S)e Ccicbclic6ou^nt Havenstad Texas-City nagenoeg geheel verwoest Nieuwe onderwijzerssalarissen Gebruik het toch niet verkeerd Minister Bevin wil naar huis toe! DONDERDAG 17 APRIL 1947 Bureaux: Papengr. 32, Giro 103003 Tel.; Adm., Adv. 20826, Red. 20015 Dir., drukkerij en abonn. 20935. Directeur.' C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH. WTLMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11064 Abonnementsprijs f 0.26 per week. 1.10 p. mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p post 4. Advertences: 15 cent per m.m. In- gez. mededeelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. CATASTROPHALE GEVOLGEN VAN EEN EXPLOSIE Aantal dooden op 1200 geschat P*EN RAMP, die tot de ernstigste uit de geschiedenis van Amerika wordt gerekend, heeft de havenstad Texas City (V.S.) getroffen. Een explosie, die plaats had op het met nitraat geladen Fransche schip „Grand Camp" leidde tot ontzettende branden en nieuwe ontploffingen, waarbij o.m. de Monsanto-fabriek, waar chemische preparaten worden vervaardigd, in vlammen opging. Een giftige damp verbreidde zich over de stad. Vele gebouwen zijn verwoest; volgens sommige berichten zoo zelfs de geheele stad in puin liggen. De berichten zijn mede verward door het feit, dat de telefoonverbindingen met Texas City verbroken zijn. Volgens de laatste berichten wordt het aantal dooden op 1200 geschat. Speciale hulpploegen zijn per vlieg tuig uit Washington vertrokken. Noodvoorraden morphine en bloed- plasma worden met den grootsten spoed naar de plaats van de ramp vervoerd. Volgens een ooggetuige was men reeds begonnen het schip de haven uit te sleepen. Voor het echter naar buiten kon worden gebracht, vond een verschrikkelijke explosie plaats, welke zich bij wijze van kettingsre actie in een serie ontploffingen voort zette, totdat de gebouwen van de „Mousanto chemical Company" be reikt werden, welke op htm beurt in de lucht vlogen. Met speciale vliegtuigen zenden de Amerikaansche radiomaatschappijen verslaggevers en materiaal naar Texas City, dat volgens waarnemers door een der grootste rampen in de Amerikansohe geschiedenis is ge troffen. Een kettingreactie De ramp begon met een brand op het in» de haven liggende Fransche schip. Op de havenpieren verzamel den zich toen honderden nieuwsgieri gen die zich. verdrongen om het schouwspel gade te slaan. Toen volg de de eerste ontploffing en deze hon derden nieuwsgierigen waren dè eerste slachtoffers. De luchtdruk van de ontploffing werd op een afstand van ruim 200 K.M. opgemerkt. De haveninstalla ties van Texas City zijn volkomen verwoest. Op het in de lucht vlie gen van het schip, gepaard' gaande met twee groote ontploffingen, volg de in het havengebied en in de stad een reeks van secundaire explosies, waardoor vele branden ontstonden. Vijftig olietanks zouden in brand staan. Een geweldige rookkolom, in den vorm van 'n paddenstoel, gelijk als bij een atoomexplosie, hing boven de stad. Een giftig gas, afkomstig van het geëxplodeerde schip, of van een verwoeste chemische fabriek, die in het havengebied stond, zou zich door de stad hebben verspreid .Door de autoriteiten is om alle beschikbare gasmaskers gevraagd'. Volgens den omroeper van de A. B. C. uit Texas City, die zijn uitzending moest sta* ken, moest de stad ontruimd worden. Ambulances kwamen in allerijl van de omliggende plaatsen te hulp. Aan vankelijk werd de hulpverleening bemoeilijkt door de slechte verbin dingen, vanwege de telefoonstaking, maar spoedig beval de va'kvereeni- ging het onmisbare personeel het werk op te nemen. Vliegtuig stortte neer. Het merkwaardige feit deed zich yoor, dat een vliegtuig, dat op het oogenblik van de explosie boven Taxas City vloog, door den luchtstoot getroffen, neerstortte. De twee inzit tenden kwamen om het leven. Reuter meldt nog, dat de hulpploe gen door de felle branden de plaats van de ramp niet konden naderen. Munitie? Een der ooggetuigen