9e CcicLcive(5oii/tcmt Het probleem „Duitsche grenzen" Naar Den Haag verwezen De Paus tot Fransche studenten GOUDSCHAT Groote fraude in kampen ontdekt Versoberingsplan der Regeering DONDERDAG 10 APRIL 1947 Bureaux: Papengr. 32, Giro 103003 Tel.: Adir.., Adv. 20826, Red. 20015 Dir., drukkerij en abonn. 20935. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH, WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11058 Abonnementsprijs f 0.26 per week. 1.10 p. mnd. 4.25 p. kwartaal. Franco p. post 4. Advertences: 15 cent per m.m. In- gez. mededeelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. V Bij een jubileum FVE afdeeling Leiden der Kath. •■^Volkspartij heeft gisteren her dacht het 50-jarig bestaan van de politieke organisatie der Katholieken in Leiden. Er is véél leerzaams gezegd op de gehouden herdenkingsbij eenkomst, gisteravond in den foyer der Leid- sche Stadsgehoorzaal. Prof. mr. Aalberse, die, ondanks zijn hooge leeftijd, nog steeds het politie ke leven volop meeleeft, wiens advie zen aldus magister dr. Stokman door partij en Kamerfractie op zéér hoogen prijs worden gesteld hij verklaarde met uit diepe overtuiging en rijpe ervaring ontsproten ernst, dat de katholieken, als zij zich over ver schillende partijen zouden gaan ver- deelen: in vijf jaar zouden verliezen, wat zij in vijftig jaar hebben verwor ven! Dit woord van dezen staatsman willen wij hier brengen onder aller aandacht en aller overweging! En in aansluiting hiermee ontlee- nen wij aan de magistrale rede van magister Stokman de opmerking, dat vaak meeningsverschillen in de K. V.P. door buitenstaanders worden op geblazen tot zeer ernstige verschijn selen, die noodzakelijk tot ontbinding der Partij moeten leiden! Zou hier niet, aldus pater Stokman, de wensch vaak de vader der gedachte zijn. In derdaad! Maar dan hoede de K.V.P. zich er voor. om zélf bestaande mee ningsverschillen te vergrooten. Wij releveeren ons hier aan wat wij Maandag schreven over de actie- Welter en de motie op de Partijraads vergadering. Aan de overweging van meerdere katholieken mag ook zeker niet ont gaan, wat dr. Stokman zeide over de momenteele samenwerking van K.V.P. en P. v. d. A. Uit het feit, aldus de spreker, dat katholieken en socialisten op bepaalde punten samengaan, mag niet worden geconcludeerd, dat de K.V.P. in socialistisch vaarwater is verzeild geraakt. In Quadragesimo Anno, waarin de Paus het socialis me, ook het gematigd socialisme, ver oordeelt als onaanvaardbaar voor een katholiek, constateert de Paus óók, dat er zekere strevingen zijn in het socialisme, die niet yer afwijken van die der katholieken. Het einddoel der katholieke staat kunde is: te bereiken een christelij- ken Staat. En daarom zullen de ka tholieken in een eigen politieke orga nisatie vereenigd moeten zijn, omdat zij daar zuiver kunnen stellen de christelijke normen, volgens welke zij meenen, dat naar de verwezenlij king van dit ideaal móet worden ge streefd. In de katholieke leer vinden wij de zekere objectief geldende en volstrekt bindende normen, die nood zakelijk zijn bij den opbouw van eén nieuwe, de menschheid zegenrijke, wereldorde. Het humanisme geeft daarentegen onzekere betwiste nor men op grond van eigen inzicht en eigen menschelijk gevoel. Het einddoel der Katholieke Staat kunde is: te bereiken een christelij- ken StaatMoge daarom door alle katholieken worden gehoord de drin gende oproep gisteravond gedaan zoowel door den voorzitter, den heer Menken, als door den oud-voorzitter, mr. Bolsius die zich meer speciaal tot de Jongeren richtte om daad werkelijke belangstelling te schenken aan het politieke leven, aan de poli tieke organisatie der Katholieken. Een belangstelling, welke zoo mo gen wij er aan toevoegen zich na tuurlijk óók kan uiten in een gezon de, opbouwende critiek. Wij hopen, dat de toekomst zal be wijzen, dat die belangstelling er wer kelijk is! Pastoor van Dachau onder scheiden door Z.H. den Paus Friedrich Pfanzelt, de dorpspastoor van Dachau is, uit