Nieuw Eur. serie- en gemiddelde- records van v. d. Pol j Op korte golf j Washington Square i 0000000 ZATERDAG 19 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA DE EUROP. BILJARTKAMPIOENSCHAPPEN Gistermiddag werd het tournooi om het Europeesch kampioenschap anker kader 71/2 voortgezet met de par tijen Albert (Frankrijk)Baudart (België) en Franckl (Tsj, Slowakije) Dufetelle (Frankrijk). De uitslagen waren: Franckl 255 42 23 6.07 Dufetelle 300 42 31 7.14 Albert 195 30 34 6.50 Baudart 300 30 39 10.— De beide laatste middagpartijen brachten v. d. Pol en de Leeuw, en van Hassel en Sweering tegen elkaar in 't krijt. De Belg scoorde in zijn tweede beurt een serie van 31 met zooveel brio en virtuositeit, dat men een verrichting van topgehalte ging verwachten. Maar Sweering liet zich op zijn beurt gelden met inderdaad meesterlijk gespeelde series van 20, 40. 46 en 27, terwijl van Hassel, óan wien geen enkele gemakkelijke bal werd overgelaten, er even uitraakte. En zoo kon het gebeuren, dat Swee ring na twaalf beurten met 14791 leidde, alhoewel hij zes poedels had genoteerd. Een beurt later was de stand gelijk 147147. Toen liep de Belg met forsche series uit om ten slotte nog met grooten voorsprong te winnen. van Hassel 300 17 62 17.64 Sweering 182 17 46 10.70 De met spanning verbeide kracht meting tusschen van de Pol en de Leeuw werd als zoodanig een teleur stelling, doordat de Amsterdafnmer, die den laatsten tijd kennelijk te veel gespeeld heeft, in het begin geen voet aan den grond kon krijgen. Hij stond na 9 beurten met een to taal van 24 al een kleine 90 punten achter, en toen van de Pol in zijn tiende beurt een hoogeschool-serie van 117, de hoogste van het tournooi produceerde, was de Rotterdamsche zege nog slechts en kwestie van tijd. Toch had van de Pol, tot scha van zijn moyenne, voor de laatste 48 ca ramboles, nog 10 beurten noodig. De Leeuw bracht met een goede serie van 63 in den nastoot zijn to taal op 173. van de Pol 300 21 117 14.28 de Leeuw 173 21 63 8.23 De Tsjech Francl, die een nieuwe ling is in het kaderspel 71/2, kon De Leeuw uiteraard, geen moment in moeilijkheden brengen, maar hij deed zijn best en kwam ongetwijfeld tot betere prestaties dan in zijn vorige partijen. Daar De Leeuw ook dit maal beneden zijn normale peil bleef, duurde het tegen de verwachting in nog vrij lang alvorens het pleit be slecht was. De Leeuw 300 28 49 10.71 Francl 147 28 37 5.25 Dufetelle en Sweering, beiden goed op dreef en alle trwee tuk. op de ze ge, leverden elkaar een verbitterden strijd waarvan het resultaat langen tijd twijfelachtig was. De Fransch- man kwam tot grootsch spel in een prachtige serie van 81, en Sweering imiteerde hem in een even fraai ge produceerde reeks van 75. Stand na 21* beurten: Dufetelle 239, Sweering 250, en na 25 beurten Dufetelle 268, Sweering 292. In de 27e beurt besliste Sweering deze spanende partij in zijn voordeel. Dufetelle 272 27 81 10.07 Sweering 300 27 75 11.11 Eerst om kwart voor elf kon wor den aangevangen met de beide laat ste avondpartijen: AlbertVan Has sel en van de PolBaudart. Van de Pol miste van acquit. Daar op volgden een 20, een 2 en een 23. En toen kreeg tnen in de vijfde beurt een Van de Pol op zijn allerbest te zien, een alles wetende, alles ken nende en alles kunnende professor in dc hoogeschool der biljartkunst, die door meesterlijke