S>e &2idóch£(2oivtci/nt De hongerrelletjes in het Roergebied Overeenkomst bereikt over Modjokerto Hulp voor vermiste Dakota in Australië MAANDAG 31 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week, 1.10 p mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11051 Hoofdredacteur: TH. WTLMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Zuinig leven INFLATIE zou een ramp beteekenen voor heel het volk voor de financieel minst- draagkrachtigen het meest. Alles moet worden gedaan, om de wer kelijk dreigende inflatie terug te dringen. Wat er moet worden gedaan? Niet genoeg kunnen we er ons van door dringen, dat wij leven in een land, waar zuinig moet worden geleefd. Als wij dat niet doen, leven wij boven onzen stand, met alle gevolgen daarvan: dan komt er zeker een inflatie, een steeds verder afzakkende inflatie. „Het eerste gevaar dreigt van den kant der openbare financiën". Wij zijn dat vólkomen eens met dr. P. de Bruin S.J., die in „Studiën" van Maart j.l. schrijft over „de bestrijding der inflatie". En wij onderschrij ven ook volledig diens opvatting, dat een radicale opruiming van wat hij noemt het „kankergezwel" der kampen voor politieke delinquenten met snelle berechting van de werkelijke oorlogsmisdadigers enkele honderden millioenen zou sparen voor de volkswelvaart, terwijl de tewerkstelling van eenige tienduizenden valiede arbeiders honderden millioenen winst voor de Neder- landsche volkshuisvesting zou schenken. Wij hebben den gang van zaken betref fende de politieke delinquenten te danken aan een wetgeving, waarin zooals de nieu we rector-magnificus der Utrechtsche Uni versiteit prof. W. Pompe het verleden week scherp en fijn uitdrukte, „het gebrek aan contact met de volksvertegenwoordiging zijn sporen heeft achtergelaten". Wij heb ben den gang van zaken betreffende de po litieke delinquenten ook te danken aan een mentaliteit, een afschuwelijk bekrompen en huichelachtige mentaliteit, die er onder ons volk na den oorlog heerschte (en helaas nog wel heerscht) en welke prof. Pompe in diezelfde rede typeerde met het voor beeld, dat de Bijzondere Raad van Cassatie heeft moeten beslissen, dat het koken van een dienstmeisje voor een militaire organi satie niet moest worden beschouwd als hulpverleening aan den vijand in den zin van het wetboek voor strafrecht! Gelukkig heeft de huidige Minister van Justitie toegezegd, dat zeker einde 1947 de kampen voor politieke delinquenten opge ruimd zullen zijn. Het is ook een aller dringendste eisch van 's lands belang. Alle deskundigen zijn het er over eens, dat de Staat eindelijk eens beginnen moet met het daadwerkelijk bezuinigen. En voor die bezuiniging vormen de kampen niet het éénige object!Het gaat met bestuurders zoowel in Staat als in gemeente vaak als met zoovele particulieren: zij schijnen te vergeten, dat Nederland arm is; zij staan nog wel met hun beide beenen op den grond doch met hun hoofd reiken ze in de wolken. Hoe vaak hoort men particulie ren klagen over tekort en gebrek, terwijl }iet slechts betreft een tekort en een gebrek aan wat gezien de verarmde toestand van ons volk beschouwd moest worden als verboden luxe en overtollig comfort!" Helaas geeft de overheid lang niet altijd een voorbeeld, dat het volk een reëelere en gezondere opvatting over het huidige ma- terieele levenspeil voorhoudt. De overheid moet een voorbeeld geven van zuinig leven en schiet hierin nog veel te kort. Explosie in Rotterd. haven Een doode, 5 zwaar gewonden en 7 licht gewonden waren er te betreuren, toen Za terdagmiddag omstreeks 5 uur een explo sie had plaats gehad in het ruim van den lichter „Vitalia" in den Rotterdamschen haven, die