H. Zünderman nam afscheid van de sterrenwacht De R.K. Bond „St. Antonius" in bondsvergadering bijeen DINSDAG 15 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Het interieur van het Raadhuis. Gevolg gevende aan het verlangen der burgerij tot verfraaiing van het interieur van het raadhuis, in over eenstemming tot zijn doel en betee- kenis, heeft de Raad in December 1945 een commissie ad hoc in het le ven geroepen, bestaande uit de hee- ien A. F. Ruijssenaars, W. M. de Vos en J. M. van Dijk. Deze commissie is de vorige maand met haar rapport klaar gekomen. Het gemeentebestuur heeft ons om bepaalde redenen pas nu verlof gegeven het een en ander uit genoemd rapport onze lezers voor te leggen. De sfeer in het raadhuis aldus het rapport behoort te worden ge schapen door een aesthetisch verant woorde aankleeding van alle daar voor in aanmerking komende ruim ten, maar niet minder door de aan wezigheid van die voorwerpen, welke er toe bijdragen het nationaal besef en locale gemeenschapszin te verster ken. Dit kan worden bevorderd door de aanwezigheid van beeldende kunst en kunstnijverheid, een en ander in overeenstemlng met de beteekenis der onderscheiden ruimten. Voorts acht de commissie het wenschelijk, dat er nationale en locale emblemen worden aangebracht op de daarvoor passende plaatsen en er o.a. rijks, ge- tneente-wapens, portretten van het Koninklijk Huis, topografische wand kaarten ook zeker niet mogenu ont breken. In genoemid rapport wordt voorts ook nog gedacht aan opbouwende spreuken, informatieve voorstellin gen en aankondigingen van belangrij ke feiten en van plannen en uitkom sten, op artistieke wijze uit te voeren, in bijzondere gevallen uitste kende voortbrengselen van de eigen industrie of handwerksnijverheid ten toon te stellen, goed uitgevoerde fo to's, een en ander in overeenstem ming met voren omschreven doel, en te bestrijden zoo mogelijk uit een fonds, dat jaarlijks kan worden aan gevuld, voor zoover deze niet kunnen worden bestreden uit de gewone be grotingsposten. LEIMUIDEN E. H. B. O. Zaterdag namen 2 ploegen vau de afd. E. H. B. O., afd. Leimuiden en Rijnsaterwoude deel aan de lcrmgwedstrijden te Hoofd dorp, waar Aalsmeer, Hoofddorp, Nieuw Vennep en Leimuiden elkaar bekampten. De ploeg Leimuiden II bestaande uit den heer W. du Pau (leider) en de dames S. de Graaf en A. Wolken wist het hoogst aantal punten te bereiken en legde hierdoor beslag op een fraaien wisselbeker. LISSE Biljartvereenigrag „Luto" Vrij dagavond hield de R.K. Biljartver- eeniging „Lpto" een ledenverga dering in het Bondsgeibouw onder voorzitterschap van den 'heer G. C. Degger. Besloten werd om op Donderdag 17 April 'het seizoen te besluiten met een onderlinge wedstrijd. De wekelijkscne clubavonden zul len gedurende de zomermaanden normaal doorgang vinden. De heer Degger stelde zich gaarne beschik baar om op de clubavonden biljart- les te geven. NOORDWIJKERHOUT Nat. Kath. Jongeren Beweging, De N.K.J.B. van de St. Jozefparo chie hield ih café v. d. Geest een ver gadering tot sluiting van het winter- programma. De vereeniging kan te rug zien op een nuttig besteed jaar, dit bleek wel uit de verschillende ver slagen welke uitgebracht ./erden. Bij de bestuursverkiezing werden in het K.J.M.V.