„In Sept. '42 wist men niet wat met de loden ging gebeuren" 1 OP KORTE GOLF f Nederlandsche ploeg wordt versterkt Mariavereering door alle tijden WOENSDAG 26 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Verdedigers geven anderer cliënten de schuld De zeer ingewikkelde zaak van egn ver raden Joodsche familie in Waddinxveen, die reeds een keer was voor geweest, doch voor het hooren van nog eenige getuigen geschorst was1, vormde gisteren de hoofd schotel van de zitting van het Tribunaal. Het groot aantal getuigen, dat was opge- roepen, kostte niet alleen veel tijd, doch men legde zulke uiteenloopende verklarin gen af, dat men aan het eind practisch even ver was als in het begin. Te Waddinxveen dit diene ter oriënta tie was bij een zekeren B. een Joodsch echtpaar ondergedoken. Een anonieme brief op het gemeentehuis maakte gewag van dit feit. Bij ontstentenis van den bur gemeester gaf loco-burgemeester Herfst aan den chef-veldwachter, de Haan, opdracht, de zaak in dat huis te onderzoeken. Samen met een collega begaf hij zich naar het huis, ontmoette onderweg eenige leden van de luchtbescherming, die hem eveneens ver gezelden naar het huis. De Joden waren in- tusschen uit het huis gevlucht en een der luchtbeschermingsmannen had den agent de Haan op de vluchtende Joden gewezen. Daar er vele menschen bij waren, mis schien wel de schrijver van het briefje kon de veldwachter niet anders doen, dan de menschen achterna gaan, waarop zij naar het politiebureau werden gebracht. De Joden werden op transport gesteld en sindsdien vernam niemand meer iets van hen. Als eerste in deze zaak werd de beschul digde Both, die den veldwachter de vluch tende Joden had gewezen, onder handen genomen. Lange dialogen ontstonden over het feit, of de luchtbeschermingsmannen wel of geen opdracht hadden gekregen om mee te gaan. Verder waren alle getuigen verklaringen verschillend. De verdediger, mr. Geelkerken, begon allereerst zijn verontwaardiging uit te spre ken over een dergelijk dossier. ,.Hoe is het mogelijk", riep hij uit; „dat in een derge lijke zaak niet een behoorlijke instructie is geopend". Spr. was van oordeel, dat allen voor het bijzonder gerechtshof gedaagd moesten worden. Dat de procureur-fiscaal dit ernstig misdrijf heeft afgewezen, vindt, volgens spreker, zijn oorzaak hierin, dat wij thans deze zaak bekijken door de ,bril van Maart 1947. Nu weten wij precies, wat er met dé Joden is gebeurd. In September 1942 wist men dat niet, evenmin als« men wist, toen in Duitschland in '33 een derge lijk proces begon! Dit alles is gebeurd, toen wij geen flau we notie hadden, althans volgens spreker, „wat er met de Joden zou gebeuren!" Uit hoofde van dien heeft de procureur-fiscaal geoordeeld, dat deze menschen geen ernstig misdrijf hebben gepleegd. Het aandeel van Both in deze treurige geschiedenis is de fout die hij beging, toen hij Brièlle, den dienstdoenden veldwach ter waarschuwde. Hij, die als een goed Ne derlander bekend staat, deed dit echter te goeder trouw. Volgens spreker hadden de burgemeester, loco-burgemeester en chef veldwachter meer schuld. Vervolgens werd de veldwachter de Haan, die min of meer het slachtoffer van deze affaire is geworden, of beter gezegd, de eenige, die een zware straf opving, ge hoord. Hierbij trad burgemeester Mumsen als getuige op, die verklaarde, dat de Haan bekend stond als een plichtsgetrouw amb tenaar, die elk bevel opvolgde, goed of