erkentelijkheid voor de aan de gevangenén van hél concentratiekamp bewezen hulpdien sten, door den H. Vader bekleed met de waardigheid van Pauselijk Huis prelaat. r\E GROOTE VIER te Moskou hebben gisteren het probleem der Duit- sche grenzen besproken. Zooals verwacht werd bleken de gezichts punten van Amerika en Rusland ver uit elkaar te liggen. Molotof stelde zich op het standpunt, dat de Duitsche Oostgrens reeds is vastgelegd, doch Marshall wilde daar niet van hooren. De Amerikaansche minister stelde de oprichting van een grenscommis- sie voor, welke over de volgende punten aanbevelingen zou moeten doen: 1. Herziening van de vooroorlog sche Duitsch-Poolsche grenzen, wel ke herziening voor Polen compensatie zal moeten betèekenen voor het aan de Sovjet-Unie afgestane gebied. 2. Een doeltreffende economische regeling, welke zal moeten waarbor gen, dat de ruwe grondstoffen en zware industrieele hulpbronnen van het eventueel bij Polen te trekken gebied, welke vitaal zijn voor de Europeesche economie, in de behoefte van deze economie zullen voor zien, waarbij echter in het bijzonder met Polen rekening zal moeten wor den gehouden. derland, Luxemburg en Frankrijk door veiligheidsoverwegingen en door het gerechtvaardigd verlangen opi hun door den oorlog getroffen landen verder op te bouwen zijn ingegeven. Bidault stelde voor, dat de minis ters de eischen van Duitschland's buurstaten zouden bestudeeren en na 'een eerste uitwisseling van gezichts punten beslissingen in principe zou den nemen, waarna de deskundigen met de gedetailleerde uitwerking van de beslissingen kunnen worden be last. Amerika aanvaard de huidige Oostgrens niet Duitschland moet agrarisch gebied hebben. Marshall stelde voor, dat deze commissie onder leiding van de plaatsvervangers zal moeten functio- neeren en samengesteld uit verte genwoordigers van de Sovjet-Unie, Engeland, de V. S-, Frankrijk, Po len en een aantal andere geallieerde staten, welke door den raad van mi nisters van buitenlandsche zaken dienen te worden aangewezen. Te vens stelde Marshall voor, dat de commissie een onderzoek zal instel len naar en een rapport zal opstel len over het opnieuw vestigen van Polen en de vestiging van Duitschers in dit gebied en de beste middelen om het doeltreffend gebruik van dit gebied voor het economische welzijn van het Poolsche en Duitsche volk en geheel Europa te waarborgen. Marshall zeide van meening te zijn, dat het Zuiden van Oost-Prui sen en Opper-Silezië Poolsch moeten worden en hij wees er op, met be trekking tot de resteerende gebieden, die een overwegend agrarisch ka rakter hebben, dat deze, welke thans voorloopig onder Poolsch bestuur staan, in een vijfde van de Duitsche voedselvoorziening voorzagen en als Duitschland zou worden gedwongen dit voedsel voortaan uit het buiten land te importeeren, zyn economie nog sterker zal moeten worden ge ïndustrialiseerd, wil het land niet ge heel verarmen. Molotof bracht als het standpunt van de Sovjet-Unie naar voren, dat de Poolsch-Duitsche grens te Pots dam definitief geregeld is, doch zoo wel Bevin als Marshall legden er den nadruk op, dat de tekst van de overeenkomst van Potsdam duidelijk maakt, dat de uiteindelijke beslissing over de grenzen o_p de Duitsche vre desconferentie zal worden genomen. Bidault poneerde den Franschen eisch, dat, welke procedure ook zal worden aanvaard, er geen bestudee ring van territoriale herzieningen in commissies zal plaats vinden zonder de volledige deelneming der onmid dellijk betrokken landen. Bidault verklaarde, dat de territoriale eischen van Tsjecho-Slowakije, België, Ne- Albaneesche kwestie De Veiligheidsraad heeft gister avond met 8 tegen 0 stemmen beslo ten, dat de Britsche klacht tegen Albanië inzake het leggen van mij nen in het kanaal van Korfoe voor het Permanente Hof voor Internatio nale Justitie in Den Haag zal werden ge/bracht. De Russische en de Prol- sche afgevaardigden onthielden zich van stemming. Albanië heeft den Veiligheidsraad laten weten, dat