Waarom is het lid der C.G. terug? RADIO Burger neergeschoten en overleden j OP KORTE GOLF f Astronomische expeditie naar Afrika De vesting Helgoland wordt opgeblazen ZATERDAG 5 APRIL 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 DE HEER DE BOER WEER IN NEDERLAND „Zie ik er uit als een gedeprimeerd man?" Dit vroeg de heer F. de Boer, het aftreden de lid van de Commissie-Generaal, aan de journalisten, die naar Schiphol waren ge komen, om hem naar zijn bevindingen in Indonesië te vragen. Men kon iet anders dan constateeren, dat de heer de Boer, die om kwart voor vijf gistermiddag per Sky- master op Schiphol landde, uiterlijk in uit stekende conditie en in een best humeur was. „Dat is ook allemaal onzin, die kletspraat over gedeprimeerd zijn en dergelijke," liet hij er op volgen. „De reden van mijn ont slag heb ik in Batavia aan Aneta medege deeld: De oorspronkelijke eisch van de re geering en de overeenkomst, zooals deze is onderteekend, liggen m.i. te ver uit elkaar, om daarmede accoord te kunnen gaan. Ik heb de consequenties daaruit dan ook ge trokken. Hoewel ik onmiddellijk moet opmerken, dat het een heel moeilijke beslissing voor mij is geweest. Aan den an eren kant ge loof ik, dat u van mij niet anders hebt ver wacht en ook voor minister Jonkman kwam mijn ontslagaanvrage zeker niet als een verrassing". De heer de Boer heeft wel ontslag ge vraagd als lid van de C.-G., „maar", zoo zei- de hij, „ik heb het nog niet gekregen." „Herrie" zoo zeide de heer de Boer, „is er* zeker niet geweest in de Commissie-Gene raal,'daar was ook niet de minste aanlei ding voor. Het was een zuiver zakelijk ver schil van inzicht." „En de toekomst?" „Ja, die zie ik als niet gemakkelijk, ja zelfs als moeilijk, vooral omdat het vele Hersengymnastiek VRAGEN: 1. Wie is de schrijver van 't boek: „Het Vlammende Zwaaid"? 2. Waar werd de eerste wereld tentoonstelling gehouden' 3. Wie was de „Vliegende Hollan- dei"? 4. Weet u, hoeveel huizen in Nij megen in den oorlog zijn ver woest9 5. Wat is een pastorale? 6. Van wien is de opera „Rigo- letto"? 7. Wat is een vicaris generaal? 8. Wie heeft het dynamiet uitge vonden? 9. Wat beteekent N.I.W.I.N? 10. Weet u, wie de bisschop van Beriijn is? (Zie antwoorden advertentie pagina.) VOOR ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.): 9.30 Nieuws. 9.45 Inleiding Hoogmis1. 10.00 Hoogmis in de parochiekerk van den H. Nicolaas te Baarn. 11.30 Sweelinckkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.15 In 't boeckhuys. 12.30 Gram.muziek. 12.15 In 't boeckhuys. 12.30 Lunchconcert door het Amusementsorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vervolg Lunchconcert. 13.45 Apologie door prof. Kors. 14.05 Stichtsch Kamerorkest. 14.45 „Kampvuren langs den evenaar". 15.00 Klein vrouwen, koor. 15.25 Stichtsch kamerorkest. 16.00 Paaschvertelling. 16.10 Manus Willemsen zingt liederen van Francis Poulenc. 16.30 Vespers1 van het Hoogfeest van Paschen in de Kathedrale kerk te Haarlem. 19.30 Nieuws. 19.45 „Elf Weensche dansen" van Beethoven. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 De Zilvervloot. 21.15 „De man die Donderdag was", hoorspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Avondgebed en liturgische kalender. 22.35 Paaschgedichten. 22.40 Kareol-septet. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws. 8.15 Paaschklokken. 8.16 Gram.muziek. 9.15 Orgelspel door Johan Jong. 10.00 Omroep- kamerorkest. 11.00 Paaschklokken. 11.15 Triangel. 12.15 Kwartet in D. gr. t. Op. 33 r.o. 6, Haydn. 12.40 Het Postaal mannen koor. 13.00 Nieuws. ^4.00 Impromptu in As gr. t. Op. 142, Schubert. 14.30 Radio Philharmonisch orkest. 16.00 Het Radio dansorkest „The Skymasters". 16.30 Voor de vrouw. 17.00 Een halfuur bij het G.G.- cabaret. 17.30 Avonturen van Oome Keesje. 18.00 Nieuws. 