SeCctcbcHeSoii/tcmt Eeuwig vijandig tegen elke tyrannie DINSDAG 8 APRIL 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p. mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11056 Hoofdredacteur: TH. WTLMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Belangstelling voor de politiek DELANGSTELILING vragen wij van alle katholieke kiezers en kiezeressen in Leiden voor een bijeenkomst morgen avond in den foyer van de Stadsgehoorzaal te 8 uur. Wij mogen die belangstelling vragen om verschillende redenen, o.m. om de volgen de drie motieven. Het is een herdenking van 50 jaar poli tieke organisatie der ksthaoliek°n in Lei den. Ons dunkt, dat de katholieken bij de viering van een dergelijk jubi'oum toch wel van hun belangstelling eev.if- blijk mo gen geven katholieken ui'-: alle rang en stand! Op bedoelde bijeenkomt zal aanwezig zijn en het woord voeren onze oud-stadge noot prof. rnr. P. J. M. Aalborse de staatsman, aan wiens sociale en politieke activiteit, aan wiens ministerschap speciaal, Nederland zoovéél te danken heeft en die zijn groot levenswerk is begonnen in Lei den. Dezen oud-Leidenaar weer eens in ons midden te hebben, is ons allen ongetwij feld een eer en een genoegen. En spreker op deze bijeenkomst is het Tweede Kamerlid dr. S. Stokman O.F-M. Iedere katholiek, die belangstelling heeft voor de vraag, hoe de Kath. Volkspartij in dezen allerbelangrijksten tijd haar:taak op vat en wil uitvoeren, zal óók belangstelling hebben voor wat dit vooraanstaand Kamer lid nü te zeggen heeft. Zijn in breede kringen gezaghebend woord zullen zeker velen wil len beluisteren. Niet alléén zij, die zich met overtuiging scharen achter de politiek der K.V.P., maar óók degenen onder ons, die onder de huidige omstandigheden nogal bezwaren hebben tegen de door de K^' P. gevoerde politiek. Het behoeft toch in dezen tijd zeker niet te worden betoogd, dat geen katholiek on verschillig mag zijn voor de politig; dat iedere katholiek bewust en overtuigd zijn standpunt principieel moet weten te bepa len. Een leerzame avond als die van morgen zal daarom velen welkom zijn. Wat nu? 7OOALS Zaterdag bericht, heeft het Co- ^mité-Welter besloten, zijn actie voort te zetten onder katholieken, zoowel leden als niet-leden van de K.V.P. Welke maatregelen moet nu de K.V.P. nemen? Op deze vraag kan óns. antwoord heel kort zijn: geen enkele! Geen enkele? Maar de statuten dan en de discipline, die er in een organisatie moet zijn? Er kunnen in een bepaald tijdsgewricht omstandigheden zijn, welke zulk een be- slissenden invloed op onze houding moeten hebben, dat zélfs de belangrijkheid van sta tuten en organisatorische discipline in onze waardeering op den achtergrond komt te staan! Nu geen maatregelen en vooral geen motie, zooals er helaas een op de jongste Partijraadsvergadering is aangenomen. Met zulk een motie, aangenomen met alg. stem men en onder gejuich, overtuigt men 1 e t- t e r 1 ij k: niemand. En, psychologisch be zien, jaagt men er de oppositie nog verder mee van huis. Neen, er moet worden gepraat en nóg eens gepraat zóó dat. er, al komt er niet eensgezindheid in inzicht in verschillende zaken (wat heelemaal niet noodig is!), er kome een overeenstemming inzake den weg, die moet worden begaan, om van eikaars afwijkend inzicht te verdedigen en te pro- pageeren. Er moet zijn overleg met elkaar, waarbij meeningsverschil op basis van echte en hechte principieele eenheid in één organi satie kan leven en zich bewegen. Dat is een eisch van dezen tijd, die zeker aan de katholieken wordt gesteld. Een eisch van dezen allerbelangrijksten tijd in de geschiedenis! Niet Groningen, maar Leiden Wij lezen in het „Utrechts Katholiek Dag blad": De gemeenteraad van Groningen heeft een voorstel van B. en W. aangenomen, waarbij in Groningen het Openbaar en het bijzonder voorbereidend onderwijs in financieel opzicht worden gelijkge steld. De gemeente Groningen is, zoo deelt men mede, de eerste groote gemeente in ons land, waar deze gelijkstelling tot stand is gekomen. Tot zoover het K.U.D. Niet