Jeugdig enthousiasme van Oud Leiden Katholieke Bond „Voor Het Gezin' ZATERDAG 2S MAART-1947 PAGINA 2 IN HET OOSTERSCH INSTITUUT, Rapenburg 61, kwam de vereeniging „Oud Lei- den" gisteravond in jaarvergadering bijeen onder presidium van dr. T. P. Sevensma, die er in zijn openingswoord op wees, dat het goed gaat met de vereeniging. Zij telt momenteel 934 leden en de staat der financiën is zeer gunstig te noemen Spr. wees er voorts op, dat er in het afgeloopen jaar twee vacatures in het bestuur ontstaan wa ren door het bedanken wegens gezondheidsredenen door den heer E. W. Wichers Rol- landet, als penningmeester en den heer A. Bicker Caarten wegens verandering van werkkring als secretaris. Bescherming van de oude stad gevraagd Deze^verandering door den heer Bicker Caarten behoeft voor Oud Leiden evenwel nog geen verlies op te leveren, aangezien hij thans werkzaam is bij 's> Rijks Monu mentenzorg, terwijl hij lid van het bestuur zal kunnen blijven. Spr. bracht hem harte lijk dank voor het vele, dat hij reeds voor de vereeniging heeft gedban en hij uitte den wensch, dat hij ook in de toekomst nog veel zal kunnen bereiken. Ook aan den heer Wichers Rollandet bracht spr. dank voor de wijze, waarop hij gedurende achttien jaar de financiën der ver. heeft beheerd. Inmiddels had het bestuur in hun plaats benoemd mej. Le Poole als penningmeeste- resse en mevr. J. van Leur-de Loos als secretaresse. Het bestuur vroeg de vergade ring goedkeuring op dit besluit, welke zon- der bespreking werd verleend. De voorz. deelde vervolgens mede, dat van den minister van O., K. en W. een schrijven was ingekomen, waarin hij zeide met waardeering kennis te hebben geno men van het besluit tot aankoop voor de Commissie „Het Leidsche Woonhuis" van het pand Kloksteeg 2. een huis met 16e eeuwsche indeeling en een 17e eeuwschen trapgevel. De Minister verzocht daarbij den heer G. v. d. Mark een restauratieplan te willen laten maken, waarvoor vanwege het rijk een subsidie zal worden gegeven, ter wijl de minister adviseerde ook Prov. Sta ten en de gemeente een verzoek in dien geest te doen, In het hierna door mevr. van Leur-de Loos. uitgebrachte jaarverslag werd melding gemaakt van de stichting van het Fonds „Het Leidsche Woonhuis", waarin gestort werd een legaat yan mr. Rijke groot 500, terwijl het bestuur besloot jaarlijks de helft van het e.v. batig saldo hieraan toe te voegen. Inmiddels heeft een actie tot vrijwillige bijdragen van leden een bedrag van 2600.opgeleverd. De lezingen waren goed bezocht, doch het bezoek was geringer dan in de oorlogsja ren, gevolg van het feit, dat de kans tot uitgaan zooveel grooter is geworden. Een nieuw gevechtsterrein voor de ver eeniging heeft zich geopend door de actie tot herstel van oude namen op de gevels van huizen. De actie tot herstel van molen „De Valk" schijnt nu in vergevorderd sta dium, nu met het herstel een aanvang is gemaakt. De ver. stelde een bedrag van 1000.uit.het legaat Prins ter beschik king voor deze restauratie. Tenslotte vestigde de secretaresse er de aandacht op, dat de belangstelling der jeugd, in. den vorm van aanwas van studentenle den, dit jaar niet zoo groot was. Aan het financieel verslag van mej. Le Poole ontleenen we, dat aan contributies bijna ƒ3806.werd ontvangen, terwijl de „Leiden helpt Vlissingen" De burgemeester eere-voorzitter. Het comité „Leiden helpt Vlissingen", dat zeer binnenkort weer een groote actie op touw hoopt te zetten om deze door de oor logsomstandigheden zwaar geteisterde ge meente in den