het weigert het ge schil met Engeland voor het Haag- sche Hof te laten behandelen. Kwaad overwinnen door strijd Z.H. den Paus beeft op den twee den Paasdh'dag 1500 Fransche stu denten, waaronder 450 van de Pa- rijsahe Sorbonne, die begeleid werden door Professoren, toegesproken. Eveneens waren aanwezig de Katho lieke verpleegsters, die te Rome een internationaal congres houden. De H.. Vader zeide: „I'k ben verheugd U te zien, want gij zyt sterk, het Woord van God leeft in U en gij overwint bet kwaad1". De -geest van bet kwaad verdub belt zijn inspanning tegen de maat schappij, tegen God zelf en tegen Christus. Ondanks den heftigen strijd moet niet gedacht worden, dat men nu voor de eindbeslissing staat, want deze strijd wordt immers gevoerd sinds bet 'begin der wereld en zal slechts ophouden aan 'het eind der BENOEMING BIJ PROPAGANDA FIDE. H. Vader beeft Pater Rutten, O.S.C., benoemd tot lid van bet col lege van Consultatoren der Propa ganda Fide. tijden niet den triomf van God en die Kerk. Wie winnen? De sterken! Dat zijt gij, die eerst in, U zelf het kwaad hebt overwonnen. Gezegend, wie de geest van de kindteren Gods in zich hebben! De jeugd staat in het middelpunt der belangstelling van de Kerk en ook van het kwaad. De Kerk erkent de schoonheid en de verhevenheid van het intellect: zij onderwijst de jeugd niet alleen, doih 'behoedt haar voor gevaren en dwalingen: zij vormt het karakter van de jeugd en bereidt haar voor op haar levenstaak. Frissche, Christelijke jeugd, moet ook physiek sterk en gehard zijn, om beter den geestelij'ken strijd aan te kunnen; want alles hangt samen. Vooral in de handen van de jeugd brandt de fakkel der idee. Houdt Gods licht in U brandend! Het kwaad is alleen te overwinnen door voort- durenden strijd. Gij zult altijd sterk moeten blijven en U weten te ver zetten tegen de bekoringen en de blinde hartstochten, evenals tegen de onverschilligheid. De stryd is hard. De jeugd moet zich bewust worden van het geheim der verwinning, hetwelk gelijk Joharonus het zegt in het geloof ligt het Geloof, dat de wereld over wint!". 35 Staven naar boven gebracht Het is gisteren een goede dag voor de Nederlandsche Bank geworden. Een staaf goud, wel ke de baggermolen „De Schelde" naar boven bracht, is eerst door nog dertien en later door nog 21 gevolgd. Het gewicht bedraagt ongeveer 437 kilogram. Er liggen nog verscheidene bakken met opgezogen rivier- grond in de Nieuwe Waterweg en iedereen wacht; nu gespannen af, wat de lossing van den daarin geborgen grond opnieuw voor verrassingen zal opleveren. Er waren destijds, zooals men weet, 'met de gezonken loodsboot, die het goud van Nederland naar Engeland moest overbrengen, 111 staven naar den kelder gegaan. Het ziet er nu naar uit, dat thans eindelijk 'de plaats bereikt is, waar het hoofddeel van de schat is terecht gekomen. Ook in Sliedreoht liggen talrijke zandzuigers en baggermolens gereed, om dezer dagen naar Engelanl te worden overgebracht, waar zij zullen helpen bij het verwijderen var. het water, dat groote gedeelten van Engeland heeft overstroomd. In kampen voor politieke delin quenten in de mijnstreek is een niet gering geval van fraude ontdekt. Reeds geruimen tijd deden geruchten over ernstige onregelmatigheden in ce mijnstreek de ronde. De gedele geerde van den directeur-generaal voor de bijzondere rechtspleging te Heerlen, mr. H. Doppler, die eerst se dert korten tijd met deze functie werd belast, heeft direct bij zijn ambtsaanvaarding, na overleg met verschillende politie-autoriteiten, op dracht gegeven, te onderzoeken in hoeverre deze geruchten gegrond wa ren. Na een langdurig onderzoek is de politie er thans achter gekomen, dat de geruchten omtrent verduiste ring van voor de kampen bestemde goederen en levensmiddelen niet van iederen grond ontbloot waren. Aanzienlijke hoeveelheden goederen zijn uit de kampmagazijnen achter gehouden. Door fictieve opgaven, waardoor meer goederen konden worden verkregen, dan voor het wer kelijke aantal