Toekomst van goederen- en personenvervoer nog onzeker Zaterdag bloemen-corso in Lisse Op korte golf iIAANDAG 14 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 5 rvE TOEKOMST voor de bedryfsgenooten op den weg, zoowel voor goe- U deren-, als voor personenvervoer blijft onzeker, zoolang er. geen wette lijke regeling voor het Beroepsvervoer komt, aldus ir. M. C. E. Bon goerts, oud-min. v. Waterstaat en voorz. van den Bond v. Bedrijfsauto- verkeer in Nederland, welke bond Zaterdagmiddag in de „Harmonie" een openbare vergadering belegde. TEAH-MATCHES IN DE MODERNE DANSEN. Onder veel belangstelling hield de 'Nederlandsche Unie voor Team-mat ches in de moderne dansen gisteren middag een geanimeerden wedstrijd in de Gehoorzaal. Deelnemers waren: Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, 'Leiden, het Oosten en Zuiden van ons lieve land. Namens de „raad van ■toezicht" heette de heer Wielinga de pers, collega's en toeschouwers wel kom en maakten de paren (elke plaats kwam uit met acht paren) hun joyeuse entrée. De jury was saamgesteld uit de heeren Constanse uit Den Haag, Meumer uit Rotter dam en Stoopman uit Bussum. De verplichte dansen waren een Wals, Slow-Fox, Tango en Quick Step en daar vingen de dansen aan, waarin de Leidsche dansleeraren met hun leerlingen uitkwamen tegen veertig van de beste dansleeraren van Neder land en hun élèves. 't Was een wed strijd, levendig, geanimeerd, aange moedigd en toegejuicht, een wedstrijd in sierlijkheid, wellevendheid, stijlvol correct dansen zonder excessen. Dit toch is het doel waarin ook nu de lee raren voorgingen door demonstratie. Maar ook door onderwijs wil de Unie haar steentje bijdragen in de opvoeding van de jongeren. Natuur lijk wint de een het van de ander in perfectie, techniek en persoonlijk heid. Leiden was naar ik meen débutante, maar maakte toch lang geen slecht figuur onder de mede dingers- Bovendien kon men mooie en exclusieve toiletten zien, harmo nieus passend bij het strenge zwart van de heeren, en stijdvolle coiffures door Jo Neuteboom gekapt. Opval lend is de beschaafde interpretatie door de diverse paren, waarbij geen sprake is van weekheid of behaag zucht. Nu het dans vraagstuk zoozeer aan de orde is een dansscholing, die de belangstelling verdient. De eind uitslag is als volgt: Den Haag 1, Rot terdam 2, Amsterdam Leiden 4, het Oosten 5, het Zuiden 6. De numme- ïing is zóó geregeld, dat de laagsten de eersten zijn. J. K. PROP.-AVOND I. F. L. De afd. Leiden van de International Friendship League organiseerde Za terdag een propaganda-avond in de „Harmonie". Voor genoodigden, tal rijke leden en buitenleden sprak de heer F. v. d. Schrieck, voorzitter van het hoofdbestuur, Sectie Nederland. In het kort zette hij het doel van de I.F.L. uiteen: Vrede door Vriend schap. Sedert de oprichting in 1931 door Uncle" Noël Ede, tracht men over de geheele wereld dit ideaal te verwezenlijken door goede onderlin ge verstandhouding en nauw contact tusschen de landen (correspondentie, organiseeren van vacantie-centra). De goede verstandhouding bleek deze avond uit het programma, waar aan o.a. ook een trio van de afdeeling Den Haag medewerking verleende. Na een klassieke dans, zang en sket ches werde de avond met een bal be sloten. Vergadering Bond van Bedrijfsautovervoer Hoe staat het op het oogenblik met deze wettelijke regeling, die toch eenmaal zal moeten komen, wil het heele bedrijfsvervoer niet vastloo- pen? De starheid, die de vakgroep en de R.V.T. thans kenmerken moet gaan verdwijnen en plaats maken voor een eigen vrij-gekozen organisatie. Dit zal de B.B.N. trachten te bereiken en dit bereikt hij ook, mits al de be roepsvervoerders eendrachtig de han den ineen slaan om het dreigend on heil, dat boven hun