beheersching zoo wel van zichzelf en van het materiaal als van het spel in al zijn onderdee- len, door feilloos maatgevoel, rots vaste techniek, voorbeeldige energie en bewonderenswaardige onvervaard heid een van de meest gave series wist op te bouwen, welke ooit in 71/2 tot standi gebracht zijn. Een se rie, die welhaast volmaakt was door strenge eenvoud, soberheid en vlek keloosheid van uitvoering, zoowel wat het kleine spel als wat de rap- pèls en de bandstooten betreft. Het werden 179 punten, een nieuw Europeesch record. Het oude tevens wereldrecord, staat sinds 1940 met 150 op naam van den Fransch- man Davin. (Het Nederlandsch re cord houdt De Leeuw met 196). En aangezien Van de Pol in de volgende beurt in denzelfden magistralen so- beren trant 76 punten bijeen gaarde, wat 300 in zes beurten beteekende, vestigde hij tevens met 50 een nieuw Europeesch en een nieuw Neder landsch record voor het hoogte par ticuliere gemiddelde. Het oude Euro- peesche record, tevens wereldrecord, werd sinds 1936 met 37.50 gehou den door Van Belle. Aangezien we reldrecords slechts tijdens wedstrij den om het wereldkampioenschap ge vestigd kunnen worden, kan van de Pol's briljante prestatie dus allaen als Europeesch record worden er kend, alhoewel ze van hooger gehal te is dan het officieele wereldrecord. Het Nederlandsohe record stond sindis Maart 1947 met 37.50 op naam van De Leeuw en Van Vliet samen. Merkwaardig waren de kalmte en de beheersching van den Rotterdam mer tijdens zijn top-prestatie. Hij was zeker, alhoewel maximaal ge concentreerd, minder nerveus dan het ademloos toekykénde publiek!. Het grandioze exploot van den Rot terdammer, dat tot een uitbarsting van geestdrift aanleiding gaf, had de aandacht afgeleid van de andere ta fel, waar door van Hassel eveneens spel van de bovenste plank wend ver toond, met als hoogtepunt een bril jante serie van 111. Albert verdedig de zich moedig maar kreeg tegen den Eelg geen voet aan den grond. Albert 114 15 54 7.60 Van Hassel 300 15 111 20.— Klassement na den tweeden ag: pnt. brt. serie gem. Van Hassel 1200 64 lil 18.75 v. d'. Pol 1200 82 179 14.63 De Leeuw 1073 88 66 12.19 Dufetelle 1172 158 81 7.41 Baudart 784 85 44 9.22 Sweering 769 99 75 7.76 Albert 830 114 74 7.28 Francl 585 112 37 5.22 C. Faas biljartkampioen bollenstreek Na een buitengewoon spannende partij is Faas er in geslaagd zijn ge- duchten tegenstander Degger te kloppen; met een verschil van slechts 9 carb. werd Degger verslagen en na een lange redes van successen van Degger heeft de Bollenstreek thans een nieuwen kampioen in Faas, die dit tournooi getoond heeft tot de sterkste spelers van de bollenstreek te behooren. Dat die spanning zeer groot was bleek wel, dat bij een nederlaag van Faas vier spelers met elk 2 verloren partijen barrage-wedstrijden hadden moeten spelen. De uitslagen waren als volgt: pnt. burt.h s.gem. P. Duivenvorden 300 49 26 6.12 J. Duivenvoorden 255 49 21 5.22 B. Mastenbroek 300 54 27 5.55 P. Duivenvoorden 275 54 25 5.09 A. van Diemen 300 41 35 7.31 P. Duivenvoorden 192 41 29 4.68 300 41 41 7.31 247 41 38 6.02 A. v. Diemen G. C. Degger Finale: C. Faas 300 30 50 10.