W. Hofman (L.) 2 min.; 3. L. Koop- mans (Wag.) 2 min. 15 sec. 100 m vrije slag heeren: 1. W. van Dijk (D.) 1 min. 4.9 sec.; 2. Ch. van Rizow Schulz (D.) 1 min. 6.4 sec.; 3. L. Poot (A.) 1 min. 8.4 sec. 100 m vrije slag dames: 1. A. Lens (A.) 1 min. 29 sec.: 2. M. Molen broek (L.) 1 min. 29.8 sec.; 3. A.. Kievits (L.) 1 min. 55 sec. Estafette 3 x 50 M. wisselslag: Heeren: 1. Amsterdam I 1 min. 39.6 sec.; 2. Amsterdam II, 1 m. 39.8 sec.; 3. Delft I 1 nrtin. 41 sec. Dames: 1 Leiden I, 2 min. 14.8 s.; „rvE SPORTKRONIEK" meldt een en ander omtrent de bestuursverga- Udering van den K.N.V.B, waarin de kwestie der zomersporten en de voetbalcompetitie nader is bespi'oken. Het bestuur achtte het onmogelijk de competities stop te zetten. Maatregelen zijn evenwel genomen om de zo mersporten zoo min mogelijk te hinderen. Bovendien zal het een beroep doen op Districts- en Afdeelingsbesturen, om zoo veel mogelijk rekening te houden met de hoogtijdagen van de andere Sportbonden, terwijl het even tueel gaarne bereid is om goed te keuren, dat wedstrijden, die geener lei belang meer hebben voor de com petitie en speciaal wedstrijden voor de lagere elftallen, niet gespeeld wor den,' indien zij van geenerlei direct- of indirect belang zijn voor het be zetten der eerste of laatste plaats in de competities en beide partijen daar mee accoord gaan. De K.N.V.B. heeft hierbij speciaal het oog op wedstrij den op terreinen, waarop na afloop van het voetbalseizoen de zomerspor ten haar wedstrijden houden. Teneinde een juist inzicht in de di verse maatregelen door het K.N.V.B.- Bestuur genomen, te verkrijgen, zij hierbij nog eens vermeld, dat: 1. de competities zulten uitgespeeld worden. Zooals het zich thans laat aanzien, zullen deze vrijwel alle onvoorziene omstandigheden voorbe houden 15 Juni a.s, beëindigd kun nen zijn; 2. Na beëindiging der gewone com petities zal het Bestuur een besluit nemen, of de kampioens-, promotie- en degradatiewedstrijden in heele of halve competities gespeeld zullen worden; 3. Het K.N.V.B.-Bestuur gaat er mede accoord, dat competitiewedstrij den op terreinen, waar ook zomer sport-beoefenaren hun wedstrijden spelen, niet uitgespeeld worden, wan neer beide betreffende clubs hierom vragen, en de belangen van derden hierdoor niet worden geschaad; 4. De kampioenswedstrijden zullen zooveel mogelijk op weekavonden of Zaterdagen gespeeld worden. Er be staat echter geei bezwaar tegen, dat deze wedstrijden op Zondagen ge speeld worden in steden, waarin ge lijkertijd geen belangrijke zomer sportgebeurtenissen plaats vinden. Promotie- en de degradatiewedstrij den kunnen reglementair niet op werkdagen vastgesteld worden, ten zij beide betrokken Vereenigingen daarmee accoord gaan, 5. De beker- en districtswedstrijden zijn dit jaar afgelast; 6. Vriendschappelijke wedstrijden tusschen Ijj Juni en 15 Augustu? wor den verboden, behalve wanneer het geldt wedstrijden zonder publiek of op het platteland, wanneer geen con currentie aan zomersporten wordt gedaan; 2. Leiden II, 2 min. 23 sec.; 3. Wa geningen I, 2 min. 43 sec. Estafette 5 x 50 M. vrije slag: Heeren: 1. Amsterdam I, 2 min. 32 sec.; 2. Leiden, 2 min. 32.1 sec.; 3 Delft, 2 min. 34.2 sec. Estafette 4 x 100 M. vrije slag: Heeren: 1. Delft I, 4 min. 40 sec.; 2. A'dam I, 4 min. 51.2 sec.; 3. Lei den I, 4 min. 51.3 sec. Finale waterpolo: Amsterdam Utrecht 5—2. TAFELTENNIS. .L.T.T.V. „De Sleutels". Het com