3)e CcicLehcSou/fccwt Vrijheids- en vredesbeweging ontdekt Trygve Lie is op zijn teentjes getrapt Nationale herdenkingsavond 3 Mei a.s. DONDERDAG 27 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon. Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkery en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, fl.10 p mnd. ƒ3.25 p. kwartaal E'ranco p. post f 4 00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11048 Hoofdredacteur: TH. WILMER Directeur: C. M. v HAMERS VELD Uitgave van N.V. .,De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. ONDERGRONDSCHE ACTIE IN DUITSCHLAND LfET HOOFDKWARTIER van het Amerikaansche bezettingsleger te Frankfort heeft bekend gemaakt, dat een nieuwe poging tot oprichting van een ondergrondsche nazi-organisatie is verijdeld. Vier leiders, vroegere hooge officieren van de S.A., zijn gearresteerd. Hun programma schijnt een bijna woor delijke copie te zijn van het programma der Naziparfij. Hun doel was onder meer: ,.Te- rugwerven van alle aan Duitschland ont nomen gebieden, genadelooze vernietiging van verraders in de voormalige Wehrmacht en Luftwaffe, die verantwoordelijk zijn voor de nederlaag van Duitschland". Hun organisatie „SS Deutsche Freiheits- und Friedensbewegung" geheeten, werkte, naar verluidt, zoowel in de Britsche als in de Amerikaansche zone. Zij wilde het hui dig bestuur der burgerlijke autoriteiten in Duitschland omver werpen en tegen de be zettingsmacht sabotagedaden verrichten. Oproepen tot het Duitsche volk door mid del van geheime radiozenders, gebouwd uit gestolen onderdeelen, waren in het pro gramma opgenomen. Het benoodigde geld werd uit een uitgebreiden zwarten handel betrokken. Medeplichtigen in de Britsche en Fransche zóne zorgden voor valsche per soonsbewijzen .andere valsche papieren en rubberstempels. Spaak krijgt votum van vertrouwen De nieuwe Belgische regeering heeft gisteren een motie van vertrouwen ge kregen van de Kamer met 148 stemmen voor, 13 stemmen (van de liberalen) tegen en 22 onthoudingen (van de com munisten) De Kamer is daarna op Paasch-reces gegaan. Bij den aanvang van de zitting had de voorzitter van de katholieke fractie, De Schrijver, namens de C.V.P. zijn tevre denheid uitgedrukt over de verleening van het kiesrecht aan de vrouwen en over de in de regeeringsverklaring voor komende zinsnede, volgens welke de ko ningskwestie volgens de beginselen van de grondwet zal worden opgelost. „Deze kwestie is er enkel een van troonopvolging", verklaarde daarna de leider der socialisten, Buset, en men mag hiervan wel afleiden, dat de tegenstel lingen op dit terrein tusschen C.V.P. en B.S.P. wel niet zoo scherp meer zijn als tot nu het geval was geweest. DISTRIBUTIEN1EUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 30 MAART t.m 12 APRIL 1947. Elk -der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAART KA, KB, KC 703 (Strook No. 4). 671 brood 800 gram brood 672 brood 400 gram brood 671 boter125 gram boter 672 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 673 boter250 gram margarine of 200 gram vet 671 melk4 liter melk 672, 673 melk 7 liter melk 671 vleesch 100 gram vleesch 672 vleesch 400 gram vleesch 671 algemeen 200 gram kaas 672 algemeen 2 eieren 67—3 algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 674 algemeen 125 gram koffie 67öalgemeen 50 gram thee 67-D reserve 1600 gram brood 67K reserve 800 gram brood BONKAART KD EN KE 703 (Strook No. 4). 681 brood 800 gram brood 681 boter250 gram boter 682 boter125 gram margarine of 100 gram vet 682, 683 melk 12 liter melk 68—1, 68—2 vleesch 100 gram vleesch 681 algemeen 100 gram kaas 682 algemeen 2 eieren 68R reserve 800 gram brood 68S reserve 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 68U reserve 600 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst bereid of kinderbisc. BONKAARTEN MA, MB. MC, MD, ME, MF, MG 704. (Bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken). (Strook No. 4). 