SPORT Washington f Tl Square oooooö ZATERDAG 12 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 VOETBAL AjaxHaarlemmermeer elftal 31. Door een 31 overwinning op het Haarlemmermeer elftal heeft het jeugdteam van Ajax het inter nationale jeugdtournooi van de voet* balvereeniging „Lijnden" te Bad hoevedorp gewonnen -met 1 punt voorsprong op de Deensche club Boldklubben '93. De Deenen, die als best geplaatste buitenlandsche club zijn geplaatst, spelen hedenmiddag op het Volewijckersterrein te Am sterdam een eerewedstrijd tegen het Amsterdamsch jeugdelftal. MJYLO. Voor morgen zijn voor drie elftallen wedstrijden vastge steld. Het eerste elftal zal voor het eerst ih dit jaar zijn krachten be proeven. Het niet te onderschatten •UDO 1 zal de gast zijn. Indien van begin tot eind stevig aangepakt wordt is succes niet uitgesloten. Aanvang 2 uur. Het tweede elftal gaat naar L-F.C. 5 en heeft gezien de débacle van vorige week wel iets foed te maken willen zij niet op de nderste plaats blijven staan. M.M.O. 3 zal om 12 uur thuis den strijd aanbinden tegen Lugdunum 8. Wij' rekenen op beide puntjes. Voor de opstellingen zie men de raam biljetten. DOSR. Morgen zal de competi tie worden voortgezet door DOSRI, welke club naar Hillegom gaat om daar Hillegom I te ontmoeten. Ge zien het spel in den oefenwedstrijd van twee weken geleden, kunnen de Veenders nog wel 'hun oude spel letje spelen. Evenwel, voetbalspel zit vol verrassingen, en het zou wel eens kunnen gebeuren, dat het daar in Hillegom niet meevalt. Het be wustzijn, dat groote dingen op het spel staan, kan voor DOSR een prikkel zijn tot enorme krachts inspanning en concentratie. Men be denke echter, dat het voor iedere club een eer is om kampioenscandi- daten te vloeren. De wedstrijd van'gt aan om 2.15 uur. Vertrek om één uur. DOSR II speelt om 12 uur te gen Roodenburg II; vertrek lp.30 u. DOSR III blijft thuis voor de ont moeting tegen Alphensche Boys III om 2 uur. De A-junioren komen om 12.30 uur in het strijdperk tegen Teylingen A. De B-junioren ver trekken om 11 uur voor den wed strijd tegen Alph. Boys C; aanvang 12.30 uur. Teylingen. Het programma luidt: Docos ITeylingen I, 2 uur; Tey lingen IIIDocos II, 2 uur; SJC III —Teylingen IV. 2 uur; DOSR A Teylingen A, 12.30 uur; Teylingen B Hazerswoude, 12.30 uur. Het eerste elftal moet zijn concur rent voor de onderste plaats be strijden. Docos heeft evenveel pun ten, maar een wedstrijd minder. Deze wedstrijd kan dus beslissend zijn. Jongens, doet je best en dan zijn we er zeker van. dat de punlies in Sassem komen. Het 3e elftal moet noodig weer eens een paar puntjes binnen halen. Wij hebben goede hoop. dat 'het Zondag zal luk ken. De rest wil niet onder doen en wint natuurlijk ook. Docos. Voor morgen is voor Docos I vastgesteld de wedstrijd- Docos 1Teylingen'I. Deze wedstrijd moet door Docos gewonnen worden om van ,rle laatste plaats af te blij ven. De spelers weten wat hun plicht is tegenover de vereeniging. Aanvang 2 uur op het Docos-terrein. Docos 2 speelt uit in Sassenheim tegen Teylingen 3 en kan "winnen; vertrek per tram 12 45 uur vanaf remise. Eocos 3 speelt thuis tegen Rouwkoop 2. aanvang 12 uur. De adspiranten a spe^n Zaterdag in Noord wijk tegen S J. C. a. Jongens, denkt aan jullie kans en zorgt dat jq wint want dit is een moeilijke opgaaf; vertrek per tram 1.45 ,uur vanaf Remise. Oranje Grdcn. Morgen is heel O. Groen in actie, en we hopen op de volle buit. Om 10 uur speelt O. Groen (a) jun. tegen Lugdunum (a) cp eigen terrein. Daarna om 12 uur komt het tweede elftal van Oranje- Groen in het veld. Als de Oranje-* reserves stevig aanpakken, komen we een flink stuk in de goede rich- t:ng. Uit gaan de Jun. (b.) naar V. N. A., die een voorwedstrijd spelen voor het eerste elftal. Daarna de hoofdschotel, het eerste elftal dat uit komt tegen V. N. A. 