18.30 Progr. voor de Neder landsche Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. 20.15 Waltz-time. 20.45 Paul Vlaanderen contra „De Markies". 21.20 Pierre Palla, orgel. 21.55 Hersengymnastiek. 22.25 Muziek-mozaïek. 23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG. HILVERSUM I (301 M.): 8.00 Nieuws. 8.15 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis in het Cisterciënserklooster te Nieuwkuyk. 9.30 Nieuws. 9.45 Het Boston Symphonie-orkest. 10.00 Gewijde muziek. 12 20 Het Concert gebouw koperkwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Sangh en Spel o.l.v. Piet v. d. Hurk. 14.00 Orgelconcert door Anthon v. d. Horst. 14.30 Het Symphonie-orkest. 15.15 Oude Kamer muziek. 16.15 „Printemps", Debussy. 16.30 Voor de kleuters. 17.00 Koninklijke Militai re Kapel. 17.30 Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel. 18.30 Concert door het Stedelijk Or kest van Bournemouth. 19.00 Nieuws. 19.15 Concerto Grosso op. 6, Handel. 19.30 Frag menten uit „The Messiah". 22.00 Nieuws. 22.30 Qrgelspel en zang. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws. 3.15 Paaschklokken. 8.16 Morgenrood. 8.19 Philharmonisch Orkest van Londen. 10.45 Het B.B.C.-Symphonie-orkesL 11.40 „Het Don Kozakkenkoor". 12.00 Paaschklokken. 13.00 Nieuws. 13.15 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest. 13.45 Harprecital. 14.15 NederlandBelgië, reportage van de voetbalwedstrijd gespeeld in het Stadion te Amsterdam. 16.30 Orgelspel door Johan Jong. 17.00 Kinderkoor. 18.00 Nieuws. 18.15 Claire Vlaibert met orkest. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 „Attentia" met Eddy Walis. 20.00 Paaschklokken. 20.01 Nieuws. 20.15 „Die schone Galathée", ko mische opera. 21.15 Paarchhoorspel, „De onbekende gast". 22.00 Viool en piano. 22.30 Dansorkest „The Ramblers". heen-en weer-geschrijf de overeenkomst niet heeft verhelderd. Mijn meening is" zei- de de heer de Boer concludeerend „dat niet afgeweken had moeten worden van de oor spronkelijk door ons gestelde eischen. (Dat wil de Regeering en dat willen de andere leden van de C.-G. toch ook niet!? Red. L. Crt). Er bleef mij geen andere keuze dan heen te gaan. Ik ben te lang in Indië ge weest en ken de toestanden," Indië krijgt fabrieksinstallaties uit Japan De Amerikaansche regeering heeft gene raal MacArthur opdracht gegeven, onmid dellijk 30 procent van alle Japanscne indus- strieele installaties beschikbaar te stellen voor herstelbetalingen aan China, de Phi- lippijnen, Nederlandsch-Indië, Birma, Ma- lakka en de Britsche koloniën in het Verre Oosten. China zal 15 procent, de Philippijnen 5 procent, Nederland ten behoeve van Ne- derlandsch-Indië 5 procent en Groot-Brit- tannië ten behoeve van Birma, Malakkn en zijn koloniën in het Verre Oosten 5 procent van alle beschikbare installaties ontvangen. Geruchten benoeming van Commissaris-Generaal In verband met de geruchten omtrent eenige benoeming van een Commissaris- Generaal wordt van officieele zijde verno men, dat zelfs nog geen'begin van een be slissing genomen is. KATHOLIEK COMITé VAN ACTIE WELTER c.s. Het voorloopig Katholiek Comité van Ac tie deelt ons mede, dat het kennis gekregen hebbende van de resolutie betreffende zijn actie van den Partijraad der K.V.P. van 29 Maart, „in volkomen onafhankelijkheid zijn actie zal blijven voeren onder alle kiezers, die hun stem plegen uit te brengen op de Katholieke Volkspartij, zoowel leden als niet-leden dier partij. Het zegt uitdrukke lijk het diep te betreuren, dat de leiding der K.V.P. blijkbaar opzettelijk niet in discus sie wenscht te treden omtrent de inhoud en doelstelling van zijn actie, doch zich op zijpaden begeeft door te twisten over orga nisatorische vragen". AUDIëNTIE. Z. H. Exc, de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 9 April geen audiëntie