674 brood 800 gram brood 674 boter250 gram boter 674 margarine 250 'gram margarine of 200 gram vet 674 irfelk5 liter melk 674 vleesch 300 gram Vleesch 675 vleesch 100 gram vleesch 674 kaas 200 gram kaas 674 eieren 5 eieren Op 2 April zullen bonnen worden aan- gewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Maart a.s. worden (gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 31 Maart a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van strook No. 3 kunnen worden vernietigd. Volgens een woordvoerder van het hoofd kwartier van het Amerikaansche leger wa ren de bendeleiders reeds verleden jaar Juli gearresteerd. Dit was echter niet be kend gemaakt om de opsporing van andere leden dezer organisatie te vergemakkelij ken. Stakingen in het Ruhrgebied Tengevolge van het feit, dat in het Ruhr gebied de voedselrantsoenen der arbeiders door vervoersmoeilijkheden en tegenhou den van den import van 1550 caloriën tot minder dan 1000 caloriën per dag zijn te ruggebracht, zijn in dit gebied stakingen uitgebroken en worden demonstraties ge houden. ver uit elkaar gelegen steden als Keulen en Bielefeld komen ongeregeld heden voor en volgens een functionaris van de geallieerde bestuurscommissie ver wachten de Britsche autoriteiten, dat de onrust zal toenemen, indien de voedselpo sitie zoo blijft. HOOFDKWARTIER COMMUNISTISCHE PARTIJ OPGEBLAZEN. In het hoofdkwartier van de communisti sche partij te Grenoble heeft zich een he vige explosie voorgedaan. Het gebouw werd zwaar beschadigd. Naar verluidt zouden persoonlijke ongelukken niet plaats gehad hebben. IS MARTIN BORMANN IN SPANJE? Naar de Duitsche nieuwsdienst in de Amerikaansche zóne meldt, heeft het Ame rikaansche militaire hoofdkwartier te Frankfort bericht ontvangen, dat Hitler's plaatsvervanger, Martin Bormann, van wien men aanneemt, dat hij dood is, in Spanje is gezien. Het militaire bestuur heeft reeds verschil lende berichten over vermeende verblijf plaatsen van Bormann ontvangen, doch deze berichten bleken alle onjuist te zijn. Bormann's dood is echter nog niet bewezen en de nieuwe berichten uit Spanje zullen grondig worden onderzocht. Het voorloopig Nederlandsch elftal, dat Woensdag in de te Rotterdam gespeelde oefenwedstrijd tegen de Zweedsche ploeg Malmö een 30 overwinning behaalde. Staande v.l.n.r.: Spierenburg, Van Run, Möhring, Kraak, De Vroedt en v. d- Lin den. Knielend v.l.n.r.: Drager, Wilkes, Roozen, Rijvers en Bergman. Eerste besprekingen na teekening Linggadjati Gisteren zijn de Nederlandsche en Indo nesische delegaties voor de eerste maal na de onderteekening van Linggadjati bijeen gekomen. Volgens een Nederlandsch communiqué werden „zekere punten, welke voor Indo nesië van primair belang zijn" besproken. Volgens betrouwbare zegslieden omvat ten deze punten zoowel militaire als econo mische kwesties. Vandaag zouden eenige afgevaardigden wederom bijeenkomen ten einde een regeling inzake de bezetting van Modokerto definitief tot stand te brengen. Een ovatie voor pater Riquet Aan den vastenprediker in de Notre Da me, de Jezuïetenpater Michel Riquet, die in verband met het z.g. verraad der pries ters, een open brief richtte aan den minis ter-president Ramadier, is Zondag tijdens zijn conferentie in de stampvolle kathedraal door de aanwezigen een spontane ovatie gebracht. Dit voorval heeft Hechts een pre cedent, n.l. in 1914, toen de toenmalige predikant pater Janvier O.P., een toespe ling maakte op de overwinning aan de Marne. TRUMANS ACTIE BUITEN DE UNO Tijdens de eerste zitting van de Trüstee- ship-raad (Beheersraad) van de Vereenig- de Naties heeft Trygve Lie, secretaris generaal van de UNO, in bedekte termen critiek uitgeoefend op de Vereenigde Sta ten, daar president Truman bij zijn steunverleening aan Griekenland en Tur kije de organisatie der Vereenigde Volken gepasseerd heeft. De Russische delegatie was niet op deze zitting verschenen. Voor deze afwezigheid was geen reden opge geven, doch men vermoedt dat zij als een demonstratief gebaar tegen Truman's op treden bedoeld is. Het is evenwel ook mogelijk, dat Rus-\ land van plan is den Beheersraad volko men te ignoreeren