hoofden hangt te verdrijven. De B.B.N., die sedert 1 Mei 1946 weer in zijn rechten is hersteld, heeft er bij den minister op aangedrongen de scherpe uitwassen te verzachten, doch zonder een behandeling in de Kamers is geen publiekrechtelijke be drijfsorganisatie mogelijk. De algemeene lijn, waaraan de re geering denkt, om deze regeling tot stand te brengen is een bedrijfsorga nisatie gevormd uit de vrije vereeni- gingen. Uit deze vrije vereenigingen wordt een overkoepelingsorgaan ge kozen, welke de adviseerende stem van de bedrijfsgroep bij de regeering zal overnemen. Dit is een tusschen- weg om de bezwaren, die wij tegen de bedrijfs-en vakgroep hebben te elimineeren. Zoover kunnen wij het al brengen, doch een wettelijke regeling is het dan nog ,niet. Wat wij dus voorloopig moeten doen, aldus spr., is een tijde lijke regeling helpen opbouwen, tot dat de regeering een wettelijke heeft getroffen.. Alleen wanneer de B.B.N. groot is, is het mogelijk om een 3;rachtige stem tegen al de wantoe standen te laten hooren, zoo besloot de voorzitter. De tweede spreker, de heer J. J. F. v. d. Meer, penningm. van den B.B. N., wees er op, dat er onder de ver voerders groote ontevredenheid heerschte en terecht aldus spr., want vrijheid hebben wij in onze zaken sinds de bevrijding nog niet gekend. Wij behoeven slechts aan de dump van Deelen herinneren en velen van de aanwezigen zullen rich de corruptie en vriendjes-politiek herinneren. De heer v. d. Meer laakte hierna in scherpe bewoordingen de regee- ringspolitiek t.o.v. de A.T.O., welke spr. een semi-officieele instelling noemde. De laatste spreker, de heer Y. Riem- stra, sprak over het personenvervoer en legde ook de nadruk op de voor- deelen, die een vrije organisatie als de B.B.N. in de toekomst zou kun nen bieden. Na afloop volgde een langdurige bespreking, welke meerdere malen iets van een discussie weg had, ter wijl ook iemand van de vakgroep te gen verschillende opmerkingen van de sprekers protest aanteekende. morgen kellnersfeest. Er is een categorie van menschen, die, wij kunnen wel z eggen altijd werken, wanneer anderen feesten. Bij intieme feestjes zoowel als bij openbare feestelijkheden vindt men den feest-bedienaar, den kellner op zijn post om anderen ten volle de geneugten van een feest te doen ge nieten. Wat is er meer billijk dan dat ook zij eens een feest hebben? Daarom is den kellners het feest, dat zij ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan der Leidsche afdeeling van hotel-, café-restaurant geëmplo yeerden „St. Antonius" van harte gegund. De feestelijkheid, die zij hierbij aanrichten, culmineert in den Bonds raad van den N.R.K. Bond, welke morgen hier ter stede gehouden wordt. Uit geheel het land komt het H. R. C.-personeel met dames vandaag reeds naar Leiden vanwege de opening der Utrechtsche Jaarbeurs zullen alleen de Utrechtenaren niet talrijk vertegenwoordigd kunnen zijn. De dag van morgen begint met een H. Mis, waarna gemeenschappe lijk ontbijt. Te 10 uur vangt de 35e bondsraad aan. Des avonds is er di ner in de Turk, terwijl de dag be sloten wordt met een grooten feest avond in de Stadsgehoorzaal. De afd. Leiden heeft haar beste beentje voorgezet om voor een uit stekenden dag te zorgen. Dat zij daarin ten volle moge slagen is on ze wensch. En dat kan niet zonder een geslaagden feestavond en daar om hopen we van harte, dat deze ook zal slagen door een ruim bezoek. burgerlijke stand. Geboren: Johanna Leonardo, d. v. J. P. H. van Leeuwen en A. H. G. Vermeer: Frits Johannes, z. van J. Robbers en A. Ouwerkerk; Elly d. £an,J: KJein en S. J. Francken; Paul Willem Maria, z. van R. J, T. P. Niemer en M. Daniels: Antonius Johannes, z. van A. van Mourik en T. C. de Rooij; Anthony, z, van A. Leune en W. van