Linggadjati aanvaarden óf militaire actie VRIJDAG 28 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 ROMME IN LISSE DE VEILINGHAL VAN HET H. B. G. was wel niet vol, toen gisterenavond prof. rar. dr. Romme er zou spreken over het Indisch beleid, maar naar schatting hebben toch een 700 personen zijn belangwekkende uiteenzetting aanhoord. Prof. Romme heeft de professorale gave duidelijk en helder te dooeeren. in zooverre hij het noodig oordeelt duidelijk en helder te zijn; in ieder geval wist hij zijn gehoor te boeien, vooral bij de beantwoording van vele vragéh, waarbij hij zelf in vuur en vlam geraakte. die groepen in en buiten de Republiek, die onder het werkelijk overeengekomene willen uitkomen en met iedereen, die on verzoenlijke staat tegenover ons vader land. Wat hier te lande geschreven wordt, wordt ook in Indonesië en op de ambassa des gelezen. Positief moet ons volk medewerken, om dat er een geweldig gebrek is in Indonesië aan arbeidskrachten. Willen we ons hooge doel bereiken, dan is onmisbaar, dat Ne- derlandsche arbeidskrachten medehèlpen in de reconstructie van Indonesië, zoowel be stuurlijk als economisch. Zonder hulp uit Nederland is het onmogelijk een duurzaam samengaan te bereiken. Onze taak is het de Indische volkeren op te heffen tot een gelijkwaardig, vrij volk. zooals wij zelf vrij zijn. Onze roeping is het ook aan de geheele wereld te toonen door eer; hecht politiek geheei, dat rassen-verschil en kleuren-ondersoheid geen verhindering zijn blijvend elkaar te vinden. De Rijkseenheid in nieuwe vorm kan dat vereischen, Ka tholieken die Rijkseenheid moet dat ver eischen. Er werden na afloop dezer rede vele vra gen gesteld, Voorzitter Deerenberg sprak nog een langdurig dank woord. Met het zingen van het „Wilhelmus" werd de bijeenkomst gesloten. Hulde aan de oppositie De voorlichtingsavond ging uit van de Kamer-Centrale Leiden en werd bijge woond door den burgemeester van Lisse en diens echtgenoote, door de geestelijk heid van beide parochies, door weth. J. W. Lefeber en oud-weth. P. Warmerdam. De avond werd geopend door den voorz. oer afd. Lisse van de K. V. P., den heer J- Floor, waarna de voorzitter der Kamer- Centrale, de heer A, C. Deerenberg een begroetingswoord sprak. Prof. Romme begon met eraan te her inneren hoe de 17 punten van de ontwerp overeenkomst van Linggadjati waarvan iedereen geschrokken was welke over eenkomst zeer onduidelijk was, door C.-G. en Regeering van toelichtingen werden voorzien, die de 17 punten verduidelijkten. Dat verduidelijkte Linggadjati was een volkomen, aannemelijke grondslag voor staatkundige nieuwbouw, ter inlossing van de koninklijke belofte van 1942. Ook de Kamer sprak zich uit, dat Nederland en de Republiek Indonesië deze verduidelijkte overeenkomst zouden onderteekenen. (Dec. '46). Alle leden der Kath. fractie op één na hebben de verantwoordelijkheid daarvoor aanvaard. OOK NU GEEN SPIJT. Ook nu heeft spr. geenerlei spijt van die uitspraak, waarbij wij ons adéén aan het „duidelijke Linggadjati" bonden. Hadden we ons verzet, had de Kamer tegen ge stemd, dan zouden we een historische dom migheid hebben begaan, die het vertrou wen in Indonesië en niet alleen in de Republiek grondig zou hebben geschokt en ook internationaal een weerklank heb ben gc'nad naar spr's gefundeerde over tuiging welke toen reeds het begin van het einde van de politieke band tusschen Ned. en Indië jou hebben beteekend. Prof. Rcmme hield daarna een beschou wing over het Indonesische nationalisme, dat diep geworteld is en reeds rijpende was vóór de komst der Japanners. Spreker gaf