Ned. schaatsenrijders op eerelijsten '47 ZATERDAG 5 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 BONDSELFTAL—ENG. AMATEURS EEN WEEK VERVROEGD. De voetbalwedstrijd Nederlandsch Bonds- elftalEngelsche amateurs, welke zou ge houden worden op Zaterdag 17 Mei a.s. is nu een week vervroegd en vindt plaats op Zaterdag 10 Mei in het Goffertstadion. te Nijmegen. DE ENGELSCHE LEAGUE. De uitslagen van de gisteren gespeelde League-wedstrijden luiden: Arsenal Huddersfield Town 1—2; Bolton Wande rers—Sheffield United 3—2; Brentfordt— Portsmouth 13; Charlton AthleticPorts mouth 33; ChelseaBlackburn Rovers C2; EvertonBlackpool 11; Grimsby- townStoke City 25; Preston North End Liverpool 00; SunderlandAston Villa 41. Tweede divisie: BarnsleyNewport County 31; Bui*nslySouthampton 1—0; BuryWest Ham United 40; Chesterfield West Bromwich Albion 11Manchester CityLuton Town 20; Millw^llLei cester City 10; Newcastle UnitedBir mingham City 2—2; Totenham Hotspur- Nottingham Forest 20. De stand van de leidende groep in de eerste divisie luidt thans: Wolves 46 uit 32, Blackpool 45 uit 37, Liverpool 42 uit 33, Manchester United 40 uit 32, Stoke City 40 uit 33. In de tweede divisie: Manchester City 50 uit 32, Burnley 47 uit 32, Birmingham City 40 uit 33- In de eerste divisie was de verrassing van den dag de overwinning van Hudders field Town op de Arsenal in Londen, waar alle vier eerste klassers thuiswedstrijden speelden. Sparta-Wimbledon 32. De gister middag gespeelde voetbalwedstrijd Sparta Wimbledon FC eindigde in een overwin ning voor Sparta. Ruststand 20. BromleyVitesse 71. De gisteren in het Engelsche stadje Bromley gespeelden voetbalwedstrijd tusschen de sterke ama teurclub Bromley en het Arnhemsche Vi tesse in een 71 overwinning voor de Engelschen geëindigd. Be QuickNorköping 03. De gister avond te Groningen gespeelde voetbalwed strijd tusschen Be Quick en de Zweedsche ploeg Norrköping is in een 30 overwin ning voor de Scandinaviërs geëindigd. Internationale tournooi op Te Werve. Gistermorgen werd op Te Werve te Rijs wijk het internationale voetbaltournooi om den Kok-beker tusschen ploegen der Shell- sportclubs met een kort woord door den directeur der Bataafsche Petroleum Mij., mr. B. Th. W. van Hasselt, geopend. Ne derland behaalde een verrassende 30 ze ge op België. De in den middag gespeelde wedstrijd EngelandFrankrijk eindigde in een 11 gelijk spel. De wedstrijden wor den voortgezet. Docos. Voor 2en Paaschdag is nog een klein programma vastgesteld. Docos 2 speelt uit om 10.45 uur tegen DOSR II. Do cos 3 speelt om 12 uur tegen ASC 5, aan vang 12 uur. Docos a-jun. spelen om 11 uur uit tegen Meerburg jun., vertrek per fiets 10.15 vanaf Plantage. Docos b adsp. spelen Zaterdagmiddag in Warmond tegen Warmunda c; vertrek per bus 2.15 -Re mise. Men zorge allen tijdig aanwezig te zijn, opdat allen tijdig in de gelegenheid zijn om naar den wedstrijd HollandBelgië te luisteren. Alle leden die een kaart hebben gelobt voor den HollandBelgië wedstrijd wor den verzocht om 10 uur aan het station Leiden te zijn, vanwaar gezamenlijk ge reisd wordt. Oranje Groen. Op 2en Paaschdag is het voor O. Gr. een drukke sportdag. Alle elftallen betreden het veld. Hedenmiddag spelen de benjamins, die naar het sterke Lisser Boys gaan om hun de eerste plaats