geladen was met balen cacao- boonenafval. De lichter lag naast het Ne- derlandsche s.s. „Farmsum" aan de Lloyd- kade, dat de lading, die voor Amerika be stemd was, zou overnemen. De havenarbeiders, die in het ruim wa ren, konden door hulp van den schipper het ruim verlaten, doch de 48-jarige L. Broere was zoo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis Coolsingel aangekomen, overleed. Vijf personen werden zwaar, ze ven licht gewond. IOIIC3IIOIIC3IIC3IIOIIOMOIIOIIO K.N.V.B. Eerste klasse Voetbaluitslagen o 0 0 0 DISTRICT I. VSV—EDO FeijenoordHermes DVS 't Gooi—RFC DWSEmma AjaxADO DISTRICT II. HBSNeptunus DFCDe Volewijckers HelmondiaHelmond ExcelsiorXerxes DOS—DHC 0 DISTRICT III. r VitesseEnschedesche Boys 0 NECQuick Enschede—AVOW Q HeraclesGo Ahead Wagen in genTubantia 0 DISTRICT IV. De Baronie DNLVlissingen 0 BWNAC Longa—RKTW Q NOADVW HelmonndiaHelmond Q DISTRICT V. AchillesEmmen Q VeendamGVAV DISTRICT VT. 0 PSVLimburgia De SpechtenBleijerheide Q JulianaEindhoven MWMaurits n Sportclub EmmaSitt. Boys uitgest. 5—3 1—0 3—0 1—0 0—2 6—1 4—2 4—2 1—1 2—1 4—0 1—1 OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC 0 •IIÖ. 2—0 5—2 2—1 1—0 2—0 u 3—2 DE Z.-H. JACHTVEREENIGING hield in de omgeving van Meyendel een rachtrit, eenige deel nemers onderweg. HTEN GEVOLGE VAN DE WANORDELIJKHEDEN in het Roergebied Vrydag j.l. was de steenkoolproductie in de Britsche zone deze week meer dan 4000 ton minder dan de vorige week. Zondag was het in het Roergebied rustig. Zaterdag waren in Dort mund 4000 mijnwerkers in staking. Zij deelden mede Maandag weer gewoon aan het werk te zullen gaan, maar Dinsdag opnieuw het werk neer te zullen leggen, indien er geen verbetering in de voedselpositie zou zijn ingetreden. Meer medewerking ware beter De „commissioner" voor het gebied van Rijnland en Westphalen, William Asbury, heeft verklaard, dat de gevolgen van de voedselcrisis minder ernstig zouden zijn ge weest, indien de Duitschers een beetje meer verstand hadden getoond bij de toewijzing der beschikbare voorraden. Ook dr. Kurt Schumacher, de voorzitter der Duitsche soc.-democratische partij, was van meening. dat de schuld der crisis niet geheel bij de Britten lag. In Edinburgh heeft John Hynd, de minis ter, die voor de Britsche bezettingszone van Duitschland verantwoordelijk is, gezegd, dat het Duitsche volk gevaar loopt „hen, die reeds zooveel gedaan hebben om den nood der Duitschers te verlichten, van zich te vervreemden en hen tot vijanden te ma ken". De guerillastrijd in Griekenland In het gebied ten Noordwesten vam Del phi izijn, naar het Grieksche nieuwsbu reau meldt, 120 guerillastrijders gedood. Gedurende vijf Idajgen heeft imen tegen guerilla strijders gevochten, die Delphi hebben aangevallen. Daarbij is de Griek sche luchtmacht gebruikt om de „gele deren van de verzetslieden te doorbreken", aldus het Grieksche persbureau. In het gebied' van Janitsa (Macedonië) zijn die g'uerilla-strijlders door 'gendarmes en so daten verdreven uit het dorp Amibelies. Daarbij zou kapitein Morave, leider van die N. O. F.-groep (een Slavische organisa tie) gedood zijn. In Macedonië zijn reeds speciale veilig heidsmaatregelen genomen. In het gebied van Saloniki is het wegverkeer gedurende de nachtelijke uren verboden .De geheele kust van Thessalie is tot „verboden zone" verklaard. Elk schip, dat in de zóne vaart zal in den grond worden geboord. ASUNCION GEBOMBARDEERD. De hoofstad van Paraguaay, Asuncion, is door een aantal vliegtuigen van de Paraguyeesche opstandelingen twintig mi nuten lang gebombardeerd. Drie perso nen zijn bij den aanval, die gericht was tegen een militairen post te Campo Grande om heb leven