kortst mogelijken tijd aan 'n „Leidsche Hout" te helpen, had gister avond in „De Harmonie" een vergadering belegd, waarin de plannen van deze actie zijn besproken. Voor deze samenkomst wa ren de afgevaardigden van de diverse buurtvereenigingen in onze stad uitgenoo- digd terwijl ook de wethouder van Onder wijs, de heer J. C. van Schaik, de praeses van het L.S.C. en de voorzitter van de Zeeuwsche Vereeniging, de heer H. J. Ba- rentsen .aanwezig waren. Het gemeente bestuur van Vlissingen was vertegenwoor digd in de persoon van den heer Poppe, wethouder van deze gemeente. De voorzitter van het comité „Leiden helpt Vlissingen", de heer J. P. v. d. Blom, zette in zijn openingswoord uiteen, dat het in de bedoeling van het comité ligt om deze boomenactie in de week van 12 tot 19 Mei a.s. te houden. In deze week zal huis aan huis een circulaire worden verspreid, waar op ieder voor een minimum bedrag van 1.zal kunnen inteekenen. Alle intee- kenformulieren zullen worden genummerd terwijl vijftien biljetten voor twee perso nen recht geven op een gratis verblijf van twee dagen in Vlissingen. Verder deelde de héér Van der Blom me de, dat de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, het eere-voorzitterschap van het Comité heeft aanvaard en dat hij van den burgemeester van Vlissingen de toezeg ging had ontvangen, dat één der straten, waarlangs de boomen zullen worden ge-' plant, den naam van Leidsche Houtstraat zal ontvangen'. Nadat spr. nog de krachtige medewerking der aanwezigen had ingeroepen om deze boomenactie zoo goed mogelijk te doen sla gen, hield wethouder Poppe, die indertijd als commandant der partisanen de verzets actie in Vlissingen heeft geleid, een cause rie, waarin hij gewaagde van de belangrijke rol, welke deze verzetslieden bij de komst der geallieerden hebben vervuld. Vooraf dankte spr. de Leidsche gemeente voor haar vele bemoeiingen, welke zij zich bij den we deropbouw van Vlissingen reeds heeft wil len getroosten. In de laatste twee jaren is tusschen beide gemeenten een band ge groeid, welke voor het nageslacht van diepe beteekenis zal blijven. Wij in Vlissingen, aldus spr., zullen uw hulp nooit vergeten. Verder werd er door spr. nog op gewezen, dat in Leiden, bij monde van prof. Cleve- ringa. de bazuinstoot van het verzet het al lereerst heeft geklonken. Zijn woorden heb ben ons allen bezield en ons opgeroepen tot een algemeen verzet. Aan het einde de. vergadering heeft de heer Van der Blom nog een kort slotwoord gesproken, waarin hij mededeelde, dat al len, die deze actie wenschen te steunen of daarover nadere mededeelingen willen ont vangen, zich tot den secretaris van het co mité, den heer W. C. A. van Kerkhof, Narm- straat la, kunnen weiiden. bijdrage der ver. in het Fonds „Het Leid sche Woonhuis" niet minder dan 3785. bedroeg. Na goedkeuring van beide jaarverslagen met dank aan de rapportrices werden tot leden der kascommissie benoemd de hee- ren H. Filippo en v. Varik. Bij de rondvraag werden nog verschil lende interessante kwesties ter sprake ge bracht. O.m. werd geattenteerd op het verknoeien van het bovenlicht boven de deur van de Haanstra-school aan het Rapenburg, waar een plaquette werd ingeplant ter nagedach tenis aan het werk van den heer Haanstra, doch waardoor én de deur én de gevel niet weinig zijn ontsierd. Het bestuur werd ge vraagd stappen te doen om hierin weer verandering te brengen. De voorz. zelf wees er o.m. op hoe het Rapenburg thans reeds twee antiquiteiten zen voor studentenbewoning bestemd zijn