DE „STICHTING 1940-1945" RADIO SPORT T 1 Op korte golf Washington Square DINSDAG 22 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 DOODENHERDENKING i MEI. De Nederl. R.K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters ,.St. Joseph" heeft het verzoek der Commissie Nationale Herdenking om op den nationalen rouwdag ie bedrij ven te sluiten, behandeld. Het be stuur besloot aan alle leden te advi- seerên op den avond van 3 Mei te sluiten en wel de café's om *.es uur en de restaurant niet later dan acht uur. In aansluiting daarop heeft het be stuur van den Nederl. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeëmplo yeerden verklaard, dat de leden van deze organisatie zeer gaarne het of fertje van wat geldelijk gewin bren gen ter plechtige herdenking var de gevallenen. GAS- EN ELECTRICITEIT- RANTSOEN. Blijkens een beschikking van den Minister van Economische Zaken, wordt de op 15 Januari j.l. vastgestel de verlaging van 20 pet. op de gas- en electriciteitsrantsoenen ingetrok ken. De beschikking is 18 April j.l., met terugwerkende kracht van 1 April 1947 af, in werking getreden. TEXTIELPUNTEN-ZWENDEL. De typograaf G., wonende te Aken, die als de hoofdschuldige wordt be schouwd bij den grooten textielpun ten-zwendel in de Limburgsche mijn streek van enkele maanden geleden vrijwel alle betrokkenen in deze vervalschings-affaire werden reeds berecht zal niet aan Nederland kunnen worden uitgeleverd, om hier terecht te staan. Voor vervalsching van buitenlandsche i.e. Nederland- sche oescheiden schijnt dat niet mo gelijk te zijn. Niettemin zal deze G niet aan zijn gerechte straf ontkomen. Naar het A.N.P. verneemt, zal de Akensche drukker op 28 April a.s. voor een Engelsche rechtbank terecht staan. COR VAN DER LUGT MELSERT. Aan de uitspraak van den Centra len Eereraad voor de Kunst inzake Cor van der Lugt Melsert ontleenen wij aan den authentieken tekst, dat Het college een zevental punten, waarop bezwaren tegen van der Lugt /Melsert waren ingebracht, niet acht vast te staan, doch op twe^ punten, een interview met van der Lugt Mel sert in 1942, en diens bezoek aan den toenmaligen burgmeester Voute, dat niet als een daad van verzet doch als een hulpverleening van den vijand werd beschouwd, voor ernstig ver wijt reden ziet, op grond waarvan het college schorsing van Cor van der Lugt Melsert voor een jaar gerecht vaardigd acht, „waarbij de raad (dien wij hier letterlijk citeeren) heeft rekening gehouden eenerzijds met de belangrijke en verantwoorde lijke positie, die appellant bekleedde, anderzijds met de goede houding van appellant, die bij verschillende an dere gedragingen naar voren is ge komen en met de goede Nederland- sche gezindheid van appellant". De schorsing door den eereraad met twee jaren is derhalve door den centralen -eereraad met terugwerkende kracht opgeheven met ingang van 1 Oct. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR: REEDS MEERDERE MALEN heeft de Stichting 1940—1945 de aandacht van het Nederlandsche publiek gevraagd voor thet veelzijdige werk, dat zy na den oorlog is begonnen. Thans vragen wij weer de aandacht daarvoor, omdat het verdienstelijke werk der Stichting dit noodzakelijk maakt. Woensdag HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram.muziek. 9.00 Kamermuziekprosramma. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Klavier, 11.00 Gram platen. 12.00 Orkest. 12.35 Miller Sextet. 13.00 Njeuws. 13.20 Orgel. 