3)e CeidócticÊoii/tant Handelsverkeer met Indië moet hersteld Oostenrijks lot te Moskou besproken Als zij hun zin hadden gekregen.... Millioenen valsche Ned. textielpunten Groote hongerbetooging in Dusseldorp VRIÏDAG 28 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week. 1.10 p mnd. f3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11049 Hoofdredacteur: TH. WLLMER Directeur: C. M v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contrac* belangrijke korting. DE BESPREKINGEN GAAN BEGINNEN De NEDERLANDSCHE EN INDONESISCHE DELEGATIES hebben Woensdag ten huize van Sjahrir haar eerste werkvergadering gehouden. Naar verluidt, zullen deze vergaderingen in grooter of kleiner comité thans vaker worden gehouden. An- tara bericht uit Djokja, dat Sjahrir spoedig naar de republikeinsche hoofdstad zal ver trekken om Soekarno te ontmoeten. Soekarno zal op 30 Maart een reis naar West-Java maken en mogelijk ook Batavia bezoeken. In een onderhoud met Aneta over de op den voorgrond tredende vraagstukken na de onderteekening van Linggadjati heeft dr. Van Mook er op gewezen, dat allereerst de economische kwesties de aandacht vra gen, om. de uitwerking en verwezenlijking van artikel 14, waarin is bepaald, dat een gemengde commissie zal worden benoemd om de teruggave van goederen aan niet- Bemanning vermiste Dakota De marine voorlichtingsdienst deelt mede: dat de namen der inzittenden van het in N.-Australië vermiste Dakoto-vliegtuig zijn: luitenant-ter-zee le klasse F. Eyzen- doorn; officier-vlieger der 2e klasse L. J. Nifterik;; sergeant-machinist J. M. Ron den; sergeant-vliegtuigmaker C. J. Brard; sergeant-machinist J. W. Houniet; vlieg- tuigtelegrafistenmaat E- E. van Rhoon en matroons le klasse zee-milicien B. C. Bar- naart. Behalve de Nederlandsche Dakota waarvan wordt aangenomen, dat zij in Nw Queensland is neergestort, wordt in Noord-Australië nog een vliegtuig vermist. Het" betreft hier een Mosquito, die van Frankrijk en Engeland naar Nieuw-Zee- lamd gevlogen werd. Een groote graansmokkelarij ontdekt! In verbandi met graansmokkelarij op groote schaal is de burgemeester" van Baar- le-Hertog gearresteerd. De. aanhouding ge schiedde, terwijl de burgemeester vóór het gerechtsgebouw in Breda in zijn auto wachtte op zijn broer, die terecht stond in verband met deviezensmokkel. Men neemt aan, dat met de arrestatie van den burgemeester en zijn broer de kop stukken zijn gearresteerd van de z.g. Raamsdonksche graanaffaire, die vertak kingen over de geheele provincie had. Aan genomen wordt, dat meer dan 100 ton graan over de grens is gebracht. MAN EN VROUW DOOR STROOM GEDOOD. Even nadat de buren van het echtpaar R. aan den Mariëndijk te Honselersdijk hadden hooren gillen, kwam een klein kind van dit echtpaarbij de buren ver tellen, dat moeder haar handen verbrand had. De buren gingen onmiddellijk kijken en troffen tot hun niet geringen schrik zoowel R. als zijn vrouw buiten bewuste loos liggen in de nabijheid van 'n droog lijn voor waschgoed, aldus de „Maas bode". Zij waarschuwden terstond enkele dok toren die spoedig ter plaatse waren. De zen hebben gedurende geruimen tijd te vergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. Ze konden slechts den dood constateeren. Het onderzoek heeft uitgewezen dat R. van de woning uit een primitieve elec- trische leiding had aangelegd naar h'et ketelhuis in zijn tuinderij. Doordat on deugdelijk materiaal was gebruikt, is via een bevestigingspaal een hieraan verbon den waschlijn onder stroom geraakt. Zoo doende werd de vrouw bij het ophangen van de wasch door den stroom getroffen en haar man, die verzuimde eerst den stroom uit te schakelen, toen hij haar wilde helpen, eveneens. R. was 43 jaar, zijn vrouw 39. Ze laten twee kinderen achter, waarvan hét jong ste zeven maanden is. Indonesiërs te regelen. De bedoelde ge mengde commissie dient ten spoedigste met den arbeid te beginnen. Voor het handelsverkeer wordt dringend een oplossing vereischt. Over het plan een ronde-tafel-conferen tie te houden in Mei zette dr. Van Mook nader uiteen, dat deze conferentie niet moet worden gezien als een bijeenkomst, waar op vraagstukken, welke de samenstellende deelen Van de toekomstige Nederlandsch- Indonesische Unie raken, reeds min of meer diepgaand kunnen worden besproken. Daarvoor is dit tijdstip wellicht nog te vroeg. 