te ontfutselen. Voorts spelen uit: Oranje Groen II tegen Roodenburg 6 in de Leidsche Hout. Als al len goed aanpakken, kan er gewonnen -worden. Aanvang 10 uur. Ook de jun. b spelen uit tegen O.V.G.: aanvang 11.30 u. Dan wordt er voor het eerst weer thuis ge speeld, als ten minste het weer ons niet in den steek laat. Om 10 uur spelen de jun. a tegen A.S.C. a. En dan rest ons nog het eerste elftal, dat speelt n.l. tegen O.O.O. I om 11.15 uur. Deze wedstrijd mag niet verloren worden willen de Oranje-hemden de leiding 'niet verliezen. Dus eerste elf- tallers alle hens aan dek, en de punten blij ven in eigen home. Bewoners van de „Goe de Woning" allen naar het Zwarte Pad-, Meerburg. De Meerburg-reserven trekken Tweeden Paaschdag naar Zoeter- woude (Dorp) om daar de S.J.Z.-reserven partij te geven, een bijna plaatselijke ont moeting dus. Dat beide teams elkaar in geen geval de overwinning cadeau zullen geven, daarvan kunnen we verzekerd zijn. We verwachten derhalve een spannende match te zien. Moge het beste team win nen. Aanvang 11 uur, vertrek 10 uur per fiets vanaf de Rijnegommerstraat. De Meer burg jun. krijgen bezoek van de Docos- jun. Of de zwartwitte jun. in staat zullen zijn een overwinning uit het vuur te sle pen, moeten we afwachten. Aanvang even eens 11 uur. Teylingen. Voor 2en Paaschdag is het volgende programma vastgesteld: Teylingen I rust. Thuis: 1.30 Teylingen IIASC II; 10.15: Teylingen Jun. AWSB Jun. A. Uit: te Lisse: Lisse IIITeylingen EK; te Oegstgeest UDOTeylingen Jun. B. WIELRENNEN Schulte-Boeyen winnen de zesdaagsche te Gent Een half uur voor het oinde wisten Schul- te en Boeyen een ronde te nemen, waarna zij er in slaagden deze winst te behouden en de Gentsche 'Zesdaagsche te winnen. Bruneelde Bruycker gaven den strijd op. De eindstand luidt: 1. SchulteBoeyen 123 punten, afgelegd 3160 km. Op 1 ronde ach terstand: 2. Naeyevan Steenbergen 245 p.; met 2 ronden achterstand: 3. de Kuy- scherSerou 233 p.; met 4 ronden achter stand: 4. Thijssensde Pauw 257 p.; met 5 ronden achterstand: 5. Kaersvan den Meerschaut 192 p.; 6. AdriaanssensSpet te 173 p. De overige koppels waren 6 t.m. 9 ronden achter. He c, TAFELTENNIS NEDERLANDSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Op den Tweeden Paaschdag hebben de Nedsrlandsche Kampioenschappen plaats in de Dierentuinzaal te den Haag. Van de af- deeling den Haag mochten slechts zeventig spelers deelnemen. Door de K.T.C. der N. T.T.B, zijn niet minder dan zes Sleutelspe lers voor deelname aan deze kampioen schappen aangewezen; t.w. twee heeren 2e klasse en* een 3e klasse. Van de dames is het geheele eerste team geplaatst. De wed strijden vangen aan om 9 uur. L.T.T.V. „De Sleutels". Het 2e da mesteam, dat geheel uit invalsters bestond, speelde deze week gelijk tegen Enkes 1. Het competitie-program voor Zaterdag 4 April: afd. Heeren 2e kl.: Sleutels 1DOS 3. 4; Sleutels 2DOS 5; Te Werve 1Sleu tels 3. Afd. dames le kl.: P.T.T. 1Sleutels 2. Afd. heeren nieuwelingen: NetbalSleu tels 7. A.T.T.C.Noordwijkerhout. Het eer ste team van de A.T.T.C. speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen een team uit Noordwijkerhout. Deze eerste wedstrijd werd door de A.T.T.C. gewonnen met 62. De uitslagen waren: v.