Sfe CcicbclvjSou^ant Vier leden van bemanning verongelukt DrGani over teruggave ondernemingen Nog steeds geen resultaten te Moskou Communisten verklaren hun den oorlog De hongerstakingen in het Ruhrgebied ZATERDAG 5 APRIL 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week, /1.10 p mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37c JAARGANG No. 11055 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Heilige nieuwheid Sancta novitas, heilige nieuwheid, dat is1 de korte samenvatting van alles wat Pa- schen ons belooft en brengt in overvloed'. Jezus is opgestaan, de dood is overwon nen, voor eens en voor altijd, en in Hem is de nieuwe mensch werkelijkheid gewor den. Eigenlijk is Hij van begin af aan de nieuwe mensch geweest, omdat in Hem de kloof tusschen hemel en aarde werd overbrugd, de band tusschen God en de men schen werd hersteld. Maar Hij moest door Zijn Lijden heen, door Gethsemani en Golgotha, door de doodsangst, het verraad, de bespotting, de geeseling en het kruis, óm tot een bron te worden, waarin de ge- heele menschheid vernieuwing vindt. En nu Hij uit de dooden verrezen is, sterft Hij niet oneer, de dood zal Hem niet meer overheerschen. Want wat Hij gestorven is, dat stierf Hij voor de zonde eens en voor goed; maar wat Hij thans leeft, dat leeft Hij voor God. Dat is het diepste kenmerk van den nieuwen mensch: hij leeft voor God. En dat is het dan ook, wat Paschen ons bovenal brengen moet: dat wij voor God zouden leven! De oude mensch, dat is de mensch van deze wereld. De mensch van de zelfzucht, het egoïsme. Die zichzelf tot het middel punt van zijn belangstelling gemaakt heeft. De mensch, die opgaat in geld verdienen, of in het genot van voorbijgaande dingen, in het bezit van macht en eer of in de wetenschap. De mensch, die zijn hart aan deze dingen geschonken heeft en niet weet, dat zij slechts schaduwen zijn van de eigenlijke werkelijkheid. Hij zuigt zich vast aan het aardsche en hij is ongeluk kig, ook dan, als hij schijnbaar in over vloed gevonden heeft, wat hij zocht. Voor al dan is hij ongelukkig, als hij meen en zou, het geluk gevonden te hebben. Want in dat geval kent hij zijn eigen ongeluk niet, beseft hij zelf niet, hoe arm hij is, weet hij niet, wat hij eigenlijk mist. Hij kan zich voorbijgaand verheugen over be paalde dingen, maar er zal steeds een die pe, innerlijke onvoldaanheid blijven en mag hij al eens nippen aan iets, dat hij als geluk beschouwt, hij heeft geen vermoe den van het ware, het grondelooze Geluk, het Geluk, waarvoor hij geschapen is. God is het Geluk, het Geluk zonder gren zen en de mensch is voor Hem gemaakt En eerst dan worden wij in waarheid nieu we menschen, als wij God gevonden heb ben. De man van de wereld vindt gods dienst saai of benepen of huichelachtig, maar wat de eigenlijke inhoud van den godsdienst is, dat weet hij niet. Wij zijn op aarde, om God te dienen, dat is onze rotsvaste zekerheid en dat is on ze diepe, overstelpende vreugde. Toen Je zus uit de dooden opstond, was de nieuwe menschheid een feit, omdat Hij de nieu we menschheid is. Maar nu moeten wij al len in Hem herboren worden. Wij moeten met. Hem door Calvarië heen, om met Hem ons te kunnen baden in de verblindende glanzen van het Paaschlicht. Is dit niet overdreven, is dit niet te hoog gegrepen voor den gewonen huis-en- tuin-Christen? Neen, duizendmaal neen, dit is eenvoudig weg het Christendom. Dit is de wil van God, uw heiliging Eerst met Christus sterven, om dan met Hem te leven. En eerst als wij door den dood zijn heengegaan, kunnen wij ten volle beseffen, wat leven eigenlijk is. Wij heb ben een veel te geringe dunk van het leven. Wij zijn veel te gauw tevreden. Paulus ge tuigt ons, dat geen oog het heeft gezien en geen oor heeft gehoord en het in geen men- schenverstand is opgekomen, wat God be reid heeft voor hen, die Hem trouw zijn. Het groote weergalooze Geluk is wegge1 egd voor allen, die vragen, die zoeken, die klop pen willen. Wat brengt dit Geluk ons hier op aarde? Neemt het ons de aarde af? Inte gendeel, dit Geluk doet ons de aarde eerst werkelijk