Ste CcidóckeSouYcwt Koning Christiaan overleden Verhouding Nederland-Indonesië MAANDAG 21 APRIL 1947 Bureaux: Papengr. 32, Giro 103003 Tel.; Adm.. Adv. 20826, Red. 20015 Dir., drukkerij en abonn. 20935. Directeur- C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH. WTLMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11067 Abonnementsprijs f 0.26 per week. 1.10 p. mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p post 4. Advertences: 15 cent per m.m. In- gez. mededeelingen dubbel tarief. Bij'contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. Het Ned. Herv. Kerkgebouw. IN het „Leids Hervormd Kerkblad" *van Zaterdag j.l. schrijft de voor zitter van den Kerkeraad ds. D. J. Vossers, dat de Kerkeraadsvergade ring besloten heeft, dit jaar de Pie terskerk niet meer af te staan aan het Comité-Dooden-herdenking voor een plechtigheid op den avond van 3 Mei. Zooals bekend, heeft zulk een herdenkingsdienst tweemaal in de Pieterskerk plaats gehad. Niemand mag aan bedoelden Ker keraad betwisten het recht, om zijn kerkgebouw al dan niet voor een be paald doel af te staan. Wij denken er niet aan, om dat recht in twijfel te trekken. Doch, als publiekelijk motieven worden genoemd voor een ingenomen standpunt, .dan is ook aan ons het recht, die motieven te bezien en on der de loupe te nemen. Welke motieven worden aange voerd? Ds. Vossers schrijft o.m.: De Generale Synode heeft enkele maanden geleden uitgesproken, dat dergelijke samenkomsten, waaraan ook R.K. geestelijken medewerken, in het algemeen in Protestantsche kerken niet op hun plaats zijn, me de om de reden, dat medewerking van Protestantsche voorgangers aan samenkomsten in R.K. kerken nooit wordt toegestaan. Sommige leden zouden het be treuren, wanneer de laatste rest van samenwerking, die er in de oor logsjaren ontegenzeggelijk tusschen R.K. en Prot. geweest is en waarvan de gemeenschappelijke herden kingsdienst nog een symbool is, zou verdwijnen. Anderen daarentegen meenden, dat het optreden van R.K. priesters en speciaal bij een „Doodenherdenking", in strijd is met het karakter van een Hervormd bedehuis. Het resultaat was-, dat de kerkeraad met groote meerderheid van stemmen besloot aan de Ge- mentecommissie te adviseeren de Pieterskerk niet aan bovengenoemd Comité af te staan. Twee motieven worden genoemd. Eerstens, dat Protestantsche voor gangers niet mogen medewerken aan „samenkomsten" in Katholieke ker ken. Vervolgens, dat het optreden van katholieke priesters in strijd is.' met het karakter van een Hervormd bedehuis. Wij moeten er hier op wijzen, dat er nu eenmaal als algemeene regel in een Katholieke kerk geen „samen komsten" mogen plaats hebben, tenzij met een direct-godsdienstige strek kin. met een katholiek karakter. In Protestantsche kerken is dat vaak an ders. Deze worden óók afgestaan voor concerten, muziekuitvoeringen, enz. En: zijn die bijeenkomsten minder in strijd ..met het karakter van een be dehuis", dan een ;.Doodenherden- kin", wanneer bij zt^ilk een herden king óók gesproken wordt door een katholiek priester?! Bij ons weten heeft nog nergens in de enkele ge vallen, dat een katholiek priester in een Hervormde kerk bij een of andere gelegenheid een redevoering hield, deze door zijn woorden aan eenigen Protestant ook maar eenige ergernis gegeven! De beslissing op zich, dat katholie ke priesters niet in een Hervormde kerk mogen spreken, is een zaak, die ons niet aangaat en die ons waarlijk ook niet deert. Wèl moeten wij con- stateeren, dat de motiveering, welke voor