verleenen. INBREKER NA VECHTPARTIJ OVERMEESTERD Donderdagavond om ongeveer half ne gen kwam de hoofdagent van politie van E. te Arnhem thuis, zijn vrouw maakte hem er op attent, dat bij de buren gestommel in huis merkbaar was, terwijl zij de zeker heid had, dat de familie uit was. Van E. ging eens even kijken aan den achterkant van dit huis, gelegen in do Roemer Vis- scherstraat. Hij ontmoette daar een man die in grooten haast via keukendeur pro beerde te ontsnappen. De politieman greep hem aan en er ontstond een hevige worste ling, waarbij de inbreker een automatisch pistool te voorschijn haalde en daarmee, al rollende over den grond met den agent, den laatste een schot in den buik en het boven dijbeen gaf- De agent riep om hulp. Toen kwam een andere buurman op het terrein van den strijd, n.l. de 47-jarige H. J. van Dijk, die onmiddellijk hulp ver- nnonoonnof\nooonoonnooooooooooooooooooo£ •óooooooooooooooooooooooooooooooooouuouo BINNENLAND. De Benedictijnen zijn voornemens al dus de „Maasbode", een klooster te bouwen op het landgoed Slangenburg bij Doetin- chem; binnen afzienbaren tijd zal er echter nog niet begonnen kunnen worden Voor loopig zullen zich een veertigtal paters vestigen op het Kasteel Slangenburg, dat later gastenhuis zal worden. Door een monument aan de Marnix- straat te Amsterdam, dat door den burge meester is onthuld, worden geëerd vijf slachtoffers van het verzet, die daar zijn doodgeschoten. Een commissie van advies betreffende het mgenieursvraagstuk is Donderdag door minister Gielen geïnstalleerd. Dit is ge schied in verbgnd met een tekort aan inge nieurs in verband met de industrialisatie en het gebrek aan ruimte te Delft. Tot hoogleeraar te Groningen is be noemd dr. J. H. Tuntler, directeur van den Gem. Geneeskundigen- en Gezondheids dienst te Amsterdam. In Delft is er een feestweek van 31 Mei tot 7 Juni. Dan zal er o.m. weer een onenluchtspel op de markt zijn. Ter docd veroordeeld is door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam de 49- ;;arige vroegere po'itie-agent G. R. Mozer te Amsterdam, die in dienst van de Sicher- heitspolitie vele landgenooten had aange bracht Ter dood is veroordeeld de 40-jarige W. Pons te Amsterdam, die verscheidene ille gale werkers heeft verraden, zich o.m. had laten opsluiten in het huis van bewaring te Amsterdam, om van gevangenen mededee- lingen te vernemen. Het kamp Duindorp zal worden ont ruimd. Met 1 Mei zullen de politieke delin quenten naar andere kampen zijn overge bracht. Duizend Engelsche huizen worden uit Engeland naar Nederland geëxporteerd. In het Lagerhuis is>verklaard, dat.... Enge land zulke huizen niet wil! Ook in de aardewerkindustriè zal, zoo als reeds in enkele andere industrieën geen personeel in dienst mogen worden genomen zonder vergunning van het districtsarbeids bureau. Dit om „wegkoopen" van personeel te voorkomen. Vijftien wagons met door de Duitschers van den radio-zender Kootwijk gestolen on- derdeelen zullen in Nederland aankomen. Dit is het eerste belangrijke restitutie-geval uit de Russische zone. Bij het oversteken van een rijweg te Nijverdal is de 60-jarige Slijkhuis door een auto aangereden; kort daarna is hij over leden. De driejarige H, van der Schoor te Rot terdam is door een autobus aangereden en kort daarna overleden. Te Venray is een vrouw in brand ge raakt en overleden. Toen Donderdagavond om 6 uur de eenigste zoon van de wed. Creemers te Venray van zijn werk terug keerde, vond hij in de huiskamer het ver koolde lijk van zijn 79-jarige moeder. Het ongeval is vermoedelijk ontstaan, doordat de vrouw petroleum op het vuur van het fornuis goot, zoodat een ontploffing volg de waardoor haar kleeren vlam hebben gevat. Tijdens de werkzaamheden aan de spoorbrug te Culemborg is omstreeks vier uur. onopgemerkt door andere arbeiders, een