-bestuur gekozen A. War merdam A. M.zn., voorzitter, A. Jans sen en J. Heemskerk. Het nieuwe be stuur der K.A.J. bestaat uit J. Dui venvoorden, voorzitter, J. de Winter, P. v. d. Klugt en H. de Jong. Bestuur L. T. J.: P. Verdegaal, voorzitter, P Hogervorst, K. Dobbe, J. v. Schie en P. v. Nobelen. Als afgev. der afd. in het top-bestuur werden benoemd: K. de Jong, A. Janssen en J. v. Schie De alg. voorz. P. Verdegaal bracht dank aan den Aalmoezenier die zich ten volle aan de jeugdvereenigingen geeft. Dc aalmoezenier dankte het oude bestuur voor de prettige samen werking. Medegedeeld werd dat voor den zomer voor de sportliefhebbers het terrein achter het Patronaatsge bouw der St. Victorparochie kan wor den gebruikt. Ook werd medegedeeld dat leden van de K.A.J. die met den bloembollenmarsch te Hillegom mee willen doen, 'zich kunnen opgeven, liefst zoo spoedig mogelijk bij het be stuur. SASSENHEIM Wandelsport. De R.K.S.V. Con cordia uit Hillegom organiseert op 26 en 27 April a.s. wandeltochten van 30 K.M. voor dames en heeren boven 14 j. en van 15 K.M. voor deelnemers boven 12 j. Leden van Teylingen en ook niet-leden kunnen zich voor 19 April opgeven bij J. v. Nouland. Bij voldoende deelname zullen eenige „groepen" gevormd worden (10 deel nemers en een leider). Voor deelneemsters is het wandelen in skibroek, trainingspak, shorts of rij broek niet toegestaan. Tentoonstelling ziektebeelden in bolgewassen. Zaterdag 19 April a.s. zal van 36 uur in de schuur van de «^.a,v" Zonneveld en Co. aan de Wilhelmmalaan een tentoonstelling worden gehouden. Deze tentoonstel ling is georganiseerd door de afd. Sassenheim van de A.V. voor Bloem bollencultuur in samenwerking met de Unie der Landarbeiders. Het doel is, de vakbeoefenaren de gelegenheid te geven hun kennis t.d. verschillende boilenziekten te ver rijken. Er zullen verschillende bol len worden getoond die deze winter van vorst en water hebben geleden. s£i?ns bestaat gelegenheid tot het van vragen omtrent die ziek tebeelden. Wanneer een monster LEIDSCH TRIBUNAAL Het Leidoch Tribunaal deed Dins dagochtend' uitspraak in de volgen de zakëh: A. J. Buschman, te Noordwijk, in tern eering voor den tijd van 4 jaar tot 10 Mei 1949 ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, het bekleeden van openbare ambten. J. J. v. d. Weide te Leiden, inter- neering voor den tijd van 2 jaaar en 6 maanden tot 8 November 1947, ont zetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, het bekleeden van openbare ambten en verbeurdverklaring van het vermo gen tot het bedrag van f 500. F. C. A. Bosch tc Sassenheim, in- terneering voor den tijd van 4 jaar tot 29 September 1949. ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, het bekleeden van openbare ambten. wordt meegebracht, kan deskundig antwoord verkregen worden. De di recteur van de vereen. „De Narcis" en de heer Demmink van de Planten- ziektenkundigen dienst hebben hun medewerking toegezegd. Nieuwe kerkklokken. De Kajot- ters hebben het .plan opgevat om daadwerkelijk mee te helpen aan de verwezenlijking van ons aller wensch: nieuwe kerkklokken. Daartoe zullen zij regelmatig de huizen langs komen o moud papier van allerlei soort op te halen. STOMPWIJK Katholiek Thuisfront. Dat in Stompwijk de menschen onze militai ren niet vergeten, bleek Zondagavond wel uit het feit, dat de zaal van café „Het Blesse Paard" tot op de laatste plaats bezet was tijdens de ten bate van Katholiek Thuisfront door een groep jongeren gegeven opvoering van „Bloed en Liefde" van Godfried Bomans. In deze satire op de mo derne liefdesroman laat de schrijver met fijne geestige trekjes ons genie ten van de liefdesperikelen tussclien Philips van Bourgondië en Jacoba van Beieren, geflankeerd door meer dere adelijke personen uit vroeger eeuwen o.a. Karei V, Hertog van Na- varra. Dirk III, Louise de Coligny en Iwan de