van de ramp is de vice-president van de „Texas City Terminal Railway Company", Sandberg, die de „Grand' Camp" vijf minuten voor de ontploffing verlaten had- Sandberg, die ernstig aan het hoofd werd gewond, zeide te geloo- ven, dat het schip munitie aan boord had. Naar verluidt gingen zelfs stee- nen gebouwen in het midden van de stad tegen den grond. Volgens berichten uit- Galveston hebben in de getroffen stad nog steeds nieuws ontploffingen plaats, die door de branden worden veroor zaakt. Ben verslaggever van de „Columbia Broadcasting" verklaarde, dat een schip, geladen met 8 a 10.000 vaten clie door de kracht van de explosie in zijn geheel uit het water werd ge licht en een 100-tal meters landin waarts werd geslingerd'. Biliton Tinsmelterij onbeschadigd. Te New York is telefonisch bericht ontvangen van den directeur der Bi liton Tinsmelterij te Texas, waar ook enkele Nederlanders werken, dat de smelterij practisch geen schade heeft opgeloopen en de arbeiders hoogst waarschijnlijk ongedeerd zijn. Een nieuwe ontploffing. Het An erikaansche vrachtschip „Highflyer" met 900 ton ammonium nitraat aan boord is hedenmorgen de lucht in gevlogen, terwijl sleepbooten bezig waren het schip uit het dok te halen. Heden is verschenen Staatsblad H 116, besluit van 12 April 1947 tot her ziening van de salarissen van de on derwijzers bij het lager onderwijs. Deze herziening geldt met terugwer kende kracht van 1 Juli 1946 af. De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de akte als hoofdonderwijzer bezit, bedraagt 1710.na 1, 2, 3, en 4 dienstjaren telkens te verhoogen met /90.na 6 en 8 dienstjaren telkens te verhoogen met 180.na 10, 12, 14, 16, 18, en 20 dienstjaren telkens te verhoogen met f90. De jaarwedde van den onderwijzer, die de akte als hoofdonderwijzer be zit, bedraagt 1980.na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren telkens te verhoogen met ƒ90.na 6, 8, 10, 12 en 14 dienstjaren telkens te verhoogen met 180.na 16, 18, en 20 dienstjaren telkens te verhoogen met ƒ90. Nieuw is de bepaling dat de tijd, dien de onderwijzer na 10 April 1939 en voor 15 Juni 1940 in militairen dienst heeft doorgebracht voor zoo- CONSUMENTE N-CREDIET Het ministerie van Financiën deelt het volgende mede: Nu sedert eenigen tijd de waarde bonnen van het consumentencrediet voor den aankoop van goederen kun nen worden aangewend, is gebleken, dat de credietnemers, deels te goe der trouw, hun waardebonnen be steden niet overeenkomstig de bedoe ling, welke bij d.i instelling van het consumentencrediet heeft voor oogen gestaan. Het komt voor, dat men zich arti kelen aanschaft, welke weliswaar op de lijst van onontbeerlijke duurzame gebruiksgoederen voorkomen, doch die een zoodanig luxe karakter dra gen, dat zij niet in het kader van het consumentencrediet passen. Ook komt het voor, dat men artikelen koopt, welke buiten de lijst van duurzame gebruiksgoederen vallen, terwijl in enkele gevallen zelfs is gebleken, dat de bonnen gebruikt worden voor het betalen van huis huur en dergelijke teneinde ook dit onjuiste gebruik zooveel mogelijk te gen te gaan, zijn de eerste uitvoe ringsbeschikking op de wet op het consumentencrediet eenige aanvullin gen aangebracht, waardoor de dis- trictsraad in staat is om 'n reeds in be ginsel toegezegd crediet onder beheer te stellen of bij ernstig misbruik zelfs in te trekken. Dit laatste kan voor den credietnemer onaangename ge volgen hebben. Door het intrekken van het crediet wordt dit n l. terstond tot het volle bedrag opeischbaar, be houdens door den directeur van het Centraal Bureau te stellen uitzonde ringen. Voorts is het in het belang van de credietnemers, dat zij nieuwe arti kelen koopen met hun waardebonnen en deze niet besteden om 2de handsch artikelen aan te schaffen, welke dik wijls van mindere kwaliteit zijn. Ook hierin is voorzien door uitdrukkelijk te bepalen, dat slechts nieuwe goe deren tegen de bonnen mogen