Geen overeenstemmingteMoskou Felle critiek op Labourregeering „Alles moet erop gericht worden om de productie op te voeren' Salarisregeling der onderwijzers ZATERDAG 19 APRIL 1947 Bureaux: Papengr. 32, Giro 103003 Tel.; Adm.. Adv. 20826, Red. 20015 Dir., drukkerij en abohn. 20935. Directeur' C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37c JAARGANG No. 11065 Abonnementsprijs f 0.26 per week. 1.10 p. mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p post 4. Advertences: 15 cent per m.m. In ge mededeelingen dubbel tarief. Bij'contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. Vrij van vreemde smetten? 1 wijzen, dat het totalitaire stelsel, het dictatoriale systeem van het na- tionaal-socialisme het Nederlandsche volk niet is voorbij gegaan zonder sporen achter te laten ook in de mentaliteit van hen, die principieel democratisch zijn. Van die besmet ting zijn zij zich heelemaal niet be wust. En dat juist is gevaarlijk. Op deze wijze heeft de besmetting gele genheid verder door te werken en door te dringen, terwijl er geen weer stand tegenover wordt gesteld. Wij wezen deze week in enkele re gels op een feit, dat naar onze mee ning de hier bedoelde mentaliteit de monstreert. Het feit n.l., dat een Ka merlid (de heer Hofstra van de P. v. d A.) in vragen aan den minister zijn verontwaardiging heeft gelucht over het jaarverslag van de N.V. Rotter- damsche Bankvereeniging, omdat daarin stelling wordt genomen tegen de financieele politiek der Regeering. Wij vragen: kunt 'u zich voorstel len, dat iemand in b.v. 1939 een der gelijk jaarverslag ontoelaatbaar zou hebben geacht en de macht van de regeering zou hebben ter hulp ge roepen om het, in ieder democratisch land erkende, recht van vrije crtiek te onderdrukken? Dit systeem van zooals „Trouw" het noemt „kerkhofdemocratie" is niet het eenige, dat wij kunnen con- stateeren en dat ons verontrust. We wijzen b.v. nog op het zich steeds meer uitbreidende gebruik, om „leiders" te creëeren. Waar men voor heen van een voorzitter sprak, geeft men nu de voorkeur aan de betite ling met „leider". Het is maar een woord doch is in die voorkeur voor het woord „leider" niet iets al is 't maar iets overgenomen van het leiders-begrip, zooals we dat in de achter ons liggende jaren hebben gekend enverafschuwd? Nog* een ander voorbeeld. Wij heb ben waardeering voor veel nuttigen en noodzakelijken arbeid van veel ambtenaren en doen niet mee aan het in de mode zijnde geschetter tegen de ambtenaren. Doch zijn er onder de nieuwe categorie ambtenaren, de na- oorlogsche,' naast de vele goeden, ook niet,( die optreden, alsof zij er niet zijn voor het publiek, doch het pu bliek voor hen? Dat is ook een men taliteit, die in en uit de oorlog is ge boren, en die ook daarom zoo te be treuren is, omdat een oppervlakkig en dom publiek daarvan een verwijt maakt aan de ambtenaren. De groote misdaad, oie een natio- naal-socialist kon begaan, bedreef hij, als hij de straffe partij-discipline eenigermate veronachtzaamde. En kan men niet opmerken, dat velen in dezen tijd de partij-discipline veel strakker willen toepassen, dan voor den oorlog? Voor den oorlog mocht men het wel eens graag wat hooren rommelen in een partij; de eenstem migheid van het kerkhof vond men daar terecht niet op haar plaats. Maar nu hebben we een tijd achter ons, waarin de nartij alles was en alles wat de partij deed perfectwaar in alleen kudde-menschen goede par tijleden waren. Wij wijzen slecht op enkele, losse symotomen. Wij willen opbouwen een verjong de, frissche democratie. Maar dan onderzoeke ieder zichzelf, of zijn democratie zuiver is, vrij van vreemde smetten! Duitsche activa in Oostenrijk blijven struikelblok Gistermiddag zijn de „vier" te Mos kou verder