14.00 Voor de vrc.. v. 14.15 Kamermuziekpro- gramma. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Op ziekenbezoek. 16.15 Voor jeued. 17.35 Kwartet, 18.00 Ni®| 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Lezine. 19.30 „Ons leven en ons geloof" 19.45 Bijbellezing. 20.00 Nieuws. 20.15 Koor 20.45 Onrnn°nnrkost. 21.30 Streekle^ende. 22.15 Orkest. ,22.30 Lezing. 23 00 Nieuws. 23.25 Op gewekte avondklanken. HILVERSUM II (415 M 7.00 Nieuws. 7 30 Orgel. Nieuws. 8.30 Morgenconcert. 9.00 Bij onze zieken. 9 50 Don ©uicbottej 10.30 Morgendienst. 11.00 Vio»1 en vleugel. 11.45 Gram.muziek, 12.15 Marinierskapel 13.00 Nieuws. 13.15 Crtesta ensemble. 14.00 Zang. 14.30 Voor land- en.-tuinbouw. 14.50 Cin darells-Ensemble. 15.30 Orgelspel 15.45 Sextet. 16.30 Voor de jeugd 17.45 Het rijk over zee, 18.00 Man- dolinata. 18.45 Lezing, 19.00 Nieuws. 19.30 Engelsche les voor beginners. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.plajen. 20.30 Orgelconcert. 21.00 Hoorsnel, 21.30 Het N.C.R.V.koor. 22.00 Nieuws. 22.30 Gram.platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Avond concert. Waar de gelden blijven? Veel geld is er in de afgeloopen twee jaar door de Stichting ingeza meld, maarveel geld is er ook, uitgegeven. De nooden der oorlogs slachtoffers moeten wij zulks nu nog herhalen? zijn groot, ontzet tend groot. Men denke daarbij slechts aan de nagelaten betrekkingen van hen, die in den oorlog zijn gevallen in den strijd tegen den onbarmhartigen ijand. Niet minder dan 700.000 per maand, d.i. 8 a 9 millioen gulden per jaar worden thans uitgegeven, vorig jaar 13 millioen gulden Dat teekent ook voldoende welke enorme offers er in den ondergrond - schen strijd tijders de bezettingsjaren zijn gebracht. Dat geld is noodig om de slachtoffers van dien strijd en hun nabestaanden een redelijk bestaan te waarborgen. Maar het zijn ook cij fers, die elke Nederlander hoort te kennen, omdat het gaat om geld, dat door Nederlanders is betaald, hetzij als belasting want het Rijk draagt het grootste deel der lasten hetzij als vrijwillige bijdrage. De Stichting is een werkgemeen schap van verzetsmenschen, die een in de bezetting aan hun vrienden ge dane belofte nakomen; de belofte om te zorgen voor de achtergebleven ge zinnen van de vrienden, die voor de vrijheid van ons land vielen. En ae Stichting is een democratisch inge richte werkgemeenschap. Daarin ademt zij den geest van hen, die vie len voor de idealen van de democra tie. Het zijn de cijfers, die het sterkste spreken, maar het is niet altijd het geld, dat de beste oplosing voor moeilijkheden biedt. Medewerkers van de.Stichting bezoeken regelmatig de getroffen gezinnen en vaak is het bezoek, de moreele bijstand, van grooter waarde dan de geldelijke Een staf van sociale werkers en werksters is beschikbaar om moei lijkheden, die deskundige hulp ver gen, mee op te lossen. En geeft men zich wel eens .rekenschap welk een arbeid verricht moet worden, om uit tienduizenden, die aanspraak maken op een uitkeering, diegenen te vin den, wie zulks werkelijk toekomt? Het maatschappelijk leven van na den oorlog kent nog vele andere pro blemen dan financieele. De zusterin stelling van de Stichting 1940—1945, de Stichting Herstellingsoorden voor Oud-Illegale Werkers, die de geheele verpleging van zieken en rustbehoe- venden op zich nam, ontving tot eind 1946 bijna 2000 verzoeken om opna me; opname van lichamelijk in con centratiekampen gebroken ex-poli tieke