Wat het Leidsch Tribunaal bracht Gemeenteraad van Warmond De vereeniging „Koninginnedag" hield |aarvergadering WOENSDAG 23 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Veel klein goed. Onder voorzitterschap van mr. Ph J. de Ruyter de Wildt hield het Leidsch Tribunaal gisteren zijn we- kelijksche zitting. Allereerst were door den voorzit ter medegedeeld, dat de zaak W. van Noort te Voorschoten over veertien degen zal worden behandeld. Het Tribunaal achtte termen aanwezig om W. Feclce te Voorschoten onmid dellijk in vrijheid te stellen. C. Th. Raar te Leiden was lid van de N.S.. geweest, arbeider in een metaalfabriek te Berlijn, chauffeur bij de N.S.K.K., lid van het vrijwilli gerslegioen „Nederland", terwijl verd- op verschillende plaatsen o.a. op het vliegveld Valkenburg en in Frankrijk werkzaamheden ten be hoeve van de Duitschers had ver richt. Waarom werd u lid van de N. S B., zoo vroeg de president. En verd. antwoordde: Ik dacht, dat de toestand beter zou worden. Pres.: U besefte niet, dat u eigenlijk tegen Neder land ging optreden. Verd.: Ik vond de N.S.B. goed, zij was immers ko ninklijk goedgekeurd. Bovendien ben ik als kok en niet als militair naar het legioen gegaan. Het is ook nooit bij mij opgekomen, dat ik tegen mijn eigen lan-dgenooten optrad. De verde diger, mr. Tj. D. Schaper, zeide: Wat moet men eigenlijk zeggen van een onnoozel mensch, die helaas geboren is met een groot hoofd en kleine her sens. Het is zeer onjuist, dat de klei ne man nog zit en dat groote heeren vrij rondloopen. Is het wel van be lang om deze zaak voor het Tribunaal aanhangig te maken. Mr. Schaper drong aan op een clemente behan deling. Jan Tukker te Alphen aan den Rijn was groepsadministrateur bij de N. S.B. geweest, had regelmatig verga deringen van de beweging bezocht en gecolporteerd met V. en V., had vrij willig dienst genomen bij de Duit- sche brandweer te Bodegraven en had ook diensten verricht bij de Landwacht. Het motief was: Mijn zaak liep achteruit en ik wist geen raad meer. Ik weet zelf niet, waar om ik voor Duitschland was, maar de overval in Mei 1940 vond ik niet goed. Nu besef ik,, dat ik volkomen fout ben geweest, aldus verd. Vol gens den raadsman, mr. E- Wytema, had verd. een klein schildersbedrijfje, met moeite kon hij zich een mensch- waardig bestaan verzekeren. Hij is geen N.S.B.-er geweest uit politieke motieven, maar neeft zich aangeslo ten om er in ieder geval iets beter van te worden. Mej. A. W. de Jong te Leiden was in 1942 secretaresse van een Duit- scher op het Gew. Arbeidsbureau te Leiden geworden. De Duitscher droeg zorg voor de uitzending van jongens naar Duitschland. Haar werd ten laste gelegd, dat zij namen van per sonen had opgegeven, die nog niet naar dit land vertrokken waren. Ook had zij het advies gegeven om men* schen, die niet aan den oproep ge hoor gaven, te laten arresteeren. La ter voegde zij er nog het adyies aan toe: niet door de Leidsche politie deze was blijkbaar te mild maar door den Arbeids Controle Dienst Ook heeft zij zich eens als volgt uit gelaten: Is de ptrsoon in kwestie niet thuis, dan m< *t je den vader of de moeder maar meenemen. Verd. ver klaarde echter, dat zij nimmer op drachten heeft gegeven om menschen te laten arresteeren. De getuigen zei den echter althans de heeren R. Lanzel en H. Lamme, dat verd. in derdaad genoemde opmerkingen heeft gemaakt. Een der getuigen bracht tot vreugde van den voorzitter van het Tribunaal naar voren, dat een werkster van het Arbeidsbu reau ook nog wel iets daaromtrent zou kunnen mededeelen. In verband hiermede zal het onderzoek in deze zaak worden voortgezet. E. J. Bokma te Leiden werd er van beschuldigd de schietbaan te Katwijk in gereedheid i? hebben gebracht, 'als de Duitschers schietoefeningen moesten h.