gekomen. Aangewakkerd door een storm heeft een brand het Zwitsersoh dorpje Stein in het Obertoggenburgdal bijna geheel ver woest, aldus meldt de Zwitsersche radio. Een dertigtal huizen en schuren zijn in asch gelegd en 100 .personen werden dak loos. Onbruikbaar textiel gekocht Noteerde Commissie f 32.000? Mr. E. Brongersma, lid van de Eerste Kamer, heeft in een aantal vragen aan Minister Huysmans een klein boekje open gedaan over aankoopen van textielgoede- ren in het buitenland, die even onprac- tisch als zulks in verband met den toe stand onzer deviezen onverantwoorde lijk waren. Verschillende detaillisten, aldus Mr. Brongersma, hebben den laatsten tijd van Distex goederen ontvangen, in het bij zonder dames- en jongenskleeding, die retour gezonden zijn aan dat Rijksbureau, omdat zij onverkoopbaar bleken. Het Kamerlid vraagt den bewindsman toe te zien dat dergelijke onbruikbare goederen niet meer worden gekocht en maatregelen te nemen tegen hen, die voor deze aan koopen en de daaruit voortvloeiende de viezen-verspilling verantwoordelijk zijn. Tenslotte vraagt Mr. Brongersma of het juist is dat deze spullen in Spanje ge kocht zijn door een handelscommissie, die niet minder dan 32.000,onkosten ge declareerd heeft. Met den senator zijn wij nieuwsgierig naar 's Ministers ant- antwoord. Spreketode op een tentoonstelling, „Duitschland onder controle", zei Hynd, dat de voedselpostie in de Britsche zone misschien beter is dan ooit sinds het begin der bezetting het geval is geweest. „De Duitsche leiders voor de levensmiddelen- voorziening toonen niet denzelfden ijver als de Engelschen, van wie zij de leiding en kele weken geleden overgenomen hebben", aldus Hynd. Evenwel wil men thans per dag 6000 ton graan van Hamburg naar het Roergebied transporteeren. Rantsoenverlaging. De minister van Landbouw en Levens middelenvoorziening van Opper-Beieren, dr. Baumgartner, heeft aan Duitsche auto riteiten medegedeeld, dat de reeds karige vetrantsoenen opnieuw moeten worden verlaagd, dat de vleeschvoorziening onzeker is en dat hij er aan twijfelde, of het brood rantsoen zal kunnen worden gehandhaafd, indien niet spoedig graanimporten aanko men. Zelfs de aardappelvoorziening is on voldoende. De Hekla werkt weer De Hekla, een vulkaan op IJsland, die sedert 1845 niet actief is geweest, ia thans weer begonnen te werken. Schepen, die langs de IJslandsche kust voeren, werden met asch bedekt, die door de Hekla 9000 meter hoog de lucht in gestooten wordt. Waarnemingsvliegtuigen melden, dat lava- stroomen van de Oostelijke en Noordooste lijke helling vloeien. Het land is daar ech ter onbewoond, zoodat niet voor menschen- levens behoeft te worden gevreesd. De laat ste groote uitbarsting van de Hekla had in 1845 plaats- en duurde met tusschenpoozen 7 maanden lang. D* E COMMISSIE-GENERAAL en de Republiek Indonesië zijn tot overeenstemming gekomen ten aanzien van de demilitarisatie van het gebied van Modjokerto, met als gevolg, dat het hoogste gezag in dat gebied bij de republikeinsche autoriteiten zal berusten" aldus een gemeenschappelijk communiqué van de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie. „De Nederlandsch-Indische regeering en de regeering der republiek hebben in gemeen overleg stappen gedaan om dit te bereiken en om de veiligheid van persoon en goederen in dit gebied te verzekeren". tot dusverre was besteed aan het ophelde ren van militaire aangelegenheden en de onderhandelaars nog geen tijd hadden ge had in te gaan op Indonesië's werkelijke economische en financieele problemen. De Nederlanders behoorden thans geen marine-vaartuigen tegen de republiek te gebruiken, aldus ging Sjahrir voort. Zij