slecht. VERLAGING PRIJS EENDENEIEREN. De prijzen van eendeneieren zijn opnieuw vastgesteld en zij bedragen thans voor een eendenei van gewichtsklasse 1 ten hoogste 13 cent en van gewichtsklasse 2 ten hoog ste 12 cent. Voor tweede soort eenden-, eieren en uitval zijn de maximumprijzen voor beide gewichtsklasse een cent per stuk lager. DE „SLOTERDIJK" MET MILITAIREN NAAR INDIë. Vrijdag 28 Maart a.s. zal de „Sloterdijk" opnieuw naar Indonesië vertrekken. Aan boord zullen zich bevinden, ruim duizend militairen, waaronder een afdeeling mari ne, bestaande uit ongeveer vierhonderd- mariniers en honderdtachtig man perso neel van de zeemacht. De vierhonderd ma riniers vormen twee detachementen, waarvan er een weehonderd beroepsmari- niers omvat, opgeleid in Doorn, en het an dere tweehonderd dienstplichtigen en oor logsvrijwilligers, opgeleid in Bergen op Zoom. De commandant van het corps ma riniers generaal-majoor von Frijtag Drab- be zal bij het vertrek aanwezig zijn om de vertrekkenden toe te spreken. ooonnonnooooooooooooooooooooooooooooooo •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo BUITENLAND. Een met aardappelen geladen schip van de Unrra, bestemd voor de hongers- «noodgebieden van Bosnië, is voor de Dal- matische kust op een mijn geloopen. Het schip is zinkende. Jacques Guérard, minister van bui- tenlandsche zaken in de regeering van Vi chy, is te Versailles bij verstek ter dood veroordeeld. De negen leden der bemanning van de Amerikaansche legerskymaster, welke Zondag op Newfoundland vermist werd, zijn ongedéerd. Bij een storm over het Midden-Wes ten der V. Staten zijn 14 personen omgeko men. De ambassadeurs van Costa Rica, Ni caragua en Honduras hebben de VS. in kennis gesteld van een complot om de re geeringen van hun landen omver te wer pen. In een steenkolenmijn in Ollinois (V. S.) zijn 100 personen tengevolge van een explosie ingesloten. Te Madrid zijn door twee krijgsraden vijf doodvonnissen uitgesproken De verdediger, dr. mr. J. Smit, zei, dat zijn cliënt de eenige is, die in feite zijn straf reeds heeft, daar hij uit zijn betrek king is ontslagen. Hij wees eveneens op het plichtsgetrouwe, doch te volgzame karak ter en kwam tot de conclusie, dat hij niet daarom de man moest zijn, die gehangen werd. De verantwoordelijke persoon in deze kwestie, is, volgens spreker, de loco-burge meester, de heer Herfst, die op het anonie me briefje een bode van het stadhuis had kunnen sturen. Waarom moest hij er de po litie in mengen. De Haan is geschikt om te gehoorzamen, niet om te bevelen en hij is er ingeloopen. Ook deze verdediger wees op het feit, dat men in '43 „niet zoo over tuigd was" van het groote gevaar, dat de Joodsche bevolking liep! Het eenige zwak ke punt is, dat hij irderdaad naar de men schen toe is gegaan, doch was Both er niet geweest, dan haddon deze kunnen ont vluchten. Bij het verhoor van den loco-burgemees ter, wethouder Herfst, stak mr. Loef als verdediger van wal, die op zijn beurt weer de schuld verlegde naar veldwachter de Haan, en den loco-burgemeester vrijpleit te. Bovendien had, volgens hem, de werke lijke burgemeester, die riet aanwezigwas, doch door ce Haan over deze geschiedenis werd opgebeld, in zijn verklaring'letterlijk gezegd, dat de Haan met een dergelijk briefje maar naar goeddunken moest han delen. De loco-burgemeester stond hier, volgens spreker, volkomen buiten. Nadat het Tribunaal zich ir. de raadka mer had