der Neut: Theo- van C- T- Pombaut en T K. M. Hooeeveen- Elisabeth Johanna, d. van G. H. Zuidhoek en E A A van Bakkum: Dorothea Richarda, d. ^an L. Schijthuizen en A. D E Beumer. Overleden: A. L. Deegenaars, man, J- A. Ketting, man, 59 i.: C J vanZn';24 U GlaS2' wed- van Dam, 76 jaar. Het bloemenfestijn in Noordwijkerhout Op verschillende punten zullen in deze gemeente door de goede zorgen van V.V.V. groote bloemmozaieken worden aangebracht, zullen er wan delingen worden uitgezet en folders worden verspreid. Er zijn nog meer plannen doen deze kunnen nog niet openbaar gemaakt worden. Het bestuur der V.V.V. doet een beroep op alle inwoners om hun me dewerking te verleenen door te zor gen, dat ons dorp er zop aantrekke lijk mogelijk uitziet. Er wordt in dit verband gedacht aan bloemversierin- gen aan de gevels, bloemmozaieken en in de voortuintjes etc. Nadere me- dedeelingen volgen nog. Ook wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat degenen, die gelegen heid en animo hebben om gedurende de zomermaanden pensiongasten te houden, zich kunnen opgeven aan den secretaris, Heerenweg 6. Er ko men reeds aanvragen binnen en de prijzen, die berekend mogen wor den, zijn zeei' behoorlijk. Tentoonstelling St. Maarten-groep. Zaterdagavond organiseerde de St. Maarten-groep van de Verken ners in de St. Victor-parochie in het patronaat een tentoonstelling van hetgeen de verkenners in de afgeloo- pen winter hebben vervaardigd. De aalmoezenier verrichtte de opening dezer aardige tentoonstelling. De ten toonstelling trok veel belangstel ling. Van alles was er te bezichti gen: kerstgroepen, een blokhut en een miniatuur-kamp. Uit de tentoon stelling bleek, dat de.verkenners hun vrijen tijd niet verbeuzeld hebben. DE HEER J. WILBRINK GEHUL DIGD. De heer Jac. Wilbrink is Zater dagmiddag gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum als lid van de gemeentecommissie der Ned. Herv. gemeente aldaar. Tijdens een zeer druk bezochte receptie hebben het woord gevoerd de heeren P. J. Mulder, voorzitter van de gemeente commissie, ds. J. de Wit namens den kerkeraad en ds D. Kuilman voor de predikanten der Ned. Herv. gemeen te te Leiden. Namens het gemeente bestuur bracht wethouder D. v. d. Kwaak gelukwenschen over. ALPHEN AAN DEN RIJN DE PLAATSELIJKE O.P.A;- ACTIE. Samenwerking tusschen Ned. Padvindersgildc en Katholieke Verkenners. Ongeveer gelijktijdig met een ver zoek van de R.K. Vereeniging „Bis schoppelijke Hulpactie" aan de plaat selijke afdeeling van de Katholieke Verkenners om oud papier en fles- schpn in te zamelen en deze af te le veren aan een voor ontvangst aan gewezen punt, ontving ook de plaat selijke afdeeling van de Ned. Pad- vindersgilde, via „Het Roode Kruis" een soortgelijk verzoek. Landelijk be zien komen beide opdrachten naar alle waarsclvjnlijkheid uit dezelfde bron. Plaatselijk evenwel werd hier, zonder de minste opzet, niet aan ge dacht deze actie gezamenlijk te on dernemen. Beide groepen trokken derhalve volgens eigen plan er op uit, bezield met dezelfde prijzenswaardi ge bedoeling om de Nederlandsche papier industrie in het algemeen en de plaatselijke papierverwerkende industrie (drukkers e.d.) in h^t bij zonder te voorzien van het noodige materiaal, in den vorm van nieuwe papier toewijzingen. De financieele baten echter komen ten goede aan de medewerkende jeugdgroepen. De be kende papiergroothandel de firma v. Gelder en Zonen is het landelijk cen traal punt waar alles toch uiteinde lijk weer tezamen komt. De-resulta ten evenwel komen uitsluitend ten goede aan de plaatselijke firma's, voor wie de firma gebrs. v. Brum- men de gewenschte bemiddeling ver leent. Het geeft vanzelfsprekend een ver keerden indruk, wanneer padvinders en verkenners, die beiden