winkels „rijk" is, terwijl verschillende hui- geworden. Hoe noodzakelijk dit overigens moge zijn, betreurde spr. het toch ten zeer ste, dat deze huizen over het algemeen een zeer onaesthetischen indruk maken door de slonzige manier van orderhoud. De groote vraag is echter hoe hierin verande ring te brengen. Een ander lid klaagde over de verwaar- loozing van de grachten tusschen Nieuwe en Oude Rijn, wat den voorz. deed opmer ken, dat hierover overlég zal worden ge pleegd met het bestuurslid ir. Boogerd, directeur van Gemeentewerken. Tenslotte bracht de heer Bicker Caar ten den voorz. dank voor de tot hem ge richte woorden en hij zegde ook voor de toekomst zijn vollen steun aan de ver. toe. Na de vergadering vertoondj de heer N. Swierstra een aantal lantaarnplaatjes van Oud-Leiden, waarvoor de aanwezigen groo te belangstelling toonden. Hersengymnastiek 1. Hoeveel Firefly's heeft de „Ka- rel Doorman" aan boord? 2. Wie is de componist van de opera „Oberon"? 3. Wat is een constabel? 4. Kunt u de 11 steden noemen van den Frieschen Elfstedentocht? 5. Wat is de wereldlijke naam van van den thans regeerenden Paus Pius XII? 6. Wie schreef-het bpek „Oriënt Express"? 7. Wie was Mascagni? 8. Kunt u 5 Duitsche. concentratie kampen noemen? 9. Weet u waar het woord „Carna val" vandaan komt? 10. Wanneer hebben de.Fransche vliegers Mungesser en Coli als eersten den sprong over den oceaan gewaagd? (Voor antwoord >n zie Maandag. FEESTCOMITÉ MGR. BUIS. De leden van het parochiaal feestcomité worden verzocht morgen, d-L Zondagmid dag te 4 uur te komen in het zaaltje Maria- Gijzensteeg voor eenige besprekingen. DEKEN HÓMULLE. RIJKSUNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskun- ce: mej. G. C. de Vries te Rotterdam, de heeren: P. F. G. Nieuwland te Oegstgeest; G. J. M. J. Tielens te Maastricht, J. W. Q. Vintges te 's Gravenhage; artsexamen le gedeelte: de heer IL F. Eibers te Vught (N.-B.); artsexamen 2e gedeelte: de heeren II. v. d. Loo te Rotterdam, F. H. Habekotté te 's Gravenhage: doctoraal examen rechts geleerdheid; de heer W. A. v. d. Moore te 's Gravenhage en mej. E. M. L. Kors- meijer te 's-Gravenhage;. can didaatsexamen Indisch recht; mej. M. A. C. Walraven te 's-Gravenhage en de heer A. Q. Jansen te Eandoeng (N. O. I.); taalkundig candidaats- examen Indologie: de heer H. L. M. Bos, te Amsterdam en de heer J. W. Langeler ie Oegstgeest; andidaatsexamen Letteren en Wijsbegeerte (Indische letteren): de heer J. W. Oudejans te Leiden; candidaats examen Theologie, de heer R. Kaptein te Sint Pancras (N.-Br.) (cum laude). KUNST EN ONTSPANNING. Wij wijzen nog op de laatste rondleiding op Maandag 31 Maart om 8 uur in de Lakenhal op de interessante tentoon stelling van Fransche schilderijen uit de 19e en 20ste eeuw; waar o.a. werken van Latour, Jongkind, Claude Monet, Raf- faelli, Odillon, Redon, Signac, Maurice Utrillo en Herbin geëxposeerd worden. De explicatie geschiedt door Mej. M. van Hasselt. Inschrijvers van K. O., die hiervan gebruik willen maken, moeten hun namen schriftelijkof telefonisch op geven aan het Bureau van K. O. Plant soen 25, tel. 25033, en wel vóór Maandag 31 Maart om 12 uur. BONKAARTEN AFHALEN. De uitreiking, van bonkaarten K 705, als mede texitielkaarten VA 705, vindt als volgt voortgang (bonkaart 703 voor inleverings in wisselingsbon meenemen). Maandag letter V vanaf Verhoef tot en met Voogt. De brandweer voetbalt. De eerste voetbalwedstrijd van dé Nat. Branweer- wedstrijden zai a.s. Woensdag in Leiden worden gespeeld, te 5 uur, in de Leidsche Hout. Tegen elkaar spelen de brandweren van Den Haag en Amsterdam. Aangezien het de eerste wedstrijd van een serie is, zal hij met eenig officieel vertoon worden begonnen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd': I. C. .Smits jm. 21 j- en A. D. van Iterson jd. 21 j.; L. Brandwijk jm. 30 j. en G. M. Blom jd. 30 j.; A. J. Brou wer jm. 42 j. en C. M. van Klaveren gesch. 