-uden. Verd. zou bovendien aan de militairen den Hitlergroet ge bracht hebben, terwijl hij zich ook gevorderde goederen van de burgers zou toegeëigend hebben. Verd. voer de zelf zijn verdediging, waaruit bleek, dat het dossier op sommige punten wel niet geheel juist was. Veel heeft verd. gedaan in het belang der burger^, J. van der Niet te Noordwijk was biokleider geweest en had tevens den wensch te kennen gegeven om op genomen te worden in de lijfwacht van den leider Mussert. Op het vlieg veld Valkenburg had verd. diensten ten behoeve van den vijand verricht. Ik dacht, dat dat in dien tijd voor Nederland het beste was, aldus verd. Mr. Vos zei, dat Van der Niet nim mer iemand overlast heeft aange daan, hij is een kalm man. Mede op grond van zijn zwakken gezondheids toestand is verd. reeds eenigen tijd uit het kamp ontslagen. Mr. Vos vroeg verd. geen verdere detentie op te leggen. Het Tribunaal besloot verd. te ontzetten uit de beide kies rechten, het recht om ambten te be- kleeden en te dienen bij de gewa pende macht. Maar ook 'n echten N.S.B.-er De middagzitting, die om kwart over twee aanving, werd geopend met de zaak jhr. dr. S. G. S. Sand- berg te Voorschoten. Deze had zich aangesloten bij de N.S.B., den N.V D. en was adviseur bij den leider van de beweging, Mussert, inzake Zuid- Afrikaansche aangelegenheden. Als zoodanig was verd. leider van he* Afrikaansche Front geweest, terwijl hij ook nog de functie van vertegen woordiger van het Economisch Front had bekleed. Hij had Mussert ver schillende malen in zijn huis vrien delijk ontvangen en heeft in een brief aan de leiding van de N.S.B. geschreven, dat de toenmalige bur gemeester van Voorschoten maar spoedig vervangen moest worden, "omdat de rust en de orde in het dorp niet gehandhaafd konden blijven. Frappant waren enkele uitspraken, welke verd. tijdens zijn verhoor be zigde. Zoo *eide hij met nadruk: Ik keurde den Duitschen inval niet goed maar ik heb nooit kunnen aannemen, dat de N.S.B.'ers de Duitschers hiel pen. ook niet in de Meidagen van 1940. Pres.: U stond ook nogal erg sympathiek tegenover de Jodenver volging. Verd.: Zeer zeker, dit vond ik niet erg: diezelfde jacht is op de N.S.B.'ers in 1940 bedreven. Wij wer den toen ook als beesten in de wa gens gepropt en weggevoerd. Trou- Jubileum-concert W. W. Het uitgestelde Jubileumconcert ter, viering van het 9e lqstrum van „Werkmans Wilskracht" werd giste renavond door genoemde harmonie kapel gegeven in samenwerking van de mannenzangvereenigingen „Kunst na Arbeid" en de „Vereenigde Zan gers" uit Rotterdam, beide onder lei ding van den heer van den Bos. Ka pelmeester Dik hanteerde als altijd, den dirigeerstok met vaardige hand. Zonder veel omslag musiceert hij le vendig, z'n mannen brengend waar hij wil. Achtereenvolgens werd de „Marche Longroise" van Berlioz ge speeld, de Ouverture „Oberon" en de „Scènes pittoresques" van Massenet, en de naamlooze marsch vah niemand, zijne de Zade-marsch van Ger. Dik, opgedragen aan beschermheer Schrandt, die met mevrouw op 't con. cert was. Dat is nog eens een marsch spelen. Het geslaagde trio wordt door een piccolo-solo, (die vaardig ge speeld werd), opgesierd. De zangers slaagden niet minder. Bravo! voor de wedergave van Roeske's psalm, en het „Vexilla Regis" van Neumann, waarin af en toe een Gregoriaansch trekje om den hoek kijkt. Mooi van toon klonken het Russische gebed van Archangelski en de Hongaarsche bal lade van Arany Janos, beide koorwer ken, die met kennis voor de stem ge schreven zijn en moeilijk zijn om het locaal karakter en afwisselende rhythmen werden in de origineele ta len gezongen. Ten slotte „Hollands Glorie' 'van Hol, dat insloeg en waar bij 't begeleidende blaas/orkest goede diensten beweeJ. Met korte levendige slag dirigeerde kapelmeester Dik zijn opgewekten D.O.K.