JAARBEURS HEDEN GEOPEND RADIO Prof. Gerbrandy sprak voor de radio SPORT Washington f~| Square I ooooooóI DINSDAG 15 APRIL 194? DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 De grootste die gehouden is Vandaag is de 48ste Jaarbeurs te Utrecht op de gebruikelijke wijze ge opend. Wij hebben reeds dezer dagen mededeelingen gedaan over inrichting en deelname, waaruit den lezer dui delijk is geworden, dat de inrichting veel overzichtelijker is dan voorheen en de deelname veel grooter. Deze Jaarbeurs is een indrukwekkende de monstratie van het internationaal handelsverkeer. Zij geeft een beeld van de Nederlandsche economie in opgaande lijn, „Beter, mooier en grooter, ondanks de vele moeilijkheden, welke over wonnen moesten worden". Met deze woorden kan men het beste de oetee- kenis van de 48ste Jaarbeurs, die heden hare poorten te Utrecht opent, weergeven. Mr. J. Milius. directeur der Jaar beurs, heeft op een persconferentie een overzicht gegeven van haar groo- te beteekenis. Komende tot een beschouwing van het economische leven, wees de di recteur der Jaarbeurs op het voor Europa opmerkelijke tempo der be volkingsgroei van Nederfand, waar door het aantal consumenten met 8 is toegenomen en waardoor ook aan het aanbod van arbeidskrachten nieu we eischen worden gesteld. In dit verband vestigde spr, de aandacht op het Initiatiefcomité Opvoering^ Ar beidsproductiviteit en op den stand van de arbeidsmarkt met haar acuut tekort aan geschoolde en geoefende arbeidskrachten. In aansluiting hieraan gaf spr. aan de hand van de productie-indices een overzicht van hetgeen onder tal van moeilijkheden door de Nederlandsche industrie is gepresteerd. De Jaarbeurs verschaft den bezoe ker in een geconcentreerd bestek en in een uitermate aantrekkelijken graad van paraatheid een representa tief beeld van het aanbod. Stelt men daartegenover het thans wel vast staande feit, dat de „vraag", welke in den vorm van het bezoek tot uitdruk king komt, een juiste afspiegeling vormt van de behoeften van het be drijfsleven, dan kan men ook zeg gen, dat de Jaarbeurs in ons econo misch leven de functie vervult van een markt. De beteekenis der exportdagen op 15 en 16 April is, volgens spr., dat de buitenlandsche inkoopers, die een reis langs de belangrijkste internatio nale Jaarbeurzen maken, te Utrecht -de Nederlandsche artikelen naar prijs, kwaliteit en geschiktheid voor hun markt, vergelijken met hetgeen zij elders hebben gezien. Zij ontvangen Woensdag HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Orkestwerken van Schubert. 10.00 Morgenwijding. 10.35 Bariton en piano. 11.00 Lezing. 11.30 Gram.pla- Orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 ten. 12.45 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziekprogramma. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Op ziekenbezoek. 17.35 Accordeonorkest. 18.00 Nieuws. 18 20 Koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.30 „Ons leven en ons geloof". 19.45 „Lezen in den Bijbel". 20.00 Nieuws. 20.15 Gram.platen. 21.15 Klankbeeld. 21.45 „The Glasgow or- pheus Choir". 22.30 Lezing. 23.00 Nieuws. 23.25 Orkest. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Koor. 8.30 Oostersche klanken. 9.15 Ziekenbezoek. 9.50 Or kest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11.30 Vragen aan voorbij gangers. 12.00 Het N.C.R.V.-koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Sextet. 14.00 Ka- •mermuziek. 15.00 Gram.platencon- cert. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Koor. 16.45 Voor de jeugd. 