wor den verhandeld. Detailhandelaren zijn met de bepalingen van de wet op het consumentencrediet bekend en zul len zich derhalve er van dienen te vergewissen, of daaraan in hun be drijf de hand wordt gehouden. Van belang is, b.v., dat alleen de geldig verklaarde waardebonnen in ont vangst worden genomen en geen an dere goederen worden geleverd dan zi.in toegestaan. Er is thans in voorzien, dat de ver klaring van den districtsraad) aan den detailhandelaar, dat hij voldoet aan de door den directeur van het centraal bureau te stellen eischen, kan worden ingetrokken, indien daartoe aanleiding bestaat. ZONDAG BLOEIEN DE NARCISSEN. De Ver. voor Vreemdelingenver keer in Zuid.HoIIand meldt ons dat a.s. Zondag de narcissen in vollen bloei zullen staan. De hyacinthen be ginnen al te kleuren. Hier en daar verschijnen reeds enkele velden vroe ge tulpen. Over ongeveer een week zullen hyacinthen en narcissen volop bloeien. Morgen gaat Helgoland de lucht in Luisteren naar de klap! In aansluiting aan over dit onder werp reeds gepubliceerde berichten over de groote hoeveelheden munitie, die op Vrijdag a.s. op Helgoland zul len worden opgeblazen, verzoekt het K.N.M.I. in De Bilt de medewerking van een ieder, die iets van deze enor me explosie waarneemt. Des middags om 11 uur 59 min. en 57 sec. precies zal de munitie de lucht in gaan. Hier mede zullen waarnemingen op groote schaal gepaard gaan van de hoorbaar heid der explosies. De verspreiding van het geluid is bij dergelijke zware ontploffingen zeer merkwaardig. Tot op 50 a 100 ki lometer kan men het geluid hooren, maar buiten dit gebied ontstaat op grooten afstand, 150200 kilometer, opnieuw een geluidszone. Deze geluidsgolven hebben een lan gen omweg door de bovenlucht, op 40 tot 60 kilometer hoogte, afgelegd. Zij stellen ons in staat de eigen schappen van deze zeer hooge lagen van den dampkring te leeren kennen. De looptijd van de directe golf loopt uiteen van 5]A minuut (Delfzijl) tot 20 minuten (Maastricht). In de tweede geluidszone is de duur wegens den grooten omweg nog enkele minu ten langer. Teneinde de stiltegordel te kunnen bepalen, is het ook van be lang bericht in te zenden, wanneer me nbeslist niets gehoord heeft. Me dewerkers worden verzocht op de adreszijde van hun berichten het woord „Explosie" te vermelden. ver hij in het bezit was van een ak te van bekwaamheid als onderwijzer, mede als diensttijd wordt aange merkt. Ook is gehandhaafd de in be zettingstijd tot stand gekomen bepa ling, volgens welke ook als diensttijd wordt aangemerkt de tijd, dien de bezitter van de akte van bekwaam heid als onderwijzer na 31 December 1933 als zelfstandig kweekeling met akte is werkzaam geweest. Aan de bepaling in zake den zgn. fictieven diensttijd is een ruimere re dactie gegeven. Het toekennen der extra beloonin gen bij het gewoon lager onderwijs heeft thans geen vasten vorm meer. Daartegenover kan de Kroon bepaal de bevoegdheden, die van bijzondere beteekenis zijn voor het lager on derwijs, afzonderlijk beloonen. De jaarwedde van het hoofd en den onderwijzer eener school voor voort gezet gewoon lager onderwijs wordt verhoogd met 180.indien hij, be halve de akte van hoofdonderwijzer, de bevoegdheid bezit tot het geven van lager onderwijs in tenminste een der volgende vakken: Fransch, Duitsch, Engelsch, handenarbeid, lichamelijke oefening (Akte S), han delskennis, landbouwkunde, tuin bouwkunde, vrouwelijke handwerken of eenvoudige huishoudkunde, mits dat vak als verplicht in het leerplan is opgenomen. De marges voor de hoofden en on derwijzers aan ULO-scholen zijn af hankelijk van de akten, welke zij be zitten. De hoofdmarge voor alle soorten van scholen is dezelfde, gedifferen tieerd in twee groepen naar gelang het aantal onderwijzers, dat aan de betreffende school verbonden is. Voor de scholen voor buitengewoon onderwijs gelden dezelfde salarissen als voor die voor gewoon lager onder wijs, met dien verstande, dat de ex tra marge verhoogd is van ƒ270. tot 360.