daarbij indrukken van zijn reis o.a. van een onderhoud met mgr. Soejopranoto en van zijn ervaringen in de Minahassa, Flores, Ambon en van de Pasoedan-bewc- ging in de Preanger op Java. Na het Kamer-votum van 20 December1 wilde dc Republiek aPcen nog maar weten van het ..onduidelijke Linggadjati", terwijl in Nederland een oppositie ontketend werd tegen Regeering en Parlement. Dag in. dag uit werd de meening erin „gehamerd, dat het „duide'ijke Linggadjati" niet alleen een verduidelijking was, maar dat grondige, essentieele wijzingen v/aren aangebracht r.aar den inhoud van de 17 punten. Deze colportage kwam niet alleen openlijk van Prot. Christel. Partijen en de Partij van dt Vrijheid, maar hetzelfde zagen we ook van Communistische zijde. Men zag een handreiking van hen, die geen enkele on- derteekening wilden met hen, die alleen het onduidelijke Linggadjati wilden, om daaruit voor de revolutonaire gedachte het meeste voordeel te kunnen puren. Spr. geloofde niet, dat er direct verband kan gelegd worden tusschen het verzet in dc- Repubhek en de oppositie (zooals som- migen deden) doch wel een indirect ver band, n.l. in dezen zin, dat de oppositie stellig heeft bereikt, dat in internationale kringen en laat men beseffen wat dat voor Nederland beteekent twijfel is ge rezen aan de politieke oprechtheid der re geering, of wij eigenlijk niet chicaneerden met Linggadjati. Niets is fataler in inter nationale betrekkingen, dan verdacht te worden van woordbreuk. Dit heeft de Repu bliek veel sterker gemaakt in haar afwij zing om het „duidelijke Linggadjati" te teekenen. TWEE VERLIEZERS. Op 15 Maart heeft Sjahrir het aanbod gedaan, waarbij hij één verliespunt nam en van ons één verliespunt vorderde. Het verlies voor hem was: Indonesië ziet af van de eisch dat wij het „onduidelijke Linggadjati7' teekenen. Het verlies voor ons De Republiek bindt zich harerzijds alleen aan het „onduidelijke Linggadjati", wat echter naar den inhoud gelij is aan het „duidelijke Linggadjati". De Regeering heeft dit standpunt van Sjahrir aanvaard, buiten de Kamer, en naar spr. met nadruk verklaarde, ook bui ten hem» om. De Kath. fractie heeft uitgesproken, dat zij het betreurt, dat de Kamer is gepas seerd. De Regeering heeft daartoe onge twijfeld zware argumenten gehad, waarbij militaire, financieele en economische over wegingen te pas kwamen waarvan 's lands belang de openbaar-making verbiedt. „Ik weet" aldus spr. „dat dit geen leeg woord van de Regeering is geweest". Nochtans heeft de Kath. fractie het vol dongen feit, waarvoor.zij geplaatst was niet aanvaard.'Doch ook heeft zij het Ka binet niet naar huis gestuurd, evenmin als een van de oppositie-partijen dat ook rr.aar gepoogd heeft. Men kan de reden daarvan met zijn klomp aanvoelen: een crisis maken naar aanleiding van het Indische beleid zou wel het ergste zijn wat men ons land op het oogenblik zou kunnen aandoen. Spre- Ker meende, dat aan de oppositie voor de betoonde zelfbeheersching een woord van lof met recht toekomt, (applaus). Wat nu het beste zou zijn geweest: ófwel het aanbod aanvaarden óf tot een groot- scheepsche militaire actie over te gaan, zal de toekomst moeten leeren. Sinds het Kamer-votum van Dec. zijn door de ontwikkeling der gebeurtenissen de moeilijkheden girooter geworden. Even zeer is zeker, dat het doel van het. Kamer votum en van de Regeerings-politiek een duurzaam samengaan tusschen Neder land en Indpnesië nog kan worden be reikt. echter op drie voorwaarden: 1. goede uitvoering van Linggadjati, zoo- als het is geteekend. 