-d. Hoek wint van Bergman 2114; 2111; Demoet verliest van Looyestein: 1221, 3230, 18 21; Hof ink verliest van v. Dam: 2114, 1921, 1921; Demoet wint van Berg man: 21—18, 8—21, 21—13; v. d. Hoek wint van Looyestein: 2116., 2117; Ho-s fenk wint van Bergman: 1621, 217, 21—15. Dubbel: v. d. Hoek en Demoet winnen van Looyestein en van Dam: 1321, 23 21, 24—22. De onderlinge competitiewedstrijden werden eveneens voortgezet, waarbij de na volgende uitslagen werden verkregen. Stigter wint van Penders: 2117, 2111; de Hoed wint van Schellingerhout: 2111, 2114; Chilla wint van Krumpelman: 21 17, 218; Hofenk wint van Vriesekoop: 27 26, 2118; de Hoed wint van Stigter: 21 17, 2422; J. van Z'wieten verliest van Demoet: 1121, 1421; Schellingerhout wint van v. d.Horst; 2117; 2113; De moet wint van Hofenk: 216, 216; J. v. Zwieten wint van H. Cholla: 2220, 2115. Volgende week wordt er Donderdag avond in plaats van Maandagavond ge speeld. {ET BLAD SPORTBANDEN, dat vooral deskundig is in het domein van de schaat- sensport, heeft lijsten gepubliceerd van de vijftien beste individueele prestaties op de vier klassieke afstanden: de 500, de 1500, de 5000 en de 10.000 meter over het afge- loopen winterseizoen. Ze onderlijnen nog eens het duidelijk overwicht, waarvan No ren, Zweden en Finnen over het algemeen blijk hebben gegeven. Maar het zal onzen landgenooten goed doen te vernemen, dat ditmaal ook rekening moest worden gehou den met Nederlandsche verrichtingen, en dat de Nederlanders zelfs op sommige af standen in dit gezelschap van internationale prominenten een zeer goede plaats in nemen. Jan Langendijk is voor drie afstanden geklasseerd. Hij deelt met den Zweed Bengt Malmsten de veertiende plaats op de 1500 meter met e^n tijd van 2 min, 23.6 Nummer een ie hier de Noor Odd Lundberg met 2 min. 20.3. Op de 5000 meter staht Langedijk tweede met een tijd van 8 min. 31.9 sec. en hier is het verschil met den snelsten rijder op de zen afstand, te weten den Zweed Goethe Hedlund, wel zeer gering, n.l. 0.6 sec. Dit spreekt boekdeelen voor den vorm. waarin Langedijk tijdens zijn Noorsche tournee verkeerde toen hij eenmaal geacclimatiseerd was. Tenslotte is hij nummer zes op de 10.000 meter waarvoor zijn beste tijd 17 min. 55.3 sec. heeft bedragen. De Noor Liaklev gaat hier aan 't hoofd met 17 min. 37. Wat Kees Broekman betreft, deze is een maal geplaatst en wel op de 10.000 meter. Hij neemt hier met 17 min. 43.8 een zeer eervolle derde plaats in achter Liaklev en Parkkinen, die onderscheidenlijk 17 min. 37 en 17 min. 38.7 reden. De wereldkampioen Lasse Parkkinen is ook over het geheele seizoen de beste rij der geweest, getuige zijn eerste plaats in het algemeen klassement. Wij laten hier thans de namen der best geplaatsten voor eiken afstand volgen, met de gemaakte tijden. 500 M.: 1. Magne Hval, Noorw. 43.3; 2. Koedratsef, Rusl. 43.6; 3. Ivar Martinsen, Noordw. 43.9; 4. Ole Nordby, Noorw. 44.0; 5. Halle Jannemar, Zwed. 44.1. 1500 M.: 1. Odd Lundberg, Noorw. 2.20.3; 2. Sverre Farstad, Noorw. 2.21.0; 3. Age Johansen, Noorw. 2.21.6; 4. Goethe Hed lund, Zwed. 2.21.7; 5. Ake Seyffarth, Zwed. 2.21.9; Langedijk, Ned., en Malsten, Zwed. samen 14 met 2.23.6. 5000 M.: 1. Goethe Hedlund, Zwed. 8.31.3; 2. Jan Langedijk, Ned. 8.31.9; 3. Ake Seyf farth, Zwed. 8.32.1; 4. Parkkinen, Finl. 8.33.7; 5. Odd Lundberg, Noorw. 