Verschrikkelijke Ofschoon het stuk speelt in de middeleeuwen schijnen de adelijke dames en heeren wel het gebruik te weten van de mo derne hulpmiddelen van stofzuiger tot atoombom toe, wat aan het stuk een aparte bekoring geeft. De spelers ver- 'dienen ^lle lof voor de bijna feillooze wijze waarop zij hun rol vervullen. Het décor, speciaal voor deze gele- geheid vervaardigd door A. v. Maren, was in alle opzichten keurig verzorgd. Ook de regisseur Rinus van Haastert kan met voldoening terug zien op de ze avond. De leden van het Congre gatie-koor droegen op hun wijze een steentje bij door op verdienstelijke wijze „An der schonen Blauen Do- nau" te vertolken. Kap. v. Paaschen dankte na afloop spelers en mede werkers voor hun belangelooze ar beid en het publiek voor de overwel digende opkomst en drong er op aan niet alleen onze militairen bij te staan in hun stoffelijke nood maar op de allereerste plaats te steunen met ons vurig gebed. VOORHOUT „Aaron Slootjes in de knel". In het Parochiehuis hebhen de jonge mannen van de N. K. J. B. de klucht in .3 bedrijven opgevoerd, getiteld: „Aaron Slootjes in de knel". De hoofdrollen, Aaron Slootjes en diens compagnon, werden op uitnemende wijze vertolkt, terwijl de debutan ten ook zeer verdienstelijk speelden. De nieuwe burgemeester drs. de Graaff, gaf ook nog blijken van be langstelling, en werd om deze at tentie met applaus begroet. LEIDEN KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij Kon. besluit is op hun verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Staatscommissie voor de reorga nisatie van het Hooger ónderwijs aan prof. dr. J. van der Hoeve alhier en dr. C. H. van der Leeuw te Wasse naar onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten. Bij Kon. besluit is den hoofdinspec- tur van 's Rijks belastingen P. de la Sablonière van Eelde, hoofd van de inspectie der belastingen te Leiden, lste afdeeling, verplaatst naar 's Gra- venhage en aangewezen als hoofd van de inspectie der belastingen, lste af deeling, aldaar. Bij Kon. besluit is, te rekenen van 22 Februari 1947, benoemd tot voor instituut voor pharmaco-therapeu- zitter van het bestuur van het rijks- tisch onderzoek prof. dr. E. N. Voge lenzang, hoogleeraar aan de rijksuni versiteit te Leiden, lid van dat be stuur. PATER E. TESSER O.F.M. Vandaag vernamen wij, dat pater Tesser O.F.M. heden 70 jaar is ge worden. Pater Tesser, die gedurende zoo vele jaren van zijn priesterleven in Leiden heeft gearbeid, mogen wij wel namens de katholieken van Lei den hartelijk gelukwenschen! De ju bilaris, die nu kapelaan is aan de Haagweg-parochie, is voor dien tijd verscheidene jaren kapelaan geweest aan de parochie van de „Hartebrug". Pater Tesser 70 jaar! Met oprechte dankbaarheid voor den velen arbeid, dien deze priester heeft verricht, wil len wij hem van harte toe wensch en: ook nü nog vele jare in denzelfden vurigen zielenijver en blijde opge wektheid, die dezen zoon van St. Franciscus typeert. ,,'N ZOMERZOTHEID". In een keurig décor gaf de tooneel- groep „Euripides" gisteravond in den Schouwburg een opvoering van ,,'n Zomerzotheid", een blijspel bewerkt naar den gelijknamigen roman van Cissy van Marxveldt. De geschiedenis speelt ^ich af in en rond de villa Sonnewende, die zich bevindt in een boschachtige streek.