2. geen tegen werking van ons eigen volk. 3. doch posit:eve medewerking van ons volk. Alle défaitische uitlatingen o.a. dat alleen het ..onduidelijke Linggadjati" is geteekend verleer.en, in waarheid (niet in bewustheid) hand- en spandiensten niet LEIDEN CENTRUM VOOR NATUURSTUDIE. Gisteravond hield de heer A. B. Wigman voor de leden van het Gentrum voor Na tuurstudie in het Botanisch Laboratorium aan de Nonnensteeg een lezing over „Het Landschap, de flore en fauna van het Na tionale Park de Hooge Veluwe", waarbij spreker vooral die dieren de revue liet passeeren, die voor het Westen van het land onbekend zijn. Zoo werd het edel hert getoond in zijn kapitale schoonheid van 14 of 16 ender; de ree, kléiner, maar daarom niet minder mooi; het moeflon schaap met zijn rijke kleurschakeeringen en fraai gedraaide hoortis; en het wilde varken of everzwijn, wat toch in zijn ge dragingen zoozeer op het tamme varken gelijkt. Doch ook het kleine wild kreeg zijn plaats: de vos, die zich de laatste jaren zoozeer heeft vermeerderd, dat de leiding van het Nationale Park er paal en perk aan moest stellen; de boommarter, 'n uiterst zeldzaam dier in ons land;; de eekhoorn, op de Hooge Veluwe merkwaardig zeld zaam, vermoedelijk door vervolgingen van havik en boomarter; en natuurlijk ook het konijn en de hazen. Verder vertelde de heer Wigman ook tal van interessante bijzon derheden over het vogelleven op de Hooge Veluwe. Havik, sperwer, boomvalk, ruig- poot-, en gewone buizend, zelfs een zee arend werden getoond met behulp van photo's, die vaak onder moeilijke omstan digheden genomen waren. Terecht wees de voorzitter, wethouder J. v. Schaik, er dan ook op, dat bij vele toe hoorders het verlangen is opgekomen deze schoonheid in eigen land zelf te gaan zien en hij verzekerde den heer Wigman, dat deze vele Leidenaars in het gastenboek van de Hooge Veluwe zou tegenkomen. Op 17 April, wanneer mevr. E. IdenburgSiegen- beek van Heukelom zal spreken over het Kruger Wildpark in Zuid-Afrika, zal het heel wat minder gemakkelijk zijn om zelf het voorbeeld van de spreekster te vol gen en het wildpark te bezoeken, doch de Hooge Veluwe is voor iedereen bereik baar! Het was te betreuren, dat deze leerzame en interessante lezing door zoo betrekke lijk weinigen werd bijgewoond. Immers, de lezingen van het Centrum voor Natuurstu die zijn steeds toegankelijk, behalve voor de led'en van de aangesloten vereenigingen, ook voor de leerlingen van het U.L.O.', Middelbaar en V.H. Onderwijs, terwijl ook de leden van de jeugdorganisaties via het N.J.G. toegang kunnen krijgen. Nadere bij zonderheden omtrent het Oentrum voor Natuurstudie zijn verkrijgbaar bij den se cretaris, den heer H. Oltheten, Noordeinde 37, Leiden. „EEN KWESTIE VAN LEVEN EN DOOD". De Leidsche Studenten Film Liga bracht in samenwerking met de directie van het Trianon Theater, ten bate van het co mité Holl. Schouwburg, de première voor Nederland van het meesterwerk van Mi chael Powell en Emeric Pressburger ,A Matter of Life and Death". Onder de tal rijke belangstellenden, die het theater tot in de uiterste hoeken vulden, bevond zich ook de burgemeester. De praeses van de L. S. F. L. sprak een kort woord van wel kom, waarna de heer Leemans namens het Comité Hollancsche Schouwburg, de aan wezigen opriep, dit Comité naar vermogen te steunen, opdat de Hollandsche Schouw burg niet meer zijn oorspronkelijke bestem ming zal terugkrijgen, maar een plaats van eerbiedige nagedachtenis zal worden. Na een korte film uit 1903 „A voyage across the Impossible", een van de eerste trucfilms,, ontrolde zich de geschiedenis van een Engelseh oorlogsvlieger, die boven