-marsch, de geva rieerde „Slavonic Rhapsody" van Friedeman en als glorieus slot „The Middy", marsch van Alford. Met veel toewijding en enthousiasme is er door beide vereenigingen gewerkt, zoodat 't een succes werd voor het koor, het orkest en de beide dirigenten, die een hartelijk applaus in ontvangst moch ten nemen van een goed bezette zaal. KORTMANN. wens vanaf 1937 is door de Joden een campagne gevoerd tegen de N.S- De Nederlandsche N.S B. was heel anders, dan de Duitsche. Pres.: De rol, die dc N.S.B. in Mei '40 op sommige strategische punten heeft gespeeld, getuigt van landverraad. Verd. Men kan dc N.S.B.'ers nimmer vart landverraad beschuldigen. Mijn interneering in Mei was ten zeerste afkeurenswaardig. De NS.B.'ers werden op schandalige wijze behan deld. Daarom nam ik geen stelling tegen de Jodenvervolging door de Duitschers. Ik stel mijn interneering in Mei 1940 gelijk met die van de Jo den hier in Nederland. De president het Tribunaal toonde zich kwaad concludeerde: U zult toch wel nooit meer anti-N.S.B.'er worden; daarom zal ik maar geen moeite meer doen om u van uw dwaling te over tuigen. Mr. Th. v. d. Ven erkende, dat hij het niet gemakkelijk had. Er zijn twee centrale punten in deze zaak, aldus de verdediger. Ten eerste: de werkzaamheden van verd. in Zuid- Afrika gedurende den Boerenoorlog. Zijn verlof was nog niet om, toen reeds merkbaar was, dat de oorlog tusschen de Zuid-Afrikaansche lan den en Engeland niet uit kon blij ven. Voor zijn verlof ten einde was, is verd. naar Afrika teruggereisd, werd daar zelfs secietaris van gene raal Botha, en heeft op alle moge lijke manieren de zaak van de Boe- gediende Hij heeft ook een gere gelde briefwisseling onderhouden met generaal Smuts. Door leider van het Agr. Front te worden, heeft verd. ge hoopt de belangen van Zuid-Afrika te behartigen. Het tweede centrale punt is zijn verblijf in Indië. Verd. heeft daar gezien in welk een slech ten toestand het leger en de vloot verkeerden. Wij kunnen hem dank baar zijn voor het richten van zijn waarschuwingen aan de Regeering van voor den oorlog. Hij heeft zich in 1934 aangesloten bij de N.S.B. ook omdat deze beweging een sterke le ger- en vlootpolitiek voorstond- De schoon-schijnende theorie van de N. S.B. trok hem aan en hij kon zich volkomen achter de leuzen scharen De verdediger gaf echter toe, dat verd. inderdaad landverraad heeft gepleegd. Hij is gevoelig voor een andere zienswijze, alleen kost het ontzettend veel moeite en geduld om hem nieuwe gezichtspunten bij te brengen. „Voor zoover ik weet, heb ik nim mer iets tegen hef Nederlandsche be-, lang gedaan", aldus verdachte, die het laatste woord had. Ten slotte kwam voor G. Chaudron te Leiden, die lid van de N.S.B. en het N.A.F. was geweest. Verd. was nogal bevriend geweest met ..Karel- tje van Duuren", met wien hij de z.g. Trianon-affaire beging. Chaudron had volgens getuige J. M. Eibers opdracht gegeven in het theater de plaat: „En we varen naar Enge land" te laten draaien. Stond de di recteur, die Jood was, niet toe, dat dit lied ten gehoore werd gebracht, dan zouden Van Duuren met een aan tal W.A.-mannen hem desnoods hardhandig tot de orde brengen. Mej. mr. H. Muller voerde in deze zaak het pleidooi. Voedingscursus Diabetici gesloten LAATSTE BERICHTEN In de toonkamer van de Stede lijke Lichtfabrieken op de Hooi gracht vond gistermiddag de slui ting plaats van een voedingscursus voor diabetici, die hiei ter stede ge geven is in navolging van soortge lijke leergangen elders. Het idee om suikerzieken, die veelal in de veronderstelling verkeeren, dat zij aan heel speciaal voedsel gebonden zijn, een inzicht te geven in de voedingsleer en de samenstelling van allerlei soorten van voedsel, werd het eerst verwezenlijkt in Zaandam, waar dr. Levend, de hui dige directeur