Groningen, maar Leiden is de eer ste groote gemeente in ons land waar de financieele gelijkstelling voor het voorbe reidend onderwijs is ingevoerd en wel reeds in 1932, dus 15 jaar vóór Groningen. Dit is indertijd geschied op initiatief van den toenmaligen wethouder van onderwijs mr. Tepe, die. ondanks zeer veel moeielijk- heden, bedoelde verordening toen heeft we ten te doen aannemen en uitvoeren. K.L.M. krijgt veiligheidsprijs In verband met het feit, dat de K.L.M. gedurende het jaar 1946 op het Westelijk halfrond! zonder ongelukken 22 millioen passagiersmijlen heeft afgelegd, heeft de voorzitter van den „Interamerican Safety Council" J. A. Parrett tijdens een lunch te Willemstad den veiligheidsprijs voor 1946 aangeboden aan den K.L.M.-'vertegen- woordiger L. F. Bouman. Het is de derde maal, dat de K.LM. voor den prijs .in aanmerking is gekomen. HM. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „De Hofstad- bloem" in Den Haag. De vorstin tijdens Haar rondgang over het expositieterrein. Aldus de United-Stales President Het smeulend begin moet uitgetrapt President Truman heeft tijdens het jaar lij ksche diner van de Democratische Partij verklaard waarschuwend, dat het niet meer voldoende is alleen maar te zeggen: „Wij willen geen oorlog": „Wij moeten op tijd, zelfs voordien, handelen om het smeu lende begin, dat zich over de geheele we reld dreigt uit te breiden uit te trappen". Hij vervolgde: „Wij weten, hoe het vuur ontstaat. Wij hebben het tevoren gezien agressie door den sterke tegen den zwakke. Openlijk door het gebruik van gewapende macht of in het geheim door infiltratie. Wij weten, hoe het vuur zich uitbreidt en wij weten, hoe het eindigt". President Truman sprak uitvoerig over zijn politiek van hulp aan Griekenland en Turkije. Hij citeerde Thomas Jefferson, den stichter van de Democratische Partij, en verklaarde: „Wij hebben, zooals Jef ferson, ruwe schendingen van de rechten der naties gezien. Wij hebben ook ons protest laten hoo- ren. Wij moeten'dat protest effectief ma ken door die volkeren te helpen, wier vrij heden door druk van buitenaf in gevaar werden gebracht". „Onze verantwordelijkheid is: op wacht te staan voor het gebouw van den blij- vendien vrede, dat eindelijk wordt ge bouwd. Dat gebouw is de V.N.". Verklarend', dat de wereld naar de Ver. Staten ziet om leiderschap van hen te ver krijgen, zeide de president: „Terwijl de strijd voor de rechten van den mensen in andere deelen van de wereld voortgaat, kan het vrije volk der U.S.A. niet met ge makkelijke afzijdigheid toezien, met onver schilligheid ten opzichte van den af loop". De president besloot met den eed van Jefferson: „Ik zweer op het altaar van God eeuwige vijandschap tegen eiken vorm van tyrannie over den geest van den menseh" De president gaf vervolgens nog sen overzicht van den binnenlandschen toe stand. Hij deelde mede, dat voor het Jiui- cige fiscale jaar, dat op 30 Juli eindigt, de Vereen. Staten een evenwichtige begroo ting zouden krijgen en een overschot heb ben. Hij drong er op aan, dat de Vereen. Staten hun nationalen schuld in hun hui dige voorspoedige jaren zullen beginnen af te betalen. Henry Ford t Henry Ford ie in den leeftijd van 83 jaar hedenmorgen te Detroit overleden. Hij werd 30 Juli 1863 op een boerderij te Greenfield (Michican) geboren als zoon van een Iersch immigrant .en een moeder van Nederland- sche afkomst. In zijn vrijen tijd ontwierp hij een nieu we dorschmachine en werd hij voortdurend beziggehouden door de gedachte aan het construeeren van een door benzine gedre ven „paardloos voertuig". Zijn bedrijf ontwikkelde zich zoo voor spoedig, dat Henry Ford tenslotte voor den rijksten man ter wereld werd gehouden. Zijn inkomen werd geschat op 100 millioen dollar per jaar. DON JUAN VERKLAART: Franco's voorstel onaan vaardbaar Don Juan, de Spaansche troonpretendent, heeft gisteren in een manifest aan het Spaansche volk, van zyn villa te Estoril uit, generaal Franco's plan voor een monarchie genoemd „een poging om de dictatuur van een enkeling te maken tot een