zee zonder parachute uit zijn brandend toe stel springt, nadat hij tevoren radio-con- ract heeft gehac met een vrouwelijke vrij williger van den Amerikaanschen radio dienst. Hij spoelt aan de kust aan, schijn baar ongedeerd, en ontmoet zeer toevallig ditzelfde meisje, met het bekende gevolg. Echter heeft zijn val een ernstige hersen- stoornis veroorzaakt, waardoor hij aan hal lucinaties lijdt, en daarin personen uit een andere «wereld ziet, waarbij men hem tracht te suggiereeren. dat hij dood is en deze aarde moet verlaten voor dc andere wereld. Hij moet nu een ernstige hersenoperatie ondergaan; de dokter die hem behandelt, verongelukt, en de piloot beeldt zich in, dat deze dokter zijn verdediger wordt in de rechtszaak voo* zijn leven in de andere wereld. In het gedachtenleven van den zieke verloopt deze rechtszaak gelijktijdig met de operatie, en wanneer deze operatie gelukt en zijn ieven daardoor gered is, LAATSTE BERICHTEN PROF. VERZIJL EN PROF. POSTHUMA KEEREN TERUG. De adviseurs van. de Commissie-Gene raal, prof mr. dr. J. H. W. Verzijl en prof. S. Posthuma zijn hedenochtend per skymaster naar Nederland vertrokken. ENGELSCH SCHIP LOOPT OP EEN MIJN Gistermiddag om half één kwam het En- gelsche s.s. „Perregrane", dat op weg was van Hamburg naar Emden, ongeveer 5 mijl van de Huibertgatboei in aanraking met een mijn tengevolge waarvan een man gedood werd. Het beschadigde schip werd door een Duitsche sleepboot naar Tamburg terugge sleept. GEEN KINDERBISCUITS OP DEN BLOEMBON. In de bonnenlijst, die op Donderdag 27 Maart is gepubliceerd, is door de afd. Voor lichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening abusieve lijk achter bon 68 U reserve voor 600 gram bloem vermeld, dat desgewenscht op dezen bon ook kinderbiscuits gekocht kunnen worden. Dit is echter, naar genoemde afd. Voorlichting thans meldt, niet het geval. Kinderbiscuits kunnen uitsluitend op een bon voor rijst worden betrokken. NIEUWE RANTSOENBONNEN VOOR TEXTIEL. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat met ingang van 1 April a.s. nieu we rantsoenbonnen voor textiel in gebruik zullen worden genomen, welke geken merkt zijn door de aanduiding ,.C 82". De oude bonnen, gemerkt ..B 82", blijven voor- loopig geldig. A.s. moeders zullen in den vervolge cir ca 16 weken vóór de bevalling in plaats van de textielkaart YF 601 (waarop 100 gel dige punten voorkomen), 100 rantsoenbon nen voor textiel ontvangen. Na de geboor te van de baby wordt de textielkaart VA 705 uitgereikt, waarop successievelijk pun ten zullen worden -aangewezen. heeft zijn verdediger ook zijn zaak gewon nen doordat, het meisje bereid is zich om wille van haar liefde voor hem op tc offe ren; dan volgt tenslotte het gebruikelijke „happy end". In deze film zijn verbeelding en werke lijkheid op meesterlijke manier ineenge weven, en ondanks dat op sommige mo menten de Engslsche humor even om een hoekje komt kijken, werkt de film toch zeer suggestief het gegeven uit, daarbij geholpen door het voortreffelijke spel van David Niven de piloot en Roger Li- vesey als de dokter, alsmede door het opne men van de film in Technicolor. ,,A Matter ci Life and Death" getuigt van de onover winnelijke krach*, van de liefde, en de uit werking is op zoo voortreffelijke manier geschied, dat deze film zeker onder de bes te producten der Engelsche filmindustrie kan gerekend worden. LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Dezer dagen hield de L. A. F. V. weder om haar 14-daagsche bijeenkomst. Aan de wanden van het zaaltje in Hotel Central bevond zich een fraaie fotocollectie, be