35 D. Jansen jm. 34 j. en J. Flo- risson jd. 21 j.; M. Kikkert jm. 24 j. en C. P. de Does jd. 23 j,i A- Sasburg jm. 25 j. en H. Filippo jd. 23 j.; H. Sinteur jm. 32 j. en J. J. Pijnakker jd. 29 j,; C, J. de Vos jm. 31'j.en-E. E. Bieeker pd. 22 j.; J. C. Gay- kema, jm. 27 j. en F. G. Woodcock j<d. 23 j.; H: A. van der Linden jm. 32 j. en W. Kalk- hoven jd. 22-j.; J. H. Bleiji jm. 26 j. en J. E. van der Steen jd. 24 j.; H. A. van Hulst jm. 20 j. en S. G. Sülzle jd. 22 j.; A. L. den Os jm 26 j. en A. K. van Putten jd. 20 j.; F. J. W. de Graaf jm. 25 j. en R. C. M. Sormani jd. 22 j.; C. Guldemond jm. 24 j. en G. Lagendijk jd. 21 j.; H. F. du Pon wednr. 56 j. en J. Springer jd. 41 j.; J- A. Sala jm. 28 j. en F. H. van Noort jd. 35 j.; L C. Struik jm. 23 j. en A- E. Breddels jd. 20 j. Overleden: K. W. J. Vermeulen zoon 3 weken; J. A. van Houten zoon 20 j.*, N. Paats huisvr. van H. Körs 38 j. Afdeeling St. Petrus-parochie Donderdagavond hield bovengenoemde afdeeling van den Katholieken Bond „Voör het Gezin" een praatavond in de daartoe door de Eerw. Moeder-Overste welwillend beschikbaar gestelde zaal van het Sinte-Lidwinahuis aan de Zoeter- woudsche Singel. Bij opening van deze matig bezochte bijeenkomst deelde de voorzitter, Alb. v. Dijk, mede, dat deze wel was aangekon digd als een gezellige praatavond, doch dat deze avond niet zou worden gevuld met praten alleen, doch ook met daad werkelijke actie. 'Vooraleer verder daarop in te gaan gaf spr. eerst in het kort een overzicht van de gebeurtenissen rondom de Leidsche Afdeeling van den Bond tij dens de bezettingsjaren en onmiddellijk na de bevrijding, waaruit bleek, dat de belangstelling niet voldoende was om direct tot heroprichting van den bond over te gaan, hetgeen wel moet worden betreurd aangezien de bond steeds op de bres heeft gestaan voor de belangen van het Katholieke Gezin en daarvoor veel zal kunnen doen, als velen hun belangstel ling toonen. Voortdurend staat het katho lieke gezin bloot aan aanvallen, zoowel van uiterst links als van uiterst rechts, hetgeen spr. met eenige voorbeelden aan toont De landelijke Gezinsactie in October van het vorig jaar gaf opnieuw aanleiding een poging tot heroprichting te onder nemen, welke thans in de St. Petrus- parochie slaagde, alwaar een voorloopig bestuur kon worden gevormd, dat alvast de zaken ter hand nam en nu voornemens is een Onderlinge Gezins-hulpen Actie te organiseeren. Uitgaande van de oude christelijke ge dachte aan dienstbaarheid voor den even naaste, die in nood verkeert, wil het Be stuur trachten deze idee ook weer -ingang te doen vinden en in toepassing te bren gen in de zoo yermaterialiseerde samen leving in de groote stad. Daarnaast zullen ter gelegenertijd ook acties worden ondernomen voor betere ontspanningsgelegenheid voor de jeugd en andere acties, welke het gezin teri goede zullen komen. Vervolgens hield de geest, adviseur van de Afdeeling, Kap. W. Bende een korte maar hooggestemde rede waarin hij aan ving met nog eens het nut van het be staan van den Kath. Bond „Voor het Ge zin" naar voren te brengen om vervolgens over te gaan tot