arbeider, A. Camu, door onbekende oorzaak van de brug gevallen en aan de bekomen verwondingen overleden. De distributie van melk- en melkpro ducten, behalve van room. kan en moet eindigen aldus de R.K. Bond van Melk handelaren enz. in een verzoek tot den mi nister. leende, maar eveneens door den inbreker neergeschoten werd. De man werd in de hartstreek getroffen. Ook nog een andere buurman kwam op het lawaai af n.l. de heer V. die een stok greep en daarmee den inibreker te lijf ging. Met een harden klap kliefde hij hem bijkans den schedel. De inbreker was daarmee onschadelijk gemaakt. Zoo snel mogelijk werd medische hulp voor de drie gewonden gehaald. Met een auto werden zij naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd. Onderweg is de heer Van Dijk, die vader is van acht kinderen, overleden. De da der, de 30-jarige F. J. G., was gewapend met een automatisch pistool, 0at hij aan een koppel droeg. Koppel en pistool waren afkomstig van een op 25 Januari j.l. bij een inspecteur van politie gepleegden inbraak. G. is een oude bekende van de politie. Hij heeft onlangs geruimen tijd vast geze ten, verdacht van diefstal van schrijf- en telmachines, maar de politie moest hem vrijlaten wegens, gebrek aan voldoende be wijs. De verdachte heeft vroeger ook al eens een jaar in voorarrest gezeten, ver dacht van roofmoord, maar werd toen vrij gesproken. De toestand van den gewonden politieman is naar omstandigheden gun stig. Ook de inbreker zal er waarschijnlijk niet het leven bij inschieten. BUITENLAND/ Door een staking van de beambten van het hoofdpostkantoor te Rome ligt het post en telegraafverkeer van Rome stil De sta king is een gevolg van in uitzicht gestelde bezuinigingen. Wie bezig is met bommen ruimen moet er geen laten vallen. Op een Fransch mili tair terrein bij Cazaux (Bordeaux) liet een der arbeiders zoc'n ding vallen, waardoor 8 werklieden gedood werden. Na een storm aan de Italiaansche Ri viera heeft het teiYarazze, ten Westen van Genua, rood zand geregend. Men neemt aan, dat het vulkanisch zand is. Bij Chicago is de als „Zephyr'' bekende personentrein ontspoord. Toen werd de „Zephyr" (lentewind) opeens een donder storm en twee menschen vonden er bij den dood. De Albaneesche regeering bouwt bij Tirana een radio-zender. De moeilijkheid is, dat geen enkele Albanees een ontvangtoe stel heeft. Daarom worden er luidsprekers opgericht, waar de bevolking kan komen luisteren. OINNENKORT, IN HET BEGIN VAN DENZOMER, vertrekt, zooals onlangs reeds ge- meld, een Nederlandsche wetenschappelijke expeditie naar Aequatoriaal Afrika. Drie jaar lang zul1 en dr. G. van Herk van de Sterrewacht uit Leiden en de luitenant ter zee le klasse W. H. van Zadelhoff in de hooglanden, tusschen Nairobi en het Vic- toriameer, astronomische metingen verrichten om zoodoende gegevens te verzamelen, die kunnen leiden tot grootere kennis en zekerheid over de samenstelling van het heelal. Een Leidsch initiatief, waartoe het buitenland ons niet in staat achtte Zij zullen vergezeld zijn van hun echt- genooten, die hun eenzaamheid in de Afri- kaansche oerwouden op ongeveer 3000 me ter hoogte (ruim 9200 voet) zullen deelen. De gekozen plaats voor het observatorium ligt op pl.m. 200 kilometer afstand van Nairobi. Voor deze expeditie bestaat, zoowel hier te lande als internationaal, groote belang stelling. Men gaat namelijk een nieuwe methode van plaatsbepaling van een groot aantal sterren volgen. Tot dusver werd hiervoor de verticaal draaiende telescoop gebruikt. Bij metingen met behulp van deze telescopen ontstaan altijd afwijkingen in berekeningen, die bij vergelijking van resultaten van diverse waarnemingsposten te sterker opvallen. Een dezer afwijkingen wordt veroorzaakt door breking van het licht in den damp kring. Een andere is de doorbuiging