8.35.6. 10.000 M.: 1. Reidar Liaklev, Noorw. 17.37.0; 2 Parkkinen, Finl. 17.38.7; 3. Broek man, Ned. 17.43.8; 4 Henry Hebbe, Noorw. 17.44.9; 5. Charles Mathisen, Noorw. 17.46.9; 6. Jan Langedijk, Ned. 17.55.3 Het totaal-klassement over de vièr af standen luidt: 1. Lasse Parkkinen, Finl. 196.472; 2. Ake Seyffarth, Zwed. 196.905; 3. Sverre Farstad, Noorw. 197.345; 4. Char les Mathisen, Noorw. 197.512; 5. Henry Hebbe, Noordw. 197.988. DE BATAVEN NAAR DE NEDERL. VELDLOOPKAMPIOENSCHAPPEN. De Delftsche athletiekvereeniging D.H.C. organiseert op Tweeden Paaschdag de per soonlijke- en clubkampioenschappen van Nederland Veldloop, voor de senioren over een afstand van 5 k.m. en voor de junioren \Vi km. Ook een ploeg van onze actieve Leidsche athletiekvereeniging de Bataven zal aan den start verschijnen met de volgende ath- leten: A-klasse: L. van der Steen. B-klasse: L. van der Klugt. C-klasse: C. Kraan en G. Kriek. D-klasse: A. de Vogel, G. Montanus, J. Berbee en F. Bresser. Junioren: K. Tuynman, M. Bonnet, J. Vollebregt, N. Olsthoorn, W. Verplancke en H. Veldho ven. De verheugende resultaten, die „De Ba taven" gedurende de wedstrijden in de af- geloopen weken wisten te boeken, wetti gen alleszins het vertrouwen, dat zij ook thans een eervol resultaat zullen weten te bevechten. Waar prominenten als Slijkhuis, Lataster enz. ook aan den start verschijnen, mag het uitgesloten worden geacht, dat L. van der Steen het persoonlijk kampioen schap zal weten te behalen. De Bataven- ploeg geldt echter algemeen als de ploeg, die de beste papieren bezit om het club kampioenschap te behalen, terwijl de Ba- taven-juniorenploeg ook een goeden gooi hiernaar doet. De deelnemers worden verzocht om 10.45 op het station aanwezig te willen zijn. Tevens noodigen wij alle Bataven-supporters uit deze trip naar Delft mede te maken, daar hun aanwezigheid bij deze wedstrijcen een stimulans zal vormen, welke de athleten, die de Bataven-kleuren verdedigen zoo uiterst welkom zal zijn. R.K. A.V. De Bataven. Wij vestigen er, wellicht ten overvloede, de aandacht op, dat de gebruikelijke buitentrainingen op le en 2e Paaschdag geen doorgang vinden. Biljartkampioenschap der bloembollenstreek Eerste nederlaag vanDegger. In het clublokaal van de biljartver. „Do- rus Rijkers" te Lisse werd een aanvang gemaakt met het cadre biljartkampioen schap van de bloembollenstreek. Zeer ver rassend was de eerste nederlaag van den kampioen van den Lisser Biljart Kring te gen P. Duivenvoorde. Door dit resultaat zal dit tournooi wel zeer spannend worden en zal het moeilijk zijn uit te maken wie de winnaar in dit tournooi zal worden. pnt.brt.h.s. gem. B. Mastenbroek (Conc.) 300 52 25 5.76 J. Duivenvoorde (Exc.) 258 52 39 4.96 J. Diedericks (Core 300 45 31 6.66 A. van Diemen (Vios) 263 45 19 5.84 J. Diedericks (Vios) 300 54 25 5.55 P. Duivenvoorde (O.P.) 263 54 23 4.87 G. C. Degger (Luto) 300 28 41 10.71 J. Duivenvoorde (Exc.) 219 28 51 7 82 G. C. Degger (Luto) 300 26 51 11.53 B. Mastenbroek (Conc.) 158 26 20 6.07 P. Duivenvoorde (O.P.) 300 35 32 8.55 G. C. Degger (Luto) 193 35 38 5.22 HOCKEY Mixed-hockey-dag van H.O.C, De uit slagen der finale van de gisteren te Den Haag gespeelde Mixed Hockey-dag, georga niseerd door H.C, luiden als volgt: Afd. A: HHYC—Leiden 3—0. Afd. B: Amsterdam IIStrawberries 3-*-4. Afd. C: WageningenBaarn 12. Afd. D: ZuidwijckTempo '34 01. DAMMEN Bordenwe.dstijd AJ>.C. Voor de Bor denwedstrijd van A.D.C. werden de volgen de uitslagen verkregen: H. BauerG. Wijfje 11; J. WolswijkW. J. v. Berkel 20; T. van Of wegenN. van Oosterom 1.1; L. JesseD. Bevaart 11; L. van OostedomA. Bauer 20; H. van Eg- mondJac. van Of wegen 20; M. Krum pelmanS. Koopman 02; Joh. van Eek C. A. v. d. Hoorn 11; P. van Oosterom A. Jesse 20; M. KrumpelmanG. Wijfje 20; L. JesseH. Bauer 11; J. van Of- wegenL. Jesse 11; L. JesseL. van Oosterom 11. De stand is thans als volgt: Kampioenschap van Alphen. De wed strijden om het kampioenschap van Al phen worden voortgezet met het volgende resultaat: Uitslagen Hoofdklasse 8ste ronde: A. BauerJ. Dissel 02; M. de GrootT. Domburg 0—2; N.N.—A. v. d. Ent 2—0; T. LagerweijA. Rijnberg 02; L. van Zwie- nenJ. van Oeveren 02; H. de VosJoh. van Ofwegen 11. lste klasse: 8ste ronde: L. KoopmanW. Baart 20; C. LooijesteijnD. Bevaart 02; E- MarsmeijerJ. Bruines 02; M. van TriestJ. Zand 11; A. WolswijkC. Verboom 20. Wat lezers ons schrijven LEERPLICHT EN PLATTELAND. Zeergeachte Heer Redacteur, In „De Leidsche Courant" van 18 Maart ageert een trouw lezer in de gemeente Al kemade tegen mijn ingezonden stuk van 11 Maart. Ik zal het ten zeerste op prijs stellen, in dien u mij de gelegenheid wilt geven, om hierop nog even te antwoorden. Mijn opponent begint met te zeggen, dat hij met verwondering mijn ingezonden stuk gelezen heeft. Ik heb getracht zijn verwon dering te verklaren, doch ben hierin niet geslaagd. Daar mijn opponent een inwoner is van de gemeente Alkemade, moet ik toch aannemen, dat ook hij geen vreemdeling in Jerusalem is en dus zeker zal weten, wat ker onder de plattelandsbevolking, ten aan zien van de leerverplichting voor 't 8ste leerjaar en tot 't 16de jaar leeft Van vele zijden op 't platteland ontving ik. onge vraagd, adhaesie betuigingen met mijn in gezonden stuk. De geachte inzender stelt de vraag, of de vereischte arbeidsgeest door meerdere theo retische kennis wel zal worden vermin derd. Deze vraag stellen, is haar tevens be antwoorden. Natuurlijk niet! Ik heb dat ook niet beweerd. Als inzender daarna be- weeft, dat een 6 of 7-klassige lagere school onvoldoende is, dan zijn we 't weer me. el kaar eens; ik schreef immers met daar na een 2 a 3 jarige landbouw-avondcursus. Het is echter mijn en veler overtuiging dat het groeiproces, dat noodig is, om de noodzakelijke arbeidsgeest te krijgen, om psychologische redenen, die hun ontstaan vinden in de zware, maar vooral slafelijke arbeid van de meeste plattelandsbewoners, zonder onderbreking door moet gaan. Dit is geen wetenschap, die men in de studeerkamer op kan doen, maar die men moet aanvaarden van de menschen, die de practijk van dit bedrijfsleven kennen. Daar om kan ik 't best verklaren, dat pit aspect door velen, voora1 buiten 't platteland, over 't hoofd wordt gezien. Dit is, naar mijn mee ning ook de diepere oorzaak van de ver deeldheid, die in deze kwestie, ook in on derwijskringen, bestaat. Het is noodzake lijk, dat dit groeiproces op pl.m. 16 jarige leeftijd haar voltooiing nadert. Om van een gestage groei van deze ar beidsgeest verzekerd te zijn, is 't noodza kelijk, dat 't vervolgonderwijs voor