leven o.a. uit den geest van hulpvardigheid en van verbroedering, elkaar bij een dergelijke natnionale actie, p^atselijk zouden bekampen. Naar aanleiding van de minder prettige gevolgtrek king van een dergelijke tweedracht, vernamen wij thans van bevoegde zij de, dat ofschoon beide groepen afzon derlijk zijn gestart omdat zij niet van elkaar afwisten er dezer da gen reeds een goede samenwerking is tot stand gebracht, welke in het kort hierop neerkomt, dat elke groep de inzameling gedurende twee maan den voor haar rekening neemt, tel kens afwisselend: dat de katholieke verkenners nu hun actie staken en tot en met 15 Mei deze werkzaamhe den zullen worden verricht door dé Ned. Padvindersgilde (Schiper B. v. Wijk). Per 15 Mei nemen de katho lieke Verkenners (Hoofdleider A. W. G. v. Leeuwen Bzn.) gedurende twee maanden de inzameling over. Met genoegen maken wij hiervan melding om een ernstig misverstand, dat schijnt te gaan heerschen onder de Alphenaren, uit den weg te ne men. NA MOTOR-ONGELUK OVERLEDEN. Onze plaatsgenoot, de 39-jarige ge huwde juwelier C. v. d. H., had Dins dagmorgen het ongeluk onder de ge meente Zwammerdam een hond te overrijden. Daarbij liep hij enkele onbeteekenende uitwendige verwon dingen op. Enkele dagen later even wel openbaarden zich plotseling symptomen van gevaarlijke zenuw aanvallen, welke met den tijd verer gerden en de doktoren achtten gis termiddag zijn overbrenging naar een inrichting te Wassenaar noodzakelijk- De patiënt is aldaar onder toezicht gesteld van den zenuwspecialist d£. Fortanier uit Leiden. De ongelukkige is Zaterdagnacht overleden. Aanbesteding. Bij de Vrijdag in het Raadhuis van gemeentewege ge* houden openbare aanbesteding van aanleg van straten en de uitvoering van de daarmede in verband staande werkzaamheden in het complex „Na* bij" werd door ruim 51 aannemers firma's ingeschreven. De hoogste was de aannemer H. C. Emelaar te Zeist met ƒ207.300 en laagste onze plaats genoot H. Oudenes met 164.879. De gunning is aangehouden. Tooneelavond K.K.K. uitgesteld. In verband met het tragisch sterf geval van het lid van de Katholieke Kunstkring, den heer C. v. d. Hei den, is de tooneeluitvoering van „De Klokkegieter" van Ant. Coolen, welke reeds was vastgesteld op 21 April e.k., tot nader datum uit gesteld. Zanguitvoering „St. Bonifacius" De langzamerhand traditioneel wordende uitvoeringen van de R.K. Gemengde Zangvereeniging „St. Bo nifacius", welke reeds zoo omstreeks Paschen waren vastgesteld en naar welke avonden ieders belangstelling uitgaat, zijn, vanwege de vele repe titiemoeilijkheden (gemis van zaal etc.) van den afgeloopen winter, noodzakelijkerwijze tot. nader datum uitgesteld. Geboren: Bob, z. van A. Leu- pen en H. Groeneveld; Adriana Hen- drika, d. van J. Blaauw en G. Moen; Adrianus Jacobus, z. van Q. C. v. d. Voort en J. J. v. Hevelingen; Corné- lis Johannes, z. van J. Blanken en J. v. Schip: Elisabeth, d. van W. v. Winkel en P. v. Leeuwen. Ondertrouwd: Lambertus Verrui.it 32 j. en Grietje Adriana Landaal 32 j.; Marinus Rietveld 25 j. en Teun a Zwaneveld 25 j.; Anthonius Martinus Hendriks 22 j. en Catharina Clasina de Korte 22 j.; Dirk van Eijk 25 j. en Willempje van de Streek 23 j. HILLEGOM „Met Pa Pinkelman naar Pankal- pinang". De propaganda voor Ka tholiek Thuisfront is ook finan- tieel uitstekend geslaagd. Drie avonden was de groote concertzaal van Flora vol. Opgevoerd werd een groote revue „Met Pa Pinkelman naar Pankalpinang" met de bekende sterren van Godfried Boman$. Het bekende radio-ensemble Qembang Indonesia verleende medewerking. De regie stond onder W. Elstgeest en de muzikale leiding onder F. J. de Boer. Alle vooraanstaande burgers (en ook alle anderen) hebben van de uiterst humoristische scenes genoten. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ ƒ25.000.— 14314 1.500 9963 1.000.— 4303 4643 15615 400— 12062 13152 17316 20750 200.— 5045 5726 9352 20485 100— 2483 8256 108<të 11979 13481 14703 14779 15303 Ook de geestelijkheid der beide pa rochies toonde haar belangstelling. Majoor Goossens en de hoofdaalmoe zenier der vloot voerden het woord; ook Godfried Bomans voerde het woord. Het publiek heeft geweldig genoten. Er zullen eenige honderden guldens voor het Thuisfront kunnen worden gegeven. KATWIJK In 't zilver. De adjudant bij de politie, de heer P. Ruwhof, gaat Dinsdag 15 April jubileeren. Dan zal hij n.l. 25 jaar bij de gemeente politie in functie zijn. Op 15 April 1922 werd de heer Ruwhof be- noem'd, in 1926 bevorderd tot hoofd agent, in 1936 tot brigadier-majoor en in 1946 tot adjudant Ook in het burgerlijk leven bekleedt de heer Ruwhof meerdere functies als be stuurslid van He Coöperatie „Helpt Elkander", van de A.R. Kiesvereeni- ging, van het Christ, politieambte- narencorps, enz. OEGSTGEEST Jubileum collectant. Zondag werd het 25-jarig jubileum herdacht van den heer J. Juffermans als col lectant der St. Willibrordus-parochie. Te 9 uur werd te zijner intentie een plechtige Hoogmis opgedragen, waar na een feestelijk ontbijt plaats vond in de pastorie. Hieraan zaten de pas toor, de kapelaans, de kerkmeesters mr. Bolsius en de heer v. d. Putten, alsmede alle collectanten met hun dames aan. De jubilaris was verge zeld van zijn echtgenoote en kinde ren. Pastoor Looyaard, als voorzitter van het college, schetste den jubila ris als een zeer trouw collectant, die reeds onder drie verschillende pas toors zijn diensten trouw en correct heeft waargenomen. Spreker bood hem namens het college een fraaie stoel aan. De heer Bruschke, als vi- ce-voorzitter, bood den jubilaris een fraaie oorkonde aan, hetgeen ge paard ging met eenige zeer toepasse lijke woorden. Aan het einde van het feestontbijt dankte de jubilaris vbor de vele wenschen van het be stuur. Ofschoon het zijn plan was eèns rust te gaan nemen, had hij nu toch besloten nog enkele jaren als collectant te zullen aanblijven. Deze bèlofte werd door de aanwezigen onder luid applaus aanvaard. OUD-ADE Tocneeduitvoering. Deze rdagen gaf de jeugdige tooneelclub van de K.A.B. haar tweede uitvoering sinds de oprichting. De keuze van het dra matische tooneelspel: „Schip in nood!" kunnen wij niet anders dan toejuichen. De uitvoering is door het publiek ten zeerste gewaardeerd. De diverse vertolkers der rollen ver dienen alle lof. Zonder aan de overi ge spelers iets te kort te doen mogen met eere genoemd worden Koos Klei, de hoofdpersoon in het drama, die onder invloed van zijn ..vriend" de Mossel van eerzaam huisvader afzakte tot jutter. Opa Klei is nog altijd de dappere vete raan. Gelukkig mocht onder invloed van Hein Feitsma en dokter Prinsen de hoofdpersoon weer op het goede pad terugkeeren. Het samenspel tusschen Koos Klei en de Mossel be- _hoort tot de meest geslaagde momen ten, hoe kan het ook anders, want in het dagelijks leven zijn ze nog steeds trouwe tweelingbroeders. Uit het geleverde spel bleek dat er flink geoefend is. Hulde daarom aan den regisseur. Geluids- en verlichtings installatie hebben aan de hoogste eis^hen voldaan. Met voldoening mo gen we constateeren, dat deze jeug- VOORSCHOTEN Jubileum A. P .Valentijn. Giste ren herdacht de heer A. P. Valentijn het feit, dat hij 25 jaren werkzaam was bij de N.V. Gebr. Eggink, bloem bollenkweekers, alhier. Omstreeks half twaalf 's morgens werd de jubi laris met zijn familie van zijn wo ning gehaald en op het bedrijf ontvan gen door de firmanten en de familie Eggink in tegenwoordigheid van het geheele personeel. De oudste direc teur, de heer Chr. Eggink, heeft