gevangenen noodig was alsmede door niet of niet volledige uitreiking der voor distributie be schikbaar gestelde kwanta heeft men flinke hoeveelheden goederen kun nen verduisteren. Een achttal perso- Nog geen licht in roof moord te Haarlem De Haarlemsche recherche spoort nog ijverig naar den dader van den roofmoord in de Amsterdamstraat. Tot nu toe hebben de verkregen aanwijzingen nog niet tot resultaat kunnen leiden. Mevr. Koster, die in de Mariastlch- ting wordt verpleegd, maakt het thans redelijk wel en heeft de poli tie inlichtingen kunnen verstrekken, welke tot nu toe echter niet voldoen de houvast geven. Dit is te betreuren, want het moet voor de politie een zeer gunstig factor zijn, dat een der slachtoffers van zulk een drama in leven gebleven is, waardoor een be schrijving van den dader, zijn manier van doen en zijn spraak vastgelegd 'kunnen worden. Een tweede gunstige omstandig heid was het groote bloedspoor, zelfs 800 M. lang. Het is echter daarna ver loren gegaan, waarschijnlijk door den regenval dien nacht. Het geroofde bedrag is op f 2000 geschat, maar zekerheid daaromtrent heeft men nog niet. BON VOOR SCHEERZEEP AANGEWEZEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bon „Tabak 2 reser ve" der tabakskaart is aangewezen voor het koopen van 50 gram scheer zeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelseheercrême. Mannelijke personen van 18 jaar en ouder, die niet in het bezit van een tabakskaart zijn moeten zich onder overlegging van hun tweede distributie-stam kaart tot den plaatselijken distribu- tiedienst wenden, welke hun een rantsoenbon voor scheerzeep zal uit reiken. Men moet deze bonnen bij een detaillist in scheerzeep inleve ren. Aflevering zal geschieden, zoo dra de detaillisten bevoorraad zijn. nen w.o. het hoofd van de kampen distributie in de mijnstreek, den chef inkooper dezer kampen, een tweetal adjunct-kampcommandanten, de be heerder van het centrale kamp ma gazijn, personeel van den staf der kampen en een kruidenier werden gearresteerd. Het onderzoek duurt echter voort. Verdere arrestaties kun nen worden verwacht. Het onderzoek in deze zaak zal, naar men aanneemt, nog meer ongeregeldheden in de kampen aan het licht brengen. De demoraliseerende invloed van het kampleven schijnt ook bedoelde leiders en bewakers te hebben aan gestoken. Of waren deze menschen misschien al reedsmofeel zwak, ter wijl zij geroepen werden, om mede te wérken.... anderen te eliden, te verbeteren, te reclasseeren! KNOEIERIJEN BIJ TEXTIEL FABRIEK TE ENSCHEDE. De centrale dienst van de econo mische controle afdeeling textiel heeft bij een textielfabriek te En schede een onderzoek ingesteld we gens knoeierijen, die daar zouden hebben plaats gehad. Uit het onder zoek is komen vast te staan, dat de procuratiehouders J. H. S. en J. A., beiden thans gedetineerd te Almelo, zich groote hoeveelheden garen heb ben toegeëigend, welke in een tex- tielfabriekje in Haaksbergen, toebe- hoorende aan H. G. B., een zwager van S., tot textielgiederen zijn ver werkt, waarna deze ten eigen bate werden verkocht. V.S. erkennen geen rechten op de Zuidpool Een woordvoerder van het Ameri kaansche ministerie van buitenland sche zaken heeft verklaard, dat de regeering der V. S. in geen enkel opzicht aanspraak maakt op bepaal de gebieden aan de Zuidpool, maar evenmin het recht van andere sta ten op deze gebieden erkent. Hij maakte duidelijk, dat, indien som' mige Amerikaansche burgers uit naam van de regeering deze rechten trachtten te laten gelden, deze hou ding in geenen deele moet worden beschouwd als een officieele poging der Amerikaansche regeering om haar rechten op deze gebieden te la ten gelden. Vliegtuigongelukken VLIEGTUIGONGELUK BIJ TOULON. Officieel is bekend gemaakt, dat 3 personen om het leven gekomen zijn en 2 gewond werden, als gevolg van het neerstorten van een verkeers vliegtuig te Cuers Pierrefeu, een ma rine-bases van Toulon. Het vliegtuig was van Corsica vertrokken en ver ongelukte bij het landen. AMERIKAANSCHE