gevangenen, van menschen, die na vijf jaren strijd tegen den bezet ter, in een uitgehongerd Nederland, lijdende bleken aan t.b.c., maar ook van geestelijk ontspoorden, die een verblijf in een herstellingsoord drin gend noodig hebben, om weer als ge zonde burgers in de maatschappij te kunnen teruffkeeï-en. De eigen inrichtingen van deze in stelling, in de omgeving van Haar lem en in het Paleis „Het Loo", zijn in de afgeloopen jaren voldoende be kend geworden. De bestrijding van b. c. vormt nog steeds een urgent pro bleem. Ruim zestig t.b.c.-patiënten bevonden zich eind 1946 in Zwitser land; het herstellingsoord „Kareol" bij Haarlem werd eind vorig jaar in gericht tot t.b.-sanatorium, om lijst van op opname wachtende pa tiënten te kunnen inkorten. De psy chische ontwrichting, die de spanning van het verzet bij velen veroorzaak te, drong tot het inrichten van een afzonderlijk tehuis, waar arbeids- therapie de vreugde in normale werkzaamheden moet doen terugvin den. Een proef nam de Stichting 19^0 1945 met het openen van zomerkam pen, waar weduwen een week buiten de beslommeringen van het huishou den (een huishouden zonder man!) konden doorbrengen. Het was een moeilijke opgave voor de kamplei ding, om hier de sfeer van verdriet en teleurstelling te vermyden, maar de proef slaagde en dit jaar zullen 500 huisvrouwen een onbezorgde vacan- tieweek kunnen hebben. Zij sparen er reeds voor! En het is de taak v^n de Stfchtingsgemeenschap, om tege lijkertijd de kinderen een goed on derdak te verschaffen, zoodat moeder gemist kan worden. Het is slechts een kleine greep uit den veelomvattenden arbeid van de Stichting en zij vraagt thans meer dan ooit ieders hulp om het begon nen werk voort te zetten. Binnen enkele dagen staat de 5 Mei-herdenking weer voor de deur.... Weet ge nog twee jaar geleden? Wat zou men nu twee jaar geleden niet hebben willen geven voor de zoo lang verbeide bevrijding? En hoe- velen hebben de in het diepst des harten gedane belofte ingelost? Het gaat om een eereschuld ten op zichte van de gevallenen. In de eerst volgende dagen zal opnieuw een be roep op de Nederlanders gedaan wor den. Men opene hart, hand en beurs en geve mild en rijkelijk. Men kan dit doen door contribuant te worden, door giften ineens, door het koopen van landkaarten van Ne derland, waarop vijf oorlogsjaren in beeld zijn gebracht, door het koopen van de bronzen penningen, welke door prof. Wenkebach zyn ontwor pen. Dat zijn „Penningen van het verzet", die vijf jaar onderdrukking en verzet in beeld brengen, opdat wij hen niet vergeten, die jaren geker kerd waren, die de wapenen opna men tegen de oi herdrukkers en die omkwamen voor het vuurpeloton, ter wille van onze vrijheid. Daarop: opent hart, hand en beurs en helpt, helpt, helpt! Het Prinselijk jacht „Piet Hein" is uit zijn winterverblijf te voorschijn gehaald en wordt thans bij de Am sterdam sche Droogdok Mij. in- en uitwendig opgeknapt. VOETBAL Nieuwkoop IHaastrecht II 4—0. Nieuwkoop liet Zondag zien, dat zij tot béter technisch spel in staat is dan de laatste weken tè zien was. Nu zagen wij een wedstrijd waarin de spelers het spel beheerschten en niet omgekeerd, en waarbij het op bouwwerk vlot en zuiver verliep Reeds direct bij het begin was het te zien, dat er doelpunten in de lucht zaten, en ongeveer 15 minuten later werd een fraai opgebrachte bal door middenvoor de Rooy ingeschoten Voor de rust werd nog eenmaal ge doelpunt door linksbuiten Verloog. Ook