S)e Ccicbclw6(Hi^cmt Spanje wordt weer een monarchie! De hongerdemonstraties in Roergebied „Buitenlandsche vertegenwoordigers" Griekenland krijgt de „Dodecanesos" OP KORTE GOLF DINSDAG 1 APRIL 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week, /1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37c JAARGANG No. 11052 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. V Goede menschen ALS de vraag wordt gesteld, waaraan de "wereld het meest behoefte heeft, dan kan het antwoord in verschillenden vorm worden gegeven, maar in wezen moét het hierop neerkomen: de wereld heeft het meest behoefte aan goede menschen. De wereld heeft behoefte aan menschen van studie en wetenschap, van kennis en arbeid. De wereld heeft behoefte aan wer kers op politiek, sociaal, charitatief, cultu reel terrein. Maar ten slotte zullen die allen weinig bereiken, als zij niet zijn: goede menschen. Wij kunnen goede woorden spreken en de waarheid prediken, maar, als die woor den en die waarheid niet worden uitgedra gen door goede menschen, dan zullen ze vaak weinig of geen vruchten dragen. Er is niets mooiers op de wereld, dan een goede mensch. Een goede mensch is de schoonste gave Gods. In de omlijsting van ontwikkeling, be schaving, innerlijke en uiterlijke cultuur zal die schoonheid aantrekkelijker kunnen zijn, méér tot ons kunnen spreken maar dat alles is niet de schoonheid zelf, doch een omlijsting, die opzichzelf niet zóóveel waar de heeft, niet het eigenlijke, was den mensch zijn grootheid schenkt. 's Menschen grootheid ligt ten slotte in zijn goedheid. In een toespraak, gehouden op 20 April 1941, tot degenen uit de universiteiten, die in de Katholieke Actoe meewerken, zeide Paus Pius XI: „Wat wel het meest achting en vertrou wen wint voor het woord en voor de waarheid, dat is de overeenstemming tusschen uw intellectueele volmaaktheid en uw moreele en geestelijke volmaakt heid. Een wanverhouding, die bij u zou bestaan tusschen verstand en wil, tus- schen waarheid en beoefening van het goede, zou in den geest het beeld oproe pen van degenen, voor wie Christus Zijn leerlingen waarschuwde op hun hoede te zijn: „want ze zeggen het wel, maar ze doen het niet". In de eerlijke overtuiging van een waar christen zijn de waarheid van het geloof en de regel voor het zede lijk gedrag twee onafscheidelijke dingen, omdat de kennis der goddelijke waarhe den het noodzakelijk fundament is voor een goed leven, en den weg daarvoor aan wijst en in helder licht zet". Deze woorden kunnen gericht zijn tot alle christenen. Als er in den christen is wanverhouding tusschen verstand en wil, tusschen erken ning van de waarheid zich christen noe men en beleving ervan door het goede te doen, dan is die christen geen goede, dus schoone mensch, maar door zijn wan staltigheid een geestelijk-leelijke mensch. Als wij het wel zeggen maar het niet doen. zullen wij in onzen kring niet medewerken aan den opbouw van de betere samenleving, die er komen moet. Integendeel, wij zullen er een obstakel voor zijn. OOK PRINSES JULIANA IN ZWITSERLAND. H.K.H. Prinses Juliana en Prinses Mar griet zijn in den voormiddag van Soesier- berg op het vliegveld van Chateau Neuf gearriveerd, waar Prins Bernhard zijn ge malin en dochter opwachtte. Zij hebben zich gezamenlijk per vliegtuig naar Sitten begeven, waar zij de maaltijd gebruikten. Om kwart voor twee vertrokken zij per trein naar Zermatt, waar het Prinselijk Paar een feestelijke ontvangst werd bereid. Na de onderteekening van de overeenkomst van Linggadjati waren er in Batavia groo- te feesten, Sjahrir hield een redevoering, waarin hij de beteekenis der overeenkomst uiteen zette. ^•ENERAAL FRANCO heeft Maandagavond aangekondigd dat aan het parlement een wetsontwerp zal worden voorgelegd, volgens hetwelk Spanje een Katholieke en sociale staat zal worden, ingericht als een koninkrijk, met hemzelf (Franco) als staatshoofd. In het wetsontwerp wordt tot uitdrukking gebracht, dat