LEGER- DAKOTA VERONGELUKT. Een Amerikaansche legér-Dakota C 47 is kort na het opstijgen van het vliegveld Kelly te San Antonio (Texas) aan de buitenkant van deze stad neergestort. Er bevonden zich 20 passagiers aan boord. Volgens de eerste berichten zijn 2 personen ge dood en 18 gewond. Nieuwe uitbarsting van e Krakatau verwacht Het eiland Krakatau in Straat Soenda (tusschen Java en Sumatra) is in 1883 met verschrikkelijke kracht tot uiibbaxstinig gekomen. Hierbij ver loren dertig duizend menschen het leven en werd een wolk van 'kot •-ich stof gevormd, die meer dan 'n maand lang de stralen van de zon verduisterd heeft. De vloedgolf, door deze erup tie veroorzaakt, naar schatting duizend maal sterker dan die van de atoombom heeft, alvorens haar kracht te verliezen drie maal de aar de omspoeld. Het eiland zelf verdween bijna geheel en thans 'bestaat er nog siedhits een enkele wand van den ko lossalen krater. In 1928 verscheen er ongeveer vijf kilometer van de Krakatau een nieuiwe keigel boven den zeespiegel. Deze werd „Anak Krakatau (Kind van de Krakatau") genoemd. Thans vertieft zich d° Anak Krakatau onge veer 500 voet boven zee en meet van den zeespiegel tot den bodem van den Oceaan ongeveer duizend voet. DE „ZWARTE ENGEL VAN RAVENSBRÜCK" PLEEGT ZELFMOORD. Carmen Mory, de „zwarte engel van Ravensbrück", die door het ge rechtshof voor oorlogsmisdaden te Hamburg, wegens wreedheden be dreven in het concentratiekamp Ra vensbrück ter dood veroordeeld werd, heeft in de gevangenis te Ham burg zelfmoord gepleegd. Mory was Zwitsersche én had de Zwitsersche regeering om tusschen- komst verzocht. Naar gisteravond bekend werd ge maakt, is Carmen Mory gestorven, toen men reeds besloten had haar executie uit te stellen. Zij wist echter niet, dat het ver zoek van de Zwitsersche regeering om uitstel van haar executie was in gewilligd. Ook dr. Treite, een dokter van het kamp Ravensbrück, die eveneens ter dood veroordeeld was, heeft in de zelfde gevangenis zelfmoord j pleegd door inneming van vergif. Tornado in de V.S. blaast twee plaatsen weg Een tornado heeft in Texas het dorpje Glazier met den grond gelijk gemaakt. Ziekenauto's reden voort durend heen en weer tusschen Gla zier en het plaatsje Canadian, 16 km. van Glazier verwijderd. Particuliere auto's en vrachtwagens werden ge- tequireerd om de gewonden naar het kleine ziekenhuis te Canadian te ver voeren. Tot dusverre wordt melding gemaakt van 10 dodén en 19 gewon den. De tien geindcntificeerde slacht offers verloren hun kleeren door de.i geweldig krachtigen wind. De torna do ging in vliegende vaart ovei 4 staten heen. Uit Oklahoma wordt ge meld. dat de wervelstorm het staJje Woodward in dien staat ten deele heeft weggevaagd. Het ziekenhuis aldaar lag vol gewonden. Glazier telt 200 inwoners, Woorwandi 5.426. in Koffie, Thee, Vleesch en Vet In verband met de voorgenomen versoberingsmaatregelen der regee ring heeft overleg plaats gehad tus schen de wnd directeur-generaal der voedselvoorziening en de bedrijf sho- reca. Bekend iSf dat de vooruitzichten van den binnenlandschen oogst 1947 tamelijk onzeker zijn, terwijl voor den aankoop van aanvullende voor raden in het buitenland de deviezen in beperkte mate beschikbaar zullen zijn. Bezien we thans de punten, waarin de versobering tot uitdrukking ko men zal. KOFFIE. Het ligt in de bedoeling het ver bruik van koffie (welke geheel in het buitenland moet worden gekocht) sterk te verminderen. Het burgerrant soen zal belangrijk omlaaggebracht worden en daarbij zal het café-ver bruik onvermijdelijk moeten volgen. Men overweegt thans om, wanneer tot beperking van de koffieverstrek- king wordt overgegaan, de bestaan de toewijzingen te doen vervan gen door gelijke hoeveelheden kof- fiesurrogaat. Dit laatste zou wellicht reeds kunnen gebeuren voor het pu bliek minder koffie krijgt. Voor de invoering van dezen maatregel is eenige aanlooptijd noodig, zoodat nog niet bekend is, wanneer de koffie in het café vervangen wordt door sur