1, aanvang 2 uur. D» spelers weten wat er op staat: een overwinning beteelcent een stap dichter by het kampioenschap. Thuis was het 90, dus niet onder schatten, anders kon het anders om ook zijn. Oranje Groen I verschijnt in de volgende opstelling. Doel: J. v. d. Berg; achter; J. Ottenhof en C. H. de Groot; midden: H. Wolters, P. van Haasteren, J. Koet; vóór: B. van Dyk. B. Jordens, P. J. de Groot, F. van Waveren en J. v. Belkum. Meerburg. Morgen geeft de R.K. S- V. Meerburg voor al haar leden, donateurs en begunstigers met hun dames een gezelligen avond in de groote gymzaal; aanvang 8 uur pre- cies. Het bestuur heeft gemeend de zen keer geen entree te moeten hef fen, maar om eenigszins in de on kosten. van dezen aVond te voorzien, wordt het koopen van een program ma a 0.25 's avonds aan de zaal verplicht gesteld. De avond zal ver zorgd worden door de in onze Paro chie alom bekende tooneelclub „De Spelers". Wanneer „De Spelers" hun medewerking verleenen, weten wij van vorige door deze club verzorgde avonden, dat ook deze avond zeker bij de Meerburgers zal inslaan. Ge durende de pauze zal, traditie ge trouw, een verloting plaats hebben, waaraan enkele aardige prijzen ver bonden zijn. A.S.C. Voor den wedstrijd A.S. C.R.V.C. is het elftal van A.S.C. als volgs samengesteld v.l.n.r.: W. Freij- ser, L. v. d. Valk, D. v. Berge Hene gouwen, J. de la Bije, P. van Nierop, W. Rietbergen, W. Aniba, J. de Troye, J. v. Duyn, H. 'Kok, J. Aniba. HOCKEY DE TOER DER ENGELSCHE HOCKEY-STERS. Ook de laatste wedstrijd een nederlaag voor de gasten. Gisteren was het dë laatste werk dag voor de Engelsche gasten. Want inderdaad het valt niet mee excur sies te maken, 's avonds bijeen te zijn en bovendien nog wedstrijden te spelen. Op dezen laatsten dag ging de reis weer naar Den Haag en weer richt te men zich tot verschillende be zienswaardigheden, waarbij het eer ste bezoek gold het Planetarium, een curiositeit voor de Engelsche gas ten, die zooiets in hun land nog niet vonden. Daarna waren het Binnenhof en het Mauritshuis 'aan de beurt en ja toen lokte de zee. Men wilde Scheveningen zien, ook al bood de SCH tal van moeilijkheden voor de Engelsche tongen. Dat was me wat en het gebruikelijke „pootje baden" en ezeltje rijden waren natuurlijk de aantrekkelijke punten. Ezeltje rijden was evenwel niet mogelijk (vanwege den leeftijd)' maar men moest er toch op voor de foto! De lunch zou *in „Klein Zwitserland" worden gehouden, maar zee en strand lokten zoodanig, dat men „rustig'' in het zand het twaalfuurtje verorberde. Des middags werd de wedstrijd tegen de HHYC gespeeld en weer werd het een nederlaag voor de En gelsche gasten. Met 53 moesten zij het onderspit delven. In den beginne werd er over ep weer wat ruw ge speeld, maar in de tweede helft vlotte het beter en de spanning bleef er in tot het einde. Na afloop thee met cake, dat best smaakte. Gisteravond een „Social Evening", een gezellig samenzijn in „de Gouden Leeuw" te Voorschoten, waarbij de aanwezigheid van den heer en mevr. v. Kinschot het geheel meer luister bijzette. De band' van de Leidsche Hockeyclub „Zuidwijck" zorgde voor de aangenam^ stemming, die tot het einde bleef. Miss L. Berwick bood namens het Oxfordsche team een verzilverde aschbak voor de club aan mej. Na gel aan, waarna mej. Sijthoff in een geestig speech je antwoordde. Vandaag vindt het afscheid plaats: hedenmiddag nog thee in „de Beu kenhof' en te 19.19 vertrek naar den Hoek! Siseo-nieuws. Morgen speelt het le dameselftal om half één tegoi?. het zeer sterke Leiden IH, dat in den Kon. Ned. Hockeybond speelt, op het terrein van Leiden aan den Warm on derweg. De dames doen goed den uitslag zoo laag mogelijk te houden Het heeren-elftal speelt eveneens aan den Wajrmonderweg en wel em 2 uur tegen een „Leidsche combinatie". Het 2e dameselftal van Siseo speelt