heerschappij voor het geheele leven". „Generaal Franco", aldus het manifest, „sprak om wat tot nog toe hachelijke eiechen zijn geweest te consolideeren en om in de roemrijke mantel van de monarchie een bestuur te hullen, dat gebaseerd is op een willekeurige regeering, waarvoor de noodzakelijkheid reeds lang is verdwenen". De opvolgingswetten in Spanje zijn de ruggegraat voor de wettelijke orde, waarop de monarchie gegrondvest is. Deze kunnen niet worden gewijzigd zonder de gezamen lijke actie van den koning en de wettige vertegenwoordigers van het volk in de Cor- tez, aldus don Juan. In een onderhoud met een correspondent van de „Daily Mail" noemde don Juan de jongste verklaring van Franco over de mo narchie: „absoluut onaanvaardbaar". Een rapport van de Amerikaansche Senaat. De commissie voor buitenlandsche zaken van den Amerikaanschen Senaat heeft een officieel rapport gedeponeerd betreffende het door president Truman voorgestelde hulpprogramma voor Griekenland cn Tur kije. In het rapport wordt op de volgende 4 punten de nadruk gelegd: 1. De militaire hulp van de V.S. aan Griekenland en Turkije heeft uitsluitend ten doel om de regeeringen dezer .beide landen te helpen zichzelf te redden en niet om mi litaire verantwoordelijkheid van hen over te nemen. 2. De onafhankelijkheid der beide lan den wordt bedreigd, indien de hulp niet snel wordt verleend. 3- Het uiteindelijke doel van den druk van buitenaf op Turkije is zoodanig, dat Turkije van zijn onafhankelijkheid zou kunnen worden beroofd. 4. Bij het voorleggen van het hulppro gramma aan de V.N. zullen de V.S. zich la ten leiden door den collectieven wil van den Veiligheidsraad. Een brief van Molotof Generaal Marshall, de Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft een nota ontvangen .Van Molotof, den Rus- sischen Minister van Buitenlandsche Zaken, over het nakomen door de Sowjet-Unie van het Driemogendhedenverdrag van Decem ber 1945 inzake China. Molotof zeide in den brief aan Marshall, dat de deelneming van buitenlandsche troe pen» aan den Chineeschen burgeroorlog slechts kan leiden tot een uitbreiding van dien oorlog en nieuwe moeilijkheden bij het herstel van China's nationale eerheid, aldus het Russische persbureau Tass. Molotof antwoordde op een brief van Marshall d.d. 31 Maart, waarin deze mee deelde, dat tegén 1 Juni van dit jaar 6.180 man aan Amerikaansche troepen op ver zoek van de Chineesche regeering in China, zullen blijven. Hieronder zijn 3,499 mari niers, bestemd voor bewakingsdiensten. Molotof herinnert er aan, aldus Tass, dat in 1945 is overeengekomen de Russische en Amerikaansche troepen uit China te eva- cueeren en wijst er op, „dat Rusland reeds aan zijn verplichtingen heeft voldaan". De Chineesche regeering voegen wij aan de Tass-mededeqling toe zou daar niet anders dan verheugd over kunnen zijn! In het Hemelsche Rijk Vijf doode Amerikanen Bij een aanval op een munitie-ravitail- leeringscentrum der eerste Amerikaan sche mwrine-divisie nabij Tangkoe, 56 km ten Oosten van Tientsin, werden vijf Amerikaansche mariniers gedood en 16 gewond. Amerikaansche vliegtuigen en 1 bataljon Chineesche regeeringstroepen en tanks zijn met Amerikaansche mariniers zuiveringsoperaties begonnen tegen de aanvallers. Van Amerikaansche zijde wordt verklaard, dat o nomstootelijk is vastgesteld, dat een communistische orga nisatie den aanval heeft gepleegd. Uit papieren gevonden op gesneuvelde Chi neesche soldaten is gebleken, aldus de Amerikaansche lezing, dat de verklaring juist is. Verleden jaar in Juli werd een Ameri- kaansch convooi op weg van - Tientsin naar Peiping door Chineesche communis ten aangevallen, waarbij 4 Amerikanen sneuvelden en 4 gewond werden. DE ORKAAN-REIS VAN DE „ORANJE" Doodelijke ongelukken door een samenloop van omstandigheden A LS DOOR EEN WONDER zijn een stewart en een brandwacht aan den dood ont- snapt toen de „Oranje" dwars op de golven kwam te liggen en daarbij slagzij maak te. De hofmeesteres, mej. J. Broer uit Blaricum, die haar eerste reis maakte, moest een schaaltje