Op een telefonische vraag naar het Russische standpunt wei gerde Gromyko een verklaring te geven. In Washington heeft het Russische veto in den Veiligheidsraad diepen indruk ge maakt. Talrijke Amerikanen, die aanvan kelijk van oordeel waren dat Truman ten onrechte de UNO passeerde, zijn thans van meening, dat de Russische obstruc tie in den Veiligheidsraad de Amerikaan sche politiek rechtvaardigt. President Truman heeft de hoop uitge sproken, dat het Congres spoed zou zetten achter de behandeling van zijn voo'-steUen voor hulp aan Griekenland en Turkije. Vóór 31 Maart de datum waarop En geland zich uit Griekenland terugtrekt verwacht Truman de beshssing van het Congres. Mocht de volksvertegenwoor diging op deze d?t"m niet gereed zijn, dan zal Truman Griekenland een tus- ^chentijdsche leening wan 100 millioen dollar toestaan. DE GROOTE „VIER" Zóó schieten we niet op In een zitting die 4Yi uur duurde, kwa men de ministers der Groote Vier tot geen enkel besluit. Na eindelooze discussies waarschuwde Marshall den Raad van Ministers er voor, dat de Raad langzamerhand verstrikt r^akt in verwikkelingen, die op zichzelf niet van belang zijn, maar waardoor de waarschijnlijkheid van het maken van re delijke vorderingen ongelukkigerwijze in een ver verschiet komt te liggen." ZE LOOPEN IN DE GATEN. Het hoofd van den geheimen dienst in de V.S. heeft voor de parlementaire com missie voor anti-Amerikaansche activiteit van het Huis verklaard, dat de communis ten in de V.S- er naar streefden de regee ring omver te werpen en dat, ingeval van oorlog met Rusland, de Amerikaansche communisten voor de Sovjet-Unie zouden strijden. Emerson Schmidt, woordvoerder van de Amerikaansche Kamer van Koophandel, heeft voor deze commisie onder meer het volgende verklaarde: „De communisten dringen zich in bij de vitale industrieën en bij de regeering om in geval van oor log te kunen spionneeren en saboteerem De Kamer van Koophandel is gekant tegen het buiten de wet stellen van de commu nistische partij, omdat zij dan clandestien haar werkzaamheden zou voortzetten." DE MOORD UIT GENADE. Volgens het Duitsche nieuwsbureau in de Amerikaansche zóne zijn thans Hans Borgass en Adolf Wahlmann, 2 doktoren van de Hadamar inrichting voor geestes zieken, door het Duitsche gerechtshof te Frankfort ter dood veroordeeld. Zij zijn schuldig verklaard aan het toepassen van den „moord uit genade" op honderden pa tiënten. 9 Verpleegsters kregen gevangenis straffen, die varieerden van 8 tot 2J^ jaar. GEHEIME WAPENVOORRADEN TE PARIJS. In een communiqué van het Franschejni- nisterie van binnenlandsche zaken is be kend gemaakt, dat de Fransche politie de laatste dagen talrijke geheime wapenvoor- raden te Parijs en omgeving heeft ontdekt. Andere verborgen wapenvoorraden zijn met het oog op de verhoogde activiteit der po litie vrijwillig uitgeleverd. Indonesiërs vierden geen feest. Het republikeinsche persbureau Antara meldt, dat men aan Indonesische zijde geen deel heeft genomen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van de onderteekening van Linggadjati, in verband met het gebeurde te Modjokerto. „Boissevain" brengt repattieerenden naar Nederland Met eenige vertraging is het m.s. „Bois sevain", dat repatrieerenden uit Indonesia naar ons land vervoerde, in de Amsterdam- sche haven gearriveerd. Aan boord bevonden zich 1149 repatrian ten alsmede drie verstekelingen van de „Stad Schiedam". Onder de bijna 1200 op varenden waren 61 zieken, van wie vier ernstige gevallen, meest lijdende aan de gevolgen van uitputting in de kampen. Verder zijn 19 kinderen aan de zorgen van de O.P.K. overgedragen, terwijl ten slotte nog een doode overgebracht moest worden, die onderweg is bezweken. Militairen onderscheiden Bij Koninklijk Besluit is de bronzen leeuw toegekend aan reserve kapitein P. H. M van Dijk en den soldaat-oorlogs vrijwilliger F, Crooymans, beiden van de infanterie. Kapt. Van Dijk heeft op 6 en 10 Juni 1946 door „vastbesloten en beleidvol op treden" bij Tangerang 3600 Chineesche ingezetenen