4 In dit verband merkte de luit-gouver- neur-generaal nog op. dat in afwachting van nadere regelingen een vertegenwoordi ging van de deelen van Indonesië eerlang in Nederland te verwachten is. Economische besprekingen te Batavia. Volgens het Fransche persbureau A.F.P. hebben de republikeinsche minister van Economische Zaken dr. A. K. Gani, en de directeur van het Departement van Econo mische Zaken, mi. J. E. van Hoogstraten gisteren de mogelijkheid tot restitutie van vreemde eigendommen besproken. Verder werd ook de kwestie van de im- en export- regeling behandeld. EERSTE GROOTSCHEEPSCHE ACTIE IN PARAGUAY... Naar verluidt, heeft gisteren bij Ressa- rio de eerste grootscheepsdbe ontmoeting tussdhen troepen van de Paraigueesohe opstandelingen en regeeringstroepen plaats gehad. Volgens een bericht zijn 1500 opstande lingen op de vlucht gedreven niet achter lating van enkele dooden en 200 gevangen." NA DE ERNSTIGE MIJNRAMP te Brunssum. Namens H.M. de Koningin werd door mej. Geldens een krans gelegd in de chapelle ardante, waar de slachtoffers stonden opgebaard. ZANDER DEN DRUK der argumenten van de drie Westelijke mogendheden heeft Mo- lotof Donderdagmiddag zijn standpunt opgegeven en er in toegestemd, de defini tie van het begrip „Duitsche activa in Oostenrijk" in behandeling te nemen. Rusland handelde tot nog toe volgens den regel, dat ook de fabrieken en andere activa, die de Duitschers na den Anschluss in 1938 verkregen hadden, voor Duitsch golden en vol gens het besluit van Potsdam aan Rusland toekwamen. Wat zijn de Duitsche activa Marshall, Bevin en Bidault wezen er op, dat dit niet billijk was, aangezien de Duit schers veel activa in handen hadden gekre gen. zonder betaling, activa, die aan Oosten rijk of geallieerde landen tqebehoorden. Molotof stelde na langdurige besprekin gen voor, den plaatsvervangers op te dra gen, een definitie op te stellen van die eigendommen, die, omdat ze „door de Duit schers in beslag waren genomen door di rect geweld of tyrannieke maatregelen en waarvoor Oostenrijk of den Vereenigden Het Amerikaansche blad „Time" ontleent aan mededeelingen van Felix Kersten de toekomstplannen van Hitier en zijn trawanten. Deze Felix Kersten een Fin was indertijd masseur van Himmler, von Rib- bentrop, Hess cn andere Nazi-grootheden. Wat een baantje! Hij had de gelegenheid om al die kerels eens flink te knijpen, waar hij maar wilde! Misschien heeft hij dat wel gedaan, in ieder geval heeft hij hun toekomstplannen eruit weten te knijpen. Zelf heeft hij er intusschen ook weten uit te knijpen, want hij zit nu in Amerika, dank zij het feit, dat hij aan duizenden slachtoffers van het Nazi-regiem de gelegen heid heeft verschaft zich in het buitenland in veiligheid te stellen. Als Hitier gewonnen had zoo vertelde hij zou Duitsch de officieele taal in Europa zijn geworden. Het Nederlandsch zou nog een jaar of tien geduld worden, maar dan zouden wij in Nederland Duitsch hebben moeten praten. Voorts zou den wij als straf voor ons verzet naar Polen worden overgebracht, om daar het land tusschen Boeg en Weichsel te koloniseeren. Ons eigen grondbezit zou geconfisqueerd zijn geworden en onder de S.S.-ers verdeeld zijn. Ons land zou dan bekend hebben gestaan als: „S S. Provinz Niederlande". Voorts zou de aristocratie zijn uitgeroeid en alle prinsen en prinsessen van Duit- schen bloede zouden te Berlijn zijn terechtgesteld.... Dat zou allemaal gebeurd zijn, als. Maar het is anders geloopen. CENTRAAL BUREAU VOOR TUIN BOUWVEILINGEN. Het Centraal Bureau voor Tuinbouwvei lingen hield Donderdag te Utrecht zijn al- gemeene jaarvergadering. In de plaats van den heer Barendse, die zich niet langer beschikbaar kan blijven stellen, werd als voorziter gekozen de heer I. M. Prins, uit Honselersdijk. Het bestuursvoorstel tot een heffing van 1 procent van de omzetten van de