kinde ren, die in de toekomst hun bestaan zul len vinden in 't land- en tuinbouwbedrijf, na 't 7de leerjaar gegeven zal worden op tijden, waarop 't zonder bezwaar gebeuren kan. Wanneer dit onderwijs gegeven zal wor den, is dus in zooverre van belang, dat met 't bovenstaande rekening gehouden wordt. Uit goede bron weet ik, dat dit moge lijk is. Inderdaad zal er afvloeiing van uit het boeren- of tuindersmillieu afkomstige per sonen naar andere bedrijven plaats hebben. Dit doet echter aan mijn vorig betoog, waarin ik 't had over de leerverplichting van de kinderen, die in de toekomst hun bestaan zullen vinden in 't boeren- en tuin- dersbedrijf, geen afbreuk. Natuurlijk moet ook rekening gehouden worden met de kinderen, die hun toekomst gaan zoeken buiten deze bedrijven. Die toekomst kan in z* - verschillende rich tingen gaan. Wil voortgezet lager onder wijs aan zijn gestelde taak goed voldoen, dan zal dit onderwijs steeds gericht moe ten zijn op het V ekomstig ambt of beroep van het kind. Hieruit volgt dus, dat dit on derwijs zeer gedifferentiëerd moet zijn. Hier ligt de groote moeilijkheid .De oplossing van dit vraagstuk kan op 't platteland al leen gevonden worden, door 't bouwen van de scholen streeksgewijs waar dit tot haar recht kan komen. De problemen van de plattelandsjeugd in 't algemeen zijn van niet minder betee- kenis, dan die van ^e stadsjeugd. Er is geen verschil in ernst en dringendheid var. op lossing. Inzender zal 't met mij eens zijn, dat, ge- ziet. de tijdsomstandigheden, veel van dit alles althans voorloopig tot de vrome wtnschen zal blijven behooren. Het is echter eisch, dat op het platteland alle krachten gemobiliseerd zullen worden om zoo spoedig mogelijk de meest noodza kelijke onderwijs-inrichtingen te krijgen. Dan denk ik vooral aan streekgewijze-land- ei. tuinbouwschole nijverheidsscholen en landbouwhuishoudscholen. Voorloopig echter, zal dat deel de- plat telandsjeugd, die niet hun toekomst zoeken in boeren of tuindersbedrijf, voor het groot ste gedeelte aan de stad gebonden zijn. Het platteland moge daarom toe zien, dat bij de reorganisatie van ons onderwijs met de belangen van haar jeugd voldoende re kening wordt gehouden. Dit belang eischt voor 't platteland met een overwegend boerenbevolking op de le plaats een 7 klassige lagere school met daarna vervolgonderwijs, dat gegeven werdt op de juiste tijden. Dit is niet alleen een eisch van zelfbehoud van h'et platteland, maar is tevens een eisch van zelfbehoud voor geheel ons volk. Rector N. Kan schrijft in zijn ingezonden stuk over de slechte naleving van de leer plichtwet. Het is natuurlijk ook mij be kend, dat het ongeoorloofd schoolverzuim in vele plaatsen schrikbarende vormen heeft aangenomen. Wij hebben op onze school het 8ste leerjaar buiten beschou wing gelaten geen klagen. De eerw. inzender schrijft ook over- een bepaalde mentaliteit, welke hierop neer komt, dat er teer vele ouders zijn, die al leen nog eenig belang ir. het leeren van hun kinderen stellen, zoolang ze< nog geen boontjes kunnen plukken. Deze bewering TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 12. Daar lag nu de held die zooveel praat jes had gehad. Tim had de sleutel-bos na tuurlijk gauw te pakken en weldra ook de steutel gevonden, waarmee hij het lastige