deze beslissing gegeven is, o.i. niet getuigt van een zuivere, objectie ve beoordeeling der feiten, vrij van alle bekrompenheid. Natuurlijk zit aan het besluit van de Kerkeraad de consequentie vast, dat in den vervolge in een Hervormd kerkgebouw niet meer zullen kunnen worden gehouden: nationale bijeen komsten in den zin van bijeen komsten, bestemd en bedoeld voor iedereen, zonder onderscheid van reli gie. Een bijeenkomst, waar één be. paalde categorie Nederlandsche bur gers de katholieke priesters per se en apriori is uitgesloten, om daar te spreken, tóch te beschouwen als nationaal, zou voor de katholieken een beleediging zijn, die wij niet zou den kunnen en willen verdragen. Een dominee, een rabbi, en ook een heiden zouden in een Ned. Herv. kerk mogen spreken, maar alléén niet een katholiek priester! En nu nog iets! Ondanks het bovenstaande zijn wij het niet eens met de minderheid in den Leidschen Kerkeraad, die derge lijke samenkomsten als een „Dooden herdenking" wilde handhaven als „de laatste rest" van samenwerking tus schen Katholieken en Protestanten. Wij zijn optimistischer! Wij hopen al tijd nog, dat Katholieken en Protes tanten zullen inzien, dat zij niet al leen tegen het heidendom van den tijd der Duitsche bezetting, maar óók en evenzeer tegen het heidendom vandaag gezamenlijk stelling kunnen en moeten nemen. Dat de minderheid in den Leidschen Kerkeraad daarvan dieper overtuigd schijnt te hebben dan de meerderheid ,doet ons nog niet wanhopen aan een breeedere ver spreiding van een juist begrip yan de taak der christenen in dezen tijd. Koning Christiaan van Denemarken Zondagavond omstreeks 23 uur te Kopenhagen overleden. Koning Christiaan X van Denemar ken stamde uit het sedert het einde van de 15e eeuw in Denemarken re- geerende huis Sleeswijk-Holstein- Sonderburg-Glucksburg. Zijn vader was de in 1912 te Hamburg gestorven koning Frederik VIII. Zijn moeder, prinses Louise van Zweden, overleed in 1926. De overleden koning werd 26 Sep tember 1870 op het kasteel Charlot- tenlund bij Kopenhagen geboren. Op 14 Mei 1912 volgde hij zijn vader op. Op 26 April 1898 was hij in het huwe lijk getreden met prinses Alexandrine van Mecklenburg-Schwerin (geb. 24- 12-1879). Hij had twee zoons: kroon prins Frederik, geb. 11-3-1899 en in 1935 gehuwd met prinses Ingrid van Zweden, en prins Knud, geb. 27-7- 1900. De koning was een broeder van koning Haakon van Noorwegen en een neef van koning Gustaaf van Zweden. «Christiaan X werd door het in 1918 gesloten bondsverdrag ook koning van IJsland, Het verdrag is'in 1944 door IJsland opgezegd, toen het zich tot zelfstandige republiek verklaarde. Gedurende de regeeringsperiode van koning Christiaan heeft Dene marken zich door de invoering van het vrouwenkiesrecht en de verove ring van de meerderheid in het par lement door de sociaal-democraten in sterke mate tot een parlementair-de mocratische monarchie ontwikkeld. De wijze, waarop de koning zijn taak heeft vervuld, heeft hem niet alleen de sympathie, doch ook een hooge persoonlijke autoriteit bij zijn volk doen verwerven. Zijn waardige hou ding tijdens de Duitsche bezetting heeft hiertoe nog bijgedragen. Hij was toen practisch een gevangene van de j Duitschers in zijn eigen hoofdstad, doch weigerde eenige persoonlijke concessie te doen. Toen men vermoed- j de, dat de Duitschers van plan waren de koninklijke familie als gijzelaars naar Duitschland te brengen, werd een geheime lijfwacht georganiseerd, die afdoende beschermingsmaatrege len had getroffen. In October 