17.45 Het Rijk over zee. 18.00 Sextet. 18.45 Le zing. 19.00 Nieuws. 19.15 Het nieuws uit Indië. 19.30 Engelsche les voor beginners. 20.00 Nieuws. 20.05 Or kest. 21.10 „Drie tegen een". 21.40 Orgel. 22.00 Nieuws. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Harmoniemuziek. DE NIEUWE SALARISREGELING VOOR ONDERWIJZERS. Donderdag 17 April a.s. zal dr. J. H. Wesseling, raadadviseur bij het ministerie van O., K. en W. van 20 tot 20.15 uur over beide zenders eeni- ge mededeelingen doen over de nieu we salarisregeling voor onderwijzers. hier, op de juiste wijze naar bedrijfs groepen ingedeeld, een duidelijk overzicht van hetgeen de Nederland sche markt voor hen heeft te betee- kenen. Naar omvang en aantal deelnemers is deze Voorjaarsbeurs de grootste tot nu toe gehouden beurs, ondanl:s het feit, dat wegens ruimtegebrek ruim 500 aanvragen tot deelneming terzij de moesten worden gelegd. Aanwe zig zullen zijn 2514 deelneme—, die 33.815 M2 nuttige ruimte in beslag nemen. (Vorige beurs: 2009 deelne mers met 32.120 M2). Van de 2514 deelnemers zijn 1134 met buitenland sche fabrikaten ter beurze aanwezig, ofwel rond 45 Verdeeld over de onderscheidene landen geeft de deelneming het na volgende beeld te zien: Nederland 1380, Groot Brittannië en Schotland 268, Ver. Staten van Amerika 201, Zwitserland 148, België 147, Frankrijk 137, Tschecho-Slowakije 118, Zweden 32, Denemarken 29, Italië 20, Duitsch- land 8, Canada 7, Oostenrijk 6, Luxemburg en Noorwegen elk 3, Hongarye en Egypte elk 2, terwijl Australië, Palestina en Portugal elk met één deelnemer op de Voorjaars beurs aanwezig zijn. Met een eigen nationale sectie zijn aanwezig België, Tsecho-Slowakije en Zwitserland, terwijl Joego-Slavië en Spanje als voorloopers van hun deel neming aan de a.s. Najaarsbeurs vooralsnog met een inlichtingen stand moesten volstaan. De Britsche Ambassade te 's-Gravenhage neemt met een voorlichtingsdienst aan de Jaarbeurs deel. Leeraren nemen een resolutie aan De leeraren bij het voorbereidend hooger en het middelbaar onderwijs zijn Zaterdag te Utrecht bijeengeko men. Nadat eenige sprekers de betee kenis van het leeraarsambt van ver schillende zijden hadden belicht, werd een resolutie aangenomen, waarin ge constateerd wordt, dat de positie van den leeraar in de maatschappij reeds eenige jaren ondermijnd dreigt te worden, wordt tot schade ook van het onderwijs. Gevraagd wordt, herstel van het leeraarsambt als een volledige e vol waardige betrekking en niet de be zoldiging afhankelijk te stellen van het aantal wekelijksche lesuren. On middellijke voorziening in niet meer langer te dragen noodtoestand. De leeraren in de gelegenheid te stellen zich naast hun schooltaak ten volle te kunnen geven aan de behartiging van hun paedagogische wetenschap pelijke en maatschappelijke plichten. Spoedig herstel van het onderwijs, ook op ander terrein dan dat der sa larisregeling. Bakkersgezellen jubileeren De Katholieke Bond van Bakkers gezellen, die 6000 leden telt, heeft te Amsterdam haar gouden jubileum ge vierd, "waarbij zeer velen van hun be langstelling hebben blijk gegeven. Op de bestuursreceptie werd, be halve de beeltenis van den bondspa- troon, Clement Maria Hofbauer, het fraai ingelijst portret van prof. Aal- berse aangeboden, die een zoo groote rol heeft gespeeld bij de afschaffing van den nachtarbeid. Beide geschen ken zullen een plaats krijgen in het bondskantoor. Aan den voorzitter, den heer J. C. Evers, is door den geest, adviseur, pa ter W. v. d. Bosch O.F.M., het gou den kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt. Ook werd de gouden ju bilaris G. J.