hadden toch slechts één ding te doen om de republiek te helpen, hoewel zij haar ver zochten haar har.del met de buitenwereld op te geven. De blokkade was geen blijk van een vriendelijke houding. De onderhandelingen over de „Martin Behrman" en de „Flying Cloud" zouden worden voortgezet, aldus verklaarde Sja hrir nog. Sjahrir naar Voor-Indië. Soetan Sjahrir, is gisternacht in een spe ciaal „diplomatiek vliegtuig" van de Voor- Indische regeering naar Voor-Indië vertrok ken. Bij zijn aankomst in Voor-Indië zal Sjahrir na een scheiding van twaalf jaren zijn echtgenoote ontmoeten, die gedurende den oorlog in Nederland heeft gewoond. Marine-blokkade een doorn in het republikeinsch oog In het genoemde gemeenschappelijk com muniqué van de commissie-generaal en de Indonesische delegatie wordt nog gezegd: „Niemand zal worden vervolgd of aan ge rechtelijke vervolging worden bloot gesteld voor het feit, dat hij zich bij een van beide partijen heeft gevoegd of zich onder de be scherming van een van beide partijen heeft gesteld. De Nederlandsch-Indische regee ring en de regeering van de republiek In donesië zullen de uitvoering van deze ver klaring met alle kracht bevorderen en met de meeste standvastigheid optreden tegen elke overtreding ervan." Geïnterneerden te Batavia gearriveerd. Het departement van sociale zaken heeft Zaterdagochtend medegedeeld, dat op het Senen-station te Batavia een trein is aan gekomen met 493 geïnterneerden uit ver schillende kampen uit de omgeving van Djogja. Woensdag a.s. wordt wederom een transport verwacht met geëvacueerd en uit de omgeving van Malang, bevattende, vol gens de Indonesische opgave, 500 of 600 per sonen. In de maanden voor 1947 is met moeite het cijfer van 1.000 per maand be reikt, terwijl deze maand 2.000 personen verwacht worden met voor de onderteeke- ning van Linggadjatie geplande transpor ten. Sjahrir is niet tevreden. Naar Reuter meldt, heeft Sjahrir Zater dag verklaard, dat sinds de onderteekening van Linggadjati de Nederlanders een „eco nomische marine blokkade" van de onlangs erkende republiek hadden gehandhaafd. Hij zei te vreezen, dat de onderhandelin gen sinds de onderteekening niet zeer goed geweest waren; omdat, naar hij zei, de tijd Mussolini's einde Tijdens een bijeenkomst te Rome van duizenden communisten, aldus een corres pondent van de Daily Telegraph, heeft Wal ter Audisia, die zelf gezegd heeft Mussolini gedood te hebben, beschreven, hoe hij Mus solini den 28sten April 1945 naar een ver laten tuin te Dongo, bij het Comomeer in Noord-Italië, voerde. „Ik had niet het ge voel", zoo verklaarde Audisio. „dat ik een man zou neerschieten, veeleer een minder waardig beest. Mussolini beefde steeds maar, Hij was laffer dan alle andere fascistische leiders, die te Dongo terechtgesteld wer den". Audisio ontkende, dat de terechtstel ling op eigen initiatief geschied was en zei- de, dat hij daartoe instructies haj ontvan gen van het plaatselijk hoofdkwartier der verzetsbeweging. De actetasch met docu menten, die Mussolini bij zich had, zou in Britsche handen gevallen zijn. Daar de politie ernstige ongeregeldheden verwachtte, had zij buitengewone voorzorgs maatregelen genomen. De bijeenkomst werd echter geen oogenblik verstoord. Een Dakota van de Australische lucht macht heeft Zaterdagmiddag voedsel, tabak en dekens neergeworpen ten behoeve van de overlevenden van de sinds verleden week Dinsdag vermiste Dakota. Een reddingsafdeeling van de politie, uit gerust met 20 paarden, zou Zondag uit Ka- therine, ongeveer 250 kilometer van Dar win, vertrekken om een 100 kilometer lan gen tocht te maken over overstroomd en moerassig land, teneinde de