bezitten. Ons ongeluk is juist, dat wij de aarde losmaken van God, van haar grond en daardoor een ontluisterde aarde vinden, die haar diepsten zin ver loren heeft. Maar zoodra wij aan God de plaats ge ven, die Hem toekomt-, wordt alles in zijn juiste waarde hersteld. Alles wordt zuiver der, dieper, mooier, alles krijgt iets van de glans van God, alles wordt doorstraald van hemellicht. Kortom, zoodra wij werkelijk God bezit ten, zullen wij in waarheid verloste men schen zijn. Los van onszelf, los van de aarde en daardoor in staat, de aarde dankbaar te bezitten en ze om te scheppen in een loflied voor God. Dat is de sancta novitas, de heilige nieuwheid, waarvan de Paasch- liturgie ons telkens weer getuigen moet. Mochten wij deze nieuwheid vinden, in lichaam en ziel. Dan heeft het Bloed van ons Paaschlam niet tevergeefs gevloeid! Ja, dan werd het voor ons in waarheid Pa schen, voorbijgang, ontmoeting des Heeren. Zalig Paaschfeest! Dr. HENRI VAN ROLJEN, Kruisheer. De Finsche 3000 tons viermaster, „Passat" volle zee op weg van Finland naar Zuid- Afrika. In 82 dagen werd de afstand van de Baltische Zee naar Kaapstad afgelegd. Bij aankomst in de tafelbaai waren er van de zeilen niets dan flarden over. De beman ning en passagiers moesten gedurende 53 dagen alleen op sardines leven. ANP. P. ERNSTIG ONGELUK OP DE „ORANJE" zijn drie leden van de bemanning van het met 669 repatrianten naar Nederland uit Indonesië terugkeerende m s. „Oranje" van de Maatschappij Nederland overboord geslagen en naar moet worden aangenomen in de golven omgekom ■->. Een vierde lid der bemanning, de vierde stuurman S. A. Fris, liep tijdens den stoivzulke zware ver wondingen op, dat hij daaraan spoedig is be zweken. Drie leden overboord geslagen en verdronken Een vierde aan verwondingen bezweken De drie andere slachtoffers zijn: de chef- Hofmeester G. W. Meyer, de hofmeesteres mej. J. Broer en de verpleegster mej. H. J. G. A. Schimmel. Hun naaste familieleden zijn inmiddels op de hoogte gesteld. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt wordt het m.s. „Oranje", dat vanavond in Southampton meert, Zondagmorgen a.s. te Amsterdam verwacht. Men meldt ons nader: Uren achtereen vocht de bemanning op het dek van het schip tegen den orkaan tot deze tegen den avond in kracht minderde. De vierde stuur man, S. A. Fris, zou daarbij door de lucht zijn geslingerd en liep doodelijke verwon dingen op. waaraan hij korten tijd later overleed. Eerst in de vroege avonduren zakte de orkaan tot een sterken Zuidelijken wind af, waarna bij een appél tot ieders ontzetting bleek, dat Fris niet het eenige slachtoffer van den orkaan was geworden. Drie andere leden der bemanning, waaronder twee vrouwelijke, waren spoorloos verdwenen, hoewel niemand kon bevestigen, dat -zij overboord waren DE „ORANJE" TE SOUTHAMPTON AANGEKOMEN. Het moterschip „Oranje" is hedenmor gen te Southampton aangekomen. Bij de aankomst in de haven hingen de vlaggen van het schip halfstok. Van de 800 passa giers, meest repatrieerrenden uit Indonesië naar Nederland, hebben verschillende lichte verwondingen opgeloopen. Het schip zelf vertoont geen teekenen van averij. On geveer 140 passagiers zouden te Southamp ton aan land gaan. Om 12 uur zou de „Oranje" naar Amsterdam vertrekken. In het tijdstip van aankomst van de „Johan van Oldenbarneveldt" wordt geen wijziging verwacht, zoodat de ontscheping als eerder vermeld blijft vastgesteld op. Zondagochtend 6 April om 9 uur te Am sterdam. HET DUIDELIJKE LINGGADJATI pvE REPUBLIEK zal zich den eigendom voorbehouden van goederen als spoorwe- 9}^ gen, publieke gebouwen, drukkerijen enz., die wettelijk en automatisch vallen onder het gezag van de ,de facto"-regee ring, zijnde de republikeinsche regeering. De republikeinsche regeering zal ook den eigendom tot zich' trekken van vitale on dernemingen, die onteigend zullen worden en waarvoor den vroegeren eigenaren scha devergoeding zal worden betaald, alsmede van ondernemingen, behoorende aan de Japanneezen, die geconfisceerd zullen worden." minister van Economische