-Reeder, hartelijk gehul digd. COMBINATIE MELKVEEHOUDER- MELKSLUTER BLIJFT VERBODEN In 1943 stelde het Bedrijfschap voor zuivel een verordening vast, waarbij het aan melkveehouders behoudens in enkele bepaalde geval len verboden werd consumptie- melk af te leveren aan verbruikers. Dengenen, die ingevolge deze veror dening hun melkslijtersbedrijf slo ten, werd een schadeloosstelling in het vooruitzicht gesteld. Het Bedrijfs- schap heeft thans zijn standpunt, dat de combinatie melkveehouder-melk- slijter ongewenscht is, bestendigd door een tweetal nieuwe verordenin gen, die vrijwel overeenkomen met die van 1943, doch zijn aangepast aan den huidigen tijd. De koningin te Rotterdam Van af het havenschip „De Prinse plaat" heeft H. M. de Koningin de Rotterdamsche haven bezichtigd. Ha re Majesteit sprak haar bewondering uit voor de buitengewone vooruit gang der herstelwerkzaamheden sinds haar laatste bezoek en zij was aan genaam getroffen door het levendig beeld, dat de haven wederom biedt. Om kwart vóór 12 meerde de „Prinseplaat" aan den steiger van de „Maas", vanwaar de tocht door de stad zou aanvangen. De route was zoodanig uitgestippeld, dat de Lands vrouwe een goed overzicht kon krij gen van de bouwbedrijvigheid in de stad. Vóór de tocht bood Ada Klein geld de vorstin bloemen aan. (Ada is de dochter van den kok van het m.c. „Dempo", het schip, dat in oorlogstijd door de „Scharnhorst" in den grond werd geboord, waarbij Kleingeld om het leven kwam). In het clubgebouw van de „Maas" werd opoe Herfst, Ne derlands oudste inwoonster, die on langs op haar verjaardag heeft ge zegd, dat het haar liefste wensch zou zijn eens met de Koningin kennis te mogen maken, aan Hare Majesteit voorgesteld. FINALE KAMPIOENSCHAP NEDERLAND. De zesde ronde van het kam pioenschap van Nederland bracht voor Cortlever een onverwacht snel le zege tegen Kramer. In den llden zet zag Kramer een eenvoudigen ruil der dames over het hoofd, waardoor hij een pion en de kwali teit dreigde te verliezen. Kramer gaf daarom maar op. In de partij TummersScheltinga wist de Leidenaar een schijnbaar vernietigenden aanval op te bou wen. Van Scheltinga kreeg echter sterke tegenkansen in den vorm van een geavanceerden vrijen pion. Toen Tummers de sterkste voortzetting miste, maakte Van Scheltinga er snel een eind aan. In de partij Van den BergPruyt kreeg eerstgenoemde een vrijer spel, het looperpaar en een sterk centrum. Met den 20sten zet maakte Pruyt een fout, die hem uiteindelijk een looper kostte en spoedig daarop de partij. De stand na de zesde ronde luidt: Van Scheltinga 5, Cortlever 4, Kra mer 3, Van den Berg en Tummers 2^, Pruyt 1 punt. GOUD IN DEN NEDERLANDSCHEN BODEM? Bij het graven van grind in de omgeving van Doornspijk werden door den heer J. v. d. Zwart stukken steen gevonden, welke goud deeltjes bleken te bevatten. De plaats waar de steenen gevonden werden. Gisteravond heeft prof. Gerbrandy voor de radio gesproken over Indië. Prof. Gerbrandy zei, dat door de onderteekening van het accoord van Linggadjati datgene is geschied, waar tegen het Comité tot handhaving van de Rijkseenheid ten sterkste heeft ge waarschuwd. „Er is een verbinding aangegaan, welke den Grondwetgever bij voorbaat bindt."Het Nederlandsche volk zal niet meer vrij zijn zich over Grondwetswijzigingen uit te spreken en het kan voor de moeilijke vraag komen te staan, of het de in feite als gevolg