toast naar de derde klasse kinderkajuit brengen. Mej. Broer ging door de branddeur en gleed uit op het gladde dek en kwam met een voet onder een pijp ge klemd te liggen. De toesnellende chef-hofmeester G. W. Meyer en de stuurman S. A. Fris konder haar daaronder niet uitkrijgen. De steward S. N. van der Poel werd door dei! chef-hofmeester naar den dokter gezonden, omdat mej. Broer veel pijn had. Hij snelde naar boven en vond zuster Schimmel, dien onmiddellijk meekwam en mej. Broer een morphine-injectie gaf. Daarna kreeg van der Poel order een brancard te gaan halen. op 30 graden werd geregistreerd, dus niet op 42, zooals passagiers beweerden. 30 gra den slagzij is voor een schip als de „Oranje" niet gevaarlijk. De Queen Elisabeth maakte tijdens zijn laatste reis van Amerika tij dens zwaar weer dezelfde slagzij. „Dergelijke slagzij is natuurlijk onaangenaam". Dergelijke slagzij ie natuurlijk onaange naam, aldus kapitein Bakker. „Ik heb ook een paar builen en blauwe plekken opge- loopen. Het ongeluk in de Golf van Biscaye liep met het bijdraaien samen. De stewar dess, mej. Broer, liep over de achterwell met een blad eten. Dit was het personeel van het schip ten strengste verboden. Zij moest een dek lager binnendoor loopen, maar het oversteken van de achterwell was om een omweg te vermijden natuurlijk aan trekkelijk. Mej. Broer en degenen, die haar ter hulp kwamen, zijn over het schot van de achterwell weggesleurd, terwijl het schip slagzij maakte. Van zoeken kon geen sprake zijn. Toen het schip lag bijgedraaid, waren zeker weer vijf minuten verloopen. Het wa ter spoot in groote stofregens boven de zee. Men kon geen twee scheepslengten voor zich uit zien. De schade aan boord is vrij groot. Veel glas, aardewerk en meubilair brak. De vleu gel is in de muziekzaal van zijn pooten ge rukt. Niemand kon zich op het gladde par ket staande houden. De passagiers hebben wel wat in de knijp gezeten en velen lie pen fculten of schrammen op". „Van levensgevaar was echter geen spra ke", zoo vervolgde kapitein Bakker. „Het zware weer in de Golf van Biscaye was niets buitengewoons. Ik heb wel erger mee gemaakt in de 36 jaren, die ik vaar. Er zijn in dien tijd wel eens gewonden voorgeko men, doch ongevallen met doodelijke afloop heb ik nog nooit meegemaakt. Het ongeluk, dat 4 menschenlevens kostte moet dus' aan een samenloop van omstandigheden worden geweten. Tusschen het oogenblik, dat mej. Broer viel en dat waarop de drie over boord sloegen, moet wel een minuut of 10 hebben gelegen. Natuurlijk is onmiddellijk nagegaan of een defect aan de stuurinrich ting oorzaak kon zijn van het uit-het-roer- loopen van de „Oranje". Wij hebben echter geen defect gevonden". De oorzaak van den korten tijd, dat het schip stuurloos lag, moet worden gezocht in de weersomstandigheden De „Oranje" luisterde bij ingrijpen dadelijk weer naar de manoeuvres van roer en schroeven. Redding door stormweer uitgesloten Terwijl hij met de brancard van den trap kwam, maakte het schip drie geweldige ha len. Van der Poel viel op de trap en bleef beneden liggen. Toen hij na verloop van eenigen tijd in staat was zich weer naar het dek te begeven, vond hij daar niemand, dan den stervenden stuurman Fris en een brandwacht, die inmiddels ook te hulp ge komen was. De brandwacht had slechts een lichte verwonding aan zijn been. Toen het schip de haal begoi^ wist hij een touw te grijpen. Hij werd buiten boord geslingerd en greep met een hand zuster Schimmel. Het geweld der elementen dwong hem ech ter haar los te laten. De brandwacht was na eenige massage en een hartversterking weer in staat zijn werk te doen. De „Oranje" kwam met de vlaggen half stok te Amsterdam binnen en ook aan de kaden van de Mij. Nederland hing de drie kleur halfstok. Het verhaal van den gezagvoerder. Kapitein I. Bakker, gezagvoerder van de „Oranje", heeft het verhaal, dat zijn schip tijdens den storm in de Golf van Biscaye door een defect aan de stuurinrichting in ongunstige positie zou zijn gekomen, naar het rijk der fabelen verwezen. Het schip voer