— G. C. Degger 291 30 51 9.70 De indstand luidt: ges.gew.gel.verl.pt C. Faas 6 5 1 10 B. Mastenbroek 6 4 2 8 A. van Diemen 6 4 2 8 G. C. Degger 6 3 3 6 P Duivenvoorden 6 2 4 4 J. Duivenvoorden 6 1 5 2 J. Diederiks 6 1 5 2 De hoogste gemiddelde in één par tij heeft behaald C. Faas met 15.78, terwijl de hoogste serie in dit tour nooi op naam staat van A. van Die men met 77 carb. Deze, cadre-kai-pioenschappen van die bloembollenstreek zijn in alle op zichten zeer geslaagd; het materiaal van den heer Th. Rijkers was zeer goed in orde, terwijl de wedstrijden een vlot verloop hebben gehad. Uit deze wedstrijden blijkt opnieuw, dat het spelpeil sinds verleden jaar aan merkelijk vooruit gegaan is. SCHAKEN SLOT VOORRONDE KAMP. VAN NEDERLAND. De resultaten van de laatste par tijen van de voorronde van het kam pioenschap van Nederland luiden: van den Bergvan Scheltinga 01; KramerTummers YzYi\ Pruijt Cortlever MVi- De slotstand luidt: van Scheltinga 8J^, N. Cortlever 6lA, H. Kramer 5A, C. van den Berg en L. J. Tummers elk 4, P. H. Pruijt VA punt. Evenals van Scheltinga eindigde Cortlever zonder eenig verliespunt. Zijn talrijke remises, waarvan er een paar nog juist niet te winnen waren, drukten zijn score wel zeer. Goede derde was de Friesche kampioen Kramer. Degelijk spel vertoonden de juniores van den Berg, Tummers en Pruijt. Echter misten zij de noodige routine voor een dergelijk sterk be zet tournooi. DAMMEN. Damkampioen Z.-Holland komt bij H.D.C. Naar wij vernemen zal de heer H. Kipnegin, damkampioen van Zuid-Holland, op uitnoodiging van de Hoornsche Damclub te Alphen a. d. Rijn, binnenkort een simultaanwed- strijd spelen tegen leden en gasten van deze club. Om den Noordwijkschen titel. De uitslagen in de 7e ronde zijn als volgt: le klasse A: G. v. d. WielW. v. d. Niet 11; H. PalmTh. Zwet sloot 0—2; N. SmitJ. v. Woersem 20; le klasse B: A. LeuvenN. Pas- schier 0—2; J. SmitJ. v. Houben 02; B. TurkC. J. Bouwmeester 02; J. v. SchootenC. Zuiderduin 02. 2e klasse A: J. ZwetslootM. d. Berg 0—2; J. J. v. d. Berg—J. v. Schie 20; C. SpaandermanP. van Schooten 11. 2e klasse B: G, Hoek M. de Ridder 02. Kampioen van Alphen. De ne gende ronde dammen om het per soonlijk kampioenschap van Alphen is gespeeld waarbij de navolgende uitslagen verkregen werden: Hoofd klasse: R. v. KlaverenJ. Bogaart 1—1; M. de GrootJoh. v. Ofwegen 20; A. Rijnberg—Jac. v. Oeveren 11; H. v. EgmondT. Domburg, afgebr.; J. DisselKoopman 11. Eerste kjasse: E. MastmeijerA. Wolswijk 02; J. BruinesP. v. Oos- terom 02; M. v. TriestC. Verboom 2—0; J. ZaadG. Looijenstein 20; D. BevaartG. Wijfje 20; J. Wols wijkP. Graafland 02. ATHLETIEK. L. van der Steen dingt naar Ned. Kampioenschap 10 K.M. De beken de Bataven-looper L. van der Steen neemt morgen deel aan den wedstrijd voor het Nederlandsche kampioen schap op de 10 K.M., welke georgani seerd wordt door de Arnhemsche Athletiekvereeniging De Kometen. Op het fraaie parcours, dat is uitge zet in park Sonsbeek te Arnhem zal dan ongetwijfeld een interessante strijd ontbranden, waarbij van der Steen zich niet onbetuigd zal laten, Onze beste wenschen vergezellen hem en wij hopen hem morgen als Neder landsch kampioen te kunnen begroe ten. GYMNASTIEK. Victorie. De volgende week or ganiseert de Kath. Dames-Gymna- stiekvereeniging „Victorie" onderlin ge wedstrijden voor al haar leden. Het program van deze wedstrijden is als volgt samengesteld: Maandag 21 April: 6,30 uur Junio ren; 7.30 uur: Adspiranten; 8.30 uur: Jonge Dames; 9.30 uur: Senioren. De eerste drie groepen zijn uitsluitend 3e Graad. Woensdag 23 April: Alle meisjes- groepen op de gewone lesuren. Donderdag 24 April: 7.30 uur: Da mes 3e Graad; 8.30 uur: Dames 2e Graad; 9.30 uur: Dames le Graad. De deelneemsters worden verzocht INWIJDING VAN ENGELSCH FONDS VOOR SPORT ONTWIKKELING. Gisterenavond had een banket plaats in Mansion House te Londen ter inwijding van het nationaal fonds voor sportontwikeling door het cen traal bestuur van lichamelijke opvoe ding. Het banket vond plaats in de blauwe gouden Egyptische zaal, waar behalve de Hertog van Gloucester vele prominente figuren uit het Brit- sche leven aanwezig waren. Dit Na tional Sport Development Fund is be- aoeld om gelden in te zamelen voor het doen herleven en voor het uit breiden van alle takken van sport beoefend door amateurs met den steun van alle bestuurslichamen in het land. Als sprekers fungeerden de hertog van Gloucester, de Speaker van het Lagerhuis, colonel CliftonBrown, de minister van onderwijs, de heer Tomlinson de voorzitter van het In stituut van Bankiers, sir Clarence Saddi en de penningmeester van het fonds de heer Stanley Rous, beter bekend als secretaris van de F.A. Voorts spraken aan het banket de vertegenwoordigers van de Britsche jeugd waarvoor men een 18-jarig mijnwerker (Sydney Burrows van Atherton Lancaster) en een 18-jarig rig meisje (Beryl Merwood, winkel juffrouw uit Freshwater, eiland Wight) had uitverkoren. Tijdens het banket stroomden de giften reeds binnen, waaronder vele fabrikanten van sportartikelen. De Lord Mayor van Londen schonk duizend pond aan het fonds. Sir Cla rence Sadd deelde mede, dat men on middellijk 100.000 pond noodig zou hebben en dat meh hoopte binnen een jaar een bedrag van 250.000 pond in te zamelen. De eerste 250.000 pond zouden voor het werk van het cen traal bestuur noodig zijn en van het daarna verkregen geld zou de helft worden afgedragen aan het centraal bestuur en de andere helft in een speciaal fonds gestort worden met het doel daarmede allerlei sportorga nisaties financieel te kunnen steu nen. Het doel van het nationale sport fonds was: 1. Het aanmoedigen van sportbeoefening. 2. Het ontwikkelen van sportbeoefening in fabrieken en werkplaatsen. 3. Het handhaven en vestigen van recreatie-centra. 4. Het vermeerderen van het contact met andere landen door uitwisseling van personen, gedachten en voorlichting. "een ambacht Dat in eere bleef 50 jaar terug nam liet ambacht nog een belangrijke plaats in de 'maatschappij in. Het handwerk Igaf ook kleur en fleur aan het leven en schiep een vaak benij de sfeer van romantiek. Zoo was het ook met den kruidenier, die in den winkel zelf zijn koffie Ibrandde. Het was gezellig hem daarbij gade te slaan, terwijl de heerlijke koffiegeur heel het huis doortrok. Koffiebranden vereisch- te een groote kennis en daarom .betrok men ook steeds zijn koffie van hetzelfde adres, want de kwaliteit van de koffie hangt voor- namelijk van het juiste branden af. De ouderwetsche winkel met de 'vele vakken en laadjes, de groote handkoffiemolen op den toonbank en de koffiebrander in een hoek is verdwenen. De moderne De Gruyter'8 winkel trad daarvoor in de plaats. Het ambacht evenwel bleef in eere, bij De Gruyter maar wordt in het groot beoefend door ervaren koffiebranders in de groote De Gruyters fabrieken met de meest geperfectionneerde installaties. Daarom voor vak kundig gebrande koffie zooals vroeger naar De