van het accoord gegroeide toe standen en verhoudingen al of niet moet goedkeuren. Volgens prof. Gerbrandy „staan wij voor de toepassing van een accoord, dat krachtens oorsprong, karakter en tot heden bekend optreden van de we derpartij onheilspellend en dat naar zijn inhoud ongrondwettig is". Hij verwachtte verder, „dat zij, die dit kwaad gebrouwen hebben, een maal voor den aardschen rechter re kenschap zullen moeten geven van hun daden, want in een democrati- PROCESSIE NAAR SCHIEDAM. Aan de Leidsche processie naar St. Liduina werd gisteren door 240 pel grims deelgenomen. In de dekenale kerk van Schiedam werd een plech tige hoogmis opgedragen door pas toor Looyaard, uit Oegstgeest, geas- sisteeed door kapelaan Bende en ka pelaan van Rrunen, van de St. Pe trus-kerk. De preek werd gehouden door pater Terpstra C.M., die sprak over het lijden in de natuurlijke en bovennatuurlijke visie. Des middags werd een bezoek ge bracht aan het St. Liduina-gesticht, waar in de kapel de kruisweg, samen gesteld door pastoor Kwakman, werd gebeden, en de grafsteen van St. Li duina vereerd. De bedevaart werd besloten met een processie in de kerk, Lof en „Te Deum". Het Lof werd gecelebreerd door pastoor Timp, uit Den Haag, met assistentie van directeur Schra- ma en een pater Montfortaan. schen staat mag een kabinet, zelfs als het door een parlementaire meerder heid wordt gedekt, niet doen en laten wat .het wil". Duitsche douanebeambten hielden bij het grensdorp Leuth vier Duit- schers aan, dje leege zakken en breek- beitels bij" zich droegen en kennelijk van plan waren hun slag te slaan op Nederlandsch grondgebied. Zij verklaarden tegenover de Ven- losche politie, dat zij aardappels wil den gaan zoeken. De breekbeitels hadden zij, naar hun zeggen, gevon den. A. R. C—C. N. V. 3—2. Waar •heel de Racingclub verlangend naar heeft uitgezien, is Zaterdag haar erfdeel geworden. A. R. C. is kam pioen gev/orden van de 4e klasse A der Zaterdagmiddagcompetitie van den K. N. V B. Dit is haar niet ca deau gegeven. Een moeilijke periode is hieraan voorafgegaan, doch een niet minder gemakkelijke wedstrijd tegen C. N. V. op eigen terrein te Alphen, welke met 32 eindigde, bracht de lang verbeide beslissing. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat er van beide zijden geen fraai voetbalspel werd vertoond. Na enkele snelie uitvallen van den mid denvoor, welke niettemin de A. R. C.-veste niet vermochten te doorbo ren, maakte Van Rijn snel gebruik van een keurige pass van Koopman, liep snel erop door en schoot den bal ir het vijandelijk net (10). Dit werkte op de gasten stimuleerend, de spil verrichtte uitstekend werk en zoo werd de voorhoede der gasten flink aan het werk gezet, met als resultaat, dat de middenvoor met een rechtstreeksch shot het doel van de gastheeren wist te vinden. (J1.) Voor de rust kreeg Koopman een prachtkansje welke hij dan ook prompt benutte, toen een der backs bij een aanval van rood-zwart op onverklaarbare wijze miste (21). Kort na den aanvang van de tweede helft scoorde Schoolaardt (31). Nog eenmaal zagen de bezoekers kans hun achterstand te verkleinen, toen in een snellen aanval de linksbuiten er 32 van wist te maken waarme de hij zijn prestige nog even wist op te halen, dat danig begon te tanen wegens zijn vele malen missen. Met dezen stand kwam het einde. Begrij pelijkerwijze volgde op dit einde een oorverdovend gejuich der A. R. C. aanhangers. Esto HDonk II 61. Ideaal voetbalweer was het, toen de gast heeren half drie aftrapten. Maar zie, 'n halve minuut later mochten de be zoekers dit doen, want Schwarte had reeds de bal in de touwen gedepo neerd (10). 