teruggetrokken, werd medege deeld, dat de uitspraak- in deze. zaak over veertien dagen plaats vindt. De ochtendzitting was gewijd aan minder belangrijke zaken, die allen een vlot einde vonden. A. G. H. Caspers uit Noordwijk, wien ten laste werd gelegd lidmaatschap N.S.B. en W.A., vrijwillig werken bij de organisation TOD en het verrichten van allerhande be zigheden ten behoeve van de Duitsche weermacht, verklaarde te hebben gedacht, dat bij de capitulatie de oorlog voorbij was. Hij had er daarom geen been in gezien deze werkzaamheden te verrichten. Mr. van den Donk, zijn verdediger, weet deze gang van zaken aan de slechte econo mische omstandigheden voor den oorlog, waardoor verdachte een makkelijke prooi was voor de N.S.B.-propaganda. Hij ver zocht onmiddellijke in vrijheidstelling, waarvoor het Tribunaal geen termen aan wezig achtte. J. C. den Hertog uit Alphen a. d. Rijn was eveneens lid geweest van N.S.B. en W. A., had vrijwillig dienst genomen bij de hulppolitie en de landwacht en had een verklaring geteekend bij de Waffen S.S. te willen dienen. „Ik dacht", zei verdachte, „dat dit maar een formaliteit was en tee- kende, om van het gezeur af te zijn". De verdediger, mr. W. de Clerc, wees op het zwakke karakter van dezen man, die geheel onder invloed stond van zijn heerschzuchtigen vader. Deze had hem let terlijk zijn overtuiging opgedrongen. De vader is intusschen gestorven en zijn moe der, die, ondanks den invloed van haar man, nimmer tot de N.S.B. toetrad, kan thans zijn hulp in het bedrijf niet missen. Daar bovendien verdachtes gezondheid niet al te best is, verzocht spreker ook onmid dellijke invrijheidstelling .hetgeen door het Tribunaal werd afgewezen. Daar in het dossier van W. J. Visser uit Leiden zich een brief bevond, waarop twee valsche verklaringen stonden, werd deze zaak voor onderzoek tot nader order ver schoven. J. Kagenaar uit Kouderkerk a. d. Rijn had een merkwaardigen gang achter de rug. Vrijwillig dienst gedaan als S.S. front- arbeider, bij de Duitsche weermacht en in den landstorm, voor instructeur gespeeld bij de opleiding van landstormers had hij, bij terugkeer in den trein een tasch met illegale papieren gevonden Hij had deze papieren vernietigd, hetgeen door de Duitschers werd bemerkt, en eindigde zijn pro-Duitsche loopbaan in de gevangenis. Uitspraak van alle zaken over veertien dagen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Het verkoopen van fietsen moet geschie den op vergunning, doch A. H. uit Katwijk aan den Rijn had daar geen rekening mee gehouden en verkocht een nieuwe fiets zonder die papieren. De Officier vonder- de er vier weken gevangenisstraf voor. De rechter legde 60.boete of 30 dagen hechtenis op. In strijd met de distributiebepalingen verhandelde J. A. A. te Noordwijk, tex- tielgoederen. De Officier vorderde ƒ250. boete of 1 niaann hechtenis, doch' met ver- beurdverlaring van de inbeslag genomen goederen De rechter verlaagde de boete tot 100.of 50 dagen hechtenis, doch de goederen werden verbeurd verklaard. BONDSELFTAL—REST VAN EUROPA Oefenwedstrijd 6 Mei te Rotterdam In een onderhoud met een redacteur van A.N.P.