Gruyter, de koffie- en theezaak. Gisterenmiddag werd op den Haag weg te Rijswijk de 19-jarige mej. M. T. van D. uit den Haag, die per rijwiel den Haag weg trachtte over te steken, aangereden door een zeswielige vrachtauto uit Lange- Ruige-Weide. De wielrijdster werd ernstig gewond en is kort daarna overleden. BUITENLAND. De Fransche mijnwerkers geven het goede voorbeeld. Zij hebben erin toegestemd, dat him vacantie dit jaar van 18 tot 12 dagen wordt verminderd om een verlaging der productie tij dens de vacantieperiode te voorko men. Te Paroa aan de N.W.-grens van Br.-Indië zijn 53 huizen en 43 win kels afgebrand tengevolge van de on geregeldheden in deze streek. Een Fransch militair vliegtuig is gisteravond bij een oefenvlucht bij Aix-en-Provence (Z.-Frankrijk) neer gestort. De piloot en twee andere le den der bemanning kwamen om het leven. Ook ten Zuidwesten van Khar toem (Afrika) is een vliegtuig neer gestort, waarbij, alle inzittenden 11 passagiers en een bemanning van 4 koppen het leven verloren. tijdig aanwezig te zijn. echter niet meer dan 5 min. vóór den aanvang. Ouders of vriendinnen kunnen ko men kijken. We moeten echter op merken, dat zij het geheele uur zul len moeten staan, aangezien stoelen ontbreken, ZWEMMEN De Nederlandsche zwemmer Piet van Dijk. student aan de universiteit van Cornell, heeft den laatsten tijd enkele prestaties verricht, welke de aandacht op hem hebben doen vesti gen. Deze 18-jarige jongen zwom de 220 yards borstcrawl, een afstand welke ruim een meter meer is dan de 200 meter, in 2 minuten 20 secon den, een tijd, waarmede hij tot de al- lerbesten in Nederland zelf zou behoo ren. De 440 yards, meer dan 400 me ter, legde hij af in 5 min 6.9 sec., een voor Nederlandsche verhoudingen zeer goede tijd. Aangezien Piet van Dijk onder leiding van den coach van de universiteit nog steeds vooruit gaat, heeft men ook in Nederland be langstelling gekregen voor zijn ver richtingen. De K.N.Z.B. zou zich op het oogenblik met de ouders van Piet van Dijk, die zich in Nederland be vinden, iri verbinding stollen tenein de nader op de hoogte te komen om trent de prestaties van dezen zwem mer. Mocht Piet van Dijk n.l. in het komende jaar nog vooruitgaan, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hij voor de Olympische zwemploeg in aanmerking komt. Zwemkampioen 1500 M. De zwemkampioenschappen 1500 M., welke, uitgaande van den K.N.Z.B., kring Utrecht, telkenjare groote be langstelling trekken, zullen dit jaar en wel op Juni as. te Woerden wor den gehouden. De organisatie is in handen gelegd van de Woerdensche Zwemclub. WIELRENNEN. Swift-combinatie. Morgen wordt er weer gereden over 60 K.M. Start aan de Zijl te 9,30 uur. dooooooooooooooooooooooooooooooooo dooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. Een uitgebreid complot smokke laars is men te Enschede op het spoor gekomen. Vele personen zijn gear resteerd, diie zich bezig hielden met het smokkelen van Duitsche motor voertuigen naar Nederland. Een partij van 26-000 eieren is door ambtenaren van den C.C.D. op de Schipburg te Deventer aangehou den. Ze waren bestemd voor den zwarten handel. Te Gulpen is bij een aantal schoolkinderen nekkramp geconsta teerd. Toen de 15-jarige Maria Be niers uit Aerle-Rixtel op het stations plein te Helmond' in de jüist wegrij dende B.B.A.