Nederland moet troepen terugtrekken Saboteeren zij de voedselvoorziening Heeft Dusseldorp met Moskou te maken? ZATERDAG 2S MAART 1947 Bureaux: Papengraeht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10® p mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11050 Hoofdredacteur: TH. WHJVLER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. .,De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. NAAR LEDEN van die Indonesische dele gatie op de Aziatische conferentie te Nieuw Delhi in een verklaring mededeelden, beteekent de onderteekening van de Neder- landsch-Indonesische overeenkomst, dat de Nederlandlsche strijdkrachten in Indonesië in geen enkel opzicht meer een taak te ver vullen hebben en onverwijld' moeten wor den teruggetrokken. Copra en rubber als lokaas te Nieuw Delhi In een in Nieuw Delhi gehouden pers conferentie verklaarde Hadji A. Salim, de Indonesische vice-minister van Buitenland- sche Zaken, dat hij geen reden had om aan de goede trouw van de Nederlandsche re geering te twijfelen. Indonesiërs zoowel als Nederlanders verlangen er naar de handelsbetrekkingen te hervatten. Maar zoo voegde hij er aan toe in dien de Nederlanders tegen de wil van het Indonesische volk troepen handhaven, zal er geen copra en geen rubber beschikbaar komen. Salim voegdle er aan toe, dat een gedeelte van het volk reeds ongeduldig begint te worden. De gebruikelijke kleine incidenten. De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft heden om. het vol- Hoogleeraarsbenoeming te Leiden Dr. P. H. VAN THIEL, Bij Koninklijk besluit is benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderricht te geven in de para. sitologie, dr. P. H. van Thiel, thans conser vator bij de hygiëne, bacteriologie en tro pische hygiëne aan deze univerriteit. Pieter Hendrik van Thiel werd te Leiden geboren op 13 Apri 1895. Hij doorliep de H.B.S. alhier en deed in 1914 Staatsexamen tot toelating tot de Universiteit. Aan de Leidsche Academie studeerde hij biologie en hij promoveerde in 1922 op een disser tatie, getiteld: „Anopheles en malaria in Leiden en naaste omgeving". Reeds in Sept. 1920 had hij de functie aanvaard van assistent in de tropische me dische zoölogie bij het „Instituut voor Tro pische Geneeskunde RotterdamLeiden", waarna hij in 1922 benoemd werd tot as sistent van wijlen prof. D. A. de Jong aan het Laboratorium voor vergelijkende Patho logie alhier, welke functie hij in 1924 ver wisselde met die van conservator bij het Laboratorium voor Tropische Hygiëne' van prof. Flu. Hij had daar de leiding van de parasitologische afdeeling, hetgeen de over gang werd tot zijn lectoraat in de parasito logie in 1925. Op uitnoodiging van de Rockefeller Foun dation verrichte hij in 1932 en 1938 onder zoekingen in Italië en Albanië over mala ria, terwijl hij ook onderzoekingen verricht te op het gebied van malaria op Corsica en Algerië. Prof.v. Thiel is correspondeerend lid van de Société de Pathologie Exotique en lid van 'de Malaria Commissie uit den Gezondheids raad. Als zoodanig is hem de bestrijding der malaria in Zeeland opgedragen. Zijn publicaties in binnen- en buiten- landsche tijdschriften bewegen zich vooral op het terrein der malaria en de ziekte van Weil. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Namens den minister van Justitie wordt bekend gemaakt, dat het doodvonnih tegen F. H. Meyer, wiens gratie-verzoek door H. M. de Koningin werd' afgewezen, gister morgen is voltrokken. De eerste klap is 'ii daalder waard George Earle, de voormalige Ame- rikaansche gezant in Bulgarije, ver klaarde gisteren, dat het hoog tijd wordt voor Amerika om Sovjet-Rus- land door het gebruik van atoom bommen uit te schakelen. Earle is er van overtuigd, dat Rusland in het bezit is van de super-atoombom en hij is doodsbenauwd dat Russische atoombommen aan boord van sche pen binnen worden gesmokkeld. Voorts is het mogelijk vanaf onder zeeërs of door vliegtuigen atoom-'' bommen met