1942, toen de koning, de gewoonte getrouw, 's morgens vroeg een rit door Kopenhagen maakte, viel hij van zijn paard. Er deden zich complicaties voor en men was over zijn herstel ten zeerste bezorgd. In Februari van het vorige jaar kreeg hij longontsteking, doch herstelde na behandeling met penicilline. Dezelfde behandeling kreeg hij tijdens zijn laatste ziekte: een longaandoening tengevolge van gevatte koude. Koning Christiaan werd soms „de grootste koning van het kleinste ko ninkrijk" genoemd. Hij was n.l. meer dan 1.92 M. lang. Waarschijnlijk was hij de eenige koning, die voor zijn eigen paleis op schildwacht heeft ge staan, toen hij als kroonprins alle mi litaire rangen wenschte te doorloo- pen. DE NIEUWE KONING. De nieuwe koning, kroonprins Fre derik, werd in 1899 geboren. In 1935 huwde hij prinses Ingrid van Zweden. Uit dit huwelijk werd in 1940 prin ses Margrathe geboren. De nieuwe koning zou hedenmor gen den eed op de constitutie afleg gen. De proclamatie zal hedenmiddag plaats hebben. Het overlijden van koning Christtiaan werd op verzoek van de koningin aan duizenden voor het paleis medegedeeld. Het hof zal 24 weken rouw in acht nemen, terschap niet is doorgegaan. Naar de bollenOfschoon de bloe mbollenvelden nog niet allen in vol len bloei staan, hebben toch velen Zondag een tochtje naar de bollen streek gemaakt. De koopman in bloe mslingers maakte goede zaken. De meening van de „New York Times" In een hoofdartikel schrijft de „New York Times" van Zaterdag o.m. het volgende: „De overgang van Nederlandsch- Indië van een kolonialen status tot dien van een soort Dominion binnen de Nederlandsche Unie blijkt een ordelijken en vreedzamen voortgang te hebben. Van alle koloniale mogendheden blijken de Nederlanders de redelijk ste en verstandigste houding tegen over de van haar afhankelijke vol keren te hebben aangenomen. Toen zij beseften, dat zij hun koloniën niet langer met geweld konden blij ven beheerschen, hebben zij ge tracht door middel van het ac- coord van Linggadjati met vriend schap den band met de Indonesiërs Voorzitter van „Bloembollencultuur' over de bedrijfsvooruitzichten RADIO-REDE VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin zal Nederlandsche volk toespreken. In het kader van den nationalen herdenkingsavond op 3 Mei a.s. zal H. M. de Koningin zich te 18.45 uur over beide radiozenders met een toe spraak tot het Nederlandsche volk richten. ONEENIGHEID BLIJFT HET KENMERK VAN MOSKOU. Tijdens de bijeenkomst van Zondag van de vier ministers te Moskou zijn goede vorderingen gemaakt bij de be spreking van het Oostenrijksche vre desverdrag. Een aantal overeenstem mingen. hoewel ondergeschikte kwes ties betreffend, kwam tot stand. ,Dopr het resultaat van deze bij eenkomst worden de ministers in staat gesteld vanmiddag al hun aan dacht te concentreeren op belangrij ke onbesliste kwesties. De plaatsvervangers voor Oosten rijk zijn gisteren niet tot overeen stemming kunnen komen over het vraagstuk van de Oostenrijksche grenzen. Ook ten aanzien van de vraagstukken der Oostenrijksche ver plaatste personen en de verantwoor delijkheid van dit land voor de ren te van de' buitenlandsche leeningen, aangegaan tusschen de Anschluss en de bevrijding, zullen de plaatsver- Vangers vanmiddag aan de ministers van buitenlandsche zaken geen re sultaten kunnen melden. De ramp van Texas-City DE „GRAND CAMP" HAD TOCH MUNITIE AAN BOORD. Een functionaris van de Fransche ambassade te Washington heeft 'ver- klaardi, dat de „Grand Camp" (het schip dat de