van de telescopen, welke, hoe gering ook, tot aanzienlijke afwijkingen kan bijdragen. Juist door het gebrek aan kennis dezer "af wijkingen, die door steeds wisselende fac toren ontstaan, is het niet mogelijk een al geheel zuiver beeld van het heelal te schep pen. Bij de waarnemingen van de heeren van Herk en Zadelhoff zal een horizontaal draaiende telescoop worden gebruikt. Hier bij wordt de doorbuigingsfactor geëlimi neerd. De telescoop draait op een horizon tale schijf, waarop, met behulp van kleine microscopen, de juiste richting haarfijn kan worden afgelezen. Observatie van sterren kan alleen onder een bepaalden hoek ge schieden. Het is daarom noodzakelijk zoo „hoog" mogelijk bij den aequator te zitten. Men krijgt dan alle sterren, die van het noordelijk of zuidelijk halfrond af te zien zijn, „onder schot"; bovendien waarborgt een dergelijke plaats zoo klein mogelijke afwijkingen, veroorzaakt door de bovenver melde straalbreking. De betreffende telescoop, die uniek in de wereld is, werd ontworpen door den in 1934 overleden Nederlandscnei: astronoom prof. dr. W. de Sitter, eertijds directeur van de Leidsche Sterrewacht. Zij werd tijdens een proefexpeditie van 1931 tot 1933 door dr. Hins en dr. van Herk in hetzelfde ge bied gebruikt. Het apparaat wordt, in ver band met opgedane ervaringen, thans om gebouwd. Behalve deze telescoop bestaat het instru mentarium uit een Schmidt-camera, die, met behulp van spiegels, hemellichamen, en hemelverschijnselen fotografeert, alsmede een electrisch meet-apparaat, dat met be hulp van een foto-electrische cel in het fo cus van een zoeklichtspiegel, een verster ker en een galvanometer de lichtkracht en zoo den afstand van een hemellichaam kan meten. Het optisch gedeelte van de Schmidtcamera werd door Philips gemaakt. De camera zelf wordt in de werxplaatsen van de sterrenwacht vervaardigd en ge monteerd. Deze electrisch gedreven dubbele camera, die een spreidhoek van dei tig gra den heeft, volgt met constante snelheid den loop van een ster, waardoor gedurende den nacht series opnamen kunnen worden ge maakt. Door het plaatsen van filters voor een der beide openingen kan men desge- wenscht bepaalde kleuren uit het kleurge- voelig beeld houden, waardoor men van gelijktijdige opnamen vele wetenschappe lijk belangrijke dingen kan aflezen. Camera en spiegelinstrument zullen ook gebruikt worden voor waarnemingen op het gebied van het zodiacale licht. Dit licht is Technici van de Royal Navy zijn thans bezig het rotseiland Helgoland stormrijp te maken voor den grootsten dynamiet- aanval, dien de krijgsgeschiedenis tot nog toe beleefd heeft. Op 18 April zullen de onderaardsche versterkingen en maga zijnen der Duitsche marine, die in de rotsen zijn uitgehouwen, met een' lading van 6700 ton dynamiet worden opgebla zen. De hoeveelheid dynamiet, die men voor het experiment gaat gebruiken, komt overeen met de lading van twintigduizend bommen van eenigszins gangbaar kaliber. Potentieel moet de kracht, die in het binnenste der rotsen ontwikkeld zal wor den, gelijk staan met die van een atoom bom. Dit wil evenwel niet zeggen, dat dit ook in de practijk zoo zal zijn. Het zal, naar de meening van deskundigen, name lijk niet mogelijk zijn deze massale hoe- véezheid springstof in eenmaal tot explo sie te brengen Dat de te verwachten ex plosie nochtans wel van ongewonen aard is, moge blijken uit de omstandigheid, dat de seismografen van Rome en Moskou de trillingen waarschijnlijk zullen kunnen opteekenen en dat een aardtrilling kan worden verwacht, die tot honderd meter in den bodem dringt. Helgoland is reeds sedert langen tijd een onbewoqnde rots. De tweeduizend menschen, die er hun woonstede eens hadden gevestigd, hebben het vasteland moeten opzoeken en zijn thans woonach tig in de streek tusschen Cuxhaven en