bevrijd uit de handen van vijandig gezinde bevolking. Soldaat Crooymans heeft zich op 12 Aug 1946 onderscheiden tijdens een actie tegen terroristen. Het bronzen kruis werd toegekend aan res. eerste-luit. A. J. Cremers, sergeant G. J. Dorenberg en soldaat oorlogsvrij williger J. Snijders. Allen hebben op 12 Aug. 1946 tijdens een actie tegen ter roristen met levensgevaar gewonde mili tairen ifi veiligheid gebracht. BEURS REAGEERT MET KOERS STIJGING. Op het bericht van de onderteekening van Linggadjati stegen de Indische fondsen op de Amsterdamsche beurs tot 9 punten. Ook de overige markt was vast gestemd. Aan alle burgemeesters in Nederland zjjn door de Commissie Nationale Herdenking 1940—1945 richtlijnen verzonden betreffen de het programma voor den nationalen herdenkingsavond op 3 Mei. Deze richtlijnen zijn: 1. Herdacht zullen worden zoowel de Nederlandsche militairen, zeelieden en ver zetsstrijders als 'de geallieerde militairen, die voor de bevrijding van ons vaderland gevallen zijn. 2. Van des avonds 18 uur af. zullen van alle openLare gebouwen en particuliere woningen in .alle gemeenten, de vlaggen halfstok gehangen worden. 3. Om 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een dusgenaamde „stille tocht", die zal aanvangen van een punt, dat niet verder dan ongeveer 30 minuten verwijderd is van die plaats in üe gemeen te of naburige gemeente, waar Nederland sche militairen, verzetsstrijders oï militai ren der bondgenooten in den strijd den dood vonden, of zijn begraven. 4. Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. 5. Te 20.00 uur precies zal, nadat 30 se conden tevoren door middel van het voor elke gemeente meest geschikt- signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaatsen der herdenking, twee minuten van volko men stilte in acht genomen w orden. Deze stilte is niet voorgeschreven voor het open bare leven. Evenwel zij aan de prudentie van elk gemeentebestuur overgelaten om al dan niet der burgerij te verzoeken deze plechtige stilte algemeen in acht te ne men. 6. In overeenstemming met den geest die onze gevallen helden, die naamloos streden, bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plech tigheid zal slechts te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel, wor den afgelegd. 7. Het brengen van een eenvoudige hul de, door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking, door elk der deelne mers, zij toegestaan. 8. Deze „stille tocht" kenne rang noch stand. Alleen de rechtstreeks nabestaanden der gevallenen, of de vertegenwoordigers der bevriende mogendheden, zullen een bijzondere plaats hebben aan het hoofd van den stoet. 9. In aansluiting op en in overeenstem ming met boven aangegeven programma, zullen in de kerken, op straten en pleinen van elke gemeente, herdenkingszang- diensten worden georganiseerd, uitgaande vpn de „Stichting tot verbreiding van het geestelijk lied", waartoe verwezen wordt naar de van die Stichting uitgaande publi caties. 10. Het. is in verband met het karakter van dezen nationalen herdenkingsavond ge- wenscht, dat de bevoegdheid en invloed van de burgemeesters het daarheen leiden, dat dien avond van 18 uur af geen open bare vermakelijkheden plaats vinden en alle verkooplokaliteiten gesloten zijn. Ten verzoeke van de commissie zal de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen een missive aan alle inrichtingen van onderwijs doen uitgaan, waarin aan gedrongen wordt de laatste lesuren .voor den nationalen herdenkingsavond te wijden aan de geschiedenis van het Nederlandsch verzet". Secretaresse van Mussert veroordeeld Het tribunaal te tUrecht adviseerde tegen de 60-jarige Christina W. Bilderbeek 4 jaar zetting uit de kiesrechten, verDeurdverkla- intemeering, eindigende 12 Mei 1949, ont- ring van 2900.en van Duitsche effecten tot een waarde van f5000. Beschuldigde was privé-secretaresse van Mussert op het hoofdkwartier. Griezelverhaal Er waren eens acht nikkers. Neen, het wordt geen grappig verhaal, integendeel het is hoogst dramatisch, een griezelverhaal om