-sport heeft de heer K. J. J. Lotsy, bestuurslid van de F.I.F.A. en lid van de Keuzecommissie voor het elftal van de „Rest van Europa" dat Zaterdag 10 Mei te Glasgow tegen Groot-Brittannia speelt, nog enkele bijzonderheden medegedeeld over de voor het Europeesche voetbal zoo be langrijke gebeurtenis. In de eerste plaats deelde de heer Lotsy mede, dat het oor spronkelijk in de bedoeling heeft gelegen over ongeveer twee weken een oefenwed strijd te laten spelen tusschen twee ploe gen van spelers, die voor een plaats in het continentale team in aanmerking zouden komen. De F.I.F.A. had zich telegrafisch tot de daarvoor in aanmerking komende voetbalbonden gewend, doch de helft van deze bonden antwoordde, dat door tijdnood zij niet in de gelegenheid waren spelers voor dezen oefenwedstrijd beschikbaar te stellen. Alleen de ontmoeting tusschen het bondselftal en de continentale ploeg, op 6 Mei te Rotterdam te spelen, mag dus als een training-match woi-den beschouwd. Naar men weet zijn 15 spelers voorloopig aangewezen en het ligt in de bedoeling deze 15 spelers allen in het Feyenoordstadion te laten optreden. De dag vóór den wedstrijd zal het voor- loopige Continentale elftal worden samen gesteld en de drie overblijvende spelers Wilkes speelt in ieder geval in de bonds- ploeg mee zullen ook een plaats in het Nederlandsche team krijgen, met andere woorden, niet alleen kan de Keuzecommis sie alle spelers onder de loupe nemen, maar ook wordt het bondselftal op deze wijze versterkt en zal thans een waardige tegen partij vormen. Eerst na den wedstrijd te Rotterdam wordt de Continentale ploeg definitief ge vormd. De heer Lotsy verzekerde met na druk, dat het geenszins zeker is, dat Wilkes in de Continentale ploeg zal worden opge nomen. Alles hangt er van af, hoe hij in de komende weken zal spelen en vooral, hoe zijn vorm in den wedstrijd te Rotterdam zal zijn. Het zal opgevallen zijn, aldus deelde de heer Lotsy mede, dat het aantal Denen en Zweden in de Continentale ploeg vrij groot is, naar verhouding b.v. met de vertegen woordiging uit Midden-Europa. Dat is niet zonder opzet gedaan, want Zweden en De nen hebben, en niet zonder succes, den laat- sten tijd in Engeland getoerd en staan dus niet vreemd tegenover het typisch Britsche spel. Volgena de verkregen inlichtingen zijn de Scandinaviërs snel, technisch uitste kend en voor wat de voorhoedespelers be treft, beschikken zij allen over een goed schot. En waarom, zoo ging de heer Lotsy voort, tusschen deze Scandinaviërs een ar tist te zetten als een Ben Barek is? Er is dus wel degelijk gelet op het feit, dat zoo veel mogelijk spelers in een linie worden opgenomen, die het zelfde speltype hebben. Voor de middenlinie heeft men drie midden- Europeesche spelers genomen met den Ier Carey, den professional van Manchester United, als een voetballer, die voor alle plaatsen te gebruiken zal zijn. Of Da Rui dan wel de Deen Jensen in doel zal komen te staan, dient na den oefenwedstrijd te worden beslist. De belangstelling voor den oefenwedstrijd te Rotterdam is in het bui tenland zeer groot. Zoo zullen zeker 50 buitenlandsche journalisten op 6 Mei in het Feyenoordstadion aanwezig zijn. Als bewijs, dat de ontmoeting te Glas gow moet worden opgevat als een feeste lijke viering van het feit, dat de Britsche bonden in de F.I.F.A. zijn teruggekeerd, kan nog worden medegedeeld, dat van 28 April tot 10 Mei een voetbaltentoonstelling te Glasgow wordt gehouden, waarop voor elk der bij de F.I.F.A. aangesloten landen een stand zal worden gereserveerd, ook voor Nederland. Het mag als zeker wor den aangenomen, dat de K.N.V.B. met een stand op deze unieke expositie ^al zijn ver tegenwoordigd. Blauw WitMalmö 10. De gister avond in het stadion te A'dam gespeelde wedstrijd Blauw WitMalmö werd door de Amsterdammers met 10 gewonnen. Met rust was de stand 00. Het doelpunt werd één minuut voor het einde gescoord. V.U.C.Malmo. Naar wij vernemen zal de ZweedsChe gezant Z. Exc. L. de Ja- gerberg den wedstrijd, welke Vrijdagavond as. gespeeld zal worden tusschen V.U.C. en Malmö bijwonen, Leidsche Voetbalbond. Uitslagen 22 Maart. Ie kl. :Katwijk 2Koudeekrk 1 2e'kl. A: T. en D. 1—-ARC 3 1—7. 