na de rust werd behoorlijk spei gegeven; de Nieuwkoopsche verde diging bleek voor haar taak bere kend, en de stuwende middenlinie hield de voorhoede regelmatig voor het Haastrecht-doel. Zoowel midden voor als linksbuiten doelpuntten nog eenmaal, zoodat met 40 het einde kwam. ForeholteKagia 10. De thuis club verdiende de overwinning vol komen, hoewel het winnende punt pas 10 min. voor 't einde werd ge scoord. Den sterken wind had Fore holte eerst mede, dientengevolge werd dan ook vele malen het Kagia- doel belaagd, doch keeper Voorn gaf niet thuis. In de tweede helft werd de Foreholte-midvoor Ruygrok ver vangen door Jac. Kamps wegens een ongeval van eerstgenoemde. Met den wind tegen had Foreholte toch beste kansen. Na 5 min." reeds werd de Kagia-keper gepasseerd, echter had de scheidsrechter een overtre ding gezien en werd dit doelpunt ge annuleerd. Onophoudelijk kwam de goed com- bineerende voorhoede van Foreholte voor den Kagia-keeper en moest de ze handelend optreden om erger voorkomen. Eindelijk tegen het ein de kon M. E. Homan doelpunten na dat eerst de Kagia-doelman nog een schot van den r.binnen in het veld sloeg. Met deze stand kwam het ein de. Andere uitslagen zijn: Lugdu- num 5Foreholte 2 31; WSB a- Foreholte a 10; Foreholte bS.J.C a 01; Foreholte aAlph. Boys a 2—0; Foreholte b—WLV a 1—4. „Nic. Boys". Het eerste elftal heeft het ook Zondag weer niet tot een overwinning kunnen brengen. In ■ES Het incident Nederland-België Op zijn verzoek is de heer Lotsy, voorzitter van den Kon. Ned. Voet balbond. Maandagavond ontvangen door kanunnik Dessain, voorzitter en den heer A. Verdijck, algemeen secretaris van den Kon. Belgischen Voetbalbond. De heer Lotsy heeft spontaan verklaard, dat door zijn bond vergissingen zijn begaan en dat hij speciaal naar Brussel is gekomen om namens den K. N. V. B. zijn ver ontschuldigingen aan te bieden. Hij heeft den Belgischer Bond verzocht er verzekerd van te willen zijn, dat vanwege de bestuursleden van den K. N. V B geen kwetsende bedoe ling bestond en heeft verder uitdruk king gegeven aan het verlangen, dat de beide bonden ten spoedigste schik kingen zullen treffen om te voorko men dat de wrijving nadeelige in vloed zal uitoefenen op de toekomsti ge betrekkingen. De Belgische afge vaardigden hebben geantwoord, dat de- gevoelens van den Belgischen bond overeenstemmen met die, wel ke de heer Lotsy namens den Neder- landschen bond heeft vertolkt. Gouda werd verloren van Gouda 4 met 41. Het vertrek van enkele spelers naar Indië laat zich nog ge ducht' voelen. De reserves bonden op eigen ter rein den strijd aan tegen een van de leiders der afdeeling. De vorige week verloren- zij daarvan met 70. Op eigen terrein slaagden zij er in een tegenpunt te scoren ondanks zij met verschillende invallers speelden. De uitslag was 18. De aspiranten, de toekomst van Nic. Boys, brachten het er beter af Op eigen terrein speelden zij een riendschappelijken wedstrijd tegen Altior-aspiranten en wonnen met niet minder dan 130. De junioren moesten spelen tegen RVC a, doch konden wegens gebrek aan vervoers- gelegenheid niet vertrekken. S.J.Z. De zomerwedstrijden be gihnen dit jaar op Maandag 19 Mpi. De Zuidbuurt, Schenkelweg, Water tje, Dorp, Vrouwen weg en Weipoort gaven zich reeds op. Aan onderstaan de adressen kan men zich opgeven, nadere inlichtingen bekomen: Zuidbuurt: H. v. d. Meer Chr.z., Dorp: G Dobbe No. 5, Schenkelweg: W. Belt No 55, Vrouwenweg: A v. d Hoeven, 