jet-aandrijving te lan- ceeren. Earle besloot met te zeggen, dat Amerika veel kwetsbaarder is dan Rusland, dat de mogendheid, die in de atoomoorlog de eerste klap. uitdeelt, zeker kan zijn van de over winning en dat Stalin nog meer beloften heeft gebroken dan Hitier. gendë medegedeeld!: Nederlandsche troe pen bij Soerabaja hebben Dinsdag en Woensdag het complex Patjet-Trawas on der hun controle gesteld om de drinkwa tervoorziening veilig te stellen. Nadat de buisleidingen hersteld waren, was de drinkwatervoorziening weer verzekerd. De inundaties zijn overal opgeheven en het ge bied1 rondom Soerabaja is overal vrij van water. In den sector-Semarang gaan republi- keinsche troepen niet alleen voort met het bouwen van reeds begonnen stellingen, doch zij zijn zelfs begonnen met het bou wen van nieuwe stellingen in de twee ki- loemterzönes in strijd! met ide overeen komst. Uit Medan wordt infiltratie gemeld van gewapende rampokbenden, die in ver schillende kampongs hun slag sloegen, waarbij een Chinees vermoord werd. Vrij wel alle sectoren melden de gebruikelijke dagelijksche berichten over kleine inci denten. BOVEN-DIGOEL OPGHEVEN. Officieel is medegedeeld; dat bij besluit van 22 Maart 1947 de maatregel is opgehe ven, waarbij de hoofdplaats van de onder- afdeeling Boven-Digoel als verplichte ver blijfplaats wordt aangewezen. Dit betee kent de opheffing van het interneerings- kamp Boven-Digoel. Het kamp was reeds enkele jaren in li quidatie en er verblijven nog slechts 24 communisten van Java en Sumatra. In de oorlogsjaren 2ijn reeds 267 geïnterneerden losgelaten. „SLOTERDIJK" NAAR INDIë. De „SlotercTijk", die reeds menig maal troepen Indiëwaarts vervoerde, vertrok gistermiddag om vijf uur wederom nu met 1500 militairen aan boord, naar Indonesië. Het geheele derde regiment infanterie, af- deelingen van d'e Indische vorming, de K.N.I.L. en de mariniers scheepten zich gedurende den morgen en een deel van den middag in. Ook keerden eenige leden van den legervoorlichtingsdienest, na een kort verblijf in Nederland; waar zij lezingen hebben gehouden over de „Jongens Over zee", op de Sloterdijk naar Indonesië te rug. Generaal P. L. G. Doorman, luit-.kolonel De Bruin en kapitein-luitenant ter zee H. Tichelman spraken de verschillende leger- onderdeelen toe. Zeppelinfabriek voor Nederland Nederland heeft de vroegere Zeppe linfabriek in Friedrichshafen als her stelbetaling toegewezen gekregen. Niet om ballonnetjes te maken- De machines van de Zeppelinfabriek kunnen worden gebruikt voor het vervaardigen van aluminium onder- deelen voor machines van de zuivel industrie, voor vaten en huishoude lijke artikelen. Te Pontianak werd dezer dagen een monument onthuld ter nagedachtenis aan 1400 slachtoffers der Japansche overheersching, bij welke gelegenheid de luitentant-gou- verneur-generaal dr. H. J. van Mook, een rede hield De sultan van Pontianak legde een krans aan den voet van het monument. HONGERDEMONSTRAT1ES IN HET ROERGEBIED GISTEREN VONDEN IN DUSSELDORP en andere plaatsen in het Roergebied woe lige hongerdemonstraties plaats, waaraan vele duizenden Duitschers deelnamen. Reeds vroeg in den ochtend trokken te Dusseldorp lange rijen arbeiders, vrouwen en kinderen door de straten. Britsche militaire auto's werden met steenen bekogeld en zelfs omvergegooid. In één geval haalden woedende betoogers de inzittenden uit een auto van het militaire bestuur en reden c'en wagen in het water. De weinige Britsche militairen, die zich op straat bevonden, werden beschimpt. „Geen voedsel, geen werk' Een menigte van meer dan honderd dui zend menschen had zich in een paik in het centrum der stad verzameld. Borden wer den gedragen met opschriften ais „Geen voedsel, geen werk" en „Wij laten onze kinderen niet verhongeren". De toegangen tot het park waren geblokkeerd om Brit- schen wagens het binnenrijden te beletten. Eerst omstreeks twaalf uur verscheen Britsche militaire politie in het centrum van de