2e kl. B: Leiden 2—SVOW 1 2—6; kat wijk 3—Valken B. 1 2—1. 4e kl.: MSV 2—Woubrugge 2 1—11. Uitslagen Zondag 23 Maart. le kl. A: Kagia 1Warmunda 1 32.V le kl. B: ASC 3Lugdunum 4 21. 2e kl. A: Rijpwetering 1UDO 1 61. 2e kl. B: LFC 4—^.lphen 4 4—0. 2e kl. C: ASC 5—ZLC 2 3—6. 3e kl. C: Kagia 2Lugdunum 7 20; L FC 6—ASC 7 6—1. 4e kl A: WSB 4—JLFC 7 3—1- 4e ki. C: AZL 2—Leidsche B. 3 0—1; UDO 2Hazerswoude 2 132. Junioren E: UDODocos (B) 01. In de bloembollenstreek is men, nu de winter voorbij is, met volle energie aan het zaaien en poten begonnen. „IN DE OORLOGSJAREN namen wij onze toevlucht tot Maria, de Koningin van den vrede. Het zou van ondankbaarheid getuigen als we nu in den tijd na den oor log, terwijl we weer wat ruimer kunnen ademen in onze Maria-vereering zouden verslappen". Met deze woorden eindigde voorzitter J. A. van Oyen de korte ope ningstoespraak bij den aanvang van den cultureelen gezinsavond, welke, de K.A.B. gisteren, Maria Boodschap, in het St. Anto niusclubhuis had georganiseerd. Gezinsavond K.A.B. Leiden Nadat de K A.B.-Symphonie de Priester- marsch (Athalia) van Mendelsohn had ge speeld, werd het woord gegeven aan Pater DAMMEN. Damclub „Lisse Vooruit". De uitslagen van de voortgezette bordenwedstrijden van de Damclub „Lisse Vooruit" zijn: Groep A:: J. Langbroek—N. J. van Hal 0—2; G. 't Hort—J. N. van Hal 0—2; N. P. DekkerA. Balkenende 11. Groep B: J. G. SnelS. Algera 11; G. v. d. yoetG. Balkenende 20; P. G. Bal kenendeA. Wijnhout 20. Groep C.: A. BalkenendeTh. Duiven voorden 11: C. BaartmanH. v. d. Kamp 02; H. v. DrunenA. Peter 11: B. L. KapteynTh. Duivenvoorde 02. D.C.L. wint van H.D.S. De voor beide veréenigingen zoo belangrijke wedstrijd eindigde in een verdiende overwinning, zij het dan geen ^roote, voor D.C.L. Door dit resultaat heeft D.C.L. zich weten tc hand haven in de hoofdklasse. D.C.L. telde een invaller voor het 2e bord. Na ongeveer 2 uur spelen moest Schild (D.C.L.) in H.D.S.'- voorzitter, Diederik zijn meerdere erken nen. Ook W, Laterveer kon het niet bol werken tegen Bleys, zoodat D.C.L. plotse ling met 40 achter stond. Het zag er dus niet hoopvol uit. Maar de heeren Franken Jr. en Stavleu dachten er anders over en brachten den stand op 44, door resp. van Klein en v. d. Werf te winnen. Franken stond reeds v»ij spoedig 2 schijven voor, nadat hij zijn tegenstander in den bekenden Haarlemmer zet had weten te krijgen. Vink had zijn dag niet, want geheel onnoodig ver loor deze zijn partij van Bakker, waardoor de stand nu 64 voor H.D.S. werd. Van der Beek kwam in het eindspel tegen Zonne veld iets slechter te staan, maar wist ten slotte er nog remise van te maken. Maar toen kwam plotseling de verandering. W. Olivier, F. Laterveer en L. Nagtegeller won nen op schitterende wijze hun partijen, ,resp. van Lammer, Berloth en Hoogeboom. Vooral Nagtegeller komt een extra woord toe, daar hij zijn partij op verrassende wijze wist te winnen. Zoo was de stand dus 117 geworden. Een partij was nog aan