schikbaar gesteld door den Zwitserschen Eond van Amateur Fotografenvereenigin- gen. Na het openingswoord van den voor zitter werd het woord verleend aan den heer Gompelma.i voor een inleiding over stilleven-fotografie. Spr. behandelde eerst het fototoestel. Naar zijn meening geniet •het platen-toestel van grooter formaat en niet lang brandpunt de voorkeur. Ook de klein-formaattoestellen zijn wel geschikt, doch de rolfilmtcestellen hebben het na deel dat de goheele film in zijn geheel moet worden ontwikeld, waardoor ingrij pen in het proces niet mogelijk is. In elk geval is een toestel met matglas-instelling noodzakelijk. Het ontwikkelen van de 'pla ten geschiedt het best met 2-schalenont- ivikkelaar n.l. eerst een pittig werkende ontwikkelaar, die de lichten kracht geeft gevolgd door een zachter werkenden ont wikkelaar om de schaduwpartijen tot hun recht te doen komen. Met ruim overbelich ten van de platen heeft spr. de beste erva ringen. Het gebruik van een statief is on ontbeerlijk. Als ondergrond, resp. achter grond, neme men lichtkleurig carton, waar voor gewoon stroobord vaak voldoende is. De voorwerpen voor het stilleven kieze men zoo eenvoudig mogelijk. Enkele gewo ne likeurflesschen b.v. zijn heel geschikt. Vooral geen bonte pullen of vazen nemen. Aan de compositie dient veel aandacht te worden besteed, waartoe spr. meerdere voorbeelden stelt. De verlichting kan zoo wel dag- als kunstlicht zijn. Goede resul taten worden verkregen met diffuus dag licht, gecombineerd met een Fotolita-lamp cis hoofdlichtbron. Bij het maken van de bromidevergrooiing dient zoo noodig te worden ingegrepen, zooals doorbelichten of tegenhouden van bepaalde partijen. Vele leden hadden hun fototoestel mede gebracht, zoodat na de pauze practisch kon worden gewerkt aan het maken van enkele stillevenfcto's waarbij de heer Gompelman de roodige aanwijzingen g.af. In zijn slotwoord dankte de voorzitter den inleider voor zijn voortreffelijke%uit- eenzetting en zijn deskundige leiding. OPGRAVINGEN IN VATICAANSTAD. Op het archaeologisch Instituut der Universiteit sprak gisteren de Inspecteur Generaal der Catacomben te Rome. Prof. Dr. Josi. over zijn jongste opgravingen onder de basiliek van Sint Pieter in Va ticaanstad. Deze opgravingen hebben tijdens den oorlog plaats gevonden (Januari 1941 Juli 1946) en zijn het gevolg geweest van een toevallige ontdekking, toen men het niveau der crypte, waarin de Pausen be graven liggen, wilde verlagen. Dit laatste gebeurde op verzoek van den Paus zelf. Men heeft gegraven aan den evangelie kant der basiliek en stootte daarbij op twee begraafplaatsen met mausollea; het niveau der diepst gelegene bleek zich op 11 m diepte te bevinden; zij zijn in ge bruik geweest vanaf de 2de eeuw na Christus tot den bouw der basiliek van keizer Constantijn in de 4de eeuw. Uit een inscriptie bleek, dat zij zich bevond ,,in Vaticano ad circum", dus op den Va- ticaanschen heuvel bij het groote circus. Dit is buitengewoon belangrijk, daar er uit blijkt, dat het circus, waar Sint Petrus „OPDAT WIJ NIET VERGETEN...' Herdenkingsavond ex-politieke, gevangenen VOOR DE EERSTE MAAL kwamen de leden van het District Leiden van de Ned. Vereeniging van ex-politieke gevangenen gisterenavond in het Luxor Theater bij een voor een herdenkingsbijeenkomst. De belanstelling was buitgewoon groot, want geen plaatsje bleef onbezet, maar of allen door het gebodene bevredigd zullen zijn, valt te betwijfelen, aangezien het programma door muziek en dans veel te zwaar was. Openingswoord H. v. Weizen. De voorz. der vereeniging, de heer H. v. Weizen, sprak