den jubilaris met zijn zilveren jubileum gecomplimenteerd en hem een enve loppe met inhoud overhandigd. Namens- het personeel werd hij toe gesproken door den meesterknecht J. M. Krösschell, die hem daarna na mens allen een blijvend aandenken aanbood. Ambachtsteekenschool. Zooals dit gebruikelijk is, heeft het bestuur van de Ambachtsteekenschool aan het einde van den wintercursus de ouders en belangstellenden wederom in de gelegenheid gesteld de resultaten te zien van het genoten onderwijs onder leiding van de heeren Scheer en de Water. Ditmaal werd de tentoonstel ling gehouden in het Ambachtshuis aan de Voorstraat en niet in de schoollokalen waar de lessen werden gegeven. De waarn. voorzitter, de heer A. J. Turion, opende, bij verhindering van den voorzitter, drs. H. A. Korthals, de tentoonstelling. De directeur der school, de heer Scheer, heeft aan de hand van de tentoongestelde teeke- ningen, een uiteenzetting gegeven van de behaalde resultaten in de af deeling bouwkunde, terwijl de heer de Water hetzelfde deed in de afdee ling handteekenen. Na deze uiteenzettingen ging de heer Turion over tot het uitreiken van enkele prijzen welke door het bestuur der school beschikbaar war^p gesteld. In de afdeeling bouwkunde ver wierven een prijs: W. Gerrits, 2. J. v. d. Bos, 3. A. Ouwehand, 4. W. van Heiningen en 5. G. Schrijvers. In de afdeeling handteekenen gin- Film, muziek en mozaiek Het comité „Lisse Vooruit" beleg de in het café „Vierkant" met de af gevaardigden van de jeugdbeweging en de scholen, alsancde met de ver tegenwoordigers van het gemeente bestuur en Bloembollencultuur een Bijeenkomst omtrent het a.s. bloe- menfestival. Burgemeester Lambooij v/as eveneens tegenwoordig. De heer Tissing, de president van deze bijeenkomst, wees op eenige bij zonderheden van de a.s. feestelijkhe den. Het lentefeest vangt 19 April a.s. aan met een bloemencorso. De stoet stelt zich op op het Hobaho-terrein en zal om 2.30 uur vertrekken via de Schoolstraat. Kapelstraat, Kanaal straat naar den Heereweg tot aan de Nachtegaal. De stoet wordt voorafge gaan door eert achttal herauten te paard en de beide muziekkorpsen zul len met hun vroolijke muziek het wandelen in de stoet veraangenamen. Bij de „Nachtegaal" zullen de pad vinders, schooljeugd en de andere deelnemers aan het corso op een trek schuit door de velden gaan naar de uitkijktoren, die nabij dc steenfa- breik is opgesteld, briek is opgesteld, den onthaald op een tractatie. Aan het bloemencorso kan door iedereen worden deelgenomen met allerlei voertuigen, groot en klein, en prijzen zullen hiervoor beschikbaar worden gesteld. Het comité doet een beroep op de bloembollenbedrijven om aan het corso deel te nemen met personeelsgroepen. In de week van 19 tot en met 27 April zal het comité voor de bollen- kijkers de prachtige kleurenfilm Hol lands Glorie draaien in de Veiling zaal van de Hobaho. De bezoekers hiervoor kunnen zich opgeven bij de inlichtingen kiosken en op het Vier kant; het bezoek is geheel gratis. Vervolgens zal op Zaterdag 26 April gen met een prijs naar huis: 1. J. Berkhuizen, 2. A. van Tol. 3. J. van Houten, 4. L. Kneijber en 5. J. Luy- nenburg. Aan de leerlingen W. v. d. Ster en J. v. d. Bos- werd met een toepasse lijk woord een diploma uitgereikt voor het met goed gevolg beëindigen van een volledige cursus, die over meerdere jaren verdeeld is. Fabriek in Wassenaar afgebrand Door het stralen van de zon Gistermiddag tegen vijf uur brak brand uit in de brilmonturenfabriek van den heer Meulenberg, Adr. Pauwstraat te Wassenaar, vermoe delijk doordat een hoeveelheid cel luloid, in kisten verpakt, in de zon had staan broeien. De politie en de brandweer waren spoedig ter plaat se. De belangstelling van het pu bliek was zeer