Zaken, A. K. Gani, bevindt, zich ergens in het Indonesi sche binnenland, de vice-minister van Bui-' tenlandsche Zaken is eveneens in New Del hi, en de secretaris-generaal van dit mi nisterie, Oetoyo, is naar Singapore. Het is moeilijk iemand te vinden, die een beslis sing kan nemen. Zoo willen wij bijvoor beeld een luchtlijn openen tusschen Bata via en Djogjakarta. Een en ander zou in twee dagen geregeld kurtnen worden, doch aangezien er niemand is, die een beslissing kan nemen, moet deze aangelegenheid wachten". Don Juan antwoordde Franco Het hoofdkwartier van den Spaanschen troonpretendent Don Juan heeft, volgens een „U.P."-bericht uit Lissabon, het vol gende communiqué gepubliceerd over de verklaring van generaal Franco inzake het herstel van het koningschap: „Het secretariaat van den Graaf van Bar celona deelt met formeele voorkennis van Don Juan mede, dat het wetsontwerp in zake de Spaansche troonopvolging, dat Maandag in Spanje is gepubliceerd een eenzijdige daad van den kant van ie Spaan sche regeering is, die door haar verricht is, zonder dat in eenig opzicht de instemming van Zijne Hoogheid verkregen is, terwijl Don Juan slechts enkele uren vóór de pu blicatie er van in kennis is gesteld. Daar het ontwerp de kern van de monarchie be treft en verstrekkende maatregelen bevat voor de toekomst van Spanje, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid het voornemen, zijn houding in een dergelijke gewichtige be slissing in de naaste toekomst aan het Spaansche volk en de internationale mee ning bekend te maken op het oogenblik, dat hy het meest geschikt acht". •Aldus verklaarde dr. Gani, de republi keinsche minister van Economische Zaken, in een interview met Antara. Hij voegde er aan toe, dat de rechtmatige eigenaars niet op hun ondernemingen zullen kunnen terugkeeren, voordat overeenkomst is be reikt over: Loonen en voldoende garanties voor de arbeiders, opname van Indonesisch personeel in de directies van de onderne mingen, belastingen op onroerende goede ren en ondernemingsbelastingen, invoer van grondstoffen, productie, distributie en andere kwesties, die het belang van "den staat raken. Dr. Gani legde er den nadruk op, dat de republikeinsche regeering niet van plan was, de vrijheid van beweging van de eige naren te hinderen en dat hij niets zal kun nen doen om den aankoop te verhinderen van noodzakelijk materiaal voor de ont wikkeling van hun ondernemingen. Ander zijds verklaarde 'de minister, dat op ver schillende manieren handelsrelaties zullen worden aangeknoopt met Australië, Voor- Indië, China, Malakka en de Vereenigde ct?ten van Amerika en voegde er aan te dat vele andere landen nog aan deze lijst zullen worden toegevoegd. De tekst van art. 14 van het accoord van Lipggadjati luidt: „De regeering van de Republiek erkent de aanspraken van alle niet-Indonesiërs op herstel van hun rechten en teruggave van hun goederen, voor zoover deze worden uit geoefend of zich bevinden in het gebied waarover zij de facto gezag uitoefent. Een gemengde commissie zal worden ingesteld om dit 'herstel of deze teruggave te be werkstelligen". k De republiek is op reis. In verband met persberichten, dat Sjah- rir, in afwijking van zijn oorspronkelijk voornemen om op 5 April te Batavia terug te zijn, eerst op 10 April naar Indonesië zal terugkeeren, heeft de Commissie-Generaal aan Sjahrir een telegram gezonden, waar in zij zegt dezen gang van zaken ten zeer ste te betieuren, daar talrijke voor Indo nesië uiterst belangrijke problemen drin gend dienen te worden besproken. De politieke adviseur van dr. Van Mook, dr. H. N. Boon, zeide in dit verband: „Het economisch herstel van Ned.