reeks ontploffingen in Texas City veroorzaakte) zestien kis ten ammunitie aan boord had, die bestemd waren voor lossing in Ve nezuela. Deze lading werd niet als gevaarlijk beschouwd, anders zou de kapitein een roode vlag hebben doen voeren. De bemanning heeft klaarblij kelijk in de haven van Venezuela ver geten de zestien kisten te lossen, zoo dat deze lading abusievlijk meegeno men werd naar Texas-City. EXPLOSIE TE FIUME E1SCHT 40 DOODEN. In het station te Fiume (Italië) is Zaterdagavond een spoorwagon, die met 18 a 20 ton explosieven geladen was, in de lucht gevlogen, waarbij 40 personen gedood en meer dan 200 ge wond werden, aldus meldt het Fran sche persbureau A.F.P. HELGOLAND NA DE ONT PLOFFING. Luitenant Bernard Cahill is Zater dag als eerste officieele waarnemer op Helgoland aan land gegaan. Hij deelde mede, dat alle groote kanon nen, op één enkele uitzondering na, verdwenen waren. Ondanks de he vige ontploffing zijn echter vele door bommen beschadigde huizen in het visschersdorp bij de onderzee boot-onderkomens overeind blijven staan. Over het geheele eiland vindt men groote kraters en beton-resten van de opgeblazen onderzeeboot- onderkomens. Er was op het eiland geen gevaar van gassen of branden. Er werden geen doode vogels ge vonden. De lichte ontploffingen waardoor men voor de groote ex plosie de vogels beoogde te verdrij ven, schijnen dus succes gehad te hebben. Duizenden vogels keeren i thans op het eiland terug. De Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur kwam heden te Haarlem bij een. De voorz., dr. A. J. Verhage, hiëld zijn laatste openingsrede, waarin hij met voldoening terugzag op de ont wikkeling van de export, er op wij zend, dat in tegenstelling tot b.v. Engeland de Nieuwe Wereld geen systeem van contingenteering kent, zoodat alles erop wordt gezet om de afzet daar zoo groot mogelijk te ma ken. We zullen een zekere regel maat in de markt moeten brengen, willen wij onze afzet zonder plotse linge groote tegenslagen blijven uit breiden. Om alle misverstand hierover te voorkomen, moet ik hieraan toevoe gen dat het constateeren van deze waarheid niet inhoudt, dat ons bedrijf tot in finesses geordend behoeft te zijn. De toestand is op het oogenblik zoo, dat in de zeer vele maatregelen die zijn genomen, men nauwelijks meer wegwijs kan worden. De schuld hiervan ligt zeker niet in de eerste plaats bij ambtelijke instanties. Wan neer men zich voor oogen stelt, dat een belangrijke overproductie en een dumping op de buitenlandsche mark ten moeten worden voorkomen, vloeit hieruit niet voort, dat alles tot in de finesses moet worden geregeld. Een bodem in de binnenlandsche markt kan hiernaast noodzakelijk worden geacht, maar ook dit behoeft geen overvloed van maatregelen te geven. De wenschen van het georganiseerde vak zelf zijn vaak aanleiding geweest om maatregelen te treffen, die op zichzelf volkomen verdedigbaar wa ren, maar die ertoe hebben geleid, dat ons vak tot in details geordend is. Wanneer het vak dit niet wenscht, zal het daarvan is spr. overtuigd bij de Regeering een willig oof vin den. Men zal dan echter een keuze moeten maken tusschen bedrijfsmaat- regelen die ingewikkeld zijn, maar Een speciale A.N.P.