groot. De brandweer bestreed de felle vuurzee met zeven stralen. De kunsthoornfabriek brand de nagenoeg geheel uit. Alle ma chinerieën gingen verloren, terwijl het licht ontbrandbare materiaal eveneens in de vlammen opging. Drie belendende perceelen liepen aanzienlijke brandschade op. Een achter de fabriek gelegen schuur brandde uit en een groote houten loods v^n een brandstoffenhandel werd zwaar beschadigd. De bewo ners van de boven gelegen wonin gen waren allen thuis en brachten in allerijl zooveel mogelijk van hun bezittingen in veiligheid, waarbij zij werden geholpen door de omwo nenden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De waterschade is groot. Dit is de derde groote brand te Wassenaar in een kort tijdbestek. De leiding van het bluschwerk was in handen van den heer Maandag, commissaris van po litie. Tevens was aanwezig de rijks inspectie van het brandweerwezen. JONGETJE VERDRONKEN. Zondagmiddag is tijdens sportwed strijden aan den Buurtweg het twee jarig zoontje van de familie V. uit Den Haag in een onbewaakt oogen blik te water geraakt en verdronken. WARMOND Jeneverboom. Tijdens den hon gerwinter 19441945 is de jenever boom aan de Kagerplassen alhier, als zoovele boomen, het slachtoffer geworden van de brandstoffennood. Het zal vele watersportbeoefenaars zeer zeker tot vreugde stemmen te vernemen dat thans is overgegaan tot planting van een nieuwe „jene verboom" die de zeilers weer als voorheen als veilig baken zal dienen bij hef bevaren der plassen. Zaterdagmiddag is door den oud wethouder, den heer C. Zwetsloot in tegenwoordigheid van den burge meester, den oud-wethouder Alb. Oudshoorn en den gemeente-archi tect. deze nieuwe boom geplant. Al is de rantsoeneering nog niet opgeheven en al zyn de borrels nog schaarsch, de jeneverboom is er weer en dit geeft de beste verwach tingen voor de toekomst. Gemeenteraad. Het ligt in de bedoeling den Raad dezer gemeente op 22 April a.s. inopenbare zitting bijeen te roepen. Lijk gevonden. Op de Kager- meren alhier is het in staat van ont binding verkeerende lijk gevonden van J. L. uit Leiden, die tijdens de ijsoeriode was verdronken. Rectificatie. In het verslag van de eerste plechtige II. Mis van Pa ter van Rijn, O.E.M. is een fout ge slopen. De organist van de Mis van Jan van Nieland, was niet de heer A. Bekker doch de heer de Hey. di recteur van het Parochiaal Zang koor. WOUBRUGGE Ondertrouwd: A A. van Berkel 25 j. en W. E. Volwater 27 jaar. Overleden: R. Roodbergen 66 j. door de groep Bloembollenstreek in s:menwerking met het comité „Lisse Vooruit" een bloembollenstertocht worden georganiseerd. De deelname is gratis en aan de deelnemers zullen de bekende bloemslingers worden uitgereikt, terwijl na het beëindigen der tocht een verpoozing wordt bereid aan de deelnemers door de vertooning van de film Hollands Glorie. Ten slotte zal getracht worden om een voetbalwedstrijd te organiseeren tegen oen Engelsch voetbalelftal op een Zaterdagmiddag in den bollentijd Het plan bestaat en zal worden ver wezenlijkt om hier en daar de plant soenen, tuintjes en de breede trottoirs met een aantal bloemenmozaieken te versieren onder deskundige leiding. Andere plannen zijn nog in wor ding o.a. een bloemshow. het aanleg gen van proeftuinen enz. De deelnemers aan het bloemen corso zullen gratis van bloemen wor den voorzien na opgave. Gehoopt wordt, dat de weersom standigheden zullen medewerken. In dien onverhoopt de nachtvorsten nu toch weer een stok tusschen de wie len mochten steken,zoodat er geen vol doende bloemen aanwezig kunnen zijn, dan zullen eventueele wijzigin gen tijdig bekend worden gemaakt. Wij twijfelen er niet aan of het on vermoeide wei-ken van „Lisse Voor uit", dat veel medewerking onder vindt van de ingezetenen, zal