gegaan met het bespre ken van het ontwerp-verdrag voor Oostenrijk. Marshall diende een nieuw compromis-voorstel in betref fende artikel 35, teneinde overeen stemming inzake de kwestie der Duit sche activa in Oostenrijk te vergemak kelijken en het grootste struikelblok bij het opstellen van het Oostenrijk- sche vredesverdrag weg te nemen. Marshall achtte het van het grootste belang, dat men tot overeenstemming zou geraken over de definitie van Duitsche activa en verklaarde in dat geval bereid te zijn er in toe te stem men, dat ieder der mogendheden de Oostenrijksche regeering formeel de bevoegdheid zal verleenen tot de on middellijke overdracht der activa in Oost-Oostenrijk aan de Sowjet-Unie. Zoowel Bevin als Bidault verklaar den zich bereid, Marshall's ontwerp als basis voor bespreking te aanvaar- De groote klap van Helgoland Het eiland is niet weggevaagd. Nadat de rookwolken van de ex plosie op Helgoland waren opge trokken, kon men, zooals tevoren, de contouren van het rotseiland Helgoland wederom waarnemen, Het eiland schijnt dus, voor zoover dit op een afstand is te zien, als geheel den schok doorstaan te heb ben. De explosie is een minuut en veertig seconden daarna door de seismografen te Parijs opge'teckend. De seismograaf te De Bilt regis- streerde een zeer zwakke trilling, welke ruim een minuut duurde, en wel 53 seconden na de ontploffing. DE RAMP IN TEXAS-CITY Nog levenden in de Monsanto fabriek? Volgens persberichten heeft men in de smeulende ruïnes van de reusachtige Monsanto fabriek te Texas-City, die bij de ontploffings ramp in de lucht vloog, nog leven de personen aangetroffen, die 48 uur in het puin gevangen hebben gezeten. Deze berichten 'worden evenwel door het Roode Kruis niet bevestigd. Toch munitie aan boord? Voor de commissie van onderzoek der Amerikaansche kustwacht heeft een hooge douane-ambtenaar ver klaard, dat het Fransche schip „Grand Champ", dat te Texas-City in de lucht vloog, 16 kisten munitie aan boord had. DE IRGOEN WEER OP HET OORLOGSPAD. De Irgoen Zwai Leoemi is gisteren haar „oorlog" tegen de Britsche strijdkrachten in Palestina begonnen ter vergelding van de executie van Dov Gruner en drie andere Joodsche verzetslieden. Te Nathanya, 40 K.M. ten Noorden van Tel Aviv, werd een Britsche schildwacht, die op wacht stond bij een veld-verbandplaats, door drie in burger gekleede perso nen doodgeschoten. Zij reden in een militaire vrachtauto en wierpen een bom naar de verbandpost, waardoor het gebouw ten dcele verwoest werd. Te Tel Aviv werden twee Britsche politie-agenten min of meer zwaar gewond, toen ex pantser-vrachtwa gen door een bom, uit een voorbij rijdende taxi <geworpen, opgeblazen werd. Britsche militairen te Haifa werden tweemaal door gewapende lieden uit auto's beschoten. Iri de zelfde stad hadden nog vuurgevech ten plaats tusschen de Britsche troe pen en Joodsche verzetslieden. Het Britsche consulaat te New- York is gisteren bestormd door 40 jonge Joden, die het gebouw letter lijk in bezit namen en gedurende twee uur luidruchtig protesteerden tegen de terechtstelling van den Pa- lestijiischen Joodschen verzetsman Dov Gruner en drie andere verzets lieden. De politie werd te hulp ge- 1 roepen. den, doch Molotof reageerde er prac tised niet op. Ten slotte achtte de voorzitter der conferentie, Bidault, het duidelijk, dat in het huidige stadium geen over eenstemming over artikel 35 kan wor den bereikt. (De Duitsche activa in Oostenrijk). De Controle-commissie blijft in Griekenland De Veiligheidsraad heeft gisteren het debat over den toestand in Grie kenland voortgezet. Èr was aan de orde een Amerikaansch voorstel, dat waarnemers der V. Naties toezicht moeten blijven houden op de Griek- sche grens. Daartegenover had Rus