bespreking van de onder linge Gezinshulpen Actie. Hierbij wees de Eerw spi. allereerst op het door de H. Maagd gegeven voorbeeld, die, zoodra zij hoorde, dat haar nicht Elisabeth in ver wachting was van (fen H. Joannes, niet aarzelde, maar direct uitging om haar bij te staan in haar huiselijke bezigheden. En dan de tegenstelling met den tegenwoor- digen tijd, waarin alom de weeklachten klinken van de a.s. moeders om het ge brek aan huishoudelijke hulp. Na vervol gens hulde gébracht te hebben aan de flinke meisjes van. de ook hier ter stede Werkende geziriscoforine, waarvan er ech ter helaas zoo weinig zijn, laakte spreker het gebrek aan edelmoedigheid bij de vele meisjes, die liever naar, fabrieken en kantoren gaan vanwege de hooge salaris sen en den velen vrijen tijd, hetgeen zelfs door de Regeering wordt gestimu leerd door het oprichten van Marva en V.H.K., waardoor zoo vele kostbare vrou welijke krachten worden weggezogen uit onze samen1 eving. De bedoeling van de Onderlinge Gezins hulpen Actie is hulp te verschaffen aan al len zonder uitzondering en wel zonder daar voor geld te incasseeren; elkander hulp ge- EXPOSITIES GERARD VAN SPAANDONK. KUNSTHANDEL Jacques Mols. Wanneer we de expositiezalen betreden, worden we reeds onmiddellijk getroffen door de omstandigheid, dat iemand benoor den de Moerdijk in 't algemeen niet zóó schildert als deze warmbloedige Limburger. Er zèit in dit werk een virtuoze bravour, die ofschoon beheerscht, toch wel het eerst op vallende kenmerk van dit werk is. Doch weldra ontdekt men, dat het veel meer is, dan dit. men voelt ook dat een hartstochte lijk schoonheidsminnaar, dat een dichter het penseel hanteert. Laat ik een en ander door een paar voor beelden trachten duidelijk te maken. No. 1. in olieverf, is een uitgestrekt avondland schap onder een donkere lucht. Maar in die donkere lucht ziet ge schuin achter elkaar een drietal lichte plekken, waardoor de la te zon nog even reflecteert en die hier voor al de verdienste hebben, de ontzagelijke wijdheid van het landschap te suggereeren. Het is een vlak landschap met een paar huisjes op den voorgrond, verder koren velden en wat boomenrijen alles wat van boven gezien; wat nog de illusie der groote ruimte bevordert. Het is alles forsch ge schilderd met korte krachtige vegen. Bij den eersten aanblik lijkt het somber. In werkelijkheid vertoont het een grootsch en geweldig gevarieerd coloriet, waarin zich een sterke persoonlijkheid uitspreekt. Het landschap is prachtig van stemming. In de tweede plaats maak ik opmerkzaam op No. 8 „Avondzon". Hier een heuvelach tig landschap, waarvan met groote kennis van zaken weer het wijde en ruime wordt verbeeld. De ondergaande zon heeft den hemel met goud-purper geverfd en daarte gen steken alle aardsche dingen donker af. Ik vraag verder uw aandacht voor No. 7 een colociatisch zoo zwierig en tegelijk zoo mooi in toon en harmonie gehouden „Land schap in Vlaanderen". Van/de verdere olie verf-schilderijen noem ik nog een aantal bloemstukken, waarin hij op een wijze, die van een fijne innerlijke cultuur getuigt, zijn wonder mooie kleurvisioenen in een har monieus élan op het doek brengt. Van dezelfde overtuigende en vlotte tech niek, van tintelend kleurgevoel en van de kunst een voortreffelijk samenvattende compositie te geven, getuigen zijn aqua rellen. Bekijkt men zijn prachtige winter landschappen, dan meent men hierin zelfs, bij alle verschil, affiniteiten met Brueghel te ontdekken. Doch hij heeft zijn eigen vi sie, zijn eigen visonair