te Delft tegen D.DH.C. III. Aanvang 2 uur. Vertrek met den trein 13.19. WIELRENNEN Swift-Combinatie. Morgen rij den J. Schuller, R. Riethoven en W. Rysbergen in Scheveningen in den koers ten bate v. d. NIWIN. Start (profs) 3 uur. De overigen rijden 10 rondjes aan de Zijl. Start precies 10 uur. ATHLETIEK DE BATAVEN NAAR DE SILVER- RUSH. Morgen organiseert de athletiek- vereeniging „De Trekvogels" op de renbaan Duindigt te Wassenaar de bekende handicap-race de Silver- rusl* In den loop der jaren heeft deze rush in de Nederlandsche ath- letiekkringen een groote populariteit verkregen, gezien haar interessante handicap. Eerst starten de D- en E- Klassers tezamen, 10 seconden hier na "de C-klassers, 13 seconden latei- de B-klassers en 17 seconden daarna de A-klassers. Wie het eerst de fi nish passeert is winnaar. De volgende Bataven-ploeg ver schijnt aan den start voor deze wed strijd: B-klassers: L. van der Klugt, C-klasse: C. Kraan; D-klasse: J. Vol- lebregt, G. Montanus, J. van der Geest, J. Kerkvliet ,en C. Rodewijk. Junioren: A. Bakker en J. Soupart. De verdediging van de -Bataven- kleuren is bij de hierbovengenoemde athleten ongetwijfeld in goéde han den en wij zien de resultaten dan ook met vertrouwen tegemoet. Voor de deelnemers zij nog ver meld, dat zij morgen om 10.45 u. op de Haven aanwezig dienen te zijn, waarna gezamenlijk per Gele Tram de tocht naar Wassenaar aanvaard zal worden. R.K. A.V. De Bataven. De ge bruikelijke buitentrainingen in de Leidsche Hout zullen morgen geen doorgang vinden. TAFELTENNIS Tafeltennisclub „A.T.T.C." (Al phen). De uitslagen van de giste ren gehouden competitiewedstrijden van de Alphensche Tafeltennisclub „A.T.T.C." zijn als volgt: G. Bosmans wint van W. Stigter 2116. 2113; H. Chilla verliest van A. den Hoed 14—21, 19—21; N. Schellingerhout verliest van G. Bosman 1421; 18 21; A. den Hoed wint van A. G. Ho- fenk 21—16, 18—21,21—19; W. Stig ter wint van G v. d. Horst 2111, 214; A. G. Hofenk wint van H. Chilla 21—10, 21—15; C. Krumpel- man verliest van G. Bosman 521, 1221; A. Penders verliest van L. v. da Hoek 5—21, 9—21; L. v. d. Hoek wint van N. Schellingerhout 2111, 219; W. Stigter wint van C, Kr urn- pelman 2112; 2110; G. v. d- Horst verliest van A. den Hoed 9—-21; 9 21; H. Chilla verliest van A. Pén-r^ ders 1821, 21-23; C. Krumpelman verliest van A. G. Hofenk 221; 13 21; G. Demoet wint van G. Bosman 217, 2111; A. den Hoed wint van A. Pdnders 21—17; 21—18; N. Schel- lingerhout wint van C. Krumpelman 2112; 2113; L. v. d- Hoek wint vair H. Chilla 21—14, 21—18; G. DemoeH v/int van G. v. d. Horst 21—10, 216; A. G. Hofenk wint van G. Bosman 16—21, 21—14, 24—22; J. v. -Zwie ten, wint van W. Stigter 2116, 21 16; A. den Hoed verliest van L. v. d- Hoek 821, 921; G. Bosman wint van G. v. d. Horst 213. 2112; J. van Zwieten v/int van N. Schel lingerhout 21—14, 21—17: G. De- moet wint van A. den Hoed 2117, 2113; L. v. d. Hoek wint van C. Krumpelman 214, 216. SCHAKEN FINALE KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. In de gisteren gespeelde vierde4 ronde'van de finale van het schaak-' kampioenschap van Nederland was.: Cortlever zoo gelukkig tegen van de Berg remise te maken door her haling van zetten, nadat hij de ope ning slordig behandeld had, was hij genoodzaakt de dame te geven' voor toren en looper. Het was slechts- dank zij het bezit van een vrijen pion, die tot dame dreigde te pro- moveeren, dat hü gelijk spel wist af te dwingen. R. Pruyt, het verliezen moede, waagde tegen Tummers een kqningsgambiet dat «deze aannam. Indien Pruyt zich misschien illusies had gemaakt, dat Tummers het ko ningsgambiet nog niet bij de hand had gehad, dan kwam hij bedrogen uit. Tummers bleek er-meer van te kennen dan Pruyt lief v/as. Hij werd dan ook volgens de regelen der kunst in elkaar geschoven. Kramer en van Scheltinga