land een voorstel gedaan om een com missie in te stellen ter controleering van de Amerikaansche hulpverlee ning aan Griekenland. Dit voorstel is door den Britschen gedelegeerde Ca- dogon in zijn ware gedaante ontmas kerd. „Wat de V-S. voor Griekenland doen is niet meer dan wat de Sowjet-Unie voor Polen, Joego-Slavië en andere landen doet. Wij verkeeren in een on- orupctiVe positie, daar de Sowjet-Unie de V.N. niet van haar nlannen op de hoogte gesteld heeft. Wel weten wij. dat op 8 Juni een Russisch-Joeeosla- vische overeenkomst is gesloten, krachtens welke de Russische regee ring erin toestemt, op langen termijn speciale waoenen naar Joego-Slavië te zenden. Wij zonden geen speciale commissie naar Joego-Slavië om toe zicht op de Russische hulpverleening uit te oefenen. Daarom zie ik niet in, waarom de Sowjet-Unie beweert, dat de Amerikaansche hulpverleen ing aan Griekenland anders moet worden behandeld", aldus Cadogan. Het Amerikaansche voorstel om de ommissie van onderzoek der V.N. in Grieken1 and te handhaven werd door den Veiligheidsraad goedgekeurd met 9 stemmen, terwijl de Sowjet-Unie en Een zeer belangrijke verbetering op den Rijksweg Den Haag—Roterdam is het aanbrengen van 14 sterke lampen boven het gevaarlijke kruispunt waar de weggebruikers naar Oversrhie de rijbaan moeten oversteken. CHURCHILL SPRAK WEER „Ons land wordt naar den afgrond gedreven en ons imperium versnip perd en verkwist. Wij dalen snel in de achting der wereld. Een ieder is zich bewust van de naderende crisis in onze financieele en economische zaken. De socialistische regeering leeft op den Amerikaanschen steun en verkwist met lichtzinnige snelheid deze leening, hetgeen alleen zou kun nen worden gerechtvaardigd als mid del om onze na-oorlogsche industrie met nieuw materiaal uit te rusten" Aldus sprak Churchill gisteren op een vergadering. Churchill keerde zich tegen den ambtenarenlast, welke eerder een positieve belemmering is dan een bijdrage tot het nationaal herstel. De politiek tegenover de Sovjet-Unie moet cr een zijn van eervolle vriend schap door kracht. Het mag er geen zijn van laf kalmeeren door zwak- Polen zich van stemming onthielden, heid. Wat de buitenlandsche politiek MINISTER HUIJSMANS: Wat het prijzenbeleid betreft zegt spreker zich verplicht te gevoelen tot het voerm van een zoodanig be leid, dat ddf feociale rechtvaardigheid niet in het eedrane ko 'M En dit zoo- De ontploffing op Helgoland werd op het K.N M.I. te de Bilt geregistreerd met behulp van de undograaf. Prof. Vening Meinesz directeur van het K- N. M. L (geheel links) met zyn assisten bij het apparaat Gisteren heeft de Eerste Kamer de begrooting van economische zaken behandeld. Wij willen hier naar voren brengen enkele belangrijke opmer kingen van minister dr. Huysmans. De minister deelde mede, dat het, zooals ook reeds in de Tweede Kamer medegedeeld, in zijn bedoeling ligt de bemoeiingen met tal van details in 1 ,A, bedrijfsleven te beperken zoodra dat door 'n afloopen der schaarschte- economie mogelijk wordt. Het zal hem aangenaam zijn, wanneer hij ge leidelijk aan meer zal kunnen „leu nen" op organen, uit het bedrijfsle ven zelf voortgekomen. Verder zijn verschillende diensten reeds aanmer kelijk ingekrompen. Men kan echter niet in sneller tempo afbreken, dan het afnemen van een nood-economie toestaat. Een nationalisatie van be drijven, die zich bewegen op het ge bied van atoom-onderzoek dit in antwoord op een vraag van een der leden is bij regeering nog niet in overweging geweest. Overigens zegt spreker er niet voor te voelen om na tionalisaties of socialisaties van be drijven te forceeren zoolang alles er op gericht moet zijn de productie zoo hoog mogelijk op te voeren, en dat juist nu deze kwesties nog