kleurgevoel. Let maar eens op de nummers 16, 13 en 14. Ik ben zelfs geneigd, deze bijna de mooiste wer ken van de geheele tentoonstelling te vin den. En mij persoonlijk, maar dat is natuur lijk een subjectieve voorliefde, boeit No. 16 nog het meest. Een prachtig blauwe avond lucht, tegen den horizon visonair verlicht, sluit hier het landschap af. No. 14 evenwel dunk mij grooter van allure. Buitengewoon goed heeft hij de sfeer aangevuld van de oude buurtjes van Am sterdam. Hier is, in overeenstemming met de sfeer van onze hoofdstad, die geheel anders is dan die van het zonnige Limburg- sche of Vlaamsche land, de toon meer grij zig gehouden. Kijk maar naar de nummers 9, 10, 11 en 12. Al dit werk in olieverf of aquarel berust ten slotte, behalve op zijn zin voor een for- sche compositie en zijn aangeboren en in tens gecultiveerd kleurgevoel op een voor treffelijk ontwikkelde teekenkunst. U vindt hier dan ten slotte nog een aantal teeke- ningen, alle stadsgezichten van Amsterdam, raak, vlot en vol stemming. We kunnen het werk van dezen rijk begaafden Limburger, vriend van Charles Eyck en Jac. Schreurs met de meeste warmte in uw belangstelling aanbevelen. N. J. H. S. JONGEREN EXPOSEEREN BIJ V. D. Dat de Jongeren van aanpakken hou den, laat ons de tentoonstelling van schil derijen en teekëningen zien, welke sedert eenigen tijd bij V. en D. is gearrangeerd en die vanwege de groote belangstelling tot Paschen is verlengd. Er is eigenlijk een teveel op deze expositie, want men mag er wel enkele uren voor nemen om een en ander te bezichtigen. Op gevaar af, dat dit teveel zal schaden willen we toch in korte trekken enkele der voor naamste werken even nader beschouwen. Will Tweehuysen exposeert een vijftal goede werken van diversen aard. Hij is een colorist van ongemeen zuivere kleu ren, waardoor de aanschouwing van zijn werk een lust voor bet oog is. Met s'peelschheid weet hij kleuren weer te geven in bonte verscheidenheid ge tuige zijn vlinders maar in andere stukken toont hij een rust, die weldadig aandoet. Marijke Roes bréngt o.m. een fraai baaigezicht ergens in Zuid-Frankrijk, dat aan een levendige reclameplaat van een reisbureau doet denkèn. Eddy Croiset doet genieten van zijn studies, keurige composities,, fantasieën en stillevens, die eerr. -geheel eigen stijl verraden. - Opvallend is Voorts het werk van Ma deleine Bosch-Gans.. Als jong meisje reeds bracht zij aardig werk voort, doch na haar huwelijk met Walter Bosch on derging zij niet weinig zijn invloed en het is opmerkelijk, dat de werken van haar en haar man daarna bijna niet van elkaar te onderscheiden zijn. Haar zelf portret spreekt van een sterke persoon lijkheid, welke nog veel goeds van haar doet verwachten. Walter Bosch zelf trekt de aandacht door fraaie stillevens en bij zonder goed komt zijn „Kerkhof" uit. Van een geheel ander genre is het werk van Luc Jensma, die subtiel het gekozen onderwerp tot uitvoering brengt. De wijze, waarop hij zijn „Eitjes" heeft weten uit te beelden een bijzondere opgave op zichzelf getuigt van een sterk eigene verbeeldingskracht. Zijn an dere werken getuigen van eenzelfde kun nen, zijn even teer en gaaf van kleuren. Op en top colorist toont zich Jaap Nan- ninga en daarnaast bewonderen we het buitenissige werk van Joh. F. v. d. Berg. De wijze, waarop hij het tweeslachtige in den mensch heeft weten uit beelden op een werkstuk, waarin hij zichzelf twee- voudig heeft afgebeeld, is werkelijk kun stig te noemen. Zijn eigen gelaat valt in beide impressies