speelden, een rus tige partij, die na ruil van nagenoeg alle stukken in een eindspel van da mes eindigde, dat) voor geen van beiden te winnen v/as. De stand na de vierde ronde luidt, van Scheltin ga 3, Tummers 2 Jk. Cortlever en Kramer 2. v. d. Berg IX en Pruyt 1 punt. Leidsche Schaakclub „Philidor". Wederom hebben eenige spelers zich als lid dezer club aangemeld. Daar- dooi*' steeg het ledental tot 80, een aantal, dat door geen enkele club tot dusver werd bereikt. Onder deze nieu we leden bevinden zich eenige ge. oefende spelers. Met het oog op de nieuwe indeeling der tientallen, had de wedstrijdleider, de heer Galjaard, een nieuw plan ontworpen voor de zomercompetitie. Dit plan werd be handeld in de algemeene vergadering, gisteravond in* „Amicitia" gehouden. De wijze, waarop dit plan tot stand gekomen was en het voorstel zelf, gaf aanleiding tot veel critiek. Het werd dan ook met nagenoeg algemeene stemmen verworpen. Het voorstel van de heeren Verver en Vermeulen over deze aangelegenheid kon de instem ming van allen verwerven. Na afloop der vergadering volgde een gongwed strijd, waaraan 48 leden, verduld in 12 groepen van 4, deelnamen. x)e le den hadden zelf voor prijzen gezorgd. Het werd een gezellig slot. DAMMEN 0 Kampioenschap van Alphen. De wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap dammen werden gisteren avond voortgezet, waarbij de volgen de resultaten werden verkregen. Hoofdklasse: M. de GrootN N. 02; J. BoogaardsL. v. Zwienen 20; A. RijnbergM. de Groot 11; A. BauwerN.N. 02; T. LagerweyJ. Dissel 20; Hug. v. EgmondJ. v. Ofwegen 0—2; H. de VosS Koop man 11; T. '^DomburgA. v. d. Ent 1—1. Eerste klasse: C. Looyensteyn— E. Marsmeyer 11; A. WolswijkJ. Wolswijk 20; G. WijfjeL. Koop man 20; D. BevaartJ. Zaad 20. Om den Noordwijkschcn titel. De uitslag der 6e ronde is als volgt: le klasse A. A. TurkW. v- d. Niet .02, H. MulderG. v. d. Wiel af- gebr., N. SmitTh. Zwetsloot 02, J. v. WoersemH. Palm uitgest. le klasse B: B. TurkN. Passchier 20, C- BouwmeesterA. Leuven 02, J. v. SchootenJ. v. Houten 20, C. ZuiderduinJ. Smit afgebr. 2e klasse A. J. J. v. d. BergM. Mulder afgebr., J. v. SchieB- v. d. Linden 20, S. SpandermanM. v. d. -Berg afgebr., P. v. SchootenJ. Zwetsloot 20. 2e klasse B: L. HermansJ. Zuid hoek 20,. J. PasschierL. Vink 2—0, H. de VriesM. de Ridder 02, J."de RidderG. Hoek afgebr. L. D. C. tegen Katwijk. Donder dag werd bij L. D. V. een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tus- schen het Hoofdklasse tiental van L.{D. V. en een sterke K. W. Z. K. .;D. C. combinatie. De Leidenaars wonnen dezen geanimeerden wed strijd met 119. De volledige uitslagen waren; A. Pronk (L.D V.)J. Dribbelaar: (K. \7 j Z.-K. D. C.rcomb.) 1—1; W. HeemskerkF. Spierenburg! 02, B. SlegténhorstJ. Vreeke 20; M. OptendreesQ, Pluimgraaf 2-«0; J. KlinkenbergT. Meij vogel 20; P. -v. d. StelJ. van der Plas 20; Th. UijtenboogaardH. Koelewijn 11; S. v. d. WijngaardJac. v. d. Plas 0—2^ L. C. GerritsenP. van Beelen 11; J. v. d. MeijA. LéVan^ 0—2. Totaal 11—9. Wat lezers ons schrijven HET ONDERWIJS TEN PLATTELANDE. Geachte Redactie. Iet gróot,e belangstelling heb ik de polemieken gevolgd, welke over en weer gewisseld zijn tusschen voor standers en tegenstanders van hét 8s'te leerjaar: imperatief of facultatief onder de huidige omstandigheden! Wanneer ondergeteekende hierover Ezijh meening ten beste zou moeten geven, dan ben ik geneigd het meest .te. gevoelen voor het .standpunt van den heer den Hartog. Ên, wanneer men de methode eens zóu toepassen, welke ook in dit om zicht de democratie haar kans zou la ten, wanneer men n.l. aan de betrok ken ouders ten plattelande eens de beslissing zou laten, of het 8sje leer jaar in de huidige omstandigheden facultatief dan wel verplichtend zbu moeten zijn, dan zou ook naar mijn oordeel de uitslag van een zoodanig