generaal Franco zich ten allen tijde het recht voorbehoudt een persoon aan te wijzen, die hem zal op volgen. Het ontwerp voorziet in de instelling van een „Raad van het koninkrijk", omvattende een twaalftal leden, en van een Regentschapsraad", het sluiten van een vrede en het weder in dienen van een wet betreffen. Indien de plaats van het hoofd van den staat openvalt, moet de regentschapsraad, bestaande uit den president van het parle ment, den kardinaal-primaat en den chef van den generalen staf, deze innemen. Een hooggeplaatst zegsman uit de omge ving van den Spaanschen troonpretendent don Juan heeft naar aanleiding van de rede van Franco verklaard, dat zij niet als een verrassing kwam. „In werkelijkheid", aldus de zegsman, „is de stap van den Caudillo een laatste manoeuvre om het regiem van Franco in stand te houden. Franco kon geen monarchist om den tuin leiden, want hij heeft juist de beginselen van de monarchie aangevallen". Maar Franco blijft ongekroond staatshoofd De staatkundige toestand van Spanje zal ingevolge dit besluit niet ongelijk zijn aan die van Hongarije voor den oorlog, dat ook een monarchie was met een rijksbestierder, Horthy, als ongekroond staatshoofd. Met dit verschil, dat hier, in Spanje, de troonpre tendent don Juan als voor de deur staat. Luis Carrero Blanco, de onder-secretaris van het bureau van den ministerpresident, een vertrouweling van Franco, zou op het oogenblik in Lissabon vertoeven om don Juan, den troonpretendent, formeel in ken nis te stellen van de bijzonderheden der besluiten betreffende de toekomstige con stitutie van Spanje, waarvan de aankondi ging door Franco is gedaan. In het ontwerp wordt tot uitdrukking ge bracht, dat de monarchie als zoodanig niet hersteld zal worden voordat generaal Fran co is overleden of niet meer in staat is tot uitoefening van zijn functie. Ingeval van den dood of onbekwaamheid van het staatshoofd zal een persoon van koninklijken bloede, voorgesteld door den regentschapsraad tezamen met de regee ring, en aanvaard door twee-derden van de Cortes, aangezocht worden de leiding: van den staat op zich te nemen. Zou de verga dering tot de conclusie komen, dat er geen dergelijk persoon voorhanden is, of zou haar voorstel door de Cortes worden ver worpen, dan kan een regent ter benoeming worden voorgesteld. De raad van het koninkrijk zal gepresi deerd worden door den voorzitter van het parlement en bestaan uit den kardinaal primaat, den chef van den centralen ge neralen staf, den president van den staats raad, den president van het hooggerechts hof en zes afevaardigden uit het parle ment. Het hoofd van den staat moet overleg plegen met den raad van het koninkrijk in aangelegenheden, die aanwijzing van zijn opvolger, het verklaren van een oorlog of Morgen mijnwerkersstaking? Morgen zullen te Bochem afgevaardig den van vakverëenigingen van mijnwer kers bijeenkomen, die de mogelijkheid van een mijnwerkersstaking in 't geheele Roergebied, als protest tegen de voedsel- schaarschte, zullen bespreken. Naar ver luidt, zijn Britsche functionarissen van meening, dat er 50 kans bestaat, dat een dergelijke staking zal worden uitge roepen. Het zou de eerste staking op groote schaal zijn sinds Hitier aan de macht kwam 300.000 mijnwerkers zouden er bij betrokken zijn en bijna 250.000 ton steenkool zou dagelijks verloren gaan. Ongeveer 2000 man zijn in de Gniesnau DISTRIBUTIENIEUWS Nieuwe bon voor Paaschei Deze week zal in de bonnenlijst nog een bon voor een ei worden bekend ge maakt, zoodat in totaal drie Paascheieren worden beschikbaar gesteld. Door moei lijkheden in den aanvoer is het echter niet zeker, dat het derde ei nog vóór Paschen kan worden geleverd- KOLEN OP BON 65 BINNEN ZES WEKEN THUIS. Vele huisbrandverbruikers hebben nog geen aflevering ontvangen van de laatste twee eenheden op bon 65. Het ministerie van Economische Zaken heeft thans mee gedeeld, dat dit restant in den loop van de maand April of uiterlijk in