heel duidelijk te onder kennen. Meesterlijk is het sadistische duiveltje, dat den mensch tracht te be- invloeden uitgebeeld. Freerk Los brengt goede kunst op glas, een moeilijke opgave op zichzelf, welke hij evenwel behoorlijk tot oplossing weet te brengen, terwijl we van Randi Door man heel aardige portretten zien, psycho logisch goed aangevoeld, hoewel hier en daar nog wat zwak van kleur. Van geheel anderen aard weer is het werk van Ton van Boxsel, die sterk ex perimenteert met kleuren, de schrilste tegenstellingen daarbij echter tot een weldoende rust brengend. Sterk komt dit tot uiting in het stilleven, waarin hij de drie elementaire kleurbegrippen combi neert met de secundaire en toch een be vredigende oplossing verkrijgt. Weer van geheel eigen karakter is het werk van Johfra: Eigenlijk valt het ge heel uit den toon bij zoovele andere hier geëxposeerde werken, maar op zichzelf is het kunstenaarswerk. dat een bijzondere aantrekkelijkheid bezit. Noemen we voorts nog het werk van Han Werz, van wien we reeds eerder zijn stillevens en miniaturen mochten roemen, Grace Plokker, Herman Berserik, Agnes Staverman, Bert Klogeman, P. Scholten, Gerard Lutz, Bert Kloezeman, dan zijn we nóg niet volledig geweest. Al met al mogen we zeggen, dat het een expositie is, die veler aandacht verdient en in de komende week kunnen velen dus nog van de gelegenheid gebruik ma ken om het tentoongestelde in .oogen- schouw te nemen. I I ZO. ven, louter en alleen uit „naastenliefde". Spr. geeft dan enkele gedachten weer, die hij aantrof in een artikel in de „Tijd", waarin de vraag wordt gesteld of de taak der christenvrouwen in deze wereld anders is dan zij van eeuwigheid is bedoeld. En 't antwoord daarop is: „Zeer zeker niet!" Maar hoe verwikkelder, hoe moeielijker, hoe materialistischer de samenleving, waar zij een deel van is, hoe meer er van haar gevergd wordt. Hoe meer er wordt aange tast van fundamenteele waarden, die zij te behoeden heeft, hoe meer zij op de bres heeft te staan, hoe helderder haar inzicht moet zijn, hoe hechter de basis, waarop zij bouwt. Rondom de moeders van nu, groe- peeren zich de gezinnen van nu. Wat de moeders van nu vasthouden, geven zij mee aan haar zonen en dochters; wat zij verlie zen is ook voor haar kinderen verloren. En de ongehüwde vrouw van wie' de profeet zegt, dat haar kroost talrijker is dan dat der gehuwde vrouw, heeft nooit een zoo groote verantwoordelijkheid gedragen als juist nu in dezen tijd. De Eerw. spr. besluit dan zijn rede met de aansporing om deze rijke gedachten leidraad te doen zijn als de bekoring tot zelfzucht en egoïsme ons bespringt en om onze harten wagenwijd open te zetten voob onze naasten, bedenkend het grandioze woord van den Zaligmaker: „Wat gij den minsten der mijnen hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij gedaan". Nadat de voorzitter Kap. Bende had be dankt voor zijn opwekkend woord, werd overgegaan tot een gedachten wisseling, waarbij allereerst Kap. H. van Drunen het woord verkreeg en naast enkele raadgevin gen over de te voeren propaganda voor het verkrijgen van de noodige helpsters, zijn twijfel uitsrrak over de meening, dat gebrek aan edelmoedigheid de meisjes weerhoudt in de gezinnen een taak te ver vullen. Spr. ziet daarin veeleer een zekere mate van oppervlakkigheid en een gebrek aan durf. Spreker wil echter ook een voor beeld geven en als ook mannelijke hulp wordt aanvaard zich als eerste serieus be schikbaar stellen om daadwerkelijk te gaan helpen in een gezin dat hulp