't Watertje: Th. Roeleven, Weipoort: Nic. Ammerlaan Wzn Woensdagavond 23 April om half acht Spelregelavond". ATHLETIEK De Bataven. Deze week begin nen officieel voor De Bataven de ihuitentrainingen op de Sintelb'aan in de Leidsche Hout onder leiding van den heer Ten Braak, en wel volgt: Woensdag de dames van 6 tot 7 uur athletiek-training op de sintel- baan en van 7 tot 8 uur handbal training. Voor de heeren alsmede voor de A en B -junioren athletiek- training van 7 tot 8 uur op de sin- telbaan. Vriidag van 7 tot 8 uur voor heeren en A.-junioren eveneens ath letiek-training op de Sintelbaan. Speciaal alle A en B junioren worden dringend verzocht allen Woensdag aanwezig te zijn. zulks in verban^ met dp selecties voor de Leidsche Competitie, waarin De Ba taven zullen uitkomen met acht nloegen. BILJARTFN Persoonlijke kampioenschappen L.B B. Als sluitstuk vai de competitie 19461947 worden in 8 klassen per soonlijke kampioenschappen ver speeld. Daar er een record-aantal i: schrijvers (134) zich hiervoor hebben opgegeven moesten er in verschillen de klassen voor-wedstrijden worden gesoeeld. Deze voor wedstrijden zijn inmid dels beëindigd en nu zijn de eind strijden reeds aan de gang. Ie klasse: Maandag 28, Woensdag 30 April en Woensdag 7 Mei in het clublokaal „De Carambal". 2e klasse: 7 Mei in het clublokaal T.O.G." 3e klasse: 28 April in het clublo kaal „T.O.P." 4e klasse: 28, 29 April en 6 Mei ir. het clublokaal „De Hoek". 5e klase: 29 April, 30 April in het clublokaal „B. O. S." 6e klasse: 23, 24, 30 April en 2 Mei in het clublokaal „Drei Pottekens" 7e klasse: 24, 25, 2 Mei in het club lokaal „Het Vierkantje". 8e klasse: 28, 29 April en 6 Mei het clublokaal „Het Spoortje". GYMNASTIEK Onderlinge wedstrijden „Victorie". Gisteravond organiseerde de Kath. Damesgymnastiekvereeniging „Victorie" haar jaarlijksche onder linge wedstrijdeh voor meisjes, ad- spiranten, jonge dames en seniores. De wedstrijden voor de andere af- deelingen worden op Woensdag en Donderdag a.s. gehouden. De giste ren gehouden wedstrijden hadden een vlot verloop en er heerschte eer prettige en sportieve stemming on der de deelneemsters en toeschou wers Om even over half zeven opende de voorzitster, mej. G. Snel- derwaard, de wedstrijden en bootte alle aanwezigen, deelneemsters, toe- chouwers, juryleden alsmede den Moderator van harte welkom. Hier na namen de wedstrijden een aan vang. Aan het einde van een wed- ;trijd voor een afdeeling werd direct de uitslag bekend gemaakt en kon den de winnaars hun prijzen in ont- angst nemen De uitslagen zijn als volgt: Meisies: 1. A. Hensing 29 3/4'p. 2, H. Pet en B. Laken,"beiden 29 p. •volle Tonnie van Haasteren ?8 3/4 p. Gré Vinkenste\m 28 y, p. Wil Comelisse 28 1/4 p.. Rie van Dinten 281/4 p., Tmv Laken 281/4 p.. Tiny Hartman 27 3/4 p. Adspiranten: 1. .A"lie Anne^d 30 M. Tervoorn 28 3/4 p. Eervolle ermeldineen: C v4n RHn 28 3/4 S+eenhergen 28 3/4 p.. Jonie Vink «>8 3/4 p Staan Laken 28p., Mien Arts 28 p., Annie v. Teylingen 27 3/4 p. Jon^e Dames- 1. Anoeli Knol 39 V, 2. Trees v. d. Geer 26 3/4 p. Eer volle vermeldingen: G°rda Heiver- :teyn 26^ p.. -Tudit Koree 26 p., ^vuus v. Kins 25y, p. Ans Drossen 25 Y, p.. Tinv "Brosse 251/4 p, Gerda ^--noTicce 25 1/4 Seniores; 1 "R Devilee 22 U p. /lauwertak). Eervolle vermelen rt v. Hurt en 21 3/4 U A. v. d. Berg 20^4 u. M Muller 19 3/4 p. DAMMEN. „Lisse Vooruit". De Damclub Lisse Vooruit" speelde te Oude-We- tering tegen de damclub ..Kijk Uit" Er werd gespeeld aan 14 borden met de volgende resultaten: J. Meyer N. J. v. Hal 0—2: F. v. d. Horst—J. G Snel 2—0: G Mever—N. P. Dekker 0—2: A. BlaagJ. N. v. Hal 0—2; T Katsburg—J. Langbroek 02; G. van LeeuwenA. Wijnhout 02; J. Gart- zakG 't Hort 20; D. NasveltA. Balkenende 02; C. VisG. Balke nende 02; D. VeldthuysP. G- Bal kenende 0—2; H. GortzakC. Baart- man 02; C. van WieringenH. v. Drunen 02; D. LanghoutA. Bal kenende 02; J. WillemsA. Pe ter 20. Totale uitslag 622 in het voordeel van „Lisse Voorlit". De uitslagen van de bordenwed strijden luiden: Groep A: N. P. DekkerJ. Lang broek 02 Groep B: P. G. BalkenendeS. Al- gera 20; A. WijnhoutJ. Duiven voorde 11; G. BalkenendeK. v. Essen 02. Groep C: H. v. DrunenC. Baart- man 11; A. PeterTh. Duivenvoor de 02; H. v. d- KampA. Peter 0-2. SCHAKEN Competitie Leidsche Schaakbond. In het speellokaal der Touwfabrie- ken te Leiderdorp werd gisteravond een promotiewedstrijd tusschen de 2 kampioenen der 2e klasse gespeeld, n.l, tusschen VTL (Touwf.) kampioen der 2e kl. B en Voorschoten I, kam pioen der* 2e kl. A. Het krachtsver schil was zoo gering, dat de einduit- een gelijkspel is geworden (55). Het overzicht van den wed strijd volgt hieronder: v. Deventer (VTL)dr. P. Ver met (V.) 01, J. VermondJ. v. Os 01, J. TervoorenK. A. Waas dorp 01, J. NievaartC. J. Mars man 10, J. WitkampJ. J. Brag- gaar 10, P. J. PreenenC. D. Slui- 10, W. SloosA. Oudshoorn 10, H. DingjanA. B. Wesselo V. H. Stoute—C. Boile 1/2—1/2, W. F. SmitP. G. Sluiter 0—1. To taal 5—5. De promotiewedstrijd Philidor IResid. Sch.club I zou j.l. Zondag gespeeld worden. Op verzoek der Haagsche club is deze wedstrijd ech ter een week uitgesteld en nu be paald op a.s. Zondag des morgens om 11 uur in het „Gulden Vlies". Daar eenige spelers bezwaar hadden op Zondag te spelen, worden 4 der 10 partijen vooruit gespeeld op Zaterdag middag a.s. van 27 uur in Hotel Central". LEIDSCH TRIBUNAAL Het Leidsch Tribunaal deed heden ochtend allereerst uitspraak in de volgende zaken: D. Hoogendoorn te Zwamnierdam, die veertien da een geleden in vrij heid was gesteld, ontzetting ui+ de beide kiesrechten en oplegging van een boete van f 2000. C. Kroon te Ter Aar, in ternee- ring voor den tijd van 3 jaar tot 8 Mei 1948, ontzetting uit de beide kies rechten, het dienen bij de gewapende macht en oplegging yan een boete van zooveel geld als hij op zijn spaar boekje heeft. In de zaak tegen C. Bekker te Bodegraven, die tegen de uitspraak in verzet was gekomen, verklaarde het Tribunaal de beschuldiginr ver vallen. 1000000000000000000000000000000000 O TOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Op den nationalen herdenkings avond van de gevallenen 3 Mi a.s. zal het geheele bedryf der Ned. Spoor wegen en dus ook alle treinen van acht tot 2 minuten over acht stil staan. Te Etten-Leur heben de rijkspo litie en de C.C.D. uit een Haagschen lijkwagen 400 knotten katoen ge haald. In Roosendaal heeft de douane in een auto die op doorreis was naar Zwitserland, 30.000 gld. en Neder- landsch geld gevonden Auto en geld werden in beslag genomen. Op den Hemweg te Amsterdam is de motorrijder B. v. d. Berg uit Texel tegen een gemeentebus aange reden. Kort naarna is hij overleden. BUITENLAND. Te Hamburg zyn affiches aange plakt met protesten tegen het opbla zen van Helgoland. „Het Zonnekruis waakt!" stond erop. Het zonnekruis is een Duitsch mytisch symbool, waar in het hakenkruis zijn oorsprong vond. Het