petitie-programma luidt als volgt: Vrijdag 25 April P.T.T. 1Sleutels 2 (dames) Kastanjestr., Den Haag. Zaterdag 26 April T.S.T. 1Sleu tels 2 (heeren) Weesperstr., Den Haag Zaterdag 26 April P.T.T. 1Sleu tels 3 (heeren), Mijdrechstr, Den Haag. Maandag 28 April D. V. S. 2 Sleutels 1 (dames) Leiden, clublokaal Sleutels. Sleutel-bekerwedstrijd. Zondag 27 April heeft in het clublokaal der L.T.V. „De Sleutels" aan het Vrou wenkerkhof de jaarlijksche strijd om den Sleutel-wisselbeker plaats. De wedstrijd vangt aan om 11 uur des morgens. Belangstellenden hebben vrij toegang! Tafeltenniskampioenschappen Lei den en Omgeving. Op Hemel vaartsdag, 15 Mei, organiseert de Leidsche Tafeltennis Comm. in den Foyer der Stadsgehoorzaal haar eer ste tournooi voor alle vereenigingen van Leiden en Omgeving. Op dit tournoo.' zal zoowel in en kel- als dubbelspel in drie klassen gespeeld worden t.w. 2e, 3e en da mesklasse. Het tournooi zal geleid worden door een gedelegeerde van den Nederlandschen Tafeltennis- bond. 7. Het is technisch onmogelijk be paalde vereenigingen eerst alle thuis wedstrijden te laten speten; 8. Het K.N.V.B.-Bestuur zal aan Districts- en Afdeelingsbesturen ver zoeken, met hoogtijdagen en andere zeer belangrijke dagen van zomer sporten zooveel mogelijk rekening te houden,Inmiddels zijn de program ma's der zomer-sportbonden bij het N.O.C. aangevraagd en deze zullen aan de betreffende Districtsbesturen doorgegeven worden. VOETBAL. Roode DuivelsBritsche militairen 2—0. Gisterenavond hebben de Roode Duivels in het Heysel stadion te Brussel een 20 overwinning be haald op een Britsch leger-team uit Duitschland. Deze stand was reeds met rust verkregen. DeMoelpunteii werden gemaakt door Decleyn en Coppens. Militairen winnen van Oostelijk elftal. Het voorloopig Oostelijk elf tal heeft gisteravond te Deventer in een wedstrijd tegen het Neder- landsch militair elftal met 02 het onderspit moeten delven. De militai ren speelden een goed partijtje voet bal, dat met twee uitstekende doel punten, na fraai samenspel van de gebrs. Kolkman (GoAhead), beloond werd. LEIDSCHE VOETBALBOND. Programma voor Zaterdag 26 April. KI. 1.: ARC 2—Katwijk 2; Quick B. 2Lisser B. 1; RCL 1Leiden 1; Noordwijk 2Koudekerk 1. 2 A: Quick B, 3ARC 3; Rijnsb. B. 3Woubrugge 1. 2 B: Quick B. 4Noordwijk 3; CNV 2—MSV 1; SVOW 1—Leiden 2. 3 A: ARC 4—GZP; Leiden 3—Ter Leede 2; AlphiaKatwijk 4. 3 B: Lisser B. 3—SVOW 2; Noord wijk 4—RCL 2; GWS 2—Rijnsb. B. 4; Koudekerk 2Quick B. 6. 4: Valken B 2—MSV 2; Ter Leede 3SVOW 3; Woubrugge 2—Valken B. 3. Jun. A: Rijnsb. B.Quick B. (A); NoordwijkRCL; Ter LeedeVal ken B. B: Noordwijk (B)Quick B. (B); GWS—Koudekerk; MSV—SVOW. Adsp. a: KatwijkRoodenb. (a); Quick B. (b)Lugdunum (a); LFC ASC; Roodenb. (b)—UVS (a). b: Lisers B.UVS Cc); Oranje Gr. Alphen; Roodenb. (c)Lugdun. (b) UVS (b)—Quick B. (c). c: Alphensche BKRV; Warmun- da (b)—SJC (a); Docos—SJC (b). Programma voor Zondag 27 April. KI. 1 A: Weter B. 1Morschkw. 1; Kagia 1—WLV 1; Leidsche B. 1— Foreholte 1; Altior 1Meerburg 1; DSB 1—VTL 1. 1 B: ASC 3—SJC 2; Teylingen 2— LFC 3; UVS 4—Alphen 3. 1 C: Alph. B. 2—Lisse 3; DOSR 2— UVS 5; Roodenb. 3—ASC 4. 2 A: Oranje Gr. 1Hazerswoude 1; SJZ 1—Rijpweter. 1; VNA 1—UDO 1; MMO 1—AZL 1. 2 B: Foreholte 2DSB 2; Alphen 4—Lugdun. 5; DSB 2—Altior 2; UVS 6—SJC 3. 2 C: Warmunda 2Docos 3; ASC 5Alphen.' B 3; VVSB 3—DOSR 3; LDWS 2—ZLC 2. 3 A: Lisse 4MMO 2; Roodenb. 5 —Altior 3; LFC 5—ZLC 3. 