-bus wilde springen, kwam zij zoodanig te vallen, dat zij reeds enkele oogenblikken later over leden is. Het Arnhemsche Gerechtshof heeft het gewezen N.S.B-Kamerlid jhr. E. J. B. M. von Bönninghausen uit Tub'oergen wegens valschheid in geschrifte tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 23. De koffer werd in een hoekje weggezet en Zv/endel liet zich ook langs het trapjte door de put naar be neden zakken. Het bleek nu, dat zich onder de draaimolen een soort onder aards gewelf bevond, dat het centrum bleek te zijn van de bende van den Directeur en Zwendel. Deze was intussen al pratende met zijn twee kameraden naar een ander vertrek gelopen. Nu was de tiju voor Tim aangebroken om te kijken of hij. uit de koffer kon komen. Gelukkig bleken de sloten niet van een al te goede kwaliteit te zijn. Hij zette zich eens flink schap met zijn rug tegen het deksel en klik, daar sprongen ze dan ook open. Nu, je begrijpt, dat hij vreemd opkeek toen hij ontdekte wat het einddoel van zijn avontuurlijke reis geworden was. NIEUWE j BOEKEN c v. Arkel, Johan, dr. Herinne ringen van een huisarts. Geill. met teekeningen van dr. Jan Sluyter Jr. Uitg. Strenholt, Am sterdam. Voor rijpere volwas- ook vertrouweling en biechtva der is blijkt uit deze schetsen. Bloy, Leon. Brieven aan zijn verloofde. Met een voorwoord v. P- v. d. Meer de Walcheren. Vert. dr. Jos. Viegen. Uitg. Spectrum, Utrecht, Brussel. Voor rijpere volwassenen. (Hl). Bunge, E. M., dr. ir. In het schijnsel van de mijnlamp. Uitg. André Blitz, Amsterdam. Ook voor rijpere jeugd- (IVV). Boek over het Limb, mijnwezen, papulair in den besten zin van het woord; duidelijke technische uiteenzettingen, iets over geolo gie, iets over sociale verzorging, fraaie foto's. Begeer, Piet. Jaap Schilt. Een vacantie in den polder. Geill. met teekeningen door dr. Bach Schuurmans. Uitg. De Arbeiders pers. (V). Gezondi verhaal over een begaafden visschersjongen, die door den dorpsonderwijzer hoogerop gestuwd wordt. Christiansen, Ingrid. De dood op Roessnaesholm. Vert. uit h. Deensch (Dooden Paa Rossnaes- holm) door Greta BaarsJel- gersma. Uitg. Kemink en Zn., Utrecht (IV). De moord op den kasteelheer is het begin van een aantal geheimzinnige, boeiende gebeurtenissen, Waarin Nina Hel ler, gezelschapsdame, licht brengt. Cretier, C. Het eigen ik. Uitg. Leidsche Uitg. Mij. (I). Zoowel tegen het geloof als tegen de ze den. Verboden. Daisne, Joh. Schimmen om een schemerlamp- Uitg. Manteau Brussel, Den Haag, 16 litteraire schetsen en 2 hoorspelletjes. D. is een goed waarnemer en ver tel. Volw. (IV). Lawrence, D. H. De regenboog. Uitg. De driehoek, 's-Graveland. Een monistische of pantheïsti sche roman, volstrekt a-moreel. Verboden. (IH). Luger, Joh. De zeven Kapitale leugens van den heer Berken meier. De boekerij, Baarn. Vrij wel al deze leugens betreffen de huwelijkstrouw. Weinig verhef fende humor (n). Mannheim, Karl. Diagnose van onzen tijd. Vert. dr. L. v. Kra nendonk. Uitg. Sijthoof, Leiden, Diagnose, maar ook „Therapie". Schr. verwerpt kapitalisme en dictatuur en w'il „democratische planning". Waar hij spreekt over het Christendom rijzen voor Ka tholieken ernstige bezwaren. Voor critische lezers (IH). I verboden.; II streng voorbehouden; III voorbehou den; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; V allen. Medegedeeld door I. L. I. L., Tilburg. v w g oooooooo Humoristische Avon turen-roman, door: LEROY SCOTT. 