stad, terwijl in de buitenwijken lichte pantserwagens werden opgemerkt. Vrijwel alle werk, behalve het hoogst nood zakelijke en alle verkeer lagen stil. Een delegatie van arbeiders overhandigde den commandant der stad een resolutie, waarin werd gezegd, dat men door den voedselnood spoedig aan het einde van zijn krachten zou komen. De resolutie vraagt onmiddellijk herstel der in 1946 ontbonden burgerlijke comité's en bespoediging der zuivering, IN ESSEN EN KEULEN. Ook in Essen werd gisteren een staking gehouden, terwijl in Keulen Donderdag door arbeiders van verscheidene groote fa brieken voor het stadhuis werd gedemon streerd. De burgemeester verklaarde, dat het Duitsche bestuur weinig invloed kan doen gelden op den aanvoer van voedsel en niet voor den tegenwoordigen toestand kan worden verantwoordelijk gesteld. Is deze coïncidentie toevallig? De woelige demonstraties te Dusseldorp vallen samen met de eerste verklaring van Moskou, dat de Sowjet-Russische regeering een beheer van de vier mogendheden over het Roergebied een onmisbare voorwaarde acht voor de economische .eenheid van Duitschland, aldus Reuter. Deze coïnciden tie zal, naar te vewaachten is, de confe rentie te Moskou een stoot geven. De open bare orde in Duitschland kan niet gehand haafd blijven wanneer de Groote Vier steeds maar niet tot besluiten kunnen komen. Gisteren heeft voor het eerst sindls het eind van den oorlog een DuitsChe menigte igeweldi gebruikt tegen de Britsche bezet tingstroepen. Gisteren heeft Wysjinskii ook aan de coördinatiecommissie van den Raad van ministers van Buitenlandische Zaken verklaard, dat helt einde van uitsluitend BritsOh beheer van het Roergebied! een absolute voorwaarde is voor de economische eeriheid', die meer dan liets anders zou bij dragen tot de verbetering der voedselsi tuatie in de Westelijke zones van Duitsch land. De demonstranten worden officieel ge steund door de vakvereenigingen en het is lang niet onmogelijk, aldus Reuter, dat Algemeene vergadering der V.N. in April? Naar van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, heeft het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken de Britsche regeering doen weten, dat het geen bezwaar aanwezig acht tegen het houden van een speciale zitting van de algemeene vergade ring der V.N. om de Palestijnsche kwestie in behandeling te nemen. Men neemt aan. dat sir Alexander Cado- gan, na ruggespraak met Londen, de V.N. formeel zal verzoeken een algemeene ver gadering bijeen te roepen. Indien dit verzoek zal worden aanvaard, zal de zitting reeds eind April kunnen be ginnen. men hun actie op dit tijdstip heeft ingezet om het verloop der 'besprekingen te Mos kou te bespoedigen en te beinvloeden. Onder deze omstandigheden wordt Wys- jinski's verklaring één voo de belangrijk ste, die tot nog toe te Moskou zijn afge legd. Moskou en de Oostehrijksche olie De achtergrond van de kwestie der Duitsche activa in 'Oostenrijk, waarover te Moskou nog altijd geen overeenstem ming kan worden bereikt, wordt alweer iets duidelijker, wanneer men leest, dat volgens een correspondent van de „Daily Telegraph" Amerikaansche deskundigen verklaard hebben, dat de Russische auto riteiten voornemens zijn de Oostenrijk- sche olie, vooral in het gebied van Zis- tersdorf, langen tijd na het einde der ge allieerde bezetting van Oostenrijk onder beheer te houden en te exploiteeren. Moskou blijft Van oordeel, dat deze olie velden en installaties aan de Sovjet-Unie toekomen. Zeventig procent van de Oos- tenrijksche oliebronnen en 50 procent van de productie der raffinaderijen is reeds onder Russisch beheer. Poolsche vice-minister vermoord Volgens een bericht van het Russische persbureau Tass is de Poolsche vice-minis ter van dansverdediging, generaal Karl Swierczewski, vermoord. Swierczewski zou op 27 Maart verraderlijk door Oekrainsche fascisten nabij de stad Sanok zijn vér- moord. DE HARDNEKKIGE JAMES RYAN. Door James Ryan is bij het