de gang tusschen Koree en Hey, maar eerstgenoem de zag geen kans remL. te maken, zoodat het 119 voor D.C.L. werd. SCHAKEN. Kampioenschap van Leiden en Omstre ken. Hedenavond wordt de 2e ronde van dezen wedstrijd gespeeld. In de kampioen- groep speelt Barkema met wit tegen Idema, Kanbier tegen Posthuma. Schüss teen Rot teveel en Demmendal tegen v. d. Nat. In de twee andere groepen zijn de vol gende partijen aan de orde: II BorgmeyerPlanjer; ElemansBrunt; Koetv. Galen en Zonderland^—Groene- veld. III. Koetvoetv. d. Berg, GeyerBoek kooi; v. DijkKantebeen en MulderWes-- tra. Competitie Leidsche Schaakbond. De volgende wedstrijden werden nog gespeeld of uitgemaakt. Overg. klasse: Caïssa IZoeterwoude I 5 Vi4)4; Zoeterwoude IHazerswoude I 5 K-4)4; Boskoop I Caïssa I 3)4xx4)4xx. Leiderdorp ICaïssa I 4)4x4)4x. 2e klasse A: Philidor IILeithen I 6)4 3)4; Voorschoten IN.Z. Holl. I 3)4xxxx 2)<xxxx. 3e klasse A: VTL II—Leiderdorp II 3}£xx 4)< xx. 4e klasse A: Politiesch. IPhilidor IV 3)4—6'A. 4e klasse B: Katwijk IIIOegstgeest II 4)(«x4 XA x. WIELRENNEN. Marcel Kint. De Belgische wielrenner Marcel Kint, die tegen het einde van den Zesdaagsche te Antwerpen een ernstigen val deed, heeft een schedeloperatie onder gaan. Zijn toestand wordt als hoogst ern stig beschouwd. TIM TUIMEL KNAPT HET WEL OP 6. Omdat Tim het tegenwoordig maar een rommelzoodje vond op de wereld, las hij nooit een krant; daar stond toch niets dan narigheid in, vond hij. Dus was hij nog steeds in de veronderstelling, dat hij een benzinebron aangeboord had en nu weldra schatrijk zou zijn. Groot was zijn teleur stelling dan ook toen hij op dezelfde plaats was gekomen, niets meer van het straaltje zagNatuurlijk zag hij niets meer, de boeven hadden het lek allang gerepareerd. Maar net toen Tim zich teleurgesteld wilde omdraaien om weer naar binnen te gaan, kwam er een keurig heertje het hek bin nen stappen, recht op hem aan. „Morgen, Meneer, mijn naam is Lichtop, van het ma kelaarskantoor firma Lichtop en Zwendel. Ik heb een prettige boodschap voor U; een cliënt van onze firma heeft zijn oog op Uw huisje laten vallen en is bereid er een bui tengewoon hoge prijs voor te betalen." G. Dolle O.F.M., die de Mariavereering tot onderwerp van zijn rede gekozen had. Hij begon met erop te wijzen, dat we niet stil móeten blijven staan bij het feit, dat een engel naar de aarde kwam, maar dat op dit feest meer nog van belang is, het ant woord-van Maria aan den engel: „Zie de dienstmaagd des Heeren". Door deze woor den toch was het heilig huwelijk voltrok ken, waardoor Jezus Christus ter wereld kwam. Vervolgens gaf Pater Dolle een historisch overzicht van de Mariavereerihg in de Mid deleeuwen. De ridders hebben de vrouw in haar waardigheid hersteld en hadden zoodoende ook een groote devotie tot Ma ria. Het wachtwoord van de edelknapen in dien tijd was: „De Lieve Vrouwe met ons". Vele Gilden hadden Maria tot patrones en als bijzonderheid vermelde spreker, dat in de Maarsmanssteeg destijds een Mariaka pelletje was, waar de handelslieden gingen bidden, alvorens zij naar de markt gingen. Ook de kruistochten stonden sterk onder invloed van Maria. Toen het leger van God fried van Bouillon na een lange reis het Heilige Land bereikte, heerschte er onder de Kruisvaarders moedeloosheid, omdat op den moeilijken tocht zoovelen gestorven waren. De gedachte aan de Moeder van God had hen echter geïnspireerd en daardoor wisten zij