de me dewerking van de weergesteldheid ook wel hebben tot het welslagen van dit voor jaarsfeest. Bloembollencultuur. Onder voor zitterschap van den heer M. J. Mes man hield de afd. Lisserbroek van de Alg. Vereeniging van Bloembollen cultuur een vergadering in het café van den heer Faas. Uit de jaarversla gen van den secretaris en penning meester bleek, flat de afdeeling op 1 Januari 1947 een ledental had van 177 leden. De financiën der afdeeling brachten een batig saldo van 87,89. De heer Timmer uit Breezand werd door de afd. als hoofdbestuurslid ge kozen. Bij de behandeling van de be schrijvingsbrief sprak de afdeeling zich uit tegen het voorstel der afdee ling Voorhout, inzake de thans gel dende bepalingen voor tijdelijke overdracht van teeltrecht. Het voor stel van dezelfde afdeeling, betreffen de areaalheffing kon evenmin de steun der afdeeling Lisserbroek ver krijgen. Een uitvoerige bespreking de uitbetaling van geleverde bloembol len aan het surplusfonds betreffende volgde, waarna de bekende motie van de afdeeling Noordwijkerhout, aan gaande het onjuiste beleid en de on rechtvaardige leiding van het be- drijfsschap. een langdurige discussie uitlokte met als resultaat, dat de af deeling Lisserbroek d e motie ver wierp. Ter algemeene vergadering zal het voorstel der afd. Lisserbroek over de inschakeling der afdeelingen bij ad viezen over bedrijfsmbatregelen na der worden toegelicht. De vergadering kon zich vereeni gen met het voorstel van het hoofd bestuur om de gelden vóór overname van het surplusfonds door een heffing op leverbaar te doen geschieden. oooooooooooooooooooooooooooooooooc O O JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Dc doodstraf is Zaterdag door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam geëischt tegen twee ex-rechercheura van politie te Amsterdam, den 55-jari- gen G. Gringhuis en den 52-jarigen J. Oudshoorn, die tientallen 'Joden en menschen, die Joden hadden gehuis vest, hadden opgespeurd en aan de Duitschers overgeleverd. Prof. dr. ir. E. de Vries te Goes is benoemd tot hooglceraar aan de landbouwhoogeschool te Wageningen voor het geven van onderwijs in land. huishoudkunde van de overzeesche gebiedsdeelen, het Nederlandsch-In- disch agrarisch recht en het Neder- landsch-Indisch staats- en strafrecht, te rekenen met ingang van 1 Maart 1947. Van de werken van Antoon v. Welie, die binnenkort 80 jaar wordt, is te Schiedam in het St. Jacobs Gast huis een eere-tentoonstelling georga niseerd, die Zaterdag door burge meester mr. J. W. Peek is geopend. Te Luik is een tentoonstelling geopend van werken van Jan Sluy- ters en R. Crommelijnck. In de gieterij der machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo is een zware vormkast door een kraan ver plaatst. Plotseling brak een strop met het gevolg, dat de kast omlaag kwam. De 45-jarige gehuwde vormer G. J. ten Kate werd getroffen en vrijwel onmiddellijk gedood. Op den Parallelweg to. de Falckstraat tj 's-Gravenhagc is he den een negenjarig jongetje uit de Falckstraat door een tram van lijn 11 der H.T-M. overreden en op slag ge dood. Het lijkje is overgebracht naar het ziekenhuis a&n den Zuidwal. BUITENLAND. Tien gewezen bewakers van ,het concentratiekamp Breendonck (het Belgische Vught) zijn Zaterdag te Mechelen gefusilleerd. Te Dakar is Zondag een vlieg tuig van de British American Airways op weg naar Rio de Janeiro veron gelukt. Zeven personen zijn omgeko men. Het motorschip Acacia van de Zweedsche Lloyd is buiten Falsterbo (Zuid-Zweden) op een mijn geloo- pen en gezonken. Alle opvarenden zijn gered. De bezuinigingscommissie van de Fransche regeering heeft haar taak om 50.000 ambtenaren te ontslaan volbracht.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5