van het Academisch ziekenhuis hier ter stede, de leiding had. Nadien zijn ook Haarlem en Dordrecht aan de beurt geweest, terwijl de Lerosche cursus, omvat tende tevens Oegstgeest, Leider dorp. Rijnsburg en Katwijk,gister middag tot een besluit kwam. De bedoeling van het samenbrengen van alle suikerzieken is het tot stand brengen van een geestelijke bevrijding van de drukkende ge dachten, dat zij door een physieke onregelmatigheid gedwongen zouden zijn volgens uiterst beperkende re gelen te leven. Zulk een geestelijke bevrijding be vordert naar de ervaring leert over het algemeen het gunstige verloop van het ziektebeeld. Via de genees kundige diensten v/ordt contact op genomen met de diabetici, die er toe worden overgehaald, zich te laten voorlichten over de velerlei moge lijkheden op het gebied van geva rieerde voeding, mits voldaan wordt aan de voorwaarde, dat een bepaald kwamtum eenheden van diversen aard iederen dag wordt genuttigd. Wanneer aan deze voorwaarde wordt voldaan is het niet van belang, in welken vorm die eenheden worden geconsumeerd. De „ziel" van deze voorlichting is mej. S. Wybenga, te Leiden woon achtig die zich als diëtiste speciaal op dit onderdeel heeft gespeciali seerd en voor het geven van deze voorlichting ieder ander werk heeft terzijde gesteld. Zij heeft ook in de thans afgesloten cursus, waarin vrij wel alle diabetici van het rayon deel namen in groepen van 2420 per sonen, met overgave geleid en daar voor bracht dr..C. R. Zijerveld, direc teur van den geneeskundigen dienst hier ter stede, haar in zijn sluitings woord hartelijk dank. Tot de deelne mers aan den cursus sprak dr. Zijer veld een woord van dank voor de trouwe opkomst en een woord van bemoediging bij het gebruik van het geleerde. Wethouder Menken was tevens bij de sluiting aanwezig. Mej. Wybenga sprak een slotwoord en dankte voor de medewerking van de cursisten en van dr, Zijerveld. Mej. Wybenga onderhoudt het contact met de cursisten, om even- tueele moeilijkheden in de practisee- ring van het geleerde te ondervan gen. De cursisten brengen haar in de komende weken periodieke bezoe ken teneinde practische ervaringen te bespreken. Ernstige aanrijding. Gistermii- _jg om 5 uur is het 11-jarig meisje A. R. uit Oegstgeest, op haar rijwiel op de Aalmarkt aangereden door eer. auto-takelwagen. Het meisje liep een gecompliceerde re hterbovenbeen- breuk op. Door den E.H.D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BONKAARTEN HALEN. de Morgen zijn de gezinnen beurt, waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 81001 tot en met 93500. De uitreiking vindt plaats in „Den Burcht" van 911.45 en 14 16 uur. Stamkaarten en inlegvellen van alle gezinsleden meenemen. Voor een schoenenbon (zij die nog in het bezit zijn van bon -614 van het inlegvel en kinderen geboren in April 1932 t.m. '46 en Juni '46) zijn de letters N, O, P, Q, R, S aan de beurt (ingang Langebrug; 8.3011.45 en 1416 u.). BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes, z. van J. Ben- ning en S. H. Holverda; Wilhelmina, d. van J. P. Boezelijn en C. Kok; Elisabeth, d. van C. J. van Wingerden en G. M. C. de Jongh;# Pietronella Gerarda, d. van S. L. Ketelaar en M. H. van Leeuwen; Gerrit, z. van M". Lam en H. B. Koelewijn; George Felix Alphonse, z. van J. M. G. Ju- lien en I. J. Vioen; Fijtje Marijtje, d. van C. Mulder en A. M. van Vliet. Overleden: M. A. van Leersum wed. van J. W. Jacobi, 80 j.; M. A. Drathen wed. van J. H. L. Beursch- gens, 73 j. Gehuwd: J. P. Rozenbrand jm. en A. H. M. Kingma jd. Volgend jaar grootsche feestviering In „Liberty" is gisteravond de jaar vergadering gehouden van de Ver eeniging „Koninginnedag", in welke bijeenkomst ook een bespreking is gevoerd over de a.s. 31 Augustusvie- ring, welke dit jaar op Maandag, 1 September, zal