rogaat, dat, naar men ons verzekerde, van uitstekende kwaliteit zal zijn. THEE. Met de thee staat het er wat gun stiger voor. Te zijner tijd zal worden bepaald in welke verhouding de thee toewijzingen tot die van koffiesurro- gaat zullen worden gebracht. Aan het maken van theesurrogaat wordt niet gedacht. VLEESCH EN VET. Tot verlaging van het vleeschrant- soen in de restaurants- zal niet aan stonds worden overgegaan, doch men moet er rekening mede houden dat in den loop van den zomer de be staande toewijzingen van 50 gram per warmen maaltijd noodgedwongen iets verminderd moet worden. Omtrent de vetvoorziening aan de restaurants is nog geen beslissing genomen. Voor loopig blijft de toestand dus ongewij zigd. VLEESCHLOOZE DAGEN. In verband met de vleeschpositie overweegt de regeering de bepaling, dat voor alle eetgelegenheden, dus ook de broodjeszaken e.d., twee dagen zullen worden aangewezen, waarop geen vleesch of vleeschwaren noch wild of gevogelte mogen worden ver strekt. DISTRIBUTIENIEUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 13 t.m. 26 APRIL 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 705 (Serie a). a01 brood 800 gram brood a02 brood 400 gram brood a01, a02 250 gram margarine boter of 200 gram vet a01 melk 4 liter melk a03, a05 7 liter imelk melk a01 vleesch 100 gram vleesch a02 vleesch 300 gram vleesch a01 alg200 gram kaas a03 res1600 gram brood a04 res200 gram kaas a06 res800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 705 (Serie a), a11 brood 800 gram brood a11 boter 250 gram boter a12 boter 125 gram magarine of 100 gram vet a13, a—15 melk 12 liter melk a11, a—12 vleesch 100 gram vleesch a11 alg100 gram kaas a13 res800 gram brood' a14 res90 gram Deensche toiletzeep (voorinle vering) a16 res500 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinder- biscuits. BONKAARTEN MA, MB. MC, MD, ME, MF, MG 705. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). (Serie a). a21 brood 800 gram brood a—21 boter 250 gram boter a22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet a21 melk 5 liter melk a22 vleesch 100 gram' vleesch a21 vleesch 300 gram vleesch a21 kaas 200 gram kaas a21 eieren 5 eieren Op 17 Aprü zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnape ringen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 April a.s. wór den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 14 Opril a.s. mag worden gekocht Bon a14 reserve voor Deensche toiletzeep moet uiterlijk op 19 April a.s. bjj een detaillist in zeep worden ingeleverd. Aflevering der zeep zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. De niet-aangewezen bonnen van de bonkaarten 703 kunnen worden ver nietigd. AANVULLINGS-BONKAARTEN als voorzorgsmaatregel. Naar de „Maasbode" verneemt wor den binnenkort aanvullingsbonkaar ten uitgereikt. De bedoeling daarvan is om bij niet voldoende beschikbaar zijn van be paalde distributie-artikelen op een voudige wijze andere daarvoor in de plaats te stellen en daarbij naar be hoefte onderscheid te kunnen maken tusschen stad en platteland. Zoo zal bijv., wanneer in de steden niet meer voldoende aardappelen in voorraad zijn en op het platteland wel, in de steden door middel var. de aanvullings-bonkaarten havermout of gort in plaats van aardappelen wor den gedistribueerd. Wanneer zich dergelijke omstandig heden niet voordoen, zal van de aan vullingsbonkaarten geen gebruik worden gemaakt. £en kaMeÖje.,, „Frissche christelijke jeugd moet ook physiek sterk en gehard zijn, om beter den strijd aan te kunnen; want alles hangt samen". Z.*H. de Paus op 2en Paaschdag tot Fransche studenten. WEERSVERWACHTING Des nachts iets minder koud, g doch opnieuw op vele plaatsen o g nachtvorst, vooral in het Zuid- g Oosten van het land. Plaatselijk o ochtendmist. Overdag overdrij- vende wolkenvelden. overwe- g gend droog weer en iets zach- g g ter dan vandaag. Zwakke tot o g matige wind tusschen Zuid- o West cn Zuid. o o oopooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1