Landgerecht te Batavia wederom een verzoek ingediend om «d'e „Martin Behrman" met zijn oor spronkelijke Indonesische lading naar de Vereertigde Staten te laten terugkeeren. In het begin van deze week beweerden Ryan en zijn advocaat, dat de uitspraak van den Landrechter, volgen welke de Ne derlandsche autoriteiten gerechtigd waren de lading in beslag te nemen, ongeldig was. Vierduizend bij de voedselvoorziening werkzame arbeiders te Keulen hebben ge dreigd het werk neer te leggen, als de brood- en vetrantsoenen niet worden ver hoogd Reeds zijn, aldus meldt Reuter, maatre gelen getroffen om de voedselpositie tc ver beteren. Dagelijks kbmen voorrangstreinen met 6000 ton graan in het Roergebied aan. EEN POLITIEK KARAKTER. De Britsche autoriteiten wijzen er op, dat de demonstraties een politiek karakter dra gen. Een hooge Britsche officieele persoon lijkheid sprak de beschuldiging uit, dat Duitsche sabotage verantwoordelijk is voor deze ergste voedsel-crisis, die het Roerge bied sedert het begin der bezetting gekend heeft. Hij vertelde, dat de Duitschers graan verbergen en weigeren vee te slachten Groote hoeveelheden geïmporteerd graan verdwijnen bij den doorvoer vanuit de ha vens. Verwacht wordt, dat de crisis nog min stens een maand zal duren. De woordvoer der zeide, dat de rantsoenen gering zullen zijn, doch dat zij niet een „verhongerings- peil" zullen bereiken. TWEEDE KAMER Noodregeling ouderdomsvoorziening aanvaard Gistermiddag heeft de Tweede Kamer z. h. s. het ontwerp noodregeling ouderdoms voorziening aanvaard, nadat over verschui lende amendementen was gestemd. Het amendement van den heer Smeenk (A.R.), dat de werkingsduur van de regeling tot 2 jaar wilde beperken, is verworpen met 34 tegen 40 stemmen; vóór stemden C.H., A.R., Comm. en P. v. d. V., tegen stemden de katholieken en de P. v. d. A., ditmaal gesteund door de twee S.G. Het amende ment van ir. Hacke, dat niet de helft, maar een kwart van het inkomen op de uitkee- ring in mindering wilde brengen, werd na nadere overweging ingetrokken. Een aan tal amendementen van de communisten, welke niet werden ingetrokken, zijn met alleen de stemmen van de communisten voor verworpen. Belastingherziening Daarna kwam aan de orde het wetsont werp inzake belastingherziening. Het wetsontwerp bevat eerst enkele voor stellen. die duidelijk ten doel hebben het bedrijfsleven te stimuleeren. Tot nu toe was de vennootschapsbelasting tusschen de 30 en 50 pet. De minister had eerst voor gesteld deze tot 25 pet. te verlagen, maar is daar later (onder socialistischen druk?) op teruggekomen, zoodat nu wordt voorgesteld deze belasting te brengen op 33 1/3 percent. Voor de keinere vennootschappen denkt de minister zich echter een iets lagere heffing. De vermogensbelasting bij lichamen zal nu worden verminderd en later worden af geschaft. Voor de reserveeringen wordt een bepaald belastingvrij plafond voorgesteld van on geveer 20 pet. Er zal niet meer dan 15 pet. per jaar gereserveerd kunnen worden. Voor oorlogsslachtoffers zal een speciale regeling gelden. De inkomstenbelasting zal veel zwaarder gaan drukken voor inkomens tusschen on geveer 7.000 en 40.000 gulden. Een nieuwe tabel voor de loonbelasting zal bij de nieu we tabel van dé inkomstenbelasting aan sluiten. De lagere inkomens zuilen minder gaan betalen. Ook de vermogensbelasting en de succes sierechten ondergaan wijzigingen. Ten slot te zal de omzetbelasting worden verhoogd van resp. 2 en 4 pet, op resp. 3 en 6 pet. De weeldebelasting zal 15 pet. bedragen. Er was veel critiek wij komen er op terug, als de minister aan het woord is geweest volgende week. De mantel van Methusalem „Moet je eens hooren", zeg ik.4e- gen mijn vrouw, en ik lees voor: „Bij de huidige textielregeling krijgt men eens in de 48 jaar een costuum, 18 jaar moet een man doen met z'n overhemd en 29 jaar met zijn ondergoed. Wanneer de vrouwen vandaag een mantel krij gen, komen ze pas over 350 jaar weer aan de