uiteindelijk Jeruzalem te ver overen. Er zijn eeuwenlang landen geweest, waar de ouders hun kinderen den naam Maria niet gaven, omdat zij dien naam daarvoor te hoog achtten. Spreker citeerde voorts stukken uit oude handschriften en andere literatuur uit de Middeleeuwen, waarin de devotie tot Maria tot uiting kwam. Terug- keerend tot dezen tijd, wees Pater Dolle erop, dat het onze plicht is, dit erfgoed der vaderen te bewaren. Op de Mariafeesten en in de Meimaand behooren wij het Maria beeld te versieren en voorts is het ook van belang, dat 's avonds in het gezin gezamen lijk het rozenhoedje wordt gebeden. Wan neer wij deze mooie gewoonten invoeren, zullen we er geen spijt van hebben. Want, zoo besloot spreker, ons gebed zal door de wolken dringen tot Moeder Maria, die dooi de machtige voorspraak bij haar Zoon veel voor ons zal kunnen verkrijgen. Het dubbel-mannenkwartet zong vervol gens het Ave Maria van Fr. Witt en het Ave Regina Coelorum van Schnabel. De eerste programma-helft werd besloten met het Maria Wiegenlied van Reger, dat op uitmuntende wijze door den heer Biesiot werd gezongen. Het programma na de pauze bestond ge heel uit muziek en zang. De K.A.B.-Sym- phonie begon met Menuet uit Es-dur Sym- phonie van Mozart en Intermezzo uit dé Caval. Rusticana. De musici kweten zich uitstekend van hun taak en hier komt on getwijfeld een woord van lof toe aan den dirigent, den heer J. Gordijn, die ook de leiding van de zangers had Nadat het dub bel-mannenkwartet nog eenige Maria-liede- ren ten gehoore had gebracht en de heer Biesiot het Ave Maria van Schubert had gezongen, werd de avond besloten met de Marcia Triomfale (Aida) van G. Verdi. In een kort woord dankte de voorzitter de medewerkenden, die deze bijeenkomst tot een succes hadden gemaakt. MLDDELEEUWSCH AARDEWERK. Over bovenstaand onderwerp hield de Conservator van het Rijksmuseum van ■Oudheden, Dr. W. C. Graat, Dinsdag avond een lezing in de serie winterlezin- gen van dit museum. Spreker schetste aan de hand van een groot aantal licht beelden den ontwikkelingsgang van het middeleeuwsch aardewerk, van den tijd. toen de Franken zich in ons land neer zetten en zich tot zekere hoogte aanpas ten aan de laat-Romeinsche cultuur. De neergang der cultuur in den Noor- mannentijd na den hoogen opbloei onder de eerste Karolingers en het geleidelijk herstel in latere eeuwen, ziet men zich ook in het eenvoudige gebruiksaardewerk weerspiegelen. Spreker sloot zijn beschouwing af met het einde der 15e eeuw, in welken tijd de schilderijen ons in hun uitvoerige stil levenpartijen een duidelijken kijk gaan geven op de chronologische ontwikkeling der aardewerkvormen en de bemoeiingen van den archaeoloog met deze materie een einde nemen De verkennersgroep St. Joseph. A.s. Zaterdag en Zondag spelen de leiders en jongens van de St. Josephgroep een spel rond 's Heeren Lijden en Verrijzenis. Een passiespel geschreven door Gabriël Smit, getiteld: „Terug naar Gethsemané". Wij spo ren de parochianen en vooral de ouders van onze verkenners en welpen aan, dit te ko men zien, om het passie-gebeuren in beeld en woord te volgen. Toegangsbewijzen a 0.50 zijn nog verkrijgbaar aan de adres sen: Anna van Saksenstraat 3 en Oude Vest 201A. „De Golfbrekers". Wij verwijzen gaarne naar een advertentie in dit nummer betreffende de Dames Zwemclub „De Golf brekers". Donderdag begint de club weer.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3