leden op de veiling, ter vorming van een afzet- fonds, werd door de vergadering aange nomen, evenals een bestuursvoorstel, waarin het bestuur gemachtigd wordt tot EEN WIJD-VERTAKTE BONNENZWENDEL In Duitschland gedrukt! Een aantal ambtenaren van de C.CJD. is er na lang speuren in geslaagd, in Aken den drukker te arresteeren van enkele millioenen valsche Nederlandsche textiel punten. In Duitschland1 bleek de bron te zijn van een groot smokkel- en verval- schingscomplot, waarvan, behalve Duit schers, meerdere ex-politieke delinquenten en nazi-gezinde Nederlanders lid waren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het hier een ondergrondsche organisatie betreft, welke zich ten doel stelde het Nederland sche distributie-apparaat te ontwrichten. goooo oooooooooooooooooooooooooooooooooo Verbuigings-N Regering gebruikt hem niet o De ministerraad heeft besloten, dat in alle stukken, welke van de o o regeering, de afzonderlijke depar- g tementen of van andere Rijksin- g stanties uitgaan, de verbuigings-n g o welke in de wet op de nieuwe spel- g o ling facultatief is gesteld', niet zal g worden gebruikt. o g Ten aanzien van de scholen heeft o g de minister van Onderwijs nog geen g beslissing genomen. o Talrijke arrestaties zijn verricht. Nog 50 nieuwe staan te wachten. Ruim drie weken geleden werd in de Drentsche plaats Hoogeveen iemand aan gehouden, die 10.000 valsche textielpunten bij zich had. Het spoor leidde van het eene adres naar het andere en ten slotte o ver. Kerkrade naar Aken. Men neemt aan, dat minstens anderhalf millioen valsche textielpunten via Kerkra de in ons land zijn binnengebracht. Ook werden proefdrukken gevonden van de nieuwe textielkaart die in April zal uit komen. De relaties aan de grens zijn tot stand gekomen met behulp van de voormalige mi litaire grenswacht, die ook veel andere smokkelpractijken heeft mogelijk gemaakt en het contact legde met zwdrte adressen van de hoofdpersonen. RESTANT APPELMOES ZONDER BON. Nu de aflevering op de destijds aangewe zen bonnen voor appelmoes 572B, 572C, 582D en 582E reserve is beëindigd, zal men de nog bij de handel aanwezige ge ringe voorraden apeplmoes zonder bon kun nen koopen. De prijzen, waartegen de ap pelmoes ten hoogste mag worden ver kocht, zyn: in blik per liter ongeschild .0.88, geschild f 0.94, in glas per liter ƒ1.16, per halve liter 0.78. Naties geen compensatie was gegeven", niet als Duitsche activa in den zin van Pots dam beschouwd dienen te worden. Het voorstel is in studie, maar de Amerikanen schijnen er niet veel voor te voelen. Dr. Karl Gruber, de Oostenrijkscne minis ter van Buitenlandsche Zaken, heelt na een onderhoud van 40 minuten met Molotof, verklaard, zeer optimistisch te zijn in zijn verwachtingen, dat het Oostenrijksche vre desverdrag tijdens de conferentie te Mos kou zou worden voltooid. Marshall wordt ongeduldig. Volgens den Washingtonschen correspon dent van het Londensche conservatieve blad „Daily Telegraph" zal de Amerikaan sche minister van buitenlandsche zaken, Marshall, misschien uit Moskou vertrekken, ontevreden door de geringe vorderingen bij de besprekingen der ministers. het vaststellen van de minimumprijzen en tot het opleggen van een boete bij niet- handhaving van deze prijzen tot 1000 per overtreding. Besloten werd aan den minister een mo tie ter kennis te brengen, waarin het ver zoek vervat ligt om de afzetregeling 1946 ten spoedigste ook voor 1947 van kracht te willen verklaren, onder mededeeling aan den minister, dat het centraal bureau der tuinbouwveilingen zoo noodig bereid is, om, ten einde de mogelijkheid van ex port naar Duitschland te verkrijgen, in het financieel risico van een dergelijke trans actie te participeeren. ZIEKENFONDSEN EN DE ARTSEN HONORARIA. De bond van katholieke ziekenfondsen en de centrale bond van ziekenfondsen hielden Donderdag een buitengewone al- gemeene vergadering te Utrecht, onder lei ding van den heer Jos. Veldman, secretaris van den Bond van Katholieke Ziekenfond sen. De heeren C. J. Lienden en J. Hen driks, voorzitters van beide bonden, deden in deze vergadering