opstakel van zijn been verwijderen kon. Zoo, nu was hij weer vry. Dachten ze soms dat hij zich zoo maar ontvoeren liet of hij een zuigeling was? Nou, dan waren ze bij hem precies aan het verkeerde adres, dat "zou hij ze wel laten blijken! De hele kwes tie was hem inmiddels duidelijk geworden. In de krant had hij van de benzine-dief- stal gelezen en hy had met zijn spade na tuurlijk een leiding kapot gestoten, waar door de kostbare vloeistof op de een of an dere manier afgevoerd werd. Hij Züt hier nu om zoo te zeggen in het hol van de leeuw. Wat kon hij zich nog meer wensen als hij de zaak tot oplossing wou brengen. geheel voor rekening van den geachten in zender latend, moet ik hierbij toch opmer ken, dat dit motief niet in 't geding mag ko men, als men op 't platteland op redelijke gronden het facultatief stellen van 't 8ste leerjaar bepleit. In „Het Katholieke Schoolblad" las ik, dat de regeering strenge maatregelen over weegt om in de toekomst aan het ongeoor loofde schoolverzuim een einde te maken. U zult het met mij eens zijn, dat dit de eenige manier isom hierin verbetering te brengen. Uit mijn eigen ervaring weet ik, dat de belangstelling voor het onderwijs, vooral de laatste jaren, steeds groeiende is. Het is een verblijdend verschijnsel, dat de ouders steeds beter gaan inzien, dat deze tijd, ook wat het onderwijs betreft, aan hun kinderen hoogere eischen stelt. Deze be langstelling zal ouk van zeer groote invloed zijn op de resultaten van het onderwijs. Op een goede samenwerking tusschen school en huis kan hier niet genoeg de nadruk gelegd worden. Het kind moet weten, dat er tusschen ouders en leerkracht contact is; het moet de belangstelling daadwerkelijk ondervin den en ook thuis gestimuleerd worden om in de school goed zijn best te doen. Waar deze samenwerking aanwezig is, kan 't niet anders, of ze zal mits het kind voldoende intelligentie bezit gunstiger resultaten geven. Rector N. Kan gelooft, dat wij voorzich tig moeten zijn met openlijk te verkondi gen: voor het platteland is het 8ste leerjaar ongeschikt. Ik beweer en velen met mij op goe de gronden, dat de welvaart op het platte land eischt. dat wij in alle toonaarden uit bazuinen, dat 't noodzakelijk is, dat het 8ste leerjaar voor het platteland facultatief ge steld wordt en dat het voortgezet lager onderwijs zoo geregeld wordt, als hierboven in groote lijnen is uiteengezet. Mijnheer Redacteur, ik dank u zeer har telijk voor de verleende plaatsruimte en teeken, Met verschuldigde hoogachting, W. HARTOG, Onderwijzer. Oud-Ade 22 Maart 1947. Voorhout 2 April 1947. Mijnheer de Redacteur, De insinuatie door den Correspondent van Voorhout gelanceei*d aan mijn adres in Uw blad van 27 Maart j.l. noopt mij een kafr.tteekening hiertegen te plaatsen. De insinuatie van samenwerking met den heer Spierenburg wordt door mij ten volle ont kend. Bij slagen tot gegrondheid dezer in sinuatie door den Correspondent, ver plicht ik mij een naar billijkheid door den Correspondent te bepalen bedrag aan de armen te schenken. Wijze hoe te regelen hem zelf overlatende. Wie wind zaait, moet storm oogsten. P. v. d. NOULAND. Voorhout, 27 Maart 1947. Geachte Redactie, De onbeheerschte woede-uitbarsting van uw correspondént in uw blad en de unfaire uitdrukikngen, die hij aan mijn adres