zoo zeer omstreden zijn. Dit houdt geen mis kenning in van het standpunt der principieele voorstanders. De practijk echter maant tot voorzichtig heid ten deze. Ook tegenover het bui tenland kan men zich op het oogen- blik op dit gebied niet aan experi ment wagen. Tusschen de uitersten van de liberhle en de geleide econo mie moet toch nog een voldoend con structieve weg te bewandelen zijn. Wat de uiteenzettingen van diverse leden over de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie betreft, lijkt het spr. niet pasend daasrop thans reeds in te gaan. In afwachting van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal de economische raad van voor den oorlog worden wederopgericht. Deze raad had een zeer goede traditie. Die is een besluit van de regeering, ge nomen in overleg met den raad van vakcentrales. Welkom zal het spreker zijn wan neer in bepaalde industrieën, waar in daaraan behoefte wordt gevoeld, studiecommissies van werknemers en werkgevers in het leven worden ge roepen, welke willen onderzoeken of en op welke wijze de productie moet worden gewijzigd of verbeterd. betreft moet absoluut duidelijk wor den gemaakt, dat niet zal worden toegestaan, dat er een wig wordt ge dreven tusschen Engeland en de V. S. Bij een voortduren van het hui dige systeem zal het niet lang du ren, of het Engelsche volk zal van honger omkomen of afhankelijk van de liefdadigheid van het kapitalisti sche Amerika voortleven. Churchill critiseerde vervolgens de begrooting. Deze is het evenwicht van 3 milliard pd. st. aan buitenspo rige uitga en en 3 milliard pond aan belastingen, die het land verlammen. Vliegende bommen bij Pernis gevonden Enkele arbeiders, die met het lecg- malen van een terrein van de Bataaf- sche Petroleum Mij. aan de Vondelin genplaat te Pernis bezig waren, heb ben dezer dagen, aldus „Trouw", twee vliegende bommen, de verderf zaaiende V I's, gevonden. De bom- menploeg van de Roterdamsche poli tie is onmiddellijk met het demon- teeren van de projectielen begonnen. Reeds Donderdagavond was de eer ste geborgen. Gisteren heeft men het tweede exemplaar ondet handen ge nomen. Indertijd hebben de Duitschers op het terrein van de B. P. M. startba nen aangelegd voor het afschieten van vliegende bommen. Bij de capi tulatie wist de vijand de startbanen tijdig te vernielen. Het was echter be kend, dat in de omgeving van de Vondelingenplaat nog gevaarlijke projectielen moesten liggen. Zoo werd bijvoorbeeld vorig jaar in een haven van de Shell een bom gevom niet in het gedrang kö-M En dit zoo wel naar de zijde van dt^wer^nemer als naar die van den or nemer. Er zijn inderdaad ondernem n welke relatief vrij hooge winsten' maken, maar men moet daarbij niet uit het oog verlipzen, dat ook het efficient - maken en houden van den bedrijfs- den. Men is reeds geruimen tijd met inventaris thans hooger bedragen vor-1 het diroogmalen bezig en tot nu toe dert. was men niet op dergelijke projectie- Pvër den zwarten handel in de tex-1 len gestuit, tiel kan de minister, hangende het onderzoek, nog niet veel zeggen. Hij waarschuwde er echter voor, om'alle schuld op de ondernemers .e werpen. Een belangrijke bron van dezen zwar ten handel zijn ook de verstrekkingen in natura aan de arbeiders. Deze ma ken juist het onderzoek zoo buiten gewoon moeilijk. De begrooting werd z.h.s. aange nomen. Rook-illusies In Engeland is het ook al be zuiniging wat de klok slaat. De Britsche collega van minister Lieftinck heeft gezegd: ..Er wordt teveel gerookt, daar kan best wat op bezuinigd worden. Je rookt je sigaretten peukje maar 'r beetje verder op alvorens het stompje weg te gooien, en je klopt je pijp maar een beetje later uit. En als je dat niet doet, moet je maar wat meei* betalen, want ik