het openingswoord, waar in hij na een woord van welkom herinnerde aan de totstandkoming, kort na de bevrij ding, van deze vereeniging. Zij bleek spoe dig genoeg levensvatbaarheid te hebben en deze avond is er het resultaat van. De af- deeling voelt zich geestelijk verwant met den geest van verzet, die in deze universi teitsstad in het begin van den bezettingstijd heerschte en waaraan namen van mannen als Cleveringa, Meyers en Telders voor al tijd verbonden zijn. Echter voelt zij zich ook verwant met den passieven en actieven weerstand, die de religieuse en andere ge oriënteerde groepen hebben betoond, in ver band waarmede spr. de namen noemde van dr. Knuttel, dr. Kastijn en C. Piena. Hoog is de tol, die betaald werd voor het leiding geven aan het verzet en het voeren daar van. Ter nagedachtenis van hen, die daar bij gevallen zijn, werd eenige oogenblikken stilte betracht. Spr. bracht vervolgens dank aan den burgemeester voor zijn bereidwilligheid een kort woord te willen spreken, aan de medewerkers van den avond en aan de di rectie van het theater, kortom aan allen, die er toe hebben medegewerkt dezen avond tot een succes te maken. Bericht van verhindering was ingekomen van deken Homulle, die zijn volle instem ming betuigde met het streven der vereeni ging en van den rector magnificus, prof. Cleveringa. den marteldood stierf, zich dus niet op deze plaats bevond, hoewel het in de na bijheid moet hebben gelegen. Sinds de 16de eeuw immers, dus in den tijd dat de huidige Sint Pieter werd gebouwd, nam men aan, dat de oude muren, waarop men gestooten was, afkomstig waren van het oude circus. In werkelijkheid stammen zij van het oude kerkhof en hebben zij gediend als steunmuren. toen men de steile heuvelhelling aan den eenen kant afgroef en aan den anderen ophoogde. De lezing werd verduidelijkt met een groot aantal voortreffelijke lichtbeelden. „MUIZEN EN MENSCHEN" „Muizen en Menschen" is een verhaal van John Steinbeck, een Amerikaansch verhaal, zich afspelend op een ranch en roi.dom de persoon van den reus van 'i. ke rel, Lennie. Lennie is een goedige reus, die liefst heele kleine diertjes aait, en vooral een zwak heeft voor muizen, omdat ze zoo teer zijn. Maar als hij ze aait, zijn zt direct dood. Zoo gaat het met de muizen, zoo gaat het met de menschen. Lennie doet angstig zijn best om zich uit de moeilijkheden te houden, maar hij wordt eenvoudig gedwon gen om menschen aan te raken, zelfs maar te aaien en dan zijn ze dood. Dit verhaal kwam Max Croiset gisteravond in den Leid- schen Schouwburg voordragen. Het leent zich daartoe uitstekend en de acteur heeft de verschillende typen van het verhaal zeer goed weten te schetsen, vooral de figuur van Lennie, dien reuzenkerel met z'n kleine hersens en z'n noodlottigen drang naar al les wat klein is en teer. Het was alles knap gedaan, sober en toch suggestief. De avond was gisteren ten bate van het comité „Nederland helpt Indië" en vol gende maand zal Max Croiset met zijn „Muizen en Menschen" komen voor K. en O. Misschien is er dan meer belangstelling. BOOMENPLANTDAG „VOGELENWIJK". De Vereeniging „Vogelenwijk" aan den Rijnsburger weg organiseerde Woensdagmid dag een boomplantdag. Te ongeveer 2 uur verzamelden ongeveer 150 kinderen zich in een der straten elk voorzien van een schop voor het planten van een boom. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren ir. D. Boogerd, dir. Gem. Werken, A. Val kenburg, secr. Contact-Commissie, J. v. d. Manderen, opzichter Plantsoenendienst en vele ouders der kinderen en toeschouwers. De straten waren met de driekleur versierd. De voorzitter van de Vereeniging. de heer Th. Brandt, hield een korte toespraak tot de kinderen, waarna het woord werd gevoerd door ir. D. Bogaard, dir. van Gem. werken, die den naam Vogelenwijk een mooie naam vond. Spr. betreurde het, dat in den oorlog vele boomen ten offer waren gevallen. Het kostte veel moeite om op nieuw aan zoovele boomen te komen en hij sprak den wensch uit, dat de kinderen de boomen goed in orde zullen houden en ze tegen beschadiging zullen beschermen. Spr. overhandigde aan den voorzitter met een toepasselijk woord een oorkonde. Hierna marcheerden de kinderen twee aan twee naar de verschillende te planten boomen pl.m. 80 stuks, in de diverse straten. Na deze planting werd aan de genoodigden de thee aangeboden in 't clubhuis. Alsnog werd me degedeeld, dat door 3000 Leidsche kinderen hier ter stede reeds boomen zijn geplant. In de verschillende straten zijn uiteenloo- pende soorten van boomen geplant o.a. Noorsche Eschdoorns', Populieren, Gouden regen, Amer. Lijsterbes, Roode Meidoorn, Turksche Hazelaars en ZilveTlinden. Na de thee dankte de voorzitter de genoodigden voor hun medewerking. VAN ONZE ADVERTEERDERS. SLAGERIJ D. DE ROODE JR. Gistermiddag heeft de heer D. de Roode Jr. in perceel Morschweg 98 een moderne slagerij geopend, welke bij de opening een fleurig aanzien gaf door de smakelijke uit stalling van rund-, kalfs-, lams-, en var- kensonderdeelen, geflankeerd door diverse fijne vleeschwaren, alles omlijst met een schat van bloemen, waardoor het geheel een feestelijk aanzien kreeg. De heer de Roode, die zijn opleiding genoot aan de Utrechtsche Slagersvakschool, heeft de zaak gemoderniseerd volgens de eischen der hy giëne, waartoe ook diverse machines be- hooren. Het geheel ziet er keurig verzorgd uit. Toespraak burgemeester. Hierna sprak de burgemeester, jhr mr. F. H. van Kinschot, die erop wees, dat deze avond stond in het teeken van „Opdat wij niet vergeten". Het beeld der verschrikkin gen door allen in den oorlog in meerdere of mindere mate ondervonden, leeft nog steeds voort. Binnenkort is het twee jaar geleden sinds de bevrijding kwam, maar de jaren daarna waren moeilijk en zorgvol op aller lei gebied. Als burgemeester voelt men dat dubbel zwaar. Toch voelt men groote dank baarheid voor de herkregen vrijheid. In den dagelijkschen sleur is men zoo gauw geneigd de ondergane verschrikkin gen te vergeten. Niet, dat het aanbeveling verdient dat alles weer op te rakelen, maai er zullen er onder de aanwezigen zijn, die de gewelddaden van den vijand persoonlijk hebben ondervonden, die geliefden hebben verloren. Daartegenover is het ook goed het ver leden op te bergen met al zijn onverzoen lijkheid en voor den opbouw van een goede toekomst is het noodzakelijk alle wraakge- dachten te laten varen. Spr. herdacht vervolgens met trots het verzet der Leidsche Universiteit en wat dit voor onze stad en ons land heeft beteekend. Het heeft groote weerklank gevonden tot in het buitenland. Tenslotte vroeg spr. deze opfrissching van het geheugen te beschouwen als een waar schuwing om te verhoeden, dat de wereld ooit weer zulke gewelddaden zal moeten beleven. „Opdat wij niet vergeten!".... Hierna werd met de afwerking van het programma aangevangen. Allereerst tra den op de heer J. Blok, leeraar aan de Mu. ziekschool als violist en mej. Mien Verver aan de piano met „La Folia" van Corelli. Vervolgens kwam de danseres Maud Kool voor het voetlicht met „Herdenking". Met alle respect voor de gaven dezer artisten, wier kunst op een hoog plan staat, spijt het ons te moeten zeggen, dat het te hoog was voor