mededeeling over het verloop van de onderhandelingen met de landelijke huisartsen en de landelijke specialistenvereeniging en over het be reikte gentlemen-agreement. De voorstellen, in April 1946 aan de artsen gedaan, werden niet aanvaard. Deze wilden de huidige j aarlijksche vergoedin gen, dateerend van 1942 en bepaald door het staatstoezicht op de ziekenfondsen, ge bracht zien van 3.20 per persoon voor de huisartsen op 7.50 en voor de apotheek- houdende huisartsen van f 5.50 op 10.50. De latere besprekingen, waaraan toen ook de ziekenfondsen deelnamen, hebben geleid tot voorstellen tot verhooging van 3.20 tot 4.75 en van 5.50 tot 6.75 met boven dien een pensioentoelage van 0.43 per verzekerde. In Januari j.l. zijn deze voor stellen, zij het ondei heftige oppositie van de artsen, aangenomen. BONNEN VOOR PEROLEUM. Onderstaande bonnen van de kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden en verlichting geven gedurende de maand April ejk recht op het koopen van vier liter petroleum. Kaarten UA 611: bon A 21 tot en met A 24, kaarten UB 611: bon B 11 en B 12, kaar ten UC 611; bon C 06, kaarten UD 611: bon D 11. KERKNIEUWS. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 1 April géén audiëntie verleenen. Vasten-gepeins De Vasten, de Vasten, Dat was 'n heele rek- Maar strakjes, ja strakjes Bak ik een ei met spek! Dan hap ik, ah, hap ik In leverkaas en worst. Dan koop ik, dan koop ik Gevulde kallefsborst. En biefstuk en klapstuk, Ik bijt er gretig in En 't vetje, dat vetje Druipt zalvend langs m'n kin. Dan komt de distributiedienst En gromt: „Daar komt ïiiks van! Ik krimp je vleeschrantsoentje in. Da's veel te weeld'rig, man". „Als jij zoo lekker smullen wil, Ga naar een restaurant, Daar krijg je vleesch en eieren, Eet daar zooveel je kan!" Maar ach. zoc'n dikke port'monnaie Waar haal ik die vandaan? De vasten is nog lang niet uit; Met Paschen vangt-ie aan! Boycotvan Nederlandsche scheepvaart in Amerika? De „New York Times" van gisteren be richt, dat de bij ,de A.F.L. (American Federation of Labour) aangesloten frak groep van kapiteins, stuurlieden en lood sen gisteren besloten heeft de koopvaardij- afdeeling van de A. F. L. te verzoeken een boycot van alle Nederlandsche scheep vaart in de Vereenigde Staten uit te vaar digen. Dit verzoek zal Maandag a.s. op die bijeenkomst van de koopvaardij-afdeeling te Chicago worden ingediend tenzij het Amerikaansche ministerie van budtenland- sohe zaken kan verklaren, dat „aan de officieren en bemannig van de „Martin Behrman" volledig herstel in hun rechten is beloofd". NOG 2 OF 3 MOEILIJKE JAREN VOOR FRANKRIJK. Op een bijeenkomst van de prefecten van de Noordelijke departementen van Frankrijk te Lille heeft Philip, de Fran sche minister van nationale economie, mee gedeeld, dat de komende 2 of 3 jaar voor Frankrijk nog uiterst moeilijk zullen zijn. In deze periode zal de regeering volgens den minister geen verbetering in den hui dige levensomstandigheden kunnen bren gen. Zit er politiek achter? Volgens den Britschen nieuwsdienst in Duitschland zijn gisteren op verschillende plaatsen te Dusseldorp aanplakbiljetten neergehangen met de woorden: „Wij heb ben honger" en waarin de bevolking wordt aangespoord Vrijdagmorgen aan een massa- TWEEDE KAMER Ouderdomsvoorziening Nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd, heeft gistermiddag minis ter Drees zijn wetsontwerp noodregeling Ouderdomsvoorziening verdedigd. Het hoofdbezwaar, dat tegen het ontwerp was ingebracht, splitste hij in twee beden kingen. n.l. dat geen vast recht wordt ver leend en dat de uitkeering niet geschiedt op grond van verzekering. Welnu, zoo betoogde de bewindsman, in het voorstel van de Stichting van den Ar beid wordt wel een vaste uitkeering ver leend, maar van verzekering is ook daar geen sprake. Men heeft dp uitkeering slechts aangehaakt aan de bestaande ver zekering. Maar voor het hoogere bedrag is geen premie gestort. Tegen beide punten had de minister ern stige bezwaren. Uitkeering van een vast be drag (waarop men geen recht heeft, daar geen premie voor zulk een hoog bedrag