-Indië kan geen voortgang vinden, doordat alle vooraanstaande Indonesische leiders Ba tavia hebben verlaten en op verschillen de plaatsen in Oost-Azië verblijf houden", „Sjahrir is naar New Delhi gegaan, de Voor zoover bekend hebben de passagiers (het zijn er in totaal 743), die zich tijdens den orkaan angstvallig in hun hutten en kajuiten ophielden, geen van allen verwon dingen van ernstigen aard opgeloopen. Heden een rede van Truman Telefoonstaking onvermijdelijk Uit gezaghebende kringen te Washington verluidt, dat president Truman heden, ter gelegenheid van de viering van den ge boortedag van Thomas Jefferson, een rede zal houden, waarin hij den toestand in en buiten de V.S. uitvoerig zal bespreken. Na rijpe overweging van de kwestie van het buiten de wet stellen van de Commu nistische partij, zou Truman er de voor keur aan hebben gegeven, dat het Con gres geen maatregelen neemt voor een ver bod van die partij. De vakvereeniging A(merican) Federa tion of) L(abour) heeft medegedeeld, een landelijke staking af te kondigen bij de Western Union-telefoonmaatschappij, om dat de collectieve onderhandelingen voor loonsverhooging op niets zijn uitgeloopen. Een aantal telefonisten zal ter beschikking blijven voor dringende gevallen. President Truman heeft te kennen ge geven, dat hij nog niet overwoog de tele foondiensten over te nemen. Wel had het departement van Arbeid opdracht deze kwestie te bestudeeren. Een compromis-voorstel van Marshall Om een uitweg te zoeken uit de feitelijke impasse, waarin de besprekingen te Moskou geraakt zijn op het punt der Duitsche eco nomie en de herstelbetalingen, heeft minis ter Marshall een compromis voorgesteld. Dit compromis houdt in, dat herstelbeta lingen uit de loopende productie zouden kunnen geschieden, indien fabrieken, die anders als kapitaalsuitkeering zou den gedemonteerd en weggevoerd mor den, in Duitschland zouden blijven. Uit de productie dezer fabrieken zouden alsdan herstelbetalingen kunnen worden gepresteerd. Besloten werd geen. voor- loopige Duitsche regeering te vormen veór de kwestie van de economische eenheid is opgelost. „Het resultaat was minder dan nul", zei een officieele woordvoerder na de zitting. NIEUWE COMMANDANT ZEEMACHT NEDERLAND. Schout bij nacht J. A. Gauw is op zijn verzoek eervol ontheven van zijn functie van commandant -Zeemacht Nederland. Als zijn opvolger is aangewezen de kapitein ter zee J. J. L. Willinge, tot dusver chef staf van het commando Zeemacht Nederlandsch- Indië. De nieuwe commandant is geboren te Den Helder op 15 April 1898. DE GAULLE'S WOORD WEKT ONRUST y^ONDAG J.L. HEEFT GENERAAL DE GAULLE te Bruneval een rede gehouden, waarin hij de hopelooze tweedracht derFranschen aan de kaak stelde en aankon digde, dat eens de dag zou komen, waarop het Fransche volk, moe van alle twist en tweedracht, zich zou scharen rond het vaderlandsch belang en alle partijbelangen bij dit belang zouden achterstellen. Massa-betooging te Parijs Het waren vooral deze laatste woorden, welke de communisten zich aantrokken. Zij maken zich ongerust, een bewijs, dat de Gaulle inderdaad raak geslagen heeft en den vinger heeft gelegd precies op de ge voelige plek. Op 2en Paaschdag spreekt de Gaulle op nieuw en dan te Straatsburg en in verband daarmee hebben de communisten erop aan gedrongen, dat er geen officieele regee- ringsvertegenwoordigers aanwezig zullen mogen zijn. De premier Ramadier heeft aan dezen ejsch voldaan. Waarop de communis ten verder zijn gegaan en openlijk den oor log hebben verklaard aan den generaal. Op een massa-betooging te Parijs heeft o.a. Thorez, leider der communistische partij en vice-premier in de huidige Fran sche regeering de Gaulle „een werktuig en woordvoerder der reactie" genoemd, die naar persoonlijke macht streeft". Naar in de omgeving van de Gaulle ver luidt zal de generaal in de naaste toekomst ook te Bordeaux en Marseille spreken over „de gebreken der constitutie, het Fransche rijk, de Fransche veiligheid en de uitwer king van partijpolitiek op Frankrijk". Als woordvoerder voor een veelvuldig heerschende opvatting in verschillende po litieke kringen heeft het dagblad „Libre Soir" de Gaulle's afkeer van de bestaande politieke partijen het meest verontrustende verschijnsel genoemd. Volgens dit blad zou de Gaulle om te slagen op een nieuwe par- De vermiste Dakota bij Bandoeng Het wrak van de Nederlandsche Dakota van den dienst Batavia-Ban- doeng, die sinds 12 Maart vermist wordt, is heden van uit de lucht door een vliegtuig van denzelfden