3 B: Foreholte 3—UVS 7; ASC 6^- Warmunda 3; Oranje Gr. 2Weter. B. 2; Rouwkoop 3Alphia 3. 3 C: Meerburg 2—Alph. B, 4; ASC 7Lugdun. 7; LFC 6Rijpweter. 2; Roodenb. 7SJZ 2. 4 A: WLV 3—UVS 8; WSB 4— ASC 8; LDWS 3—ZLC 4; Docos 4— LFC 7. 4 B: Teylingen 4Lugdunum 8; VNA 2—LFC 8. 4 C: Rijpweter. 3SJZ 4;, Leidsche B 3UDO 2; LDWS 4—Morschkw. 2; Hazerswoude 2AZL 2. Jun. A: ASC (A)—ZLC; UVS (A) Alphia; Oranje Gr. (A)LFC (A). B: Roodenb. (B)Lugdun. (B); Alphen (B)Oranje Gr. (B); ASC (B)—VNA; UVS (C)—UVS (E). C: Lisse A)Alph. B. (A); Altior (A)Meerburg; Foreholte (A) DOSR (A); Docos (A)—WSB; Tey lingen (A)-WLV (A). D: WarmundaRijp wetering; Alph. B. (B)—Lisse (B); SJZ—SJC; MMO Foreholte. E: WLV (B)—Weter B.; DOSR (B)Docos (B); HazerswoudeTey lingen; UDOAltior (B). oooooooo Humoristische Avonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 26) Maar zóó kon het niet langer gaan; dit was geen leven, daar zou zij nog een zware zenuwoverspanning van oploopen. Zij moest het huis uit. Jack's terugkomst gaf haar plotse ling een middel aan de hand, om al thans weer even het gezelschap der jongelui te ontvluchten. „Ik zal eens in de keuken voor het scuper gaan zorgen", zei zy bene pen en zij haastte zich naar de pro visiekamer van den butler. „Jack", hoorde zij Mary nog juist eenigszins zenuwachtig zeggen, „ik vind Mathilde toch zóó vreemd". „Ja je hebt gelijk, zy is niet als anders", stemde Jack toe. En intusschen viel mevrouw De Peyster uitgeput op een stoel neer. Zij»was heelemaal op! Dat dit ook juist haar moest overkomen! Geluk kig was zy nu ten minste voor een paar minuten alleen. Maar denken k"- 'i niet, dat wilde zij ook niet, 1 neen, zij wilde niet denken aan de mogelijke gevolgen van den nieuwen stand van zaken. Zij kon echter niet verhinderen, dat de gedachten 'fcich tegen haar wil aan haar opdrongen en een grenzenlooze toorn begon alle andere gevoelens te verdringen. Wie hoorde er ooit van zulke onbe schaamdheid! Maar toen werd de nieuwsgierig heid in haar jakker. Zeker instinct waarschuwde haar, dat dit geen plaats voor haar was. Maar zy wou toch nog wel eens even zien, wat die twee personen haar zoon en die schoondochter, die als het ware zoo uit de wolken was komen vallen en die zij nooit, neen nooit, als zoodanig zou erkennen, daar uitvoerden. Uiterst voorzichtig deed zy de deur van het provisiekamertje op een kier open, zoodat zij juist kon zien, wat er in de eetkamer voorviel. Jack had zyn armen om Mary's schouders geslagen. „En nu, lief vrouwtje", hoorde zij hem overdreven teeder vragen zoo'n zotte dwaas toch „wat zeg je nu van onze wittebroodsweken?" „Ik zou zoo denken, een beetje vreemd", 't Is waar, zy had een pret tige, aangename stem, maar niette min „Hum!" Toen heel plechtig: „Heb je er wel eens aan gedacht, dat je mè nog geen kus hebt gegeven, sinds we in deze kamer zijn?" „Staat het dan in het huwelijkscon tract, dat ik je in iedere kamer moet kussen?" „Dat doet er niet toe. Je hebt te kiezen: een kus of scheiding". „Nu, mij dunkt, scheiden loont de moeite niet, want je bent te arm om mijn levensonderhoud te betalen. Dus" en met een diepen zucht hield zy hem haar gezicht voor (Dwaze, malle idioten!) „Mary", hoorde zij hem zeggen. „Zou je denken, dat je werkelijk ge lukkig met mij kunt zijn?" „Dat weet ik zeker, beste". „Zelfs als alles tusschen moeder en mij niet zóó mocht loopen, als ik het wensch, en als ik nog lange tijd een