Flensburg Wanneer zij zoo nu en dan nog een afscheidsbezoek aan hun voor malige geïsoleerde woonplaats willen Boekennieuws (Idil, Tilburg). De Hartiog Jan. Gods Reuzen. le deel (A'dam, Brussel, Elsevier 1947). De sfeer van deze Leger-des-Heils-ro- rcan is die van een waanzinnige wereld van psychopathen en door erotamanie ver teerden. De obscene passages zijn legio, ter wijl vloeken en godslastehingen schering en inslag vormen. Verboden. brengen, moesten zij dit clandestien doen. Overigens was het eenige leven er dat van de visschersschepen, die er zoo nu en dan binnen liepen als de zee hun een beetje te onrustig werd. Zoowel het hooge als het lage deel van het rotseiland ziet er op het oogenblik nog uit als een slag veld na den slag. Alle huizen zijn er met den grond gelijk gemaakt. De fabels, dat het geheele eiland naar den bodem der zee zal gaan verdwijnen, zijn reeds lang uit den tijd. Slechts de zuiver militaire inrichtingen zullen wor den opgeblazen en het bewoonbare deel van het eiland zal gespaard blijven. De Helgolanders verwachten, dat zij na de vernielingen weer in de gelegenheid zul len worden gesteld hun huizen te gaan opbouwen en het eiland in te richten voor diensten aan de scheepvaart. BODEGRAVEN EEN KWINTET VAN PRIESTER FEESTEN. Voor de parochie van St. Willibrord staan de komende weken in het teeken van priesterfeesten. Een quintet van plechtige, eerste H.H. Missen staat voor de deur. Het betreft hier ten eerste Pater Val. Kauling, die als Bodegraver wel wat uit de horizon is geraakt door zijn studies te Gent in België, en door het vertrek van zijn naaste familie uit de gemeente. Zondag 13 April hoopt Pater Kauling zijn Plechtige H. Mis op te dragen in onze parochiekerk om 10.30 uur. Een week later een dubbel priester feest. Zondag 20 April zullen 2 gebroe ders Caspers, n.l. pater Bento, reeds ge wijd in 1939, en pater Ricardo, gewijd in 1942, hun intrede in de parochie doen. Beide paters zijn reeds ca. 13 jaar van huis, en thans werkzaam in Brazilië. Pa ter Bento (is Benedicto) verricht paro chiewerk in Sao Paulo; Pater Ricardo heeft meer Missie-arbeid en is gestatio neerd in Angros dos Reis. Beiden hooren tot de orde der Carmelieten. Pater Ricardo zal om half acht zijn bij den evennaar het beste zichtbaar. Het schijnt te ontstaan door verstrooiing van zonlicht op stofdeeltjes, die zich in het heel al bevinden. Men hoopt in de komende ja ren over de grootte dezer deeltjes, hun af komst en hun samenstelling wijzer te wor den. Het is niet uitgesloten, dat het resten zijn van door krachten in het zonnestelsel uit elkaar getrokken kometen. Het initiatief tot deze expeditie heeft in de wereld der astronomen verbazing en bewondering gewekt. Men had niet ge dacht, dat ons land zoo kort na de be vrijding reeds een dergelijk hoogst be langrijk initiatief zou kunnen nemen en uitvoeren. Van vele zijden uit het buiten land wordt dan ook steun verleend, na dat men begonnen was met een subsidie uit het Pieter Langenhuizenfonds, dat 10 procent van de totale kosten waarborg de. Behalve deze bijdrage van de Hollana- sche Mij Voor Wetenschappen gaf de in ternationale Astronomische Unie een bij drage, waarna eenige Amerikaansche fondsen eveneens steun verleenden. Prof. Joel Stebbins van het Washburn Observatory Madison, Wisconsin (Ver. Staten) deed zijn toezegging van instru menten, gedaan tijdens een bezoek aan de Leidsche sterrewacht, getrouw gestand. De Nederlandsche marine, de traditie met prof Vening Meinesz getrouw, geeft alle medewerking in den vorm van het meezenden van Luit. ter zee van Zadel hoff, doch ook in materieel 'opzicht. Voor het vervaardigen van het spiegel-meet- instrument werden spiegels van Duitsche zoeklichten beschikbaar gesteld. Uit Duit sche duikbooten kwamen tal van accumu latoren tevoorschijn en voorts