't Was 'n lust om die „nieuwe" linksbuiten aan 't werk te zien. Inderdaad op 'n linksche kracht had Esto jaren gewacht. En 'n kracht was het! Dat bleek eenige minuten later weer, toen een gloeiende kogel deel trof (20). Herhaaldelijk bracht Schwarte de Donk-veste in gevaar, en 't verwonderde dan ook niemand, dat binnen 't half uur het scorings- bord 30 aanwees. Alzoo de hat trick! Esto gelooft 't dan wel. Het spel verslapt wat. Donk merkte dit en gooit er 'n schepje op en met 'n zeer mooi doelpunt weten zij de eer te redden (31). Na de rust is het spelbeeld minder aantrekkelijk, maar met Donk is het nu gedaan. Aanhou dend is de bal op de helft der Gou wenaars. Van de sporadische tegen aanvallen is er slechts één gevaar lijk. Geleidelijk voert Esto de stand cp tot 61, resp. door v. Doorn, 'n prachtkogel van Rietveld en 'n atoomschot van de Wit. Merkbaar is het nieuwe élan in de voorhoede. Wit en Schwart combineeren er lustig op los, zoodat de uitslag dan ook niet geflatteerd te noemen is. Scheids rechter Kroon is een aanwinst voor den Goudschen Bond. Esto IIIBoskoop IV 31. Deze wedstrijd was het aankijken soms ^nauwelijks waard. En dit vooral om dat de stand zeker die van het eer ste had moeten zijn. Maar Arie had ziin „jour" niet. Legio waren de kan sen, maar de schutters ontbraken. Met rust haden de gastheeren een magere 10 voorsprong, die niet de spelverhouding aangaf. Na de thee of limonade 'tzelfde spelletje. Uit een van de vele aanvallen ziet Arie een gaatje in 't Boskoopsche doel (20). Geen twee minuten later laat Jan Stolwijk een tam rollertje langs zich heenglippen (21). Even voor het eind maakt Esto de trits val (3l)i Daar ook het tweede elftal in Bos koop op G.D.S. IV een zege behaalde (24), hebben de Esto-teams dus al le de volle buit binnengehaald, 'n Goed begin na de vorstperiode! Esto for ever! D. S. B.Foreholte 14. Ook nu hebben de Voorhouters zich de meerdere getoond over deze Leide- naars. Het spel is nauwelijks 1 mi nuut oud of de Foreholte l.buiten scoort ineens onhoudbaar 01. Even 'eter is D. S. B. gevaarlijk, de cor ner hieruit ontstaan levert echter niets op. Dan begint Foreholte er be ter in te komen. De gastheeren ko men na een kwartier op gelukkige wijze aan een doelpunt. Als er een misverstand ontstaat tusschen de l.back en keeper is het 11. Fore holte heeft dan beslist de meerder heid, maar tot de rust blijft de stand ongewijzigd. Na de hervatting is de score binnen 3 min. weer door de 1 buiten 12. Onophoudelijk komen de onzen terug, maar bij de Fore holte binnenspelers wil het niet vlotten, de ba1 gaat juist over of naast. In de 24e minuut der tweede helft doelpunt de l.buiten voor de derde maal (1—3). Dan is het wel gedaan met D. S. B. Bij een Fore holte aanval kan de D. S. B.-doel- man niet voldoende wegwerken en *oor de vierde maal heeft hij het nakijken. Een zeer prettige wedstrijd en goedé leiding. Verdere uitslagen: Zaterdag: WLV aForeholte b 11; KRV aFore holte a 02; Zondag: Fcreho'te 2- Roodenburg 4 62; Foreholte 3 Roodenburg 6 4. Lisse I—-Alph. Boys I 22. Reeds in de eerste minuut nam Lisse de leiding, toen v. Rooyen handig profiteerde van een misverstand in de achterhoede der bezoekers (10.) Hierna ging het spel vrijwel gelijk op en werd er door beide partijen goed gespeeld. Het duurde geruimen tijd alvorens de linksbuiten E. van Engelen met een fraaie kopbal de partijen op gelijken