worden gevierd. De voorzitter^ ir. P. C. Lindenbergh, vroeg bijtijds de aandacht voor het 50- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, dat in 1948 zal worden her dacht. De vereeniging zal dan met een waardige en ook grootsche her denking moeten komen, in verband waarmede spr. krachtig aanspoorde om de vereeniging moreel en mate rieel te steunen. Volgens spr. kan dit op de meest juiste wijze geschieden door het ledental belangrijk te ver- hoogen. Het jaarverslag, dat vervolgens door den secretaris, den heer J. C. J. Lambermont, werd uitgebracht, ver meldde uitvoerig de werkzaamheden in het afgeloopen jaar, waarbij uiter aard de 31 Augustusviering en de feestelijkheden bij de geboorte van Prinses Marijke een ruime plaats in namen. Verder werd melding ge maakt van het feit. dat dc burgemees ter, jhr. mr. F H. van Kinschot, het eere-voorzitterschap der vereeniging heeft aanvaard. Uit het financieel overzicht van den penningmeester, den heer F. J. de Jong, vernamen wy, dat het ex- 40-JARIG JUBILEUM L.H.KLOOS. Maandag 28 April a.s. hoopt de heer L. H. Kloos, Acaciastraat 12, den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij N.V. C. C. Bender's Piano- en Orgelhan- del, alhier. In 1907 begon hij als leerling, thans is hij concertstemmer cn er wordt dan ook geen pianoconcert gegeven of de cor.cer* vleugel is c oor den heer Kloos vooraf onderhanden genomen. Voorts stemt hij nog oagelijks de instrumenten by vele families in Leiden en omgeving en casrby zijn er, waar i:-y reeds 30 jaar geregeld komt. Bij allen wordt hij zeer ge waardeerd door zijn vakr-e::t,chap en bemir.neniijk optreden. Het zal den actieven jubilaris Maandag zeker niet aan belangstel ling ontbreken en w»j werschen hem toe, dat hij nog vele jaren zijn krach ten zal mogen geven aai z'n vak.... waar zooveel muziek in zit. ploitatie-overschot in 1946 ƒ28.34 be droeg. Het batig saldo der vereeni ging in momenteel ruim 1700.-^rGe- hoord het advies van de kascommissie werd de penningmeester voor zijn be heer gedéchargeerd. Tot leden der kascommissie voor het jaar 1947 wer den benoemd de heeren Eggink, Bre mer en Breddels. Als bestuursleden werden in deze vergadering herko zen de heeren P. J. Jansen en F. J. de Jong; in de plaats van den heer H. A. Henzing werd de heer P. A. Herfkens tot bestuurslid gekozen. Hoewel de feestplannen voor 31 Augustus nog niet definitief zijn vast gesteld, deelde de voorzitter mede, dat men dien dag o.a. denkt aan een Oranje-wandel tocht, een aubade van schoolkinderen, kinderfeest Stadsge hoorzaal, militaire marsch door de stad, jeugdfeesten in de diverse wij ken der stad, openluchtconcerten, sportfeesten en een feestavond in de Stadsgehoorzaal. Het is de bedoeling, dat men ook dit jaar weer een beroep op de buurtvereenigingen zal doen. Uit de hierop volgende bespreking viel af te leiden, dat men het in groo te lijnen met de ontworpen plannen eens was, waarop werd besloten, dat het bestuur thans een en ander nader zal uitwerken. Na de pauze hield de heer A. F. Kriek een interessante causerie over een reis naar en door Luxemburg, welke met lichtbeelden werd toege licht. MIDDENSTANDERS, HOE DENKT U OVER WINKELSLUITING? Indien er één vraagstuk is, waar voor de middenstander ongetwijfeld belangstelling dient te toonen, dan is het toch zeker dat der winkelslui ting. Welnu, vanavond in café-rest. „In den Vergulden Turk" kan men dit probleem onder de oogen zien in de vergadering der Katholieke Mid- denstandsvereeniging. Daar kunnen middelen besproken worden om tot een uniforme sluiting te komen. Tevensen dat is nog niet het minst belangrijke, komt Frans Schaepman spreken over de Katho lieke Pers. Dat is ook 'n probleem, waarover velen zich dikwijls het hcofd breken. Mogen wij dus op 'n flinke op komst rekenen? „De aflossing van een geldleening". De beschouwing onder bovenstaan- den titel, gisteren in ons blad ge plaatst, was ontleend aan het „Finan cieel Weekblad" van 18 April. Deze vermelding was tot onzen spijt weg gevallen. De gemeenteraad kwam gisteren in vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester jhr. L. M. E. von Fisenne. Afwezig met kennisge ving was de heer van Vliet. Aan enkele inwoners werd overeen komstig art. 13 der L.O.