van de droomen. Deze acht negers van de Afri- lcaansche Goudkust hadden in 1945 een onder-hoofd dood geslagen. Dat was niet netjes, maar zij hadden dat niet gedaan omdat zij een hekel aan hem hadden of omdat zijn ge zicht hun niet beviel, maar omdat hun opperhoofd gestorven was. Dat doode opperhoofd had hun, ver momd als geest, de vertrouwelijke mededeeling gedaan, dat hij graag wat reisgezelschap wilde hebben naar de onderwereld. Nou, daar kondien zij in komen, niet waar, want alleen is maar alleen en zoo'n reisje is voor een zwarten neger in het donker van de onderwereld een vreeselijk duister iets. Daarom sloe gen zij het onder-opperhoofd neer, omdat deze h.i. de waardigste was om hun opperhoofd te vergezellen. Zal je gebeuren! De gouverneur van de Goudkust was het echter met dat weggeven van gratis reisbiljetjes naar de an dere wereld niet eens en veroor deelde zes van de acht ter dood; de twee overigen liet hij loopen. Maar het zou twee jaren duren voordat zij werkelijk werden opge hangen. lederen keer als zij intusschen met hun vijven, want een van de zes ging vanzelf dood onder de ^alg stonden, kwam er iets tusschen en werd de executie uitgesteld. Voor de zevende maal is het Maan dagmorgen gelukt De zaak heeft heel wat rumoer veroorzaakt; zelfs Churchill heeft er zich mee bemoeid Hij vond, dat men de negers nu maar had moeten la ten loopen, nu zij zoo dikwijls de strop om hun nek gevoeld hadden. Want zesmaal bijna sterven is er ger dan eenmaal goed dood zijn- En dat alles om een dood opper hoofd een pleiziertje te doen! J Uitslag van de Gulden- Kerstpuzzle De prijswinnaars van de Gulden-Kerst- puzzle van Katholiek Thuisfront, zijn dezer dagen uitgezocht. Alle goede oplossers heb ben een prijs gekregen. De eerste prijs van de Kerstboompuzzle, de retourvlucht naar Indië, is toegekend aan H. W. Poelsma te Den Haag. De gelukkige winnaar van de tweede prijs n.l. een „Gezinsweek vacantie" werd B. A. Tonies te Driebergen. De derde prijs viel ten deel aan tien personen, o.a. aan Carel van Maris, Hillegbm, Mej, Ida Coenen, Hillegom, Jac. van der Meer, Roe lof aren dsveen. De vierde prijs „Een week vacantie" werd aan twee en zestig perso nen toegedacht. De overige goede oplossera krijgen allen een weekend-vacantie bekos tigd. Bij de lagereschool-puzzle zijn in totaal dertienhonderd prijswinnaars van de der tienduizend deelnemers uit de bus gekomen. Alle winnaars ontvangen nog persoonlijk bericht van het Hoofdbureau van Katholiek Thuisfront, Gedempte Burgwal 14. Den Haag. OPKOMST ACHTSTE REGIMENT. De dienstplichtigen, bestemd voor het achtste regiment infanterie te Amers foort, die op 3 Maart hadden moeten op komen en wier opkomst was uitgesteld, moeten nu op Maandag 31 Maart opko men. Zij moeten dien dag per eerste reisgelegenheid na 7 uur naar Amersfoort vertrekken. PRINSES JULIANA PRESIDEERDE VERGADERING ROODE KRUIS. Gistermiddag heeft H. K. H. Prinses Ju liana, in haar functie als voorzitster de le denvergadering van de vereeniging het Ne derlandsche Roode Kruis, dat gehouden werd in de Utrechtsche Stadsschouwburg, gepresideerd. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND PROTESTEERT De dhr. Boeren- en Tuinidersbond in Nederland heeft telegrafisch bij minister Maneholt geprotesteerd tegen de nu door de Regeering gevolgde loon- en prij zen- politiek, inzake land- en tuinbouw, waarbij eenzijdig de prijzen van akkerbouwpro ducten en eieren weiden verlaagd. £en je... De Biecht. Enkele uitspraken over het sacrament van de biecht: „De biecht is een maatschappelijke wel daad in de natuurlijke orde der psychische gezondheid" (mr. H. P. Marchant). In de Groene Amsterdammer, October 1917, noemde de psycholoog dr. Buringh Boek houdt „de biecht een hygiënische eisch". Evenzoo dr. Peutz in Studiën, December 1917. WEERSVERWACHTING 5 o g TOENEMEND) KANS OP REGEN. g g Meest matige wind tusschen Zuid en g g Oost. Bewoikt weer met hier en daar o g eenige regen. Weinig verandering o o van temperatuur. •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1