- Vijf jongeman nen brengen er hun vacantie door en onder hen bevindt zich een jonk heer. Enkele jongedames, die zich bijzonder tot den adellijken stand voelen aangetrokken, vinden dit ont zettend interessant en wanneer ze op een keer in het bosch vertoeven, wis selen ze hierover nog al luid van ge dachten. toevallig is de jonkheer in de buurt en luistert het gesprek af. Daar de jongedames hem nog niet' kennen, besluit hij een grap uit te halen- Een van zijn vrienden zal zich voor den jonkheer uitgeven, terwijl hij zelf als 'chauffeur zal optreden. Uit dit gegeven komen dan allerlei komische situaties voort. De hoog-" moedigste onder de dames meent een jonkheer aan den haak te hebben ge slagen, terwijl de nederigste met den chauffeur genoegen neemt, die tot al ler verbazing achteraf de jonkheer blijkt te zijn. „Euripides" heeft een goede vertol king van dit tooneelspel gegeven. Het zou niet rechtvardig zijn om hier en kele namen te noemen van personen, die bijzonder goed spel gaven. Bij den aanvang 'werdi immers medege deeld, dat door omstandigheden en kele spelers in zeer korten tijd hun rollen hadden moeten instudeeren. De avond heeft hiervan echter geen sto- renden invloed ondergaan, want over de gsheele linie werd goed geacteerd, terwijl de rolkennis bevredigend was. Den regiseur George v. d. Wijngaard komt hier ongetwijfeld een woord van lof toe. K.A.J. „St. Petrus". Deze week staat op ons programma „Lente avond". Een avond met-van alles een beetje in echte Kajottersgeest. Jon gens, vorige week zijn wij begonnen met het ten uitvoer brengen van de K.A.J. Paaschactie; deze week zetten wij dit weer voort. Spel: dan denk ik aan dammen, schaken, sjoelen, kaar ten en tevens beschikken wij nog over een tiental andere spelen. Sport: onze Stoere Toekomst-leider gaat van onze harde botten elastiek maken. Verder improviseeren en de aalmoe zenier geeft ons dan nog een geeste lijke training in „Jongenskwartier". Dit is toch wel om Woensdagavond 8 uur ons clubhuis. Rapenburg 52, te bestormen, en dat verwachten wij dan ook Hedenmorgen te 9 uur had in de Leonarduskerk aan den Haagweg de Gez. Requiem plaats voor de zielerust van Henk Hillenaar, korporaal v. h. Regiment Grenadiers, die op den len Paaschdag in het Ziekenverblijf Pa- narakan te Buitenzorg (Java) is over leden. De legeraalmoezenier Pater Gasman en Rector Bonsel van het Rectoraat aan de Haagsche Schouw waren bij de plechtige Uitvaart aan wezig. De Nederl. Concertdir. J. Beek uit Den Haag deelt ons mede, dat Ana de Brito Aranha Vrijdag 25 April in de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal een liederen-avond zal geven. Deze zangeres is van origine een Hol- landsche, doch verkreeg door haar huwelijk de Portugeesche nationali teit. Gerard Hengeveld zal op deze concerten de begeleider zijn. Gistermiddag kwamen op den Rijnsburger weg bij de Houtlaan twee fietsers met elkaar in botsing. Daar bij bekwam de 60-jarige adjunct-di recteur van het Openbaar Slachthuis, dr. T. S. W., wonden aan hoofd en rug. Hij is door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De 10-jarige M. v. V wonende Waardgracht, was op het dak van de bewaarschool in de Groenesteeg ge klommen. Hij viel er af en liep ver moedelijk een bekken-breuk op. De 32-jarige W. H. uit Voor schoten liep zonder uit te kijken het -emplacement van de N.Z.H. otrer. Hij werd aangereden door een tram en brak het linker-dijbeen. 