beurt Mijn vrouw verschiet van kleur. „Maar ik kan niet zoo lang wach ten. Ik heb nou al niks om aan te trekken". Ik grinnik vergenoegd om het ge slaagde grapje. „Iemand laten hap pen" noemen ze dat. „Stel je maar gerust, zeg ik, „dat geldt niet voor jou. Het gaat over dë textielregeling in Dusseldorp. Dat is aan de anderen kant van de grens. Het schijnt daar nog beroer der te zijn dan bij ons. Overigens als je praat over „niks om aan te trek ken" „Ja maar, zegt ze, ik moet echt waar dringend een nieuwe mantel helbben- En ik heb geen punten meer." „Dan moet je 350 jaar wachten", zeg ik met de gelatenheid van een man, die zich een rekening voorbij ziet gaan. ,.Als ik zoo oud ben als Methusa lem heb ik geen mantel meer noo- dig", pruilt zij. „Neen zóó oud ben je nog niet", zeg ik en vind dat een erg handige opmerking van me. ,,Neen, maar mijn mantel is wel zoo oud als Methusalem". „Methusalem zal wel een bees tenvel hebben gedragen", zeg ik ontwijkend., „Ja, juicht zij, een bontmantel! Wanneer gaan we die koopen?" Dat komt er van als je grapjes maakt! vJ Een Paascheivoor het zwakke kind Onder deze slagzin deed voor den oorlog het Ned. R. K. Huisvestings Comité een beroep op alle Katholieken om het werk der kinderuitzending; financieel krachtig te steunen. Dat Toeroep richtte zich allereerst itot die moeders, die zich verheugden in d'e gezondheid en den wslstan. van. haar kinderen. Zij konden zich het best inden ken in de zorgen en het leed van haar, die hun kind zagen kwijnen. Aan de moe ders werd gevraagd alle huisgenooten, vader en kinderen, uit te noodigen ook een bijdrage in het envelopje te doen, dat huis aan huis werd verspreid. Onder den oorlog heeft de roep: Een Paasobei voor het zwakke kind! niet ge klonken. Met anderen collecten maakte de 'bezetter ook deze actie onmogelijk. Doch het Ned. R. K. Huisvestings Comité zat niet stil, al maakten de leden van het Da- gelijksch Bestuur om beurten met con centratiekamp en gevangenis kennis. Het bleef izwaikike kinderen uitzenden naar k'Oloniiehiuizen, voor zoover deze nog niet gesloten waren en het nam de Voliktsdienst, waar het kon, de wind uit de zeilen: meer dan 12.000 kinderen uit de groote steden bezorgde het een 6 wekelïjksdh vacantie- verblijf oip het platteland. Eerst de invasie in 1944 zette dit werk stop. Nu heeft het Ned. R. K. Huisvestings Comité het werk der Katholieke kinder- uitzending op den ouden voet hervat. Maar het heeft meer dan ooit den steun der Katholieken noodig; niet alleen, om dat het gedurende enkele jaren niet in het openbaar kon werken en dius zijn in komsten moest missen, maar ook omdat de kosten van. de verpleging der uit te zenden kinderen aanmerkelijk zij gestegen. Daarom klinkt met nog meer aandrang dan vroeger de roep: Een Paascbei voor het zwakke kind! Katholieken van Nederland, en vooral gij moeders, laat die roep niet onbeant woord, als U een der volgende dagen het bekende envelopje aan huis wordt be zorgd. U kunt uw bijdrage ook overmaken aan het Centraal Bureau van het Ned. R. K. Huisvestings Comité, Hekkelaan 6 te 's-Hertogenbosch (Gironr. 34348). Uw gave komt het zwakke kind uit uw eigen woonplaats ten goede! BINNENLANDSCHE PORTO OOK VOOR BELGIë. De postovereenkomst tusschen België en Nederland zal op 1 April van kracht wor den. Van dien datum af zullen de binnen- landsche posttarieven van beide landen ook gelden voor correspondentie met het an dere land. £eti liaMeVtfe... Barmhartigheid. Barmhartigheid zonder gerechtigheid verliest op het gebied van de criminaliteit en het strafrecht haar beteekenis; gerech tigheid zonder barmhartigheid verwordt echter tot hardheid en hardvochtigheid. Prof. dr. W. Pompe. WEERSVERWACHTING 5 NIET VEEL VERANDERING. g o Zwaar bewolkt met hier en daar op- o klaringen. Nu en dan regen. Tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid-Oost en o Zuid-West. Iets minder zacht. 2 O O Kjoooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1