de eerste helft van Mei zal worden afgeleverd'. OLIEVERF BESCHIKBAAR. Het Rijksbureau voor chemische pro ducten maakt bekend, dat de rantsoen- bonnen voor oliehoudende verf, genum merd c 1 t/m c 35.000 recht geven op het aankoopen van 10 kg oliehoudende grond verf, dakverf, blanke lak of in olie ge malen kleurpasta, in totaal een hoeveel heid van 10 kg per bon niet te boven gaand. Deze bonnen hebben een geldig heidsduur van twee maanden ingaande 1 April 1947. Hansa-mijnen in Dortmund in staking ge gaan, hoewel de mijnwerkers in vier an dere mijnen aldaar, die Zaterdag het werk hebben neergelegd, Maandag weer aan het werk zijn gegaan. Een groote hongerdemonstratie te Keulen die gisteren zou worden gehouden is hangende de besprekingen uitgesteld. In Duisburg en Bonn overweegt men ook betoogingen. Dr. Konrad Adenauer, voorzitter van de Christelijk Democratische Unie in de Brit sche zone van Duitschland, heeft op een persconferentie te Keulen verklaard, dat ondanks dringende verzoeken van de be voegde Duitsche aan de Engelsche auto riteiten niet op tijd graanreserves zijn gevormd. Volgens dr. Adenauer heeft men niet voldoende gebruik gemaakt van de Ne- derlandsche havens en de waterwegen van den Rijn om het spoorwegnet in de Britsche zóne te ontlasten. HET EERSTE MEENINGSVERSCHIL OVER LINGGADJATI |_IET EERSTE MEENINGSVERSCHIL ov er de uitlegging van het .duidelijke" Linggadjati is er reeds. Sjahrir heeft n.l. verklaard voornemens te zijn Indonesische vertegenwoordigers te benoemen in Australië en Egypte. Naar aanleiding daarvan wordt van officieele Nederlandsche zijde verklaard: .Blijkens de briefwisseling tus schen de delegaties is overeengekomen, dat art- 15 van de overeenkomst van Linggad jati de gelegenheid schept, waar noodig, op de voordracht van de republikeinsche re geering Indonesiërs op te nemen in den bui tenlandschen dienst van het Koninkrijk. Vertegenwoordiging van de Republiek in strikt internationalen zin is eerst mogelijk na de vorming van de Vereenigde Staten van Indonesië, zoodat de door Sjahrir ge formuleerde plannen in dezen strijdig zijn met Linggadjati. Sjclhrir klaagt mededëelen", voegde dr. Van Mook hier in een interview met United Press heeft Sjahrir er over geklaagd, dat de Nederlan ders na de onderteekening van Linggadjati hun houding niet hebben gewijzigd. „De Nederlanders schijnen niet te willen samenwerken, zij vertellen ons alleen maar wat wij te doen hebben en wat zij van de Linggadjati-overeenkomst verlangen, maar zij hebben deze overeenkomst als van nul en geener waarde gemaakt, omdat zij wei geren haar te doen functionneeren, zooals blijkt uit de militaire en maritime actie te- gens ons." Daartegenover verklaarde dr. v. Mook: „Linggadjati is grootendeels een begin. Het geeft ons een uitgangspunt bij de vraag, hoe er samengewerkt moet worden. Het zal een geleidelijke vooruitgang moe ten beteelcenen, waarbij economische plan nen worden opgesteld en hulp wordt ver leend aan de Indonesiërs, zoodat zij zich eventueel zelf kunnen besturen. Maar dat alles kan niet in eens gebeuren, het vraagt tijd, het vraagt geduld en begrip". In antwoord op een vraag van United Press zeide dr- Van Mook, dat zijn decreet van 19 Januari, waarbij een in- en uitvoer verbod werd uitgevaardigd met uitzonde ring van een aantal artikelen, van kracht zal blijven en doorgevoerd zal worden, tot de gemengde commissie voor economische zaken, ingesteld bij de overeenkomst van Linggadjati, deze aangelegenheid kan over nemen. „En dat kunt u aan den heer Ryan Namens de Britsche autoriteiten is giste ren het bestuur over de eilanden der Dode- canesos aan den Griekschen vertegenwoor diger overgedragen. Volgens de voorwaarden van het vredes verdrag met Italië wordt de Dodecanesos, welke eilanden gemilitariseerd moeten worden, permanent aan Griekenland afge staan. De Dodecanesos bestaat uit ongeveer 50 eilanden en eilandjes voor de Zuid1-West kust van Turkije, werd in 1912 