overlevenden in veiligheid te brengen. Volgens een correspondent van de „Daily Telegraph" te Sydney zijn alle zeven leden der bemanning in leven. De reddingsafdee ling zou misschien drie dagen noodig heb ben om haar doel te bereiken, aldus de cor respondent. De bijzondere correspondent van Aneta, die gisteren boven het wrak van de Neder- landsche Dakota gevlogen heeft, seint, dat alle zeven leden van de bemanning veilig en ongedeerd zijn. Drie bivakkeerden in het karkas, dat nog intact is gebleven, en de andere vier zijn er op uit getrokken, den loop van de Katherine-rivier volgend. Het eerste bericht, dat allen in veiligheid waren, werd meegebracht door den lt. vlie ger van Waart uit Soerabaja, die met zijn Catalina-vliegboot voedsel 'en verbandmid delen had uitgeworpen. Door middel van pamfletten beduidde hij de verongelukte bemanning: „Indien ge ongedeerd zijt, steekt dan de armen omhoog, indien er ge wonden zijn, geeft dan teekens met de ar men neer". Toen hij daarop laag overvloog, zag de pilpot, dat er teekens met de armen omhoog gegeven werden en herkende hij zijn vriend lt. vlieger Eyzendoorn. De ge- DE OLIE BRANDT TE HAIFA Verzetslieden hebben hedenmorgen in de buurt van installaties van de Shell Com pany in de Baai van Haifa een olieleiding opgeblazen, waardoor de 'hevigste brand in de geschiedenis der stad ontstaan is. Drie geweldige explosies, die de stad in haar grondvesten deed beven, veroorzaak ten een enorme, torenhooge, steekvlam, die mijlen ver in de omtrek te zien was. De brandende olie uit de verwoeste lei ding heeft, aldus wordt gemeld, olietanks in de omgeving aangetast, die daarna ex plodeerden. Alle beschikbare brandweer korpsen zijn -uitgerukt om de geweldige vuurzee te bestrijden. zagvoerder van de Dakota, de lt. vlieger van Nifterik, het met zijn machine een per fecte buiklanding gemaakt en daarvoor de eenige bruikbare plaats binnen een omtrek van honderden mijlen uitgezocht. Voor de landing is de Dakota over een groep hoo rnen neergestreken. Bij het vliegtuig zijn de achtergeblevenen: de lt. vlieger Eyzendoorn, de Sergt. vlieger Houniet en de ergt. vlieger Brand. Het is niet waarschijnlijk, dat de anderen, die er op uit zijn getrokken, veel zullen vorderen, daar het terrein bergachtig is en er wegen noch paden zijn. Prinses Juliana naar Zwitserland vertrokken Hedenochtend is H.K.H. Prinses Juliana met prinses Margriet van het vliegveld Soesterberg naar Zermatt vertrokken. Naar verluidt zal zij in den loop van den voor middag in Genève landen. Al naar gelang de weersomstandigheden zal H. IC. H. zich vandaar per trein naar Zermatt begeven, of wel, van Genève doorvliegen tot Sitten en vanaf deze laatste plaats per trein doorrei zen naar Zermatt. Gelijk bekend heeft Zermatt met de groote feestelijkheden ter gelegenheid van de ontvangst van prins Bernard en prinses Juliana gewacht totdat prinses Juliana zou zijn gearriveerd. OUD-MINISTER H. VAN BOEYEN OVERLEDEN. Gisteravond is te Soesterberg, na een ongesteldheid van enkele weken, over leden de heer H. van Boeyen, oud-minis ter van Binnenlandsche Zaken. Hij maak te deel uit van het vierde en vijfde ka binet Colijn en het tweede kabinet De Geer, De heer van Boeyen werd in het jaar 1889 geboren. In 1919 werd de heer Van Boeyen wethouder van de gemeente Voorburg, nadat hij in 1923 tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland was gekozen, werd hij in 1925 benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten. In 1937 werd hij benoemd tot minister van Bin nenlandsche Zaken. Toen de oorlog uit brak week de heer Van Boeyen uit naar Londen, waar hij eerst deel uitmaakte van het kabinet De Geer en