23) „Ik ben toch zoo blij, Mathilde, dat ik nu eens kennis met je kan maken", zei een jonge sympathieke stem. „Jack heeft me al zoo dikwijls over je gesproken; hij heeft me verteld, hoe je altijd zoo goed voor hem bent ge weest en 't zal niet lang duren, of wij zullen de beste vrienden zijn". „U is dus getrouwd?" stamelde me vrouw De Peyster nogmaals. Jack was veel te opgewonden door zijn pas verworven geluk, dan dat hij zou gemerkt hebben, dat het de stem zijner moeder was. Al had haar stem nog duizendmaal minder op de stem eer huishoudster- geleken, het zou nu mets gehinderd hebben. „En denk eens, Mathilde, als moe der eens wist! Wat zou ze raar kijken! Moeder die daar zoo rustig op de Plu- tonia vaart!" En hij moest zijn vreug de uitschreeuwen. „Maar, Mathilde beloof mij, dat je haar geen woord er over schrijft!" De gewaande huishoudster gaf geen antwoord. „Voorloopig maig zij het nog niet wetenf', verzekerde Jack opnieuw, „dat is één van de redenen, waarom wij alles zoo stil hebben gedaan. En denk er aan", voegde hij er schert send aan toe, „vergeet niet, dat ik ook uiit de school zou kunnen klap pen. Dat zou je toch niet willen, hé? Beloof mij dus maar, dat je niets zult zeggen". „Daar kunt u op rekenen", lispelde mevrouw De Peyster haast onhoor baar. „Dat is dus in orde! Maar nu heb ik nog wat te vertellen, waar moeder ook vreemd van zou ophooren. Ik 'ben van plan nu eens echt aan het werk te gaan". „Ja, maar niet zoo ineens", viel Mary hem in de rede, met haar mooie altstem, die tintelde van ondeugd. „Kcwn, vertel Mathilde je plannen eens". „Ik heb je al eens gesproken over mijn proefje als ^grondarbeider, hé Mathilde? Dat beviel mij niet erg en ik heb dat baantje dan ook voor goed op zij geschoven. Met wat overleg heb ik enkele honderden op mijn jaargeld bespaard en nu kan ik de kosten bestrijden van de Mijnschool in Columbia. Maandag beginnen de lessen en ik ben van plan heel d'e zomer hardi te situdeeren, dan als mijn geld op is, hoop ik zoover 'klaar te zijn dat ik de een of andere betrek king kan aannemen, die genoeg op brengt voor ons ondeihoudi. Als ik eenmaal zoo ver ben, ga dik 's avonds hard studieeren om nog eens een echte mijningenieur te worden!" „Maar we zullen het zuinig moeten aanleggen! O! we zullen het zuinig meten aanleggen!'" riep Mary la chend uit, alsof het een van de pret tigste dingen der wereld was, het zuinig te moeten aanleggen. „Ja, dat zullen we zeker", beaam de Jack, „en juist daarom zijn we hier gekomen". „Hier gekomen?" mompelde me vrouw De Peyster half voor zichzelf. „Natuurlijk", en Jack lachte vroo- lijk. „Ik vond het een heerlijken in val, een kostelijk middel ter bezuini ging. En ik zeide tot Mary: „Wat denk je er van nu ons huis tooh leeg staat op Mathilde na, kunnen wij daar wel gaan wonen, dat bespaart mooi de huur!" Zoo zie je ons hier en zul je ons hier den heel en zomer nog zien, tmaar natuurlijk tegen nie mand een woord er over!" En in zijn dolle bui sloeg hij één arm om Mary en den anderen cm zijn moeder en lachte, dat de andere twee hem ang stig aankeken. „O, Mathilde! begrijp toch eens goed, wat een leuke tijd! zoo met drieen in dit groote hiuis!" riep hij keer op keer. vin. DE JONGELUI. Weer omvatte Jack's arm met vol le kracht mevrouw De Peyster en het was alleen aan dien stevigen druk te danken dat zij niet als