werden twee benzinemotoren met stroomaggrega- ten overgedragen. Voor vervoer beschik ken de leden der expeditie over een zoo- genaamden staf-wagen, een klein soort autobus. Prof. dr. J. H. Oort, directeur van de Leidsche sterrewacht is vol - lof over de tot dusver verkregen hulp en medewer king Het Rijk zal de salarissen van de leden der expeditie doorbetalen. Nog slechts 15.000 is noodig, om het budget van de expeditie sluitend te ihaken. Plechtige H. Mis doen. Pater Bento om 10 uur. Om half vier zal een Plechtig Lef gecelebreerd worden. De receptie zal ge houden worden in het Parochiehuis te 2 uur. In de Meimaand volgen dan nog twee priesterfeesten, n.l. de wijdingen van de Eenfc H.H. J. Agterof en S. v. d. Meer, beiden van Warmond. Men kan niet zeggen, dat de Bodegraaf- sche Parochie van St. Willibrord geen ar beiders in de Wijngaard des Heeren zendt, ERNSTIGE BRAND IN GARAGE. In een van Bodegravens garage-bedrij ven ontstond Donderdagavond omstreeks zeven uur plotseling brand, welke zoo snel om zich heengreep, dat men aanvan kelijk een catastrophe vreesde. Een monteur verrichtte met een elec trisch laschapparaat reparatie werkzaam heden aan een autobus. Op onverklaar bare wijze is een vonkje terechtgekomen in een bus met benzine, welke in de na bijheid stond. De benzine vloog in brand en in bijna geen tijd vatte ook de auto bus vlam. Door krachtig ingrijpen van omwonenden wist men een klein gedeel te van den inventaris en een auto nog in veiligheid te brengen toen de snel om zich heen grijpende vlammen, de hitte en een sterke rookontwikkeling verdere red dingswerkzaamheden in de garage onmo gelijk maakten. Het is de met groot ma teriaal uitgerukte plaatselijke brandweer o.l.v. den heer v. d. Velden gelukt een catastrophe te voorkomen door op tac tische wijze de vuurhaard te bestrijden en te verhinderen dat deze het aangren zend pakhuis bereikte, waarin een aantal vaten benzine en olie was opgeslagen. De garage is grootendeels uitgebrand. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. VOORSCHOTEN JONGETJE DOODGEREDEN. Vanmorgen omstreeks 9 uur is op de Hooge Rijndijk het 8-jarig jongetje, Tonny van Kampen, wonende no. 68, door een vrachtauto gegrepen en levensgevaarlijk aan het hoofd gewond. Met een schedel basis fractuur werd het ventje naar het ziekenhuis gebracht, waar het later is over leden. Passieherdenking. In het R. K. Vèr- eenigingsgebouw vond een passieherden king plaats en het strekt de gezamelijke jeugdorganisaties der St. Laurentius-paro- chie tot eer, dat zij den moed hadden om één voor ieder toegankelijke passie-her denkingsavond te houden. De groote zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw was riet slecht bezet en hetgeen dezen avond is geboden was goed. Men slaagde er bij zender goed in, om 'de echte lijdensweek stemming te wekken door een met zorg gekozen programma waarin men, na een inleiding, van Palmzondag af het geheele gebeuren der Gcede Week uitbeldde door zang van een dameskoortje, verschillende declamaties en gregoriaanschen zang- van eenige heeren, waar tusschen door het eigenlijke Lijdensverhaal werd voorgele zen. Dit alles werd op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Hierna werd door een gemengd koor onder leiding van den heer M. La- keman het „Stafcat Mater dolorosa" van Alphons Diepenbrock gezongen waarna kapelaan Duivenvoorde, die ook den avond geopend had, sloot met jdank te brengen aan de medewerkenden voor het gebodene en aan het publiek voor de be- ^ngstelling, waarbij hij de hoop uitsprak, dat deze avond iets toe mocht hebben bij gedragen om ons in de goede stemming te brengen, om aan het einde van deze week, na een innig meeleven met het Lijdens drama op waardige wijze het Paaschfeest te Vieren.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2