voet bracht, maar nog voor de rust wist midvoor Kortekaas uit een scrimmage Lisse opnieuw de leiding te bezorgen 21. In de tweede helft waren de bezoe kers het meest in den aanval en ver schillende malen ontkwam het Lisse- doel op gelukkige wijze aan een doorboring: eenmaal werd het leder langs den uitgeloopen doelman tegen den paal geschoten. Na vele aanval len kwam de verdiende gelijkmaker, welke 10 minuten voor het einde door F. Baiiimann gescoord werd. De Lisse doelman was uitgeloopen en hoog suisde het leder in het verla ten doel (22). Met deze uitslag kunnen beide partijen tevreden zijn. De Lisse-achterhoede heeft deze wedstrijd zeer goed partij gegeven, terwijl de voorhoede niet doortas tend was. Docos. -Wegens congregatie- week gaat ce junior- en ^dspiranten- avond Woensdagavond met door. Hij is uitgesteld op latere datum. „Teylingen". De resultaten van de wedstrijden zijn niet hoopvol. Er moet al iets bijzonders gebeuren, wil Teylingen I de dans nog ontspringen. Alleen de spes Teylingiae heeft aan de verwachtingen beantwoord. Docos I—T. L 4—2; T. III—Docos II 2—4; SJZ III—T. IV 5—1; DOSR A— T. A 51. T. B.Hazerswoude 72. DAMMEN DAMCLUB „LISSE VOORUIT". Het eerste tiental van de Dam club „Lisse Vooruit" speelde voor de nederlaagwedstrijden tegen het eer ste tiental van D. C. L. uit Leiden van ae Leidsche Hoofdklasse. De thuisclub moest het met een drietal invallers stellen en verloor tegen deze sterke Leidsche vereeni- ging met 137. Door dit resultaat heeft D. C. L. de fraaiste kans op den uitgeloofden prijs. De uitslagen van de partijen wa ren als volgtr Lisse VooruitD. C. L. N. P. DekkerW. Huisman 02 Joh. G. SnelJ. Laterveer 02 J. N. v. HalF. Laterveer 11 J. LangbroekP. Olivier 02 A. Balkenendev. d. Reek 11 G. v. d. VoetW. Laterveer 20 K. v. EssenFranken 02 G. 't HortNachtegeller 02 P. G. BalkenendeVink 20 G. BalkenendeJ. Slingerland 11 7—13 Lisse Vooruit IID. C. L. n. Het tweede tiental van Lisse leverde een keürige prestatie door met eeni ge invallers een gelijk spel te beha len tegen hei tweede tiental van D. C! L. Hier waren de uitslagen: Lisse II—D. C. L. II. C. BaartmanM. Kruiden 02 J. DuivenvoordenFytsma 02 H. v. DrunenN.N n. opgek. 20 H. v. d. KampFranken 20 M. OetelaarJ. van Tol 02 A. BalkenendeWassenaar 11 Jch. v. HalOuwehand 20 A. PeterT Segers 2—0 B. L. KapteinJ. v. d. Berg 02 Th. Duivenvooren-A. v,d. Putten 1—1 Einduitslag 10—10 BILJARTKAMPIOENSCHAP BLOEMBOLLENSTREEK. De verdere uitslagen luiden: pnt. brt h.s. gem. A. v. Diemen Vios 300 48 26 6.25 J. Duivenvoorde Exc. 149 48 20 3.10 C Faas Luto 300 27 31 11.11 J. Duivenvoorde Exc. 185 27 36 6.85 A. v. Diemen Vios 300 24 77 12.50 B. Mastenbroek 165 24 21 6.83 C. Faas Luto 300 31 44 9.67 A. v. Diemen Vios 196 31 42 6.32 J. Duivenvoorde Exc. 300 33 23 7.90 J. Diedericks Vios 173 38 28 4.57 B. Mastenbroek 300 49 20 6.12 J Diedericks Vios 288 49 29 5.87 A.s. Dinsdagavond worden de wed strijden voortgezet. PAARDENSPORT DE DERBY OP ZATERDAG 7 JUNI. Hoewelv men de laatste dagen de hoop gekoesterd had, dat de derby, zooals, de oorlogsjaren uitgezonderd, steeds geschied is sinds de instel ling van deze ren in 1780, op de eerste Woensdag in Juni verreden zou kunnen worden, is thans van regeeringswege meegedeeld, dat de derby op Zaterdag 7 Juni gehouden moet worden, op den zelfden dag dat de eerste toets wedstrijd tusschen Engeland en Zuid-Afrika te Not tingham aanvangt. Humoristisch e Avonturen-roman, door: LEROY SCOTT. 