-fotoverslaggever was in staat als een der eersten Zon dagmorgen het volkomen verwoeste Helgoland te betreden, waarbij hij bovenstaande opname maakte. Wat er overbleef van het dorpje Helgola r^3 waarbij men zoo goed mogelijk aan de verlangens van afzonderlijke groe pen in het bedrijf tegemoet komt of een sterke vereenvoudiging, waarbij men alleen die maatregeenl neemt, dei noodzakelijk zijn voor het behoud van de positie van het vak in zijn ge heel. Spr. gelooft niet dat er een an dere mogelijkheid van vereenvoudi ging is. Spr. gelooft ook niet dat het mogelijk zou zijn om radicaal alle maatregelen overboord te werpen, omdat daarvan de gevolgen op de buitenlandsche markten onoverzien baar zouden zijn, om op de gevolgen in het eigen land niet verder gaan. Ondanks de belangrijk toegenomen export van onze artikelen hebben wij uit den oogst 1946 te kampen met zeer belangrijke marktoverschotten. die den financieelen toestand van de kweekerijen zeer nadeelig hebben be ïnvloed. Toen de grootte van deze marktoverschotten kon worden over zien is ook door onze vereeniging bij den Minister van Landbouw er sterk op aangedrongen om boven de reeds hooge voorheffing op het areaal een crediet aan het vak te verleenen waaruit de opkoop van deze markt overschotten kon worden gefinan- cieerd. De Minister van Landbouw heeft een dergelijk crediet echter ge weigerd. Daar het in het belang van de handhaving der prijsmaatregelen noodzakelijk was om het surplus uit te betalen, heeft Z. Exc. er in toege stemd een overbruggingscrediet te verstrekken, hetgeen dus inhoudt dat ook de rest van de areaalheffing nu reeds zal moeten worden geïncasseerd behoudens in die gevallen, waarin de ze incasso voor het individueele be drijf ruïneuse gevolgen zou hebben. Dit is geen fraaie oplossing ook al, omdat het vak als geheel dit over bruggingscrediet opneemt. Na de eer ste weigering van den Minister was echter geen andere oplossing moge lijk. Verwacht mag worden, dat dit crediet nu zeer spoedig ter beschik- king van het Bedrijfschap zal wor den gesteld, zoodat het simplus op zeer korten termijn zal worden uit betaald. Hiervoor is nog de toestem ming van den Minister van Financiën noodig. Spr. gaf daarna een overzicht van de taak van het Bedrijfschap, waar van hij voorzitter zal worden. Ten on rechte wordt vaak gemeend, dat de bestuursleden en commissies van het Bedrijfschap zonder meer door den minister worden benoemd. Er dient een nauwe samenwerking te zijn: tus schen de vrije organisaties en het Be drijfschap. Spr. betreurt het, dat een z.i. noodzakelijke reorganisatie van de vereeniging tijdens zijn voorzit terschap niet is doorgegaan. 5 boederijen verbrand Een met vuur spelendi kind heeft gisteren te Sprang Capelle een reeks branden veroorzaakt, waardoor vijf boerderijen, stallen en schuren in de asch gelegd werden en veel land bouwproducten en -materiaal verlo ren gingen. Hoewel de brand slechts anderhalf uur duurde, waren, doordat de plaat selijke brandspuit niet werkte, er een lage druk op de waterleiding stond en de wind het vuur van het eene rieten dak naar het andere joeg, te behouden op een basis van we derzij dsch voordeel en gedeelde ver antwoordelijkheid, met een periode van twee jaar van voogdij ten op zichte van staatsbestuur en buiten landsche betrekkingen. Aan beide zijden zijn er sceptici geweest, die van meening waren, dat Linggadjati niet op een werkelijk vreedzame wijze zou kunnen worden uitge voerd. Een aantal voormalige koloniale ambtenaren en Nederlandsche za kenlieden met groote beleggingen in Indonesië verzet zich nog steeds te gen het accoord. Maar thans schijnt het in werking te zijn en wel op vreedzame wijze. Indien de huidige gang van zaken voortgang vindt, zal er een voorbeeld gegeven zijn, dat volkeren met profijt zouden kunnen navolgen", aldus besluit de „New York