ver hoog de accijns op de tabak". Dat is mannentaal. Dat kan al lemaal best, doen wij hier in Hol land ook. Niet meer batalen, maar de peukjes oprooken tot we onze vingers branden en sputterende klokhuizen in onze pijpen opbranden. De zuinigsten onder ons stoken zelfs het aller laatste eindje van hun sigaar op in de pijp en raken daar zóó aan verslaafd, dat zij de peukjes van anderen evenmin verloren laten gaan. Dat alles hebben wij wel geleerd in den tijd, toen de „eigen kweek" het toppunt van rook-zaligheid was en de „buk- shag" opgeld deed. Maar de Engelschen zijn daar aan nog niet gewend en doen daarom rare dingen. Zoo zijn er Engelschen, die nu maar meteen het rooken willen afschaffen. Wij kennen dat! Ook uit den tijd van de buk-shag. Je begint met een vreeselijk groot voornemen en een ijselijke standvastigheid, maar na twee dagen ongeniet baar te zijn geweest voor je om geving capituleer je voor de eer ste de beste sigaret, die je krij gen kunt en rook je tweemaal zooveel als je ooit gedaan hebt. Als je er tenminste aan kunt ko men. Nu bestaan er middelen om de smaak van het rooken weg te nemen. Eén ervan is suggestie. Je kunt je suggereeren of laten suggereeren, dat rooken vies is en smerig en dan lust je geen pijp, sigaar of sigaret meer. Een verslaggever van de „Daily Mail" heeft het eens geprobeerd; hij ging naar een hypnotiseur en werd inderdaad „genezen", „Een sigaret smaakt mij nu als natte theebladeren met gedroogde kruiden", schrijft hij. „Ik kan een sigaret slechts voor een kwart oprooken, want de smaak is verschrikkelijk". De arme kerel! Maar het erg ste komt nog. Hij kan n.l. de si garetten van andere menschen ook niet meer uitstaan, want ook die ruiken naar natte theeblaren. Men moet voorzichtig omgaan met suggestie. Als ik mij wat laat suggereeren, dan zal 't zijn: le. dat mijn rantsoen tweemaal zoo groot is als het werkelijke, en 2e. dat al mijn sigaren louter havannah's zijn, mijn tabak be staat uit de edelste melange en mijn sigaretten Wie kan men dat aanpraten? VERLIEZEN NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHTEN. De Regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de vorige week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Nederlandsch-Indiéch le ger: militiefcoldaat L. Picauly, afkom stig uit Nederlandsch-Indië, gesneu veld. tengevolge van extremistische actie op 3-4-1947. Koninklijke Marine: geen verlie zen. Koninklijke Landmacht: geen ver liezen. DE REIS DER MINISTERS NAAR INDONESIë. Indien het voornemen van de mi nisters Beel en Jonkman, om naar Batavia te gaan tot uitvoering komt (alleen wijziging in de omstandighe den zou verandering in dit voorne men kunnen brengen), zal het ver trek ongeveer 29 dezer plaats heb ben. Het is de bedoeling dat beide ministers ir. 14 dagen uit en thuis zijn, zoodat zij niet langer dan om streeks een week in Indonesië zul len vertoeven. Dementi van Dr.v.Mook Hij weet niets van zijn aftreden Dr. van Mook heeft naar aan leiding van berichten in de Ne derlandsche pers tegenover jour- I nalisten verklaard dat, voor zoo ver hij wist, van benoeming van een nieuwen Gouverneur-Gene- raai geen sprake was. „Van mijn kant is er geen I sprake van, dat ik ontslag neem en het verhaal, dat ik Neder- landsch ambassadeur te Wash- ington word is nieuw voor mij", aldus dr. van Mook. Dr. van Mook voegde er aan toe, dat men hem officieel noch onofficieel over een benoeming te Washington gesproken had. Het was echter mogelijk, dat hij met den Nederlandschen mi- 1 nister van financiën een reis naar de Vereenigde Staten zou ma ken, doch hij wist niet met ze kerheid, wanneer. „Dit zijn fei ten", aldus dr. van Mook. LADING „DAN HOE LING" GEVORDERD. Bij besluit van de directeur van economische zaken