dienst 16 K.M. Noordnoordwest van Bandoeng waargenomen Het toestel schijnt tegen den berg Boerangrang opgevlogen te zijn. Men zag, dat de romp intact was; de vleugels waren afgebroken. Geen spoor van vuur of leven werd waargenomen. Een red dingspatrouille heeft Bandoeng voor een onderzoek verlaten. tij moeten steunen, die logischerwijze zou moeten beginnen met alle andere partijen te verstrooien. „Zoo gaat het totalitaire systeem te werk", aldus het blad. Prins Paul, die zijn overleden broer George zal opvolgen als koning van Griekenland. Aan de vier-en-twintig uur staking van de mijnwerkers in het Ruhrgebied, als pro test tegen den voedselnood, is volgens een officieele Britsche verklaring door bijna honderd procent der arbeiders j.l. Donder dag deelgenomen. De staking breidde zich ook uit tot dedere industrieën en gebieden In het Moers-district (Beneden-Rijn) lag al het werk stil. Industrie- en transport-arbei ders hadden zich hier bij de mijnwerkers aangesloten. Ook te Gelsenkirchen breidde de mijnwerkersstaking zich tot een alge- meene staking uit, terwijl in Essen tiendui zend arbeiders van de Krupp-fabrieken me de het werk neerlegden. De Duitsche spoor weg-autoriteiten te Moers waarschuwden de employé's, dat stakers onmiddellijk ontsla gen zouden worden. Ook in Aken werd ge staakt. In het Ruhrgebied werd Donderdag morgen alleen in de mijnen van Duispurg en Hamborn gewerkt. Overal in het Ruhrge- Het weer tijdens de Paaschdagen Donderdagmiddag begon zich ten Westen van de Azoren een nieuwe depressie te ont wikkelen. Deze trok snel in diepte toene mend in Oost-Noordoostelijke richting naar het Engelsche Kanaal. Het verdrijven van de nu over ons land aanwezige koude lucht door de warmere zal gepaard moeten gaan aan tijdelijk toenemende bewolking en eenigen, regen, hoewel de hoeveelheden niet groot behoeven te zijn. De daarna vol gende fronten van de Oceaandepressie zul len het weer gedurende de Paaschdagen een eenigszins wisselend karakter geven. Het zal geleidelijk minder koud worden, er zul len vrij veel wolkenvelden overdrijven en af en toe zal er wat regen vallen, maar ook zal nu en dan de zon schijnen. De-wind zal hoofdzakelijk waaien uit richtingen tus schen Zuid en West en eenigszins wisselen in kracht. De vooruitzichten zijn dus niet ongunstig, maar ook niet uitgesproken gunstig. bied vonden demonstraties plaats, doch van gewelddadigheden is geer melding ge maakt. De wegen tusschen. de verschillen de steden in het industriegebied waren vol optochten van mijnwerkers, die spandoeken droegen, met protestleuzen tegen de voed- selschaarschte en de zuiveri^gsmethoden. Van vakvereenigingszijete te Essen is een telegram gezonden aan den raad van mi nisters van buitenlandsche zaken te Mos kou. De negentienduizend arbeiders in de bruinkool-industrie in het Rijnland hebben zich niet aangesloten bij de staking der mijnwerkers van het Ruhrgebied; zij onder steunden echter wel de eischen om beter voedsel. Een verklaring van de sociaal-de mocratische partij ten aanzien van den voedseltoestand heeft een tiental eischen naar voren gebracht, o.a. voldoende en tij dige graanimporten. Speciaal wordt import van broodgraan via Rotterdam geëlscht, teneinde den aanvoersweg te bekorten. Een, koJiAtdje.... „Voor wat betreft hun verhouding tot den mensch en hun beteekenis voor diens per soonlijkheid, blijken het staatsabsolutisme en een democratie, welke zich niet bewust fundeert op de zedenwet en zich bij haar handelingen niet richt op God en D;ens ge bod, in de practijk op vele punten gelijk uit te komen". Ir. L. Feber in zijn „Strijd om de persoonlijkheid". WEERSVERWACHTING STIJGING VAN TEMPERATUUR o o In den nacht: sterk toenemende wind g tusschen zuid en zuid-west, geleide- o lijk stijging van temperatuur, vooral g g tegen den ochtend regenval. o g Morgen overdag: weer brekende be- o o wolking, maar nog enkele verspreide g buien, geleidelijk weer wat toe- g o nemende doch eenigszins buiige zuid- g o westelijke wind. Vrij zacht. g ooooooooiooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1