later van het kabinet Gerbrandy. In begin 1945 werd hij als minister opgevolgd door Dr. Beel. De boycot van Nederlandsche schepen in Australië. De plaatsvervangend secretaris-generaal van het Australische vakverbond van ha venarbeiders heeft verklaard, dat de Au stralische havenarbeiders het boycotten van Nederlandsche schepen niet eerder zullen beëindigen dan wanneer van de zijde der Indonesische republiek een verzoek tot be ëindiging van de boycot zal zijn ontvangen. Uitgeputte Indonesiërs te Batavia. Naar aanleiding van een bericht in de „Nieuwsgier", dat dagelijks gemiddeld der tig lijken van Indonesiërs op den openbaren weg worden aangetroffen, meldt genoemd blad het volgende. De Nederlandsche bur gemeester van Batavia, drs, A. Th. Bo- gaardt, heeft medegedeeld, dat uit rappor ten van politie en gezondheidsdiensten blijkt, dat het gemiddelde aantal van deze gevallen dagelijks tien bedraagt. De heer Bogaardt voegde toe, dat dit ge tal natuurlijk ook te hoog was, doordat de gedurende stroom van Indonesiërs, die meer dood dan levend Batavia zinnenkomen, het onmogelijk maakt alle gevallen tijdig hulp te bieden. Hij wees er op, dat Batavia voor den oorlog nagenoeg geen bedelaarsstand kende. Na de capitulatie van Japan wordt de onderbroken stroom uitgeputte Indone siërs door het gemeentebestuur in volledige samenwerking met het republikeinsche stadsbestuur zooveel mogelijk opgevangen. Adviseurs der C.G. teruggekeerd Twee maanden na hun vertrek naar Ba tavia zijn Zondagmiddag prof. S. Posthuma en prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl in Neder land teruggekeerd. Vrijdag j.l. waren zij na hun verklaring, dat zij geen benoeming in de commissie- generaal meer wenschten te aanvaarden, ui Batavia gestart. Prof. Posthuma, die op 21 Januari j.l, met nieuwe aanwijzingen voor de C.-G. naar Indië vertrok, zeide bij zijn aankomst op Schiphol: „Toen ik weg ging had ik weinig te zeggen, nu ik terug keer nog minder. Hte is mij niet mogelijk eenige verklaring af te leggen voor ik den minister rapport heb uitgebracht". Voor zoover prof. Verzijl bekend was. heeft de heer De Boer het voornemen Dins dag a.s. naar Nederland te vertrekken. Over de oorspronkelijk verspreide mo tiveering ten aanzien van de ontslagaanvra ge van den heer De Boer, n.l. dat deze zou zijn een protest tegen de houding van ze kere politieke kringen in Nederland tegen de politiek van de commissie-generaal, zei. de prof. Verzijl: „Dat heeft de heer De Boer zeker niet gezegd". De zaak contra Rauter In opdracht van den procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage is door de Haagsche P.R.A. in behandeling genomen de zaak contra Hans Rauter tij dens de Duitsche bezetting van Nederland generaal der waffen-SS en Hoehere SS- und Polizei-Fuehrer. Het hoofd van de re cherche en genoemde P.R.A. verzoekt die genen in Nederland, bij wie tijdens de be zetting meubilair werd weggehaald, omdat zij hun radio niet hadden ingeleverd, zich schriftelijk in verbinding te willen stellen met zijn bureau, Lange Voorhout 13, Ka mer 61. Een IhoMeCtje.. Privaat eigendom. „Onder alle goederen, die voorwerp van privaat eigendom kunnen zijn, is er, vol gens de leer van' Rerum Novarum, geen méér overeenkomstig de natuur, dan de bodem, het erf, waarop het gezin woont, en van welks vruchten het geheel of ge deeltelijk leeft." Paus Pius XII in een radio-bood schap van 1 Juni 1941. WEERSVERWACHTING WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met later nog eenige kans op wat regen. Zwakke tot matige wind tusschen Zuid- Oost en Zuid-West. Weinig veran dering van temperatuur.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1