den doorsnee-toeschouwer, die er maar matig of heelemaal niet van genoten heeft. Dat was jammer, want de optreden den verdienden beter. Mej. Wanda Reumer had een aandachtig gehoor bij de declama tie van haar „Verzetspoëzie", waaronder als 't ware vanzelfsprekend de „Achttien dooden" en „Executie". Hierna $prak dc heer B. Moerman, lid van het hoofdbestuur der Ned. vereeniging over het doel der vereeniging. Hij wees er op, dat in de kampen een geest van ver broedering is ontstaan, van internationale verbroedering zelfs, waarbij alle onder scheid van godsdienst of politieke overtui ging, van rijkdom of armoede is wegge vallen. Hij herinnerde voorts aan.de mooie dagen der bevrijding, welke, echter jam- 'mer genoeg maar al te gauw allerwege cor ruptie te zien gaf, doordat veien zich met ellebogenwerk een positie trachtten te ver schaffen. De ex-politieke gevangenen hebben even wel een eeresaluut te voldoen ten aanzien van de nagelaten betrekkingen van allen, die zijn omgekomen, in welk verband spr. sommige schrijnende toestanden aan de kaak stelde. Daarom wekte spreker ten slotte op tot steun door lidmaatschap en donateurschap. Hierna volgde wederom optreden der bo vengenoemde artisten, waarna besloten werd met de vertooning van de Tsjechische documentaire verzetsfilm „Opdat wij niet vergeten". Deze film laat op suggestieve wijze het lijden in de concentratiekampen zien met tal van daaraan verbonden ver schrikkingen, bombardementen van steden, enz. Meer dan duidelijk kwam hierbij het beestachtig optreden der z.g. edel-Germa- nen tot uiting en sterker dan ooit werd weer het besef levendig: „Zoo iets mag nimmer meer gebeuren!" Daarvoor dienen wij allen te waken en pal te staan tegen icderen over weldiger. van welken kant hij ook kome. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. ..Geslaagd: propaedeutisch examen God geleerdheid: de heer J. Monteban, te Am sterdam; doctoraal-examen rechtsgeleerd heid: de heer J. P. A. v- d. Hoeven, te Dor drecht; candidaatsexamen rechtsgeleerd heid: de heeren Van Vloten, te Wagenin- gen, W. v. d. Heyden, te Bussum, J. H. Koe- leman, A. B. Raven, Ph. H. Noordwal, P. J. d'Artillac Brill, te 's-Gravcnhage, W. L. Sluis, te Rotterdam, mej. S. Gazenbeek, te 's-Gravenhage. BONKAARTEN AFHALEN. De uitreiking van bonkaarten K 705, als mede texitiielkaarten VA 705, vind/t els volgt voortgang (bonkaart 703 voor inleverings- inwisselingsbon meenemen). Morgen letter V vanaf Ven tot en met Verheij. Morgen na-uitreiking van schoenenbon nen. Sisco-nieuws. Tot Moderator van de R.K. Hockeyclub „Sisco" is benoemd Pa ter Dr. G. Vrijmoed O.F.M. Zondag a.s. hervat Sisco haar program-, ma met een vriendschappelijken wed strijd te weten: Zuidwijck IISisco I (dames). Aanvang 3 uur op het terrein van Zuidwijck in de Leidsche Hout. Wij brengen onder de aandacht van onze lezers dat er ook hier ter stede een afdeeling bestaat van den bond Holland Canada. Lezers uit Leiden of omgeving, wier kinderen met Canadeezen zijn ge huwd en wie zij zouden willen bezoeken, kunnen inlichtingen hierover bekomen bij den heer J. Zitman, Hooge Rijndijk 182, telef. 23352, 7—9 uur. Onze oud-stadgenoot, de heer H. van der Top, thans gemeentesecretaris te Mook, is dezer dagen benoemd tot ge meentesecretaris van Borne (Ov.). De heer Van der Top is thans 32 jaren oud. Hij deed in 1931 zijn intrede in de ge meente-administratie en was o.a. werk zaam te Woubrugge en Zoeterwoude. Het Rijksmuseum voor Volkenkunde zal van Dinsdag 1 April af aan weer voor het publiek toegankelijk zijn.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3