een vorm- looze massa tegen den grond sloeg. Algemeen stond zij bekend als ie mand, die zich nooit door de omstan digheden liet ter neer slaan en altijd den schijn wist te 'bewaren. Maar nu was ze totaal uit het veld geslagen; geen woord, geen gebaar had zij in haar macht, 't Was als verkeerde zij. in een toestand van volkomen bewus teloosheid en haar eenige zelfbeheer- sehing bestond' 'hierin dat zij haar mond hield, maar aangezien haar tong door den schrik half verlamd was, kan men dit moeilijk als een verdienste aanrekenen. Gelukkig behoefde zij voorloopig niet veel te zeggen. De jongelui toch gingen zoozeer in elkaar op en had den elkaar zooveel te vertellen, dat zij niet eens aan 'het woord kon komen, al had zij dit gewild, en als zij soms een beetje vreemd deed, merkten zij dit toch niet op Voor mevrouw De Peyster had het daarenboven nog dit voor, dat haar de gelegenheid ver schafte, om een beetje bij te komen. Nu kwam het er voor haar op aan, om iets te bedenken, waardoor zij ongemerkt uit hun nabijheid kon komen. Het beste scheen haar toe zoo maar ineens de hal te verlaten, dan in de duisternis vlug naar haar eigen zitkamer te gaan, de deur op slot te doen, en zich daar heel stil te houden. Juist had zij hiertoe ibesloter toen een nieuwe schrik haar beving. De eohte Mathilde! Het gehoor van mevrouw De Peyster, dat op dit oogenblik buitengewoon, gespannen was meende 'boven eenige beweging van Mathilde te bespeuren. Als deze toch eens opmerkzaam werd op het geluid der stemmen beneden en een onderzoek naar de oorzaak ging in stellen. Maar dit zou toch al te ver schrikkelijk zijn. Twee Mathilde's ten tooneele. Mievrouw De Peyster draalde niet langer; zij sloop naar de trap en greep met 'bevende handen de balustrade vast. De jongelui bleven maar steeds hunne plannen bespreken zonder eenig antwoord af te wachten. Zij zouden de kamers nemen 'boven de suite, door mevrouw De Peyster in gebruik Mathilde zou volstrekt geen last van ze hebben zij zouden zelf het huiswerk doen, enz. maar mevrouw De Peyster hoorde niets van dit alles; zij dacht slechts aan het gevaar, dat haar dreigde van Mat hilde. Zachtjes begon zij de trap te 'bekliimmten, maar helaas, weer werd zij verhinderd' in haar plan, want daar stond Jack al weer achter haar en ook Mary verscheen weer ten tooneele en 'bedden begonnen opnieuw over de regeling van de huishouding. En de arme mevrouw De Peyster was opnieuw genoodzaakt al die praatjes aan te hooren, terwijl zij dood'angst uitstond daar de verschij ning van de huishoudster ieder oogen blik het geheim kon verklappen. En dan moest zij nog telkens opnieuw van den half dollen Jack 'hooren, „dat zij toch zulk een heerlijken tijd' tegemoet gingen". Zou er dan nooit een einde aan haar kwelling komen? „Heerlijke dagen zullen, het zeker worden, Jack, maar ik 'ben toch wel eens bang dat het uitkomt!" riep het hooge stemmetje van Mary. „Bang, dat het uitkomt?" riep Jack. „Maar dat is juist het mooie van de heele zaak. Wat is er aan een grap, waar niet het minste gevaar aan ver bonden is? Stel je nu eens voor, dat de reporters er achter kwamen, dat de zoon van de mevrouw De Peyster getrouwd is, zonder dat zijn moeder er iets van weet, en dat de jongeman en zijn vrouw stil in haar huis wonen, wat zou dat een herrie geven? (Wordt c;gd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4