20) Juist naast de kolom, 'waarin haar vertrek was beschreven, vond zij een paar kleine aanduidingen over de vorderingen van de politie in de zaak van James Preston, den vervalscher van de Jefferson-brieven. Wat had Harvey rich •■toch dwaas in die zaak aangesteld. En tochvan een kant speet het haar. Zij had eigenlijk wel veel voor den rechter gevoeld, ja zelfs zeer veel. Eerlijk gezegd had zij wel eens oogewblihken gekend, waar in zij zich vermeid had met de ge dachte aan een mogelijk huwelijk met hem. Ja, wie weet zouden zij al niet lang getrouwd zijn, als hij maar van 'betere familie was geweest. Ook aan juffrouw Gardner wijdde zij nog een gedachte. Neen, hierin had zij zich niets te verwijten. Zij moest toe geven, juffrouw Gardner was een uiterst praktisch meisje. Jammer toch dat de'ze zaak er nu tusschen was gekomen. Overgens was mevrouw De Peyster nog wel zoo goed, dat zij hoopte, dat de man, die zoo plot- sling verdwenen was, een goed echt genoot voor juffrouw Gardner zou blijken. Wie weet, zij kon hun later altijd nog een cadeautje geven. Om twaalf uur nam mevrouw De Peyster een lichte lundh; zij at nooit veel, vroeg op den dag, en den mid dag 'bracht zij grootendeels zoet met eens te snuffelen in dikke dieelen van John Fiske's historie der kolo niën; gewone romans achtte zij ver beneden zich. Voor afwisseling nam zij een poosje later een ander reus achtig boek. De geschiedenis van de families van Amerika. Op de eerste plaats werd de geschiedenis van de De Peyster's in dit boek behandeld. De waardigheid van eersten minister was in haar oogen niet grooter dan de waardigheden, die de verschillen de leden harer familie hadden be kleed' en zij genoot volop van de eer die haar voorvaderen in het boek werd toegekend. Uren lang kon zij van deze verhandeling zitten smullen en het genot van een eerste plaats in te nemen op een diner van de toon aangevende families was niet grooter dan het genot, dat zij nu smaakte. Zoo waren er dan ook enkele passa ges. die zij als het ware van buiten had geleerd. Soms sloot zij de oogen en dan meende zij den eerbiedwaardigen schrijver van het werk voor zich te zien, gekleed in nauw satijnen broek, terwijl hij op de kmieen voor haar liggend, op een gouden presenteer blad de volgende bladzijden aanbood1: „1148 Archamibaud de Paster. „Reeds in de eerste jaren der veer tiende eeuw 'behoorden de De Peyster tot de rijkste de meest aanzienlijke patricische families van Gent...." „De juistte familierelatie tusschen deze De Peyster's en de De Peyster's uit de zestiende en zeventiende eeuw, de voorouders van de Aimeriikaansdhe De Peyster's 'kan nog niet imet zeker heid worden aangegeven, omdat nog enkele gegevens ontbreken. De ge gevens, die wij 'bezitten, leveren echter ten volle het bewijs, dat de fa milie steeds meer steeg in aanzien en rijkdom...." „De eerste man in Niéuw-Amsterdam die er équipage op na hield...." „Dikwijls zag men allerlei voorname gasten onder zijn dak bijeen, de hoogste standen uit stad en provincie, zelfs aanzienlijke personen uit de oude wereld. Dergelijke aa/nhailingejn gaven slechts voedsel aan haar gevoelens van familietrots en haar zelfvoldaan heid steeg met de minuut. Eindelijk sloeg ze het bewustte boek dicht en haar oogen 'bleven enkele minuten rusten op een gravure van Abraham De Peyster's burgemeester van New- York vain 1691 tot 1693. De haviks neus, de lange sierlijke pruik, de be minnelijke glimlach om de lippen, een glimlach, die te kennen gaf dat hij wel eens 'n enkelen keer tot de ge wone stervelingen wilde afdalen, 't viel alles