arme, arme drommel blyf?" „Ik heb je alleen ter wille van je zelf getrouwd, Jack" Jack keek haar even aan en zeide toen: „Weet je, waar ik nu eens echt zin in heb?" „Neen, hoe zou ik dat weten?" „Ik zou je nog eens willen omhel zen". „Schei uit, doe niet zoo flauw". „Mary!" Zijn stem klonk zóó verlangend, dat zij geen weerstand kon bieden. Op nieuw omhelzen opnieuw kussen; toen keken zij elkaar nog even ver liefd aan. „Je bent toch een onverbeterlijke dwaas!" zei Mary teeder. „En jy idem!" gaf hij terug. („Ja zeker, de meest onverbeter lijke dwazen", stemde mevrouw De Peyster van achter de deur toe). Nog stonden zij elkaar verliefd aan te kijken, toen in de groote deur, die op de hal uitkwam, de echte Ma thilde verscheen; zij had een bak in de hand, waarop de thee-benoodigd- heden, die zij uit mevrouw De Peys- ter's zitkamer had gehaald. De laat ste minuten was deze er in geslaagd, dank zij de verontwaardiging, die haar bezielde bij het afkijken der jongelui, haar schrik over een moge lijke ontdekking der echte Mathilde te vergeten. Maar nu, terwijl deze in persoon voor haar stond', was zij al haar zinnen kwijt. Mathilde keek als verdwaasd om zich heen. Het scheelde niet veel of de heele bak met kostbaren inhoud was haar uit de handen gevallen. Jack liet haar geen tijd om tot zich zelf te komen. „Wat nu, Mathilde? Ik dacht, dat je rustig in de keuken zat". „Maar maar is dat mijnheer Jack?" stamelde de arme Mathilde. Mevrouw De Peyster was bijna dood van schrik. Als Mathilde in haar ontsteltenis toch eens het groo te geheim zou verraden! Zij dankte nog eens het noodlot, dat slechts één lamp de groote ruimte verlichtte. „Natuurlijk, wie anders zou het zijn? Maar zeg eens, Mathilde, wat scheelt je toch?" ,,Ja Mathilde, wat scheelt je toch?" zei nu ook Mary. .Mevrouw mevrouw" en de arme Mathilde staarde als een dwaas de nieuwe verschijning aan „ik weet, ik begrijp niet, mevrouw. „Ben je nu alweer vergeten, dat ik je al zoo dikwijls heb gevraagd, mij Mary te noemen?" „Ma Mary!" riep Mathilde in de uiterste verbazing. „Jack", zei Mary zacht, „nu zie je het zelf, wat doet Mathilde vreemd!" „Maar wat scheeltje in 's hemels naam, Mathilde? Je doet zoo raar. Kim je dat nu niet onthouden? Ma ry Mary Mary! Mary De Peys ter! Nu nog eens mevrouw Jack De Peyster mijn vrouw; het heeft mij tien, zegge tien gulden gekost haar tot mijn vrouw te maken. Begrepen? Weet je het nu?" „Ja, ja, mijnheer Jack". „Gelukkig dan. Maar wat heb je daar allemaal in dien bak?" „Wel, mijnheer, mijn mijn ont bijt", stamelde Mathilde. „Je ontbijt? 'sAvonds?" riep Jack verbaasd. „Wie loopt er nu met toe bereidselen voor het ontbijt?" „Dat deed ik vast voor morgen ochtend, mijnheer. Ik zette vast een en ander klaar". Lang kon zij den bak niet houden, zóó beefde zij. Jack kwam haar te hulp en nam hem van haar over. „Ga eens even kalm zitten, Mathil de, je lijkt zóó in de war.Mary, heb je misschien het een of ander opwek kend middeltje in je tasch?" Gelukkig! Zij haalde een klein fleschje uit de tasch en hield 't Ma thilde onder den neus. „Snuif maar eens goed op; zoo aan stonds ben je weer beter, 't Was ook meer een overrompeling dan een verrassing. „Je bent zieker erg ge schrokken, Mathilde?" „Ja mevrouw", kwam het nu zon der eenige aarzeling van haar lip pen. „Als je toch eens wist, Mathilde, hoe je me ergert met dat eeuwige „mevrouw". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2