tijdens den storm op koers, doch op een gegéven moment was de afwij king door weersomstandigheden zoo groot, dat de gezagvoerder besloot bij te draaien. Tijdens het bijdraaien kreeg men dwars- zeeën, waardoor de „Oranje" eenige oogen- blikken uit het roer liep. Het schip maakte hierbij eenige halen met slagzij die eenmaal Sjahrir in Delhi De premier van Indonesië, Soetan Sjahrir, heeft te New Delhi medegedeeld, dat binnenkort een Indonesische economi sche missie een bezoek aan Voor-Indië zal brengen om de mogelijkheden voor ontwikkeling van den handel tusschen beide landen te onderzoeken. Technische kwesties op financieel, eco.- nomisch en militair gebied moeten tus schen de Indonesiërs en de Nederlanders worden geregeld, alvorens er diplomatieke betrekkingen tusschen de Indonesische republiek en andere landen tot stand kunnen worden gebracht, aldus Sjahrir. Het is zeer wel te.begrijpen, dat vele lan den, die lange betrekkingen met de Ne derlanders hebben onderhouden, voor zichtig moeten zijn bij het erkennen van ons. „Voordat de Verecnigde Staten van In donesië in 1949 volledige souvereiniteit bezitten, zullen andere mogendheden niet het gevoel willen hebben, dat zij tusschen- beide komen." Gevraagd over- de vooruitzichten van een vriendschappelijke uiteindelijke rege ling tusschen de Indonesiërs en de Ne derlanders. antwoordde Sjahrir: „Ik ben hoopvol gestemd. Een ding is duidelijk: noch de Nederlanders, noch wijzelf willen voortgaan met vechten." Sjahrir dineerde met den Nederlarid- schen consul-generaal A. M. L. Winkelman. Dezer dagen vertrekt hij naar Batavia. De conferentie te Moskou Bij het sluiten der bijeenkomst van Maandag merkte Bevin op, dat er in vier weken geen resultaten bereikt waren. Er staan nog veertien punten op de agen da. Molotof heeft opnieuw aangedrongen op een plebisciet ten einde het Duitsche volk •in de gelegenheid te stellen .zijn staatsvorm te kiezen. Bevin bestreed hem met kracht, waarbij hij als voornaamste argument aan voerde, dat het Duitsche volk Hitier heeft gekozen en daarmee de grondwet van Wei- mar heeft vernietigd. HET NEDERLANDSCH ELFTAL, dat een 21 overwinning op de Belgen behaalde. Een kustvaarder gered door „Neeltje 4acoba" Tijdens den storm, die Zondagnacht woed de, geraakte de Groninger kostvaarder „Ma- do" met een bemanning van 7 koppen op de Noordzee niet ver uit de kust'bij IJmuiden in moeilijkheden. De krachtige Zuid-Westelijke wind joeg het vaartuig, dat met een lading legergoe- deren uit Huil kwam, naar de kust, zonder dat het in staat was zich hier voldoende tegen te verzetten. Langzaam dreef de „Ma- do" benoorden den pier van IJmuiden naar het strand af en het gevaar van stranding nam met de minuut toe. Om half zes Zondag morgen riep het daarop radiografisch de hulp van een sleepboot in. De kustwacht te IJmuiden gaf het nood sein door, maar geen enkele der in IJmui den aanwezige kapiteinen achtte het met dit noodweer verantwoord er met een van de kleine sleepbooten op uit te gaan. Tenslotte besloot men de hulp in te roe pen van de Noord-Zuid-Hollandsche Red ding Maatschappij. De plaatselijke commis sie waarschuwde kapitein Jaap van der Meulen, die kort daarop met zijn mannen in de motor-reddingboot „Neeltje Jacoba" de woelige zee op trok. Zij slaagden er in ver binding met de kustvaarder tot stand te brengen en sleepten het van een onvermij delijk lijkende stranding geredde schip tot voor den pier, waarna de „Mado" op eigen kracht de haven vón IJmuiden binnen voer. £m koAMflje.... Als uw vijand valt, met ge u niet verheugen, Als hij struikelt, u niet verblijden; Want als God het ziet, mishaagt het Hem, En wendt Hij zijn gramschap van hem op u af. Spreuken 24 1718. WEERSVERWACHTING O - LATER TIJDELIJK OPKLAREND, o o Aanvankelijk vooral in het Noorden o van het land nog harde wind tusschen o Zuid-West en West met enkele regen- o buien. Later afnemende Zuid-Weste- g lijke wind en tijdelijke opklaringen, g o Weinig verandering van temperatuur. o OOOOOOOO'OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1