behoeft! Nadat nog eenigen der aanwezigen hun meening naar voren hebben gebracht, waar bij o.a. tot uiting komt, dat hier de hulp niet speciaal moet worden gezocht uit de arbeidersgezinnen, maar juist bij de meis jes uit de gezinnen der beter gesitueerden, welke niet noodzakelijk ter verhooging van het gezinsinkomen haar fabriek of werk plaats behoeven te gaan, beantwoordt de voorzitter de gestelde vragen waarbij hij tevens gelegenheid krijgt zijn dank te be tuigen aan mevr. Winkelmolen, die bereid is als Leidster dezer actie op te treden en als zoodanig de moeilijke taak zal hebben de verschillende aanvragen om hulp te be- oordeelen. Hierna sluit de voorzitter het meer offi- cieele gedeelte van deze bijeenkomst, waar na de aanwezigen door de welwillende me dewerking van de" N.V. Golifex nog werden vergast op een tweetal films, waarvan de eerste zeer fraaie opnamen gaf van het die renleven in 't Nationale Park in Amerika en de tweede .een interessante reportage vertoonde van de kroning van Paus Pius XII. Zondagmiddag 13 April a.s. zal in de Groote Stadsgehoorzaal te Leiden van 1.30 tot 5 uur een Steden-Danswedstrijd z.g. Team Matches plaats vinden. In dezen wedstrijd, welke onder auspi ciën van de Nederl. Unie voor Team Mat ches in de moderne dansen plaats vindt tus schen de steden: Amsterdam, Rotterdam, Leiden', een team Oost en een team Zuid- Nederland, komen voor elk der genoemde steden en provincies 8 dansleeeraren met hun partners (team) uit. De Ned. Unie voor Team Matches in de Moderne Dansen werd 19 Nov. 1946 opge richt te 's-Gravenhage en haar doel is: le. Verhooging en veredeling van het practi- sche danspeil. 2e. Propaganda voor de mo derne gezelschapsdansen en coTrecte, be schaafde en bovenal stijlvolle uitvoering. 3e. Meer inzicht te verkrijgen in het wed- strijddansen op basis van gezonde spor tieve opvattingen voor elkanders kunnen. 4e- Meer interesse en meer studie in de vergevorderde materie van het werk van dansleeraar. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 Maart 13 uur tot Zaterdag 5 April 8 uur waargeno men door: de Apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 20552. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. OEGSTGEEST LIJK-GEVONDEN. In de tankval bij de Slaag onder deze gemeente is het lijk gevonden van de 22-ja- rige V. uit Den Haag, die, sinds einde De cember toen hij op de schaats terugkeer de na een bezoek aan zijn te Leiden wo nende moeder, werd vermist. De jongeman is door het ijs gezakt en verdronken. LAATSTE BERICHTEN DE IN AUSTRALIË VERMISTE DAKOTA GEVONDEN. Inzittenden nog in leven? De Dakota van de Nederlandsche marine, die sinds Dinsdag jl. als vermist was ge meld, is door verkenners in open veld in de buurt bij Pi.necreek (ongeveer 200 kilo meter ten Zuid-Oosten van Darwin) gevon den. Men neemt aan, dat de gedaanten, die men bij het vliegtuig heeft zien loopen, de overlevenden zijn. Het vliegtuig heeft Vlijkbaar een geslaagde buiklanding ge maakt. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 Maart. Vee. Aanvoer: fok stieren 20;. slachtstieren 3; kalf- en melk koeien 151 409700, vlug; varekoeien 100 300500, mat; vette koeien 243, pinken 43 200325, mat; nuchtere slachtkalveren 44; vette schapen 47; weideschapen 100; lammeren 10; mestvarkena 110 110 50 80, te vlug; biggen 449 3050, te vlug; paarden 25 2001100 mat.; bokken en geiten 36. Kaas. Aanvoer Goudsche kaas 4 par tijen; Leidsche kaas 4 partijen. Geen no- teering.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2