door Italië bezet en in 1924 officieel bij het verdrag van Lausanne door Turkije aan Italië af gestaan. De bevolking is hoofdzakelijk Grieksch. Engelsche hulp verlangd. Volgens Reuter heeft Engeland de Griek- sche regeering er van in kennis gesteld, dat de economische hulp van Engeland, die met ingang van 1 April niet meer zou wor den verleend, voor een bepaalden tijd en in bepaalde mate zal worden verlengd bij wijze van overgangsmaatregel, totdat de hulp van de V.S. van kracht wordt. Naar het Grieksche persbureau meldt, is generaal Zerv|s, de minister van openbare TRYGVE LIE OVER OORLOGS MOGELIJKHEDEN. De secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, die momenteel een kort bezoek aan zijn geboorteland brengt, heeft te Oslo verklaard, dat „geen land heden aan den dag oorlog wenscht en- dat er geen ge vaar voor oorlog in de naaste toekomst bestaat". Lie voegde er aan toe: „het is verkeerd de oneenigheden en tegenstrijdige belan gen bij de onderhandelingen voor het vredesverdrag als voorteekenen van een oorlog uit te leggen."' De voornaamste moeilijkheden, die de V.N. in 1947 op haar weg vinden, zijn de voorbereiding van de militaire veilig heidspolitie der V.N. en het Duitsche vredesverdrag. „Indien wij in deze zaken succes heb ben," aldus Lie, „geloof ik, dat we een zeer lange vredesperiode tegemoet kun nen zien." Nu de haven van Volendam geheel ijsvrij is gemaakt zijn de visschers druk in de weer met het in gereedheid brengen van hun botters en vischtuig, want volgende week gaat de vloot weer uitvaren. orde, aan het hoofd van een vliegend eska dron van 150 paarden in onmiddellijk con tact met de guerillastrijdkrachten. De operaties verloopen „volgens plan" en bij de bezetting van Platanaki werden 6 dorpen, voormalige centra der guerillastrij- ders, door de regeeringstroepen ingeno men. Veel teekenen wijzen er op dat de Griek sche regeering vandaag in geheel Grieken land1 een groot offensief tegen de opstan delingen zal inzetten waarbij leger, vloot en luchtmacht zullen samenwerken. Gis teren liep de termijn voor de amnestie af. Opstand in Madagascar Op Madagascar is gisteravond een op stand uitgebroken. Meer dan honderd in- heemschen, gewapend met speren en mes sen, deden een aanval op het Fransche gar nizoen te Moramanga. Twintig leden van het garnizoen werden in een gevecht van man tot man gedood, van wie acht Fran sche officieren. Er zijn thans Fransche ver sterkingen aangerukt om den opstand, wel ke op ver uiteengelegen punten uitbrak, den kop in te drukken. Het Fransche wapendepot te Diego Sua- rez werd door bijna honderd inheemschen veroverd. Zij maakten een aanzienlijken voorraad machinegeweren, revolvers en munitie buit. De Fransche troepen hebben gedurende den nacht op twee andere plaat sen massa-arrestaties verricht en daardoor eventueele opsttanden voorkomen. Beruchte Duitschers naar Nederland Uit het hoofdkwartier van het Britsche Rijnleger wordt gemeld dat weer een aan tal Duitsche oorlogsmisdadigers naar Ne derland zijn overgebracht. De voornaamste is wel Sturmbannfüher Schreieder, een van de voornamste figuren van Abt. TV van den „Befehlshaber der Sicherheitspoli- zei", die een belangrijke rol gespeeld heeft in de maatregelen, die genomen werden te gen de verzetsbeweging in Nederland en mede verantwoordelijk is voor het dood schieten van vele onschuldigen. Vier Duitschers, die bij het doodschieten van 29 gijzelaars in de Apollolaan te Am sterdam in October 1944 betrokken waren, bevonden zich eveneens bij dit transport, n.l. de Hauptscharführers bij den SD. W. T. Bellers, Julius Zernikow, A. F. Claus- nitzer en de Kriminalssekretar Karl Mai- baum. De vroegere Beauftragter van den Rijks commissaris te Amsterdam, dr. Werner Schoeder, die eveneens bij dezen lafharti- gen moord betrokken zou zijn, kon nog niet worden overgebracht, daar hij kort voor zijn overbrenging naar Nederland een hart aanval kreeg. Op 10 April 1945 zijn te Zwolle bij het