be zigt, noodzaken mij u nogmaals'te verzoe ken, mij gastvrijheid ,te verleenen. Eerlijk gezegd had i k een dergelijk op treden van uw correspondent .niet ver wacht, men kan zich echter vergissen, maar ik zal hem niet volgen op het pad, dat hij nu inslaat. Ik meen, dat fk mijn vorig stukje zuiver zakelijk héb gehouden en zal dat ook nu trachten te blijven. Mijnerzijds is de dis cussie over dit onderwerp met dit weder woord gesloten, aangezien ik niet geneigd ben te polimiseeren op het peil, waarop uw correspondent de discussie neerhaalt, mede uit consideratie voor uw lezers, die dergelijk geschrijf niet zullen waardeeren. Waarom is uw correspondent zoo geprik keld? Het eenige in mijn artikel waaraan hij persoonlijk aanstoot kan nemen was mijn verwijt, dat hij een artikel van een andere auteur met zijn naam, beter gezegd: met zijn functie, dekt, en de hoop, die ik uitsprak, dat hij zich voortaan beter op de hoogte stelt, alvorens hij iets schrijft. Dat mag niet aangenaam zijn, doch was dat ongegrond en daardoor beleedigend of kleineerend? Na eerst geschreven te hébhen, dat mijn commentaar geen wederwoord waard is, bedenkt uw correspondent zich spoedig en gaat mij dan kapittelen over het feit, dat ik in mijn verweer de houding van B. en W. critiseer. Nu vraag ik in gemoede: Wie is er met deze pers-polemiek begonnen? Uw correspondent, als strooman van den heer Jansen, of ik? En is het niet mijn goed recht, als er een onjuiste voorstelling van zaken wordt gegeven, te trachten het pu bliek volledig mijn zienswijze kenbaar te maken, ook al moet ik mij daarbij critiek op B. en W. veroorloven, speciaal als mijn uitingen onvolledig en misvormd worden geoubliceerd? Ik vraag in mijn stuk in het geheel geen verantwoording van B. en W., uw corres pondent kan heel goed1 weten, dat ik er nooit tegen op zie van B. en W. verant woording in den Raad te eischen, als mij dat nuttig en noodig voorkomt. Bovendien was ihijn zienswijze met betrekking tot de punten in kwestie heusch geen geheim voor B- en W.f daar was al eerder over gesproken. Inderdaad ben ik van meening, dat B. en W. met opzet de benoeming vlak voor het optreden van den nood gemeenteraad heb ben gedaan, en ik blijf bij die meening tot men my van het tegendeel overtuigt. En dat, n.l. deze handelwijze van het toenma lige college, doet de deur toe, dat ben ik met uw correspondent eens. Rest nu nog de insinuatie aan het slot van het artikeltje van uw correspondent. Aan de artikelen van den heer van den Nouland heb ik part noch deel, heusch, dat is allemaal eigen werk van dat raadslid. Het geciteerde spreekwoord biedt dus uw correspondent in dit geval geen uitweg. Hij had deze nieuwe fout kunnen voorkomen indien hij zich rechtstreeks tot een der be trokkenen had gewend, zooals ik mij des tijds tot den heer Jansen wendde, en niet op indirecte berichtgeving had vertrouwd bij het uiten van deze insinuatie. Met dank voor de plaatsing. G. K. SPIERENBURG. (Volgens goed gebruik heeft de beschul digde partij het laatste woord. Er moet eens een eind aan komen. Wij sluiten de discussie en wenschen de heeren na deze schermutseling onderlingen vrece, waarbij de kwestie, waarover het ging, is verge ven en vergeten! Red. „L. Crt.").

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6