te Batavia is krachtens verordening „Medewerking bedrijven" de lading van te Priok liggende schip „Dan Hoe Ling", welke lading ongeveer 300 ton fa- briekssuiker groot is, door het land gevorderd. De in dit blad gepubliceerde sala risregeling der onderwijzers is door vele betrokkenen met zeer gemengde gevoelens ontvangen, toen zij het nieuw inkomen gingen berekenen. Ten onrechte. Het resumé uit het nog niet verkrijgbaar K.B. is moei lijk leesbaar. Daarom zijn wij den heer Hoofdre dacteur van dit blad dankbaar, dat wij een beknopte toelichting mogen geven. Voorop staat dat heb uitgangspunt van alle berekeningen voorloopig is: de regeling van 1934. En het lang gewenschte, beknopte, leesbare K.B. zal eerst over maanden het gecom pliceerde vervangen. We geven nu eerst het recept voor de berekening van het salaris van een gehuwd onderwijzer met 20 maximum) aantal dien&tjaren en wel op 1 Juli 1946. Oude schaal 1 (2790). Nieuwe schaal 1934 (3510). Af: 5% (blijft 3335).Dit bedrag heet bruto- wedde. Bij: 15% vaste toelage (wordt 3836). Bij: 5% tijd. toelage (wordt 4003). Bij: overbruggingstoelage (wordt 4243). Op en na 1 Oct. 1946 wordt dit 4243 10% van bruto-wedde of 4577. Aanvangssalaris 1 Juli '46 2593. Bij 10+ van 1881 2782. Voor den onderwijzer zonder hoofd akte zijn de grenzen op 1 Juli 2272 en 3628; op 1 October 2435 en 3911, Als de commissie-Neher met haar arbeid klaar is, worden al deze ge tallen iets verhoogd door toepassing eener andere methode van berekening. Het maximum wordt bereikt na i dienstjaren, vroeger 22. De ongehuwden.aftrek blijft voor loopig 3%; na totstandkoming van het besluit-Neher wordt dat 5%. Bij het L.O. vervalt de vergoeding voor bijakten. Bij tijdelijke aanstelling wordt het zelfde salaris gegeven als bij vaste. Alle reeds verkregen diensttijd mag meegeteld worden. Standplaats-aftrek en kindertoela gen blijven ongewijzigd. Te zijner tijd wordt de overbrug ingstoelage voor allen op 240 ge bracht, dus nog niet van af 1 Juli of 1 Oct. 1946. Over Ulo- en hoof denmarges spre ken we hier niet. Uit een en ander leide men af. dat er voor ongerustheid geen plaats is. Als de tabellen er zijn, kan ieder zijn salaris berekenen. Men kan dat nu reeds aan de hand van het artikel in dit blad van Donderdagavond, maar bedenke, dat de in den aanhef daar van genoemde getallen ontleend zijn aan de regelingen van 1934 (de z.g. oude schaal). Wanneer het besluit-Neher er is, zal de berekening geen enkele moei lijkheid meer opleveren. Uitkeering van het nog toekomende salaris kan reeds nu geschieden. Wij hopen, dat de schoolbesturen zich de kleine moeite der berekening zullen getroosten. H. G. DE BOER. De passagierslijsten van het m.s. „Kota Baroe", „Tarakan" en „Cele bes" liggen op het bureau van de L.C. ter inzage. £m koM&ttfe... „Bij een fatsoenlijken heiden kan het desnoods er door, dat hij enkel voor vrouw en kinderen zorgt. Een Christen, die dat niet doet, staat dan ook volgens den Apostel nog beneden een heiden. Maar de Christen heeft meer te doen. Zijn gezin gaat ver der dan dat van vrouw en kinderen. Onze hemelsche .Vader heeft ons nu eenmaal de eer aangedaan, ons als Zijn kinderen aan te nemen, Die eer brengt verplichtingen mee, en de voor de hand liggende verplichting is deze: dat wij nu ook zorg moeten dragen voor hen, die als kinderen Gods onze broeders en zustesr in Christus zijn". Alphons Ariëns. WEERSVERWACHTING R ZACHTER DES NACHTS. 2 o Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, enkele regenbuien. g Zachter des nachts, echter met g hier en. daar~mist, overdag wei- g 2> nig verandering van tempera- g tuur. Aanvankelijk zwakke la- o ter toenemende wind tusschen d West en Zuid. oooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1