—. In het algemeen moeten deze grondsalarissen verhoogd worden met de extra toelagen, welke het staats blad G 13 toekend. EERSTE VROUW IN DE NED. DIPLOMATIE. Mej. mr. M. Z. N. Witteveen is be noemd tot ambtenaar van den bui- tenlandschen dienst in bij zonderen dienst met den rang van ambassade raad. Zij zal als zoodanig werkzaam worden gesteld bij de vertegenwordi- ging van Nederland bij de Vereenigde Naties te New-York. Met deze benoe ming heeft de eerste vrouw haar in trede gedaan in het Nederlandsche diplomatieke korps. Mej. Witteveen studeerde rechten te Leiden, waai- zij in 1926 promoveerde. Van 19311939 was zij verbonden aan het secreta riaat van den Volkenbond. In 1945 nam zij deel aan het voorbereidende werk voor de totstandkoming der Ver. Naties. De mijnenveeger en reparatieschip „Beachy Head" werd op de werf le Chatham door de Engelsche marine aan de Nederlandsche marine overge dragen. Luitenant-admiraal Helfrich. die persoonlijk het schip, dat den naam „Vulkaan" ontving, in ont vangst nam, inspecteert de eere- wacht. De „Vulkaan" werd in Canada gebouwd en Meed tijdens den oorlog dienst in den Stillen Oceaan. DE VIER" TE MOSKOU Reeds eerder gedane berichten, dat de Britsche minister van Buiten- landsche Zaken, Bevin, in de eerste helft der volgende week per trein uit Moskou zal vertrekken, zijn in gezaghebbende kringen te Londen bevestigd. Men neemt aan, dat de geheele Britsche delegatie met Bevin zal vertrekken. Het vredesverdrag met Oostenrijk. Na twee uur te hebben gewijd aan het rapport van de commissie voor de Duitsche steenkoolindustrie zijn de vier ministers gisteren begonnen met de bespreking van het vredes verdrag met Oostenrijk. Zoowel de Oostenrijksche als de Joegoslavische gedelegeerden, die zich in Moskou bevinden, zijn uitgenoodigd om hun standpunten heden voor den minis terraad uiteen te zetten. Mogelijk zal ook de Oostenrijksche kanselier Figl zich naar Moskou begeven. Molotof zeide gisteren, dat de Rus sen er geen bezwaar tegen hadden „Eens, maar nooit meer" De vulpenfabrikant Reynolds uit Chicago is er zooals gemeld in geslaagd, het record voor een vlucht om de wereld te breken. Gistermor gen om even over vieren landde hij in zijn „Bombshell" te New York. De bemanning stapte uit „vermoeid maar glimlachend". Reynolds zeide, dat hij voor &een honderd millioen dollar de vlucht zou willen overdoen-.. De tijd, die de „Bombshell" in to taal heeft noodiig gehad, is 78 uur en 55 minuten. Dat is 12 uiur en 19 minuten sneller dan het oude record. Op de heele route werden negen landingen gemaakt, drie meer dan de bedoeling was. Door tegenslagen van verschillenden aard lag Reynold's tijd 27 uur boven het doel, dat hij zioh had gesteld. Op weg van Tokio naar Alaska moest de „Bombshell" wegens brand stofgebrek een landing te Adak op de Aleoeten maken.' Vandaar vloog hij niet naar Alaska maar naar Ed monton in Canada. Daarna had hij te kampen met mist en ijs. Boven New York was de benzine bijna op. Rey nold's slotsom: „Ik heb er meer dan genoeg van." Onder degenen, die Reynolds op 't vliegveld begroetten, was kolonel Arnold, die in 1924 de eerste vlucht om de wereld volbracht. Hij deed er 5 maanden en 22 dagen over. HET PROCES TEGEN BATA. Het Tsj echo-Slowaaksche nieuws bureau deelt mede, dat het proces te gen den bekenden Tsjecho-Slowaak- schen schoenmagnaat, Jan Antonin Bata, op 28 April bij afwezigheid van beklaagde zal beginnen. Bata, die zich in Brazilië bevindt en Braziliaansch burger is, wordt er van beschuldigd, tijdens den oorlog schoenen aan het Duitsche leger te hebben geleverd en plannen te hebben beraamd om het geheele Tsjechische volk naar Pata- gonië over te brengen. MILCH KRIJGT LEVENSLANG. Veldmaarschalk Erhard Milch, voormalig Nazi-onderminister van luchtvaart, is te Neurenberg tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. Gaat Fokker Straal