onderzoek niet twijfelachtig zijn. Naar mijn gevoelen zou het overgroo- te dqel het standpunt-innemen, dat het 8ste leerjaar facultatief zou moe ten zijn of zou kunnen worden opge heven. De vraag is nu uitêraard: hebben de betrokken ouders hierin het beste in zicht of zullen deze hun directe eigen belang, hun gemak of wat dies meer zij, te veel laten spreken bij de be oordeeling van deze kwestie? Het is mogelijk, als nien, zooals ten plattelande thans het geval is, met ge weldige arbeidsproblemen tc maken heeft, dat deze kant van de zaak te veel als domineerende factor wordt gezien. Maar het gaat m.i. toch veel te ver, als men aanneemt, dat diegenen, die hier met hun neus boven op zitten, geen oordeel zouden mogen uitspre ken en dat deze kwestie zou moeten worden geregeld geheel buiten hen Het verwondert mij steeds, als men dit vraagstuk bespreekt, dat men al direct als een beetje achterlijk wordt aangezien, zoo men het aandurft in twijfel te trekken of het achtste leer jaar wel de meest geëigende methode is voor het onderwijs ten plattelande. Maar het is toch, dunkt mij, een niet te loochenen feit, dat niet alleen de ouders van de kinderen ten platte lande betwijfelen of het 8ste leerjaar noodzakelijk is en niet beter door ver volg avondschool en vakonderwijs vervangen kan worden, maar dat ook tal van onderwijzers ten plattelande gezien de resultaten (en daarom gaat het toch) in hun hart hetzelfde ge voelen zijn toegedaan. De problemen van de plattelands- jeugd liggen nu eenmaal anders, dan die der stedelijke jeugd. Hoeveel kinderen zulten in de ste len het achtste leerjaar volgen? Zeer weinigen.- Zij, die niet goed kunnen leeren, blijven een of meermalen zit ten en gaan van de school voordat zij in de 8ste klas komen. Niet alle an deren gaan de 8ste klas in, maar naar de M.u.l.o. of andere onderwijsinstel lingen. De stedelijke jeugd zal (een enkele uitzondering daargelaten), wanneer zij niet in den middenstand haar bestaan gaan zoeken, in een amb telijke loopbaan terecht komen of in de industrie. Daarvoor 'is in het al gemeen gesproken meer schoolsche kennis noodig dan voor hen. die hun bestaan moeten gaan vinden als boer, tuinder of landarbeider. Maar boven dien drukt die verplichting van het achtste leerjaar voor hen, die in- of vlak-nabij de steden wonen, veel min der, omdat dezen al direct, de gele genheid hebben, hun studie daar te volgen, waar het deze al naar den aard van hun aspiraties het beste voorkomt. Dit is ten plattelande niet het geval; wie zijn kinderen ander onderwijs wil laten geven dan het 8ste leerjaar, komt op het meer afgelegen platteland direct voor groote moei lijkheden te staan. De land- en tuin bouwscholen, de ambachtsscholen zijn over het algemeen overbevolkt en het moet al zoo ongeveer als een erfenis beschouwd worden als men zijn zoon op dien- jeugdigen leeftijd daar ge plaatst kan krijgen. Het gaat in elk geval al direct met gjoote kosten ge paard. Vandaar ook dat vqle jonge lieden met een goed studievermogen, die er ten plattelande even goed zijn als in de steden, er niet toe komen naar hoogere onderwijsinstellingen te gaan. Men kan nu wel zeggen: waar werkelijk de financiën een beletsel zouden vormen, is er wel een beurs te bekomen; maar dit aantal is veel te beperkt. Ten slotte ben ik het volmaakt eens met de opvatting van den heer de Hartog, dat, om de noodzakelijke ar- beidsgeest te verkrijgen, teneinde het agrarische werk ook met voldoening te kunnen doen, een groeiproces nodig is, dat niet moet worden onderbroken. Het is de algemeene ervaring van vele ouders ten plattelande, dat, wan neer de kinderen te lang school gaan, de echte werklust met de handen daaronder te lijden heeft. Dit laatste wordt door zeer velen, die over deze problemen moeten oordeelen, niet vol doende begrepen, en daarom ook veelal over het hoofd