1 In de Oosterdwarsstraat is ten huize van den kleermaker J. W. brand ontstaan. Er werd voor een bedrag van ƒ400.schade aange richt Een „Zunderman-reflector" in gebruik genomen Na een eervolle carrière van ruim veertig jaar in dienst der astrono mische wetenschap heeft de heer H. Zünderman, chef-instrumentmaker van de Leidsche Sterrewacht, gister middag als zoodanig afscheid geno men. Het moet bij dit afscheid den heer Zünderman een groote Voldoè- ning geschonken hebben van den directeur, prof. dr. J. H. Oort, te mo gen vernemen, dat één der juist deze week in gebruik genomen spie- gelkijkers den naam van „Zunder man-reflector" zal dragen. Onder de zeer vele aanwezigen, die zich in de collegezaal vereenigd hadden om van dit afscheid getuigen te zijn, merkten wij o.m. op mr. K. Wiersma namens curatoren der Rijksuniversiteit, dr. Crommelin, oud-directeur van de Instrument- makersschool van het Karn. Onnes- laboratorium, mevr. de Wed. E. de Sitter-Suermondt, de echtgenoote van den overleden directeur der Sterrewacht en voorts vele oud leerlingen van den heer Zünderman en het voltallig personeel. Prof. dr. Oort, die als eerste spre ker het woord voerde, stelde de veelzijdige gaven van den heer Zün derman in het licht. Wij allen, aldus spr., hebben vele malen van uw origineele ideeën bij het ontwerpen der instrumentaria mogen profitee red Gij waart een nobel en con- scentieus man met een sterk ver antwoordelijkheidsgevoel. Ten einde uw naam voor altijd aan de Leid sche Sterrewacht te verbinden heb ben wij besloten om de spiegelkijker van 45 cm., welke in één der koe pels is opgesteld en waarin vele ge dachten en ideeën van U zijn ver werkt, thans definitief in gebruik te nemen en daaraan den naam van „Zunderman-reflector" te geven. Nadat spr. den wensch had uitge sproken, dat de heer Zünderman nog langen tijd van zijn welver diende rust mocht genieten en daarbij ook het contact met de Ster rewacht zou bewaren, bood hij hem namens het geheele personeel een kleurenets en een kistje sigaren aan. Mevrouw Zünderman \verd gelij kertijd met een fraai bloemstuk verrast. De opvolger van den heer Zün derman, de heer A. Meester, die -den heer Z. de rechterhand van va dertje tijd noemde en 'het wel wat ondankbaar vond, dat Z.M. „De Tijd" thans het uur deed slaan, waarop hij zijn assistent ontsloeg, wees er op, dat de heer Zünderman zich altijd met veel ambitie aan zijn hem opgedragen taak heeft gegeven. Zijn arbeid is hij leeren zien als zijn levenswerk. Daarnaast was hij iemand met een sterk ontwikkeld plichtsbesef en vooral een uitste kend vakman, aan wien de oud leerlingen veel dank verschuldigd zijn. Namens hen allen bood spr. enkele boekwerken aan. Namens de collega's voerde ten slotte de heer J. M. Kriest 't woord, die zeide, dat het heel moeilijk zou vallen om op de Sterrewacht de stoere figuur van «jlen heer Zünder man te moeten missen. Wat gij tot stand hebt gebracht en het is veel draagt het stempel van wel doordachtheid en degelijkheid, aldus spreker. Ook de heer Kriest SDrak den wensch uit, dat de heer Zün derman nog vele jaren van zijn pen sioen mocht genieten. De heer Zünderman, die toegaf dat het hem moeilijk viel om van zijn werk afscheid te nemen, zeide het altijd zeer op prijs te hebben gesteld, dat hij van zoovele zijden waardeering op zijn arbeid heeft mogen ondervinden, Ook vandaag heeft hem dit weer getroffen. Ten slotte herinnerde spr. nog aan zijn komst op de Sterrewacht in 1906 en aan de uitbreidingen, welke er sinds dien hébben plaats gevonden. Nadat nog een filmpje over de Sterrewacht was vertoond werden allen in de gelegenheid gesteld om van den heer en mevrouw Zünder man afscheid te nemen. TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 19. In de koffer dacht Tim nóg eens over de geschiedenis na. /vlies werd. hem nu hoe langer hoe duidelijker. Hij had er eerst niets van begrepen wat de dieven nu eigenlijk met a1 die benzine deden. Nu