-wet 1920 e.jn tegemoetkoming verstrekt in de reis kosten van hun kinderen naar scho len te Leiden. Een verzoek van J. v. Winsen om ontheffing van een opge- legden aanslag van schoolgeld ont lokte eenige discussie over de vraag in hoeverre de entheffing zuu moe ten worden verleend. Besloten werd de ontheffing te verleenen over het tijdvak, dat geoorloofd schoolverzuim plaats vond. Aan de vereeniging „Ve- bo" te Leiden werd een prijs voor de door haar te houden tentoonstelling verleend ter waarde van f 25. Het volgende agendapunt betrof het aanbrengen van een electrische ver lichting in de Dorpsstraat. Op de tech nische zijde hiervan werd nog een korte toelichting gegeven door den gemeente-architect. In verband met dit agendapunt werd ook nog de ver lichting van het Oosteind aangeroerd. Nadat nog een overleg had plaats ge vonden, werd het voorstel'Van B. er W. bij acclamatie aangenomen. D< electrische verlichting van de Dorps straat kan dus eerlang worden tege- moetgezien, iets wat door de inwo ners zeer zeker met voldoening zal worden begroet. Het volgende voorstel van B, en W. stond eveneens in het teeken van verlichting. Het handelde over het aanbrengen van een natrium-straat- verlichting aan den Heerenweg tus schen tol en spoorwegovergang. Ver schillende raadsleden lieten oyer deze „lichtende kwestie hun licht schijnen. De heer Heitlager sprak als zijn mee ning uit, dat dit plan een groote ver betering en vooruitgang inhield en derhalve van harte moet worden toe gejuicht. Enkele vragen omtrent de financieele zijde werden door den voorzitter beantwoord, die daarbij speciaal wees op het voordeelig ver schil in exploitatie tusschen dezen vorm van verlichting eenerzijds er» electrische- of gasverlichting ander zijds. De aansluiting op het electri sche net van de woningen in de Lommerslaan werd eveneens nog aangeroerd en nadat hierop door weth. Dekker een uitvoerige toelich ting was gegeven, werd ook diw agen dapunt met alg. stemmen aangenomen Een voorstel tot wijziging van het Arbeidsovereenkomsten-besluit t.a.v. de vacantieregeling en van het amb tenaren-reglement en het arb. over eenkomsten-besluit t^a.v. gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire be looning ging zonder meer onder den hamer door. Een voorstel van B. en W. tot over name om niet van de oprijlaan naar de buitenplaats „Oostergeest" was aanleiding tot een uitvoerige gedach- tenwisseling over de al dan niet ju ridische aanvechtbaarheid van de in het besluit opgenomen voorwaarden Na eenige discussie verkreeg ook dit voorstel de instemming van den Raad Daarna kwam aan de orde een plan tot verbetering van den Heerenweg tusschen spoorwegovergang en Lock horstlaan. Het betrof hier het nemen van een principe-besluit. Na een in leidende beschouwing door den voor zitter, gaf de gem. architect aan de hand van een situatie-teekening een uiteenzetting omtrent de technische zijde van het plan, in het bijzonder betreffende het rioleeringsvraagstuk en boomaanplanting. Over dit laat- zullen B. en W. zich nader bera den. De Raad kon zich geheel met het plan vereenigen. De voorzitter richt te nog een dankwoord aan den gem.