Iersche vliegveld Shannon, de bekende Iersche tusschenhaven van de vliegdiensten op Amerika, is het eerste vliegveld, waarop voortaan geen douane-rechten op transito-goe- deren meer worden geheven. Eén van de Amerikaansche open bare aanklagers te Neurenberg, dr. Kar] Jacobi, is aan een hartaanval overleden. De inzittenden van een Fransch vliegtuig, dat te Nevers (Frankrijk) op het dak van een sport-stadion neerstortte," zijn er goed vanaf geko men, dank zij het feit, dat het toestel op hoogspanningsdraden terecht kwam, waardoor de val werd gebro ken. Prinses Elizabeth van Engeland heeft te Kaapstad haar 21ste verjaar dag gevierd. 13 Humoristische Avonturen-romam. door: LEROY SCOTT. 24) Geloof me, ze zouden er niet voor terugschrikken om te trachten door ae vensters naar binnen te komen!" „O foei toch!" klonk het zwakjes van de lippen der gewaande Mathil- de. „Neen, maar Jack. ik heb de zaak eigenlijk nooit zoo beschouwd, maar nu ik er eens goed over denk, vind ik het toch wel heel erg", zei Mary benauwd. „Kom, kom, wat steekt er eigenlijk in? Of wij in dit huis wonen of niet, doet niemand eenig voor- of nadeel, Wij sparen 'heel wat uit en eigenlijk deen wij niets anders dan gebruik maken van een woning, die anders toch ongebruikt blijft. Ik beloof je, bij het minste gerucht, dat moeder de stad nadert, verdwijnen wij weer. Maar we zullen natuurlijk doodvoor zichtig moeten zijn. Daarom had ik gedacht, Mathilda, dat ik 's morgens vroeg het huis zal verlaten door de achterdeur. Als jij dan eerst wilt zien, of de kans schoon is om het te wa gen, bijv. als er juist niemand loopt of als er wat te doen is en dus nie mand op dit huis let. Overigens loop ik niet veel gevaar, want er zijn heel wat chauffeurs en koetsiers, die al tijd gebruik maken van dit achter straatje. 's Avonds kom ik dan weer op dezelfde manier binnen en breng meteen proviand mee". „En ik vind het heelemaal niet erg cm binnen te blijven", liet Mary zich hooren; „het is voor mij meteen een moaje gelegenheid om flink aan de studie te gaan; ik heb hoop in het najaar eoncerten te geven". „Ja, Mathilde, dan zullen wij nog iets moeten verzinnen, om het piano spelen te verklaren", zei Jack. „Weet je wat je doet? Aan ieder, die je spreekt, vertel je dat moeder een van die vreeselijke pianola's heeft ge kocht, en dat jij het ding van tijd tot tijd laat spelen, om de eentonigheid van de lange maanden te breken". „Wou je me soms een wenk geven, dat mijn spelen veel heeft van het spelen van eenvroeg Mary'op quasi-gekwetsten toon. ,,Ik wou alleen maar voorkomen, dat de rust van ons heerlijk tehuis door een inval van de politie wordt gestoord, mevrouw", gaf Jack ten antwoord. „Je wilt daar dan wel voor zorgen, Mathilde?" - „Zeker, mijnheer Jack", zei me vrouw De Peyster. „Dan is alles nu afgesproken en wij zullen nu maar naar onze kamers gaan. Ga je misschien mee een beet je helpen, Mathilde?" Eén gedachte beheerschte mevrouw De Peyster. Gingen zij naar boven, dan bestond er alle kans, dat zij de echte Mathilde zouden ontmoeten. En in haar angst greep zy Jack weer bij den arm en probeerde hem terug te houden. Daar kreeg zij een goeden inval. „Ik wou zeggen, dat er in de eet kamer nog restjes van het diner staan misschien heeft een van u nog trek?" „Een uitstekend idee, beste Mathil de. Laten we maar eens gauw gaan". Mevrouw Dt Peyster dankte den herfiel, dat alle lichten op één na wa ren uitgeschakeld en dat de eetka mer zóó ruim