gezien. Hiermede is echter dit probleem niet uitgeput. Want wat is het geval? Vele ouders ten plattelande, boeren en tuinders met groote gezinnen, lei den hun kinderen op in een richting, waarbij met bijna volstrekte zeker heid is vast te stellen (onder de hui dige maatschappelijke verhoudingen), dat deze het ééne uitsluitende vak, dat zij geleerd hebben, nooit zelfstan dig zullen kunnen gaan uitoefenen. Dat leidt dan later, als de huwbare leeftijd komt, tot groote teleurstelling. Dit alles is begrijpelijk. Het arbeids probleem is> nijpend, de finantieele omstandigheden in groote gezinnen zijn soms zorgelijk, en elke jongen, die de school verlaat en gaat werken, brengt door besparing van arbeids loon een verlichting van uitgaven. Waar nu vaststaat, dat niet allen in het boeren- en tuindersbedrijf een bestaan zullen kunnen vinden, zal men zich bytijds deze vraag voor oogen moeten stellen: Zijn er onder mijn jongens, die voor iets anders aanleg hebben? En deze zullen moe ten geleid worden in andere richting. Het is een algemeen bekend feit, dat ook kinderen, die aanleg hebben voor wat anders, soms graag de school ver laten om in het vrije bedrijf van va der en moeder mede te helpen. Hier staat men in het meer afgele gen platteland voor groote moeilijk heden. De middelbare en hoogere on derwijsinstellingen zijn geconcen treerd in de grootere plaatsen. Het laten studeeren van de kinderen ten plattelande (de onderwijzers ten plat telande voelen dit met hun eigen kin deren ook terdege) stuit op zooveel meer bezwaren, dan in de steden, óm dat daar de kinderen thuis kunnen eten, slapen, etc., en toch elke onder wijsinrichting kunnen bezoeken. Dat alles neemt niet weg dat wij den ouders zulen moeten voorhouden, dat onder de huidige maatschappelijke verhoudingen niet al hun kinderen in het boeren- en tuindersbedrijf een bestaan zullen kunnen vinden; zeker niet in ons land. Zij, die dus ook ge- sohikt zijn om een ander beroep te gaan uitoefenen of aspiratie hebben om door te leeren, moeten daarvan niet op grond van een zeker conserva tisme worden afgehouden. Deze problemen liggen zóó, dat zij met het 8ste leerjaar niet kunnen worden opgelost. M.i. zal het nooit gelukken de ouders ten plattelande te overtuigen, van de noodzakelijkheid van het 8ste leerjaar voor die kinderen welke in het land- of tuinbouwbedrijf blijven. Beter is naar mijn meening dit fa cultatief te stellen, omdat het wel èen buitengewoon funesten invloed moet hebben op de leerlust der kinderen, als men thuis bij de ouders hierover hoort spreken, zooals nu bij velen ge schiedt.. Wanneer de Overheid strenge maat- tegelen tegen het schoolverzuim wil gaan toepassen, dan zullen deze ge dragen moeten worden door de over tuiging bij de bevolking. Men zal dit, naar mijn gevoel, t.a.v. het achtste leerjaar niet bereiken, omdat dit ve len by het huidige arbeidsprobleem ten plattelande voor onoverkomelijke moeilijkheden plaatst, omdat men voor de. kinderen, die in het land- of tuinbouwbedrijf blijven, toch land- of tuinbouwonderwijs zal moeten ge ven, en omdat geen enkel probleem ten plattelande hiermede nader tot een oplossing wordt gebracht. Onze aandacht zal bij voortdu ring gericht moeten worden op vol doende inrichtingen voor vakonder wijs ten plattelande. Voor hen, die er naar streven wil len een ander beroep te kiezen of hun studie voort te zetten, zal gezocht moeten worden naar wegen om de daarvoor noodige onderwijsinstellin gen te bezoeken, maar het achtste leerjaar lijkt mij ook voor hen een onnoodig oponthoud. j M. J. v. d. WEIJDEN. Sassenheim, 11 April. Mijnheer de Redacteur, In het verslag van Bloembollen cultuur afd. N-hout stond een pro test te Tezen tegen uitdrukkingen van den voorzitter „Bloembollencultuur" afd;. Sassenheim. Nu er bekendheid daaraan isN^ gegeven, is het mij- een