- architeet voor de keurige wijze, waar op deze het plan had opgesteld en uit gewerkt. Door B. en W. werd daarna voorgesteld een perceel grorid aan te koopen van den heer Wolbers, dat dienstbaar gemaakt kan worden aan de verbetering van de volkshuisves ting. Na eenige inlichtingen door den voorz., volgde aanname van het voor stel met alg. st. Zonder discussie werd vervolgens een wijziging der gemeen te-begrooting, dienst 1946 vastgesteld Bij de rondvraag werden door weth de Greef eenige inlichtingen verstrekt omtrent den woningbouw. Hy kon daarbij de verheugende mededeeling doen, dat niet 10, doch 12 woningen zullen mogen worden gebouwd. De vereischte goedkeuring was reeds verkregen en na toewijzing der ma terialen, zal zoo spoedig mogelijk met den bouw worden begonnen. Door mevr. v. d. Struijs werden inlichtin gen gevraagd over het onderhoud van de woningen der woningstichting, ter wijl de heer van Bladel de slechte af voer in de sloten van de Straat ter Leede en andere straten ter sprake bracht. De voorzitter zegde onder zoek toe. Betreffende de douchecellen vernamen wij, dat de plannen hier voor nog in bewerking waren. Voorts werden aan B. en W. door den heer van Elburg inlichtingen gevraagd om trent een voorgenomen stichting van een havenbedrijf nabij de boerdery de „Eenzaamheid", doch deze hadden hierover nog niets vernomen. Het lid van Schie deed hierover eenige me- dedeelingen, waaruit bleek, dat er in derdaad plannen in die richting be staan. Definitief kon hij echter nog r.iets mededeelen. Hierop volgde slui ting van deze vergadering. HAZERSWOUDE Middenstand. De Kath. Midden standsver. hield haar jaarvergade ring in café Boers. De opkomst was vrij goed te noemen. Secr. en penn. brachten hun verslagen ter tafel. Uit het verslag van „Santos" bleek, dat voor dit mooie doel in het afge loopen jaar f 274.35 was afgedragen kunnen worden. Daar het financieel verslag een tekort aanwees werd dit ondervangen door een kleine contri- butieverhooging. De geest. adv. sprak een kort maar kernachtig woordje en oogstte daarvoor een warm ap plaus. Voor de te houden feestdag op 24 April te Haarlem vanwege het 40-jarig bestaan der Kath. Dioc. Mid. Bond met Centrale Raad vonden de kaarten gretig aftrek. Tot afgev. werd benoemd de heer A. Uljee. De heer L. J. van Bennekom werd met alg. stemmen als secr. herkozen, ter wijl de heer Joh. M. Zwartjes den heer H. J. Straver, die ondanks her haald verzoek aftrad, opvolgde. Personalia. De heer G. Wezelen burg behaalde te Groningen het eind diploma van de Middelbare Land bouwschool. KATWIJK AAN DEN RIJN Kath. Actie. Hoewel nog enkele nakomers worden Verwacht, kan nu reeds worden gezegd, dat de dona teurswerving voor de Kath. Actie schitterend geslaagd mag worden ge noemd. 82 pet. per parochianen gaf gehoor aan den oproep van den Bis schop om de Kath. Actie metterdaad te steunen. Een woord van oprechten dank aan allen, die medewerkten om dit resultaat te bereiken, is hier ze ker op zijn plaats. MYSTERIEUS PROJECTIEL BIJ TROYES NEERGEKOMEN. Te Perijs zijn berichten binnenge komen over een vliegende bom, wel ke Dinsdagmiddag j.l. te Troyes, hon derd kilometer ten Zuid-Oosten van Parijs, omlaag gekomen, in den grond gedoken en ontploft zou zijn. De schok van de ontploffing zou ver scheidene kilometers in den omtrek zijn waargenomen. Volgens de be richten zou het een bom van het type V 1 geweest zijn. Men veronderstel de. dat het een experimenteel projec tiel, uit Engeland afkomstig, was. Een woordvoerder van de Britsche ambassade verklaarde echter, dat dit onwaarschijnlijk was. daar de Brit sche proef-projectielen uitsluitend boven de Noordzee gelanceerd wer den. De politie te Troyes heeft de zaak in onderzoek. OPRUIMINGSWERK OP HELGOLAND. Springstof-deskundigen van de Britsche vloot zijn thans bezig met opruimingswerkzaamheden op Hel goland. In de komende dagen zijn in verband hiermede nog explosies te verwachten, aldus is te Cuxhaven medegedeeld. (Hiermee is waarschijn lijk een