was, dat het ééne licht slechts een flauw schijnsel verspreid de. Zij herinnerde zich nog juist in tijds den goeden raad van Mathilde, vooral een nederige houding aan te nemen en zy liet alle grootschheid en trots varen, ofschoon zij op dit oogenblik niet bijzonder veel reden had om zich trotsch te toonen. Niet zoodra had Jack de restjes in het oog gekregen, of hij was er in een wip bij en riep: „Kijk eens aan, duiven en asperges!" En met zijn verbonden hand greep hij het diertje bij de pootjes, trok er een af en bood het Mary aan, die het gretig aannam, Toen verorberde hij zelf het heel veel eetlust wat er nog over was al maar roepend: „Wat zeg je daar nu van, Mathilde? Groot bruiloftssouper! On zen besten dark, mijn waarde. Maar je hebt nog niets over mijn vrouwtje gezegd. Komaan, denk je dat ze mee zal vallen?" „Maar Jack toch", kwam Mary tus- schenbeide, „wie vraagt er nu zoo iets? Stel je toch niet zoo dwaas aan". „Wel. mevrouv. De Peyster, ik wil niet hebben dat u uw man voor dwaas houdt. Kom nu. Mathilde, zie elkaar eens goed aan. Maar sla eerst je voile op". Maar daar ging ze niet op in. Zij wierp een haastigen blik op Jack's vrouw, die door zoo'n wonderlijk toe val in haar huis woonde, maar door haar zenuwachtigheid en gejaagdheid kon zij niets onderscheiden". „Nu, nu?" drong Jack aan. „Valt ze je mee?" „Ja, mijnheer Jack, ja mijnheer Jack", mompelde zij met heesche stem. „En denk je ook niet, dat als moe der haar ziet, zij hetzelfde zal zeg gen?" M „Naturlijk, natuurlijk". Zij dreigd haast te stikken. „O, Jack daar moet ik niet aan den ken", gilde Mary „Geen reden voor je om er te gen op te zien. Werkelijk, moeder behoort tot het aardige soort." ,,Maar Jack, wie praat er nu van zijn moeder als van een aardig soort?" „Wel, waarom niet? Die overdre ven zucht om een voorname positie ir te nemen, daargelaten, is zij heel gewoon". N „Jack toch!" riep zij geërgerd. Vindt je hem niet brutaal, Mathilde?" ,Ja j ja, mevrouw". „Je moet my geen mevrouw noe men, Mathilde Den geheelen zomer gaan wij genoeglijk met elkaar om en daarom moest je liever' Mary zeg gen". „Ja me.... ach, ik meen Mary". „Goed zoo, Mathilde", viel Jack in. „Wat een leuke tijd wacht ons! Wij gaan het ons eens echt gezellig ma ken. Leve de democratie! Je komt natuurlijk altijd bij ons eten". ,En dan kom ik je in de keuken helpen, Mathilde. Je zult me nog wel eens vervelend vinden, denk ik. Ik ben ten minste van plan heel den dag achter je aan te draven. Drie maan den lang zullen wij dan ook uitslui tend op elkaar zijn aangewezen". „Ja, ja, Mary". Jack luister eens", commandeerde de nieuwe mevrouw, „Mathilde en ik hebben zin in een huiselijk praatje. Nu moet jij natuurlijk de kamer uit. Je kunt voorloopig niets beters doen dan je spullen uitpakken". „Ik moet zeggen, het is wat moois. Zes uur getrouwd en nu al aan den dijk gezet", bromde Jack. „Ook al goed- Maar ik wou je'wel eens zeg gen, dat mijn maag nog lang niet vol daan is na dat duivenboutje en daar om zal ik mij eens buiten wagen en voor proviand gaan zorgen. Met vijf minuten ben ik terug en dan zullen wij voor dezen keer eens gezellig in je keuken soupeeren". „O ja, met drieën!" riep Mary rit. Jack nam zijn valies op tot groote wanhoop van mevrouw De Peyster, die terecht een mogelijke ontmoe ting met de echte Mathilde vreesde. Maar er schoot haar niets te binnen, om de ramp te voorkomen en Jack ging. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2