ging lem echter ook daarover een licht op nu hij wist dat ae directeur de leider an de boe- venbende was. Die kocht natuurlijk alles wat uit zijn eigen onderneming gestolen werd, zelf weer terug. Hij schreef dar. een mooie rekening uit en stopte het geld in zjjn eiger. zak, want behalve dan zijn eigen hand langers hoefde hij niets te betalen. Nieuwsgierig waar Zwendel toch bleef, gluurde hij onder het deksel uit. „Pas op, daar kwam hij aan. Als hij nu maar niet merkte, dat de knippen er niet meer op zaten, want die had Tim natuurlijk niet ach ter zich dicht kunnen doen." Maar Zwendel zag het wel, mop perde iets over de sloten die door het harde neerzetten opensprongen en deed de knippen er weer opül pvE BELANGSTELLING, welke heden' voor den 35en Bondsraad van L'den Ned. R.K. Bond van Hotel-, café- en restaurantgeëmployeerden „St. Antonius" hier ter stede werd getoond, was verblijdend groot. Leiden was voor het eerst voor deze vergadering uitverkozen, zulks naar aan leiding van het feit, dat de Leidsche afdeeling haar derde lus-tram her dacht. Ep. het Leidsche bestuur met zijn nverigen feestcommissie-voorzit- zitter, den heer J. Lagowitz, aan het hoofd heeft ervoor gezorgd, dat de gasten uit heel het land uitstekend werden ontvangen. van rijksbemiddelaars den bond nu reeds ongeveer een jaar laat strij den voor goedkeuring van dit accoord en zich op het standpunt stelt, dat het verfoeilijk en niet-zedelijk fooien- stelsel als loonstelsel gehandhaafd blijft. Toen prof. Romme voorzitter van het College van Rijksbemidde laars was, heeft men wel eens gezegd en geschreven, dat deze niet sociaal genoeg wac, maar bij Romme zou men voor dit vraagstuk dezen tegen stand niet ontmoet hebben. In het be lang van het bedrijf moet hier spoe dig een besluit komen. Verder behandelde spr. het klee ding vraagstuk, dat nog steeds tal van moeilijkheden oplevert. In Heerlen kan men wel een rokcostuum krijgen, in andere streken van het land niet. Vervolgens wees spr. nog op het nut der Vakscholen, terwijl hij me dedeelde, dat toegetreden is tot de „Stichting vakonderwijs Horecabe drijven". Na deze openingsrede werd een te legram van verknochtheid'en gehoor zaamheid aan Mgr. Huibers gezonden, alsmede een telegram aan het Colle ge van Rijksbemiddelaars' met verzoek tot goedkeuring van de in het bedrijf verkregen accoorden. Na het zingen van Roomsche Blijd schap werd overgegaan tot afhande ling van de agenda. Notulen en ingekomen stukken gin gen onder den hamer door. De jaar verslagen van secretaris en penning meester werden nader toegelicht en door de vergadering goedgekeurd. Het verslag der kascommissie werd goedgekeurd, waarna de begrooting in behandeling kwam. Na uitvoerige discussie o.m. over de kwestie Van e.v. royementen, werd de begroo ting vastgesteld met een bedrag van rond 73 000 aan inkomsten en uitgaven. De beschouwingen over het be stuursbeleid bracht verschillende ton gen los. De heer A. Th. Doove vroeg het bestuur meer aandacht te wijden aan den naam van den bond en niet meer te spreken alleen van kellners, doch va» Hotel-, Café en Restaurant geëmployeerden, waarop de heer v. Bijsterveld erop wijst ,dat dc naam „kellner" ingeburgerd is in het land en als Père Henri over zijn jongens spreekt, is het over de „kellners". Officieel zal spr. en het bondsbestuur rekening houden. Tijdens deze besprekingen kwam pater Henn de Greeve ter vergade ring, die door den voorzitter hartelijk werd welkom geheeten. Op een vraag van de afd. 