Times". Meer bezoek uit Nederland. Het „dagblad" te Batavia publi ceert een artikel van de „verbonden politieke partijen", waarin wordt aangedrongen op een bezoek van leidende figuren van Nederlandsche politieke partijen aan Indië, terwijl tevens het belang bepleit wordt van persoonlijke oriënteering van hoofd redacteuren van Nederlandsche bladen. Verkiezingen in Britsche zone Zondag heeft in de Britsche bezet tingszone van Duitschland de verkie zing plaats gehad voor afgevaardig den van de drie in deze zóne gele gen Lander, n.l. Slees wij k-Holstein, Westfalen en Neder-Saksen. In totaal hebben de verschillende partijen in de drie Lander tezamen tot nog toe de volgende zetelaantal len bereikt: Soc. Dem.: 173 zetels; Chr. Dem. Unie: 144; Communisten: 36: Vrije Democraten: 25; Nat. Libe ralen: 25; Centrumpartij: 26; Zuid- Sleesw. Verbond: 4 zetels. Hieronder volgt in procenten <se verhouding der stemenaantallen bij de verkiezingen van gisteren en die van October j.l. (Kreistadswahlen). Noordrijn-Westfalen: Soc. Dem. 32 (33,4); Chr. Dem. 37H (46); Vrije Democraten 6 (4,3); Communisten 14 (9,4); Centrumpartij 9,8 (6,1); Duitsche Rechtsche Partij 0,4 (0,1). Neder-Saksen: Soc. Dem. 43,3 (41,8); Chr. Dem. 20,8 (22.4); Nat. Liberalen 17'(19,7); Vrije Democra ten 8,8 (7,6); Communisten 5,7 (5); Centrumpartij 4.1 (2). Sleeswijk-Holstein: Soc. Dem. 44,4 (41,2); Chr. Dem. 34.5 (37,3); Com munisten 4.8 (5); Zuid-Sleesw. Ver bond 7.9 (7,3); Duitsche Rechtsche Partij 3,1 (1,3); Centrumpartij 0,1 (geen). DE COMMISSIE-GENERAAL TE MAKASSAR. Dr. van Mook, prof. Schermerhorn, heer vön Poll en een aantal auto riteiten zijn naar Makassar vertrok ken om de opening van het Oost-In donesische parlement bij te wonen. Dr. van Mook, prof. Schermerhorn de heer van Poll worden Woens- weer terugverwacht. De eerste stap. De eerste stap tot restitutie van buitenlandsche bezittingen aan de oorspronkelijke eigenaren is de te- ruggave van de textielfabriek te Plered bij Pasoeroean, welke toebe hoort aan de „Nebritex ComDany", een Nederlandsch-Britsche textiel maatschappij. De vertegénwoordiger van de Nebritex, de heer Alfred Johnson, is reeds te Djogja gearri veerd voor.de officieele overname. Drie dooden bij explosie te Dordrecht Zaterdagochtend is op de N.V. Dordtsche Metaalindustrie „Johan de Witt" aan den Staart te Dordrecht een ernstig ongeluk gebeurd. Door een ontpdoffing in de afdeeling lam- penfabricage werd een aantal arbei-/ ders van de nachtploeg weggeslin gerd, met het gevolg, dat eenigen van hen zwaar gewond werden. Drie hun ner zijn aan hun kwetsuren bezwe ken. MILITAIRE AUTO SLOEG OM. Zeven militairen werden ernstig gewond, toen Zaterdagmiddag t< Bloemendaal een militaire vrachtaut, bij het nemen van een bocht om sloeg. De auto was op weg van de storm- school in Bloemendaal naar de Kou- denhornkazerne in Haarlem. Om on geveer twaalf uur Zaterdagmiddag wilde de chauffeur met vrij groote snelheid de bocht Bloemendaalscbe- weg- Dr. Bakkerstraat nemen, waar bij de wagen overhelde en tegen de straat sloeg. De tien militairen, die in de laadbak zaten, werden op het wegdek geslingerd. Zeven hunne: werden ernstig gewond naar een Haarlemsch ziekenhuis overgebrach' De overige drie liepen slechts lichte verwondingen op. Naar ooggetuigen verklaarden, heeft de chauffeur de bocht te scherp genomen. Een gelukkige omstandig heid is, dat, hoewel de benzine! ding werd stukgeslagen, en de brand bare vloeistof over de straat gulpte, de wagen niet in brand vloog Voor geen der zeven