vliegtuigen bouwen?; Naar „Tromy" verneemt zijn de Vereenigde Ned. Vliegtuigfa- j brieken „Fokker" voornemens de Gloster Meteor IV in licentie te gaan bouwen, indien althans 4 de regeering de benoodigde de- viezen daarvoor beschikbaar zal stellen. I.K.V.P. en actie-Weiter Het te Batavia verschijnende week blad „De Katholieke Week" is tevens officieel orgaan geworden van de I.K.V.P. Het bevat in het officieele gedeelte een waarschuwing van het bestuur der I.K.V.P. tegen de actie van oud minister Weiter cs. Het bestuur ver klaart, den door de partij van den arbeid gevolgden koers nauwlettend te zullen blijven gadeslaan, doch ver trouwen te stellen in het beleid, dat door de Katholieke leden van de Sta- ten-Generaal wordt gevoerd Het be stuur acht voor de Katholieken in Indonesië derhalve geen enkele reden aanwezig, om de actie van den heer Weiter cs te steunen en ontraadt dit ernstig het Oostenrijksche vredesverdrag in Moskou af te maken. Hij beloofde, dat zijn delegatie daarnaar zou streven. In een zitting, die „buitengewoon harmonieus" genoemd werd, hebben de ministers voorts 15 van de 59 clausules van het verdrag met Oos tenrijk afgedaan-, waarbij zij het over een stuk of twhalf dr rvan eens werden en minder belangrijke geschilpunten regelden, die eerst onoplosbaar geleken hadden. De punten, waarover de ministers het gisteren voor het eerst eens zijn geworden, zijn: 1. het verbod van aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. 2. Regeling betreffende naturali satie, immigratie en verblijf van Duitsche staatsburgers in Oostenrijk. 3. Regeling betreffende uitleve ring van oorlogsmisdadigers. Over de volgende punten kon ook gisteren geen overeenstemming worden bereikt: 1. De nauwkeurige definitie, ver vat in de preambule, van Oostenrijks schuld aan den oorlog. 2. De actie, welke de V.N. of de geallieerden zouden dienen te voe ren bij een mogelijke toekomstige bedreiging van Oostenrijks territo riale. politieke en economische on afhankelijkheid. Inbeslaggenomen Nazi eigendommen John Hynd, de Britsche minister van de Britsche zóne in Duitschland» heeft in het Lagerhuis medege deeld. dat in de Britsche zóne be slag is gelegd op eigendommen van vooraanstaande nazi's. In beslag ge nomen werden eigendommen van Von Ribbentrop, Von Papen, Rosen berg, Keitel, Doenitz en Goering ter waarde van resp. 690.000, 721.000, 657.000, 1.045.000, 153.000 en 4.000.000 Mark. Dit bezit werd met goedvin den van de andere bezettende mo gendheden in bewaring gehouden, totdat een regeling inzake de be stemming zou zijn getroffen. Ten slotte verklaarde Hynd, dat nog geen bericht was ontvangen over de bestemming van de kunstschatten, die in Goering's buitengoed, Karin- hall. in de Russische zóne aangetrof fen werden. Goering had enkele kunstschatten uit Karinhall naar Zuid-Duitschland overgebracht, waar zij in beslag genomen en terug gegeven werden aan de landen van herkomst. REACTIES OP TERECHTSTELLING VAN DOV GRUNER. Joseph Clark Baldwin, voorzitter vain het Amerikaansohe comité voor politieke actie inzake Palestina, heeft naar aanleiding van de terechtstelling der vier JoodsChe verzetlieden een week rouw afgekondigd. Hij zeide: „Wij zijn vastbesloten tegenmaat regelen te nemen". Peter Bergson, voorzitter van de Joodsohe commissie voor nationale bevrijding, heeft in een te Washing ton uitgegeven verklaring een beroep gedaan op de verzetsgroepen in Pa lestina om de executie van Dov Gru- ner en de drie andere Joodsche ver zetslieden te beantwoorden met al le maatregelen, welke zij geschikt achten. „Het schijnt onvermijdelijk te zijn", aldus Bergson, „diat tenge volge van deze bloedige uitdaging vele levens van onschuldige Joden zoowel als EngeLschen verloren zul len gaan". DE PLAKKENDE BERLIJNSCHE BURGEMEESTER. Volgens den onder Britsche con trole staanden Duitschen nieuws dienst zal dr. Ostrowsky, de sociaal democratische burgemeester van Ber- lijn, om wiens