't Gooi, hoe de verhouding van het H. B. is tot de nieuwe leden in dc groep van musici en artisten, antwoordt de heer v. Bijsterveld, dat de opname van deze groep geschiedt op verzoek van Kardinaal ac Jong. Die menschen moeten met overgelaten worden aan de E. V. C. Voor hen moet er een aparte bond van musici en artisten komen. Inderdaad is er een katholieke bond voor deze menschen gesticht. De organisatie moet nu nog verderen vorm krijgen en tot zoolang zullen ze bij „St. Antonius" onderdak vin den. Wat betreft bioscoop- en thea- terpersoneel, deze groep is sociaal nog geheel ten achter bij anderen, want hun arbeids- en loonvoorwaar- aen zijn nog heelemaal niet geregeld, Ook voor deze groep zorgt het be stuur. Op aandringen van Breda is hier stevig aangepakt. Het H. B. zorgde voor 25 pet. loonsverhooging, voor één dag vrij in week, voor slui ting op Oudejaarsavond. De heer v. Bijsterveld drong er op aan de be langen van deze menschen in alle af deelingen zoo goed mogelijk te be hartigen. Na afhandeling van het punt be stuursbeleid werd gepauzeerd. In „de Harmonie" werd de lunch gebruikt, waar het recht gezellig^oe- glng. Huldiging van hoofdbe stuurder J. F. v. Bijsterveld Dit bleek reeds in den vroegen morgen, want na de H. Mis, te 8 uur, welke uitstekend was bezocht, trof men elkaar in „de Harmonie", waar omstreeks 9 uur het gezamenlijk ont bijt plaats vond. Had men hier gere kend op 'n veertigtal deelnemers, meer. dan het dubbele aantal was aan wezig. Daaronder vele dames. De bondsvergadering. Na het ontbijt begaf men zich naar den foyer der Stadsgehoorzaal voor den 35sten bondsraad, welke werd voorafgegaan door de huldiging van den sympathiken en enthousiasten bondssecretaris, den heer J. F. van Bijsterveld. a de opening der bijeenkomst werd het woord gevoerd door den heer A. Th. Doove uit Noordwijk, die naar aanleiding van een simpel be richtje in het Verbondsblad mededeel de, dat een commissie werd gevormd om den heer v. Bijsterveld, die op 15 April 25 jaar hoofdbestuurder is, te huldigen. Spr. las allereerst een gelukwensch voor van de Bedrijfshoreca, waarna hij schetste hoe de heer v. Bijsterveld de afgeloopen 25 jaar een hard werkende, enthousiaste en propagan distische werker is geweest. Hij her innerde eraan hoe de heer v. Bijster veld een goede betrekking vaarwel zegde om gesalarieerd bestuurder te worden van een bond, die nauwelijks 300 leden sterk was. (Thans telt hij 1400 leden). In die functie heeft hij echter met hart en ziel gewerkt aan de verbetering der sociale belangen en te zorgen, dat de bond St. Anto nius één groote familie werd. Als stoffelijk blijk van aandenken bood spr. namens de dertig afdeelin- gen een fraaie radio aan, waardoor hij ook thuis nog zijn belangstelling voor al wat er in de wereld leeft kan too- met de namen der afdeelingen. Aan mevr. v. Bijsterveld werden b.oemen aangeboden. Spr. besloot met den wensch, dat de jubilaris en zijn echtgenoote nog lange jaren hun beste krachten mo gen geven aan den bond. De jubilaris zeide blijde te zijn met den gelukwensch van Horecaf en mede dan dankbaar te zijn voor de hem gebrachte hulde. Hij herinnerde eraan dat hij, toen hij voor den bond begon te werken, van het standpunt uitging te willen trachten orde te scheppen in den chaos, waarin bedrijf en personeel verkeerden, om weer een beetje zonneschijn en gelukig leven te kunnen brengen onder de ve len in het café-restaurantbedrijf. Met de hulp van God en onder bescher ming van „St. Antonius" is er geluk kig veel bereikt en daarvoor zegde spr. hartelijk dank, waarbij hij een dankwoord voegde aan de afdeelingen, die