verklaring gegeven van de explosie, waardoor, volgens eerder bericht, de bevolking van Cuxhaven Dinsdagavond werd opgeschrikt. Red.). EEN DROOGE EN WARME JUNI MAAND VERWACHT. De afdeeling Klimatologie van het K.N.M.I. te De Bilt deelt als verwach ting voor de maand Mei mede, dat de gemiddelde neerslag ongeveer nor maal zal zijn. Over de temperatuur valt niets met voldoende waarschijn lijkheid te zeggen. Voor de maand Juni wordt ver wacht, dat de gemiddelde tempera tuur boven normaal zal zijn. de ge middelde neerslag beneden normaal. Er wordt op gewezen, dat deze ver wachtingen betrekking hebben op het maandgemiddelde. Dit beteekent, dat er steeds een aantal dagen kan voorkomen, die een afwijking naar den anderen kant vertoonen. LEIMUIDEN Tooneeljubileum. Zondag vierde de R.K. Tooneclvereeniging St. Ge- nesius haar 12 -jarig bestaan. Des morgens werd onder de Hoogmis een algemeene H. Communie gehouden door de leden, waarna een gezamen lijk ontbijt in de versierde zaal van mevr. Sneeboer, waar een eenvoudi- tentoonstelling was opgesteld o.a. van de opgevoerde stukken. Des avonds werd er een feestavond aan geboden aan leden, ouders en oud- leden. Een groot aantal oude vrien den en kennissen waren aanwezig toen het vereenigingslied'werd inge zet. Kapelaan Adank opende het programma met een ernstig woord, en wel een herdenking aan enkele trouwe medewerkers die in den loop der jaren door den dood aan de ver eeniging waren onttrokken, n.l. de heeren S. de Graaf en Ant. G. v. Leeuwen. Hierna leidde de geest, ad viseur het feestprogramma in. De secr.-penningm. den heer A. Konst gaf hierna een zeer uitvoerig verslag van het ontstaan en het bestaan van St. Genesius. Het scherm ging nu open voor de hoofdschotel van den avond. Een klucht in 2 bedrijven ge titeld „De Huistyran". Nooit eerder werd door St. Genesius een klucht opgevoerd met zooveel sensatie en zooveel verrassingen, hetgeen niet te verwonderen is, als men weet dat de schrijver Godfried Bomans is. Tij dens de pauze sprak pastoor Speet de jubileerende vereeniging toe. Na het daverend applaus wat de spelers in ontvangst konden nemen werden de talrijke prijzen verloot die door de leden geschonken waren. Men bleef hierna nog eenigen tijd bijeen in een echt feestelijke stemming die werd gevuld met hersengymnastiek, eenige voordrachten en een dansje waarbij „De Vroolijke Vrijbuiters" hun beste beentje voor zetten. Zoo heeft St. Genesius op waardige wijze haar jubileum gevierd. Verschillende wen- schen en uitingen werden gedaan, dat St. Genesius op de zelfde voet zal blijven doorgaan, en den toon aan geeft voor het goede amusement. ZOETERWOUDE (H. R-) K.A.B. en Kajotters. Zondag a.s. is het voor de leden van de K.A.B en. de K.A.J. van de afdeeling Zoeter- woude-Leiderdorp de dag van den arbeid, 's Morgens onder de H. Mis van half acht uur algemeene H. Com munie. Des namiddags om 3 uur feest- vergadering in het parochiehuis, waar zal spreken de heer S. Menken uit Leiden, waarbij de Kajotters voor een passende omlijsting zullen zorgen. Des avonds onder het Lof zal de zegening van de werktuigen en gereedschappen plaats vinden. MARKTBER ROTTERDAM, 22 April. Vee. Totaal aanvoer 4511. 302 paarden, 4 veulens, 750 magere runderen. 1473 vette runderen, 101 gras- en 936 nuchteren kalveren, 91 schapen. 35 zuiglammeren, 2 varkens, 654 big gen, 163 bokken en geiten. Prijzen per- stuk: Kalfkoeien le kwal. 720, 2e kwal. 600; 3e kwal. 40J; Melk koeien 710. 600, 400; Varekoeien 525. 400, 350; Vaarzen 550, 425, 270; Pin ken 400. 300, 220; Graskalveren 240, 180, 100; Biggen per week 40, 30, 20. LEIDSCHENDAM, 22 April. Groen ten veiling. Bloemkool 7193, sla 1029, stoofsla- 34—58, spinazie 22 29, peen 5460, postelein 9699, ra» dys 16—20.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3