militairen bestaat di rect levensgevaar. Eenige marechaussees uit Glaner- brug troffen Zaterdag bij de Duit sche grens twee mannen aan, die de vlucht naimen, toen de marechaussees naderden. Dezen losten eerst eenige waarschuwingsschoten, en, toen dit niet hielp, vuurden zij op de vluch telingen, omdat zij vermoedden met smokelaars te doen te hebben. Een der mannen werd zoodanig getroffen, dat hij later in het ziekenhuis te En schede overleed. Het was een zekere J. M. uit Delden. Men trof op den overledene geen smokkelwaar aan. Waarschijnlijk had hij zonder geldi ge papieren, een kort bezoek aan Del den gebracht, waarvan hij terugkeer de toen het noodlottige schot hem trof. Sigarendistributie Er circuleeren berichten, vol gens welke binnenkort de ge heele of gedeeltelijke opheffing van de sigarendistributie zou mogen worden verwacht. Naar aanleiding hiervan deelt het mi nisterie van economische zaken mede, dat weliswaar bepaalde wijzigingen in de tabaksdistribu tie woTden overwogen, doch dat een beslissing nog niet is geno men. Het is zeer goed mogelijk, dat de te nemen beslissing zoo danig uitvalt, dat de distributie van sigaren gehandhaafd blijft. Onder voorzitterschap van gene raal M. L. F. Bajetto spraken de oudministers Ch. J. J. M. Weiter en mr, H. P. Marchant Zaterdagavond in „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage namens het voorloopig katholiek co mité van actie over het regeerings- beleid met betrekking tot Indonesië. De heer Weiter, het standpunt van het comité jegens de katholieke volks partij duidelijk willend bepalen, be treurt het ten zeerste „dat de K.V.P., met haar religieuze en zedelijke grondslagen, zich liet verleiden tot een verbond met de P. v. d. A.. wier doel, samen met de mannen van de stuw-groep, steeds doelbewust is ge weest: Indië los van Nederland". Waardoor tevens de Protestantsch- Christelijke partijen, welke zooveel uitnemende krachten bevatten voor den herbouw van Nederland en Indië, thans van 's lands bestuur zijn uit gesloten. (Duidelijk is nu gezegd, dat de actie van den heer Weiter c.s. veel verder strekt dan Linggadjati. Red L, Crt.). Spr. zag echter nog een moge lijkheid. om zelfs met dit „wange drocht van Linggadjati" een goedwer- kenden federalen staatsvorm te vin den, mits maar, en dat op den kortst mogelijken termijn, de samenwerking tusschen K.V.P. en P. v. d. A. wordt opgezegd. De K.V.P. won de verkie zingen, de P.v. d. A. heeft ze verloren en om de K.V.P. als de grootste par tij dienen alle goedwillende stroomin gen en partijen zich te scharen. De heer Marchant, die de overeen komst van Linggadjati van den juri- dischen kant in beschouwing nam. achtte haar vol tegenstrijdigheden en onduidelijkheden. De heer Beel, die thans bemerkt heeft, in welk een moeras hij verzeild is geraakt, zou een lief ding willen ge ven om van de „soesah" af te zijn, en vliegt binnenkort naar Indië om te bestudeeren. hoe hij er weer uit kan komen. De voorzitter, achtte het vergevor derde uur een beletsel om de schrif telijk uit de vergadering ingediende vragen te beantwoorden. Een. koMettje... „In het stille geduldleven van een eenvoudige huismoeder zit veel meer opoffering, ,dan in dat van een be wonderden openbaren werker". Alphons Ariëns. WEERSVERWACHTING WISSELENDE BEWOLKING, j g Tijdelijk krachtige Zuid-Wes- c telijke wind. Wisselende bewol- c king met enkele verspreide re- c genbuien. Des nachts iets kouder. Overdag zelfde temperatuur. oooooooooooooooono'ooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1