aftreden de Berlijn- sche gemeenteraad verleden week Zaterdag heeft verzocht, hedenmid dag in een bijeenkomst van den ge meenteraad zijn besluit om af te tre den bekend maken. Dr. Ostrowsky heeft zooals men weet een geschil met zijn eigen partij, die protest heeft aangetee- kend tegen zijn onderhandelingen met de Socialistische Eenheidspartij, om tot een overeenkomst te komen op het gebied van gemeentepolitiek. Is dat democratie? De heer Hofstra (P.v.d.A.) heeft den Minister van Financiën de vol gende vragen gesteld: „Heeft de Minister kennis genomen van het jaarverslag van enkele groo te bankinstellingen over 1946, met name van dat van de N.V. Rotter- damsche Bankvereeniging, en van de daarin voorkomende passages over de financieele politiek van de Re geering, welke o.m. zijn gericht te gen de te volgen belastingpolitiek? Acht de Minister het wenschelijk, dat door deze bankinstellingen aldus een actie wordt gevoerd, die de strek king heeft de op het algemeen belang gerichte politiek van de Regeering te doorkruisen en te schaden? Is de Minister in verband met deze verschijnselen bereid mede te dee- len, in welk stadium op het oogen blik vc-rkeeren de plannen van de Regeering tot nationalisatie van de Nederlandsche Bank, zoomede welke maatregelen bij de Regeering in over weging zijn tot het tot stand brengen van een wettelijke regeling, houden de overheidstoezicht op het particu liere bankwezen?" Mag men in Nederland niet meer vrij zijn meening zeggen? Moet hun, die het niet met de Re geering eens zijn, de mond worden gesnoerd? Is dat democratie?! DISTRIBUTIENIEUWS a-02 alg500 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 1000 gram jam, stroop, enz. of 500 gram chocolade of suikerwerk a-03 alg250 gram zachte zeep BONKAARTEN KD, KE 705 (serie a) a-12, a-13 afg. 250 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gr. chocolade of suiker- werk a-14 alg250 gram zachte zeep a-17 res250 gram zachte zeep BONKAARFTEN MA, MD 705 (bijz. arbeid, a-s. moeders) (serie a) a-21 suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gr. chocolade of suiker werk TABAKSKAARTEN, ENZ. QA, QB, QC 703 69-1 tabak 3 rantsoenen tabaks artikelen. 69-2, 69-3 2 rantsoenen tabaks tabak artikelen. 69-1 versn. 200 gram chocolade en/of suikerwerk of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 400 gram jam, stroop enz. 69-3 n. 100 gram chocalade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 April worden gebruikt GEEN VERDUBBELING TABAKSRANTSOEN. In de kringen van den tabakshan- del verwacht men, dat de in het be gin van dit jaar door minister Huys- mans gedane belofte van verdubbe ling van het tabaksrantsoen tegen den zomer, niet vervuld zal worden. Men meent te weten, dat de minister dit zal aankondigen na de indiening bij de Staten-Generaal van de nota in zake de financieele situatie, aldus „Trouw". De schaarschte aan deviezen maakt het noodzakelijk op den aankoop van genotmiddelen in het buitenland te bezuinigen. Men zal nu hoogstens op een kleine verruiming van het huidi ge tabaksrantsoen mogen rekenen, die dan gepaard zou gaan met een wijzi ging in het systeem der tabaksdistri butie. Overigens verwacht men dat de regeering in geen geval tot een ver laging van het sigarettenrantspen zal overgaan. £en (iOJtAe.itje... „Hoe dieper de kennis der verlos sing en der vergeving is. des te meer wordt de ziel geschud door den schrik over de zonde en vervuld van de hun kering naar de heiligheid". Ds. H. Kraemer, hoogleeraar te Leiden. WEERSVERWACHTING g KOUDE NACHT. 5 o Wind door Noord-Oost geleide- 5 5 lijk ruimend naar Zuidelijke richtingen. Koude nacht, mor- g gen overdag» weer flinke stij- 5 g ging van temperatuur. Aanvan- o g kelijk voornamelijk in het Zuid- 5 o Oosten van het land vrij veel o 8 bewolking, later opklaringen, g Overwegend droog weer. g o o 0000000000000000000000000000000000

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1