behoefte, dén voorzitter afd. N.hout te verzekeren, dat zijn protest vol komen gerechtvaardigd is, daar de bewuste uitdrukkingen inderdaad zijn gebezigd. Als deze uitdrukkin gen bedoeld waren, om stemming te maken tegen de motie-N.hout, om zoodoende invloed uit te oefenen op de stemming daarover, dan slaat on ze voorzitter de intelleigentie van de vakgenooten hier ter plaatse be paald niet hoog aan. Dat oniderget. de bewuste zinsneden in het verslag onzer afd. heeft vermeld, kan de be volking van Sassenheim en N.hout my niet kwalijk nemen, om zoodoen de het gesprokene daar het om gaat te local iseeren. De persoon, die er publiciteit aan heeft gegqven, heeft ook mijn bewondering niet. Intus- schen weet de bevolking van N.hout, die omgaat met die'van Sassenheim, dat van rivaliteit geen sprake is. In dien onze voorzitter nog herinnerin gen heeft, zooals hij heeft gezegd, van 50 jaren geleden, dan komt hij ook 50 jaren achterop wat betreft den geest der afzonderlijke gemeenschap pen onder elkaar. Dat de voorzitter- onzer afd. hierop geattendeerd moet worden door iemand, die 40 jaren jonger is, vindt ondergeteekende zelf ook eenigszins snéu. Als het waar is, dat rust roest, dan zag ik gaarne deze aangelegenheid verder met rust. Wat den voorzitter onzer. afd. te doen staat moet hij zelf weten. Met dank voor d,e verleende plaats ruimte. A. v. D. Jr. Humoristische Avonturen-roman. door: LEROY SCOTT. 18) „Maar vertel my nu eens, Caro line, wat is je plan?" vroeg Oliivetta, dfe hevig door nieuwsgierigheid werd geplaagd. „Nog even geduld". Een minuutje verliep. Volkomen bedaard stond mevrouw De Peyster voor het haardvuur; Mathilde kwam weer 'binnen en mevrouw De Peyster wenkte haar. „Mathilde, meer dan twintig jaar ben je al «bij mij in dienst en ik ben overtuigd, dat op je kan rekenen, en van Olivetta's gehechtheid aan mij heb ik meer dan eens de 'bewijzen ge had. Ik weet dan ook dat als ik jul lie iets -vraag, je het stipt ten uit voer brengt. Nu is mijn eerste ver zoek, dat je geen woord zult zeggen over wat ik je gd vertellen". L,. ,,kun ie gerust op rekenen, ^Caroline riep Olivetta, „'geen woord geen syllabe zal ooit over mijn lip pen komen!" „Ook op tmaj kunt u rekenen, me vrouw", zei Mathilda kalm. „Maar eerst, Mathilda, moet ik je op de hoogte brengen van de ramp die mij vandaag heeft getroffjeni". En zij deelde de huishoudster juist zooveel van haar moeilijkheden mee, als deze moest weten, in het belang van den goeden afloop der zaak. „En luister nu eens goed naar mijn orders Mathilde. Het huis^moet pre cies als andere jaren worden 'gesloten. Alle bedienden op Willem ne, worden naar huis gestuurd en als je soms al werk hebt gemaakt van een nieuwe kamenier, zooals ik met je 'had afge sproken, dan moet het meisje worden afgeschreven. Jijzelf, Mathilde blijft hier om op het huis te passen, juist als altyd. Voor iedereen ben ik na tuurlijk op reis naar Europa, maar in werkelijkheid. „In werkelijkheid", 'herhaalde op gewonden Olivetta. „In werkelijkheid", ging mevrouw De Peyster op uiterst kaknen toon voort, want zij wist, dat de ontknoo ping des te spannender wordt, naar mate het geduld der toehoorders lan ger op de proef wordt gesteld, in werkelijkheid' blijf ik den heelen zo mer hier. m imdjn eigen huis". „Hier blijven?" stamelde Olivetta. „Hier blijven?" riep nu ook Mat hilde. „Ja,,'hier blijven en in hoofdzaak in mijn eigen suite. Niemand buiten jullie mag er iets van weten. Dit plan stelt me in staat, den moeilijken tijd behoorlijk door te komen, want ik héb nu zoo goed als .geen onkosten te maken. De kennissen denken natuur lijk dat ik in Europa ben en zoo is de schijn gered". Al had het nieuws Olivetta ook verbijsterd, er bleven haar toch nog eenige kruimeltjes gezond verstand over. „Maar Caroline, je kunt niet vol staan met te laten weten, dat je op