Katerveer 10 Nederlanders zonder vorm van proces neergeschoten. Een van de daar aan schuldigen, de Oberfeldwebel bij de Geheime Feldpolizei, Max Neumann, is door bemiddeling van de Netherlands War Crimes Commission eveneens naar ons land teruggevoerd, evenals de bij dezelfde zaak betrokken Friedrich Genszyk. aan toe. Dr. Van Mook zeide, dat de economische aangelegenheden waarschijnlijk de meest urgente zaken zijn waarover onderhan deld moet worden. „Dat beteekent dat maanden van hard werken voor ons lig gen". Volgens dr. Van Mook staat het nog niet vast, welke vlag eventueel over dit nieuwe land zal wapperen, echter is het waar schijnlijk. dat het rood-wit-blauw van de Nederlandsche en het rood-wit van de In donesische gebouwen zal waaien. Dr. Van Mook zeide nog, dat het onmogelijk te voorspellen was wanneer het land tot nor male omstandigheden zal zijn terugge keerd. Hij hoopte echter, dat dit gebeurd zal zijn vóór 1 Januari 1949, wanneer Ja va, Sumatra en Madoera aan de Indone siërs zouden worden overgedragen. De luit.-gouverneur-generaal legde er echter den nadruk op, dat een dergelijke defini tieve datum niet door Linggadjati wordt gesteld. DE' GROOTE VIER" BEPERKTE ZITTING TE MOSKOU HOOPVOL TEEKEN. De Raad van Ministers besloot Dinsdag in beperkte zitting bijeen te komen, even als dit in Parijs en New-York geschiedde. Bij alle vorige bijeenkomsten zijn positie ve en constructieve besluiten van derge lijke beperkte zittingen het gevolg ge weest. Het besluit, thans wederom een der gelijke beperkte zitting te beleggen wordt opgevat als een bemoedigend teeken, dat de conferentie een stadium bereikt heeft, waarin werkelijke vooruitgang verwacht kan worden. Naar de „Tijd" officieus verneemt, ligt het in de bedoeling van Z.H.E. Mgr. J. P. Huibers in de tweede helft van April een reis te ondernemen naar Rome, waar mgr. Z.H. den Paus zal bezoeken. nooooonoooooooooooooooooooooooooooooooo •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo BUITENLAND. Vandaag gaan 400.000 mijnwerkers in de Amerikaansche vetkoolmijnen een sta king van 6 dagen beginnen als rouw voor de 111 kameraden, die bij de ontploffing in de Centralia-mijn in Illinois om het le ven kwamen. De schade aan olie-installaties van de Shell te Haifa wordt op 250.000 pond ster ling geschat. De installaties branden nog steeds. Z. H. de Paus moet met het oog op de weersomstandigheden voorloopig afzien van zijn voorgenomen vacantie op Castel Gan- dolfo. Te Duisburg is een tiental menschen om het leven gekomen doordat een pont over den Rijn tegen de landingssteiger sloeg tengevolge van de sterke strooming. De overstroomingen in Polen hebben naar schatting aan 55 personen het leven gekost. BINNENLAND. Het 4-jarig zoontje van prof. H. W. Ridderbos te Kampen heeft in een onbe waakt oogenblik enkele pillen tegen huid uitslag opgegeten en is aan de gevolgen daarvan overleden. In het jaar 1946 is over het geheele land aan prijsovertreders 10.674.473 aan boeten opgelegd; in totaal werden 281 za ken van prijsovertreders gesloten. In Nijmegen bestaat een tekort aan 4862 woningen. Het 3-jarige zoontje van de familie M. Jongebreur te Kapelle a. d. IJssel is giste ren in een sloot bij de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Een 9-jarig meisje M. Jorens te 's Gravenhage is bij het oversteken van den weg op het Zieken door een tram aan gereden en ernstig gewond. In een smederij te Schoondijke is een laschapparaat ontploft, waardoor een smid ernstig werd gewond. Een, (hoMeUje... Geef u niet over aan droefheid, Opdat ge door uw tobben niet te gronde gaat; Want blijheid van hart is 's menschen leven, En vreugde maakt z'n dagen lang. Eccle.masticus 30 21, 22. WEERSVERWACHTING OPKLARINGEN. o o Zwaar bewolkt met opklaringen, o o Vooral aanvankelijk nog eenige re- gen en plaatselij nevel of mist. Vrij koude nacht, morgen overdag iets g g zachter. Weinig wind. looooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1