bijzonder in haar smaak. Maar gelukkig had zij vergeten of misschien opzettelijk er niet van wil len weten, dat in den tijd dat een voorvader van haar de eerste persoon van New-York was, deze stad nog niet een duizendste van het tegen- wordige zielenaantal had. Toen zij zich een weinig verzadigd had aan de glorie van dezen beroem den man, ging zij zich eens ver lus - stigen in de aanschouwing van haar eigen beeltenis, door den schilder Dubois op doek gebracht; het stuk had tijdelijk een onderkomen in deze kamer gevonden. Ja, waarlijk, de ge lijkenis was goed, het De Peyster type was er uitmuntend in uitgerukt Men kon er niet naar kijken zonder voor zijn geestesoogen een heele rij van De Peyster's te zien optreden. „In 1148 Archamibaud de Paster Tegen vijf uur stond ze op en be sloot rich een weinig in ie gangen to gaan vertreden, 't Was een sierlijke gestalteomsloten door een zacht lila peignoir, die zich over de heer lijke, dikke tapijten van gangen en kamers bewoog. De rijke gordijnen, hier en daar de plaats van deuren in nemend, schenen haar bij het door laten als het ware hulde te brengen door het zachte ritselen hunner plooi en; de statige familieportretten, de mooie luchters, de spiegels, die haar sierlijke gestalte zoo verleidelijk weergeven, 't bracht haar in stem ming zoo heerlijk, als zij nog slechts zelden had ondervonden. Oak onder ging zij het eigenaardige, het kal- meerende van de volkomen, absolute stilte en rust, die in het groote huis hieerschten. Voor afwisseling ging ze nu eens in haar salon ritten, die geheel aan den achterkant van het huis lag. Zij opende de piano en speelde 'heel zacht zoodat de klanken nauwelijks buiten het vertrek hoorbaar waren, 't Was een heerlijke Steinway en ze speelde waarlijk goed. Zij 'had veel gevoel voor muziek; ook had zij de techniek goed in haar macht. Wanneer zij be zoek had, gebeurde het vaak, dat zij met opzet minder goed speelde, dat zij vermeed haar ziel in de voordracht te leggen, alleen opdat toch niemand zou denken dat zij er naar streefde op één lyn te staan met pianisten van beroep. Dit toch zou maar stof tot praatjes geven en van slechten smaak getuigen. Nu zou de piano voor haar een groote troost zijn. Ja, zij was wezenlijk gelukkig, echt tevreden; en haar wachtten nog drie zulke maan den van genot, van zalige rust. Om zeven uur kwam Mathilda zeggen, dat haar diner gereed stond. Zij sloot de piano en ging met licht gemoed naar de vorstelijke hooge eetzaal. Ook hier streelde alles het oog-, de wanden waren met zeldzaam mooi Vlaamsoh eikenhout beschoten en zooals op het oogeniblik de groote ruimte slechts door een enkel elec- trisch lampje verlicht werd, had het vertrek een gezellig 'huiselijk aanzien. De andere lichten waren uitgescha keld en zij zou het deze drie maanden met heel wat minder moeten stellen, dan zij gewend was. In de oogen van een meer gewoon sterveling zou de maaltijd een wezen lijk banket zijn geweest. Maar me vrouw De Peyster was op dit punt buitengewoon verwend. Als zij om twaalf uur niet veel gebruikte dan haalde zij 's avonds har schade in en gebruikte dan dubbel zooveel. Dan hield zij niet alleen van groote hoe veelheden, maar zij zag ook gaarne, dat de spijzen uitstekend waren klaar .gemaakt en liefst had zij een gevarieerd menu. Zoo bediende de zorgzame Mathilde haar vanavond van een licht soepje, toen een mooien vischschotel, daarop prachtige jonge duiven met asperges, een heerlijke salade enz. enz. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2