hem bij zijn werk hebben bijge staan een mede dank verdienen voor het bereikte resultaat. De dames verlieten hierna de ver gadering tot het maken van een ex cursie door de stad. Na het zingen van het Strijdlied deelde de heer v. Bijsterveld mede, dat de verbondsvoorzitter niet aan wezig kon zijn op dezen bondsraad zoodat een Congresvoorzitter moest worden gekozen. Het bestuur stelde hiervoor den Leidschen afdeelings- voorzitter, den heer P. Feiten, voor, welk voorstel met applaus werd goedgekeurd. De heer Feiten sprak hierna de openingsrede uit. Na een woord van welkom tot de verschillende genoo- digden gaf spr. een overzicht van den toestand in het bedrijf. Er is in het afgeloopen jaar weer gewerkt om daadwerkelijke saamhoo- righeid te verkrijgen tusschen werk nemers en werkgevers. Spr. hoopt dit jaar op de totstandkoming der wet op de bedrijfsschappen. Met een eigen horizontaal bedrijfsschap voor het ho tel-, café- en restaurantbedrijf, het welk tot stand zal moeten brengen: a. een bëdrijfspensioén voor alle wer kers mogelijk ook voor werkgevers in het bedrijf; b. uitkeering van hon derd procent ziekengeld en wel vanaf den eersten dag; c. doorvoering van de overeengekomen besluiten ,als de loon- en arbeidsregeling en de Ar beidswet. Voor de jeugd dat zijn de genen, beneden den leeftijd van 18 jaar ,is deze geheel ingevoerd voor de volwassenen is het slechts een tienurige nachtrust. Spr. hoopt dat dit jaar heel stellig de algeheele in voering dezer wet van 1919 te mogen belevefi. Wat de arbeidsregeling betreft, is volledige samenwerking tusschen werkgevers en werknemers tot stand gekomen, men wacht nu reeds bijna twee jaar op de goedkeuring van eenige wijzigingen en aanvullingen door het college van Rijksbemidde laars. Spr. vraagt zich af, of dit col lege wel bedacht is op „rust" in het bedrijf en gehoopt wordt op spoedige inwilliging der verkregen aaccoorden. Het fooienstelsel, waarvan het per soneel met genoegen een radicale af schaffing tegemoet ziet, maar waar tegen de werkgevers bezwaar hebben, deed den bond tot een gezamenlijk besluit komen voor een regeling van een gegarandeerd inkomen. In arren moede vraagt spr. zich af wat het toch kan zyn, dat het college BURGERLIJKE STAND. Geboren: Carolina Johanna d. van L. J. Koek en C. M. Tuithof; Rober- tus Franciscus z. van A. Pont en M. C. S. de' Vleeshouwer; Weina d. van H. van der Gugten en W. Noort; An na Theodora Hendrica d. van F. C. de Hosson en A. T. H. van Grieken; Louise d. van J. A. Crooij en L. C. de Groot; Eleonora d. van G. D. J. Oude Elferink en J. S. Hofste; Klaas Minte z. van E. J. Hoefman en A- Stenveld; Hendrik Daniël Christoffel z. van H. W. C. Boom en E. J. Meurs; Alphonsus Franciscus Jozef Antonius Maria z van H. J. Nijhuis en C. de Geus; George Antonie Maria z van G. A. van der Pluij.m en W. E. Verhaar; Gerardus Maria Clemens z. van G. A. Vreeburg en A. C. v. Beek; Petrus z. van P. van den Berg en H. W. J. Pr enen; Cornelia Alida Maria d. van T. P. Gladpootjes en C. H. Meijer; Kobus z. *an H. Opstal ra A. G. Boekman; Gerardus Theoaorus Simon z. van J. T. Kemp en J. van der Werf; Johanna Martha d. van D. Kramer en H. van der Walle; Lucas Maria z. van H. F. Beelen en G. J. Verdegaal. Overleden: J. M. C. van Klink d. 9 dagen; W. Noort huisvr. van H. van der Gugten 29 jE. Greinert wed. v. Aa Hulshoff Pol 65 j.; I. Crama man 23 j.; C. J. van Koperen wed. van A. Kraaijesteijn 79'j.; W. Hoogendoorn z. 1 jaar. Gehuwd: H. J. Schimmel jm. en J. de Vos jd.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3