is voldaan) beteekent, dat men ook menschen helpt, die dit niet noodig hebben. Het ge volg daarvan is weer, dat deze algemeene uitkeering lager moet zijn, dan bij een ge differentieerde regeling mogelijk is. Het aanhaken bij de bestaande verzeke ring beteekent, dat in eerste instantie al leen de loonarbeiders geholpen worden. In den bezettingstijd vroege., de vrijwillig ver zekerden terecht, waarom zij, die toch uit eigen beweging vc:r den ouden dag ge zorgd hadden, geen verhoogde uitkeering ontvingen en .".e anderen wel. Op diei weg mag men niet voortgaan. Inderdaad is het onderzoek naar de ver dere inkomsten bezwaarlijk. Maar het be treft hier niet anders dan bij de inkom stenbelasting reeds jaren geschiedt al leen een onderzoek naar de eigen inkom sten van den betrokkene. Naar de verdere omstandigheden waaronder deze leeft en die voor een groot deel zijn behoeften be palen (inwonen bij de kinderen e. d.) wordt niet gevraagd. Ook alle onverplichte giften worden niet meegerekend. De minister was bereid uitkeering van diaconieën en andere instellingen van wel dadigheid uitdrukkelijk van de aftrek uit te zonderen. De bedoeling is alle inkom sten, die niet op eenig recht berusten, vrij te stellen en niet in mindering van de nood- uitkeering te brengen. Alle amendementen die de uitgaven zou den verhoogen, wees de minister onherroe pelijk af. De stemming over enkele gehandhaafde amendementen en over het wetsontwerp zelf werd aangehouden tot hedenmiddag. De Kamer maakte hierna nog een begin met het ontwerp belastingherziening. demonstratie deel te nemen Soortgelijke pamfletten werden in de trams en in open bare gelegenheden verspreid. Het plan is om na korte bijeenkomsten in de fabrieken naar het centrum van Dus seldorp op te trekken. Vertegenwoordigers der vakvereenigingen en van het plaatse lijk bestuur te Dusseldorp zullen dan een bezoek brengen aan den plaatselijken be velhebber en den „onhoudbaren toestand der bevolking" met hem bespreken. Alleen de postbeambten en het personeel van de electriciteits- en watervoorziening, benevens degenen, die bij de voedselvoor ziening en bij het militair bestuur werk zaam zijn, zullen geen deel nemen aan de voorgenomen staking. Een hooge Britsche functionaris heef. gis teravond bekend gemaakt, dat de Britsche autoriteiten bewijzen hebben, dat de de monstraties en stakingen, welke in verband met de tot nu toe ergste voedselcrisis in het geheele Ruhtgebicd worden gehouden, georganiseerd zijn en een politiek karakter hebben. DE STUDENTENARRESTATIES TE BERLIJN.. De Berlijnsobe gemeenteraad heeft gis teren een resolutie aangenomen, inhouden de, dat aan de autoriteiten van den gé- allieerden Bestuursraad verzocht zal wor den een onderzoek in te stellen naar de beweerde arrestaties van studenten en functionarissen in de jeugdbeweging in den Sowjet-Russischen sector van Berlijn. De resolutie, ingediend door de Ohristen- Democratem, werd ondersteund door de Sociaal-Democraten en Socialistische Een heidspartij. Volgens de Berlijnscthe dagbleden be boeren bijna alle gearresteerden tot den bond van Christen-Democraten. Tijdens een officieus onderzoek van ge allieerde zijde bobben de Sowjet-Russische autoriteiten verklaard, dat de arrestaties het gevolg zijn van een in de Oostelijke zóne gehouden actie na het ontdekken van een uitgebreide Nazi-organisatie door de Engelschen en Amerikanen. Een „Daarvan maak-ik geen gewetenszaak". Beste vriend, het ia niet zoozeer van belang of u ergens al dan niet een gewetenszaak van maakt of niet. Van meer belang is de vraag, of iets al dan niet een gewetenszaak is. Het zou wel eens kunnen zijn, dat u van handelingen of verzuimen geen gewe tenszaken maakt, ofschoon ze het wel zijn en dan zou Gods uitspraak in het oordeel u wel eens heel erg kunnen tegenvallen. Remotus. WEERSVERWACHTING 5 Aanvankelijk weinig wind, later iets 0 o toenemend voornamelijk uit Oostely- ke richtingen. Zwaar bewolkt met op- klaringen. Plaatselijk regen of regen- g buien. Weinig verandering van tempe- g g ratuur •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1