reis gaat Van iemand als jij wordt natuurlijk alles, tot de kleinste zaak besproken. De menschen zien toch. dat je niet vertrekt. Hoe denk je dit bezwaar te overwinnenn?" iHet klonk heel verstandig en me vrouw De Peyster wist ook 'hiervoor raad. ,-,Oit bezwaar telt heelemaal niet. Jij gaat in mijn plaats, Olivetta". „Ik?" riep deze, volkomen verbij sterd. „Ja, jy". „Maar als de reis naar Europa voor jezelf te kostbaar is, hoe stel je hét dan met mij?" „Wel, dat is heel iets anders. Voor if-ij zijn er duizenden mee gemoeid terwijl de kosten vóór jou op slechts enkele honderden komen, te meer daar de overtocht betaald is". „Je bedoelt dus, dat ik geheel en al voor je moet doorgaan?" „Ja, Olivetta". „Maar dit zal niet gaan. Je ken nissen zouden veel te gauw het on derscheid zien". „Mijn kennissen zullen - je nooit te zien krijgen1", klonk kalm de stem van mevrouw De Peyster. „Vannacht om één uur gaat de Plutonia onder stoom, nu ga jij heel laat met mijn koffers aan boord, natuurlijk diep gesluierd. Daar niemand je onderweg mag zien, moet je natuurlijk in je hut blijven. Je moet dan maar zee ziek verbeelden". „Maar ik ben nooit zeeziek!" spartelde Olivetta tegen. „Dam houd je je maar, alsof je het bent of je verzint iets anders, maar jemoetin je hut blijven en je bent natuurlijk veel ziek, om kennissen, wie dan ook, te ontvangen. De maal tijden laat je je brengen. Komt de •boot aan, dan ben je natuurlijk een van de laatsten, die er af gaat, en •veel te ziek om je met iemand te be moeien. Eenmaal in Parijs...." „Ja juist, dat lijkt mij oneindig moeilijker". „Toch niet, als je het maar handig aanpakt'. Ik zal je eens precies zeg gen, wat je doen moet. Eenmaal .in Parijs, heb je niets anders te doen dan rustig te verdwijnen. In de krant zal namelijk een berichtje verschij nen, dat mevrouw De Peyster een grooten autotocht maakt door een weinig 'bezochte streek van Europa, die eerst zal eindigen als het seizoen in Newport begint. Terwijl mevrouw De Pyster dan op tocht is, word je weer je zelf en beziet Europa op de manier, die je het-best lijkt". „Wat heerlijk!" stamelde de opge togen Olivetta. >„Maar, mevrouw, als ik ook eens- wat mag zeggen", viel Mathilde rus- stig in, „waarom gaat u dan niet zelf en trekt u terug op een landelijk plaatsje?" „Er zijn veel te veel menschen, die mij kennen, zoodat ik altijd kans heb den een of ander te ontmoeten. En denk eens aan, wat een gebabbel dat zou geven! Neen, dat zou niet gaan. Ik heb allerlei mogelijkheden onder de oogen gezien en dit plan is het beste". „Natuurlijk zult u zoo iets het best weten, mevrouw", stemde Mathilde toe. „Op de terugreis, Olivetta, moet je natuurlijk dezelfde voorzorgen fiemen en om alle moeilijkheden te voor komen zal ik je een sleutel van het huis en een van mijn zitkamer geven'^ „Maar u zelf dan, mevrouw" bracht Mathilde in het midden, ,,u -kunt toch niet den géheelen zomer in huis opgesloten zitten". „Dat 'ben ik ook niet van plan", gaf mevrouw De Peyster ten antwoord! op een toon van, kalmte en rust,, die aan haar mede samenzweersters het beha-gelijke gevoel gaf, dat zij-ten al len tijde op ha-ar verstand en- goed oordeel konden vertrouwen. „Mat hilda ga nu eens aan Willem vragen, of hy binnen komt". De huishoudster deed wat haar ge vraagd werd en een oogenblik later kwa-m Willem de kamer in. Hij was het type van den maunelijken be diende. Keurig geschoren, kaarsrecht van houding, bedaarde, deftige ma nieren en op zijn gezicht juist de uit drukking, die hem paste, de uitdruk king die niets zegt. 't,Is bepaald jam mer, er aan te moeten toevoeg-en-, dat hij de mooiste levensjaren al achter den rug had en het vermoeden te opperen, dat zijn eenigszins schrale haardos in den een of anderen kap perswinkel in de buurt hulp en troost zocht. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4